I AMSTLEVEN levensverzekering f^fj DUINSTREEK Mgr. Jansen brak lans voor samen werking tussen ouders en school names Tralies tussen wandelpark en ambassade van Iran Z.H. de Paus reikte rode hoeden uit DONDERDAG 12 MAART 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 installatie van „Diocesane Ouderraad" pI JLi' icomité's gaan interesseren. Met dank Dij installatie van aan allen, die aan het tot stand ko men van dé Diocesane Ouderraad hebben medegewerkt en een bede om I zegen over zijn werk, installeerde de „Nadat jarenlang op het politieke bisschop de Ouderraad, vlak openlijk gestreden is voor het Deze is samengesteld uit de heren principiële onderwijs, is het thans J. H. M. van Emmerik, voorzitter, J dringend nodig, het terrein van deze Polman, vice-voorzitter en J. H. M. I strijd te verleggen naar de ouders." Coenen, secr. Voorts mevr. M. v. d. Aldus mgr. M. A. Jansen, bisschopBruggen-Grevelink, 2de secr. en de van Rotterdam, bij de installatie van 1 heer F. A. M. Molkenboer, penningm. de Diocesane Ouderraad, die gister-1 Gewone leden zijn de heren W. Bie- avond te Rotterdam plaats vond. sta, W. L. P. Kersbergen en dr. Jos. P. Chr. de Boer en de dames C. Dams- In zijn installatie-rede signaleerdeSchweers en R. W. Breedveld-Wesse- de bisschop een hoge mate van on- ling, verschilligheid bij de ouders die hun kinderen vaak wèl katholiek onder wijs laten volgen, maar die onver schillig staan tegenover de school zélf. Mgr. Jansen zag als oorzaak hiervan het feit, dat de ouders geen offers meer hoeven te brengen. Door staatssubsidies is alles gratis en dus minder gewaardeerd. Het gemoderniseerde onderwijs kun nen ze vaak niet meer begrijpen en daarom laten ze de zorg voor hun kinderen voor een groot deel over aan het onde wij zend personeel. Deze situatie geeft grond aan de dringende wens van het Nederlands episcopaat, geuit op 21 april 1956, dat De installatie-rede van de bisschop werd voorafgegaan door een wel komstwoord door de heer J. II. M. van Emmerik en een inleiding, getiteld „Naar eenheid in de opvoeding in ge zin en school", door dr. J. P. Chr. de Boer. HAMEA-C handen ruw of schraal ..GELEIEÜIE3 lAdveriemié) HILLEGOM Dinsdagavond hield het Katholiek Vrouwengilde zijn jaarvergadering in hotel Sistermans. De w.n. presidente, mevr. C. v. d. Weijden-Fangmann, j oopende de bijeenkomst met een bij voor alle scholen oudercomité's I zonder woord van welkom tot de worden opgericht. Deze wens verder: het is de bedoeling, dat alle oudercomité's elkaar vinden in de Diocesane Ouderraad en dat later wellicht een Katholieke Nationale Ouderraad wordt opgericht. Sluitstuk en begin. De installatie van de pastoor H. M. J. van Houten en mevr. Clarenbeek-van Klaveren. Daarna gaf de secretaresse, mevr. Van Gennip een overzicht van de werkzaamheden van de afdeling in 1958. De penningmeesteresse, mevr. M. Kunst-Bot gaf een overzicht van de financiële toestand der vereniging. Het jaar sloot met een batig saldo. De Diocesane presidente besprak daarna de plannen Ouderraad zag mgr. Jansen derhalve j Y00,1" v°te®*Kie seizoen. Zij^ wekte als een sluitstuk in de bisdommelijke organisatie; een sluitstuk, dat tevens een begin is. Het gaat er nu om, het aantal ouderraden uit te breiden en meer positief te betrekken in de op voeding van de jeugd. De school on derwijst niet alleen, maar vorimt de jeugd tot onderlegde christenen. In dit verband is de godsdienstige op voeding het grootste probleem. Alleen de katholieke school is een waarborg voor een godsdienstige opvoeding. Door voortdurend contact kunnen de leden op tot groter activiteit. Daarna was het woord aan mevr. Clarenbeek-van Klaveren. Allereerst belichtte zij de vreugde die het kind in ieder mensenleven brengt. Put vreugde uit de aanwezigheid van uw kind. Als beloning voor die weldadi ge aanwezigheid behoort de moeder haar kind een vrolijk gezicht te tonen, ook al heeft zij weinig tijd. Ook voor het jonge meisje is het goed, dat zij er op wordt gewezen dat het leven niet altijd zonneschijn zal zijn. In ouders en school elkaar in de opvoe- iedere vrouw leeft de idee van de toe- ding aanvullen. Nochtans zijn de oudercomité's niet het enige en zelfs niet het voornaamste middel maar wel een waardevol middel. De bisschop gaf de oudercomité's opdracht, zich te richten tot de school besturen en degenen, die onderwijs geven, zonder zich daarbij te be moeien met de specifieke onderwijs taak. „Er moet gezocht worden naar evenwicht in de samenwerking. De oudercomité's zullen er daarbij op merkzaam op moeten blijven, dat hun taak niet in het bestuurlijke vlak ligt. De ouders kunnen in de comité's slechts een adviserende stem laten horen, waar schoolbesturen en onder wijskrachten serieus naar dienen te luisteren". Bovendien kunnen de ouders zichzelf geestelijk verrijken ten aanzien van de sfeer op school, de opvoedkunde en de kinderproblemen. Een echte samenwerking kan alleen geboren worden in een sfeer van we derkerig vertrouwen. „Niet opnieuw bij overheid aankloppen". Tot slot roerde de bisschop nog een practisch punt aan: Hij achtte het 'n noodzakelijke voorwaarde, dat de oudercomimissies over „eigen" finan ciën zouden kunnen beschikken. Spr. stelde hun voor, een bescheiden maar niet te bescheiden bijdrage te vra gen van de ouders, zodat men niet opnieuw bij de overheid zal behoeven aan te kloppen. Een klein offer zal bovendien tot gevolg hebben, dat de ouders zich ook voor hét werk van de Om Q J <e gaan: komstige indienststelling van haar liefde bezit. Misschien verwacht het jonge meisje teveel van deze tijd en ziet zij de toekomst te rooskleurig. Men hoort ze praten over de vacan- tieplannen als ze eenmaal getrouwd zal zijn. Maar het zal wel gaan met hen, zoals het met zovele moeders is gegaan (en dan gaat het helemaal nog niet verkeerd) de zorg voor het eerste kindje, doet die plannen ver geten. De vrouwen bouwen de wereld en als deze er over een kwart eeuw niet beter uitziet dan de tegenwoor dige, dan is dat mede aan de moeders van nu te wijten. De vrouwen moeten meer belangstelling tonen in elkaar wel en wee. Moeders moeten hun kin deren opvoeden tot behulpzame men sen, die er voor zorgen dat er altijd iets van hun tijd kan overschieten De inleidster besprak verder uit voerig de taak van de ouders m.b.t. de voorlichting, die zeer zeker nodig is -als hun kind het huis verlaat en ook als ze ergens naar vragen. Dan de problemen niet uit de weg gaan maar een juist antwoord geven. Vaak is de jeugdbeweging de aanleidende oorzaak van meer uithuizigheid dan de ouders zelf wel willen, dan komt het ook op takt en begrip aan. Het thuis moet niet een parkeerplaats worden voor de nacht en een tank station voor de dag. Hèt is ook goed dat de ouders tijd offeren om naar hun kinderen te luisteren en zich met hen te bemoeien. Tenslotte wees zij er nog op dat er veel noden zijn in deze tijd omdat er te weinig meisjes zijn, die zich ge roepen voelen tot de kloosterlijke staat. Zij deed een beroep op de moe ders om, als hun dochters zich daar toe geroepen voelen, hun daar niet vanaf te brengen, maar eerder steun te geven en, als het te pas komt, hun ongehuwde dochters er op te -wijzen dat ook daar een prachtig arbeidsveld I open ligt. j De presidente dankte de inleidster voor haar leerrijk betoog. De g.a. her- - In de Sowjet-Unie worden elke innfr+de n°S aan de mogelijkheid om - - deel te nemen aan de bedevaart naar Amsterdam waar op 12 maart de Stil- minuut 10 kinderen geboren, zo meldt Tass. In de afgelopen 30 jaar is het geboortecijfer in de Sowjet-Unie twee maal zo hoog geweest als in de V. S., vier maal zo hoog als in Groot- Brittannië en 15 maal zo hoog als in Frankrijk. Op prinses Astrid-eiland is een nieuwe Russische Zuidpoolpost ge bouwd, waar zeven geleerden bivak keren en waar men de beschikking heeft over een stroomgenerator en radio, aldus meldt Tass. Amerikaanse archeologen gaan deze zomer bij Caesarea aan de Mid- dellandse-zeekust van Israël speuren naar de verzonken ruines van de haven, die koning Herodes de Grote ter ere van keizer Augustus heeft aangelegd. Scheepsberichten AMSTELKERK 11 te Amsterdam. ARNEDIJK 12 v. Rotterdam naar Bremen. CAMEROUNKUST 12 te Amsterdam. GABONKUST 11 te Am sterdam. GUINEEKUST 11 v. Am sterdam naar Antwerpen. SOLON 12 v. Amsterdam n. Hamburg. ZONNE- KERK 12 te Amsterdam. KORENIA (t.) 12 te Curagao. LAURENSKERK 12 te Suez. LOENERKERK 12 v. Bushire n. Bandar Shapur. ORANJE 12. v. Melbourne n. Fremantle. RA KI 12 te Portland. STRAAT JOHO- RE 12 v. Sydney en 13 te Melbour ne verwacht. ZUIDERKERK 12 kp Leeuwin n. Aden. interessante lezing hield over het landelijke leven ii: Zwitserland. Na opening door de voorz., de heer P. de Groot, herdaoht deze met en kele piëteitvolle woorden het ver scheiden van mevr. J. Ruigrokvan Ooten, die steeds haar beste krachten aan de afd. had geschonken. Door het bestuur was besproken om in mei a.s., zo mogelijk op derde Pink sterdag, de voorjaars-excursde te or ganiseren en had hierbij op het oog een reisje naar één der stuwwerken, een bezoek aan een kwekerij in Dus- sen en naar de Oisterwijkse Vennen. Met deze plannen kon de vergade ring zich verenigen, zodat het be- stur dit plan verder kan uitwerken en op de volgende bijeenkomst met een gedetailleerd programma kan komen. Door verschillende leden was al eens gevraagd naar de moge lijkheid voor het organiseren van eer bindcursus. Dit plan stuit wel op enige moeilijkheden o.a. die van het vinden van een goed oefenlokaal en de hoge kosten. De minimum-deel name is 15 cursisten. Die krijgen dan 9 lesavonden van IV2 uur. De kosten zullen ƒ20.p.p. bedragen. Een 7- tal leden had zich reeds opgegeven. Men kan zich opgeven tot en met de vergadering. De mogelijkheid bestaat dat ook enkele niet-leden kunnen deelnemen. Hierna verkreeg mevr. dr. G. Orth het woord. De titel van haar cause rie was: „Het leven van de Bündner (bergboer)". Zij lichtte haar lezing toe met kleurendia's. Aan de hand van de prachtige dia's voerde spr. de aanwezigen naar het kanton Grau- bünden in Zwitserland met haar on gerepte natuur en prachtige fauna, de duizenden meters hoge bergen met eeuwige sneeuw en de pittores ke plaatsjes en enkele bekende ste den als St. Moritz, Davos en Kur In het tweede gedeelte van haar cau serie weergaf spr. het soms moeily ke leven van de Bündner in de Graubünder Alpen, die, waar nog geen toerisme is, grotendeels een ka rig bestaan in de veeteelt vindt. Voordracht en weergave waren keurig op elkaar ingesteld, waarvoor mevr. Orth een verdiend applaus kreeg. Voor de ingezonden bloemen kreeg de heer Schipper 8 p. en de heer Barnhoorn 10 p. De volgende verga dering werd vastgesteld op donder dag 9 april. LEIDSCHENDAM Boerenleenbank Op woensdag 19 dezer wordt de algemene leden vergadering gehouden van de Boe renleenbank. Er zal verkiezing ge houden worden van een lid van het bestuur (aftredend en herkiesbaar de heer J. C. van Bohemen) en van een lid van de Raad van Toezicht (aftredend en niet herkiesbaar de heer A. W. Hendriks). Voor de laatstgenoemde functie is de heer M. H. den Haan candidaat gesteld. Voorts is er een voorstel om de winst groot 14.055.38 10.307.02) aan de reserve groot 102.521.10 toe te voe gen. Aan de jaarrekening ontlenen wij de volgende cijfers: tegoed bij de Centrale Bank 2.134.090.30 1.144.026.48); -lopende rekening houders 1.135.683.01 1.115.864.79) voorschotten 1.326.317.50 1.329.969.02); inventaris 29.741.32 20.000).; onroerende goederen 150.362.52 29.000); spaargelden 4.336.922.27 3.502.328.07); rente op voorschotten 70.570.35 (58.486.62) De balans sluit op een totaal van 5.134.190.50 4.163.822.04); de re kening over het boekjaar 1958 op 40.353.907.46 35.742.006.67) en de verlies- en winstrekening op 201.255.19 163.997.81). Geboren: Benvenitis J. N. zn van N. J. de Jong en E. C. M. Hooymans. Wilhelmine J. dr van P. H. van Rijp en I. Weimar. Erik N. zn C. E. Groe- newout en N. P. C. Elenbaas. Leo- nardus W. M. zn van L. M. Smit en H. M. Clavaux. Margaretha A. M. dr van P. J. Vieveen en H. C. van der Ham. Ondertrouwd: C. L. Israël uit Den Haag en D. J. Adelberg. R. Reinders en M. H. Battist. J. A. Vertegaal uit Hazerswoude en C. J. Kool. Overleden: A. H. de Groot 84 jr echtgenote van L. C. Stijnman te Stompwljk. STOMPWIJK Aanbesteding. Namens het ge meentebestuur is aanbesteed het bouwrijpmaken van het bouwterrein aan de Meerlaan waarop door de R. K. Bouwvereniging Don Bosco, 14 woningwetwoningen zal bouwen. De laagste inschrijver voor dit werk was de firma L. v. d. Geer te Leiden en de hoogste inschrijver de frima Bren en Visser te Voorburg voor resp. 11.400 en 36.000. VOORSCHOTEN DE ZONNEBLOEM Begin maart werd in Voorschoten een afdeling opgericht van „De Zon nebloem", Katholieke Nationale stichting tot bevordering van het welzijn der zieken. Vele zieken zijn reeds bekend met het werk van deze stichting, mede door het KJR.O. radioziekenbezoek. „De Zonnebloem" is een gemeen schap van zieken en gezonden, die op basis van de christelijke naasten liefde elkaar vooral geestelijk en mo reel willen steunen. De zieken trachten hun belangrij ke plaats te gaan zien in Gods plan en in de maatschappij. De gezonden trachten door hun be zoeken hun lijdende medemens vreugde te bereiden. Onder „zieken" worden in het al gemeen diegenen verstaan, die thuis de H. Communie ontvangen, met an dere woorden, diegenen die langere tijd aan huis gebonden zijn. De be jaarden, die niet ziek, maar toch aan huis gebonden zijn, worden eveneens bezocht. Ten onrechte menen veel mensen dat „De Zonnebloem" uitsluitend voor minvermogende zieken is be doeld. „De Zonnebloem" is bestemd voor ieder zieke, arm of rijk, jong of oud. In de komende weken zullen alle zieken door de medewerkers wor den bezocht. Indien er zieken zijn, die voor 1 april a.s. geen bezoek hebben ontvangen en daar in de toekomst wel prijs op stellen, dan kunnen zij dit aan de geestelijk ad viseur, kapelaan A. Th. Groenendijk berichten. Bovenstaande geldt voor heel Voor schoten. Door het architectenbureau van ir. H. A. van Oerle en J. J. Schrama te Leiden is namens de Rijksgebou wendienst uit 's-Gravenhage het bouwen van een koepel voor sterre fotografie met werkplaatsen achter in de Sterrewachtlaan opgedragen aan de firma G. en P. Niersman uit Voor schoten voor 277.213, Geboren: Mary Ann dr van E. Etty en W. A. C. Huijer; Jaqueline dr van A. Chr. van Straaten en L. M. van der Boon; Hans Peter zn van A. Chr. van Straaten en L. M. van der Boon-, Clariet Marijke dr van H. Goedhart en A. Driesprong; (te Lei den) Monica Hendrica Josepha Ma ria dr van P. H. van der Kley en H. H. Duindam. Ondertrouwd: J. de Beij en P. de Priester. Gehuwd: J. Adr. van der Linden en M. L. Schipper. Overleden: P. H. Balfoort 64 j. Gemeenteraad van Wassenaar gehouden wordt voor dames. KATWIJK AAN DEN RIJN KDC-nieuws. Uitslagen om de H. A. van den Ankerbeker waren als volgt: 1ste klasse: H. Koelewijn H. Voorzaat 11; J. Heemskerk Jac. Freke 11; J. SchoeneveldJ. Zwaan 11H. KlinkenbergFr. Spierenburg 0-2. Beslissingswedstrijd: J. HouwerW. Slootweg 20. 2e klasse: J. van SlootenA. Verhoog 20; R. KerpershoekAb. de Ko ning 02; C. de WinterR. Ouds hoorn 20; B. BijsterbosA. Ker pershoek 2: A. KerpershoekC. de Winter 11. Voor de wedstrij den om het kampioenschap van de L.D.D.B. nemen de volgende spelers van KDC deel: J. Zwaan en H. Klin kenberg en J. van Duyvenbode. Op 17 maart speelt KDC een wedstrijd in Wassenaar tegen WDG om de jaarlijkse wisselbeker. NOORDWIJK HET LEVEN VAN DE ZWITSERSE BERGBOER VOOR MIJ. VAN TUINBOUW De maandelijkse bijeenkomsten van de Kon. Mij v. Tuinbouw bren gen de leden steeds weer iets ac tueels. Zo ook de gisteravond gehou den vergadering in het Hof van Hol land, waarbij mevr. dr G. Orth een Op de tafel in de Wassenaarse raadzaal prijkten gisteren boeketten bloemen bij de plaatsen van de heren mr dr W. F. van Gunsteren en L. C. Oosterling, omdat deze beide raads leden en de heer van den Berg, die wegens verblijf buitenslands af wezig was hun 12Vi-jarig jubileum als lid van de raad herdenken. De voorzitter, burgemeester dr S. baron van Wijnbergen, sprak een korte ge lukwens uit namens de gehele raad, waarop de heer Van Gunsteren ant woordde, dat het voor de drie jubi larissen steeds een genoegen geweest is, onder voorzitterschap van de bur gemeester, in de Wassenaarse raad zitting te hebben. Stro-man De behandeling van de notulen der begrotingsvergadpring leverde een korte felle discussie op tussen mr C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) en mr A. van Vuure (V.V.D.) over een bepaal de passage die betrekking had op de wethouders verkiezing. De heer Van Vuure heeft op een gegeven moment gezegd, dat hij het betoog van de heer Van Gorcum misleidend vond. De heer Van Corcum had uit een dagblad geciteerd, dat er in de Was senaarse raad bezwaren zouden be staan om een lid van de vakbewe ging (i.e. de heer Van Bemmelenj tot wethouder te benoemen. Deze stelling werd door de heer Van Vuu re pertinent onjuist genoemd. En hij had eraan toegevoegd, dat de heer Van Gorcum dit weten kon. Mr van Gorcum verweerde zich achteraf tegen deze voorstelling van zaken. Hij had slechts de bedoelde krant geciteerd en met opzet niet over het vooroverleg gesproken. De heer Van Vuure stelde daartegen over, dat dit op hetzelfde neerkomt; de in het bedoelde krantenartikel aangehaalde overweging was uit het vooroverleg afkomstig. Nadat de heer Van Gorcum verklaard had, dat het krantentartikel niet uit zijn omge ving afkomstig was, werd de discus sie gesloten. Huurcontract „De Hartenkamp" De raad besteedde veel aandacht aan de wijziging van het huurcon tract met de heer A. Baretta, die een huis bewoont op het door de ge meente aangekochte landgoed „De Hartenkamp". Mr dr W. F. van Gun steren (prot. chr.) stelde een aantal vragen over vaagheden waarop in het preadvies van burgemeester en wet houders geen antwoord te vinden is. Spr. vroeg zich af hoe het te verkla ren is, dat de huurder een belang rijk stuk van wat hij meende ge huurd te hebben wordt afgenomen, dat de onderhoudslasten voortaan op hem zullen komen te drukken en dat hij ermee akkoord gaat, dat de huur prijs nog met 300.— per jaar wordt verhoogd. Hoe komt het, aldus spr dat in het aanvankelijke huurcon tract de omvang van het gehuurde niet juist omschreven was? Waarom wordt de huurder tot 1964 vrijge steld van eventuele wettelijke huur verhogingen? De heer S. J. van den Bergh (V.V.D.) vond met name dit laatste principieel onjuist. De heer F. M. van der Stap (gemeentebelang) constateerde, dat de nu vastgestelde huurprijs van 2700.per jaar nog 450 lager is dan de in de begroting geraamde huuropbrengst, en vroeg of er al iets bekend is over bijdragen van rijk en provincie in de exploi tatie van de gemeentelijke landgoe deren. Wethouder mr dr J. Hazenberg (prot. chr.) antwoordde, dat er in het aanvankelijke huurcontract, gesloten met de vorige eigenaar, tal van twij- felpunten voorkwamen, met name ook over de omschrijving van wat nu wel en wat niet onder het huurcon tract viel. De gemeente, die de bui tenplaats gekocht heeft om het groot ste deel ervan te zijner tijd voor het publiek open te stellen, is daarom onderhandelingen begonnen met de huurder over een nieuw contract. De bepaling, dat huurverhogingen niet zouden worden toegepast, stond in het oude contract. In het nu voor liggende nieuwe contract zijn geen twijfelpunten overgebleven. De op pervlakte van het verhuurde gedeel- te is, in alle redelijkheid, tot zo klein mogelijke proporties teruggebracht. Over een bijdrage van het rijk en van de provincie is nog niets naders te melden. De heer van Gunsteren was niet bevredigd omdat hij op zijn concrete vragen geen concreet antwoord had gekregen. Hij deed daarom de sug gestie, een beslissing aan te houden en deze zaak eerst nog eens in de tails te bespreken in de commissie financiën. Na enige discussie werd hiertoe besloten. Huurcontract „De Wiltzanck" De raad ging akkoord met een nieuwe huurovereenkomst met de Staat Iran ten behoeve van het land huis op „De Wiltzanck", dat door ambassadeur van deze staat bewoond wordt. Mr van Gorcum vond het on- Aan drie kardinalen De kardinalen Fietta, voormalig nuntius in Italië, Cento, voormalig nuntius in Portugal, en Bueno Mon- real, aartsbisschop van Sevilla, heb ben donderdagochtend op een open baar consistorie in Vaticaanstad als nog uit handen van Paus Johannes de rode hoed ontvangen. Zij konden destijds niet op het consistorie van 18 december aanwezig zijn en ont vingen toen de rode baret uit han den van de respectieve staatshoof den. De plechtigheid werd door de le den van het corps diplomatique, fa milieleden van de betrokken kardi nalen en afgevaardigden uit hun ge boorteplaats bijgewoond. Op het openbare zowel als het daarop vol gende besloten consistorie werd het zelfde ritueel als op 18 december ge volgd. GEDOOD DOOR STAALDRAAD. De 41-jarige scheepstimmerman J. A. Mijnster uit Papendrecht heeft gisteren op de scheepswerf „De Bies- bosch" te Dordrecht een enkele hon derden kilo's wegende staaldraad die met een stopbalk aan de haak van een rijdende torenkraan hing, op het hoofd gekregen. De draad viel naar beneden, nadat hij aan een stelling was blijven haken. De man was op slag dood. juist, dat hierover geen overleg heeft plaats gevonden met de commissie financiën. Hij constateerde dat onge veer de helft van de oppervlakte van het landgoed aan de Staat Iran ver huurd wordt en dus niet beschik baar komt voor openstelling voor het publiek. Met name voor een op deze buitenplaats geprojecteerd fietspad is maar betrekkelijk weinig ruimte overgebleven, terwijl deze ruimte nog is afgescheiden door een ruim 2 meter hoog hek, wat een beklem mend gevoel geeft. Wethouder Hazenberg antwoord de, dat de onderhandelingen over het nieuwe huurcontract een uiterst moeizaam verloop hebben gehad De gemeente heeft echter bereikt, wat redelijkerwijs te bereiken was. Het plaatsen van het hek was nodig om dat het door de Staat Iran gebuurde gebied deugdelijk afgesloten moet worden voor het publiek. Het vol gend jaar kan het hek vellicht ge maskeerd worden door beplanting. De toelichting van de heer Hazen berg bleek verhelderend te hebben gewerkt. De raad bracht de wet houder hulde voor zijn werkzaam heden in deze kwestie en ging met het voorstel akkoord. 64 Flats in Zijlwatering Het voorstel om grond te verkopen aan een particuliere bouwonderne mer, die in het uitbreidingsplan Zijl watering 64 flats zal bouwen, welke uitsluitend aan Wassenaarse gegadig den zullen worden verhuurd, werd aanvaard, nadat de heer H. L. J. van Dillen (K.V.P.) zijn erkentelijkheid uitgesproken had voor de kans, die hier aan het particuliere initiatief ge boden wordt en de heer van der Stap (gemeentebelang) ervoor gepleit had, aan te sturen op bouwplannen voor een lager huurprijs omdat in deze categorie (van 80.-— tot 95.— per maand) het aantal gegadigden niet zo groot is als voor lagere huurcate- gorieën. Tegen de aanleg van fiets- en rij wielpaden langs de Backershagen- laan en het aanbrengen van een par- keerstrook had de raad geen bezwa ren, evenmin tegen een verbetering van de aansluiting van de Kokshorn- laan op de Oosterdorperweg. Er werd een crediet van 15.000.beschik baar gesteld voor de verbetering van de straatverlichting en een crediet van 11.900,voor het laten maken van 13 nieuwe ploegwagentjes voor de B.B. Het verlies van het sportfondsen- bad over 1957, groot 12.467,69 werd voor rekening van de gemeente ge nomen, een krediet werd beschik baar gesteld voor de aankoop van een terrein waaruit eerst zand en grond gewonnen kunnen worden en dat daarna kan dienen ails stortplaats voor huisvuil. Ook het voorstel om 186.000,te voteren voor de bouw van twee kleuterscholen aan de Bremhorstlaan werd stilzwijgend aanvaard. ZOETERMEER K.A.B. De K.A.B. In Zoeter- meer heeft een hechte positie ge kregen. In het afgelopen jaar is het aantal leden gestegen tot 268. Ook de vorming van gespreksgroepen in het afgelopen jaar is een succes ge worden. Deze gespreksgroepen ver vangen de ledenvergaderingen, die doorgaans een teken des tijds ove rigens slechts bezocht worden. Dit alles is bekend geworden op de jaarvergadering, die plaats vond in het parochiehuis. De bijeenkomst stond onder leiding van voorzitter G. van Leeuwen. In het jaarverslag van de secretaris werden de werkzaam heden van het afgelopen jaar geme moreerd. Het ledental steeg van 245 tot 269. Een ander hoogtepunt was de viering van het 40-jarig bestaan van de afdeling, dat in verband met de financiële toestand van de afde ling eenvoudig gehouden is. Het win terseizoen werd wederom begonnen met een bezinningsmorgen. Uit de stukken van de penning meester, die wegens ziekte afwezig was, bleek dat er een nadelig saldo was. Het aantal leden van het Gezins zorgfonds is gestegen tot 66. Aan financiële steun werd in 1959 452 uitgekeerd. Bij de gehouden be stuursverkiezing werden de heren F. J. van Leeuwen en C. v. d. Meer herkozen In plaats van de heer M. de Jong, die niet herkiesbaar was werd gekozen de heer W. van Swie- ten. Als bestuurslid voor het gezins zorgfonds werd benoemd de heer B. v. Swieten In het raam van de gro te landelijke actie van de K.A.B. zal een grote propaganda-avond gehou den worden in samenwerking met de plaatselijke afdelingen van de vak bonden. De vergadering werd bijge woond door de geestelijk adviseur, pastoor F. H. Heemskerk. Marktberichten GOUDA. 12 maart. Kaas. Aan- voer 11 partijen kaas, eerste kw. per kg. 2.14—2.20, handel redelijk. VEUR, Groente Kassla A 2750 —2900; kassla B 1960—2390; kassla C 15801760; rijensla A 27203320; rij en sla B 2150—2460; rijensla C 1680 —1900; stoofsla 112—127; witlof 39— 42. TER AAR. 11 maart. Groente. Witlof I 0.43—0.53, idem II 0.28—0.43, idem stek 0.02—0.18, spinazie 0.55— 0.68, waspeen 0.20, uien 0.06, prei 0.210.22, andijvie 0 740.75, sprui ten 0.35—0.44, idem B 0.24—0.28, idem afw. 0.18, stoofsla 0.37—0.38, alles per kg. sla A 0.22, idem B 0.19 0.21, idem C 0.14, kno.selderij 0.10 0.12 alles pe<- stuk, radijs 0.13 0.15, bosselderij 0.07—0.09, alles per bos, boerenkool 0.50—0.60, stoofsla 3.80 alles per kist. ROELOF ARENDSVEEN. 11 maart. Bloemen. Irissen 1.55—2.10, BI. Druifjes 14—33, Anemonen 51—73, Freescia's 4988. Narcissen: Werelds Favoriet 62—74, King Alfred 56—80, Queen of the Bicolor 5561, Scarlet Elegance 5164, Whrestler 5371, Magnificense 53—71, Cheerfulness 60 68, Early Glory 47—73. Tulpen: Edith Eddy 64—88, v. d. Eerden 70— 85, Nansen 63°2, Aristocrate 1.03 1.12, Wintergold 70—99, W. Pitt 67— 95, Rose Copland 601.09, Korne- foris 7286, Luitigc Witwe 74—83, Golden Harvest 901.12, Bengalon 93—1.00, Carlton 91—1.02, Will."Cop land 63—79, Zeno'oer 55—66, Piquan- te 77—85, John Gey 89—1.0C, Ath- leet 1.10—1.29, Weber 6074, Aviateur 90—99, Br. Star 51—59, Elmus 81— 1.03 White Sail 791.05, Purper Cop land 7091, Olympiade 8891, Bruno Walter 1.00—1.11, Denbola 82—87, White Angel 1.05—1.13, BeMona 1.10 1.17, Roland 1.031,07, Bandoeng 1.041.10, Telescopium 981.07, Par kiettulpen 1.001.60, Dubb. Tulpen 5291 per bos.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3