Geen stem ontsnapt het electronisch spinneweb ■■Kw Meer flair van Kamerleden zou debaUen verlevendigen Volkskredietbanken en albetaling Dapperheid met de dood beloond DONDERDAG 12 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Debbie sloot contract met meest-biedende Er is een einde gekomen aan het huwelijk van Debby Reynolds met Eddy Fisher. Daarom heeft Debby zich weer op haar filmcarrière geworpen, j We zien haar hier in een studio van de 20th Century Fox, waar zij repeteert voor de film „Say one for me". Zij speelt hierin samen met Bing Crosby en Robert Wagner. Zenuwcentrum van de verkiezingen zó wast... De keuze van de Nederlandse kie zers zal, zij het niet officieel, in luttele uren na het sluiten der stem lokalen via dagbladen, radio en tele visie bekend zijn. De stemmen vlie gen naar Den Haag waar ze met de meest moderne transmissiemiddelen, reken- en boekhoudmachines alsook met het elektronisch systeem van Hollerith worden getotaliseerd, be werkt en verwerkt om in de kortste keren in lijsten met gekozen candi- daten te resulteren. Ruim dertienhonderd man van het Algemeen Nederlands Persbureau van PTT, radio en televisie zijn in tensief op hun grote en kleine taken voorbereid om de uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer te melden. Slechts enkele functionarissen van het ANP hebben in een paar maan den tijds deze organisatie opge bouwd. Bijna duizend corresponden ten, een in iedere Nederlandse ge meente, hebben tot taak de uitslag ter plaatse onverwijld aan een- der Negentien Nederlandse telegraaf cen tra mede te delen. Deze uitslagen gaan rechtstreeks telegrafisch door naar Den Haag, waar het ANP be schikking kreeg over zalen in het ge bouw van het produktschap voor Zuivel en de Hollerith-afdeling van het aangrenzende Produktschap voor Vee en Vlees. In deze zalen is een telegraafkantoor gevestigd, waar de binnenkomende telegrammen in beeldschrift op de telexen verschij nen. Boeking en bewerking. De binnenkomende gecodeerde cij fers worden direct via een tweede telex-telegraafnet aan dagbladen, AVRO, NCRV en NTS-televisie ge seind. Bovendien ondergaan zij een reeks bewerkingen via een vernuf tig boekhoudsysteem om per kies kring en landelijk getotaliseerd te worden. Evenwijdig daaraan loopt een boekingssysteem voor de elek tronische administratie. Op deze ma nier wordt het mogelijk, ieder half uur met een druk op de knop, op grond der binnen gekomen resulta ten „thermometer-standen" te ge ven. Aangezien de lijsten in de acht tien kieskringen verschillen verto nen, dienen de gegevens per partij per kieskring, zowel als de lande lijke resultaten per partij te worden vastgesteld. Zodra het landelijke aantal uitge brachte geldige stemmen bekend is, kan de „kiesdeler" (aantal uitge brachte stemmen gedeeld door het aantal Kamerzetels) worden vastge steld. Bij zes miljoen geldige stemmen zal de kiesdeler (dus) 40.000 zijn. Indien nu de lijsten in alle kieskrin gen dezelfde waren, dan zou de sa menstelling van de nieuwe Kamer daarna snel bekend kunnen zijn. Nu echter enige der elf partijen varian ten hebben aangebracht, wordt die berekening vrij wat ingewikkelder. Een doelmatige organisatie echter met 200 medewerkers in de ANP- centrale kan deze puzzles betrekke lijk snel oplossen. Aangezien boven dien niet alle partijen een stemmen - tal halen, waarop de kiesdeler pre cies deelbaar is, moet ook nog wor den uitgezocht, aan welke partijen zogenaamde „restzetels" toevallen. Uitslag binnen zeven uur. Toch kan binnen zes tot zeven uur na het sluiten der stemlokalen de totale uitslag zuiver of vrijwel zui ver bekend zijn. Dit is mede in hoge mate afhankelijk van de snelheid, waarmee de gemeentelijke gegevens binnen komen. Indien één gemeente verstek Iaat gaan, wordt de ganse organisatie opgehouden. In de loop der jaren is dan ook een zekere drang" dat daardoor kan ontstaan, heeft het ANP zijn ontvanginstalla- j ties aanzienlijk uitgebreid en bo vendien nog voor een behoorlijke reserve gezorgd. De AVRO zal de resultaten op grond van de ANP-cijfers regelma tig bekend maken. De NCRV zal aan de ANP-cijfers nqg wat eigen werk toevoegen. Prof. Mr. M. Rooy, hoogleraar in de pers wetenschappen aan de Amsterdamse Universiteit, treedt van half tien af als gespreksleider voor 'het televisie programma op. Tussen het tonen van de resultaten door zal hij commen taar geven en bovendien vertegen woordigers van de politieke partijen voor de camera's interviewen. Een aantal medewerkers van het ANP zal in de Irenpstudiq te Bus- sum aanwezig zijn om het per telex binnenkomende materiaal te schif ten en voor vertoning en commen taar gereed te maken. Zo wordt door collectieve inspan ning der dagbladen, waarvan het ANP het centrale nieuwsbureau is, radio en televisie, met de onontbeer lijke technische hulp van PTT het verkiezingsnieuws vergaard, ver werkt en medegedeeld. Aangezien de ANP-verkiezingsdienst ook gegevens over de verkiezingen van 1956 (Tweede Kamer) en 1958 (Prov. Staten) heeft voorbereid en ver spreid, zal het mogelijk zijn directe vergelijkingen te maken en, zo men wil, conclusies te trekken. (Advertentie) Bloem wordt duurder Sinds gisteren is het bloem duur der: 1.50 per 100 kg. Voor onge- 'build tarwemeel is een prijsverho ging ingegaan van 50 cent per 100 kg. Of deze prijsverhogingen ook tot een verhoging van de broodprijzen zal leiden staat nog niet vast. Hierin zal het ministerie van Economische Zaken moeten worden gekend. Ten gevolge van een scherpe con currentie tussen de meelfabrieken was de tarwebloemprijs tot beneden de kostprijs gedaald. De producenten overwegen thans een mogelijkheid om tot een verantwoorde regeling te komen, en in afwachting van deze regeling hebben enkele producenten de kostprijzen verhoogd. MEDISCHE MISSIEZUSTERS Op 25 maart zullen in het kloos ter der Medische Missiezusters d« volgende zusters de eeuwige geloften afleggen: zuster M. Goretti Weter- man, Deventer; -zuster M. Francine Wolters, Blerick; zuster M. Martina Vijverberg, 's-Gravenzande. Te Paré-Paré in Indonesië zal zus ter M. Hortense Lindner uit Over- veen de eeuwige geloften afleggen, te Welkom in Zuid-Afrika zuster M. Ludovique Perk uit Ter Apel en zus ter M. Lambertine Verschuuren uit Breda. Op 6 april zullen te Imsten rade voorts vijf zusters de eerste pro fessie doen, namelijk zuster M. Rita Hogema uit Arnhem; zuster M. Ma- thilde Boere uit Oudewater (Z.H.); zuster M. Godelieve Prové uit Deur- ne-Antwerpen; zuster M. Consola- trix Kanters uit Beek en Donk (N. Br.) en zuster M. Evelien Bruins uit Voorburg. In Lawang, Indonesië, doet diezelf de dag zuster M. Virginie Paloepi uit Bogor, Java, haar eerste professie. Eveneens op 6 april zullen te Im- stenrade 8 jonge vrouwen het habijt van de Medische Missiezusters ont vangen, namelijk Chrisje Jansen uit Meerssen, Kitty Kluwen uit Haar lem, Annelies Grimmelt uit Winters wijk, Riet Smit uit Den Burg (Texel), Anny Verbaak uit Vught, Mia Gilis- sen uit Heerlen, Marlène Bertin uit Maastricht en Toony Witjes uit Huis- sen (Gld.). Dr. Kortenhorst: Ik heb niet de illusie, dat de Ka- i het als onbehoorlijk geldt, indien merleden teneinde de debatten men van het papier spreekt. Verheu- levendiger te maken, in de toekomst hun betoog a l'improviste zullen uit spreken en dit dus met meer van het blad zullen voorlezen. Het Neder landse volk is de kunst van het voor de-vuist-weg-spreken niet meer meester. Aldus dr. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, tijdens een bijeenkomst van het contactcentrum op voorlichtingsgebied te Den Haag, waar hij gistermiddag sprak over het onderwerp ,,De voorlichtende taak van het parlement". Het zal bij ons wel niet zo worden als in het Engelse lagerhuis waar Levende vergelijking Op een modeshow in Parijs, waar de nieuwe lijnen voor dé herenmode wedijver in de gemeenten ontstaan getoond werden, kwam een mannequin op in een merkwaardig costume, om de uitslagen snel en zuiver op (dat de gaande en komende stijl in zich verenigde. Rechts de nieuwe stijl: het allervroegste tijdstip door te langere jasjes, iets bredere Svhouders, langere en smallere revers en lagere werking gend noemde dr. Kortenhorst het, dat de jongere Kamerleden trachten zich deze kunst méester te maken hoewel hij zich anderzijds afvroeg of dit voor-de-vuist-weg-spreken er niet toe zal leiden dat de spreektijd aanzienlijk zal worden overschreden. Het recht van interpellatie en het stellen van schriftelijke en monde linge vragen aan de ministers mag, aldus dr. Kortenhorst, gezien worden als te behoren tot de voorlichting van ons volk. Wat het stellen van mondelinge vragen betreft zou spre ker gaarne zien dat de parlements leden over evenveel flair beschikten als de journalisten en deze vragen wat talrijker op de ministers flit send afvuurden. Na de nieuwe ver kiezingen zullen wjj echter misschien wel parlementaire vertegenwoordi gers krijgen die zich in dit opzicht met de journalisten zullen kunnen meten, zo merkte hij onder hilari teit van de talrijke persmensen op, die zijn causerie bijwoonden. De „Vereniging van Nederlandse ge meenten" heeft een scherp gestelde brief gericht aan de bijzondere com missie uit de Tweede Kamer die zich beraadt over het wetsontwerp op het afbetalingsstelsel. „Wij achten het volstrekt onaanvaardbaar", aldus deze brief, „dergelijke gemeentelijke instellingen (volkskredietbanken, burgerlijke instellingen van welda digheid, gemeentelijke sociale dien sten en nutsbedrijven) onder de wet te brengen". De bezwaren van de „Vereniging van Nederlandse gemeenten" gaan in het bijzonder uit tegen het voorne men om de gemeentelijke volkskre- rietbanken voor de verstrekking xan igeldkrediet over één kam te scheren met de „afbetalingsfinanciers" en hen te onderwerpen aan alle bepa lingen omtrent de afbetalingstrans acties. Zeer veel kritiek heeft de vereni ging van gemeenten op de gevaren, die het gewraakte wetsontwerp op roept voor de sociale veiligheid van de mensen, die zich tot de volkskre dietbanken wenden. Zij worden volgens de brief „verdreven van het gebied, waar sociale bescherming) principe is, naar dat, waar handels-' voordeel oogmerk blijft". In de brief wordt tenslotte con creet gesteld: „Wij kunnen niet aan nemen, dat het in de bedoeling ligt, het sociale volkskrediet, zoals dat zich in de gemeentelijke sfeer heeft ontwikkeld, de doodsteek toe te bren gen. Wij dringen er dan ook met klem op aan, het verstrekken van geldkredieten door gemeentelijke volkskredietinstellingen ondubbelzin nig te willen uitzonderen van de Elke misstap wordt gestraft in Londen Het Nederlandse echtpaar Kleinhout heeft deelgenomen aan de wereld kampioenschappen Ballroomdancing in Londen. We zien de- heer en mevrouw Kleinhout hier in actie tijdens de wedstrijd. Stram en Rheumatisch? Doe dan toch eens I een bloedzuiverende knnr. Met Krnschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn Dat komt omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloed zuiverende organen. Juist die komen door Kruschen's zes minerale zouten weer op gang. (Advertentie) zakken. De broekspijpen worden ook weer iets wijder. van de wet". Bij brand in Amsierdam Een korte maar hevige brand in een bovenhuis aan de Dappeistraat 10 in Amsterdam-oost heeft gisteravond omstreeks negen uur het leven ge kost aan de 29-jarige p'astiekbewcr- ker J. Bruning, die vlak om de hoek in de Pieter Vlamingstraat woont en terstond het brandende pand in ging om de bewoners te redden. Zijn gedeeltelijk verbrande lichaam werd later in het trapportaal op de derde verdieping aangetroffen. De be woners konden zich via de trap en door een sprong in een vangzeil in veiligheid stellen. De brand ontstond op de tweede verdieping van het woonhuis van de heer I. A. Vogel op de hoek van de Dapperstraat en de Pieter Vlaming straat. De heer Vogel, die op visite was geweest, kwam terug om z'n 5-jarig dochtertje naar bed te brengen. Zij trok onverwachts een petroleum kacheltje om, dat haar vader zojuist had aangestoken. De vlammen in de kamer werden dadelijk opgemerkt door de heer J. Reijmers, die voor het raam van zijn kamer op drie hoog aan de overzijde van de Pieter Vlaming straat naar buiten zat te kijken. Sa men met de heer G. J. Peters, die bij hem op visite was, rende hij het brandende huis in en bracht het dochtertje van de heer Vogel naar buiten. De heer Vogel, die eerst ver geefs gepoogd had de brand te blus sen, kon eveneens via de trap de straat bereiken. De derde verdieping, die inmiddels ook vlam had gevat, bleek onbereik baar. Het trappenhuis was reeds vol rook en vuur. Op dat moment arri veerde de brandweer. Enkele behulp zame burgers spanden een springzeil, waarin de drie bewoners van de derde verdieping konden worden opgevan gen. De 35-jarige mevr. Y. van Nif- terik klaagde na de sprong over pijn in haar ^ug. Zij is met haar 10-jarig dochtertje Martha, die bij de circa 10 meter diepe val in het springzeil een kaakfractuur opliep, door de G.G.D. naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis overgebracht. De 65-jarige heer P. van Nifterik, die eveneens op de derde verdieping woont kwam er zonder letsel van af. Hij bracht de rest van de avond bij overburen door. De brandweer had het vuur binnen het kwartier bedwongen. Felle brand in Utrechts café Een lekke oliestookkachel heeft woensdagmiddag om drie uur in de keuken van een café aan de Oude Gracht te Utrecht een ontploffing veroorzaakt. De brand die hierdoor i ontstond, greep zo snel om zich heen, dat de vlammen binnen een kwartier uit het dak sloegen. Toen de Utrecht- („Volkskrant") se brandweer arriveerde, waren de eerste verdieping en de begane grond al volkomen uitgebrand. De brand weer ging de vlammen met 6 stra len te lijf en wist het gevaar in kor te tijd te bezweren. De echtgenote van de caféhouder J. B. van Luijn was alleen met haar zieke moeder thuis. Beiden konden het pand op tijd verlaten, evenals mevrouw De Raaf, die de verdieping boven het café bewoonde en die op het moment dat de brand uitbrak lag te slapen. Van de twee honden die het echt paar Van Luijn bezat wordt er nog een vermist en men vreest dat het dier in de vlammen is omgekomen. Uit het café konden slechts twee tafeltjes en een televisietoestel wor den gered. Merouw De Raaf zag al leen kans, een sigarenkistje met geld mee te nemen op haar vlucht naar beneden. Het café en de twee woonruimten zijn volkomen uitgebrand. De scha de valt op het ogenblik nog moei lijk te schatten, aangezien men niet weet, hoeveel geld er in kas was. Het café staat in een zeer dicht bebouwde buurt. De ramen van de huizen er naast en er tegenover sprongen direkt na het uitbreken van de brand door de enorme hetelucht- stroom. De brandweer zag zich genood zaakt, de muren die begonnen te schroeien, te bewerken met een ne velspuit. Het huis naast het café heeft men in allerijl ontruimd. BOERDERIJBRAND. Te Bleskensgraaf is gistermiddag de kapitale boerderij van de heer D. Korporaal geheel afgebrand. Het vuur ontstond doordat kindei-en in het hooigat met lucifers hadden gespeeld. Hoewel de eigenaar er di rect bij was met een blusapparaat, viel aan blussen niet meer te denken. Toen de brandweer van Bleskensgraaf ter plaatse was, bleek dat de boererij niet meer te redden zou zijn. Al he* vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht, doch de inboedel ging geheel verloren. De boerderij was voor de helft van de waarde ver zekerd. Jaarbeursweek goed ingezet De eerste helft van de jaarbeurs- week is voorbij. Over het algemeen kan men optimistische geluiden be luisteren. Er zijn exposanten ge weest, vooral op de textieljaarbeurs die bijzonder goede zaken hebben gedaan. Het buitenlandse bezoek is opvallend groot geweest en het is in Utrecht beslist niet alleen bij kij ken gebleven. In tegenstelling tot voorgaande jaren duurt de voorjaarsbeurs thans slechts zes dagen en eindigt dus op zaterdag aanstaande om 6 uur. De verkorting van de 'jaarbeursperiode manifesteert zich in een bijzonder grote drukte en een ietwat gejaag de sfeer op de beurs. De exposan ten willen er deze week uithalen wat er uit te halen is en worden daarin gesteund door bijzonder mooi voorjaarsweer. POEDERS MET DODELIJKE VERGIF VERLOREN. In een apotheek in Spangen te Rot terdam heeft gisteravond een kind *n doosje met 30 poeders afgehaald, maar het doosje met inhoud daarna verlo ren. Het gebruik van deze poeders kan dodelijk zijn en daarom laat de politie van Rotterdam een ernstige waarschuwing horen. Wie de poeders gevonden heeft, of vindt, wordt dringend aangeraden ze op een poli tiebureau te deponeren. Reeds hebben radiowagens van de pol - in de buurt van Span - d<* oners, voorzover ze thuis ht'

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7