Nikopter-net over Nederland Mistere Werkloosheid in bollenstreek iets gedaald Kostbaar hamstertje PeeksCloppenburg De territoriale zee om N.Guinea van Weinig geestdrift voor van Hemelrijck Rijnlandse Orkestvereniging gal jaarlijks concert te Alphen DONDERDAG 12 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA n Begin met R'dam-A dam Aero Contractors te Den Haag heb ben van de regering concessie ge kregen om een geregelde helicopter- dienst tussen Rotterdam en Schiphol te onderhouden. Deze zomer zal de dienst geopend worden. De concessie Is van toepas sing op vijf luchthavens In Neder land n.l. Schiphol, Zestlcnhoven, Eel- de, Beek (L.) en Hilversum en voorts op de drie heliports: Rotter dam, Maastricht en Eindhoven. De directeur van Aero-Contructors, do heer Schreiner, is voornemens, na de dienst Rotterdam—Amsterdam, langzamerhand het helicopternet over het gehele land uit te breiden. Om te beginnen zullen twee Vertol toestellen worden aangeschaft, heli- Van Nelle bestellen (Adv.) STRAALJAGERS NAAR TWENTE. Het Tweede-Kamerlid, de heer Rool- vlnk, heeft de minister schriftelijk vragen gesteld betreffende de over plaatsing van een squadron straal jagers van de vliegbasis Soesterberg naar de vliegbasis Twente. Hij wenste te weten: 1. Steunt de overplaatsing van een squadron straaljagers naar het vlieg veld Twente op strategische overwe gingen? 2. Zo niet, welke klemmende redenen hebben de minister dan bewogen, de ze straaljagers een operatieterrein aan te wijzen, gelegen te midden van een dichtbevolkt en hooggeïndustria- liseerd gebied? De heer Staf, minister van defensie, heeft hem vandaag geantwoord: 1. In verband met de noodzakelijke gelijke verdeling van operationele squadrons over de daartoe geëigende en beschikbare vliegbases van de ko ninklijke luchtmacht werd reeds ge ruime tijd geleden besloten, het squa dron nr. 700 van de vliegbasis Soes terberg te verplaatsen naar de vlieg basis Twente. Hierdoor wordt de kwetsbaarheid van de koninklijke luchtmacht verminderd, in die zin, dat de vliegbases Soesterberg en Twente nu een gelijk aantal squa drons herbergen. 2. Dat deze verplaatsing eerst nu ge schiedt, vindt zijn oorza&K in het feit, dat de voor het squadron benodigde aanvullende faciliteiten op de vlieg basis Twente pas kort geleden zijn gerealiseerd. Hel is soms een kwestie van seconden In Zaltbommei brak gistermorgen brand uit in een meubel- en textiel zaak. Het echtpaar, dat boven de zaak woonde, had het huis langs de binnentrap willen verlaten, maar daar loeiden de vlammen al. Toen de beide echtgenoten bezig waren met het aan elkaar knopen van la kens arriveerde de brandweer ter plaatse die in allerijl een ladder uit schoof. De vrouw werd het eerst via deze reddingbrengende ladder in veilig heid gebracht. Vervolgens verliet de man het brandende huis door het raam. Hij was nog niet halverwege gekomen toen achter hem onder groot lawaai de .vloer van de kamer, waar zij enkele seconden geleden nog op gestaan hadden, in een von kenregen naar beneden stortte. Gis teravond was de brandweer nog met nablussen bezig. De schade wordt ge raamd op 200.000. Een goudhamstertje dat het be nauwd kreeg, heeft een auto in de Schie te Schiedam doen rijden. De bestuurder van de auto, de heer H. A. K. uit Voorburg, had te Schie dam op het kantoor waar hij werkt, een goudhamstertje voor een gulden gekocht en het beestje in een karton nen doosje gedaan Op weg naar Voorburg kreeg het beestje het ln de kartonnen doos blijkbaar benauwd en werkte zich naar buiten. Door de plotselinge beweging en zijn poging om het weer in het doosje te duwen, verloor K. de macht over het stuur en reed hij met zijn auto van de Over- schiese weg pardoes in de Schie. De auto bleef maar even half boven het Water liggen, zodat K. erin slaagde met het doosje met de goudhamster erin uit de auto te kruipen en behou den de wal te bereiken. Even later verdween de auto grotendeels onder water. Het voertuig is later gelicht. Daarbij reed de takelwagen nog een lichtmast omver. In de auto bevond zich een postzegelverzameling van meer dan 2000 waarde, die uiteraard zwaar door het water beschadigd is. copters met 2 rotorbladen, die vijftien passagiers kunnen vervoeren. Bij de vluchten van Rotterdam naar Am sterdam zal bij voorkeur de Rotter damse heliport, achter station Hof plein gebruikt worden. Te Amster dam overweegt de heer Schreiner een drijvende heliport in het IJ te doen plaatsen. In New York wordt reeds op verschillende plaatsen van drijvende pontons voor de helicop ters gebruik gemaakt. De prijzen zullen ongeveer 25 tot 35 cent per kilometer per passagier bedragen. De heer Schreiner, die overigens verrast was met deze concessie, betreurt het, dat h(j geen concessie heeft gekregen in Den Haag te landen. Hij hoopt uiteindelijk nog een vergunning te krijgen voor lan dingen op het Malieveld. Aero Contractors willen ook andere plaatsen in het helikopterverkeer opnemen en bijzonder wordt hierbij gedacht aan de Zeeuwse eilanden en het geïsoleerde Zeeuws Vlaande- ren.# De concessie werd voor één Jaar verleend, maar zij kan elk j/ar ver lengd worden. Van Nelle bestellen (Adv.) Vrijdag 30 maait: Opening Staten Generaal maar géén Prinsjesdag Lezers hebben ons gevraagd of de daag ook in 1900 weer verkiezingen zullen worden gehouden. Dit is niet het geval, tenzij vóór die tijd opgemerkt en was met zijn auto min de Tweede Kamer weer ontbonden of meer rechtdooi gereden en tegen wordt. enige bermpalen en bomen gebotst. Volgens de grondwet zal de Ka- De jongen zat naast hem. HOGE BOETES VOOR DIEFSTAL VERDOVENDE MIDDELEN De Haarlemse rechtbank heeft gis teren de 43-iarige verpleegster van een ziekenhuis te Haarlem, J. E., we gens diefstal van 400 ampullen met opiumpreparaten, gepleegd in de ja ren 1954 en 1955, veroordeeld tot 10o boete, subs, twintig dagen hech tenis. Zij had ter zitting verklaard, de ampullen steeds aan de directrice van een rusthuis te hebben gegeven, die er voortdurend bij haar op had aangedrongen ampullen mee te ne men. De officier van justitie had veer tien dagen geleden 200 boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar geëist. De 45-jarige directrice van een be jaardentehuis mevr. H. E. B.H., werd wegens heling van de 400 am pullen veroordeeld tot een boete van 500 subs, drie maanden hechtenis. Zij had verklaard na een operatie in 1951 verslaafd te zijn geweest aan verdovende middelen. Tegen haar had de officier van jus titie 1000 boete en een voorwaarde lijke straf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar geëist. Zwammerdamse bloemist voor de rechtbank Vermoeid achier 'i siuur Tegen de 35-jarige bloemist S. B. uit Zwammerdam is gistermiddag voor de verkeerskamer van de recht bank te Rotterdam tien dagen hechte nis en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Op 20 december van het vorig jaar zou hij op de Groene Kruisweg te Spijkenisse een verkeersongeval ver oorzaakt hebben, waarbij de 14-jarige jongen J. O. om het leven kwam. Hij had een flauwe bocht in de weg niet mer in functie blijven tot over vier jaar. De Staten-Generaal zal vrijdag 20 maart aanstaande in een verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer geopend worden. Het wordt echter geen Prinsjes dag". De zitting, die nu tot de derde dinsdag van september zal duren, wordt geopend door de thans demis sionaire minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken. CONCERTGEBOUWORKEST WEER NAAR AMERIKA EN CANADA? De delegatie van de Nederlandse Orkeststichting die op uitnodiging van Columbia Artists Management in de afgelopen week te New York on derhandelingen heeft gevoerd over een tweede toernee van het Concert gebouworkest door de Verenigde Sta ten en Canada, acht haar missie ge slaagd. Besproken is een toernee van acht weken van 11 april tot 4 juni 1961 van de oostkust naar de west kust. Het eerste van de 43 concerten zal in Washington of New York, het laatste In San Francisco worden ge geven. Op de eerstvolgende vergade ring van het bestuur der Nederland- De bloemist vermoedde, dat hij in slaap gevallen was Hij was 's nachts door drukke werkzaamheden maar 'n uur naar bed geweest. „Onverantwoordelijk bent u te werk gegaan", hield de president hem voor. „Men moet zorgen fit te zijn als men achter het stuur gaat zitten". De verdediger wilde de mogelijkheid openlaten, dat zijn clënt bedwelmd (Advertentie) Er zijn, wat de werkgelegenheid i ciaal seizoenbedrijven, zoals de sta in de bollenstreek betreft, de afge- len meubelenindustrie nam de be lopen week geen schokkende wij- drijvigheid toe i.v.m. het ontvangen zigingen geregistreerd. Weliswaar van orders der hotelbedrijven zakte het aantal werkzoekenden in1 restaurants, het rayon Lisse van 589 naar 488 en jn het rayon Lisse waren van de in het rayon Katwijk ban 702 naar 438 werkzoekenden niet minder dan 582, maar deze aantallen spelen op 262 bloembollenarbelders. In het een beroepsbevolking van in totaal j rayon Katwijk bevonden 2ich onder rond 30.000 nauwelijks een rol van de 583 werkzoekenden nagenoeg betekenis. j 250 vissers en 130 landarbeiders. De daling is een gevolg van een Het is de directie van het arbeids- herleving in de bouwsector en het 1 bureau te Lisse wel opgevallen, dat geraakt door de kachel en de zware beginnen van de veldwerkzaamhe- lucht van bloemen in de auto. Uit spraak over veertien dagen. den in de bloembollenbedrijven. Ook in de metaalbedrijven en dan spe- lAdvertentle) BOD OP „WILLEM BARENDSZ" VAN 30 MILJOEN Naar wy van de zyde van het mi- se orkeststichting, 16 maart as., zalnisterie van landbouw, visserij en de delegatie verslag uitbrengen van voedselvoorziening vernemen is van de onderhandelingen. Daarna zal het Noorse zijde bevestigd, dat op de Wil- stichtingsbestuur zijn beslissing ne- lem Barendsz, het fabriekssohip van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart door Noorse maatschap pijen een bod is uitgebracht van 30 miljoen. De directie van de maat schappij voor de walvisvaart te Am sterdam had hierop vandaag geen commentaar. De Haarlemse rechtbank heeft van daag de 24-jarige koopman M. C. van der V. uit Heemstede wegens ver duistering, overeenkomstig de eis, veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest. (Verdachte heeft voor een an der feit nog anderhalf jaar gevange nisstraf tegoed) Hij had 23 auto's aan een koopman uit Oude-Wetering verkocht. V. huurde bij garagehouders ln Haar lem, Zandvoort en Amsterdam in to taal 23 auto's, betaalde de waarborg som van gemiddeld 550 gulden en deed ze in Oude-Wetering van DE CANADESE INDIANEN. Van Nelle bestellen (Adv.) Geen „germanismen" op Nederlandse auto's De autonummehs met de letters SS, SA en SD zullen niet op de Ne derlandse wegens verschijnen. SS zou binnenkort aan de beurt zijn geweest, maar de rijksdienst van het wegverkeer heeft besloten, deze combinatie niet toe te passen, even als zij dit deed aangaande de let ters SA en SD. Dergelijke afkor tingen wekken te pijnlijke herinne ringen op aan de bezettingstijd. Na de „revolte" van de Indianen in het reservaat by Brandford in de Canadese provincie Ontario, die zich deze week van Canada hebben Af gescheiden'zijn nu ook de Irokezen van Caughnawaga bij Montreal in beweging gekomen. Hun stamhoofd heeft woensdag verklaard, dat zij de rechtspraak van de gerechtshoven in de provincie Quebec niet erkennen. Zij baseren hand. In korte tijd werd hij daarmee I zich op een wet van koning George ƒ54.000 rijker. III van 1763, die de Caughnawaga buiten de jurisdictie van deze ge- „RADIO-JEUGDDAG 1959" Dinsdag 19 mei zal de' AVRO alle zendtijd die deze omroepvereniging die zondag ter beschikking staat, aan de jeugd toevertrouwen. Een ieder, die zich in staat acht daad werkelijk aan het programma mede te werken, kan zich, mits hij niet jonger dan zestien en niet ouder dan dertig jaar is, opgeven. Zowel amateurs als professionals kunnen deelnemen. (Iedere medewerker zal volgens de gebruikelijke normen worden gehonoreerd). Het schiften en tot een harrrio- nisch geheel samenvoegen van de diverse inzendingen is een van de taken van een speciaal voor de „Radio-jeugddag 1959" geformeerde programmastaf, waarin o.a. zitting heeft Joop Stokkermans (Leiden). Dit college heeft naar eigen inzicht reeds een voorlopig programma schema samengesteld, waaruit blijkt, dat in het bestel van een dag de be langrijkste facetten van het Neder landse jeugdleven via de micro foon onder ieders aandacht kunnen worden gebracht. Van Nelle bestellen (Adv.) rechtshoven plaatste. Van Nelle bestellen (Adv.) (98) enkele bloembollenbedrijven het contract met meer oudere werkne mers niet hebben verlengd Er zyn werknemers afgestoten die al 15 en 20 jaar bij dezelfde firma werkten, Eén daarvan was 64 jaar. Dat een en ander zowel op het arbeids bureau als bij de betrokken werk nemer een allesbehalve gunstige in druk heeft gemaakt, spreekt vanzelf. De algemene indruk is, dat on danks een kleine verbetering de vraag zich nog steeds op een vrij laag niveau bevindt. Opvallend is vooral in de bollen streek, dat werknemers ouder dan 40 jaar moeilijker aan de slag komen dan jongeren. Van de 262 werkloze bloembollenarbeiders in het rayon Lisse waren er 142 ouder dan veer tig jaar. Verder trekt het de aandacht dat men onder de jongeren heel wat meer ongeschoolden aantreft dan bij de ouderen. Als men de dertig is ge passeerd openbaart zich vaak een drang naar meer zekerheid. het ministerie van buitenlandse za ken gisteren medegedeeld naar aan leiding van een Indonesische verkla ring, dat deze wateren zouden zijn uitgebreid tot twaalf mijl. De woordvoerder in Den Haag zeide, dat deze maatregel geen uit breiding van de territoriale zee be tekent, die haar breedte van drie mijl behoudt. In de aansluitende zóne mag de oeverstaat controle uitoefenen op de douane, fiscale en sanitaire wetge ving en op de wetgeving inzake de toelating van vreemdelingen. De Verenigde Staten, Engeland, Canada en vele andere landen heb ben reeds eerder aansluitende zónes ingesteld. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde woensdag in Dja karta, dat het een „provocerende daad" zou zijn Indien zoals ln persberichten zou zijn gezegd de territoriale wateren van Nederlands Nieuw-Ouinea tot twaalf m(jl waren uitgebreid. Slotcommuniqué Berlijn Binnen het kader van het geldend volkenrecht en geheel in overeen stemming met de verdragen, die tot stand zijn gekomen op de recente zeerechtconferentie in Genève, is in navolging van talrijke andere landen een aansluitende zóne ingesteld in de wateren om Nederlands Nieuw- Guinea ter breedte van negen mijl. Dit heeft een woordvoerder van Het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en de opheffing van het bezettingsstelsel van West-Ber- lijn betekenen in de huidige omstan digheden de belangrijkste voorwaar den voor de handhaving van een duurzame vrede ln Europa, aldus het gezamenlijk Russlsch-Oostduitse communiqué, dat woensdagavond na de besprekingen van premier Chroesjtsjef met de Oostdultse auto riteiten is gepubliceerd. De regeringen van de Sowjet-Unie en de Duitse democratische repu bliek zijn er vast van overtuigd, dat het vraagstuk van een vredesver drag met Duitsland thans een bran dende kwestie is geworden, zo ver volgt het communiqué, dat niet de kwestie van een afzonderlijk vredes verdrag aanroert. Verder wordt gezegd, dat Oost- Duitsland zich bereid heeft verklaard de vrije toegang tot West-Berlijn te garanderen. In het communiqué worden alle Russische voorstellen nog eens her haald in het bijzonder het voorstel betreffende een conferentie van Rus land, de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slowa- kije in tegenwoordigheid van waarnemers van beide Duitslanden om het vredesverdrag voor te be reiden; er wordt echter geen enkel tijdstip vastgesteld. De Belgische minister van Kongo, Van Hemelrijck is woensdagochtend per vliegtuig te Leopoldstad in Kon go aangekomen, waar hij met weinig geestdrift werd ontvangen. Van He melrijck zal te Leopoldstad bespre kingen met gouverneur-generaal Corneli8 voeren. Uit een aantal door blanken be stuurde auto's met stroken zwart crêpe zwaaiden mensen met zwarte vlaggen ,toen de minister van het vliegveld naar het regeringsgebouw reed. In de nacht had de politie reeds een aantal woorden verwijderd, die met kalk op de weg van het vlieg veld naar de stad waren aangebracht. Op de weg stond onder meer ,.Ga naar huis" en „ongewenst". Enkele zakenlieden in de Euro pese wijk van Leopoldstad hadden de luiken voor hun winkels aange bracht. Er waren dinsdagavond pamfletten verspreid, waarin daarop werd aangedrongen. Uit protest tegen de aankomst van de minister moet de stad er verlaten uitzien, zo werd in de pamfletten gezegd. Van Nelle bestellen (Adv.) Rijn gaf de Rijnlandse Orkestvere niging op dinsdag j.l. haar jaarlijks concert. Als we het geheel van de avond beschouwen, mogen we zeg gen, dat deze geslaagd is. Het zöu onbillijk zijn de R.Ö.V., die uit amateurs bestaat, de maat staven voor een beroepsorkest aan te leggen. Daarom willen we heen zien over enkele onnauwkeurigheden en een lapsus hier en daar, die toch niet vermochten de totaalindruk te verzwakken, dat hier niet alleen met grote toewijding, maar ook met be hoorlijke muzikaliteit is gemusiceerd. De Militaire Symphonie van Haydn, de laatste van de twaalf Lon- dense Symphonieën, opende het pro gram. Haydn laat zich hier kennen als een rasmuzikant vol geniale in vallen, onverwachte muzikale wen dingen en grappigheden (waaraan zijn symphonieën zo rijk zijn en die de aandacht gespannen houden) vooral in het Presto. Aanvankelijk vertoonde het orkest enige aarzeling en onzekerheid, die zich uitten in een matte, zwakke toonvorming, maar allengs verdween deze timiditeit om plaats te maken voor de ware musi- ceervreugde, vooral in het slotdeel. Onze oud-plaatsgenote Nelly Vro lijk zong hierna twee gedeelten uit Le Nozze di Figaro van Mozart. De lieflijke melodie van de Cavatina van Cherubino „Voi che sapete", waarin de page zijn amoureuze ge voelens voor de gravin openbaart, zong zij voortreffelijk evenals het recitatief en de aria van de Contessa: „E Suzanna non vien?" ,,Dove so- no i bei momenti". Na de pauze be wees zij in de concertaria „Ah, perfi- do" van Beethoven over een goed ge schoolde stem van behoorlijke om- vang te beschikken. De bloemen, die haar werden aangeboden, had zij zeer zeker verdiend evenals het gulle ap plaus, dat haar ten deel viel. Het orkestspel stond bij de begeleiding van de soliste op hoger niveau dan bij Haydn's symphonie, waarbij het door Otto Hamburg dan ook zeer be kwaam geleid werd. De entr'actes no 1 en 3 uit Schu berts Rosamunde werden zeer muzi kaal uitgevoerd, terwijl vooral het hout op de voorgrond trad. De hout blazers waren ook in het overige program in zeer goede conditie (fluit en hobo bliezen hun partijen uitste kend). Gaarne willen we hier aan tekenen, dat het koper mooier en zuiverder van toon was dan het vo rig jaar. Hoewel het programma ons, op straffe van voor een „niet werkelijk muzikaal mens" gehouden te wor den, bezwoer geen minachting te hebben voor de walsen van Joh. Strauss jr., vonden wij zijn Kaiser- walzer op deze avond toch een vreemde eend in de bijt. Zou een volgend keer misschien in het programmablad naast de tek sten van de solisten een Nederlandse vertaling kunnen komen? Dit zou voor velen o.i. het goede begrip en dus het muzikaal genot kunnen ver hogen. M.H.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8