Zilveren onderscheiding voor de heer I. Delmeer Nieuwbouw van de Leidse telefoondienst Sofocles' „Antigone" voor K. 0. M Abonnementsconcert Residentie Orkest Scherp POTLOOD EN GEEST Paasveelenioonstelling 1959 toonbeeld van groter welvaart NIET OVER 0E PRIJS TE KLAGEN Vóór honderd jaar OOK LEIDSE AMBTENAREN OFFERDEN NACHTRUST AAN DE VOLKSWIL VRIJDAG 13 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Wethouder S. M. Stolp heeft van morgen in de koffiekamer van de raadzaal van het Stadhuis de zilve ren medaille, verbonden aan de Or- re van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer I. Delmeer, hoofdmonteur eerste klasse in dienst van de Stede lijke Lichtfabrieken te Leiden, naar naar aanleiding van diens 40-jarig tigheid getuige. Wethouder Stolp sprak de jubilaris in hartelijke bewoordingen toe. Hij gaf een overzicht van de loffelijke staat van dienst van de heer Delmeer en prees hem om zijn ijver en plichts betrachting. De heer Delmeer sprak een dank- jubileum. De heer Delmeer was ver-woord. Later op de morgen werd hij gezeld van echtgenote en zoon metgehuldigd in het gebouw van de Ste- verloofde. Directeur Y. Ykema van deiijke Lichtfabrieken, waar ir. Y. de 8.L.F. was van deze korte plech-1 Ykema het woord voerde. Uitbreiding aan Groenoordstraat aanbesteed De telefoondienst te Leiden gaat nieuw-bouwen. Zoals men zich uit een reportage in dit blad zal herin neren is het ruimtegebrek aan het gebouw van de telefoondienst aan de Boommarkt zeer nijpend. Men heeft geen plaats voor verdere uitbouw van de centrale met als gevolg een wachtlijst voor toekomstige abonnees (die nu is ingelopen), en een tekort aan snelle aansluitingen voor lokale, maar vooral ook interlokale gesprek ken. Twee uitbreidingen werden voor bereid: één door doorbraak naar be lendende panden a. d. Breestraat en een ander door nieuwbouw voor de buitendienst van de afdeling telefo nie. Door het architectenbureau ir J. Jonkman en P .van Dorp is thans een ontwerp voor een nieuw gebouw gemaakt, dat geplaatst zal worden aan de Groenoordstraat in het ver lengde van de Koningstraat. De plan nen zijn thans gereed en onderhands aanbesteed namens het hoofdbestuur van de P.T.T. administratie, een technische afde ling, een garage en een bergplaats voor fietsen. De drie gebouwen zijn zo geplaatst dat zij tezamen een bin nenplein omsluiten. De administratie- ET DE OPVOERING door de seld, heeft deze zich van het leven beroofd en valt de zoon Haimoon zijn vader aan, om, nadat hij deze heeft gemist, zichzelf het zwaard in de borst te stoten. Als Kreoon met zijn dode zoon in de armen in de stad terugkeert, slaat ook zijn vrouw, op het vernemen van de slechte tijdingen, de hand aan zichzelf en in zijn wanhoop laat Kreoon zich ver van Thebe weg voeren. Zo voltrekt zich dan der goden wraak aan het huis van Oidipus en is Kreoon ten onder gegaan door zijn overmoed en Haimoon door zijn liefde. elkaar stonden, van het gezichtFYE VERTOLKING van dit drama verlaat de stad. Zijn dochter An- door de Haagse Comedie verdient Comedie van het oud- Griekse drama „Antigone", gister avond in de Leidse Schouwburg, heeft K. O. een glanspunt toege voegd aan zijn toch reeds zo goed verzorgde programma. Dit drama, geschreven door de Griek Sofocles omstreeks 400 jaar vóór Christus, verhaalt ons de on dergang van het koningsgeslacht in de stad Thebe. Oidipus, die zonder te weten wie zij waren, zijn vader Laios doodde en zijn moeder Iokaste huwde, be rooft zich, nadat hem was geopen baard in welke familieverhouding zn tigone begeleidt haar blinde vader op zijn tochten tot hij een geheimzinni ge dood sterft. Inmiddels is een twist ontbrand tussen Antigone's broers Eteokles en Polyneikes om de heerschappij over Thebe. Beiden vallen door elkanders hand in de strijd en hun oom Kre oon wordt koning van Thebe. Het gespeelde drama, dat op dit punt van de geschiedenis aanvangt, toont ons Antigone, die in verzet komt tegen het wrede bevel van Kreoon, die het gebod heeft uitgevaardigd, dat Polyneikes, die de stad heeft aangevallen, op het slagveld moet blijven liggen, als buit voor honden en roofvogels. Wie zijn bevel over treedt zal levend begraven worden. Antigone doet echter wat van haar als zuster wordt verwacht en be graaft het lijk van haar broeder, we tende, dat zij daarmede de wil der goden gehoorzaamt. Zij wordt ge grepen en voor Kreoon gebracht, die haar veroordeelt tot de gestelde straf, ondanks de smeekbeden van grote bewondering en de hoofdper sonen hebben hun zware rollen O] sublieme wijze gebracht. De moei lijke tekst, in de vertaling van L. A. J. Burgersdijk, werd op voortreffe lijke wijze gesproken en Max Croi- set, die er de bewerker van was en de regie voerde, maakte tevens van de door hem gespeelde Kreoon een creatie die moeilijk is te evenaren. Daarnaast verdienen de Antigone van Elisabeth Andersen, de Haimoon van Jules Croiset, de Teiresias van Albert van Dalsum en de Bode van Joris Diels ook alle lof, terwijl de drie oudsten van de stad Thebe door hun sobere voordracht en klankvolle declamatie opvielen. Samenvattend mag worden tuigd, dat de Haagse Comedie hier een succesvolle prestatie leverde, die door een goed bezette schouwburg met langdurig applaus en bloemen voor de titelrol-speelster werd be loond. W. GETROUW AAN ZIJN streven naar voortdurende vernieuwing door belangrijke eigentijdse muziek te brengen heeft de dirigent Willem van Otterloo een belangrijk programma ten gehore gebracht van niet al te courante werken, de prachtige Pathé- tique van Tschaïkowsky misschien uitgezonderd. Met Symphonische muziek op.: 59 van Marius Flothuis werd aangevan gen. Deze muziek heeft sterk de aan dacht vast gehouden. Omdat zij ge ïnspireerd is, een lyrische inslag be zit, niet gebonden is aan de materie, heeft deze muziek, die in serieuze vormgeving is geschreven, bovendien rijk van kleur is, sympathiek aange- zijn zoon Haimoon, die verloofd is' daan. Zelfs die luisteraars, die een met Antigone en de voorzeggingenantipathie hebben tegen nieuwe mu- van grote rampspoed door de blinde ziek> kon<jen niet anders, dan hun ziener Teiresias. wEM Als de koning dan, aangespoord door de oudsten van de stad, die haar ondergang vrezen, het vonnis her roept en zich naai' de grot begeeft waar Antigone zal worden ingemet- schappijen de volgende prijsopgaven gedaan: Werninks Beton Mij. N.V. Leiden 578.000; N.V. van Rossum's Bouwbedrijven, Den Haag 573.000; N.V. Bataafse aannemingsmaatschap pij, voorheen firma J. v. d. Wall Den Haag 562.000; H. Korswagen en Zoon, Leiden 545.475; Mak's aannemingsbedrijf, R'dam 544.1 ruimte krijgt twee verdiepingen, het j De opdracht tot het bouwen is nog totaal te bouwen grondoppervlak is niet verleend. ruim duizend vierkante meter. Het bestaat uit een gebouw voor personeel hier onder te kennen bren gen. krijgt men in het gebouw aan de 'Boommarkt enige ruimte voor verdere technische voorzieningen. In de aanbesteding zijn door de vijf uitgenodigde aannemingsmaat- gen. Men verwacht, dat in de zomer van het volgend jaar het gebouw voltooid zal zijn. Het tijdstip, waarop de doorbraak naar de Breestrat gerealiseerd kan worden, is afhankelijk van de bouw van een nieuw belastingkantoor te Leiden. De PTT zal nl. op kantoren van de belasting beslag moeten leg- appreciatie uiten al moge dit dan geen maatstaf van waarde wezen. Van de in 1915 voltooide opera El Amor Bryo schreef de componist De Falla ook een orkestsuite, bedoeld voor de concertzaal. De mezzo-sopraan Cora Canne Meijer zong de altsolo. Het is geweldig vascinerende muziek, waarin de ene spanning plaats maakt voor de andere en telkens hoger stijgt. Na de inleiding en le Scene, de Liefdesklacht (van de altsoliste), De verschijning, Dans van de ver schrikking, Magische cirkel, De Ritu ele vuurdans. De altsolo: Lied van het KIND AANGEREDEN. Gistermorgen, tegen 12 uur, werd in de Gortestraat de 7-jarige Elisa beth Hamaker uit de Pakhuisstraat op het rechtergedeelte van de weg door een wielrijdster aangereden. Het meisje bleef op straat liggen met een gebroken linkerbeen; de wielrijdster reed door. De vader van Liesbeth heeft zijn dochter aanstonds naar een ziekenhuis doen brengen. De daderes bleef spoorloos. Terwijl de Paasveetentoonstelling 1959 op het veemarktterrein feitelijk al geruime tijd in alle levendigheid in bedrijf was en deskundige jury-ogen en -handen de geëxposeerde inzendingen naar juiste waarde toetsten, had in restaurant Het Schuttershof een bijeenkomst plaats van het Vebo-bestuur en vele genodigden voor de officiële opening van de tentoonstelling door wethouder mr. J Drijber. Afgesloten van de vrijdagse veemarkt stonden de rijen van welvarend slachtvee-op-z'n-paasbest te pronken onder een aanvankelijk nog grijs wol kendek. Maar de zon scheen te begrijpen, dat deze Paastentoonstelling dit jaar samengaat met een vroege lente en dat zij hierom reeds het warme zonnelicht niet kan ontberen. Tegen het middaguur speelden dan ook de zonnestralen over de glanzende ruggen van het geëtaleerde vee, gegar neerd met zorgvuldig geplozen staarten en helwitte prijskaarten daarboven. Onze ogen dwaalden over één groot bekroond veld van paaskoeien, schapen, kalveren, stieren en varkens. Met moeite hebben we een inzending zonder prijs kunnen bespeuren. Omtrent de Paastijd is het vlees inderdaad pri.jzig, maar dat hebben we er graag voor over, indachtig de woorden, welke er vanmorgen in Het Schuttershof zijn gesproken. No. 520. Horizontaal: 2. gard, 6. jongensnaam, 8. huid, 10. onbep. voornaamw., 12. een der KI. Soenda- eilanden, 13. vreemde munt (afk.), 14. niet dicht opeen staande, 16. term bij het boksen (afk.), 17. de plaats waar men inrijdt, 18. rivier in Italië, 20. jongensnaam, 21. lidwoord, 23. halfbloed, 25. gem. in Gelderl., 27. ontkenning (spreektaal), 29. Euro peaan, 30. koningin van Thebe (Myth.). Verticaal: 1. duinterrein, 2. bedor ven, 3. voegwoord, 4. morsdoekje, 5. muze der geschiedenis, 7. achting, 9. ieder, 1. Europese jongeheer (Indo nesië), 12. vensterluik, 15. tijdreke ning 18. vissersvaartuig, 19. tel woord (Eng.), 21. eiland op de W.- kust van Voor-Indië, 22. geb. in Gel derl., 24. boom, 26. eer, 28. muziek noot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. blik, 4. hals, 8. een, 10. net, 11. L.S., 12. wee, 14. k.o., 15 grens, 17. mees ter, 19. keten, 21. R.D., 23. dar, 24. do, 25. oir, 27. tel, 28. neef, 29. mens. Verticaal: 1. Belg, 2. les, 3. in, 5. An, 6. lek, 7. stop, 9. meestal, 12. wreed, 13. enter, 15. gek, 16. sen, 18. bron, 20. pols, 22. die, 24. den, 26. re, 27. te. De waarn. voorzitter van de Vebo, de heer G. J. v. d. Stoel, sprak woor den van welkom tot de vertegen woordiger van de commissaris van de koningin in Zuid-Hol'and, de heer J. Sillevis, secretaris van de advies commissie voor landbouw en veeteelt, tot burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot van Leiden, mr. J. Drijber, wethouder van de bedrijven, de heer C. Burger, voorzitter van het bedrijf schap voor het slagersbedrijf, en tot de overige aanwezigen ven het be drijfschap voor het slagersbedrijf, en J tot de overige aanwezigen De heer v. d. Stoel wees er verder op, dat het deze week gepubliceerde aantal in zenders hedenmorgen zelfs nog was gestegen. Het materiële niet vergeten. Wethouder Drijber gewaagde in zijn openingswoord van het omscha kelen na de spanningen /an de ver kiezingen van gisteren er zal over het algemeen een zekere tevreden heid heersen naar de paasstem- ming, de tijd van het feestelijk ver sierde dier, bij welk feestelijk ver toon het materiële zeker niet ver gaten wordt. De wethouder zei, dat het succes van een tentoonstelling als deze een teken is van de grotere welvaart in deze sector. Het slacht vee noemde hij van grote betekenis voor die welvaart. Hoe belangrijk de export van vee- en vleesprodukten is bewees spr. aan de hanü van enkele getallen; de uitvoer van deze pro- dukten beliep o.a. in 1958 560 miljoen gulden. Mr. Drijber zei voorts het een voor recht te vinden, wethouder van het vorderd. Het is evenwel niet reëel, aldus mr. Drijber, reeds over een openingsdatum te spreken; hij kon alleen toezeggen, dat nr gestreefd wordt de bouw van dit grote project zo snel mogelijk door te zetten. In verband met verzoeken hieromtrent deelde de wethouder nog mede, dat, met inachtneming van het beperkt financieel mogelijke, uitzicht bestaat op meer café's in de omgeving van het toekomstige marktterrein. Ten slotte verklaarde mr. 'Jrnber de ten toonstelling voor geopend. De heer C. Burger schonk in een korte rede aandacht ann het belang van deze paasvee-manr'festatie voor het bedrijfsleven. Hij zei o.m., dat op een paasveetentoonstelling steeds blijkt, dat de siager bereid is grote bedragen uit te leggen om een goed beest tegen J- asen aan te schaffen. Voorts bracht hij huh'e aar de mes ters, die deze prachtige lioren op de tentoonstelling brengen. De heer Burger onderstreepte nadrukkelijk het huidige streven naar een vee- beslag, dat meer en beter vlees op levert; het vleesbeest is favoriet bo ven het vette dier. Aangaande de prijzen zei spr. nog, dat de consument niet over de prijs moet klagen als hij om goed mesten vraagt. Waaraan is het geld beter besteed, drn aan datgene, dat het lichaam sterkt en instandhoudt, aldus de heer Burger Na een dankwoord van de heer M. Weima, directeur van markt- en havendienst van Leiden, tot de heer Burger verbeter, dc ge nodigden Het Schuttershof voor een rondgang over de ,ve /oorziene ten toonstelling. In Het Schuttershof vond vanmid dag om half één de prijsuitreiking plaats aan de inzenders van de vele bekroonde dieren. dwaallicht. Na de Pantomime: Dans van het spel der Liefde, met altsolo en de Klokken in de ochtendstond. De Falla baseert zijn muziek op de Andalusische volkskunst. Hij is de krachtigste Spaanse figuur. Hij ge bruikt de motieven, zonder er ooit een te bewerken. Krachtige muziek, als uiting van vreugd of leed van de gitaar, kei-hard of brandend onder de hete zon. Muziek Van hoge waarde, belangstelling opeisend. De vertolking door Van Otterloo was ontzaglijk mooi en knap. Het orkest klonk prachtig, sterk sprekend de Andalusische achtergrond. pORA CANNE MEYER had een ge- weldig moeilijke partij te re aliseren. Zij is 'n talentvolle zangeres, maar heeft zij ons in haar kunst ge heel kunnen voldoen? Zij karakteri seert de Spaanse volkszang zeer goed door de metaal-achtige klank, het timbre, dat ze weet voort te brengen. Maar als mezzo ontbreekt haar de benodigde donkerte en kracht; zodat haar wedergave het nodig relief dan ook miste. Het was alles zeer correct; verzorgd de muzikale frase, maar de bezieling kon ons maar zeer zelden treffen. Zij kan zich, dunkt ons, met de moeilijke inhoud van wat zij te zingen had met meer durf gaan bezig houden om daarna meer spontaan en natuurlijk zichzelf te zijn. Omdat zij heel bijzonder vocaal materiaal bezit, waaraan men (ondanks alles) heel moeilijk kan ontkomen, moet zij in. groeien in dit merkwaardig gegeven Het orkest vermocht een ideale hoog te te bereiken. Na de pauze Tschaïkowsky's Zwa- nezang; de Symphonie pathétique; de zesde van zijn hand; tien dagen voor zijn verscheiden voltooid; 't prachtige stuk, waarvan hij zelfs de drukproef niet meer heeft mogen zien. Volko men het werk beheersend, heeft de dirigent en met hem het prachtig spelend orkest, de contrasterende delen van dit meesterwerk volkomen belicht en de prachtige vertolking wekte algehele waardering. Men heeft alle recht laten wedervaren, aan het bruisende temperament van deze mu ziek, warm en exact van klank in elke instrumentengroep en als en semble. Het was een werkelijk gloed volle manifestatie, die in de juiste spanning getroffen was. J. KORTMANN. Burgerij ike Stand Geboren: Peter J. zn. v. F. J. G. Jansen en A. W. Laterveer, Petrus G. W. zn v. J. P. A. Vink en M. A. H. van Amsterdam, Maria dr v. J. G. v. Stejjn en J. J. W. v. Kempen, Jo hannes J. zn v. H. C. Janson en H. J. v. d. Weijden, Gijsbertus C. zn v. A. v. d. Meij en A. Verkuil, Willem P. E. zn v. G. Ruwaard en J. Laven, Jaco bus R. A. J. zn v. J. T. A. Noorder- meer en J. A. M. Eijgermans, Jan- Willem zn v. W. Scharloo en T. H. Korteweg, Simone J. dr v. J. van Steenwijk en A. Overduin, Allard J. zn v. F. J. Bekker en A. J. v. d. Ak ker. Overleden: A. Weerman 2 jr. dr. W. Tames 2 weken dr. Gehuwd: P. de Roode en J. C. van Aggelen, P. C. Mooten en J. 't Hart M. Gressie en S. M. Blok, A. van der Stelt en J. H. Groothedde, J. J. H. Scheeren en P. A. M. M. Krekelaar, C. M. van Bemmelen en M. J. van Giessen, S. P. J. van Kins en H. Mul der. Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 13 Maart 1859 Par(js Te Nantes had dezer dagen bij de loting voor de mili tie 'n zonderling voorval plaats. Een kind, 16 maanden oud, werd door de moeder in de zaal ge- bragt, om voor zijnen vader, die afwezig was, het nommer te trekken dat hem tot soldaat of vrij moest maken. Het kind nam 3 nommers te gelijk en was slechts met moeite te bewegen er 2 van los te laten. Eindelijk liet het er 2 vallen en het nommer dat overbleef was op een na het hoogste. Er ging toen een luid gejuich in de zaal op. Sterk, kreukherstellend, wasbaar, strijken overbodig, krimpt niet, Elooihoudend, kan tegen regen, ortom de pantalon met de weerga loze, unieke Terlenka-eigenschop- pen. Beter bestaat niet! Eén dag en geen dag langer verko pen wii deze pantalons in moderne grijze kleur met een normale win kelprijs van 25.50 en 29.50, voor prijzen die U verbijsterd doen staan, want morgen betaalt U voor: TERLENKA - jongenspantalons 8 tot 16 jaar, alle maten TERLENKA - herenpantalons alle maten (óék buikmoten) Telefonische of schriftelijke orders kunneD alet worden uitgevoerd. LEIDEN. Haarlemmerstr. 25. ROTTERDAM: Korte Hoog straat 11 Meent hk. Goud- sesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West Kruis kade 35. Het zijn niet alleen de persmensen geweest di vannacht niet of zeer laat hun bed hebben gezien, ook ambte naren van de burgerlijke stand ten stadhuize waren tot diep in de nacht, gesterkt door koffie en opgewekte burgerzin, bezig met de volkswil in de vorm van vele duizenden verkie zingsbiljetten. Het verliep alles naar wens. De uitslagen van de verkie zingsbureaus waren zeer snel binnen en tegen half tien kon men zich al een indruk maken van de schomme lingen in de Leidse politieke menin gen. De stembureau- werkten dit jaar niet snel, maar zeer nauwkeurig, tel lingen behoefden niet te worden over gemaakt. De eerste uitslag kwam al om tien over half acht van stembu reau 39: school Hooglandse Kerk- gracht; nummer twee was het Stad- marktwezen te zijn. Hij verzekerde huis: stembureau nummer één. Het zijn gehoor ervan, dat het college van is te begrijpen, dat vooral de „grotere" B. en W. de bouw van een overdekte j stembureaus eerst later op de avond veemarkt met alle kracht wordt be-1 kwamen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2