Scherp Sfaj imam De nieuwe koepel Leidse Sterrewacht 1 8 6 20 21 24 De katholieke politieke Prof dr J. C. Groot over «Vrijheid en onvrijheid« vrouw moet uit haar berusting komen OCTERNO 18.95 DINSDAG 10 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Imam K jL C* In verband met de verziezingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, die a.s. donderdag, 12 maart gehouden worden, verzoekt het be stuur van de KVP te Leiden, er de aandacht op te willen vestigen, dat zieken, invaliden en ouden van dagen, die moeilijke tocht naar het stem lokaal kunnen maken, zidh kunnen aanmelden bij de heer A. R. v. d. Heyden, Burggravenlaan 181 te Lei den. Er wordt dan gezorgd voor vervoer. Voor allen, die benieuwd zijn naar de uitslagen van de verkiezingen, be legt de KVP te Leiden, op de verkie zingsdag, donderdag 12 maart a.s., een bijeenkomst in de Dansschool Evert Ca^telein aan de Hooglandse Kerk- gracht. Omstreeks negen uur is daar iedereen van harte welkom. Met ingang van 1 juni a.s. is door Door het architectenbureau van ir. H. A. van Oerle en J. J. Schrama te Leiden is namens de Rijksgebou wendienst uit 's-Gravenhage het de directie van de Rotterdamse Bank n.v. benoemd tot directeur van het kantoor Leiden, de heer A. van de Koppel, die tot dusverre directeur was van het kantoor te Zwolle. Deze be noeming staat in verband met de be noeming per gelijke datum van de heer mr. M. A. V. SlL^geren tot direc teur van de kantoren van de Rotter damse Bank te Haarlem en districts directeur van het district Noord-Hol land. Succes voor Leidse kleermakers. Nadat Peek Cloppenburg Leiden op de kleermakers vak wedstrijd voor de provincie Zuid-Holland op 10 fe bruari 1.1. in het Kurhaus te Soheve- ningen een tweede prijs had behaald voor Toga van de Burgerlijke Stand, werd gisteren op de grote Nationale Wedstrijd, gehouden in Tivoli te Utrecht opnieuw een sukses geboekt. De kleermakers van de Leidse firma verwierven een le prijs voor fantasie- colbertkostuum en een le prijs voor „Toga van de Burgerlijke Stand". De jongeren van de Haagwegparo- chie worden eraan herinnerd, dat morgenavond, woensdag 11 maart, om half negen in de St. Leonarduskerk de repetitie plaats heeft van het Pas siespel. Reconstructie van Boerhaavelaan e.a. nodig Met het oog op de vordering van GEM. AANKONDIGING WEG AFSLUITING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Zuidsingel, alsmede de De Goejestraat, voorzover gelegen tussen de Roomburgerlaan en de Hartman- straat, met ingang van 12 maart 1959, voor de duur der bestratingswerk- ken aldaar, zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtin gen. bouwen van een koepel sterre- wü* dient de straataanleg van Boer- in de Sterrewachtlaan opgedragen aan de firma G. en P. Niersman uit Voor schoten voor ƒ277.213, Biologische expeditie door Leidse studenten Op maandag 16 maart vertrekken de leden van de Nederlandse Biologosche Expeditie Turkije de Leidse stu denten in de biologie E. Hennipman, P. Nijhoff, C. Swennen, W. J. M. Va der, W. J. J. O. de Wilde en de ama teur-bioloog en technisch deskundige A. S. Tulp per trein naar Istanbul. Vandaar zullen zij met de van Rot terdam verscheepte vrachtauto, die behalve de persoonlijke bagage en 'n complete kampeeruitrusting ca. 1,5 ton materiaal voor het verzamelen en conserveren van dieren en plan ten bevat, vetrekken voor een tocht van enige duizenden kilometers door het Aziatische deel van Turkije. Het doel van deze expeditie is het bijeenbrengen van collecties gecon serveerde dieren en gedroogde plan ten ten behoeve var. Rijksmuseum van Natuurlijke Historie en het Rijks herbarium te Leiden, alsmede de her baria te Utrecht, Wageningen, Kew •n Berlijn. Vanuit een drietal basiskampen te Antalya, Mersin en Trabzon zullen gedurende drie maanden achtereen volgens verschillende gebieden langs de kusten van Middellandse Zee en Zwarte Zee en in het hooggebergte in het Turkse deel van Armenië wor den geëxploreerd. Eind juni zal de ex peditie de thuisreis per vrachtauto aanvaarden. POTLOOD EN GEEST 2 3 UB 5 m 6 9 n 1 '2 i U 15 i 17 i 19 i 77 Jr H 1*1 No. 517. Horizontaal: 1. zacht, sap pig, 4. platvis, 6. gem. in Gelderl. 7. deel van een auto, 9. water in Fries-, land, 10. opschik, 11. muzieknoot, 12 figuur in het kaartspel, 13. dikke bo terham, 14. boom, 16. plaats in de schouwburg, 17. uitroep, 18. land schap op de O.-kust van Sumatra, 19. railroad (afk.), 20. jongensnaam, 22. soort van kraai, 23. rivier in Italië, 24. wortel, 25. bout van een varken. Verticaal: 1. spotnaam van een molenaar, 2. vaarwel, 3. lidwoord (Fr.), 4. vruchtje, 5. voorzetsel, 7. roodachtig, 8. gekheid, 10. korte de gen, 1. bergtop lussen Vierwoudste- denmeer en Zuger-meer, 12. meis jesnaam, 13. deel van de onderarm, 15. Europeaan, 16. oningewijde, 18. Europeaan, 20. rund, 21. optelling, 22. muzieknoot, 23. familielid. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 516. Horizontaal: 1. Lek, 3. bleek, 8. in, 9. Deurne, 10. stuurs, 12. Ti, 13. nut, 14. de, 15. emir, 17. vork, 19. Ee, 20. nee, 21 eg, 22. oorlam, 24. Vesdre, 26. A. M., 27. Andes, 28. dra. Verticaal: 1. Lise, 2. ent, 3. Bert, 4. lus, 5. er, 6. enter, 7. kei, 9. duur, 11. unie, 14. doel, 16. Megen, 17. Vere, 18. komma, 20. nors, 21. eva, 22. ode, 23. Aar, 25. s.d. haavelaan, Mariënpoelstraat en Van Swietenstraat thans te worden vol tooid. Evenals dit in de Van Swie tenstraat het geval was, is de aar- denbaan met de puinfundering in de Boerhaavelaan en in de Mariënpoel straat, doordat de grond weinig draagkrachtig is, belangrijk verzakt. De betrokken weggedeelten moeten derhalve op de oorspronkelijke 'hoog te worden gebracht, alvorens tot de straataanleg zal kunnen worden overgegaan. De Boerhaavelaan zal. voor zoveel betreft het gedeelte, dat aansluit aan de bestaande laan, worden ge vormd door een dubbele rijbaan van 6 m breedte, waartussen een plant- soenstrook. De laan zet zich vervol gens voort in een éénbaansweg ter breedte van 9 m. Ter weerszijden komt een trottoir, dat 5 m. respec tievelijk 3.05 m. breed zal zijn. De Mariënpoelstraat verkrijgt een rijweg van 6 m. breed met een trot toir ter breedte van 1.55 m. aan de zijde van de Poelwetering en van 3.05 m. aan de andere zijde. De Zweilandlaan wordt aangelegd met een rijweg van 7 m., een trot toir ter weerszijden breed 3.05 m. met aan één zijde een parkeerstrook van 2.55 m. breed. De Van Swieten straat zal dienovereenkomstig war den gewijzigd, dus dezelfde afmetin gen verkrijgen. Het verkeer uit de Mariënpoel straat wordt geleid via de Zweiland laan naar de Maredijktunnel, terwijl voor het voetgangers- en rijwielver- keer een rechtstreekse aansluiting op de Maredijk is ontworpen. De straten zullen worden voorzien van een klïnkerverharding. Het in de Zweilandlaan liggende riool zal worden vervangen door een dieper gelegen riool met grotere doorsnede, zulks als onderdeel van een toekom stig stamriool. De kosten van uitvoering der on derhavige werken, zullen met inbe grip van die van de verlichting, be dragen 190.000. Dit bedrag kan in twintig jaren worden afgeschreven. Aangezien de begroting voor het dienstjaar 1959 nog niet is vastge steld, zal een en ander te zijner tijd op de begroting voor dat jaar wor- Op woensdag 11 maart 1959 wordt het bureau van de rijksinspecteur voor het lager onderwijs verplaatst van Boerhaavelaan 43 te Leiden naar Louise de Colignylaan 226 te Oegst- geest. Met ingang van 13 maart a.s. wordt dit laatste adres tevëns zijn huis adres. Het telefoonnummer blijft 01710—33962. Het spreekuur blijft op de tweede en vierde woensdag van elke maand van 14 tot 15 uur. Alleen het spreek uur van 11 maart a.s. komt te verval len. LEIDENAARS HOGER GETAXEERD? Burgemeester en wethouders van de gemeente Leiden stellen de raad voor, de minister van Binnenlandse Zaken een verzoek te doen om ver hoging van de uitkomst per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Paasveeienioonsielling opent vrijdag weer haar poorten Aantal inzenders blijft stijgen Het Paasfeest nadert en daarmee ook de jaarlijks terugkerende grote Paasveetentoonstelling, welke elke keer met groter succes door de Vebo te Leiden op het veemarktterrein wordt georganiseerd. Vorig jaar sprak de voorzitter van de Vebo, de heer G. J. v. d. Stoel, reeds van een over treffen van de stoutste verwachtingen wat het aantal inschrijvingen betreft, ditmaal belooft het aanzien van de Paasveetentoonstelling nog meer te stijgen, want vergeleken met 1958 is wederom een record aantal dieren in geschreven. Dit bedraagt thans 170 stuks tegen 1958 met 151, groot- en kleinvee. Grote aandacht werd bij de deel nemers besteed aan het fokken, het geen bij een tentoonstelling als deze, welke geheel is gericht op het belang voor de handel, van veel importantie is. Er is volop vraag naar vlees beesten met een kleiner vetgehalte. De afdeling zwartbont en roodblaar is vertegenwoordigd door 13 stuks, vorig jaar waren dit er 17. Het rood bont vee komt met 102 stuks naar het veemarktterrein, tegen in 1958 107; guste koeien, het meest geschikt voor de weiding komen ten getale van 6 tegen 2 vorig jaar. "^et &eta'> dat aansluiting geeft op het einde van de woningnood! -de topprestatie in 1958 onder Minister Witte. NCi van die topprestatie uit naar het einde van de woningnood! In de politieke gids vindt U dit beleid onder K.V.P. Kengetal (H]3t) 21 (Advertentie) Beroep op het Leids Kafh. Vrouwengilde De verkiezingskoorts heeft gister avond, in de goede betekenis, ook het Katholiek Vrouwengilde van Leiden bevangen. Dat mag een opmerkelijk succes heten, gezien de geringe politieke in teresse van de vrouw, die het bestuur in zijn convocaat signaleerde. Dit succes komt in hoofdzaak voor rekening van mevr. Ko Luyckx- Sleijfer, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, die voor het Gilde een inleiding hield over de practische christelijke politiek. Het was een openhartig, en overtuigend betoog over de betekenis van de politiek voor de vrouw en de invloed, die zij kan hebben op de politiek. In haar welkomstwoord deed de presidente, mevrouw H. J. Linden- hoff-Hop, enkele mededelingen, o.a. over het zilveren priesterfeest van de g.a., pater Nieuwenhuysen, dat op Beloken Pasen gevierd wordt, over een excursie, het jaarlijks uitstapje en over een propaganda-avond over „Consumptie-aardappelen", die bin nenkort in De Burcht gehouden wordt. Mevrouw C. Kaak gaf vervolgens een overzicht over de werkzaam heden van de Vrouwenbond tussen 1918 en 1935, waarin ze een verge lijking trok rnet het Gilde van heden. Een vergelijknig, die de gewijzigde omstandigheden in aanmerking ge nomen, de toets der critiek wel kan doorstaan. Voor algemeen welzijn. Haar overzicht gaf mevr. Ko Luyckx-Sleijfer stof tot de overwe ging, dat het bewustzijn van de vrouw voor de politiek in die jaren groter was, omdat alles, wat in het strijdperk gebeurt, nu eenmaal meer den geregeld. B. en W. verzoeken de de aandacht trekt. Spr. zag gaarne raad overeenkomstig te besluiten. een opleving van dit bewustzijn. Aan- St. Willibrordvereniging Een van de trouwste bezoekers van de bijeenkomsten der St. Adel- bert-vereniging, haar moderator, prof. dr J. C. Groot, was gisteravond in het bijzonder het middelpunt der belangstelling. Hij hield namelijk een korte inleiding over „vrijheid en onvrijheid" als aanloop tot een debat. Ondanks de kortheid van zijn in leiding slaagde de Warmondse hoog leraar erin zijn toehooders en toe hoorsters een inzicht te geven in de gecompliceerdheid van het begrip vrijheid, te onderscheiden in positie ve en negatieve vrijheid, namelijk een vrijheid tot iets en vrijheid van iets. In de vrijheid speelt de natuur- noodzakeljjkheid aanmerkelijk mede. De positieve vrijheid is bepalend voor de grootheid van het mens-zijn, het zichzelf ontwikkelen in de rich ting waarin men het zelf wil. Deze vrijheid wordt echter in de band ge houden zowel door de noodzakelijke bepaaldheid van alle dingen als door de morele eis, dat een mens ernaar streeft te zijn zoals hij meent te moe ten zijn overeenkomstig de ware menselijkheid. De enige vaste norm daarvan is slechts te vinden in het licht der Openbaring. In ieder mens is een radicale vrij heid en onvrijheid. De enige vol maakte vrijheid is God. De mens is enerzijds in zijn bestaan dwingmatig bepaald anderzijds is hij een per soonlijkheid, die openstaat voor de eindeloosheid. De vrijheid is geen feit maar een mogelijkheid tot een keuze yan de daad. De goede keuze kost de mens moeite, onderhevig als hij is aan een geestelijke zwaarte kracht. De weerslag van die moeite volle keuze vindt men terug in het Bijbels woordgebruik van de slaver nij der zonde. Zonder de genade kan de mens van deze slavernij niet be vrijd worden. Door de genade wordt de slaafse vrijheid tot de vrijge maakte vrijheid van de „kinderen Gods". Ondanks de menselijke afge- keerdheid van God als einddoel, kan de mens zich door de genade ont plooien in de richting, welke God wil. Op deze inleiding volgde een boeiend debat. De waar nemend-voorzitter, de heer A. W. C. Verhees uit Katwijk, sprak een hartelijk dankwoord tot prof. Groot. dacht voor de politiek is aandacht voor het openbare leven, zij het dan in een bepaald vlak: de handelingen van de openbare politieke lichamen betreffen het algemeen welzijn en zij worden voor de algemene belangstel ling opengezet door de voorge schreven aanwezigheid van pu blieke tribunes. Het besef van de kiezer omtrent het „wat" en „waarom" is een steun aan de afgevaardigden. Stemmen (op de K.V.P.) is geen verdienste, als men niet bewust en overtuigd stemt, met het oog op de opbouw van een Christelijke maatschappij. Paus Pius XII legde de nadruk op de verantwoordelijkeheid, die ook de vrouw in deze draagt. In tegenstelling tot de tijd toen de vrouwen zich nog actief met de poli tiek bezig hielden maar ze practisch geen afgevaardigden hadden in de openbare lichamen, moet men nu zoeken naar candidaten, die zich het offer willen getroosten, zich als af gevaardigden beschikbaar te stellen. Dit in weerwil van het feit. dat er thans veel meer gestudeerde vrou wen zijn, dan in die dagen. Mevr. Luyckx vergeleek de roeping van de religieuze, die zich in de missie aan het welzijn van „de hei denen" gaat wijden, met de roeping van het werk van haar, die in eigen land een missie gaat vervullen „on der de heidenen'al ziin dat dan geen „negertjes". Geschikte karaktertrek. Wie in de politiek gaat en wordt afgevaardigd in 'n openbaar lichaam, moet het algemeen belang behartigen, daarbij moet hij voortdurend reke ning houden met de inzichten van anderen. Hij moet voordurend open staan voor die opvattingen. De vrouw, die zulks aitijd en overal doet, schijnt ervoor terug te schrikken in het openbaar leven. Spr. ging de redenen van deze schroom na en toonde aan, dat er geen bijzondere bekwaamheden ver eist worden om als afgevaardigde in een openbaar lichaam zitting te ne men. Om hun sociaal streven te effec tueren hebben de vrouwen zich op aanraden van mgr. Alphons Ariëns naar voren geschoven in he* open baar leven. Eenmaal vertegenwoor digd, laten zij nu hun eigen afge vaardigden in de steek, door nauwe lijks een minimum aan belangstelling op te brengen. Mevr. Luyckx spoorde haar auditorium aan, evenals in het verenigingsleven, steeds hem of haar te steunen, die het vertrouwen van de vrouw waardig is gebleken. In de regering gaat het erom, het eigen levensgeluk te garanderen; daarom kan men geen hekjes blijven zetten en zegge?: „Met politiek wil ik niets te maken hebben". In het tweede deel van haar lezing toonde mevr. Luyckx aan, waarvoor men de verantwoording neemt, als men zijn politieke belangstelling op voert. Zij deed dit door aan de hand van practische voorbeelden een -ver duidelijking te geven van de vier doelstellingen, die de K.V.P. in deze verkiezingscampagne door middel van haar affiches propageert. In enkele woorden schetste spr. de veelheid van problemen, die ver bonden is aan het scheppen van ge paste werkgelegenheid voor heel het volk". Hierbij gaat het facet van het maatschappelijk werk vooral de vrouw zeer ter harte. Haar invloed Dan is er de zorg voor de bezits vorming, die de verantwoordelijkheid en de arbeidsvreugde van de werk nemer moet stimuleren. Wanneer de K.V.P. zegt, dat ieder- De inzending van het klein-veé laat een strong naar boven zien. Werden er in 1958 7 vette kalveren aangevoerd, ditmaal zijn het er 8; ontbraken op de vorige Paasveeten toonstelling de varkens, thans za men 10 pracht exemplaren kunnen bewonderen. Met de inzending van schapen gaat het ook niet slecht: in 1958 kwamen er 18 stuks naar de ex positie, nu beloven het er 31 te wor den. Het aantal groepen is gelijk ge bleven, evenals vorig jaar schreven 8 groepen in. De jury blijft zich bij de beoorde ling vasthouden aan het puntenstel- sel, dat er vanuit gaat, de koe op de onderdelen te keuren en voor elk onderdeel punten toe te kennen. Het Vebo-bestuur is van mening, dat deze beoordeling rechtvaardiger is dan de beoordeling naar de totaliteit der die ren, zoals dit enkele jaren geleden nog gebeurde. Terwijl de keuring vrijdag want dan is het grote evenement weer een feit, in volle gang is, zal de tentoonstelling officieel worden ge opend in restaurant Het Schutters hof door wethouder mr. J. Drijber, om 10 uur. En dan gaat het de buitenlucht in, weer of geen weer Het Vebo-bestuur laat zich echter niet gauw deprimeren, want de overdek te veemarkt is geen louter fictieve zaak meer. Ook wat dit betreft mag er een zeker optimisme gekoesterd worden Dan zal de Vebo-Paasten- toonstellin? bepaald nog meer kun nen schitteren dan nu reeds het geval is, mede ten voordele van alle belanghebbenden bij deze tentoon stellingen. een „Baas in eigen In-is moet zijn", houdt dat ook voor de vrouw in, de vrije ontwikkeling van haar persoon lijkheid. Programmapunt no. 4 tenslotte is het opheffen van de woningnood. Maar met de bouw van woningen al leen, is men er niet; ze moeten ook „leefbaar" zijn. Om dat te bereiken, deed mevr. Luyckx de suggestie, vrouwen te benoemen in het bestuur van woningbouwverenigingen, zodat meer grote woningen beschikbaar ko men voor grote gezinnen. Ook in de gemeentelijke woningcommissies moeten vrouwen zitting hebben, waardoor bouwplannen ook onder haar aandacht komen. Dit alles is le bereiken door de invloed van de vrouw in de politiek. Maar dan moet zij minder berusten. De commisie „Vrouw en Partij", onder leiding van mej. Agnes Nolte heeft in een rapport vastgesteld, dat de vrouw zich eerst voor politiek gaat interesseren, als men haar die laat zien zonder de onnodige complicaties: 145.000 vrouwen zijn reeds lid van de KVP. Aan het wekken van politieke belangstelling werkt ook mee het vormingswerk te Baarn, waaraan in 1958 3000 vrouwen hebben deelge nomen. Met een opwekkend woord voor dit vormingswerk besloot mevr. Luyckx haar inleiding. Mevr. A. de Wit-Kraakman maakte van de gelegenheid gebruik om KVP leden te werven. Mevr. Lindenhoff- Hop sprak een slotwoordje, waarin ze mevr. Luyckx verzekerde, dat het Gilde minstens éénmaal per jaar een politieke avond zal houden. Dr. Wolvekamp hoogleraar algemene dierkunde, Leiden In verband met het aftreden als hoogleraar van prof. dr. C. J. van der Klaauw, is bij Koninklijk Besluit van 19 februari 1959 de onderwijsop dracht van prof. dr. D. J. Kuenen. luidende: „de experimentele dier kunde", gewijzigd in ,,de algemene dierkunde". Ter bezetting van de hierdoor vacant komende leerstoel in de experimentele dierkunde is bij eerdergenoemd Besluit tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde der Leidse Univer siteit: dr. H. P. Wolvekamp, thans lector in de experimentele dierkun de aan de Leidse Universiteit. Prof. dr. H. P. Wolvekamp is op 18 januari 1904 te Rotterdam gebo ren. Hij werd ingeschreven als stu dent in de plant- en dierkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in oktober 1921. Het candidaatsexamen deed hij in december 1923 en zijn doctoraal met als hoofdvak dierkun de in december 1927. In 1924 werd hij als assistent bij - de morphologische afdeling van de zoölogie verbonden onder leiding van prof. dr. H. F. Nierstraz. Van september 1925 tot september 1927 was hij assistent bij de vergelijkende physiologie ondei- prof. dr. H. J. Jordan. Van januari 1928 tot augustus 1928 was hij leraar aan de Kweekschool voor Lager Onderwijs te Amsterdam en van sep tember 1929 tot september 1931 le raar in de plant- en dierkunde aan het Christelijk Lyceum te Arnhem en aan de Christelijke HBS te Apel doorn. Op 1 september 1931 werd hij als conservator aan het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Univer siteit verbonden. In januari 1932 promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift getiteld: „Unter- suchungen über den Sauerstofftrans- port durch Blutpigmente bei Helix, Rana und Ranorbis". Als promotor trad op prof. dr. H. J. Jordan. In fe bruari 1932 werd hij als privaat docent in de faculteit der wis- en natuurkunde van de Leidse Univer- siteit toegelaten om onderwijs te ge ven in de vergelijkende physiologie. Dit privaat-docentschap werd be ëindigd toen hij op 1 januari 1951 tot lector in de experimentele zoölogie werd benoemd. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 10 Maart Te Napels is weder het ge rucht verspreid geworden, dat de koning was overleden, waar door de beurs enige daling on derging.'In verschillende plaat sen zijn de toebereidselen voor de feesten ter viering van het huwelijk van de kroonprins ver nietigd, uit hoofde van den toe stand van de koning. Eene ster, die ter versiering had moeten dienen, werd op straat gevonden met een briefje: „Zoo zal de ster van Ferdinand de Bourbon val len". VASTENSPIJS „Oordeelt niet volgens de schijn, maar oordeelt rechtvaardig" (Evangelie). „Zonder wan kelen heb ik op de Heer ver trouwd en Hij heeft mij gadege slagen. Hij heeft mijn gebed ver hoord en legde in mijn mond een nieuw lied, een lofzang op onze God". (Psalm 39). brengt een nieuw CORSET io standaardmaten (Advertentie) Leidse Universiteit (Nagekomen examenuitslagen). Geslaagd voor het Apothekersexa men mej. E. Rössnei te Den Haag, mevr. Kwee Liem te Leiden, mevr. N. W. Ploos van Amstel-Malefeyt te Leiden en de heer Khoe Teng Hian te Leiden. Woensdag 11 maart a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. W. J. M. Brantjes van Rijn, geboren te Purme- rend en thans wonende te Scheve- ningen, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechts geleerdheid. De Hoofdstad Operette, de voort zetting van de voormalige Fritz Hirsch-Operette, is gisteravond voor de tweede maal in het seizoen opge treden met „Zwei Herzen im Drei- vierteltakt". De oude bekenden waren weer aanwezig en Lisi Schöffmann, die ook nu weer als gast de hoofdrol van Annerl, de koetsiersdoebter, zong, was in uitstekende vorm. De beide komische figuren, Fritz Steiner en Otto Aurich, werkten op de lach spieren zoals altijd, ofschoon wij niet aan de indruk konden ontkomen, dat de „Schwung" er na zes maanden een beetje uit was. Leidse agenda DINSDAG 10 MAART „Toonkunst" Concert. Foyer Stads gehoorzaal, 8 uur nam. Voorlichtingsavond over Wijn. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Toneelgroep Oud Studenten „Hoed op Hol", vaudeville t.b.v. Ned. Stu- doiitenlaboratorium, Schouwburg, 8 uui nam. St. Eloy, adviesavond. Gebouw v. Chr Soc. Belanger 7.30—8 uur nam. Ouderavond V.G.L.O. „St. Martha", „V.G.L.O., juist iets voor uw doch tertje", lezing door de heer Camil Schutijser, Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. R.K.-E.H.B.O. Beginnerscursus, r.k. lyceum, Mariënpoelstraat, 8 u. nam. WOENSDAG 11 MAART Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG 12 MAART Residentie-orkest, o.l.v. Willem v. Otterloo. Zang door Cora Canne Meijer, Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: Apotheek Zuider, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEIDERDORP Damkampioenschap van Leiderdorp. Ook dit jaar organiseert de Leider- dorpse Damclub weer het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Leiderdorp. Bij voldoende deel name wordt gespeeld in een hoofd klasse, een eerste klasse en een twee de klasse. De inschrijving staat open voor leden, oud-leden en niet-leden, woonachtig in Leiderdorp. Deze wed strijden vangen aan op woensdag avond 18 maart a.s., des avonds om 8 uur in het clublokaal van de L.D.C., een der zalen van het Dorpshuis. Voor deelname kan men zich opgeven tot en met 18 maart bij: C. A. Deegenaars, Hoofdstraat 13; A. v. d. Zwan, Pinksterbloem 47; H. v. d. Vecht, v. d. Doestraat 59; of op de clubavonden in 't Dorpshuis. Het bestuur rekent op grote deelname. Tennis-propaganda-avond. Vrij dagavond, 13 maart a.s., wordt in het Dorpshuis te Leiderdorp een propa- ganda-avond georganiseerd onder auspiciën van de Kon. Ned. Lawn- tennis Bond, kring Leiden. Er wor den enkele aantrekkelijke geluids films vertoond o.a. van tenniskam pioenschappen op Wimbledon. De spreker op deze avond, welke om 3 uur aanvangt, is de bekende oud kampioen Lex Karamoy.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2