S)e ftjicbeÖoti/fca/tit Chroesjtsjel laat zijn ultimatum los DE „PIONIER" FLUIT ALS EEN SPEELGOEDTREINTJE Termijn verlengd omwille van onderhandelingen Makarios en Grivas Bliksem inslag te Zevenhoven VRIJDAG 6 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14654 Directeur: C M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent.20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p' w., 2.55 p. mud., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- NIKITA kan ook inslikken Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Militair aankoopbeleid Het eerste rapport van de parle mentaire commissie Koersen over het militaire aankoopbeleid rommelt nog steeds na. De gepubliceerde feiten over hel men, schoenen, jeepwielen, gasmas kers en wat dies meer zij, zijn waar lijk hoogst ernstig. Dit zijn geen op zichzelf staande misgrepen, die in zulk een groot apparaat eens kunnen voorkomen, maar hebben meer het karakter van een symptoom. Wel dient men echter in het oog te hou den, dat daarbij enkele belangrijke overwegingen naar voren springen namelijk: het ministerieel beleid, de taakafbakening tussen minister en staatssecretaris en de snelle opbouw van het defensie-apparaat. Geen enkel verstandig mens zal in zijn leven beweren, dat hij zijn werk feiloos doet en dat hij geen fouten maakt. Zeker niet in een bedrijf, dat enkele honderdduizenden mensen om vat en waarbij men noodzakelijker wijze belangrijke zaken aan anderen moet overlaten. Overlaten aan hun oordeel en aan het vertrouwen, dat men in hen heeft. Maar het ieit blijft nu eenmaal overeind, dat er tenslotte in ieder be drijf één verantwoordelijk is. Nu heeft de parlementaire commis sie enige uitgebreide paragrafen ge wijd aan de taakafbakening tussen minister en staatssecretaris. Er wordt dan gezegd, dat er geen behoorlijke taakafbakening was gemaakt bij het optreden van de staatssecretaris. Ons dunkt, dat dit niet veel verschil maakt. Er is de technische kwestie van de taakafbakening en de politieke kwestie van de verantwoordelijkheid. Ook als er een betere taakafbakening had bestaan tussen minister en staats secretaris, zou dit de verantwoorde lijkheid van de minister niet hebben bekort. Er zijn dus grove fouten gemaakt. Minister Staf geeft dit zelf in een begeleidende nota toe. De grootste fout is geweest, dat er te weinig con trole is geweest op het buitenlands aankoopbeleid. Zo gauw er concur- rende fabrieken zijn, die de kans zien om voor miljoenen te leveren, komen ambtenaren moreel in gevaar. En er moesten voor miljoenen worden ge leverd, omdat onze verdediging in Nato-verband zo snel mogelijk moest worden opgebouwd. Men mag ook niet vergeten, dat er in de afgelopen jaren aan defensie ongelooflijk hard en veel is gewerkt en meestal onder zeer ongunstige om standigheden. Hoe dikwijls is er bij de behandeling van de begroting van defensie niet gesproken over het feit, dat er geen kader was om de nood zakelijke twee parate divisies op te bouwen. Zo waren ei ook geen des kundigen genoeg voor het aankoop beleid en het schijnt wel zó te zijn weest, dat officiëren, die niet meer geschikt waren voor de actieve dienst, in dergelijke functies werden gezet met alle gevaren van dien. Maar hoe dan ook: dapper is het van Staf geweest om niet heen te gaan, toen de storm losbarstte. Hij zei, dat hij het deed om zijn medewerkers in de uren des gevaars niet in de steek te laten en men kan dat gerust van hem aannemen. Hij wist en er kende, dat er fouten zijn gemaakt en het zou heel gemakkelijk zijn geweest om de verantwoordelijkheid daarvoor te ontlopen door als minister ontslag te nemen. Hij heeft dat niet gedaan. Had hij het wel gedaan, dan zou men zijn opvolger niet meer verantwoor delijk hebben kunnen stellen. En dan had hij zichzelf van de hele zaak niets meer behoeven aan te trekken. Dat hij dat niet heeft gedaan, maar zijn medewerkers terzijde is gebleven, strekt hem in ieder geval tot eer. Ook de zaak van majoor K. is in deze enquête ter sprake gekomen. Majoor K. is daar niet zo bijster gunstig van af gekomen. Hij heeft zich verweerd met de opmerking, dat hij niet eens is verhoord. Maar wat blijkt nu uit de verklaring van de heer Koersen? Op 3 december is met majoor K. een informatieve bespre king gehouden, die niet het karakter droeg van een verhoor, maar van ver trouwelijke aard was. Daar had hy alle mededelingen kunnen doen, die hij voor de commissie van belang achtte. Hem is gevraagd naar de achter gronden over het beleid Sectie Aan koop Buitenland, waarbij dus alle achtergronden konden worden ver- méld. Het stenogram van dit gesprek bevatte 38 kwarto pagina's en werd van majoor K. terug ontvangen met enkele aangebrachte wijzigingen. Kan nu majoor K., wiens beleid aan ern stige critiek wordt onderworpen, achteraf met het verwijt komen, dat hem niets is gevraagd over de aan koop van kooktoestellen en de PIAT- onderdelen? Intussen dient men toch niet te ver geten, dat in deze zaak ook het parle ment, dat plotseling op zijn achterste benen stond, een zekere verantwoor delijkheid treft. Deze zaken zijn in de Kamer bij de begrotingsbehandeling nooit uit de grondverf gekomen. Maar c[at kon ook moeilijk. Ten eerste kan de Kamer zich niet met alle details bezig houden en vervolgens kan de minister, die zich bezig houdt met de verdediging van het land een hoop zaken niet aan de openbaarheid prijs geven. De kern van deze zaak is de des kundigheid en tegelijk de morele on- Invloed van Macmillans bezoek? De Russische premier, Chroesjtsjef, heeft donderdag aangeboden de datum voor de overdracht van de controle-bevoegdheden in Oost-Berlijn voor een maand of langer uit te stellen, als het Westen redelijk wil onder handelen. Hij ontkende, dat Rusland een politiek van ultimata voert. Hij zei dit aan een lunch in het stadhuis van Leipzig na een bezoek aan de Leipziger Messe. Over de kwestie-Berlijn zei hij: Wij willen deze kwestie niet afzonderlijk oplossen. Zij zal worden opgelost met het ondertekenen van een vredes verdrag met de Duitse democratische republiek. „Daarom zullen wij onze controle-bevoegdheden, die gebaseerd zijn op de overeenkomst van Potsdam, niet overdragen voordat een vredesverdrag met beide Duitslanden of met de Duitse democratische republiek is ondertekend". disch voorwendsel voor maatregelen inzake Berlijn. Het gevaar van een zijdig Russisch optreden in de kwes tie-Berlijn is dooi Chroesjtsjefs ver klaring niet weggenomen. Chroesjtsjefs bereidheid een maand of langer te wachten met regeling van de Berlijnse kwestie is volgens diplomatieke waarnemers te Londen een bewijs, dat het internationale politieke klimaat door het bezoek van de Britse minister-president, Macmillan, aan de Sowjet-Unie is verbeterd. „ADENAUER WIL NIET" Over het tijdstip voor de over dracht van de bevoegdheden zei Chroesjtsjef: „Wij hebben geen re den tot haast. Maar de kwestie moet opgelost worden". Verder merkte hij op, dat de Oost- duitse premier Grotewohl en de Westduitse Bondskanselier Adenauer, bijeen zouden moeten komen. Een door hen bereikte overeenkomst zou de steun van de Sowjet-Unie genie ten. Daarop riep Ulbricht uit: „Aden auer wil niet". De verklaring van de Russische minister-president, Chroesjtsjef, dat de Sowjet-Unie geen bevoegdheden aan Oost-Duitsland zal overdragen zolang er nog geen vredesverdrag met de twee Duitse staten of Oost- Duitsland zal zijn gesloten, is te Bonn niet onverwacht gekomen. Welingelichte Westduitse waar nemers zeiden, dat iets dergelijks waarschijnlijk werd geacht als juri- Aartsbisschop Makarios heeft woensdagavond een ontmoeting ge had met kolonel Grivas, de leider van de EOKA, zo wordt uit Nicosia vernomen. Op de ontmoeting zou Grivas door De conservatieve Britse „Daily Express" en de „Yorkshire Post" zien ook in de verklaring van Chroesjt sjef een resultaat van Macmillans be zoek aan Moskou. President Eisenhower heeft don derdag overleg gepleegd met de leden van de Amerikaanse veiligheidsraad. Dit overleg had betrekking op de kwestie-Berlijn en het vraagstuk van de Duitse hereniging. In deze raad hebben, zoals bekend, belangrijke Amerikaanse diplomaten, militairen en leden van de geheime dienst zitting. „Als er vijandelijkheden in Berlijn uitbreken, zal het heel moeilijk zijn ze beperkt te houden". Dit heeft de Amerikaanse ministei van defensie, Mcelroy, gisteren op een persconfe rentie gezegd. In antwoord op een vraag zei de minister aan te nemen, dat er landstrijdkrachten zullen worden gebruikt om de toegang tot West-Berlijn open te houden in geval van een communistische blokkade. „Wij gaan er niet van uit, dat met een luchtbrug naar Berlijn kan wor den volstaan". Mcelroy geloo'de niet, dat de Ber lijnse crisis ernstiger is dan de an dere crises, die zich elders hebben voorgedaan. Een verrassingsaanval van de kant van de Sowjet-Unie noemde hij vrij-vel onmogelijk. Gegevens over de ruimte De signalen, die men van de Ame rikaanse kunstplaneet,, Pionier IV" heeft opgevangen, bedekken reeds een band van meer dan drie kilome ter lengte. Zij betreffen de kosmi sche straling, de magnetische vel den en stralingen in de ruimte. Een groep Amerikaanse geleerden, die zich in het observatorium van Jo- drell Bank in Engeland geïnstalleerd heeft, is bezig deze gegevens te ont cijferen. De seinen van de „Pionier IV" doen denken aan het fluiten van een Makarios zijn overgehaald t eialnd speelgoedtreintje, zo hebben geleer- te verlaten. De pers-secretaris van ^en van het grote ontvangststation de aartsbisschop weigerde dit bericht Goldstone nabij Barstow in Califor- te bevestigen of te ontkennen. Grivas zou begin volgende week naar Griekenland vliegen met ze ventien van zijn medewerkers. Hij zou zich op Cyprus niet in het open baar* vertonen. aantastbaarheid van hen, die verant woordelijk zijn voor het aankoopbe leid. Men weet, dat men bij alle men selijke zwakheid, dat nooit voor de volle honderd procent zal bereiken. Maar daarom zal dan ook de con troledienst voor honderd procent safe moeten zijn. Dat kan wél. nië donderdag meegedeeld. De seinen tonen aan, zo zeiden zij, dat de temperatuur in de kunstpla neet tussen 41 en 42 graden Celsius boven nul is. Verder is reeds gebleken, dat de twee gordels met dodelijke straling, die bij eerdere proeven waren ont dekt, de enige zijn op de weg naar de wereldruimte. Na de laatste gor del en in de omgeving van de maan is geen straling waargenomen. Verwacht werd, dat het station Goldstone vrijdagochtend de seinen nog zou kunnen opvangen. Het sta tion is ontworpen om radiosignalen, uitgezonden op een afstand van 650.000 kilometer, nog te kunnen opvangen. DE JONGSTE KUNSTMAAN. De zaterdag gelanceerde kunst maan Discoverer I van de Amerikaan se luchtmacht blijkt inderdaad in een baan rond de aarde te zijn gekomen. Dit werd gisteravond bekend ge maakt. De Discoverer, de op een na zwaar ste satelliet die tot nu toe in de Ver enigde Staten is gelanceerd, be schrijft in tegenstelling tot al haar voorgangers een baan via de beide polen. Deze kunstmaan was gelan ceerd vanaf de basis Vandenberg in Californië. Vanaf zeer kort na de uitstekend geslaagde start van de raket die de kunstmaan bevatte verkeerde men in het onzekere over haar lot. Er werden geen signalen van de .radio zender aan boord opgevangen. Sinds dien zijn echter 41-maal signalen op gevangen van de zender in de kunst maan. Daaruit is gebleken dat de satelliet zich in de tevoren bereken de baan beweegt. De radiozender werkt kennelijk volkomen normaal, door de grote verschillen in hoogte van de kunst maan is het uiterst moeilijk haar be richten op te vangen. Reactor-centrum Petten groeit gestadig aan In de duinen even ten noorden van het dorp Petten verrijst het reactor-centrum. De gehele bouw omvat een hoge flux reactor met bijbehorende installaties; de reac torhal, het reactorbedieningsgebouw en andere ge bouwen, nodig voor het onderbrengen van de verschillende bij de reactor behorende installaties; een radio chemisch laboratorium en enige kleinere laboratoria. Rond de hoge flux reactor wordt een gas-dichte reactor hal ontworpen van zodanige constructie, dat de omgeving van het reactor-centrum geen nadelige gevolgen zal ondervinden van een eventueel ongeluk met de reactor. Het koelwater wordt uit het Noordhollands kanaal ge haald. Na doorstroming wordt het in de Noordzee geloosd. De kosten van de bouw van de reactor met essentiele werkplaatsen en laboratoria bedragen 20 tot 30.000.000 gulden. De foto's geven resp. een overzicht van het bouwterrein en de bouw van de reactor met omliggende haL Warm weerzien op 'n kil Schiphol Donderdagmiddag is Z. K. H. prins Bernhard teruggekeerd van zijn Zuid- Amerikaanse reis. Hij werd op de luchthaven hartelijk begroet door H. M. de Koningin. Tijdens een zeer hevig voorjaars onweer sloeg gisteravond omstreeks 7 uur de bliksem in de hooiberg van de landbouwer A. H. Walhe, wonen de aan de Hoge Dijk onder de ge meente Zevenhoven. De hooiberg stond plotseling in lichter laaie. Door het krachtig optreden van de zaterdag aangeschafte nieuwe brand spuit van de Coöp. Brandassurantie „Noorden", kon het vuur tot de hooi berg beperkt blijven, hoewel het dak van de stal en de stal zelf enige brand- en waterschade onderging. Het vee was naar buiten gebracht, doch kon naderhand weer op stal worden gezet. De heer en mevrouw Walhe waren beiden afwezig, op bezoek bij een van hun kinderen te St. Michielsgestel. De burgemeesters van Zevenhoven en Nieuwkoop waren bij de brand- blussing aanwezig. KORTE golf De liedjeszanger Perry Como heeft een overeenkomst gesloten met een Amerikaanse levensmiddelenfir ma, die hem, voor een wekelijks op treden voor de televisie gedurende twee jaar, 25 miljoen dollar oplevert. De Tsjechische overheid heeft radio-Praag verboden de „River Kwai-mars", uit de film, nog te spe len. Het communistische weekblad „Tvorba" had de mars als „koloniaal en militaristisch" veroordeeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Z.H. de Paus heeft ten behoeve van het herstel der missiescholen in Leopoldstad, die tijdens de recente onlusten zwaar getroffen zijn, een bedrag beschikbaar gesteld van 1 miljoen franik 80.000 gulden). (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen „enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 7 Maart zon op 07.15; onder 18.29; maan op 06.05; onder 16.38. Hoogwaterstanden 7 Maart v.m. 2.15; n.m. 2.33. Wisselvallig De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De afgelopen 30 uur werd een oce aandepressie geleidelijk minder diep en verplaatste zich daarbij langzaam in oostelijke richting. Het centrum ervan was vanmorgen voor de kust van Ierland aangekomen. Randsto- ringen van deze depressie volgden een baan, die van Portugal via Frankrijk naar onze omgeving reikte. Een van deze storingen ging gisteren avond plaatselijk van onweer ver gezeld, terwijl een tweede vanoch tend voorbijtrok. Morgen zal de Ier se depressie nog wat dichter bij ons land komen te liggen. In verband daarmee behoudt het weer een wis selvallig karakter. i Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 0 C. STOCKHOLM geheel bew. 2 OSLO geheel bew. 5 KOPENHAGEN onbew. 4 ABERDEEN regen 5 LONDEN zwaar bew. 7 AMSTERDAM regen 8 BRUSSEL regen 7 LUXEMBURG zwaar bew 8 PARIJS regen 7 BORDEAUX motregen 9 GRENOBLE zwaar bew. 17 NICE zwaar bew. 11 BERLIJN regen 8 FRANKFORT regen 9 MüNCHEN zwaar bew. 5 ZURICH geheel bew. 5 GENèVE geheel bew. 9 LOCARNO regen 8 ROME half bew. 10 AJACCIO geheel bew. 10 MADRID motregen 9 MALLORCA zwaar bew. 13 ALGIERS geheel bew. 22 Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1