Scherp „Exercendo'' vierde 23e lustrum met nationaal standwerkersconcours „Het donker boven aan de trap'' Ilwklgm V A O Mty/ db &>ymm Schoolsport in 1958 POTLOOD EN GEESI VASTENSPIJS DINSDAG 17 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Een dag vol welsprekendheid SfSS. S In' buiten komen. Deze getallen spre- Zaterdag 21 maart a.s. viert het ken voor zich. oudste studentendispuut van de Tijdens de markt zal een zevenkop- Rijksuniversiteit te Lelden zijn 23e pige jury, voornamelijk bestaande uit lustrum. Het is „Exercendo", het ge- leden van „Exercendo", keurend en nootschap voor stijl en uiterlijke wel-fynproevend rondgaan. Deze heren sprekendheid, dat sinds de oprichting j zullen moeten letten op o.a. taal, ge in 1844 zonder onderbreken elke I baren, de kwaliteit van het produkt maand een keer bijeenkomst en zich en zijn verkoopbaarheid. Geen si- dan op geheel eigen manier wijdt j necure dus. De heer M. Weima, di recteur van markt- en havendienst van Leiden, zal aan de jury als des kundig adviseur worden toegevoegd. Om 5 uur volgt de prijsuitreiking. De eerste prijs wordt gevormd door een kolossale bul in zeer fraaie uit- «ndo en indertijd deze laars bij een 'iferen'Tund- I!0nker!tC„egHhï,<! I SS in tel. In sÓdêteit m1- Z kil ii> ffflS' nerva zullen daarna de verrichtingen aan voordracht en discussies. Als symbool heeft Exercendo een „laars". Dit attribuut, een houten been, met een fluwelen „slipper" ge schoeid, is afkomstig van de grote Piet Paaltjens, die lid was van Exer- aan wydde dat hij aan het genoot schap heeft nagelaten. De bijna een meter hoge „laars" siert thans nog de grote dispuuttafel en dient bij voorkomende gelegenheden als ge respecteerde voorzittershamer. Het genootschap had zijn 23e lus trum niet beter kunnen vieren dan met het voor zaterdag op het pro gramma staande welsprekendheids festijn, dat op touw v/ordt gezet door 17 standwerkers, alle zeer begaafd in hun métier. Zij nemen deel aan een nationaal standv/erkersconcours, dat om twee uur geopend zal worden door wethouder mr J. Drijber op het Stadhuisplein. Het publiek wij nemen aan, dat niemand deze attrac tieve gebeurtenis zal willen missen kan gaan genieten van de sprekende en mimische talenten van de demon- strateurs, hoogstandwerkers en zwemmers. De hoogstandwerkers spreken hun auditorium doorgaans toe staande op hun kraam en de „zwemmers" wier bijnaam voortreffelijk gekozen is hebben hun waren op de grond uitgestald en lopen daaromheen, de opdringende massa en lastige jonge tjes met „zwemmende" achteruit-ge baren op een afstand houdend. Het moeilijkste vak van deze marktkun- stenaars heeft evenwel de demonstra- teur. Hij moet zijn artikel met grote kennis van zaken van de hand kun nen doen. Van hem wordt verwacht, dat hij als deskundige let op de kwa liteit en de bruikbaarheid van het artikel waarbij een „pakkend" betoog van groot belang is. Markt is trefpunt Het oudste handelsbedrijf in de 'historie is het marktwezen, dat de laatste tijd weer de aandacht krijgt v/elke het behoort te hebben. Er wordt naar gestreefd, de marktlui, die op straat hun vost moeten ver dienen, op een behoorlijk peil te brengen. Dat zij een waardevolle plaats in de samenleving innemen kunnen de 40 a 50.000 zaterdagse en resultaten nog eens onder de loupe worden genomen. Des avonds, als het standwerkersfeest weer tot het ver leden behoort, komen in Minerva on geveer 200 oud-leden van „Exercen do" bij elkaar om serieus te praten over het oud-lid Piet Paal tjens. De „laars", zo vermoeden wij, zal bij deze gelegenheid van het cen trum van de tafel verhuizen naar het middelpunt der belangstelling. En misschien gaat het been hiérbij van hand tot hand. Voor 2 Nevada wikkels 6 leuke borduurkoartjes Nevedo, Rokln 118, Amsterdam (Advertentie) DE ZEEëN EEN OPEN BOEK VOOR „DE NATUURVRIEND". De aquarium- en terrariumvereni ging „De Natuurvriend" vergaderde gisteravond in gebouw Steenschuur 6 en had tevens een prachtige film over het onderwaterdierenrijk aan zijn leden te vertonen. Zoals gewoonlijk was de opening, door voorzitter C. Borghart, later dan de aangegeven tijd, en werden achtereenvolgens de agendapunten afgehandeld. Verheugend voor „De Natuurvriend" is de ballotage van nieuwe leden, die zelden op een vergadering van de aquariumclub ontbreekt. De heer J. Vester uit Den Haag begon aan zijn toelichting na een wat langdradige inleiding, waar in hij de hele film al uit de doeken deed. De door dr. Schulz vervaar- I"\E AMiEIRJKAANSE auteurs schij- nen ervan te houden, titels te verzinnen, waarbij een gebruiksaan wijzing noodzakelijk is en dan kan I men er nog niet uit v/ijs. Dat „Don- I ker boven aan de Trap" wekt de I sohijn /an enige diepzinnigheid, het moet de symbolische aanduiding zijn van het gevoel van onzekerheid, wat wij allen min of meer hebben bij het bestijgen vain de levensladder. Je ziet niet wat er vóór je is, je kent de toe komst niet en dat maakt je bang. A - lemaal goed en wel, maar dat heeft weinig te maken met de loop van het toneelspel, dat William Inge onder deze titel componeerde en dat de To neelgroep „Theater" ons gisteren als zevende abonnementsvoorstelling in de Leidse Schouwburg voorzette. Leidse Universiteit Met het geven van een openbare Dm Keh TOERISME IN EUROPA Het bestuur van de N.R.K. M. no digt alle leden van de katholieke middenstand te Leiden uit op mor gen, woensdagavond, een te houden vergadering, waarin speciale aandacht wordt gewijd aan het toerisme in Europa. Deze avond, georganiseerd in samenwerking met de Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken, heeft de vorm van een thuis-reis door Europa, die geïllustreerd wordt met lichtbeelden. Spreker is de heer Jul. Jongenelen, een deskundige op het gebied van Europees toerisme, die zijn onder werp met zorg gekozen heeft. Het bij wonen van deze avond is alelszins de moeite waard, temeer waar de va kantie weer in het vooruitzicht ligt. De avond wordt gehouden in de Jacobazaal van De Burcht. De aan vang is bepald op 8 uur precies. Gisteren, 16 maart, was het 40 jaar geleden dat de heer W. J. M. de Looze als telegrambesteller te 's-Gra- venhage in dienst trad bij de PTT. les heeft hedenmiddag dr. D. de Klerk Later werd hij overgeplaatst als be- zyn ambt aanvaard als lector in de J experimxtele natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De les handelde over de ontwikkeling van de magneetbouw. Woensdag 18 maart a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn dat mevr. dr. A. J. Westerouen van Meeteren Francois, geboren en wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechts wetenschap. Donderdag 19 maart a.s zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. W. A. C. van Dam, geboren te 's-Herto- genbosch en thans wonende te Drie bergen, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechts wetenschap. steller te Leiden, waar hij enige ja ren geleden promoveerde tot expedi teur. Om bijzondere redenen liet de jubilaris de dag onopgemerkt voor bijgaan. No. 522. Horizontaal: 1. vis, 4. nauw, 6. deel van de dag, 7. slede, 9. fami lielid, 10. mam "ijk beroep, 15. geslo ten, 16. bolrond vruchtje( spreektaal), 17. vereniging van R.K. jongens of meisjes onder leiding van een geeste lijke, 20. meisjesnaam. 21. meisjes naam, 22. zandaal, 24. steensoort, 25. telwoord. Verticaal: 1. vogel, 2. gebod, 3. plat vis, 4. bekende afkorting 5. onge schonden, 8. palmrir (Indonesië), 9. aardappel, 11. voorzetsel 12. aard soort, 13. kippenloop, 14. vogel, 17. langwerpig stuk hout, 13 verfstof, 19. op die tijd, 22. muzieknoot, 23. voor zetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 521. Horizontaal: 1. de, 3. esp 6. eg, 7. Lapland, 11. Leens, 13. To, 15. en, 16. inkt, 17. gen-1, 18. es, 20. T.p., 21. meute, 25. Tilburg, 27. Da, 28. kei, 29. as. Verticaal: 2. el. 3. Epe, 4. pan, ^d, 8. al, 9. N.S., 10. stiep, 12. inept, 14. ons, 15. ent, 19. tube, 21. mi, 22. elk, 23. tui, 24. er, 25. Ta, 26. ga. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het kandidaats examen voor civiel-ingenieur de heer C. Bruyn, te Leiden. Leidse agenda DINSDAG, 17 MAART. Abonnementsvoorstelling. Toneel groep „Theater" „Het donker boven aan de trap", Leidse Schouwburg, 8 u nam. K. O.-film. „Henry V" St. An- toniusclubhuis, 8 u nam. St. Eloy ledenvergadering. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 2236, 8 uur nam. Kath. E.H.B.O. Beginnerscursus, r.k. Lyceum, Mariënpoelstraat, 8 uur nam. Oudheidkundige lezing, dr W. Kramer over Nieuwe Opgravingen in Manching (Bayern) Rijksmuseum v. Oudheden, 8 u nam. Dienst Welzijnszorg Landmacht, gezelschap Jac. Bijleveld: „De kat en de strafschop", cantine Doelen kazerne, 8 u nam. Huish. en Gezinsvoorlichting, de monstratie bloemenschikken. „De Hoeksteen", Levendaal 1, 8 u nam. Ned. Kath. Bond van Kappersper- j soneel „St. Cosmas" Nationaal com- u nam. WOENSDAG, 18 MAART. Aan het verslag van de activiteiten van de Gemeentelijke Schoolsport commissie over het jaar 1958, is het volgende ontleend: u i Heel teleurstellend was, dat de petitie, concours. Stadsgehoorzaal, zwemwedstrijden, wegens de sterk uiteenlopende vakanties van de di verse scholen, geen doorgang konden vinden. Aan de betreffende instan tie is verzocht hiermede in de' toe komst rekening te willen houden. Voor het eerst, op zaterdag 28 juni, werden er schoolsoftbalwed strijden gespeeld, die een groot suc ces werden en die mèt de Europese honkbalkampioenschappen hier te lande gehouden en mét de demon stratie honkbal hier ter stede, een stimulans kunnen zijn voor de ont wikkeling van het honkbal in Lei den. Bij het volleybaltoernooi, dat on danks een jaar stilstand weer meer deelnemers trok dan in 1956, werd de commissie geconfronteerd met het zalenprobleem. Na veel passen en meten werd ten slotte een indeling verkregen, waar in de 54 ploegen in 6 zalen spelend in één dag hun wedstrijdschema kon den afwerken (waarbij aangetekend moet worden, dat van de1' zijde van de commissie de deelname beperkt wordt tot twee jongens- en/of meis- jesploegen per school). Ook de schoolsportcommissie kijkt Gemeenteraad. Behandeling begro ting. Raadszaal Stadhuis, 2 uur nam. „Ex Animo" „Matthaeuspassion", Stadsgehoorzaal, kwart voor acht nam. Volkenkundige lezing. Schrifther vorming in modern China, door dr E. Züricher, Rijksmuseum v. Vol kenkunde, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. Huish. en Gezinsvoorlichting: Palmpaasversiering maken voor kin deren (25 uur nam.). Kookdemon straties: paasgerechten: „De Hoek steen" (Levendaal 1) 2.30 uur nam. KAB-ledenvergadering. de Harmo nie, Breestraat, 8 uur nam. N.R.K.H. Ledenvergadering, „Toe- rimse in Europa", Jacobazaal. De Burcht, 8 u. nam. Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Ledenvergadering, Ver gulden Turk, 8 uur nam. K. O.-cursus, „Hormonen" spr. dr. G. A. van Beek. Rapenburg 61, 8 uur nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Tentoon- dus met verlangen uit naar een stelling werken Vincent van Gogh, sporthal, waardoor de versnippering in de leiding, zoals die er dit jaar was, tot het verleden zal behoren. Tevens is er dan een oplissing voor de passieve sportbeoefenaren of sup porters, die nu in groten getale, drin gend langs de kanten en op kouse voeten, hun favorieten toejuichten. Cijfers: lagere scholen: voetbal 429, wandelen totaal 675, korfbal 372.. Scholen voor voortgezet onder wijs: voetbal 638, korfbal 336, soft bal 90, volleybal 324, tafeltennis 260. Totaal 3124. BIOSCOPEN De films in o.e week van 1320 maart zijn door de Kath Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Wegens verbouwing geslo ten. Lido: „The naked and the dead", volwassenen Luxor: „Meisjes in uniform", 14 jr. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Met ruw geweld", 14 jaar (donderdag: „Scaramouche", 14 jaar). 510 u. nam. DONDERDAG, 18 MAART Kath. E.H.B.O. Vervolgcursus, r.k. Lyceum, Mariënpoelstraat, 8 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling K. Sie ger, Els van Bohemen, H Bonman, Q Collard en A Schoonhoven onder auspiciën Leids Akademisch Kunst centrum (tot 24 maart). Lakenhal: Tentoonstelling betref fende kermisvieringen Werkd. 104 uui, zondag 14 uur nam. (tot 23 maart). Rijksmuseum Geologie en Minera-, logie v. d Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon en feestdagen 2-4 uur. APOTHEKERSDIENSTEN TE LEIDEN Leiden: Apotheek Boekwiit Bree straat 74, tel. 20552; Oegs'geest: Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. digde film was prachtig, ze han delde over tropische aquariumvis sen en het dierenleven in zee en plas. De eerste film behandelde het dierenleven en met verbazing kon men het voortbewegen en het dine ren van bloemkoolkwallen, pare ply- en gele haarkwallen zien, die met netelzuur aan hun sliertige draden de prooien verlammen en zich aan die zelfde draden omhooghijsen om ver volgens 't hapje onder de paraplue te laten verdwijnen. Verbijsterend was het gedeelte, waarin twee ring slangen tegelijkertijd een kikker vastgrijpen om daarna al trekkend het dier te verscheuren. Verder werd getoond, hot een doodgewone gup zijn jongen ter wereld brengt, zo ook van de zwaarddrager en i ïuil- broeder. Deze laatste vis viel op door haar grote moederliefde. De eitjes, die uitgebroed moeten wor den, draagt zij n.l. in haar bek als in een levende wieg, waardoor zij ge noodzaakt is 'n paar dagen te vas ten. Interessant waren ook de „bloem dieren". Duidelijk zag men de blaad jes, die de argeloze prooi naar bin nen sleurde. Kortom een zeer in teressante film waarin iedere keer iets verrassends de aandacht op eiste. Na afloop werd er gelegenheid ge boden vragen te stellen en werden er diverse vissen verloot. AANKOOP VAN GRONDEN TEN WESTEN VAN HET LEGERMUSEUM Met de n.v. Landexploitatie Maat schappij „De Boekhorst", gevestigd te Rheden,. zijn onderhandelingen ge voerd, betreffende de aank-jop door de gemeente van de gronden gelegen ten westen van het Legermuseum in de Pesthuispolder, tezamen groot 8.40,20 ha. Met de verkoopster is overeenstemming bereikt omtrent een prijs van 170.000.— in totaal. De aankoop van bedoelde gronden is voor de gemeente van belang. B. en W. delen mede, dat de aan te kopen gronden zijn verpacht, blij kens een bij de aankoop rechtens door de gemeente over te nemen pachtovereenkomst van 15 mei 1956, gesloten tussen de verkoopster en de gebrs. A. en Th. Uittenbogaard. Aangezien de gemeente binnen kort vrij over deze gronden moet be schikken, zijn met de pachters on derhandelingen gevoerd omtrent tus sentijdse ontbinding van de lopende pachtovereenkomst, voor wat betreft het door de gemeente aan te kopen gedeelte van de verpachte gronden, welke er toe hebben geleid, dat zij zich bereid hebben verklaard mede te werken aan een tussentijdse ont binding van deze pacht, en wel op de datum, waarop de bovenbedoelde gronden aan de gemeente zullen worden geleverd, onder voorwaarde, dat aan de pachters door de gemeen te een schadeloosstelling wordt uit gekeerd van 45.000.vermeerderd met de door de betrokken Inspecteur dei Belastingen vast te stellen be- lastingschade voor de pachters. Een en ander komt b. en w. redelijk voor. BOUW VAN 158 WONINGEN PLAN ZUID-WEST Ten behoeve van de bouw van 145 woningen op een terrein ten noor den van de Vijf Meilaan door de wo ningbouwvereniging „Ons Doel'', is bij besluit van de Raad van 18 juni 1956, aan genoemde woningbouw vereniging de nodige grond in erf pacht uitgegeven en een bouwvoor schot toegekend van 2.616.000. Het onderhavige bouwplan is intus sen gewijzigd en omvat thans de bouw van 158 woningen, t.w.: 16 eta gewoningen, geschikt vooi 4 perso nen; 59 étagewoningen, geschikt voor 5 pers; 10 étagewoningen, geschikt voor 6 pers.; 41 étagewoningen, ge schikt voor 7 pers.. 32 eengezinswo ningen, geschikt voer 8 pers., waar de in het oorspronkelijke plan opge nomen 8 woningen voor bejaarden zijr vervangen door 9 eengezinswo ningen. Tot deze vervanging is over gegaan, omdat de bouwkosten van het ontworpen type bejaardenwo ning zo hoog zijn, dat geen aanvaard bare exploitatieopzet kan worden verkregen. De blokken 1, la, 4-5, 7 en 10 wor den uitgevoerd in drie woonlagen en een onderhuis en de blokken 9 en 11 in vier woonlagen met een onder huis. De stichtingskosten van dit plan zijn geraamd op ƒ2.521.255. inclusief de kosten voor de aanleg var een centrale radio- en televisie- antenne-installatie. Overeenkomstig de gewijzigde gedragslijn, zal de grond niet meer in erfpacht worden uitgegeven, maai aan de woning bouwvereniging «voi den verkocht, en wel voor een prijs van f 2.650.per woning, derhalve voor een totaal bedrag van ƒ418.700. Zowel voor de stichtingskosten als voor de kosten van de grond moeten thans rijksvoorschotten worden aan gevraagd. Een en ander maakt algehele wij ziging van het raadsbesluit van 18 juni 1956 noodzakelijk. Het gaat om een familie in Okla homa, vader, moeder, twee kinderen, een zuster en haar man, en 'n paar vriendjes, die allen hun eigen pro blemen hebben. Bij één gaat het mis, hij pleegt zelfmoord, maar bij de an deren komt alles toch weer op z'n pootjes terecht. Een paar morele draaien om de oren kunnen soms wonderen doen, en in dit spel kr ieder op zijn beurt zo'n veeg uit pan. De vrouw Cora meent zich te moe ten beklagen, dat haar man, die rei- j ziger is, zo weinig thuis is en als hij thuis is, nogal driftig te keer gaat. Zij benijdt haar oudere zuster, wiens ïan dokter is met een praktijk aan huis, doch deze oudere zuster is kinderloos en lijdt door gebrek aan liefde. De dochter des huizes, de 16-jarige Ree- nie, is verlegen en schuw, en het jon getje is een moederskindje. Een toe vallige vriend heeft het leed te dra gen van rassendiscriminatie en maakt er een eind aan door uit het raam te springen. Bij de anderen leidt het koesteren van hun eigen verdrietig heden alleen maar tot slaande uzie en dat zuivert de atmosfeer. LJEEL BELANGRIJK kunnen wij dit toneelwerk van William Inge niet vinden, maar het heeft z'n kwa liteiten en geeft gelegenheid tot het typeren van enkele karakters. „Thea ter" heeft daar gebruik van gemaakt en een paar fraaie typeringen mogen w: als winst boeken. Bernhard Droog en Ann> d» Lange maakten van het echtpaar Flood zeer geloofwaardige figuren, terwijl Enny Molsde Leeu- we en Henk Schaer het tegenover ge- sieldp echtpaar uitstekend schilderden, Enny Mols door te kletsen als een leeghoofd en Henk Schaer door voor namelijk stil spel. Een keurig hijrol letje had Maxim Hamel, die van Sam my iets heel goeds maakte. De meis jes Flirt en Reenie (resp. Ingeborg Elzevier en Winnifred Bosboom) kre gen weinig gelegenheid om zich te uiten, al was Ingeborg Elzevier sprin gerig genoeg als bakvis. Bijzonder suc ces had de kleine Hugo van Rooy als 10-jarig zoontje. Een kind op het to neel is een hachelijke onderneming, maar Hugo deed het uitstekend. Na afloop kregen de dames bloe men, maar Hugo kreeg ëen extra ap plaus. 58 WONINGEN VOOR „ROYAL MC BEE" In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van 58 woningen in de „premiesector" ten behoeve van de „Royal Mc. Bee Nederland n.v." gevestigd alhier, heeft de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Me taalindustrie, gevestigd te Amsterdam verzocht van de gemeente te mogen kopen de percelen bouwterrein groot tezamen 4775 m2, gelegen ter weers zijden van de Valeriusstraat, in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest. Deze 58 woningen maakten aan vankelijk deel uit van een bouwDlan van 178 woningwetwoningen. Op ver zoek van voornoemde n.v. zijn zij ech ter van laatstbedoeld bouwplan uit gezonderd. Op de bouw van de 120 woningwetwoningen heeft betrekking een eerder genomen raadsbesluit. Met idressante is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 167.650,in totaal (bouwrijp en opgehoogd tot 40 cm n.a.p.). VOORSCHOT AAN DE WONING BOUWVERENIGING „DE GOEDE WONING". In de woningen van het le plan van de woningbouwvereniging „De Goede Woning" (Sophiastraat e.o.) zijn nog steeds droogclosets aanwe zig. Uit een oogpunt van volksge zondheid is het dringend noodzake lijk deze closets te doen vervangen door closets met waterspoeling. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is bereid voor de financiering van de aan die vervan ging verbonden kosten, welke zijn geraamd op 30.000, een voorschot uit 's Rijks kas te verlenen tegen een rente van 4 pet. met een loop tijd van 15 jaren. Aangezien het hier een verbetering van de woningen betreft, moet ge bruik worden gemaakt van de mo gelijkheid, de voor het onderhavige plan gestorte gelden op het Groot boek Woningverbetering op te vra gen en ontheffing van verdere stor tingen te verzoeken. Dit moet ge schieden binnen drie maar.den na het voltooien yan de werkzaamheden. De gelden, die aldus beschikbaar komen, zullen in mindering worcten gebracht van het toe te kennen rijks voorschot. De over het voorschot verschul digde annuïteit zal voor een deel uit een huurverhoging gevonden moeten worden. Ingevolge art. 10, 2e lid, van het Besluit Bijzondere huurprij zen mag de verhoging slechts wor den berekend over de kosten der verbetering, na aftrek van 3/5 ge deelte van het bedrag, dat vóór 1 januari 1967 op het Grootboek moet zijn gestort. Aangezien op de vier tot het le plan behorende winkelwoningen de wet Grootboek Woningverbetering niet van toepassing is, zullen de kosten van verbetering van drie vier woningen geheel door een huurverhoging gecompenseerd moe ten worden. LEIDERDORP Kosteloze inenting Op dinsdag 24 maart a.s. is er gelegenheid tot kosteloze inenting of herinenting te gen pokken ten huize van dr De Bruyn, Hoofdstraat 8. Geboren Roberto zn. v. J. den Hoed cn L. H. van der Sluis; Wouter Jan zn. v. J. Vochteloo en van H. J. Oos- terveld; Patricia dr v. D. Kraaij en T. M. Donkers; Julie F. dr v H. J van Schravendijk en van F. F. Krab benbos. Getrouwd: A. Ommering, 30 jr. en G. Moraal 27 jr. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 17 Maart 1859 Aan een Duitsch weekblad ontleent de K. en Letterbode enige opgaven omtrent het ge bruik en de voorraad van steen kolen. De voorraad in Pruissen alleen zou de geheele aarde voor 900 jaar kunnen voorzien. „Vertrouw op de Heer, handel mannelijk. Laat uw hart sterk zijn en vertrouw op de Heer" Psalm 26). „Mijn tijd is nog niet gekomen, maar uw tijd is al tijd gereed. De wereld kan u niet haten; Mij echter haat zij, omdat Ik van haar getuig, dat haar berken slecht zijn." (Evan gelie). UITBREIDING MINISTERIE O. K. en W. Hedenmorgen zijn de resultaten be kend gemaakt van de inschrijving op de aanbesteding der uitbreiding van het ministerie van O. K. en W. op het terrein van de Nieuwe Uitleg, Ka nonstraat en J. Evertsstraat te Den Haag. Hoogste inschrijfster was de firma Van der Pluim en Van der Vorm uit Rotterdam voor 1.794.000. Laagste inschrijver het ingenieurs bureau voor de bouwnijverheid met 1.384.000. De firma L. Schroeder uit Wasse naar had ingeschreven voor 580.000 doch dit lage bedrag, zo deelde men ons mede is aan een vergissing in de berekening toe te schrijven. SPORT KUNSTRIJDEN OM DE NATIONALE TITELS KUNSTRIJDEN Vanmorgen is op de HOKY te Den Haag een begin gemaakt met de wed strijden om de nationale kunstrijti- tels Na de 6 verplichte figuren heeft Joan Haanappel met plaatscijfer 4 en 293,8 punten de leiding. De uitslag luidt verder: 2. Sjoukje Dijkstra, plaatscijfer 5, 290,5 punten; 3 Lilian van der Graaf, plaatscijfer 11, 256,4 punten; 4. Jeanine Ferir, plaatscijfer 11, 253,1 punten; 5. Truus- je Geradts, plaatscijfer 14, 249,4 pun ten. Wouter Toledo, die als enige deel nemer startte voor het kampioen schap heren heeft een totaal van 259,4 punten. De Zuidafrikaanse minister van defensie, Erasmus is tijdens een be zoek aan Londen ziek geworden. Hij lijdt aan trombose in de kroonslag- ader. Ofschoon zijn toestand verbe tert, zal hij waarschijnlijk nog er- soheidene weken in een Londens zie kenhuis moeten blijven. AANVULLING INVENTARIS BIJZONDERE KLEUTERSCHOLEN. De inrichting van de meeste bij zondere kleuterscholen die dateren van vóór de totstandkoming van de Kleuteronderwijswet voldoet niet aan redelijkerwijs te stellen eisen. Nu sinds de inwerkingtreding van de Kleuteronderwijswet voor de be sturen van de bijzondere kleuter scholen de mogelijkheid bestaat, de gemeente verzoeken om beschik baarstelling van de nodige gelden o.a. voor meubilair en ontwikkelings- en speelmateriaal, hebben b. en w. een plan opgesteld, dat voorziet in de aanvulling van de inventaris van een elftal daarvoor in aanmerking komende bijzondere kleuterscholen. Het ligt in het voornemer de aan vulling tot een redelijk peil van de inventaris dezer scholen te spreiden over een periode van vier jaren. Volgens raming zal met deze aanvul ling in totaal een bedrag van rond 100 000 gemoeid zijn Ieder jaar zal vorr ongeveer een vierde van het to taal nodige worden aangeschaft. Burgerlijke Stand Geboren: Marion dr v. A. Volkers en B. Lubbers; Cornelis J zn v. W. Kammenga en J. Scheurwater; Pe trus G. B. zn v. H. E. Ammerlaan en M. A. Markus; Anja dr v. L. Jansen en E. G. Jansen; Rob zn v. A. Belt en N. van D'Jk; Robert M. zn v. C. F. Segaar en C. Ilarteveld; Bartholo- rneus zn v. A. Barendregt en A. de Blondt; Andries zn v. M. A. van der Zwan en J. C. van Beelen; Johannes B. C. J. zn v. J. B. M. in 't Veen en E. van Eenige; Thea M. dr v. J. Beek man en E Kappée; Jacobus zn v. W. de Mooij en W. van Duijn; Ri chard zn v. J. Dreef en P. G. A. Ra- vensbergen; Bettina A. dr. v. P. G. Baljet en A. C. Tomé; Robert Jan zn v. M. L. de Kok -M C. G. Maris; Cora dr v. C. Tol en L. de Wilde; Mirjam A. P. dr v. P. Langhout en T. C. Bod; Marco Th. Chr. zn v. H. T. E. Hoedt en C. L. Barentz. Overleden: G. Koppeschaar, 81 jr. echtgenote v. B. Velthuijzen; H. M. Vermeulen 38 jr., echtgenote v. C. P. Koeleman; S. Goebertus 83 jr, echt genote v. N. van Weizen; S. Sloot, 67 jr, man; P. Velthuijsen, 75 jr, man; J. Ruijter, 56 jr man;W. C. Barg, 71 jr, man. Gehuwd: F. G. J. Kraan en E. G. H. L. Brands; G. A. van der Spek eri G. E. M. Walenkamp; H. W. Kuijper en M. de Groot; N. Vogelenzang en E. E .Groenewegen; P. Frank en M. M. Beekma.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2