Maak van de kleuterklas geen schooltje VUiSTEXE Warmond dankte „koperen'' wethouder Dekker voor zijn zorgen Drie kinderen verdronken Lammetjesovervloed op Ginkelse heide Schuld wordt na 10 jaar kwijtgescholden Barnevelds hart is niet van steen EEN KALE BOEL: Eerlijke vindster werd „beloond" Spoedvergadering over kwestie onderwijzer-student Friese boerderij afgebrand DONDERDAG 5 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De politiek werkte verenigend De viering van het koperen jubi leum van wethouder J. Dekker be gon met een bijeenkomst van de ju bilaris en zijn familie met de amb tenaren op het gemeentehuis. Hier werd allereerst het woord gevoerd door de gemeentesekretaris, de heer M. M. B. Pieterse. Spr. wees erop, dat 12'/s jaar wethouder betekent, 12llt jaar vertrouwen van de bevolking te hebben. En dit vertrouwen is steeds in rui me mate gegeven, gezien het feit dat de heer Dekker steeds met overgrote meerderheid werd benoemd. Ver trouwen is ook van groot belang voor de ambtenaren, waarmede de jubi laris zo vaak contact heeft. Het vertrouwen dat in de heer Dekker wordt gesteld, vindt zijn grondslag in diens principiële hou ding het respect hiervoor is bijzon der groot. Spr. dankte de wethouder voor alle Burgemeester Von Fisenne overhan digt de jubilaris een blijk van waar dering voor zijn bezielde arbeid. Leidsters kring Leiden I Vrije 'antasie- L n J Vooral knutsel-materiaal moeten Of/een 1 j kinderen hebben, het knutselen is in de plaats gekomen van vouwen, Gistermiddag half vier hebben de knippen en plakken. De kinderen kleuterleidsters, verenigd in de moeten altijd vrij hun fantasie kun- kring Leiden van de St. Augustinus- nen laten werken. Op dit congres vereniging, een bijeenkomst gehou- hebben ook enige spreeksters gewe- den in het Gulden Vlies. I zen op het feit, dat de leidster de Na een openingswoord door de verhouding moet aanvoelen in de voorzitster, mej. A. Righart van Gel- ontwikkelingsbehoefte van de ver der en de gebruikelijke huishoudelij- I schillende kinderen. 5-Jarige kleuters ke punten, kregen de aanwezigen een uiteenzetting van de stof, die op de studiedagen voor alle krlngbesturen te Uden is behandeld. Verschillende inleiders hebben hier het woord gevoerd, en allen legden de nadruk op het feit, dat de kleu terklas géén school mag zijn. Mej. Righart van Gelder gaf een samen vatting. Elke kleuterleidster moet meewerken aan de ontscholing van de kleuterinrichting, die véél meer een huis van opvoeding is. Men mag de spontane ontwikkeling van de kleuter niet afremmen. Een kind leert bijv. de natuur door het obser veren van blad en bloemen zélf en niet van houten voorbeelden. Ook de muzikale ontwikkeling van het kind wordt nog te veel voorge- Hierna maakte de voorzitter van de gelegenheid gebruik, het feit te herdenken dat' er nog drie jubilaris sen waren. De heren J. van Vliet, Th. Weyers en J. van Bladel zijn 12| jaar UP (ÜP raadslid. Hij sprak hen allen in zeer J schreven. De speeldrang moet geleid vriendelijke bewoordingen toe en Worden, maar ook de weetgierigheid, overhandigde hen namens het ge- kleuterleidster moet vprmend in- meentebestuur ieder een kistje siga- grijpen en eisen stellen, maar zij Deze jubilarissen werden nog toe gesproken door de heer A. Willemsen \-aarna de heren J. van Vliet en J. van Bladel een dankwoord spraken tot het gemeentebestuur. Tot slot was het woord aain een zoon van wethouder Dekker, de heer W. Dekker. Hij dankte namens de fami lie voor alles, wat op deze dag voor zijn vader was georganiseerd. „Een politiek jubileum is waard gevierd te worden. Poli-dek brengt vaak schei ding, maar vandaag L wel overdui delijk gebleken dat politiek ook ver enigend kan werken". Hij dankte dan goede dingen in het belang van de J °°k allen, die hieraan ihebben bijge- ambtenaren en de gemeente gedaan en biedt hem een lampekap aan. Ook de gemeentearchitect, de heer Bakker voerde nog het woord. Hierna vond er een receptie plaats in hotel „De Stad Rome". Deze receptie leverde wel het overtui gende bewijs dat de wethouder een belangrijke en goede plaats in de harten van de Warmondse bevolking inneemt. Zeer velen waren gekomen om hem geluk te wensen. Onder de aanwezigen waren de burgemeester van Voorhout, oud gemeente-secre taris van Warmond, en echtgenote, de praeses van het seminarie,mgr. Van Deursen, dr H. L. Boonstra, pas toor J. Gussenhoven, oud-notaris Ro- meyn, notaris Gunther, dr Walen kamp, een deputatie van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en van de Ver. tot viering van Warmonds fees ten. Tijdens de receptie werden aan de jubilerende wethouder serenades gebracht door „Warmonds Fanfare" en de R.K. Harmonie „St. Matthias" Tijdens de receptie werd hem na mens het schoolbestuur van de school met de Bijbel een polshorloge aange boden. Wethouder Dekker is reeds 30 jaar lid van dit schoolbestuur. De jubilaris en familie gingen ver volgens met de gemeenteraad in een bijizoindere zitting. Afwezig was ie heer W. Heyl, doch deze had telegra fisch vanuit Amerika zijn gelukwen sen toegezonden. Allereerst werd het woord gevoerd door de burgemeester. Deze zei, dat énorm veel gedachten op hem waren toegestroomd, toer hij ging overdenken in welke bewoordin gen hij de juibiaris toe zou spreken en tevens vroeg hij zich hierbij af in wel ke hoedanigheid, want de heer Dek ker is niet alleen wethouder, ma-'.r ook loco-burgemeester. „U bent, al dus spr., laat in uw leven op de voor grond getreden en dit vindt in hoofd zaak zijn oorzaak in de illegaliteit. U hart kwam in opstand tegen de on rechtvaardigheid van de bezetting. U was een belangrijk element in deze organisatie en uiw rechtvaardigheid, eerlijkheid en Godsvertrouwen heb ben er toe geleid dat u ook na de oor log verder naar voren bent gehaald". Voorts memoreerde de burgemeester de prettige samenwerking in B. en W. en hoe hij persoonlijk als jongere vee] van zijn wethouder heeft kunnen le ren, vooral op godsdiens' dragen. NIET DE BUURMAN, MAAR DIENS HAAN OPGEHANGEN Fl. 100 boete De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft van ochtend 100 boete geëist tegen de 40-jarige A. M. van der K. uit Bergen wegens het opzettelijk doden van een haan van zijn buprman - pluimvee houder. Verdachte had de haan opgehangen aan een balk in het hok. Reeds her haaldelijk had hij zijn buurman zijn ongenoegen te kennen gegeven over 't oorverdovende gekrakeel van diens 70 hanen „Ik kon er 's nachts gewoon niet van slapen, een hele week had ik geen oog dicht gedaan en toen heb ik in een boze bui de haan gedood", zo verontschuldigde K. zich. „Hét is anders wel een ernstig en ergerlijk: feit", zei de president, „u heeft die haan gewoon afgemaakt". Verdachte: „Nou, afgemaakt. Dat gebeurt dage lijks met hanen." President: „Maar dan worden die dieren toch niet op gehangen, dat is mishandeling". Ver dachte: „Nee hoor, ik vind dat geen mishandeling. Ophangen komt veel voor op boerderijen." President: „Maar het was toch in ieder geval het eigendom van een ander". Dat kon verdachte niet ontkennen, De procureur-generaal kreeg de in druk, dat verdachte het verdienste lijk van zichzelf vindt, dat hij zijn buurman niet heeft laten ophangen, De 59-jarige jachtopziener J. S. uit Wisch bij Doetinchem werd he denmorgen door het gerechtshof te Arnhem vrijgespoken van het hem tenlastegelegde ten aanzien van de dood van de 26-jarige landbouwer C. Heitink op 12 februari van het vo rige jaar. De voorwaardelijke opzet tot doodslag werd door het hof niet bewezen geacht. Het hof was even- 6 gebied als de rechtbank te Arnhem van oor- Burg, Von Tisenne dankte wethouder deel, dat met bewezen kan worden Dekker namens de burgerij, van wie &?ch\ dat het aan onverantwoorde- de julbilaris een groot vertrouwen ge- 'bk optreden van verdachte xs te wy- niet en wenste hem voorts een vele tCR> dal de kogel uit diens pistool gelukkige jaren in goede gezondheid Hij overhandigde hem een zilveren sigarendoos. Persoonlijk sohonk de burgemeester hem een prachtige as bak, van zijn vakantie in Oostenrijk medegebraciht. Wethouder Vergeer richtte zich ver volgens met een persoonlijk woord tot de jubilaris. „U bent een goed vader voor uw kinderen, aldus spr., maar ook voor anderen en u hebt blijk ge geven waardering te hebben voor hen die het moeilijk hebben". Hij hoopte, dat ieder de vriendschap en collegia liteit van wethouder Dekker zal blij ven opzien met de grootste waarde ring. De heer J. van Bladel sprak ver volgens namens de raad. Hij zeide dat de gehele raad steeds met waardering naar de wethouder heeft gezien. De heer J. van Vliet sprak namens de katholieke raadsfractie. Hij zeide dat men om 12J jaar het vertrouwen te hebben van uiteenlopende groeperin gen wel een bijzondere instelling moet hebben. U benadert alles steeds vanuit de christelijke gedachte die ook onze gedachte is. En dat wordt juist zo bijzonder in u gewaardeerd. Wethouder Dekker dankte alle spre kers. Uit deze huldiging blijkt, om het met een koninklijk woord te zeg gen, dat men misschien wel eens een zaam, maar niet alleen is". Hij hoop te, nog vele jaren zijn krachten aan de gemeente te kunnen geven. het slachtoffer heeft geraakt. GROOTHANDELAREN IN GROENTE EN FRUIT. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Alg. Nederl. Bond van Binnenlandse Groothandelaren in Groente en Fruit wordt vandaar een grote ledenvergadering gehou den in het Kurhaus te Schevenin- gen. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer R. Mol anmor- gen dat het aantal bedrijfsgenoten in de afgelopen tien jaar een kleine te ruggang vertoonde. De gemiddelde omzet per firma liep echter sterk op, hetgeen zijns inziens onder meer duidt op betere bedrijfsvoering. In 1947 behaalde 337 zake'n een omzet van boven de 200.000.- welk aantal in 1957 542 bedroeg. In dit aantal zijn 85 bedrijven begre pen, die voor méér dan 1 miljoen gulden omzetten. Met een diner, waar omstreeks 350 personen zullen aanzitten, wordt de vergadering besloten. De „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zal zeer waar schijnlijk in september uit de vaart worden genomen en voor de sloop verkocht worden. De „Sibajak" is 'thans 31 jaar oud. moet hiermee erg voorzichtig zijn. De kleuter zelf heeft weinig behoefte aan materiaal, dat op leren is inge steld. Nabij de ouderlijke woning in Ven- lo is gisteravond omstreeks half ze ven het 2-jarig zoontje Jos. van de familie Dings in een vijver verdron- Langdurige toepassing van kunstmatige ademhaling konden de levensgeesten van het knaapje niet meer opwekken. In de afgelopen zomer was de jon gen al eens met kunstmatige adem haling van de dood gered, nadat hij in een beek was gevallen. Gistermorgen omstreeks tien uur is het 3-jarig zoontje van de familie Van Dam uit de Touwslagerstraat te Krimpen aan de Lek verdronken. Toen het kind na enige tijd afwezig te zijn geweest door zijn ouders werd gemist, werd de politie ge waarschuwd. De dreggingswerkzaamheden be gonnen om een uur en hadden om half acht 's avonds resultaat. Het lijkje van het jongetje werd enige tientallen meters van de ouderlijke woning gevonden. Het driejarige zoontje van de landbouwer Boeie te Haastrecht is gistermiddag omstreeks drie uur spe lenderwijs te water geraakt en ver dronken. Niet minder dan 220 lammetjes zijn de afgelopen drie weken bij de schaapskudde op de Ginkelse heide te Ede geboren. Daardoor is de kud de in deze korte tijd meer dan ver dubbeld, want zij telt gewoonlijk zo rond de 200 bieren. De eerstvolgende dagen worden nog ongeveer twintig lammetjes ver wacht. Dit jaar lieten 64 ooien een twee ling het levenslicht aanschouwen. Be halve de schaapskooi op Ginkel is zullen bijvoorbeeld iets anders met blokken doen dan 4-jarige. De ma terialen moeten verschillende moge lijkheden bezitten en in deze moge lijkheden moet een climax zijn. Bijzondere nadruk werd ook gelegd op noodzakelijke sfeer in de klas sen. Na de pauze zongen de kleuterleid sters onder leiding van de heer Joop Schoüten uit Rijswijk. Kunsthistoricus verdacht van medeplichtigheid De begin deze week gearresteer de Amsterdamse kunsthistoricus Fr. H. is, na voor de officier van justi tie te zijn geleid, in voorlopige hech tenis gesteld onder verdenking van medeplichtigheid aan oplichting, waarbij gebruik is gemaakt van twee valse El Greco's. H. had voor deze twee schilderijen een certificaat van echtheid afgegeven aan de reeds eerder in verband met deze oplich tingszaak gearresteeerde textielhan delaar S. P. uit de hoofdstad. Deze had zonder succes gepoogd de doe ken te verkopen. Een kunsthandel op het Rokin te Amsterdam leende hem tenslotte op de schilderijen als onderpand drieduizend gulden. H., die ook kunstrecensent is, heeft reeds eerder voor diverse schilde rijen certificaten van echtheid afge geven. Verwarrend vor niet inge wijden is dat zijn achternaam zelfde is als die van een bekend oud- museumdirecteur, dr. H., die echter nimmer certificaten van echtheid voor schilderijen afgeeft. De kunst criticus is voorts een der verdach ten in e en zaak van twee valse Re- noirs, (waarvoor hij certificaten had afgegeven) die nog door de recht bank ie Arnhem behandeld moet worden. Verbolgen chauffeur reed op politieman in Wraakoefening draaide op cel uit Gisteren diende voor het kantonge recht te Hoorn 'n zaak tegen de gebr. J. en Th. B. (25 en 39 jaar oud) uit Venhuizen. Zij hadden reeds meerma len het rijtuigenbesluit overtreden. Het vonnis was niet mis geweest: er waren boetes tegen hen geëist van 12 x 200 en 17 x 100 en bovendien stevige hechtenisstrafien. De 25-jarige J. B. had zich tijdens de zitting hier over dermate opgewonden, dat hij dreigde de 45-jarige opperwachtmees ter van de rijkspolitie J. F. Duster uit Venhuizen, die hen had geverbali seerd, wel eens te zullen krijgen. Na afloop van de rechtzaak gingen de beide broers ongeveer tegelijk met de opperwachtmeester naar buiten. De oudste hield de politieman aan de praat met een twistgesprek en de jongste broer haalde inmiddels zijn auto op. Ineens verscheen op het pleintje waarop de opperwachtmeester met Th. B. stond de redetwisten, de auto in grote vaart en reed pardoes op de heer Duster in. Deze kon op het laat ste moment nog opzij springen en nu ook de reservekooi op Kreel in daardoor zijn leven redden. J. B. gebruik genomen. De kudde is nuwerd meteen in hechtenis genomen gesplitst, zodat men thans zowel ten en zal vandaag waarschijnlijk al zuiden als ten noorden van rijksweg voorgeleid worden. De heer Duster 24 schapen op de heide kan zien gra- zou al eerder door de gebr. B. zijn zen. I bedreigd. De Commissie Ondernemingsraden van de Sociaal Economische Raad 'heeft per ultimo 1957 een onderzoek ingesteld naar de stand van zaken ten aanzien van de uitvoering van de Wet op de Ondernemingsraden. Uit een vergelijking van de aanwas in 1957 met de voorafgaande jaren blijkt, dat in 1955, 1956 en 1957 de aanwas respectievelijk 180, 296 en 279 heeft bedragen. De aanwas over 1957 is voor een groot deel (118) ge leverd door de metaalindustrie en de elektrotechnische industrie. De algemene indruk is wel deze, dat in de grootindustrie goede resul taten zijn bereikt. Daartegenover staat echter, dat in andere bedrijven men nog ver van het ideaal verwij derd is. De commissie heeft besloten nader in overweging te nemen het door een bevoegde instantie doen instellen van een soc.-wetenschappelijk onderzoek naar de remmingen en bezwaren, welke tot vertraging van de instel ling van een ondernemingsraad kun nen leiden. In dit onderzoek, zouden ook moeten worden betrokken de bedrijfstakken, waarin blijkens de behaalde resultaten bedoelde rem mingen en bezwaren zich niet of slechts in geringe mate voordoen. De moeilijkheden, die bij de instel ling en het functioneren der onderne mingsraden worden ondervonden, schijnen in het algemeen toe te ne men naarmate de onderneming klei ner is. De Commissie Ondernemingsraden heeft de resultaten van het onder zoek aan de S.E.R. voorgelegd, die het in zijn vergadering van 13 maart a.s. aan de orde zal stellen. Voorschotten gerepatrieerden Door het Rijk aan gerepatrieerden verleende voorschotten voor over- tochtskosten en meubelvoorschotten zullen niet meer ingevorderd worden na een termijn van tien jaar voorzo ver er dan nog een restant schuld zou zijn. Hierbij geldt de voorwaarde dat in deze jaren aan de aflossings plicht is voldaan. Voorschotten zullen ook niet meer ingevorderd worden als vaststaat dat betrokkenen niet of niet meer in staat zijn om deze schul den af te lossen. Die deelt minister Klompé mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over haar begroting 1959. Sedert 1 januari 1958 heeft het ministerie van Maatschappelijk Werk aan gerepatrieerden ruim 580.000 aan kredieten verstrekt. Ook deelt dt minister mee, dat haar ministerie bereid is, om gerepa trieerden, die een onderwijzersstudie aanvangen, over te plaatsen naar de gemeente, waar de kweekschool is gevestigd. Noodwoning noodoplossing De directeur van openbare werken in Barneveld, heeft een noodoplossing gevonden voor het jonge echtpaar Brouwer, dat morgenochtend zijn zelfgebouwde noodwoning op last van de gemeentelijkt autoriteiten zou moeten hebben afgebroken. De opdracht tot afbraak, die de gemeente overigens zelf reeds ten dele heeft uitgevoerd, is een gevolg van de maatregel dk tegen het groei end aantal clandestien gebouwde noodwoningen in de gemeente Bar neveld wordt genomen. Er zijn thans 250 van deze woningen. In overleg met de burgemeester van Barneveld heeft de directeur gemeentewerken er mee ingestemd, dat de boerderij, waar de noodwo ning op het erf staat, zal worden uit gebreid, zo dat de woning er in zal worden opgenomen. Wel is als voor waarde gesteld, dat de muren van het huis van steen en niet van hout zul len zijn. (92) bhron vertelt verder drt Hi HET D0KUMENT VOND, MO/ME HföOOOIDE, EN DE VLOEK DUi KENDE tii moe hem zondek krupvles VERKOPEN, ENNRMZELFDEOiR- MNNT WEö om faKEEN WlÏKETE VESCHULOKEN, EN V/N DE PERf EEN 0R0TE BEKENÜHEiD NNN DE V/NMNNT TE OEVEN. in Doorn - Een van de officieren van het marinekamp te Doorn is er deze dagen maar kaal vanaf gekomen. Deze hoge marinesoldaat had zich reeds lang lopen ergeren over de haartooi van een achttal mariniers, die schijnbaar met het J geld van de kapper op zak lie- pen. Al dikwijls had de officier de jongens naar de kapper ver- wezen om hun haar naar behoren en dienstvoorschrift te laten kort- wieken. Geen van de jongens echter gaf gevolg aan zijn op dracht. De officier ging ten einde raad - over tot straffer maatregel en liet de kapper de dienstplichtige hoofden van acht haar-verzame- lende jongelui totaal kaal knip- pen. Ze moesten het maar eens leren. Zijn optreden werd even- wel niet erg gewaardeerd door de kampcommandant, die in het ont- haringsgeval niet was gekend. De commandant zal daarom nu dis- J ciplinair optreden tegen de offi- cier, die van zijn opwelling wel een haartje spijt zal hebben. Een klein meisje in Arnhem vond op straat een enveloppe, inhoudende 600 en een girobiljet. Op dit biljet stond de naam van de afzender, ken nelijk de verliezer. Het meisje bracht de kostbare enveloppe naar de eige naar, een kruidenier, terug. Heel dankbaar gaf de kruidenier haar.... een flikje. De dochter van de kruidenier had het geld naar het post kantoor moeten brengen, maar had net onderweg verloren. Vol trots was het eerlijke vindstertje met de enve loppe naar de kruidenier gestapt en even trots was ze thuisgekomen met het flikje in haar hand, waarna ze het hele verhaal aan haar moeder vertelde.' Op de gister te Leiden gehouden maandelijkse vergadering van de Ne derlandse studentenraad hebben de heren G. de Wilde en A. E. du Perron enige besluiten gereleveerd van de onlangs in Peru gehouden achtste in ternationale studentenconferentie. De legaties uit 67 landen hebben deze conferentie bijgewoond, waal onder voor het eerst uit Colombia, Venezu ela, Singapore, Nepal en Ethiopië. De conferentie besloot haar researdh- en informatiecommissie over ander half jaar or de volgende conferentie verslag te laten uitbrengen over de situatie van het onderwijs in Neder lands Nieuw Guinea. Het aanstaande wereld;! eugdfesti- val Wenen werd met grote meer derheid door de conferentie veroor deeld. Aan het begin djr conferentie werd e-n motie aangenomen, dat het secretariaat van de conferentie (COSEC) een informele contacten met de International Union of Stu dents mag onderhouden. Voorts kwam ter sprake de actie van de Nederlandse Universitaire Or ganisatie van Psychologie Studenten (NIOPS). De praeses van deze orga nisatie gaf een toelichting, waarop de vergadering besloot de commissie hoger onderwijs" van de NSR in een spoedvergadering bijeen te doen ko men voor het bepalen van haar stand punt. Tenslotte besloot de raad een beurs ter beschikking te stellen voor een Al gerijnse student, zulks in verband met de onmogelijkheid voor de Algerijnse studenten om hun studie in Frankrijk of Algerije voort te zetten. Paard wilde niet gered worden Een felle uitslaande brand heeft vannacht omstreeks half drie de boerderij van de landbouwer H. Smit te Wierum (Fr.) totaal ver nield. Daarbij is de inboedel en de bedrijfsinventaris verloren gegaan. De brand ontstond door het ontplof fen van een gasfles, die in de schuur stond en die de brandstof leverde voor een gaskachel, waarmee de pootaardappelen in de schuur op temperatuur werden gehouden. De heer S. die door de ontploffing uit zijn slaap werd gewekt, probeer de nog een paard uit de stal te red den, maar het angstige dier schopte zo wild om zich heen dat de heer S. een paar gebroken ribben opliep en de reddingspogingen moest staken. De gehele boerderij stond, doordat het gas zich snel verspreidde, in een ommezien in lichterlaaie. Een tweejarig meisje te Beerta dat op visite was bij een familie, is plotseling de weg opgelopen, toen een met stro geladen truck met aan hangwagen naderde. Het meisje is door een wiel van de aanhangwagen geraakt en aan haar verwondingen overleden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8