De Leidse raad moet van twee kwaden het minste kiezen Makelaar wilde zijn wagentje redden, maar de schijn was tegen hem OCTERNO CORSET 18. DINSDAG 17 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Tariefsverhoging of verminderde bijdragen uii Gemeentefonds Verzet tegen Rijks „bevoogding'' Na het betoog van de heer Plena, waarover wij gisteren reeds schre ven, werd de behandeling van de gemeentebegroting in de Leidse raad gistermiddag voortgezet met de be schouwingen door de heer HARM- SEN, fractievoorz. van de Prot. Chris telijke partijen. Deze zeide, dat, nu er een belangrijke verruiming op de kapitaalmarkt is ingetreden -en daardoor ook de definitieve regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten meer dan urgent is geworden blijkt, dat men nog steeds in regeringskringen van me ning is, dat er op de kapitaalvoorzie ning van de gemeenten niet alleen controle moet worden uitgeoefend, maar dat deze kapitaalvoorziening voorhands centraal geregeld dient te worden. Het woord „voorlhands" vervult spr. met grote zorg, omdat dit begrip te rekbaar is. Spr., die dankbaar is voor de door Leiden sinds 1956 gevolgde investe ringspolitiek, zeide, dat de inschake- lingstendens zioh in de laatste decen nia in zeer sterke mate heeft doen gevoelen bij de regeringszorg voor en bemoeiing met de lagere publiek rechtelijke lichamen. Het gebeurt thans herhaaldelijk, dat b.v. voor de bouw van een school alle denkbare en nog meer ondenkbare instanties zijn gepasseerd en er verder niets ge schiedt, omdat de Bank van Ned. Ge meenten het kapitaal er niet voor versterkt. In de mist. Wie zal, aldus vroeg spreker zich af, nu beoordelen of een School in een bepaalde wijk dan ook nodig is? Het gemeentebestuur of de kapitaal verstrekker? Het tegengestelde komt echter ook voor. Zo b.v. bij de bouw van een H.B.S. voor meisjes, waar voor het grootste gedeelte van het kapitaal reeds maanden geleden aan de gemeente is verstrekt. Het ver- inzake de financiële verhouding rijk gemeente. De begroting ontlokte hem de uit roep: „Het spreekt toch boekdelen, dat men niet in staat is, de ontvang sten tot op een bedrag van twee mil joen nauwkeurig te ramen". Daartegenover staan tekorten van meer dan dat bedrag, hetgeen toch een zorgwekkend verschijnsel is. Ook het afnemen van de saldi-reser- ve verontrustte hem, temeer, waar als enige oplossing schijnt te worden gezien, het aangaan van een nieuwe lening bij de Bank van Nederlandse Gemeenten, die door het rijk wordt bevoogd. In zijn antwoord aan de heer Piei.a (P.v.d.A.) vroeg hü zich, met de neer Harmsen af, of een zitting var de ge meenteraad wel de plaats Is voor een critische 'beoordeling van de landspo- litiek. Spx\ trok vervolgens van leer te gen z.i. enkele onjuiste suggesties cn valse voorstellingen, die de P.v.d.A, in haar verkiezingspropaganda had aangewend, en drukte zijn verwonde ring uit over de uitlatingen van de heer Piena, dat de WD-fractie in de Leidse raad er nog geen ogenblik over had gedacht, de samenwerking te verbreken. (De heer Plena had namelijk de veronderstelling geuit, dat de WD de samenwerking met de P.v.d.A.-fractie zou willen verbreken en hun wethou der terugnamen). Hij baseerde dat standpunt op de overweging dat wat in de Tweede Ka mer gebeurt, niet hetzelfde is, als wat in Leiden gebeurt. „Maar het zijn wel dezelfde socia listen, als die in de Kamer" interrum peerden de heren Piena en Zunder- man (P.v.d.A.), Communistische stem hoop op een hogere uitkering uit het gemeentefonds of het risico van een belangrijk tekort op de toekomstige rekening in 1-959. Spr. stond niet geheel afwijzend te genover een poging tot verhoging van de gemeentetarieven waarvan de ver hoging van de waterprijs een begin is. Hij was evenwel van mening, dat er in dit opzicht meer winst rit in verhoging van de tarieven van gas en elektriciteit. Als de tariefsverh gk-g zoden aan de dijk wil zetten, dan moet men niet alleen de „klein-ver brr.i- kers" bij de kraag vatten. De „Specialisten". Na de heer Van Dijk was, als eer ste van de „specialisten", de heer Sannes (P.v.d.A.) aan 'het woord. Hij beperkte zich tot enkele financiële as pecten van de zo weinig opwekkende begroting. brengt een nieuw in standaardmaten van WV en de contributie van de leden te laag in verhouding tot de verstrekte subsidie. De heer Duyverman (V.V.D.) vroeg de aandacht voor de „moordende" wijze, waarop kostbare prenten en charters in het gemeente-archief zijn 95 (Advertentie) hoeve van de woningbouw en de grote werken maar vooral ook om haar liquiditeit te handhaven. Rente verlies moet men dan voor lief ne men. Het bevreemde spr. dat een efficiency-rapport over de accoun- Hij beschouwde o.m. de aanvaard- ^Hi_en.-Le"„.df..."l:SedrijVen Z° baarheid van dit financieel tekort in het licht var de onduidelijke verhou Daarmee was de storm uitgewoed en jton de raad de beschouwingen aanhoren van de heer Van Wrize i (CPN) die achtte de financiële positie van Leiden nog niet zo ongunstig om dat z.i. alle gunstige factoren buiten beschouwing waren gelaten. Hij maakte het Rijk verwijten, dat het uc gciüccii'uc lo vuiou <-- i ui'j -j. wiiue mi wtJ'.trn, ui er regis tra ue a schil tussen geld- en kapitaalmarkt nie' meer bhspsong met bijdragen uit h zjjn aI|eidsurenE verdwijnt steeds meer in de mist. de algemene ndddelen. Hij sugge-1 Volgens spreker wordt het samen-1 reerde dat de houding van alle, zo stellen van een concrete begroting sterk beknotte, gemeenten tezamen voor de kapitaaldienst illusoir, omdat misschien van invloed zouden zijn op hoofdzakelijk memorie-posten op houding van de regering. ding Rijk-Gemeente en sprak als zijn mening uit, dat het Leidse structuur plan staat of valt met 'het verkrijgen van een rijksbijdrage in de kosten voor de uitvoering van het wegen- schema. Opvoering van tarieven heeft wel licht een evenredige vermindering tot gevolg van de bijdrage uit het ge meentefonds. Daarom acht hij deze verhoging eerst gewenst, als de ver houding RijkGemeente geregeld is. Ook de heer Wiertz (KVP) wilde zich blijven verzetten tegen de toe nemende bevoogding door het Rijk. Hij wilde zien, de bijdrage, die Leiden als centrum-gemeente kan vragen van de omliggende gemeenten te verho gen en meende dat door verminderde subsidie b.v. aan sociale zorg, het paard achter de wagen gespannen zou worden. De 'heer Lamers (Prot. Clhr.) hield een betoog over het juiste subsidie beleid, waarbij hij als conclusie de vraag snelde of de offervaardigheid van de Leidse burgerij voor culturele zaken nog wel voldoende is. Hij vroeg bijzondere aandacht voor het nazorg- werk "oor zwakzinnigen. De heer Lambermont (KVP) vroeg aandacht voor de gemeentelijke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwe zen en voor de Accountantsdienst. Het was het opvallende, dat de in verhouding kleine D.K.K. voor een zelfde bedrag voor de Accoimtans- dienst wordt belast als de Stedelijke Lichtfabrieken, Dit gaf hem grond, te vragen of de Accountantsdienst zelf wel gecontroleerd wordt en oc\ wilde hij weten, of er registratie ge- voorkomen en het id de praktijk hierop neerkomt, dat een begroting na afloop van het dienstjaar supple toir wordt vastgesteld, waardoor het karakter van een' begroting volko men zoek is. Vervolgens wees, spr. er op, dat als Leiden zijn plaats in de randstad Holland en als centrumgemeente 'wil handhaven, er nog veel moet gebeu ren en nog vele miljoenen moeten worden geinvesteeru De heer Harmsen zeide aan het einde van zijn rede, dat hij het on juist vond de landspolitiek in de ge meenteraad te bespreken. „Laten wij ons in een vruchtbare samenwerking bepalen tot hetgeen Leiden aangaat" Weinig verheugende maatregel. Ook de heer TEN BROEK, die sprak namens de K.V.P.-fractie wijdde veel aandacht aan het tekort, dat de be groting voor 1959 2.400.000. toont. Hij is van mening, dat hier voor dekking gezocht moet worden uit het gemeentefonds. Aannemend, dat de Leidse gemeentegrenzen zul len worden uitgebreid, valt te ver wachten, dat men nog voor groter uitgaven zal komen. Spr. betuigde zijn instemming met het verlangen van b. en w., dat de regering bij haar uitkeringen mot deze omstandigheid rekening zal houden. Spr. overwoog dat de verhoging van de gemeentetarieven, die b. en w. wat betreft de waterleiding wisten te bewerken, weer een last Winst komt van de groten. Na de „Grote vijf" sprak de heer Van Dijk (r.k.) die zicih „als voorzit ter van de kleinst-mogelijke fractie" in alle bescheidenheid in zijn beschou- tot de be- wing uitsluitend groting. Hij betreurde dat de woningbouw bij het algemene tempo, waarmee in Leiden in 19"5<8 plannen werden ont wikkeld, is achtergebleven. Voor 195-9 zijn de •vooruitzichten r )g ongunstiger. Hij kon het er nog m ie eens zijn, dat B. en w. voor dit jaar nog het niveau van het huidige ver- zorgingspeil willen handhaven, in de DE AVONDVERGADERING In de avondvergadering, die van acht uur tot even voor elven duurde, werd het hoofdstuk Financiën vol tooid en maakte de raad een begin met de behandeling van het hoofd stuk „Openbare orae en veiligheid". Hierin onderschreef mevr. Glastra- v. Loon (V.V.D.) de vragen van de heer Lambermont over de accoun tantsdienst. De heer Knol (Pr. Chr.), die de avondbesprekingen opende, kwam weer terug op de verhouding Rijk Gemeente. Hij zou graag weten, of de gemeenten in de toekomst nog een eigen politiek mogen volgen. De Bank van Nederlandse Gemeenten slokt alle geld op. De gemeente moet zuinig zijn, en tegelijkertijd zoveel mogelijk lenen niet alleen ten be is afgesloten. Hij achtte de beveiliging van de spoorwegovergang aan de Kanaal- weg met halve bomen gevaarlijk voor de jeugd. Hierin werd hij bijge vallen door de heer De Cler, die meende 'dat zelfs de hinderlijke lang op zich laat wachten. De heer Kortmann (K.V.P.) infor meerde bij B. en W. na:--.r definitieve plannen. Men kan geen geld blijven leren voor plannen, die steeds weer achterhaald worden en dan nieuwe leningen vergen. Hoe is het mogelijk, dat in de nutsbedrijven een onvoor ziene winst werd behaald?, zo vroeg hij. Hij verzocht ook orn niet alleen efficiency te beoefenen maar ook de planning van onderaf te stimuleren en te cultiveren. Hij doelde hierbij op de „Ideeënbus", De heer Portheine (V.V.D.) die des middags bij verstek een aanval van de heer Piena te verduren had ge had, over wat hij in zijn verkiezings- speeches had gezegd, diende eerst zijn aanvaller van antwoord. Hij had ge zegd, dat de V.V.D. in Kamerverband niet langer met de P.v.d.A. kan sa mengaan. (Hij nam daar geen woord van terug..) Maar dat impliceerde daarom nog niet, dat dit op gemeente raadsniveau met zijn nauwe persoon lijke betrekkingen en geringe auto nomie ook zo is. Een prettige samenwerking met de soc. fractieleden in het verleden is niet te ontkennen. Spr. zeide het óók niet eens te zijn met de Telders- stiehting, die 50—60 huurverhoging voorstaat: Hij acht dat teveel en over woog voorts, dat genoemde stichting geen officiële banden heeft met de V.V.D. Spr. vroeg eveneens aandacht voor de Ideeënbussen. Dat die bij de SLF weinig resultaat opleverden, wil niet zeggen, dat dit elders ook zo is. Hij is van mening dat de interesse voor het werk van onderaf gestimu leerd moet worden en dat men niet de „moeilijke" weg moet volgen langs de hoofden van dienst. Voorts be lichtte hij het voor .Leiden zo voor delig werk van de VVV. Vreemdelin genverkeer is „een business in lands belang" en verdient daarom ruime overheidssteun. De zelfverzekerdheid van de ge meente, die zegt „er niet aan te den ken, het voorzieningspeil aan te tas ten", wekte de Verwondering op van de heer Woudstra (Prot. Chr.). De oplossing van het begrotingstekort was immers helemaal niet zo zeker. Hij maande B. en W. tot voorzichtig heid in hun uitlatingen. Méér personeelbeleid. Spr. ging dieper in op het perso neelsbeleid t.a.v. een aantal raadsel achtige aanstellingen-op-arbeidscon tract. Hij achtte voorts het ledental opgeborgen. Hij vroeg spoedige voor-1 belsignalen eerlang de jeugd zieningen in deze. De punten „Ideeënbus" en „aan stelling op arbeidscontract" werden eveneens aangesneden door de heer De Cler (Prot. Chr.). Wat betreft het personeelsbeleid zag de heer Sommeling (P.v.d.A.) graag stichting van een voorzienings fonds en aanstelling van maatschap- pelijk-werkers voor gemeenieperso- neel. Hij ziet de gemeente als een grote werkgever. Hij .venste voorts spoedige bespreking van de resulta ten van werkklassificatie en merit- rating bij de Gemeente Plantsoenen, om te zien of deze systemen ook nut hebben in andere takken van dienst. Ook hij wenste de Ideeënbus. De heer Den Dubbelden, zijn frac tiegenoot, bracht evenals de heer De Cler de bewoning van dienst woningen door gepensioneerden ter sprake.. Hij vroeg voorts begrip voor de noodzaak, uit te zien naar terrein „elders" voor uitbreiding van de Lichtfabrieken. Ook wilde hij weten of een invoerstop van Ame rikaanse kolen voor Leiden zal bete kenen, dat men voor de gasprduc- tie zal overschakelen op Ook vroeg hij naar de ontwikkeling van de Industrieschap „Ee Grote Polder". Hij signaleerde een gebrek aan particulier initiatief bij VVV er vroeg, haast te zetten achter plan nen betreffende een watertaxi naar Kaagdorp, een camping-terrein plaatsing van toeristen wegwijzers, De heer Van Iterson (Prot. Chr.) wenste te weten wat de gemeente van plan is met het uitgebrande winkelpand op de Vismarkt en wil de b. en w. in overweging geven, de Lichtfabrieken bij uitbreiding buiten de bebouwde kom te plaat sen. Bij de behandeling van de open bare veiligheid uitten verschillende WKÊÊM niet meer° zouden afschrikken. De heer Kortmann was het niet in alles eens met het optreden van de politie. Hij deelde gedeeltelijk de me ning van de heer Portheine, dat de voorschriften van de agenten aanleiding konden zijn tot bars optreden. Dat gevaar bestaat vooral voor jonge agenten t.a.v. het parkeerprobleem op de Breestraat. Hij vroeg b. en w., de commissaris onder ogen te willen brengen dat „aankweken van begrip voor de si tuatie de sympathie bevordert, waarop de politie recht heeft". De heer Van Iterson informeerde of het gevaar op de Wilhelminabrug niet is tegen te gaan door het slaan van een neven-brug. Hij drong aan op haast bij een besluit door G. S. Verschillende sprekers waren er kentelijk voor wat er in Leiden op het gebied van verkeersveiligheid is gedaan maar de heer Van Iter son signaleerde méér verkeersonge vallen sinds de invoering van de maximum-snelheid. Toch bleef er nog veel te wensen: De heer Lambemont bijv. had een verlanglijstje opgesteld. Hij vroeg het zware vervoer uit de binnen stad weg te nemen; de bussen zo dicht mogelijk langs het trottoir te laten parkeren, zodat geen strem mingen ontstaan; een parkeerverbod voor de Hartesteeg tijdens markt uren; duidelijke aanduiding bij oversteekplaats op de Stationsweg; inhaalverbod voor verbindingsweg over het Schuttersveld; waarschu wingsborden op het kruispunt Rijns- burgersingel en deze verbindings weg; betere verlichting in Breestraat voor het Stadhuis en voorts wilde hij de jeugd ertoe brengen, bij schoolconcerten etc., hun fietsen niet op trottoirs in de omgeving te plaatsen, Voorts sneed hij onder het sprekers hun lof over het tactvol I hoofd „Brandweer" de bewassing optreden van de politie en spraken aan. Bij particulieren kostte die daarbij de hoop uit, dat een betere I 520. Nadat ze verplicht door „En- huisvesting spoedig een feit zal zijn. degeest" dus gemeente wordt De heer Roorda (P. v. d. A.) drong gedaan, wordt J' 1250 in rekening ge- aan op een politie-dependance in j bracht. Bovendien is sinds genoemde Leiden-zuidwest, dat door gesloten verplichting de „particuliere" prijs overwegen soms geheel van de stad I niet gestegen. Groen Wit treft voorbereidingen voor herdenking 40-jarig bestaan Geanimeerde zondagochtend-vergadering Evenals vorig jaar heeft Groen-Wit zondagmorgen haar ledenvergadering gehouden, voorafgegaan met een H. Mis met ontbijt bij de eerw. Zusters op de Hoge Woerd. Mevr. G. v. d. Post-Helversteijn heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en deelde mede, dat gezien de animo en de goede reacties van de leden het bestuur volgend jaar op dezelfde intieme wijze de vergade ring wilde houden. Hierna vroeg de vice-voorzitter, de heer P. Meershoek een ogenblik stilte ter nagedachtenis aan de penning meester, de heer J- v. d. Post, die vorig jaar is overleden. Na de notulen en het jaarverslag deelde de voorzitter mede, dat een verbanddoos zal worden aangeschaft Studentencapriolen voor Leidse kantonrechter Op zondag 23 november was er een nogal talrijke menigte verzameld op de Beestenmarkt te Leiden bij een openluchtdienst - van het Leger des Heils. Toen een 50-jarige makelaar uit Bloemendaal, die in een naburig restaurant met zijn gezellin een kop betekenen op de financieel minst je koffie dronk, zag dat enige bal- draagkrachtigen. Tariefsverhogingen - d1-—i- -:i- te stellen tegenover te weinig ont vangen gelden uit het gemeentefonds achtte hij een weinig verheugende maatregel. Iets anders is z.i;, de tarieven te verhogen om de nodige investerin gen te kunnen doen. Spr. betreurde, dat de financiële bewegingsvrijheid van de gemeente door het rijk zo sterk wordt beknot en dat de sald-i- reserve terugloopt. Hij hoopte, dat b. en w. andere middelen dan tariefsverhoging zullen vinden om dit euvel te keren „Onverantwoordelijk". De heer HAGENS (V.V.D.) wilde; alvorens de heer Piena te antwoor den op zijn te onverhoedse onvrien delijkheid, zijn aandeel leveren aan de algemene beschouwingen. Hij ging hierbij uit zoals hij ook in 1953 had gedaan van de begin selen van zijn partij, die zoveel mo gelijk vrijheid wenst omdat die de waarde van het leven uitmaakt. Daarbij moet de persoonlijke verant woording tegenover de medemens en de sociale rechtvaardigheid in- acht worden genomen. Hij verklaar de zich tegen de sterk doorgevoerde en gecentraliseerde overheidsbe moeiing. Deze leidt speci economisch terrein tot starheid, nivellering en bureaucratie. Hij con stateerde, dat er de autonomie van de gemeenten reeds door was aange tast en achtte het meer dan onver antwoordelijk. dat de landsregering nog niet tot klaarheid is gekomen l jongens bezig waren zijn autootje te molesteren, was hij snel ter plaatse en wilde wegrijden om zijn wagen aan verdere vernieling te onttrekken. Dit werd hem door een joelende menigte belemmerd, die hem wilde dwingen over het trottoir weg te rijden. Toen de makelaar dit wei gerde begon men tegen zijn autootje te schoppen, klemde een voet van de dame tussen .portier en carrosserie vast en begon een 40-jarige kantoor bediende hem door het geopende portierraam op stompen te onthalen. De makelaar is toen vol gas wegge reden en raakte daarbij de bovenge noemde kantoorbediende lichtelijk tegen een been. Gisteren stond deze makelaar te recht omdat hij opzettelijk op de me nigte was ingereden en daarbij letsel had toegebracht. Verd. beriep zich noodweer vooral omdat men hem zelfs met doodslag had bedreigd. De kantoorbediende ontkende te hebben gestompt, hij had verd. alleen maai bij de kraag willen grijpen, omdat zijn vrouw door het gedrag van verd. flauw was gevallen. De overige getuigenverklaringen waren zeer verward en spraken el kaar nogal wat tegen. De officier was van mening dat het publiek hier zeer onsympathiek is opgetreden, bij wel ke mening zich de plv. kantonrechter aansloot. Daar verd. bij zijn beroep op nood weer geheel alleen stond, moest hij schuldig worden verklaard. Het von nis was echter mild t.w. 11 of 2 dgn. „Automobilisten" „Ik ben", aldus gisteren de officier, mr. E. v. d. Schans, „tot de conclusie gekomen, dat hier helaas niet de 'hoofdschuldige terecht staat". De hoofdschuldige is eigenlijk de gara gehouder uit Nieuw-Vennep, die auto's verhuurt aan jeugdige perso nen, zonder er zich iets van aan te trekken of zij in het bezit zijn van een rijbewijs of niet. Zij mogen maar raak rijden, zonder verzekering en zonder enige garantie en wee de slachtoffers, die door deze „automo bilisten" worden gemaakt. U kunt, aldus de officier tegen de verd., uit mijn naam tegen deze garagehouder gaan zeggen, dat wij hem „op de kor rel" hebben en dat de politie scherp op hem zal letten. De verd., een 17- jarige slagersknecht uit Nieuw-Ven nep, had op 20 nov. een auto van deze garagehouder gehuurd, zonder een rijbewijs te bezitten. Toen ver balisant een onderzoek instelde, bleek, dat verd. geen rijbewijs -had, maar dit, aldus de verklaring van verd., thuis had laten liggen. Verba lisant nam hem toen de sleutels af, sloot de auto en verzocht hem, zich met zijn rijbewijs alsnog te komen melden op de politiepost. Toen de politieman zich had verwijderd is verd. d.m.v. reservesleutels toch weer gaan rijden en meldde zich na tuurlijk niet. Hij werd echter opge spoord en stond nu terecht voor het stilstaan zonder licht en het rijden zonder rijbewijs, dat hij in het geheel niet bezat. Hoewel de garagehouder als hoofdschuldige terecht had moe ten staan hekelde de officier toch ook op zeer scherpe wijze de gedragingen van verd. en eiste, ter generale pre ventie, totaal 85 boete subs. 35 dgn. De plv. kantonrechter mr. W. de Koning, sloot zich geheel bij deze eis aan en vonniste conform. De aangewezen weg Ook een 26-jarige Leidse student had het wel heel bont gemaakt. Verd. was op 10 nov. met zijn auto op Pieterske-kgraeht tussen twee gepar keerde auto's door het trottoir opge reden om langs die weg te kunnen passeren en had één der auo's ern stig beschadigd. Toen getuigen hem op zijn wangedrag wilden wijzen, had hij hen uitgelachen en was rustig doorgereden. Tegen verbalisant ver klaarde verd. later, dat hij een bal dadige bui had gehad. Ter zitting ontkende verd. een en ander en ver klaarde, dat hij die weg had moeten volgen om een andere aanrijding te voorkomen. De getuigenverklaringen spraken echter anders en waren zeer bezwarend voor verd. „Dergelijke grapjes moet u niet op de weg uit halen", aldus de officier, die naast een geldboete van 50 subs. 20 gen een onvoorwaardelijke intrek king van rijbewijs voor een jaar' eiste. De kantonrechter merkte op, dat verd. zijn baldadigheden maar tot de sociëteit moest beperken en verhoog de de boete tot 75 of 25 dgn als mede een vooi'waardelijke intrekking rijbewijs voor een jaar met 2 jaar proeftijd en vergoeding van de schade. Naar de pedicure Een 23-jarige verkoper uit Rijns burg reed op 23 dec. te veel naar links toen hij op de Aalmarkt een geparkeerde auto wilde passeren en botste tegen de auto van een Leidse rijschoolhouder op, die werd be stuurd door een leerlinge van deze. De rij-instructeur verklaarde, dat er ruimte genoeg was, maar dat verd. blijkbaar haast had, omdat de dame die naast hem zat, volgens eigen ver klaring, op tijd bij de pedicure moest zijn. Deze dame, in de zaal aanwezig en luid imterrumperende, werd door do kantonrechter het zwijgen opge- daar zij niet als getuige a dé- was op 12 nov. met zijn bestelwagen nabij (je Haagse Schouw tegen een andere auto opgereden toen deze „voorgesorteerd" stond om links af te kunnen slaan. Zijn remmen waren niet helemaal deugdelijk en al trach- te verd. zijn schuld te verkleinen, het requisitoir was zeer scherp. „Al ettelijke doden zijn het gevolg ge weest van dergelijke handelingen en een automobilist zou er van terug gaan schrikken om voor te sorteren, aldus de officier. De eis was dan ook een totale boete van 140 of 40 dgn. Na een zeer ernstige vermaning, maakte de kantonrechter er f 85 of 25 dagen van. Volgens een 24-jarige Leidse stu dent, was de verbalisant gespeend van elk gevoel voor humor. Verd. had toen hij met twee vrienden in dec. de verbalisant per rijwiel pas seerde, zich laten ontvallen: „Kijk daar gaat nu de overheid". De agent had de humor blijkbaar niet geproefd en was achter de drie studenten blij ven rijden totdat deze even later bij het linksaf gaan hun richting niet hadden aangegeven. Toen had de agent gezegd: „Stop heren, nu zijn jullie erbij". Deze agent achtervolgt ons gewoon, aldus verd. „Mijn vrienden, die hier ook terecht moeten staan, zijn niet verschenen, omdat zij gewoon de deur niet meer uit durven gaan, daar zij bang zijn een overtreding te be gaan en een bekeuring van deze agent het gevolg zal zijn. Hij is ge woon een obsessie voor ons gewor den". Zowel de officier als de kan tonrechter waren van mening, dat verd. „wel wat" overdreef. Na de eis van 4 of 1 dag, vonniste de kanton rechter de drie „achtervolgden" met 2 of 1 dag en een ernstig vermaan. Vreemde reactie Toen een Leidse automobilist bij het stoplicht aan de Steenschuur zon der richting aan te geven linksaf sloeg en daarbij een politie-auto bij na klem reed, had hij aanvankelijk geluk, omdat de beide verkeersagen- charge naar voren was gebracht. Na ten in de auto een bepaalde opdracht een eis van 35 subs. 10 dgn, volgde hadden en verd. maar lieten gaan. een vonnis van f 20 subs. 10 dgn en Het zal wel een raadsel blijven, een schadevergoeding van ƒ41, Toen waarom verd. even later, luid toe- het vonnis was geveld, wilde verd. terende achter de politiewagen ging zijn getuige a décharge nog laten verhoren en was zichtbaar ontstemd, toen de kantonrechter hem mededeel de, dat hij daar eerder mee had moe ten aankomen, en hij nu te laat was, rijden en zodoende de politiemannen ging uitdagen. Deze namen de uitno diging aan en een viertal bekeurin gen volgden. Een dure grap, want en voor de magnesium een goede op lossing gevonden zal worden. Het jaarverslag van de penning meester gaf geen reden tot op- of aanmerkingen. De voorzitter wees op het saldo, dat ondanks de contributie verhoging belangrijk lager was ge worden. Dit kwam wel hoofdzakelijk door aanschaffing van de piano en het onderhoud ringenstel. Aangezien het volgende jaar deze posten niet voorkomen zal het saldo eind 1959 dus wel hoger zijn. De voorzitster dankte hierna de penningmeesteresse en secretaris voor het vele werk, dat zijn in het afgelopen jaar hebben ge daan. Het volgende punt was het werk programma. Hierbij kwam o.a. aan de orde, de individuele juniorenwedstrij den, (de heer Goddljn gaat met 2 meisjes), vaardigheidsproeven senio ren, jeugd- juniorenwedstrijden, selectie wedstrijden voor senioren, ritmische wedstrijd, n voor dames en meisjes en hoofdzakelijk uitvoering 1960 ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum. Onderlinge wedstrijden heren kun nen alsnog gehouden worden na overleg op de les. Het bestuur hoopt ook, dat er dames deelnemen aan de sportuit- wisseling LeidenAmersfoort. Dit jaar zal weer op kamp worden gegaan naar Berg en Dal, liefst samen met de zustervereniging Victorie, om dat dit vorig jaar ontzettend leuk is geweest en een belangrijk verschil uitmaakt in de reiskosten. Bij de bestuursverkiezing werden aftredende leden herkozen. Mej. van Schaik werd op advies van het be stuur gekozen als 2e penningmeeste resse. Het bestuur is nu als volgt: Mevr. G. v. d. Post-Helversteijn, voorzitster; de heer P. Meershoek, vice-voorz.; de heer W. F. M. Schimmel, le secre taris; mej. R. v. d. Linden, 2e secre taresse; mevr. A. D. Dicknoff-Koe- voets, le penningmeesteresse; mej. v. Schaik, 2e penningmeesteresse; mej. W. Köhling, commissaresse. Bij de ondvraag vroeg de heer A. Goddijn meer activiteit en enthou siasme van de leden. Hij had o.a. een voorstel: een weekend sportuitwisse- ling in Brabant of Limburg te houden om de leden meer tot elkaar te bren gen en de geest te bevorderen. Mej. Tiny Röhling is bereid gevonden om de organisatie van het financiële ge deelte op zich te nemen. Hierna kwam aan het woord de heer H. Dickhoff, voorzitter van het jubileumfonds ter' gelegenheid van het 40-jarig bestaan in 1960. Hij spoorde de leden allemaal aan om haar medewerking te geven om van dit jubileum iets groots te maken. Hij deede o.a. mede, dat de jubileum commissie ging starten met een licifersactie van 10.000 stuks. De le den vanaf 10 jaar moeten zorgen, dat zij op zijn minst 50 doosjes verkopen, liefst zo gauw mogelijk voor de vol gende 10.000 De heer P. Meershoek dankte de voorzitster voor het vele werk wat zijn heeft gedaan en dit werd met een stevig applaus bekrachtigd. Hierna dankte mevr. v. d. Post al len, die aanwezig waren en vroeg nogmaals de leuen, vooral do dames, op tijd op de lessen aanwezig te zijn en meer spontaniteit op te brengen Een 44-jarige bloemenhandelaar vonnis. een totale boete van ƒ70 werd het j zodat Groen-Wit in 1960 prima voor de dag zal komen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5