Prins Bernhard uit Zuid-Amerika terug Brand in Utrechts repatriantenpension En waaróm zeien ze niks GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Oudewaters ooievaar is vroeg Consumptie zal in '59 stijgen Voor inbreker was bezitsvorming de beste „bezitsspreiding" VmjDAU 6 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bruin gebrand stapte prins Bern hard gistermiddag om 3 uur "op Schiphol uit het KLM-vliegtuig de DC-7c „Zwarte Zee", die hem van Montreal naar Amsterdam had ge bracht. De reis van ruim een maand naar Chili, Paraguay, Brazilië en Mexico was achter de rug. Op de Amsterdamse luchthaven was het een blij weerzien tussen de leden van de koninklijke familie. „Je ziet er uitstekend uit", zei konin gin Juliana tot prins Bernhard en na de hartelijke begroeting met de prinsesen Beatrix, Irene en Marijke kwam prins Bernhard naar de am bassadeur van Chili, Brazilië, Argen tinië en Venuzuela en de zaakgelas tigden van Ecuador en Peru toe om hen de hand te drukken en uiting te geven aan zijn dankbaarheid voor de ontvangst, welke hem in enkele van deze landen ten deel was geval len. „Het was fantastisch", zei de prins VOORSCHOTEN Op Zondag Laetare, 8 maart a.s., zal de weleerw. heer. A. v. d. Hulst, Rijndijk 7 te Voorschoten, te Odr- schot in Noord-Brabant door mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogen bosch tot priester worden gewijd. De neomist is het vijfde kind van het echtpaar G. v. d. HulstHeemskerk. Het gezin van het echtpaar Van der HulstHeemskerk telt 12 kinderen. De heer G .v. d. Hulst is in Voor schoten zeker geen onbekende. Hij is jaren lang lid van de raad der ge meente Voorschoten en vervult daarnaast nog tal van functies in het verenigingsleven. Hij is o.a. voorzit ter van de L.T.B. Vanzelfsprekend vervult de priesterwijding van hun zoon Arie, hen met grote vreugde en dankbaarheid. De wijdeling maakte zijn studies bij de paters Montfortanen. Hij stu deerde 7 jaar te Schimmert, trad daarna 1 jaar in het noviciaat te Meerssen en maakte zijn hogere stu dies af 6 jaar in Oirschot. De plechtige H. Mis, zijn eerste plechtige H. Mis in de eigen parochie zal hij opdragen op Eerste Paasdag, 29 maart a.s., om 10 uur in de paro chiekerk van Maria Middelares van alle Genaden te Voorschoten. Terwijl de prins zijn eerste reis verhalen doet, wordt prinses Marij- ke's nieuwsgierigheid op ondrage lijke wijze beproefd. Een klein apartje met mama moet uitkomst brengen. tegen de diplomatieke vertegenwoor digers van Chili en Brazilië. In het gezelschap van de prins be vonden zich zijn particuliere secre taris dr F. A. de Graaf, zijn adjudant luit. kol. C. C. Geertsema en de heer C. Sesink, hoofdcommissaris rijkspo litie, hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis, die de gehele reis hadden meegemaakt. De familieleden van het gevolg van prins Bernhard waren eveneens naar Schiphol gekomen en op het platform was het gedurende enkele minuten een genoegelijk onder onsje, waar de eerste reisverhalen werden verteld. Om kwart over drie stapten konin gin Juliana, prins Bernhard en de drie prinsessen in de hofauto, die snel wegreed, richting Soestdijk, Oude dame ernstig gewond In de afgelopen nacht heeft om streeks twee uur een felle brand ge woed in een pension aan de Oudc- gracht te Utrecht, waar twaalf gere- patrieerden voor het merendeel bejaarden waren ondergebracht. De bewoners konden het pand ver laten. De 88-jarige bedlegerige me vrouw Abels liep echter ernstige brandwonden op. Zij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Haar toe stand is ernstig. De brandweer bestreed het vuur met een nevelspuit en drie stralen op de waterleiding. De benedenverdie ping brandde geheel uit, terwijl en kele andere kamers en het dak schade opliepen. De pensiongasten hebben onderdak gekregen in nabij gelegen studentenhuizen. Naar de oorzaak van de brand wordt een on derzoek ingesteld. Gisternacht werd een Groningse politie-auto, die op een patrouille- tocht was, dringend door de alarm centrale opgeroepen. Er zou volgens een telefonische waarschuwing, welke bij de politie was binnengekomen, een auto te water zijn gereden bij de H. L. Wicherstraat. Na herhaalde oproepen staakte de alarmdienst tenslotte maar de pogingen. Rond die tijd kropen er twee drijf natte agenten op de wallekant. Ze kwamen uit het water bij de [H. L. Wicherstraat. Een van de ban- den van de wagen was geklapt en de I auto was het water ingereden. GEMEENTE ROTTERDAM KOOPT „ALLAN" e Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteravond besloten het com plex N. V. Allan en Co's Koninklijke Nederlandse fabrielcer van meubelen en spoorwegmateriaal aan de Klei weg te Rotterdam aan te kopen. Het complex, groot 2l/z ha op een terrein van zes-en-een-halve ha, is bestemd om de Rotterdamse tram voor een zeer groot gedeelte onder dak te brengen. B. en W. achtten de koop som van vier miljoen gulden com mercieel verantwoord. Jn het verworven complex kan men het materiaal van een eventuele metro repareren", antwoordde de wethouder van de bedrijven, J. U. Schilthuis, de raadsleden. Het ooievaarsnest op het dak van het Oudewaterse stadhuis heeft gis teren weer een bewoner gekregen. In voorgaande jaren werd het nest meestal pas. eind maart betrokken. De ooievaars zijn in ieder geval sedert 1650 op het Oudewaterse nest gevestigd. Noviteiten disco bar op de jaarbeurs In de hal van het hoofdgebouw van de Utrechtse Jaarbeurs zal ge durende de aanstaande beurs-dagen een noviteiten disco-bar worden opengesteld. De bedoeling hiervan is, dat de beursbezoekers zich aan deze bar door middel van een luisterapparaat op de hoogte kunnen stellen van de verschiedene noviteiten, die op de beurs worden gebracht. Met deze noviteiten-disco-bar zal dit jaar voor het eerst een proef wor den genomen. Het ligt in de bedoe ling om wanneer de proef slaagt bij komende beurzen, op elke afdeling van de jaarbeursgebouwen een der gelijke bar in te richten. In 1959 zal het loonbedrag per werknemer ongeveer met drie pro cent stijgen. De arbeidsproductivi teit slechts met 2 procent. Het reële inkomen per hoofd zal met twee pro cent stijgen, de totale consumptie met ruim drie procent. Voorts ver wacht men dat de werkloosheid on geveer gelijk zal blijven of iets zal dalen. De stijgende uitvoer van 1958 zal zich in 1959 kunnen voortzetten. De perspectieven voor de buitenlandse conjunctuur zijn niet ongunstig. Ook kan een vergroting van de bouwnij verheid verwacht worden, door stij ging van de woningbouw alsook door de stijging van de investeringen van de gemeentelijke overheid. Deze cijfers werden gegeven in het Centraal Economisch plan 1959. De broeders van Maastricht gaan te Amsterdam een nieuw klooster bouwen en een nieuwe R. K. Kweek school, die „Magister Vocat" genoemd zal worden. De school zal 270 leerlingen tellen en volgend jaar gereed zijn. Aan sluitend hierop zal ook een nieuwe V.G.L.O-school worden gebouwd voor 180 leerlingen. De bouwkosten wor- Vijf-partijen-forum moei politieke interesse wekken Onder auspiciën van het politiek jongeren verbond Amsterdam ls donderdagavond in Bellevue te Amster dam een politiek forum gehouden, waaraan vertegenw oordigers van de vijf grote Nederlandse partijen, allen leden van de Tweede Kamer, deelnamen. Op de foto v.l.n.r. de heren: J. Smallenbroek van de A.R.P.; C. J. v. Mastrigt van de C.H.U.; voorzitter P. Hesselink van het P.J.C. Amsterdam, die de sprekers introduceerde; Th. Koersen van de K.V.P.; C. Berkhouwer van de V.V.D. en J. M. den Uyl van de P.v.d.A. Op de eerste twee studiedagen, welke gisteren en vandaag te Delft aan de Technische Hogeschool wor den gehouden onder de titel „de toe komst van onze oude steden" en die vallen in het kader van 't 13e lustrum van het Delfts bouwkundig studen tengezelschap „Stylos" zijn gisteren vier komplannen van oude steden be-, sproken: Alkmaar, Delft, Dordrecht en Woudrichem. Prof. ir. J. H. Froger betoogde met betrekking tot het .opruimen van krotten op, dat de sanering van het gehele land 2 miljard gulden zal kos ten. Dat is een enorm bedrag, maar zien we naar de bedragen welke jaar lijks aan de defensie ./orden besteed, dan zullen we moeten toegeven, aldus spreker, dat op langere termijn zo'n sanering op grote schaal niet tot de onmogelijkheden behoeft te behoren. Ondanks zijn hoge leeftijd zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zaterdag 14 maart in de Stille Om gang meetrekken. Voor het begin celebreert hij in de Begijnhofkapel een plechtig Lof, zon dagmorgen een pontifikale H. Mis. Dinsdag 10 maart zal het feest van de Stille Omgang geopend worden met de plechtige Vespers in de Begijnhof kapel door mgr. J. A. E. van Dode- waard, coadjutor van de bisschop van Haarlem. Zondag 8 maart worden 3100 deelnemers uit het Noordelijk deel van Noord-Holland, de Zaan streek en Haarlem verwacht. 1100 Deelnemers komen te voet naar Am sterdam en 2000 met de fiets. 1300 KUIKENS GESTIKT Rond 1300 kuikens van de heer Dorssers zijn donderdagmorgen te 06.15 uur om het leven gekomen tij dens een brand in een mestkelder langs de Grotestraat te Baarlo. De dieren bleken te zijn gestikt. De den geraaimd op anderhalf miljoen brand werd door de vrijwillige gulden. brandweer van Maasbree geblust. 9 Jaar geëist tegen bejaarde gentleman-boef Verdachte had reeds twintig jaar hem had hij uit een woning een aan- uitgezeten voor achttien vonnissen. Gisteren stond hij, de 64-jarige W. G. A. Z. uit Den Haag, weer eens en misschien wel voor het laatst terecht. Hoewel de verdediger de rechtbank in zijn pleidooi verzocht om de gezondheidstoestand van zijn cliënt bij vonnis in overweging te willen nemen, maakte verdachte nog niet de indruk, dat hij geestelijk niet kerngezond was. Hij wilde zelfs zijn verdediging in eigen handen nemen. Ik heb twee uur nodig om mijn verdediging te voeren, meneer de president; met die advocaat daar heb ik niets meer te maken, staat u me toe, dat ik thans het woord neem?" De president gaf verdachte vijf minuten voor zijn praatje. „Vorige zitting hebt u ook bijna twee uur ge sproken" meende hij en gaf het woord aan de verdediger. Verdachte stribbelde hevig tegen en riep uit, dat de advocaat zijn belangen niet meer mocht behartigen. De president gelastte de boze gedaagde te zwijgen en verontwaardigd nam die toen zijn plaats maar weer in. Ere wien ere toekomt. Na het pleidooi werd hij in de ge legenheid gesteld, de tijd van zijn verdediger vol te praten. Van die ge legenheid maakte hij, tot ieders ver wondering, gebruik om de miskende verdediger exuus te vragen en hem te verklaren, niet gedacht te hebben dat hij zo voor zijn belangen zou opkomen. De Hagenaar was een reeks dief stallen ten laste gelegd, waarmee be dragen waren gemoeid van 260.000 gulden aan vakantiebonnen' van de stichting Sociaal Fonds Bouwnijver heid te Eindhoven. Voorts had hij in Den Haag een bedrag van 10 mille ontvreemd, be nevens een partij juwelen, ter waar de van vijfduizend gulden. In Arn- De kleine Franse auto verovert Amerika De kleine Europese wagen verovert de markt In de Verenigde Staten. Op de foto de aankomst van kleine Franse Wagens in de haven van Newark. tal spaarbankboekjes en 51 aande len van duizend gulden weggenomen. Buiten het ten laste gelegde had verdachte nog een veertigtal delic ten op zijn kerfstok, die hij destijds in een volledige bekentenis had op gebiecht. Uitvoerig schilderde de officier het karakter van verdachte, die door zijn slechte opvoeding op het verkeerde pad was geraakt. Hij pleegde dief stallen „ter bevordering van de be zitsspreiding", zoals hij tegenover de officier had verklaard. In werkelijkheid was hij de „grand-seigneur", die in de tijd, dat hij nog op vrije voeten was logeerde in de duurste Casino's van de Bel gische kust, waar hij altijd bij de speelbanken te vinden was. Dat was, toen hij zich nog bezighield met smokkel van goud en sieraden. Memoires Volgens de officier zou het voor deze in de misdaad vergrijsde heer te moeilqk zijn, nu nog een beter leven te beginnen. Zelfs in de ge vangenis had hij nog getracht, een soort handel-in-straf te drijven, door medegevangenen te bewegen tot een „bekentenis", dat hij de man was, die het delict op zijn geweten had, waarvoor zij „zaten". Hij raadde hen dan aan, revisie van hun vonnis te vragen. De officier eiste een gevan genisstraf van negen jaar. De tijd, die verdachte in voorar rest doorbracht, benutte hij ijverig voor het schrijven van zijn memoires. Het manuscript was door de verde diger doorgelezen. Daarbij moest de ze tot zijn spijt constateren, dat ver dachte nergens blijk geeft, spijt*te hebben van zijn verknoeide leven. Hij verzocht derhalve, bij de be paling van de strafmaat, ouderdom en slechte gezondheidstoestand van zijn cliënt in overweging te nemen: „Geef hem in ieder geval de kans, in vrijheid te sterven", zo besloot hij het pleidooi. De rechtbank zal over veertien da gen vonnis wijzen. Journalistieke moeilijkheden in ce West De Antilliaanse regering heeft de beperkende maatregelen voor toe lating van journalisten ingetrokken. Dit besluit, dat genomen is onder sterke pressie van Nederlandse zijde, houdt in, dat de hoofdredacteur van het katholeke dagblad „Amigoe di Curasao" zijn werk kan aanvaarden. De per 1 juni 1958 hiervoor be noemde Nederlandse journalist F. Oudejans, die verbonden is aan „De Volkskrant" heeeft echter telegra fisch laten weten, dat hij van zijn be noeming afziet. Hij is beducht voor represailles van de Antilliaanse re gering. Hij heeft toegezegd, te zullen bemiddelen bij de keuze van een op volger, aldus het dagblad „Beurs- en Nieuwsberichten". Sinds dit blad in handen van een groep regeringsge- zinden is overgegaan en de hoofd redacteur, de heer A. de Wit is ont slagen, zijn tientallen lezers van „Beurs- en Nieuwsberichten" over gegaan naar de „Amigoe di Cura sao", de krant, die het enige opposi-

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7