EVEN AANDACHT IN DE TWEEDE KAMER VOOR K0LENKRISIS EN WANBEHEER DML De leiders van de Nieuw-Guinea- expeditie vertrokken van Schiphol Commissie KoersenMajoor K. heeft alles kunnen belichten Engelse mijn ontdekt DONDERDAG 5 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Geen lentamens nodig op vliegveld Woensdagavond laat zijn met het KLM-vliegtuig via de Noordpool en Tokio naar Biak vertrokken dr. L. D. Brongersma algemene en weten schappelijke leider van de expeditie naar het sterrengebergte in Neder lands Nieuw Guinea en kapitein-lui tenant ter zee vlieger G. F. Venema, die als technisch leider functioneert. De beide leiders zijn op Schiphol uit geleide gedaan door prof. dr. H. J. Lam, de voorzitter van de stichting expeditie Nieuw Guinea. Voor Ihet vertrek verstrekten de heren Brongersma en Venema notg enkele mededelingen over de expe ditie, welke op 9 april a.s. uit het ba siskamp Ok Sibil zal vertrekken. De expeditie zal 180 dagen duren met nog 20 dagen extra als reserve. De expeditie bestaat uit 70 perso nen, nl. de technische staf, waarin de drie vliegers en hun mecaniciens zijn begrepen, de wetenschappelijke on derzoekers (botanici, zoölogen, geolo gen, etihnologen enz), de mariniers (20 in totaal) en 20 man van de pa- poea-politie. Bovendien zal een aan tal dragers „in los verband" aan de texpedfc'ie worden toegevoegd. Op H8 maart vertrekken van Schip hol de helikopter-vliegers die reeds nema. Van „Wassenaar" en „Blij dorp" zijn aanvragen bij dr. Brongers ma, een jungle-kenner bij uitstek, binnengekomen. „Artis" heeft niets gevraagd, „maar daar weten zij wel, wat ze aan mij hebben", zegt dr. Brongersma. Kapitein luit. ter zee vlieger Vene ma zal voornamelijk in het basiskamp Ok Sdbil blijven, en van daaruit ra dio-telefonisch steeds contact houden met de buitenwereld (Hollandia, Biak enz.), en met de vliegtuigen en met de groepen der expeditie, die een zen dertje en een ontvanger steeds bij zich hebben. Op vaste uren per et maal wordt per radio-telefoon voort durend contact gezocht tussen het ba siskamp en de vooruitgeschoven pos ten. Men hoopt het Antaresigabergte (4200 meter hoog) te bereiken. Ook andere drukte. Dr. L. D. Brongersma heeft het de laatste dagen voor zijn vertrek zeer druk gehad, zeker 7 tentamens per dag „Ik was bereid tot vanavond half lil op Schiphol tentamens van de studenten af te nemen. Maar iedereen heeft zijn beurt gehad". Meer dan 59 detective-boeken zijn per schip naar Nieuw Guinea gezonden als ontspan ning in de spaarzame vrije tijd van de expeditieleden. Vlak voor het vertrek van de DC- 7C naar Alaska werden nog enkele telegrammen ontvangen met goede wensen en „veel succes o.a. van oud- gedurende enige tijd in Zwitserland erneur Vaa Baal van Ve zijn geweest teneinde een zware trai- ning mee te maken. Op 18 maart vertrekken enkele le den van het wetenschappelijk deel •van de expeditie, terwijl begin april de overige expeditie-leden volgen. „Intern transport". De voorraden, materialen, uitrus- ning Meinisz en van het Veteranenle- gioen Nederland. K.V.P.-LANDDAG 8 MAART (Advertentie) kiezingscampagne reeds zo'n grote serie spreekbeurten vervult, heeft 't ook zondag 8 maart niet licht. Hij zal evenals de heer Jan Peters op 8 maart spreken in zowel de verga dering van de 6000 als van de 4000. Met medewerking van de gemeen tepolitie te Den Bosch is voor een goede verkeersregeling ten behoeve van de 10.000 deelnemers gezorgd, terwijl voldoende parkeergelegenheid is voor de meer dan 150 bussen, de honderden auto's scooters en brom fietsen. ting, alsmede de beide hefschroef-1 der Partij om toegangsbewijzen moe vliegtuigen zijn per schip onderwegten worden afgewezen. De 10.000 toe- naar Sorong. In totaal wordt het ge-gangsbewijzen zijn vanuit de Partij wicht van deze goederen op 23.000 kg I centrale verzonden; wie geen toe- gesohat. gangsbewijs heeft, kan niet worden De beide hefechr oef vliegtuigen, die J toegelaten tot de meeting, elk maximaal 300 kg kunnen meene-1 men, zullen deze begage overbrengen Naar wij vernamen, is er op de van het splitsingsdepot aan de Digoel [toegangsbewijzen van hen, die voor naar het basiskamp Ok Sibil. Men i 8 maart plotseling verhinderd waren hoopt op goede weersomstandigheden, onmiddellijk beslag gelegd door hen, zodat niet te veel vertraging in het die dit ter ore kwam. Het was een De belangstelling voor de K.V.P.- landdag te Den Bosch zondag 8 maart zjs. is zo groot, dat nu nog binnen- homende aanvragen U'Vde ?,delingen I IR- LINDENBERGH NAAR ISRAEL vervoer zal ontstaan, ook niet als de expeditie na 9 april uitzwermt. De regenval gemiddeld per jaar be draagt drie tot vier meter. Ongetwij feld zal men ook op sommige dagen wel met grondmist te kamipen krijgen, waardoor de helikopterddensten zul len moeten worden gestaakt. Het doel van de expeditie werd door dr. Brongersma en overste Venema nog eens onderstreept met de volgen de woorden: een groot gedeelte van het Sterrengebergte zal worden on derzocht op zo uiteenlopend mogelijk gebied. Men hoopt er mineralen te vinden, wolfram, nikkel, kobalt, stroomgoud, voorts olie. Voorts wil men de diersoorten en planten be studeren en een onderzoek in te stel len naar de bevolking. Dictafoons om taaiopnamen te maken worden meege nomen. Ook kleinbeeld camelia's be horen tot de uitrusting van de expe ditie. Het spreekt vanzelf, dat de ver schillende afdelingen van de expedi tie uitgebreide verzamelingen hopen mee te brengen. „Een probleem om dat materiaal allemaal weer naar Ne derland te sturen", meent overste Ve- onverwachte kans om toch nog de K.V.P.-landdag te kunnen meemaken. Prof. Romme, die in deze ver- Dr. Ir. P. C. Lindenbergh te Kat wijk is door de voedsel en landbouw organisatie van de Verenigde Naties uitgezonden naar Israel om de rege ring aldaar te adviseren omtrent de vraagstukken verbonden aan de aan vullen van het grondwater. De heer Lindenbergh, die directeur is van de Leidse Duinwater Mij. is 1 maart j.l. via Rome naar Israel ver trokken. De duur van de uitzending is ge steld op drie maanden. Een dankbare glimlach voor Vrouwe Forluna Drie mensen op deze foto hebben elk 75.200 Engelse ponden uit een Engelse voetbalpool gesleept. Een vierde prijswinnaar, die in Belfast woont, kon niet aanwezig zijn bij de uitreiking van de cheques in het Grosvenor House te Londen. De gelukkigen zijn v.l.n.r.: de hen- George Leigh, inspecteur bij een Londense busonder neming; mevr. Judy Conyers-d'Arcy, een huisvrouw uit Brighton en de heer Donald Hopper, 'n tractor-monteur uit Leeds. In het midden, achter, staat de heer Bruce Forsythe, die de dankbare taak had de chèques te overha ndigen. Volgens de Kamercommissie-Koer sen heeft majoor Koopmann wel de gelegenheid gehad de achtergronden van de aankopen van kooktoestellen en de Piat-onderdelen te belichten. Op 8 december 1958 heeft de commis sie met majoor K. informatieve be sprekingen gevoerd, deze besprekin gen droegen niet het karakter van een verhoor en zijn geheim. Het stenografisch verslag van deze besprekingen, til zijn de majoor ter ondertekening toe gezonden. Hij heeft deze met enkele wijzigingen geretourneerd. Op de aangehechte nota had majoor Koop mann, de achtergronden van de bui tenlandse aankopen nader kunnen belichten, indien deze volgens hem niet duidelijk genoeg waren. Dit deelt de voorzitter van de Com missie Militair Aankoopbeleid der Tweede Kamer (commissie-Koersen) kwarto pagina's, mede op het verzoek van majoor K. een verweerschrift te mogen indie nen tegen de conclusies waartoe de commissie in haar rapport geko men is. Kamerlid stelt vragen over straaljagers Het Tweede Kamerlid de heer Roolvink heeft aan de minister voor defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Steunt de over plaatsing van een squadron straal jagers naar het vliegveld Twente op strategische overwegingen? 2. Zo niet, welke klemmende redenen heb ben de minister dan bewogen deze straaljagers een operatieterrein aan te wijzen, gelegen te midden van een dichtbevolkt en hooggeïndustriali- seerd gebied? Egoisme van landen der KSG Minister Staf voelde veel voor een debat over het wanbeheer bij het Di rectoraat Materieel Landmacht, zoals dit door de communisten in de Twee de Kamer was voorgesteld, maar gis termiddag hebben de Kamerleden met 96 tegen 5 stemmen besloten dit debat niet te houden. De communis ten hadden in deze zaak één houding aangenomen en dat was nieuw sinds de breuk in deze partij, zij hadden geëist om een behandeling van deze zaak nog vóór de verkiezingen. Dit alles was naar aanleiding van het rapport van de Kamercommissie over de gedragingen van de DML, een rapport, waarin majoor (K)oop- man en de DML niet zo goed tevoor schijn komen. Hierop hebben de mi nisters en majoor Koopman een ver weer geschreven, waarvan de voor zitter dr Kortenhorst melding maak- Hij meende echter dat het de bat toch maar beter niet vóór de verkiezingen gehouden zou kun nen worden. Het is juister het tweede deel van het rapport, dat gaat over de controle op de de fensie-uitgaven af te wachten. te. Kolen Andere zaak in de Kamer was de Europese kolenkrisis. Zoals men zich zal herinneren zijn er enorme voor raden kolen, vooral door Duitse aan kopen in Amerka, die een bedrei ging vormen voor de kolenindustrie in de landen van de Kolen en Staal gemeenschap. De Nederlandse regering heeft te maken met het vraagstuk: hoe hou den we de mijnwerkers in Limburg aan het werk? Nederland zal dan ook in die geest zijn stem bepalen als in de Europese raad van minis ters deze kwestie ter sprake komt. Wat zullen we doen om de produk- tie van kolen te beperken? Minister Zijlstra sneed dit probleem gister middag in de Tweede Kamer al even aan. Het ligt in de bedoeling, dat de Hoge Autoriteit van de KSG de cri sis-toestand zal afkondigen en een schema zal opstellen voor beperking van de invoer van kolen in de landen van de gemeenschap. De minister heeft in Luxemburg al verklaard, dat hij eerst het schema wil zien voor hij zijn stem zal geven. De mi nister is van mening, dat de kolen- prijs niet mag afhangen van de vraag en het aanbod op de markt. Men zal echter de prijzen wel moeten ver lagen. Harold Macmillan lussen Moskou en Washington De Engelse eerste minister Harold Macmillan en de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zijn, na een bezoek aan de Sowjet-Unie, weer in Londen teruggekeerd. Tijdens een persconferentie, welke direct na aankomst op het Londense vliegveld werd gehouden, verklaarde Macmillan, dat hij hoopte, president Eisen hower persoonlijk verslag uit te kunnen brengen van zijn besprekingen met de Russische leiders. Schadelijk De Hoge Autoriteit is nog steeds in bespreking, een debat in de Kamer zou hierop schadelijk kunnen wer ken, hetzelfde geldt voor de invoer in de Duitse havens van kolen, waarover onderhandelingen gaande zijn. Het Kamerlid Hederhorst (P.v.d.A.) had een debat over deze onderwer pen aangevraagd. En ook nadat de minister deze uiteenzettingen had ge geven bleef hij van mening, dat er voldoende vragen over bleven, die wél gesteld en besproken zouden kunnen worden. „De heer Nederhorst vindt het jammer van de tekst van dc verklaring, die hij heeft opgesteld, vond de heer Hazenbosch (AR). De socialist las zijn verklaring voor besloten met drie moties, waarin men met de beste wil van de wereld geen kwaad woord kon lezen. Het ging over de belangen van de mijnwer kers, de haven van Rotterdam en de Europese eenwording. De moties werden slechts gesteund door de com munisten en socialisten, en dus ver worpen. In zijn voorbereidend be toog sprak de heer Nederhorst over de vrees, dat de arbeiders in de mij nen weer met prestatie-eisen gestraft worden. Hij tipte ook even het ont slag van 800 Italiaanse mijnarbeiders aan. Is men nu geslaagd deze mensen in Noord-Franse kampen onder te brengen? De minister antwoordde, dat pogingen hiertoe nog niet mislukt zijn. De arbeiders maken er echter ■bezwaar tegen in barakken te worden ondergebracht. De minister erkende, dat de lan den van de K.S.G. de kolenkrisis te egoïstisch bekeken hebben. Daarom is het inderdaad nodig, dat er een boven-nationale Hoge Autoriteit komt. De kabinetskrisis in Italië ech ter heeft deze zaak vertraagd. De landbouwer H. Kos in Juliana- dorp (N.-H.) ontdekte dezer dagen een gevaarlijk projectiel in zijn akker. Hij waarschuwde de Marine Mijnop- ruimingsdienst, die een onderzoek in stelde. Het projectiel bleek een vier meter lange Engelse magnetisch- akoestische mijn te zijn. Men heeft de omgeving afgezet en het vee tijdelijk laten evacueren om de mijn onschadelijk te maken. En kele deskundigen hebben het projec tiel van zijn ontsteking ontdaan en het gedemonteerd. De zoons van de boer zijn met hun landbouwmachines in de loop der jaren verscheidene ma len over de mijn gereden, zonder dat zij het grote gevaar bevroedden. Majoor K. anlwoordl: Op deze verklaring heeft majoor Koopmann in een brief als volgt ge reageerd: De commissie heeft mij inzake de aankoop van de kooktoestellen en de P.I.A.T.-onderdelen geen enkele vraag gesteld, waaruit ik redelijkerwijze de indruk zou hebben kunnen krijgen dat de commissie mijn beleid als ambte naar van het D.M.L. aan de hand van deze twee aankopen in het algemeen zou willen gaan beoor delen of liever gezegd, na de vrijspraak door het Hoog Mili tair Gerechtshof zou willen gaan herbeoordelen. Er was dus voor mij geen enkele aanleiding om het mij toegezon den stenogram van mijn gesprek met de commissie te gaan aan vullen met de achtergronden van de twee vermelde aankopen, ten aanzien waarvan de commissie gesteld zij waren daartoe be voegd of zij achtten zich daartoe om de een of andere reden ge roepen mij niets te laste heeft gelegd, ja zelfs mij niets heeft gevraagd wat op een be dekte telastelegging geleek. De griffier der commissie heeft mij daarenboven gezegd, dat het, door tijdgebrek, niet de bedoeling was het mij gezonden stenogram ingrijpend te wijzigen of aan te vullen. Ik heb, na al het leed, dat ik heb ondervonden van de tegen mij gerichte strafvervolging, geen en kele behoefte om achtergronden van bepaalde aankopen van het D.M.L. bekend te gaan maken, maar ik ben wel verplicht mij te verweren tegen lasterlijke aan tijgingen van een kamercommis sie, die veroordelingen uitspreekt zonder telasteleggingen en zon der het, om welke reden dan ook, gezochte slachtoffer tevoren op de verweten gedragingen te heb ben gehoord of, om in de termen van de Commissie te blijven, die gedragingen met de Commissie te hebben besproken. Sjoukje lerug uil Colorado Springs HET BEZOEK AAN DE 41ste RAI Vanaf de opening hebben thans ruim 67.000 personen de 41ste RA.L- tentoonstelling van motorrijwielen, scootsers, bromfietsen en fietsen, in combinatie met camping 1959 te Am sterdam bezocht. Het aantal bezoe kers per dag bedraagt ongeveer 10.000. Woensdagavond is Sjoukje Dijkstra, het Nederlandse schaatsenrijdstertje uit Amstelveen, op Schiphol teruggekeerd uit Colorado Springs, waar zli bij de wereldkampioenschappen kunstrijden voor dames de derde plaats r:" °!r,L 0. *'«n hoe dr. en mevrouw Dijkstra hun dochter met een flinke pakkerd verwelkomden. Op de achtergrond haar vriendin en rivale Joan Haanappel uit Den Haag, die door ziekte tijdens de kampioen schappen werd uitgeschakeld.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7