S)e £aid6e0oti/tct/iit Geen juichkreet van de K.V.P. bij de verkiezingen Kath. Volkspartij behoudt 49 zetels GEHEEL NEDERLAND De nieuwe Kamer in beeld IN GOEDE STEMMING BINNEN 5 UUR BEKEND RELLETJES OP DE DAM EXTRA EDITIE Liberalen behaalden nieuwe overwinningen; de P. v. d. A. enigszins hersteld DE MENING VAN DE K.V.P.-V00RZITTER N" Mr Van Rijckevorsel gekozen DONDERDAG 12 MAART 1959 Directeur: CM v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8. Advert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 1.50 Zetels Kamer 1956 Staten 1958 Kamer 1959 Partijen 1956 1959 stemmen stemmen stemmen P.v.d.A. 50 47 1.872.209 32,69 1.654.396 28,65 1821677 30,37 K.V.P. 49 49 1.815.310 31,69 1.899.020 32,88 1895222 31,59 V.V.D. 13 19 502.530 8,77 658.388 11,40 732952 12.22 A.R.P. 15 14 567.535 9,91 544.248 9,42 562996 9.39 C.H.U. 13 12 482.918 8,43 520.171 9,01 486204 8.10 S.G.P. 3 3 129.517 2,26 129.089 2,24 129621 2.16 Bruggroep 34917 0.58 C.P.N. 7 3 272.054 4,75 239.164 4,14 144371 2,41 Boeren 2.930 0,05 39352 0,65 G.P.V. 1 37.206 0,65 43.493 0,75 40033 0,67 P.SJ>. 2 35.051 0,61 110174 1,84 P.C.N.U. 1340 0.Q2 Totaal 150 150 5.727.742 100 5.774.724 100 5998859 100— ONVERVULDE HOOP |>e verkiezingen hebben de Ka- tholieke Volkspartij de eer gelaten, weer de grootste partij in den lande te zijn, maar zij heeft er een veer bij gelaten! Niet alleen bij vorig jaar vergeleken, maar ook bij de toch al niet gunstige Kamer-ver kiezingen van 1956 is zij procentueel achteruit gegaan. In ho Jzaak is dit blijkbaar te wijten aan dé zuigkracht van de V.V.D., die ongetwijfeld, evenals verleden jaar, weer als de zegevie rende partij uit het strijdperk trad. Maar er moeten ook weer katho lieke stemmen naar de P. v. d. A. zijn afgedwaald. De P. v. d. A., die, wat haar zetelbezetting in de Twee de Kamer betreft van 50 naar 47 dui kelde, behoeft na de nederlaag van verleden jaar toch niet ontevreden te zijn. Zij herstelde zich terdege, en heeft niet veel hinder ondervon den van de Pacifisten, die kennelijk de grote moot van haar stemmenaan- tal op de Communisten veroverden. Dit is eigenlijk het enige verheu gende verschijnsel bij deze verkie zingen, want de voortgaande lang zame neergang van de beide grote prot.-christ. partijen is alleen maar te betreuren. De drie grote rechtse partijen tel len bij elkaar precies de helft van het aantal Kamerzetels, zodat een rechts kabinet nauwelijks te vor men zal zijn. Maar ook de P. v. d. A. kan uit deze verkiezingen bezwaarlijk afle zen, dat zij het heft weer in han den heeft gekregen. Zij keert ver zwakt in de nieuwe Kamer terug, terwijl de K.V.P. althans haar zetel tal behield. Van de deelneemsters aan de „bre de basis" heeft géén van de opva renden reden tot juichen en dat kan bij de noodzakelijke inschikkelijk heid welke politieke samenwerking vereist juist weer de reden zijn, dat er toch weer een brede-basis in de vorige politieke verhouding ont staat. Want de V.V.D. wil onder geen beding met de socialisten in één ka binet zitten en het ziet er niet naar uit, dat de rechtse partijen die, wat de protestantse partijen betreft, met hun voorkeur voor een rechts kabinet geen bijval hebben gevonden met de V.V.D. in één boot willen stappen. Wij zijn echter benieuwd, of de P. v. d. A. na deze verkiezingen nóg zo'n hoge toon aan zal slaan als daarvoor. Want bevrijd als zij is van haar angstdroom van een grote aanhang voor de Pacifisten, zou zij een rustiger koers kunnen gaan va ren. Ronduit gezegd: wij hadden voor de K.V.P. een prachtige overwin ning verhoopt, maar nu deze hoop niet vervuld is, bewaren we in ieder geval ons geloof, dat zij als grootste partij het regeringsbeleid in goede banen zal leiden, in ieder geval be houdt zij onze liefde. Nog nooit zijn de verkiezingsre sultaten zo snel bekend geweest' als die van de twaalfde maart. De ver- kiezingsdienst van het ANP had rekening gehouden met een werktijd van zes tot zeven uur na het sluiten van de stemlokalen. De gemeenten en de daar aangewezen correspon denten zijn echter zo snel geweest, dat om 23.29 de laatste uitslagen uit Delft en Maastricht telegrafisch bin nen liepen. Daardoor werd het mo gelijk om binnen een kwartier na dien de per lijst uitgebrachte aantal len stemmen naar dagbladen, radio en. televisie te zenden en enige minu ten later reeds de zetelverdeling. Precies om middernacht verscheen deze zetelverdeling op het televisie scherm van de NTS. Het resultaat van de ANP-telIin- gen 1959 was ongeveer een uur vroe ger, dan ooit bij vorige verkiezingen mogelijk bleek. Van de zijde der dagbladen en de NTS stroomden telefonisch gelukwensen met dit ook in Europa ongekend snelle resultaat j binnen. Binnen vijf uur waren de wensen van zes miljoen kiezers wereldkundig. De eerste resultaten kwamen reeds negen minuten na het sluiten van de stemlokalen binnen. Katwoude (528 stemgerechtigden) sloeg ditmaal de kampioen Ittersen (284 stemgerech tigden) met enkele seconden. De tweehonderd medewerksters en medewerkers van de ANP-ver- kiezingsdiénst hieven een daverend gejuich aan, toen het vorige, reeds opzienbarende record van de cijfer- fabriek opnieuw met stukken ge slagen was. De voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mr. F. W. van Doorn, heeft vanavond onmiddellijk nadat de verkiezingsuitslag bekend was desgevraagd aan het A.N.P. het vol gende meegedeeld: Uit de situatie blijkt dat de K.V.P. zich heeft gehandhaafd. Dit is, gelet op de oppositiestrijd van de V.V.D., een goede prestatie. Het neemt ech ter niet weg dat ik persoonlijk had verwacht dat de K.V.P. 50 zetels zou krijgen en dat de V.V.D. het tot 17 zou brengen. De algemene situatie is er niet eenvoudiger op geworden. De Partij van de Arbeid heeft welis waar drie zetels verloren, maar zal toch ih vele opzichten de steun van de Pacifistische Socialistische Partij krijgen, die twee zetels heeft ver kregen. Als een gustige omstandig heid zie ik dat de extreme rode groepering is teruggelopen, hetgeen betekent dat de linkse krachten in het parlement aanmerkelijk zwak ker zijn geworden Ik verheug me niet op de winst van de liberalen. Zij hebben en dat is hun goed recht voordeel gehad van hun oppositie in de laatste jaren. De liberalen hebben een goede campagne gevoerd als men het partij politiek electoraal bekijkt. Toch zal deze grote winst voor de WD moeilijke consequenties met zich meebrengen, want het is duide lijk geworden dat het volk zich gaat afvragen of men positieve daden kan verwachten van liberale zijde. Op de pagina's 6 en 4 geven wij in dit extra nummer de bij de gisteren, gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer gekozen leden voor zover althans beslissingen werden verkregen. Allereerst zij hierbij opgemerkt dat bij de publicatie hiervan nog geen rekening kon worden gehouden met de mogelijke veranderingen in de lijst der gekozenen door voorkeurstemmen. Zeer waarschijnlijk b.v. is het, dat mr K. Th. M. van Rijckevorsel voor de K.V.P. met voorkeurstemmen is gekozen, waarom wij zijn beeld op de fotopagina geven. De K.V.P. behaalde het grootst aantal zetels, nl. 49. Buiten de foto van mr Van Rijckevorsel geven wij er evenwel nog 50, omdat dragers van de vier laatste foto's in deze serie nog moeten loten voor drie plaatsen in de Kamer. De loting zal nog sterker spreken bij de V.V.D., waar om vier plaatsen geloot moet worden tussen een groot aantal candidaten. Overigens spreken de foto's voor zichzelf, zodait we geen verder com mentaar behoeven te geven. Wat betreft de situatie van de P. v d. A. in het zuiden van het land gaf mr. Van Doorn te kennen dat hij voorzover hij de uitslagen kon be oordelen de P. v. d. A. er in het ka tholieke zuiden niet in geslaagd is het opnieuw te brengen tot een be gin van wat men de doorbraak zou kunnen noemen. Bijzonder druk en rumoerig was het gisteravond in de omgeving van het nationaal monument op de Dam in de hoofdstad. De bordessen rond de pyloon stond volgepakt met pu bliek. Tegen tien uur begonnen hon derden opgeschoten jongelui de po litie te „jennen". Er werd gejoeld en gefloten als de bereden agenten hun paarden langs de trottoirs lie ten trappelen en als agenten op mo toren tevergeefs poogden enige or de in de deinende mensenmassa te brengen. Een paar keer werden char ges met de gummistok uitgevoerd maar dit sorteerde weinig effect. De relletjes duurden voort. Om kwart over tien kwam het tót een uitbarsting. Links achter het monument klom een onbekend gè- bleven man op een aantal fietsen en begon de menigte toe te schreeu wen. Prompt ontstond er tussen een groot aantal opgeschoten jongens een vechtpartij, die enorme opwin ding veroorzaakte. Als een onstuitbare golf deinde plotseling het tienduizendkoppige publiek van het Damplein over de tramrails naar het monument waar op in de verhitte hoek paniek ont stond, aangezien de aanwezigen daar ernstig in de verdrukking dreigden te komen. Op dit ogenblik greep de politie met groot machtsvertoon in. Terwijl af en toe de straatverlichting uit en aan werd gedraaid (waarom?) be gonnen agenten in motoren met zij span en te paard de gehele omge ving van het monument hardhandig schoon te vegen met charges. Mas sa's jongelui zag men in dichte ge lederen wegstromen. Enkele dik wijls juist onschuldige vorbijgangers werden tegen de grond gelopen of door de motoren aangereden, maar binnen 5 minuten stond het monu ment weer eenzaam en verlaten op zijn bordes. Het bleef er echter ru moerig. Ministers in het gedrang. Tegen half twaalf kwam opeens opnieuw beweging in de massa, die een groepje, zich naar een verkie zingsbijeenkomst Krasnapolsky be gevende personen omringde. Rustig en waardig temidden der deinende en soms dreigende menigte schreed de rijzige minister Luns met aan zijn zijde de minder opvallende minister Cals op de ingang van het hotel af. Iemand wipte minister Luns zijn zwarte Eden-hat van het hoofd. De bewindsman nam hem toen maar in de hand. Vlak voor de ingang draaide hij zich om en zocht zijn gade, die hij in het gedrang was kwijtgeraakt. Enkele ogenblikken later kwam zij ook behouden bij de ingang aan on der escorte van enige „beschermers". Steltlopen: tegen vrije tijd en stijve spieren Het staat vast, dat mr. Van Rijc kevorsel met voorkeurstemmen ge kozen is op de KVP-lijst. In Leiden werden 1554 van de ruim 11.000 stemmen op hem uitge bracht. In andere gemeenten is dit aandeel nog veel groter. Een firma In Kassei bracht stelten in de handel, ditmaal vervaardigd van stalen pijpen. De voetsteunen kunnen op verschillende hoogtes worden aangebracht. Beweerd wordt, dat er bij steltlopen meer spieren geoefend worden dan bij Hoela-Hoep. Foto: presentatie van het steltlopen in een winkelstraat te Kassei, PROF. ROMME: „GROOTSTE PARTIJ". In „Krasnapolsky" te Amsterdam verklaarde prof. Romme, dat hij aan de lijstaanvoerder van de V.V.D. een gelukstelegram had gestuurd, zoals hij dat in 1952 had gedaan aan de P. v. d. A., toen deze partij met grote stemmenwinst uit de verkie zingsstrijd te voorschijn kwam. Het verheugde spreker dat de katholie ken van een politieke stabiliteit hebben blijk gegeven. Hij zag dit als een gelukkige omstandigheid, niet alleen voor de KVP maar voor het gehele land. „Het zijn van de groot ste partij brengt nut met zich mee, dat het voeren van een krachtige po litiek bevordert", aldus prof. Romme. „Wij zullen nu in de nieuwe perio de, die voor ons ligt ons uiterste best doen om van onze positie rechtma tig gebruik te maken in het belang van ons land." Dit nummer bestaat uit 6 pagina'. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig tot vrijdagavond. Opge maakt donderdagavond 23.15 u. WEINIG WIND Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke wind, dezelfde tempe raturen als gisteren of iets ho gere.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1