Scherp HET KLAVERBLAD POTLOOD EN GEEST RIJNSTREEK Bster DONDERDAG 12 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ONDERWIJZER STUDENT Cr is in de studentenwereld heel wat rumoer ontstaan, nadat ln de Tweede Kamer het wetsontwerp tot toelating van onderwijzers tot de universitaire examens in de paeda- gogiek en in de psychologie was aan genomen. Er waren in de Kamer verschillende leden, die een verder gaande regeling hadden gewild, na melijk gelijkstelling van het onder- wijsdiploma met H.B.S, a. Men achtte dit echter van andere zijde nog niet verstandig, omdat het beter was met deze eerste stap eerst wat ervaring op te doen. Ook minister Cals was van deze mening. Dat vele studenten tegen dit voor stel van de minister en het besluit van de Tweede Kamer in geweer zijn getreden, behoeft men niet zó «waar te nemen. ?ij hebben gere ageerd met stakingen van colleges en ingezonden stukken. De opvatting der studenten behoeft men eigenlijk niet eens te bestrijden. Zij doen dat zelf wel met een uitlating als deze, die wij ergens lazen: „Werkelijk ik ben hoogst dankbaar, dat de studen ten het enige intellect in ons va derland die laag begaafde onder wijzers met hun gebrekkige opleiding en hun geringe algemene vorming deze opleiding menen te moeten af raden". Of iets als dit: „Eerlijk is eerlijk, het is ook beslist fout om cjie onderwijzers een kans te geven om voor de vakken paedagogiek en psy chologie universitaire examens af te leggen. Het is ook wat, als je als stu dent lijdelijk moet toezien, dat je ex- onderwijzer zich meent te kunnen permitteren om ook jouw studierich ting te kunnen volgen. Het is ook beslist vervelend voor de studenten te moeten dulden, dat hun stand, hun studentenwereld, omlaag gehaald wordt door enkele ijverige en geïn-l teresseerde onderwijzers". Een ogenblik afgezien van de on-1 beholpen kinderlijke stijl en gedach- tengang van dit stuk, dat duidelijk een student verraadt, die de puber teitsjaren nog niet te boven is, vraagt j men zich toch af wat deze jonge men-1 sen bezielt. Wij hebben ons bij het J lezen hiervan enige malen afgevraagd of dit niet als een farce was bedoeld, maar er was toch niets wat hierop wees. jyioeilijker is het daarom de geest 1T1 te vatten van 23 hoogleraren in de psychologie, die in een adres aan minister Cals deze mogelijkheid voor de onderwijzers van de hand hebben gewezen. Natuurlijk zij hebben hun weten schappelijk werk in dit vak op heel hoog niveau willen stellen. De vraag is echter of het niveau van een H.B.S.'er, die vijf, zes of soms zeven jaar erover heeft gedaan om zijn eind examen te halen hoger is dan dat van een onderwijzer, die bijvoorbeeld na vier jaar mulo nog vijf jaar heeft besteed aan de studie voor zijn on-» derwijzersdiploma dus samen negen! jaar, indien hij ten minste nooit heeft gedoubleerd, en bij wie bovendien in die studietijd nog een theoretische ondergrond is gelegd in psychologie en paedagogiek. Een H.B.S.'er is na zijn diploma op dat punt volkomen tabula rasa (een onbeschreven lei), maar de man, die voor onderwijzer ging studeren na zijn mulo óók vijf jaar heeft getoond, dat hij liefde voelde voor deze beide vakken en dat hij deze in de practijk wenste toe te passen. Wat is er dan tegen, indien hij zich wetenschappelijk in deze vakken verder wil bekwamen? Is een jongen van zeventien, acht tien jaar, die de H.B.S. heeft afge maakt zoveel rijper voor deze studie dan een onderwijzer met een voor opleiding van negen jaar? En dat is dan een vooropleiding, die veel meer op psychologie en paedagogiek is ge baseerd geweest dan waarvan een H.B.S.'er ooit heeft gedroomd. Er zijn heel wat jongens geweest, die na het behalen van hun H.B.S.- diploma voor onderwijzer gingen stu deren en die het óf met de grootste moeite óf niet haalden. Omdat die studie voor hen te zwaar bleek. Die 23 hoogleraren hebben als ar gument tegen aangevoerd, dat de kweekschool een vakopleiding is. Dat was de H.B.S. intussen vroeger ook, namelijk een soort vakopleiding voor de handel en de maatschappij Het was oorspronkelijk niet zoals het gymnasium een vooropleiding voor de universiteit. Eerst nadien heeft men de H.B.S.-abituriënten de gele genheid geboden tot verschillende wetenschappelijke opleidingen aan de universiteit en de hogescholen Bovendien achtten wij de stellingen onjuist, dat kweekschoolopleiding al leen maar vakopleiding zou zijn. Per slot van rekening Is alle voortgezet onderwijs voorbereidend onderwijs. Men heeft daarom in de Kamer zelfs ook getracht het onderwijzers diploma gelijk te stellen met H.B.S. a. Het zou o.i. zeer goed te verdedigen zijn geweest. Minister Cals heeft echter een be scheiden keuze gedaan. Voorlopig al leen paedagogiek en psychologie. Na daarmee ervaring te hebben opge daan kan men verder zien. En wel licht zal men dan na de behandeling van de grote ohderwijswet, waarvoor minister Cals een ontwerp reeds heeft ingediend, een definitieve be slissing kunnen nemen. R.K. Huisvesiingscomité zoekt pleeg ouders voor buitenlandse kinderen Duizenden kinderen uit Frankrijk, Duitsland en vooral uit Oostenrijk Rebben in de na-oorlogse jaren elkaar met de regelmaat van een klok af gelost voor een driemaandelijks ver blijf in Nederland. Nu de laatste jaren de toestanden in Duitsland en Oostenrijk verbe terd zijn, zal het Huisvestingscomité dit jaar alleen in de zomer transpor ten laten overkomen. Begin juli komt een trein met kin deren uit Oostenrijk naar Neder land. Een groot deel van deze kin deren komt reeds voor de tweede of derde maal, op uitnodiging van hun pleegouders. Vele andere Oosten rijkse kinderen hebben echter even zeer „Erholung" in Nederland no dig en voor hen zoeken wij nog nieu we pleeggezinnen. Waarschijnlijk zal ook nog een groep kinderen uit het noodgebied Salzgitter, waarmede wij door de bouw van een klooster aldaar, zul ke sterke banden hebben, worden uitgenodigd. Tenslotte zullen ook weer vluch telingenkinderen uit de kampen van Duitsland en Oostenrijk tijdens de zomermaanden een beroep op ons doen. Al deze kinderen hebben een uit zending hard nodig, ofwel vanwege hun gezondheid, ofwel vanwege de omstandigheden, waaronder zij le ven, die zo intreurig zijn.. Wij doen daarom 'n dringend beroep op allen die in staat zijn, een kind voor 3 maanden op te nemen. Reeds meerdere pleegouders ga ven zich op, om hun „oude" pleeg kind weer terug te mogen ontvan gen, maar lang niet zoveel als ver leden jaar. Meldt u alsnog aan, uw adres in Nederland en de naam en adres van 't pleegkind in Oostenrijk is voldoende. Wie zich in Den Bosch opgaf, behoeft dit niet nogmaals te doen, ik krijg toch al de adressen van daar, weer door. Gaarne schrif telijk. No. 519. Horizontaal: 1. oogopslag, 4. lichaamsdeel, 8. telwoord, 10. keu rig, 11. staat meestal boven druk werk, 12. flauw, 14. term bij het bok sen (afk.), 15. scheidingslijn, 17. on derwijzer, 19. ketting, 21. eerwaarde heer (afk. Lat.), 23. honigbij, 24. mu zieknoot, 25. nakroost, 27. achting, 82. familielid, 29. redelijk schepsel. Verticaal: 1. Europeaan, 2. onder richt, 3. voorzetsel, 5. meisjesnaam, 6. waterdoorlatend, 7. kurk, 9. in de regel, 12. zonder medelijden, 13. een jarig kalf, 15. dwaas, 16. vreemde munt, 18.,wel, 20. deel van de onder arm, 22. aanwijzend voornaamwoord, 24. boom, 26. muzieknoot, 27. voor zetsel. Oplosing morgenavond. Oplossing No. 518. Horizontaal: 1. boers, 5. hap, 8. loom, 10. na, 11. N. S., 13. Kees, 15. ui, 17. Peter, 19. Assen, 21. land, 22. patat, 24. mi, 25. Saar, 27. gl, 29. en, 31. rail, 33. lus, 34. laars. Verticaal: 1. ban, 2. el, 3, rok, 4. soep, 6. An, 7. paard, 3. meel, 12. Susa, 14. stam, 16. iets, 18. enig, 19. appel, 20. naar., 23. taal, 26. Ria, 28. los, 30. nu, 32. la. TENNISBANEN. In Leiden, in het Sportpark Room burg, zal Wernink's Tennisvloeren een 'nieuwe tennisbaan bij het be staande complex aanleggen. Ook in Hillegom zal dezelfde fir ma een tennisbaan bijbouwen, hier in het Oranje-Nassaupark. Tot intentie van de zielerust van het oud-bestuurslid van de KAV- Herensingel wordt morgenochtend om kwart voor acht een H. Mis op gedragen in de parochiekerk van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef. Al le leden van de KAV worden uitge nodigd, hierbij tegenwoordig te zijn. In een bericht over de benoeming van de heer A. v. d. Koppel per 1 juni tot directeur van het kan toor te Leiden van de Rotterdamse Bank n.v., stond abusievelijk ver meld, dat deze benoeming verband hield met de benoeming per gelijke datum van mr. M. A. V. Slingeren tot directeur van de kantoren te Haarlem en districts-directeur van Noord-Holland. De naam van de nieuwe districts directeur is mr. M. A. V. Slingenberg. Zijn er nog gezinnen, die één of meer van de andere kinderen willen huisvesten, dan had ik ook hiervan gaarne spoedig uw opgave met leef tijd en geslacht van het te ontvan gen pleegkind gaarne erbij! Ik hoop van harte, dat Leiden en omstreken weer juist zoals verleden jaar, aan ruim honderd kinderen de echte bekende gastvrijheid zal geven, en deze kinderen een heer lijke vacantie tegemoet gaan. G. WELYv. DEENE, Breestraat 12, Leiden Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heer J. C. de Rooy te Voor burg; voor het Doet. ex. Geschiede nis mej. J. O. Berfelo te Rijswijk. Op dinsdag 17 maart a.s., des mid dags om kwart over vier, zal de heer D de Klerk, benoemd tot lector in de Faculteit der Wis- en Natuur kunde zijn ambt openlijk aanvaarden door het uitspreken van een open bare les in de filmzaal van de Rijks universiteit. De rector magnificus nodigt alle belangstellenden tot het bijwonen dezer plechtigheid uit. Burgerlijke Stand Geboren: Winny dr v. R. W. Blume en R. Salamah, Anthonius J. zn van H. P. v. d. Langenberg en P. A. Ha- meeteman, Leanne M. R. dr van A. H. Corpel en L. M. T. de Laet. Overleden: P. J. Kerkvliet, 72 jr, man, C. Voorzaat, 72 jr, weduwe van J. v. Heusden, F. H. v. d. Horst, 74 jr, man, T. Hasper, 58 jr, man. Leidse agenda WOENSDAG U MAART Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG 12 MAART VERKIEZING LEDEN TWEEDE KAMER. Residentie-orkest, o.l.v. Willem v. Otterloo. Zang door Cora Canne Meijer, Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. VRIJDAG 13 MAART VEBO-Paasveetentoonstelling. Opening door mr. J. Drijber, ,,'t Schuttershof", 10 uur v.m. Liberale Studenten Vereniging Leiden, Vergadering. Spreker W H. van Doorn, voorz. der K.V.P. over „Wat wil de K.V.F.?" Prytaneum, half acht nam. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: Apotheek Zuider, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 613 maart zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Paris Holiday", alle leef tijden. (Donderdag: „De glorie van het leven", 18 jaar). Lido: „Paspoort der schande", strikt volwassenen. Luxor: „De vlieg", 14 jaar. Trianon: „Gigi", strikt volwassenen. Rex: „Wapensmokkel naar Cu ba", 14 jaar. Na zondag: „De 12 gezwo renen", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling K. Sie ger, Els van Bohemen, H. Bouman, Q Collard en A Schoonhoven onder auspiciën Leids Akademisch Kunst centrum (tot 24 maart). Lakenhal: Tentoonstelling betref fende kermisvieringen Werkd. 104 uui, zondag 14 uur nam. (tot 23 maart). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Schaken De uitslag van de be slissende wedstrijd om 't kampioen schap schaken van de LSB tussen de eerste tientallen van de Alphense Schaakclub en Noordwijk is als volgt: C. Brunt (ASC)G. Marijt (Noordwijk) 01; D. PosthumaJ. Turk 01; P. de JongJ. Sleeboom 01; L. KantebeenZ. W. Turk 01; C. BiesheuvelP. Bedijn 10; A. PostJ. J. Bizot V*A. Kooy Th. Admiraal l/sVa; W. v. d. Roest H. Veenstra- (res.) 10; A. H. HooijerDs. R. C. de Lange 01; J. v. d. WijngaardF. Hoek 10. Uit slag 46. Voor de onderlinge competitie, promotie naar groep 1 verloor J. de Hoed van Th. A. Ausems en A. Zweers van J. Kempen. Voor de promotie naar groep 2 won H. Wagenaar van A. Hoogcarp- spel en J. de Bruin van P. J. Wijn beek. Voor de promotie naar groep 3 won J. Drenth van M. v. Nierop en A. v. Engmond van H. W. v. Teeffe- len. Henk Plantfeber is kampioen ge worden van de jeugdgroep. Hij won de beslissende partij van Loek Schip per. G. van Werken won van Uli ten Hoeve en W. Krijgsman van T. Stor- tebeker. Oud-strijders bijeen O.l.v. de heer C. Koren is woensdagavond in de Sint Josephzaal de jaarvergade ring gehouden van de vereniging van oud-strijders, dragers van het mo- bilisatiekruis en overige oud mili tairen, waartoe traditiegetrouw ook de dames waren uitgenodigd. Medegedeeld werd, dat ook dit jaar weer, in het najaar, een con tactavond zal worden belegd. De toneelclub „Studio" zal o.l.v. de heer J. Noordermeer een militair stuk opvoeren. Blijkens het jaarverslag van de heer L. Verleun telt de vereniging, die sedert het conflikt met de lande lijke bond enkele jaren geleden nog steeds zelfstandig is, 344 leden en 38 donateurs. De heer Jac. v. Ofwe- gen heeft als penningmeester 373,67 kunnen overhouden. De periodiek aftredende bestuurs leden C. Koren, H. Griffioen en Th. de Heij werden bij acclamatie herko zen. De Notenkrakers zorgden o.l.v. de heer H. Boet voor gezellige muziek en de heer J. B. Oosterwelder uit Amsterdam vertelde een levensecht verhaal van de zelfkant van het Am sterdams leven. ALKEMADE Jongerenparochie „Maria Presen tatie". Op Passiezondag en Palm zondag wordt in de parochiekerk „Maria Presentatie" des middags te 12 uur een jongerenbijeenkomst ge houden. Het onderwerp voor Passiezondag luidt „S.O.S." en voor Palmzondag „Niet Eenzaam". Deze bijeenkomsten zijn dus niet, zoals eerder is medegedeeld, des avonds te 7 uur maar 's middags te 12 uur. NOORDEN KAB Dinsdag 10 maart was er jaarvergadering voor de KAB, welke gehouden werd in de St. Jozefzaal. De voorzitter vroeg de leden de ver gaderingen goed en trouw te bezoe ken, daar de opkomst maar zeer ge ring is. Hierna volgde voorlezing van de notulen door de secretaris welke on veranderd werden goedgekeurd. Hierna volgden de jaarverslagen van secr. en penningm. De rentebeschrïj- ving van de CV bank vindt plaats in okt. mede door de uitgiften van nieuwe boekjes. De geestelijk adviseur spoorde de leden aan a.s. zondag mee te doen met debid- en boetedag voor de nood in de Kerk, vooral voor de vervolg de Kerk in China. Verder vroeg spr. met St. Jozef dag naar het Lof te ko men. Het kanunnik van Schaikfonds werd door spr. bijzonder aanbevolen. Het gaat erom, jonge priesterstuden ten in staat te stellen hun studie te voltooien. Hij deed een beroep op de leden, zich op te geven als collec tant. Verder vroeg hij de medewerking van de ouders, hem te helpen met de jeugdbeweging in de parochie. Voor de jeugd wordt maar weinig gedaan en men moet niet alles aan de pas toor alleen overlaten. In het bestuur werden gekozen: C. Pieterse, B. Broekhof en J. Egberts. De voorz. dankte de vertrekkende bestuursleden voor het werk, dat ze in de afgelopen jaren voor de KAB gedaan hebben. Verdere agendapun ten werden vlot afgewerkt. RIJPWETERING Prijsjassen Het comité Ouden van Dagen deelt mee, dat vrijdag avond 13 maart a.s. in café Zoete melk opnieuw een prijsjasavond zal worden georganiseerd ten bate van de reiskas. Aanvang 8 uur. TER AAR Damclub Voor de onderlinge bordencompetitie van de Damclub werden deze week de volgende par tijen gespeeld: H. Aaf tink—Jac. Landwaart 11; M. Heijns—W. Es- veldt Azn 02; Nic. KalshovenJac. v. d. Starren 02; H. C. BroerD. van Leeuwen 11; G. Kalshoven W. J. v. d. Starren 02; Jac. v. d. StarrenM. Heijns 20. OUDE-WETERING Jaarverg. K.A.B. Onder voorzit terschap van de heer P. van Zanten belegde de K.A.B. een matig bezoch te jaarvergadering in café „Meer zicht". Vanwege het 10-jarig bestaan der afdeling droeg deze avond nog enigszins een feestelijk karakter, ge tuige de vrije consumptie en gratis verloting van een kledingbon ter waarde van f 12.50. Het tiende jaar van de afdeling was blijkens het jaarverslag gevuld geweest met een groot aantal activi teiten. Zo passeerden achtereenvol gens de revue een contactavond, een kaartavond, een jaarvergadering en niet te vergeten de zeer geslaagde Lustrumviering op 8 juni 1958. Dit laatste met medewerking van de to neelgroep „Vriendenkring" uit Nieuw Vennep. Op de kerstavond, die in sa menwerking met de K.A.V. was ge organiseerd, bleek de meeste belang stelling gekomen te zijn van de kant van de dames. Een en ander had overigens nog al wat geld gekost,, want de kas was in 1958 ƒ219.34 achteruitgegaan en sloot met een saldo van 126.09. De financiën baarden het bestuur dan ook nog grote zorgen. In de kascommissie werd in plaats van de aftredende heer M. Markwat benoemd de heer J. Roessen. Bij monde van de heer G. Neelen bracht Herwonnen Levenskracht ver slag uit van het door haar gevoerde beleid. De ontvangsten van deze or ganisatie beliepen in 1958 totaal 1014.90, voor welk geld vele en menslievende uitgaven konden wor den verricht. De voorzitter zwaaide het comité een welverdiende lof toe voor het vele en belangeloze werk in het afgelopen jaar. Aan de orde was daarna de be stuursverkiezing. Aftredend waren de heren P.g Roessen en C. Schenk. Deze laatste, de secretaris,- was niet herkiesbaar en werd deswege door de voorzitter dank gezegd voor zijn werkzaamheden. Met overtuigende meerderheid werden gekozen en her kozen de heren J. Hoogenboom en P. Roessen. Een onvoldoend aantal stemmen verkregen de heren J. Roessen, P. van Es, C. van Veen, J. Koek en G. Neelen. Na ampele besprekingen werd be sloten, dat het bestuur een geldinza meling zou houden met het doel één van de ongeneeslijk zieke kinderen van de leden naar Lourdes te zen den. Door loting zal onder een aantal daarvoor in aanmerking komende kinderen worden aangewezen wie de reis zal mogen maken. Het Kanunnik van Schaickfonds Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courai\t van Donderdag 12 Maart 1859 Tweede Kamer Herziening tarief van rechten op in- en uitvoer. „Voor dat de beraad slagingen een aanvang namen heeft de minister van financiën nog eenige wijziging in het wetsontwerp gebragt. In de eer ste plaats betreft dit de lompen. Het is bekend, dat ten gevolge den hooge uitvoerrechten, op dit artikel bestaande, de smokkel handel in lompen op eene schro melijke wijze wordt VASTENSPIJS „Zoekt de Heer en wees sterk; zoekt Zijn aanschijn te allen tijde" (Psalm 104). „Uw ge rechtigheid alleen, Heer, wil ik gedenken. Gij hebt mij onder richt van mijn jeugd af. Ver laat mij niet in mijn volwassen heid en ouderdom." (Psalm 70). CHROESJTSJEF NAAR POLEN Premier Chroesjtsjef van de Sow jet- Unie is donderdagochtend na een ver blijf van een week in Oost-Duitsland uit Oost-Berlijn naar Polen vertrok ken. Hij zal het congres van de Poolse communistische partij, dat deze week werd geopend, bijwonen. BEAUJOLAIS 1955 ƒ3.00 per fles (Advertentie) gaat in de afdeling langzaam voor uit. In 1958 leverde de termometer- actie meer dan f 100.op. Dit kan en moet nog meer worden. Door de betreffende commissie zal in het nieuwe verenigingsjaar nog meer ac tiviteit worden ontplooid dan voor heen. Het bestuur zal, in overleg met de geestelijk adviseur, een zo plechtig mogelijke kerkelijke viering van het feest van St. Jozef, arbeider, (1 mei) bevorderen. Na verloting van de kledingbon, die door de heer A. Akerboom werd gewonnen, sloot de voorzitter deze zeer vlotte en prettige vergadering. ZEVENHOVEN Lente? Ofschoon overal vele lammeren in de weiden dartelen, is het toch wel een uitzondering, dat bij één moederschaap een vier ling wordt geboren. Bij de heer H. C. de Groot alhier ziet men momen teel dit vijftal rustig in de weide lopen. PSEUDO-VOGELPEST. Op het kuikenmestbedrijf van de heer C. Kammeraar aan de Hoge- dijk alhier is pseudo-vogelpest uit gebroken. De Veeartsenijkundigedienst Z.-H. heeft de zaak in handen genomen en vandaag zijn alle 3050 vogels af gemaakt. De nodige maatregelen voor ontsmetting enz. van het be drijf zijn eveneens door genoemde dienst genomen. Volgens de bestaande regeling zal aan de gedupeerde een schadever goeding naar 100 pet. der gezonde kuikens worden uitgekeerd. ZOETERWOUCE <h R-> Woningbouw. Er zullen aan de Hoge Rijndijk nog 12 woningen wor den gebouwd, volgens een ontwerp van de Leiderdorpse architect G. Scheepstra. De bouw, welke in opdracht van de heer Q. Bleys uit Leiden geschiedt, zal worden uitgevoerd door de firma M. W. Meyr uit Voorschoten. Wesl-Duilsland zei een weg op (hoge) polen Bij Waldaschaff in de Westduitse Spessart is men druk bezig met de bouw van een viadukt in de nieuwe „autobahn" FrankfortWuerzburgNeurenberg. Het weggedeelte, waarvan dit viadukt deel uitmaakt van Stockstadt naar Rohrbrunn is dertig kilometer lang en als alles naar wens verloopt zullen in 1960 de auto's over het betonnen lint kunnen razen. Met de bouw van het hierbij afgebeelde viadukt zijn tien miljoen marken gemoeid.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2