Prins Bernhard ziet in Zuid Amerika volop kansen voor Nederland Dominee heeft overlast van KVP-advertentie elke woensdag 0 jongens- i markt No-iron shirts Peek&Cloppenburg Ree door voorruit Daling van ledenfal bij vakbewegingen DINSDAG 10 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Maandagochtend heeft Z. K. H. prins Bernhard in het paleis te Soestdijk een persconferentie gehouden over zijn vierde goodwill-reis naar Zuid-Amerika. De foto toont de prins tijdens deze persconferentie zittend tussen (links) de heer G. B. Rebel van de R.V.D. en (rechts) dr. F. A. de Graaff, secretaris van prins Bernhard. Ons land wekt vertrouwen „Voor de Nederlandse zakenman en de emigrant zijn er in Zuid-Ame rika nog volop kansen. Ons land heeft in Zuid-Amerika een buiten gewoon goede naam en men stelt in ons zeer veel vertrouwen, vooral om dat Nederland zich in het verleden wel een beetje minder ambitieus heeft getoond dan de Ver. Staten-en Engeland". Dit verklaarde prins Bernhard gisteren in de ontvangst zaal van het paleis Spestdijk tijdens een verslag van zijn reis van een maand naar Zuid-Amerika. Onze koninklijke goodwill-amibas- sadeur, die thans vier van dergelijke reizen naar Latijns Amerika heeft gemaakt, zei voorts,, dat van bepaal-, de zijde wel eens is beweerd, dat het min of meer onjuist zou zijn een goodwillreis te maken naar een land, dat naar men zegt min of meer dic tatoriaal wordt geregeerd. „Ik vind dat men als buitenstaander in dit opzicht voorzichtig dient te zijn al vorens men er toe overgaat een poli tiek systeem te kritiseren dat een bepaald land voor zichzelf kiest". Prins Bernhard zei zich op zo'n reis naar welk land dan ook, altijd bui ten de politiek te houden. Dit jaar oktober is de prins weder om van plan een reis naar Zuid- Amerika te maken. In Brazilië zal hij dan een zestal Nederlandse emi grantencentra bezoeken. De afgelo pen reis had voornamelijk het accent gelegd op Paraguay, Chili en Brazi lië. „Vooral voor landbouwemigran- ten liggen in Chili enorme kansen", zo zei prins Bernhard, die verder vertelde, dat de president van Chili hem had verzocht met nadruk in Ne derland te willen wijzen op deze mo gelijkheden. Naast de grote mogelijkheden in Zuid-Amerika voor Nederlandse cul tuurondernemingen is er de moei lijkheid van de krediet-financiering. Voor repatrianten uit Indonesië, van wie er reeds velen naar Brazilië emi greerden, zijn de kansen niet zo I groot. Over de plannen van Verolme om in Brazilië een grote werf te vesti- I gen zei prins Bernhard, dat deze ves tiging door de Brazilianen gunstig is I qptvangeri. Men is daar op het ogen blik druk bezig het land open te leg gen. Ook de nieuwe werf zal alle verbindingen krijgen welke nodig zijn. Veel heeft men nog te kampen met transportmoeilijkheden. Grote nadruk legde prins Bern hard bij zijn uiteenzetting op het be lang van het persoonlijk contact, dat juist in Zuid-Amerika zich doet voe len. De ervaring had hem geleerd, dat op deze reizen door persoonlijke contacten meer dan eens belemme ringen uit de weg zijn'geruimd. Men laat een ere-gast daar niet zo gauw een figuur slaan, zeker niet als hij j een land vertegenwoordigt dat, zoals Nederland, in Zuid-Amerika in zo'n hoog aanzien staat, aldus prins Bern hard. Heeft u een huis voor me Verkeersexaminandjes staan voor de vuurproef Meer dan 200.000 Duizenden Nederlandse kinderen zullen vandaag deelnemen aan het jeugd verkeersexamen 1959. Het examen, dat ook na de invoering van het verplichte verkeersonderwijs op de lagere scholen op 1 januari vrij willig is gebleven, wordt ieder jaar onder auspiciën van het Verbond voor veilig verkeer gehouden. De animo groeit steeds en dit jaar zullen zelfs meer dan tweehonderd duizend kinderen hun zorgvuldig vergaarde verkeerskennis kunnen botvieren. De Commissie „Eenheid in de verkeersexamens", ingesteld door het Verbond voor Veilig Ver keer, heeft weer een met tekeningen geïllustreerd examenformulier sa mengesteld. Dagenlang heeft 't centraal bureau van het verbond gewerkt om de for mulieren tijdig aan alle deelnemende scholen tot in de verste uithoeken van ons land toe te zenden, want niet alleen de dertienduizend jongens en meisjes in Rotterdam moeten de examen-opgaven voor ziöh vinden, maar ook de zeven kandidaatjes in Itteren. In Elten doen 95 kinderen mee aan het Nederlandse examen. Om echter te voorkomen, dat taalmoeilijkheden een juist begrip van de vragen in de weg zouden staan, werden speciaal voor Elten de opgaven in het Duits vertaald. Zij die het schriftelijk examen van daag met goed gevolg afleggen meestal ongeveer 75 a 80 procent van de kandidaten zullen mogen deel nemen aan een over énkele wekèn te houden praktisch examen, dat door de plaatselijke afdelingen van het verbond of door de verkeerspolitie wordt georganiseerd en afgenomen. Ds H. A. Visser, Nassaukade 82 te Amsterdam, wordt dagelijks tiental len malen opgebeld met de vraag: „Heeft U een huis voor me?" Na tuurlijk moet de dominee deze vraag ontkennend beantwoorden. Toch blijft de telefoon maar rinkelen, vertelt hij. Wat is hiervan de oor zaak? Alleen het feit, dat ds Visser telefoonnummer 89.000 heeft, wat toevallig het getal is, dat de K.V.P. in haar verkiezingspropaganda voert. De KVP-minister Witte heeft name lijk kans gezien in 1958 89.000 wo ningen te bouwen. In vele dagbladen heeft de Katho lieke Volkspartij een advertentie la ten afdrukken met de leuze: „89.000 het getal dat aansluiting geeft op het einde van de woningnood". Veelal staat hierbij „Kengetal 2", met een zelfde hokje erbij afgedrukt, als tij dens het stemmen moet worden rood gemaakt. In Het Parool echter heeft de advertentie er zonder die bijvoe ging gestaan, wat bij een aantal wo ningzoekenden de indruk heeft ge wekt, dat men het telefoonnummer maar behoefde te draaien om uit de narigheid verlost te worden. „Als ik vertel dat ik geen woning voor ze heb, worden de meesten nog boos ook. Meestal noemen zij niet eens hun naam en beginnen ze meteen maar de redenen op te noe men, waarom ze zo hard een huis nodig hebben", vertelt ds Visser. Hij vindt het maar curieus, dat de KVP woningzoekenden naar een dominee stuurt. In Rotterdam heeft de abonnee met het nummer 89.000, een verfhan del, niet veel last van aanvragen om een woning. Hij heeft nog maar een stuk of vijf woningzoekenden woord behoeven te staan. De stukadoor G. de L. uit Emmen stond gisteren voor de Arrondisse mentsrechtbank te Assen terecht. Hij reed 16 december 1958 met z'n vracht auto te Emmercompascum, toen uit tegenovergestelde richting per motor het echtpaar D. kwam rijden. De L. was, naar later bij onderzoek door de politie bleek, onder de invloed van sterke drank. Hij zigzagde onoordeel kundig en onachtzaam van rechts naar links de weg over, waardoor een aanrijding ontstond. De heer en me vrouw D. kwamen hierbij om het le- De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, zal morgen in de kathedrale kerk te Roermond de bis schopswijding verrichten van mgr. P. J. Moors tot bisschop van Roer mond. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bischop van Den Bosch, en mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda, fungeren als mede-consecratoren. GEEN NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL VOOR DE MIDDENSTAND. Het ligt niet in de bedoeling op kórte termijn over te gaan tot de be noeming van een nieuwe directeur- generaal voor de middenstand en van een nieuwe plaatsvervangend direc teur-generaal De waarneming van de functie van directeur-generaal voor de middenstand door de huidige plaatsvervangend, directeur-generaal is gedacht voor dezelfde tijd als ge durende welke de directeur-generaal van de daadwerkelijke uitoefening van zijn functie is ontheven, derhalve voor een onbepaalde tijd. De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Peschar, betreffende de reorga nisatie van het directoraat-generaal voor de middenstand. Zakelijk gezien is het normaal dat de directeur-generaal voor de mid>- denstand, die sinds enige tijd belast is met werkzaamheden van advise rende aard op het stuk van internatio nale middenstandszaken, zijn werk zaamheden thuis verricht. De in de vragen bedoelde wijziging maakt geen deel uit van een meer omvattende wijziging in de verdeling van de werkzaamheden binnen het directoraat-generaal. Weliswaar is per 25 februari een reorganisatie ter ver sterking van het directoraat-generaal doorgevoerd, doch deze was reeds in voorbereiding voor wijziging. agelwit of parelgrijs boord met trustay (da blijvende balein) royale pasvorm borstzak parelmoer knopeff 2 mouwlengten (Advertentie) Een groepje reeën stak gistermid dag op de Denekamperweg bij Olden- 7.aal plotseling de weg over, vlak voor een personenauto. De chauffeur kreeg geen kans uit te wijken. Een der dieren sloeg met een klap door de voorruit heen en kwam op de achterbank naast een kind van de bestuurder terecht. Het hert was op slag dood. De bestuurder en zijn echtgenote, die naast hem zat, kregen lichte ver wondingen. Lucia waakt voor de Goudse kaarsenfabriek Tegenover een Goudse kaarsenfabriek is maandag middag, een beeld geplaatst, dat de Haagse beeldhouwster Corinne Franzen-Heslenfeld, in opdracht van de geme ente Gouda heeft gemaakt voor de kaarsenfabriek, welke het vorige jaar een eeuw bestond. Het beeld stelt een meisje voor met een kaarsenkroon op het hoofd, een kaars in de hand en met de andere hand een wagentje voorttrekkend, zoals dit op het Zweedse Lucia-feest geschiedt. Foto: onder het oog van mevr. Corinne Franzen-Heslefeld (wordt het ongeveer 1200 kilo zware beeldhouww erk geplaatst. seerde werknemers in Nederland te ven. De eis luidde acht maanden ge- ruggelopen van 1.334.600 tot 1.332.300: vangenisstraf, 't vonnis van de recfrt- dus met 2.300. Dit ledenverlies (het bank was nu twee jaar gevangenis- i eerste na de oorlog) blijkt uit het rap- straf met aftrek. port van het Centraal Bureau voor de alleen standsorganisatorisch zijn aan gesloten bij de KAB, die tegelijk vak verbond .en standsorganisatie is. Op 1 juli van het vorig jaar was de KAB (als vakcentrale én standsorganisatie) totaal 405.480 leden sterk, op 1 okto ber 400.049. De kleine glijvlucht, die de vakbe- in een jaar mjus lussen januari ui- - r weging in Nederland (in haar geheel) en begin 1958) is het aantal georgani- in 1957 heeft gemaakt, moet men zien in één jaar tüds tassen 1 januari >57*2 aanrienlnk Er was in 1956 een leden- .n het licM van de bEstcdingsbcper- winst van 76.700. ^ing en haar gevolgen. Een periode Ivan neergang (loonstop, werkloosheid, Het ziet er nog niet naar uit, aldus j „verkorte werkweek" en dergelijke) vervolgt „de Volkskrant", dat de te-1 is voor de vakbeweging altijd 'n zwa- De texiielhaan kraaide een jaarbeurs open ruggang tot staan is gekomen. Dit blijkt uit tussentijdse statistieken en uit niet officieel gepubliceerde gege vens, die óantonen, dat de bouwvak- arbeidersbonden in de tweede helft van het vorig jaar ruim 10.000 leden hebben verloren: de tol, die zij moes- t ten betalen aan hun nieuwe, niet po- i pulair gebleken, collectieve arbieds- overeenkomst, en een verhoging van hun vakbondscontributie. Bij de 3 grote vakcentralen (NW, KAB en CNV) is er maar één, de protestants-christelijke, die in 1957 een ledenwinst boekte. Zij steeg in ledental van 215.956 tot 218.683. Het NW daarentegen liep in ledensterkte terug van' 500.332 tot 486.249, en de KAB van 411.991 tot 395.047. Het le den-verlies van de KAB (rond 17.000) valt te verklaren uit het uittreden van de ARKA, die op 1 oktober 1957 rond 20.000 leden meenam. Deze ader lating is onmiddellijk gevolgd door 'n j proces van herstel. Dit is reeds te zien uit het verschil tussen de 20.000 afge- I schreven en de 17.000 definitief ver- I loren leden. Dit herstel zette zich voort: 1 april ('58): 397.500, 1 juli: 398.924. H. K. H. prinses Irene, gefotografeerd tijdens de officiële opening van de dertiende Nederlandse textiel- jaarbeurs: door het trekken aan een koord ging de reusachtige haan van papier maché kraaien, waarmede de opening een feit was. Kracht beproefd. In de tweede helft van 1958 is de veerkracht van de KAB weer op de proef gesteld: een lot, dat zij moest delen met het NW. Op 1 oktober van het vorig jaar was de KAB terugge drongen naar een ledenstand van 393.336. Het NW liep in deze periode terug van 482.287 tot 477.550. De cijfers van het CBS hebben uit sluitend betrekking op vakbondsle den, dus niet op de z.g. „B-leden", die re tijd: voor haar beleidstechniek evenzeer als voor haar propaganda. Gevolg van sanering. Uit de meest recente (nog niet offi cieel bekend gemaakte) cijfers is in- I middels gebleken, dat het bij de vak- Icentralen vooral de bouwvakarbei dersbonden zijn geweest, die een veer hebben moeten laten. Voor hen is 'n vrees, die zij noodzakelijk moesten 1 trotseren, om de lonen in de bouw nijverheid te kunnen saneren, werke lijkheid geworden. De collectieve ar beidsovereenkomst, die mede door hen ondertekend op 16 juni van het vorig jaar is ingegaan, heeft hun precies 10.148 leden gekost. Tussen 1 juli '58 en 1 januari '59 daalde het ledental van de algemene, j katholieke en protestants-christelijke bouwvakbonden respectievelijk van 65.414 tot 60.901, van 63.700 tot 59.628 en van 34.023 tot 32.460. Ook de ver hoging van de vakbondscontributie, die de bouwvakarbeidersbonden op 1 oktober hebben ingevoerd, is debet aan dit ledenverlies. Op 1 januari van het vorig jaar was 40 percent van de werknemers in Ne derland georganiseerd. Begin '57 was dit 41 percent. Van alle georganiseer de werknemers is 83,5 percent aange sloten bij een vakcentrale en is 16,3 pet lid van een of andere vakbond of vakvereniging, die geen aansluiting heeft op de centraal georganiseerde vakbeweging. De georganiseerde werknemers bestaan voor 36,5 percent uit NVV-ers; 29,7 percent is KAB-er en 16,4 percent is aangesloten bij het CNV. De Nederlandse Vakcentrale heeft 0,9 percent van de georganiseer- den.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5