S)e CeidaeSomant i f Groot-Seminarie onder pro-communistische leiding 4 M. Stemmen over de verkiezingsuitslag Nog niet pluis Irak? in Geen gevaar voor Menado Eigen maan voor de Engelsen Macmillan sprak met Adenauer Joden-emigratie uit Roemenië Salomon met de dobbelstenen ppB Geen gevaar van kosmische straling 0m KORT{e 9aan: De onrust in Afrika wordt VRIJDAG 13 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14660 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Te Boedapest De communistische regering van Hongarije heeft de belangrijkste pos ten in het centraal groot-seminarie van Boedapest en de theologische academie met pro-communistische te Boedapest verklaard, dat het Hon gaarse episcopaat 14 seminaristen heeft weggestuurd, omdat zij de nieuwe situatie in Hongarije niet zouden hebben erkend. Op 10 maart meldde het K.N.P. uit Boedapest, dat de communistische regering van de Hongaarse bisschoppen de inrichting figuren bezet. Deze nieuwe stap in afgedwongen van een faculteit de ondergeschiktmaking van de i YP0T, S°C1^ wetenschappen aan de Kerk aan de communistische staat j Geologische faculteit, waarvoor de is doorgedreven na een tijdelijke i regering de pro-communistische vre- sluiting der instellingen in febrauri. "espriester dr- ^fei^er als hoogleraar Het centraal groot-seminarie en de I hee" aa^ge!.'eldi. In rul1 da?Jrv;<?or theologische academie zijn sedert ®?*ten de bisschoppen een afdeling begin maart weer geopend, doch on der andere leiding. De rector van het seminarie, mgr. Potyondi is ontslagen. Benoemd is dr. Imre Var- konyi. Als spirituaal der studenten is aangewezen pater Pacificus Kiraly OFM, een der eerste Hongaarse vre- despriesters, die «eeds sedert 1949 nauw met de communisten samen werkt. De vice-rector van de theologi sche academie, dr. Szoerenyi, heeft Drie rechts-nationalistische Bagdad- se bladen zijn donderdag niet ver schenen, nadat de bureaus van deze bladen in de nacht van woensdag op donderdag waren geplunderd. - Iraakse ambtenaren hebben donder dag megedeeld, een clandestiene pers in beslag te hebben genomen, die zou toebehoren aan de Nasser welgezinde „Arabische bevrijdingspartij". Volgens het te Damascus verschij nende dagblad „Al Alam" is de op stand in Irak nog niet neergeslagen. De opstandelingen zouden zich naar het gebergte terugtrekken, om daar de strijd voort te zetten. Het blad meldt ook, dat in Mosoel, tengevolge van het bombardement van 24 uur, dat door de Iraakse lucht macht werd uitgevoerd, meer dan 2000 doden zijn gevallen. Een woordvoerder van het Indone sische consulaat in Singapore heeft donderdag tegengesproken, dat er ge vaar bestaat voor een aanval door opstandelingen op Menado. Hij verklaarde, dat begin maart in Noord-Celebes de regeringstroepen zware gevechten hebben geleverd tegen de opstandelingen, doch dat dit thans voorbij was. „Menado is geen moment door de opstandelingen be-r dreigd", zeide hij. Ook was geen enkele andere plaats in handen der opstandelingen gevallen. „Ondanks het fiet, dat de opstande lingen materiële steun uit het buiten land krijgen, is het Indonesische na tionale leger de toestand meester kun nen blijven, dankzij de samenwerking van de bevolking en de mogelijkheid om snel tegen de opstandelingen te kunnen optreden. De regering is de toestand thans volledig meester", al dus deze verklaring. Verzet van de zijde der Kerk is na genoeg niet meer mogelijk daar de leiding zo goed als uitgeschakeld is. Van de 11 bisdommen hebben vol gens de laatste inlichtingen nog slechts twee bisschoppen een zekere mate van vrijheid. 's Pausen Paasboodschap Op zaterdag 28 maart zal Z. H. de Paus een Paasboodschap tot de we reld richten. Deze wordt uitgezonden door radio Vaticana van 19.00 uur tot 19.20 uur. De zegen Urbi et Orbi zal hij van het balcon van de St. Pieter af geven op Eerste Paasdag, des morgens te 11 uur. Op de proefbaan voor raketten van Woomera in Australië hebben Britten en Australiërs donderdagavond met succes 'n „Black knight"-raket gelan ceerd. De raket werd in bijna verti cale richting afgevuurd tot een hoogte van 500 kilometer. Aangenomen wordt dat de Britten zullen trachten met een raket van dit type, die elf meter lang is, een kunst maan in een baan om de aarde te grengen. wat verschil van mening K i L 1 dagbesprekingen meegedeeld, dat lyOCJdl v/dt verSCtlII deze »*n een Uiterst hartelijke sfeer" zijn gevoerd. De woordvoerder van de Westduit- se regering zei in antwoord op een vraag, dat naar Westduitse mening De Britse premier Macmillan heeft het Britse denkbeeld van een troe- gisterèn in paleis Schaumburg aan de penbeperking in Europa hetzelfdewas Rijn besprekingen gevoerd met de Westduitse bondskanselier Adenauer. Naar verluidt bleken er aan het be gin van het overleg, nogal wat me ningsverschillen te bestaan tussen beide staatslieden. Bij zijn aankomst in Bonn had Mac millan verklaard, dat het westen een elastische houding dient aan te nemen bij zijn pogingen om een oplossing te vinden voor de Russische uitdaging inzake Berlijn. Gisteravond werd in paleis Schaum burg een diner ter ere van de Britse gasten gegeven. Een Britse woord voerder heeft na afloop van de mid- Het heeft er alle schijn van dat de emigratie van Joden uit Roemenië naar Israël is stopgezet. De afgelopen vier dagen zijn er in Wenen geen Roemeense Joden meer aangekomen. Sinds september vorig jaar hebben ongeveer 16.000 Joden Roemenië ver laten de helft daarvan reisde via Wenen. Vorige week was er al een ver mindering merkbaar in de emigratie stroom. Als normaal werd in Wenen beschouwd een dagelijks totaal van honderd tot 250 emigranten. Naar aangenomen wordt is de oor zaak van de stopzetting het verzet van de Arabische landen tegen de plotselinge toeneming van Israëls be volking met een groot aantal immi granten uit Oost-Europa. Er worden in Boekarest nog altijd aanvragen van Joder. ingediend om te mogen emigreren. als ontwapening. Hij zei, dat de West duitse regering vroeger bij verschil lende gelegenheden had verklaard, dat zij zou deelnemen aan een over eenkomst inzake een gecontroleerde ontwapening, die geen discriminatie inhield. Johnny Jackson, een bekend dob belaar, verscheen donderdag te Miami, in de Ver. Staten, voor rechter Mit chell Goldman, op beschuldiging van dobbelen. Hij bekende het hem ten laste ge legde. Hebt u dobbelstenen bij u?, vroeg Goldman. Ja, antwoordde Jackson. Gooi eens, zei de rechter. Nee, liever niet, repliceerde Jack son, Geef hier, dan zal ik het voor 3e doen, zei de rechter. Hij wierp en het resultaat was een aas en een twee. Hum, drie punten, constateerde de rechter. Laten wij er dertig dagen van maken. En daarbij bleef het. Geen kandidatenlijst, toch grote overwinning W\ L Honderden waren naar het vliegveld getogen om Teddy Scholten een groots welkom te bereiden. Behalve natuurlijk Henk Scholten en het dochtertje Rene, waren het gehele gezelschap van de Rene Sleeswijk revue en een dansorkest aanwezig. Men was het er over eens, dat vooral Teddy de steun van de kiezers had genoten. De spandoeken logen er niet om. Rn waar kon „Een beetje" beter tot zijn recht komen. De jeugd al vóór de uitslag in de oppositie - j v f M 1 1 'V ■MnaN* JKB IMNNNIKI# Dun laagje beschermt ruimtevaarder De ruimtevaarder lioeft geen kos- zijn, kunnen zij opgeslorpt worden mische stralen te duchten, in tegen- door dunne lagen materie en daardoor stelling met wat eerder gedacht is het mogelijk bescherming te bie- werd. j den tegen schadelijk stralingseffect. Deze geruststellende verzekering De intensiteit van de kosmische stra- werd gegeven door twee Russische len op grote afstanden van de aarde geleerden, die in de Prawda een ar-j is zeer gering. tikel hebben geschreven, waarin zij De twee Russen adviseren de ruim de oude theorie tegenspreken vol- tevaarders, ten tijde van zonne-ex- gens welke levende? wezens op inter-j plosies thuis te blijven. De zon wordt planetaire reizen ten offer zouden dan een bron van kosmische stralen vallen aan stralingsziekte. Zij zeiden, en het zonnestelsel is danyvol dode- dat de apparatuur in Russische raket ten aantoonde dat er geen speciale reden is om zulke ziekte te vrezen. In het artikel werd verteld dat ge bleken is dat een groot aantal elek tronen om de aarde cirkelt, op een afstand tot 50.000 kilometer. Hun energie is zeer gering van 30.000 tot 100.000 elektronenvolt. Daar deze energie-elektronen betrekkelijk klein Een vroegere vrouwelijke func tionaris van het Westduitse ministerie van defensie, een zekere Erika Schneider, en haar echtgenoot zijn donderdag door het gerechtshof te Karlsruhe veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens spionage voor Oost-Duitsland. Mgr. Sebastiano Baggio, pause lijk nuntius in Chili, is benoemd tot apostolisch delegaat in Canada als opvolger van mgr. Giovanni Panico, die tot nuntius in Portugal is be noemd, welke laatste functie vakant werd door de verheffing tot kardinaal van mgr. Fernando Cento. Haydn Wood, de componist van „Roses of Picardy" en vele andere bekende liedjes, is gisteren op 76- jarige leeftijd in Londen overleden. Wood heeft behalve liedjes ook vele andere grote en kleine muziekwerken geschreven, variërend van jazz-mu- ziek tot symfonieën. In de Canadese provincie Onta rio zal men zaterdag een grote beren jacht houden om nieuwe vachten te krijgen voor de berenmutsen van de Engelse koninklijke paleiswachten, welke blijkens recente kritiek in de Britse pers in hun vaak zeer lange staat van dienst aardig van de motten te lijden hebben gehad. Vlaamse studenten hebben don derdagavond te Leuven in een beto ging tegen de amnestiepolitiek van de regering vele straten opgebroken en het verkeer ontwricht. Premier Fidel Castro van Cuba heeft bekendgemaakt, dat iedereen die zich aan staatsgelden vergrijpt, met de dood zal worden gestraft. Indische kringen in Rome zijn van mening dat prins Sjif van Pali- tana binnenkort in West-Duits land in het huwelijk zal treden met de film- speelster Eva Bartok. De prins is woensdag jl. uit Rome naar Hamburg vertrokken. Men meent, dat ook Eva Bartok zich thans in West-Duitsland bevindt. De tarieven voor het personen vervoer van de Belgische spoorwegen worden zondag a.s. met ongeveer 5 procent verhoogd. Te Brussel is be kendgemaakt, dat het eerste-klasta- rief wordt verhoogd van 1,40 tot 1,45 frank per km en dat het twee-klas tarief 90 centimes per km wordt tegen thans 85 centimes. Een Deense jongen van 15 jaar, lijke straling. Ook uit de gegevens, die de Ame rikaanse zonnesatelliet Pionier IV heeft doorgeseind, blijkt volgens prof. Lovell van de Britse radiotelescoop te Jodrell Bank, dat het vrij zeker is dat er geen constante dodelijke stra lingsgordel rondom de aarde is. Twee ernstig gewonden bij botsing te Voorhout Politie te paard trad gisteravond stevig op tegen jeugdige ordeverstoor ders, die de prettige sfeer bij het monument op De Dam te Amster dam, tijdens het bekend maken van de verkiezingsuitslagen, probeerden te bederven. Te Blanthyte te Njassaland is van officiële zijde vernomen, dat in Njas saland op grond van de afgekondigde noodtoestand, 408 personen in hechte nis zijn genomen. De gouverneur van Noord-Rhodesië, Sir Arthur Benson, heeft de leiders van de Zambia-organisatie in Noord- Rhodesië laten arresteren en de orga nisatie zelf verboden. De maatregel volgt op de arrestatie van leiders van het Afrikaanse Natio nale Congres, eerder deze maand, in twee landen die samen met Noord- Rhodesië de Centraal Afrikaanse fe deratie vormen. Thans zitten Afika- nen in alle drie gebieden gevangen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn op het kruispunt Provinciale weg „Soldaatje" alhier, de motorrijder I f|£>f* Van Dongen, woonachtig te Lisse eni de bromfietser Van der Zwan uit J Noordwijk, zodanig met elkaar in weer botsmg gekomen, dat beiden naar een Leids ziekenhuis moesten worden vervoerd. De toestand van de brom fietser liet zich ernstig aanzien. Voor zijn leven wordt gevreesd. De motorrijder v. Dongen, kwam op de Prov. weg uit de richting Noordwijkerhout. Het ongeluk ge beurde toen de heer v. d. Zwan van af de Loosterweg (vermoedelijk) het kruispunt wilde oversteken en daar bij niet voldoende voorrang verleen de. Na de botsing werd laastgenoem- de met een ernstige schedelbasisfrac- tuur en ernstige verwondingen aan het hoofd opgenomen. De motorrij der die ook een duo-passagier had, kon ondanks hevig remmen de bot sing niet ontwijken. Dank zij zijn valhelm, waren de verwondingen aan zijn hoofd minder ernstig. De duo rijder blijkt er goed afgekomen te zijn. Dit is het eerste ernstige ongeval, nadat dit kruispunt aanmerkelijk is verbreed en verbeterd. Ruim-vol- doende zijn echter de verkeersborden, welke aangeven dat men een voor- rangsweg nadert. Bromfietsers zowel als fietsers zullen met deze nieuwe situatie rekening moeten houden. Dokters van Voorhout en Sassenheim waren spoedig ter plaatse, benevens de Rijkspolitie van Voorhout, welke de situatie opnam. DROOG WEER De Bilt, vrijdag 10 uur. Vrijwel geheel Scandinavië en Rus land worden bedekt door een hoge- drukgebied. Een ander hogedrukge- bied, dat van de oceaan afkomstig is, strekte zich vanmorgen uit van Por tugal tot Schotland. Het kwam boven (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Droog weer met vannacht wei nig wind, hier en daar mist en plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag zonnige perio den en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 14 Maart zon op 06.59; onder 18.41; maan op 09.03; onder Hoogwaterstanden 14 Maart v.m. 6.21. n.m. 6.36. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 10 C. STOCKHOLM onbewolkt 7 OSLO zwaar bewolkt 1 KOPENHAGEN geheel bew. 1 ABERDEEN onbewolkt 2 LONDEN onbewolkt 2 AMSTERDAM geheel bew. 5 BRUSSEL mist 3 LUXEMBURG zwaar bew. 2 PARIJS geheel bewolkt BORDEAUX licht bewolkt in betekenis af. Opklaringen breidden zich vanmorgen van het noordoosten over het land uit. Aangezien er in de komende nacht weinig wind en wei nig bevolking zal zijn, zal plaatselijk lichte vorst voorkomen. Over het midden van de oceaan trekt een ac- Jörgen Olsen, heeft zijn roekeloos tieve depressie in de richting van IJs- spel met een zelfgemaakte raket met j land. Zij zal op de Britse eilanden de dood bekocht. enige daling van de luchtdruk ver- Toen hij in de tuin achter de ouder- oorzaken en wat regen brengen. De lijke woning, in Naestved bij Kopen-' bijbehorende fronten zullen ons land hagen, het gevaarlijke stuk speelgoed echter niet kunnen bereiken, zodat wilde afschieten vloog het met een ook morgen droog en overwegend harde knal uit elkaar. zonnig weer kan worden verwacht. GRENOBLE licht bewolkt 7 NICE half bewolkt 10 BERLIJN licht bewolkt 2 FRANKFORT regen 4 MüNCHEN regen 3 Zürich regen 3 GENeVE niet ontvangen LOCARNO half bewolkt 2 WENEN regen 1 INNSBRUCK regen 5 ROME zwaar bewolkt 9 AJACCIO zwaar bewolkt 9 ALGIERS half bewolkt 12 MADRID licht bewolkt 3 MALLORCA licht bewolkt 9 Korreltje Na gedane arbeid is het zoet rusten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1