Verdeeldheid over vraag onderwijzer-universiteit Wimpie vraagt niet naar zijn ouders Voorzitter NCBTB overleden Verslechtering of verbetering door ruil- en herverkaveling? Baby viel uit auto DINSDAG 3 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Als opvolger van het overleden lid der Eerste Kamer mr. dr. G. Kolff, komt op de Chr. Hist, lijst voor, de heer C. Staf, die thans minister voor defensie is. Als de heer Staf zijn a.s. benoeming niet aanneemt, komt in aanmerking mr. J. Ravesloot, die burgemeester is van Almelo. De wet schrijft voor, dat de benoemde bin nen 28 dagen dient te beslissen. Zo hij dan nog geen bericht zou hebben gegeven, wordt hij geacht de be noeming niet te hebben aangenomen. Om de poliiiek op de voei ie volgen Te Las Palmas (Canarische eilanden) heeft men in het grote stadspark een kinderleeszaal-in-de-open-lucht in gesteld. Zelfs in de „winter" kunnen de kinderen van de boeken genieten, want het gebeurt maar zelden, dat de temperatuur lager is dan 18 graden Celsius. De nederlandse interacademiale organisatie voor psychologie-studen ten „Niops", waarbij' alle psycholo gische faculteit-verenigingen der Nederlandse universiteiten zijn aan gesloten, is een actie begonnen tegen het wetsvoorstel over de toelating van onderwijzers tot de universitaire studie in psychologie en pedagogie. De actie, die in de afgelopen da gen begonnen is door een actie-co mité van Nijmeegse studenten, wordt gesteund door het Nederlandse in stituut voor pratische psychologen, waarbij psychologen zijn aangeslo ten die hun studies aan nederlandse universiteiten hebben gemaakt. Zo als men zich zal herinneren heeft de NIOPS alle studenten in de psycho logie oproepen geen college te lopen woensdag aanstaande. Van de zijde van NIOPS, dat staat onder leiding van de Nijmeegse stu dent J. Uyen, is vernomen, dat het protest er niet op gericht is de onder wijzers uit te sluiten van academisch onderwijs. Wel verzetten de studenten zich te gen de ruimere voorschriften die voor het colloquium doctum, voor hen die geen gymnasium of h.b.s. diploma bezitten, gesteld zijn. Vroe ger moesten zij die deze toelatings proef wilden af legen minstens 30 jaar oud zijn. Thans is deze leeftijdsgrens verlaagd. overigens op z'n gemak Wimpie, het Rotterdamse jochie van drie jaar, dat in een ziekenhuis moest worden opgenomen omdat zijn ouders hem zo ernstig mishandeld hadden, heeft over gebrek aan be langstelling niet te klagen. Reeds direct nadat de kranten het verschrikkelijke gebeuren wereld kundig hadden gemaakt, begonnen de goede gaven binnen te stromen. Een kooi met vogeltjes opende de rij en zo is het doorgegaan. Op het ogen blik neemt de vloed van geschenken af, maar het resultaat is toch, dat in de kamer, waar de inspectrices van de Rotterdamse kinderpolitie zetelen, zoveel speelgoed staat, dat men zich in een speelgoedwinkel waant wel twintig beren grote en kleine, auto's treintjes, een driewieler, prenten boeken, snoepgoed en meer dingen, die kinderen het grootste plezier kun nen bezorgen, staan uitgestald. Daarnaast een pak prentbriefkaar ten, bijna alleen van kinderen af komstig, en brieven van volwassenen die geld sturen of de deuren van hun huis voor het verschoppelingetje openstellen. „Ik woon 'n minuut van zee" animeerde een der briefschrij vers. Aan geld kwam wel 150.bin nen, oude vrouwtjes stuurden zelf gebreide kousjes en kinderen brach ten him spaargeld bij de politie. De instanties, die zich het lot van Wimpie hebben aangetrokken, te weten de Raad voor de Kinderbe scherming en de kinderpolitie, heb ben besloten, een keuze te doen uit het speelgoed. Het mooiste is na tuurlijk voor Wimpie en wat er dan overblijft, is voor andere kinderen, die nog nooit een stukje speelgoed hebben bezeten. Het geld wordt dan versnaperingen besteed en steeds zal Wimpie dus iets krijgen. Het ventje maakt het intussen goed en voelt zich erg best op zijn gemak in het kindertehuis, w ar hij is on dergebracht, maar.hij vraagt nog steeds niet naar vader of moeder. Afwijkend standpunt Het bestuur van de Vereniging van Studenten in de Psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam daarentegen is van mening, dat het NlOPS-bestuur de grenzen van zijn bevoegdheden heeft overschreden, toen het, zonder voorafgaand over leg met de in hem vertegenwoordig de faculteitsverenigingen van de ver schillende universiteiten, tot deze ac tiviteiten overging. Het bestuur van de Vereniging van Studenten in de Psychologie aan de Vrije Universiteit wenst nadrukke lijk afstand te nemen van deze acti viteiten met name van: Het verzen den van een telegram en een adres aan de Staten-Generaal, de oproep tot boycot van de colleges op woens dag 4 maart a.s. en voorts van alle overige acties die het NIOPS in de zen nog wil voeren. Het bestuur schaart zich achter de beslissing door de Tweede Kamer genomen inzake het wetsvoorstel tot toelating van onderwijzers tot de academische examens in de pedago giek en in de psychologie. Bij het hernieuwde onderzoek tegen de 38-jarige los werkman P. F. en de 27-jarige metselaar G. v. D. beiden uit Kerkrade, wegens diefstal van een cassette met gouden siera den ter waarde van 50.000 gulden uit een gesloten wagen, persisteerde de officier van justitie, bij zijn eis van vier jaar gevangenisstraf tegen beide verdachten, die alle schuld hardnek kig ontkend hebben. De houding van verdachte F. was tijdens de zitting zo aanmatigend en brutaal ,dat de president zich genood zaakt zag de man tijdens een van de verhoren tijdelijk uit de zaal te doen verwijderen. De verdedigers bepleitten vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 16 maart. De „Willem Ruys" vernieuwd en vergroot In de levensgeschiedenis van het m.s. „Willem Ruys" begint a.s. zater dag, als het schip zijn nieuwe taak begint, een nieuw hoofdstuk. Niet alleen is het zeer grondig verbouwd, maar bovendien gaat het een nieuwe route bevaren, een om-de-wereld- passagiersdienst, nl. vijf rondreizen per jaar, die ieder 63 tot 64 dagen zullen duren. Als tegemoetkoming voor de bemanning is het vaarschema zo geregeld, dat men met Kersmis en Nieuwjaar in de thuishaven zal liggen. Het aantal bedienden bedraagt 190, waaronder 65 van de vakscholen,135 bevaren bedienden van de eigen MOTORVLET OVERVAREN Gistermorgen is tijdens dikke mist een motorvlet op weg van Marken naar Lelystad ongeveer 6 km. van deze - plaats aangevaren door een Urker kotter. De motorvlet werd zwaar beschadigd, maar kon op eigen krachten Lelystad bereiken. Een der passagiers, de heer de Groot, afkom stig uit Marken liep een ribfractuur op. BROMFIETSER VERONGELUKT De 49-jarige W. Harland, wonende aan de Melis Stokelaan te 's-Graven- hage is gistermiddag tegen half vier op het Spui om het leven gekomen. Hij bereed een bioi. fiets en begon plotseling te slingeren. Zijn wiel raakte de trottoirband, waardoor hij viel. Hij overleed vrijwel direct. De heer H. was werkzaam bij het nijver heidsonderwijs. In Offenbach is de 20ste internationale lederwarenbeurs geopend. 380 Duitse en 45 firma's uit zes Europese landen zijn op de beurs vertegen woordigd. Foto: een der inzendingen, welke dadelijk opviel was een aardige damestas in de vorm van een globe. De ene bespreking na de andereeen telefoon die niet stilstaat... Wees zeker! Neem bij begin van hoofdpijn of kou onmiddellijk 'ASPRO'! Dan behoudt U onder alle omstandig heden Uw opgewektheid Hoofdpijn opkomende kou U bestrijdt het snel en zeker met 'ASPRO'. 'ASPRO' betekentzich een ander mens voelen, opgewekter, prettiger'ASPRO' Is onschadelijk en Irriteert Uw maag nletl 2 'aspro'1 -en, Uóehttoeeb programma „HERHALING OR VERZOEK' tnr Radio tutemburg 200 m.) itdtro loodigmorgtn 10AS ui In de ouderdom van 72 jaar is gisteren te Leiden overleden de j Lloydschepen en 45 kellners, die tot heer Christiaan van den Heuvel, oud-1 nu toe aan de wal werkten. Zij heb- lid van de Tweede Kamer en voorzit- j ben inmiddels allen een „trainings ter van de Nederlandse Christelijke 1 programma" moeten afwerken. Boeren en Tuindersbond. De heer I Van den Heuvel werd in 1878 te Haarlemmermeer geboren en trad reeds vroeg op politiek terrein op de voorgrond. j •••I Dp 'zaterdag 28 februari 1959 heeft Nog maar 25 jaar oud werd hij jn jgen BOSCh de definitieve oprich- voor de A.B.-partij lid van de ge- ting plaats gehad van de „Stichting meenteraad van Haarlemmermeer, verenigde Katholieke Zangersbon- Tien jaar later vaardigde deze par-1 den in Nederland", tij hem af naar de Tweede Kamer bisschoppelijke goedkeuring op waarvan hij bijkans 35 jaar, tot 1956,de statuten werd begin januari van deel heeft uitgemaakt. I dit jaar verkregen. De overledene is tal van jaren re-1 Het bestuur van de stichting be- dacteur geweest van het nieuwsblad staat uit: mr J. G. Smeets, Thorn, „De Nieuwe Meerbode", het week-voorzitter; J. H. Groenen, Utrecht, blad van de christelijke boeren- en secretaris; F. Warnik, Hoorn, pen- tuindersbond, in 1941 verbleef hij als ningmeester; J. van Hoeyen, Utrecht, gijzelaar eerst te Schoorl, daarna te I J, j. C. Fest-Rovers, Nijmegen, L. H. Buchenwalde,, waaruit hij ernstig v. Beek, Roosendaal, en Th. v. Rhee, ziek naar huis terugkeerde. Tegelen, bestuursleden. De minister van landbouw, visserij De procentuele verdeling van de en voedselvoorziening a.i. heeft op gelden over de categorieën van inves- termgswerken in ruil- en herverkave lingen is gemiddeld in de laatste jaren als volgt: 1. aanleg en verbetering wegen 25% 2. waterbouwkundige werken 30% 2 kavelindelings- en vergrotmgs- werken 20% 4. grondverbeteringswerken 15% voor ruil- en herverkaveling. Door 5 landbouwbedrijfsgebouwen, het langzaam op gang komen van 1 woningen en kassen 7% deze gecompliceerde werken in de C' landschapverzorging 2% 7. aanleg waterleiding en elek triciteit 1% schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid de heer Enge'bertiiiK verklaard dat in de afgelopen 10 jaar gemiddeld 50 miljoen gulden jaarlijks uit 's rijkskas is besteed eerste periode na de 2de wereld oorlog kan er volgens minister Staf onderscheid gemaakt worden tussen twee vijfjarige perioden De besie aanmoediging voor de beroeps-voeiballer Het lieve zonnetje lokte tijdens het weekeinde bijna iedereen naar buiten. Moeders namen haar kroost mee naar het sportveld om papa aan te moedigen. De moeder op deze foto betrok zelfs baby in de sfeer van het sport veld, maar de zuigfles werd toch echt niet vergeten.... Het departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft na de tweede wereldoorlog geen Van 1949, tot en met 1953 is er per I nauwgezet algemeen onderzoek inge, I steld naar de verslechtering of ver jaar uit s rijkskas gemiddeld 25 betering van de gebruiks- en eigen miljoen gulden hiervoor besteed, domsverhoudingen in een aantal af- 1 gesloten ruilverkavelingen. Wel werd in een drietal gevallen onderzoek ver richt, aldus de minister, die hierbij het onderzoek in Nieuw-Leusen, Moergestel en Drenthe memoreerde. Onderzoek. Op de vraag of de minister bereid is alsnog ten spoedigste in een vol doend aantal voor 1956 afgesloten ruilverkavelingen een nauwgezet on derzoek naar de eigendoms en ge- bruiksverslechteringen en -verbete ringen van de kavelindelingen ten gevolge van verkoop en vererving te doen instellen kan de minister me dedelen, dat zulk een onderzoek reeds gaande is. De cultuurtechnische dienst heeft namelijk in december 1958 be sloten om in een vijftal representa tieve ruilverkavelingen, tot stand ge komen in de jaren 1945-1949, een in tensief onderzoek in te stellen. De voorlopige algemene ii.druk is. dat in deze gebieden de overdrachten I bij verkoop en vererving slechts ia 1 weinig gevallen tot een verslechtering van de toestand aanleiding hebben gegeven. Vaak is de ruilverkaveling ook aanleiding geweest tot verbete ring op grond van landbouwkundig inzicht bij betrokkenen, b.v. wanneer families met het oog op te verwachten boedelscheidingen hiermede destijds bij de wenszittingen van de ruilver kaveling reeds rekening hielden, al dus de minister. KOELHUIZEN LEEG In de koelhuizen is geen boter meer aanwezig. De voorraden zijn geheel uitgeput. Alleen bij de handel is nog een hoeveelheid koelhuisbo- ter aanwezig. Volgens het Produkt KIND DOOR GAS GEDOOD In de Spanjaardsstraat te Leeuwar den is zondagmiddag een baby door gasvergiftiging om het leven geko men. Het vier maan len oude kind in een wieg op de zolder te slapen. Toen de overige huisgenoten na een wandeling weer thuis kwamen, bespeurden zij een scherpe gaslucht. Het bleek ,dat de slang van een gas- comfoor was losgeraakt, waardoor het gas kon ontsnappen. Het kindje werd levenloos in de v/ieg aangetrof fen. Geen leisel Enkele voorbijgangers zagen zon dagavond tot hun grote schrik de achterdeuren van een bestelwagen, die op de hoek Goirleseweg-Ringbaan te Tilburg de bocht nam, openschie ten en een kinderwagen naar buiten komen. De wagen sloeg om en een baby rolde over de straat. Een eind je verder bleef het luid huilend Ug- gen. De vader van het kindje, de heer De J. uit Tilburg, die de wagen be stuurd had, rende naar de baby toe, waar hij tot zijn grote vreugde con stateerde, dat het kind volkomen on gedeerd was. Politie maakie een einde aan gokkerij in Ambonezenkamp 36 Ambonnezen, waaronder drie vrouwen, zijn zaterdagnacht bij een inval door de politie in het Ambon- nezenoord Lunetten te Vught gearres teerd. 27 Werden er naar verhoor en proces verbaal weer vrijgelaten. De rest zal voor de officier van justitie moeten verschijnen. In dit kamp werd al maandenlang gelegenheid gegeven voor hazard spel. Sommige arbeiders vergokten hun gehele weekloon met het „main- dadoe"-spel, een soort roulette. Dat arbeidslozen en arbeidsschuwen, die de goklust stimuleerden en het spel organiseerden, op deze wijze soms veel meer verdienden dan zij die er hard voor moesten werken, had in het kamp al tot fikse vechtpartijen geleid. De burgemeester van Vught had zich tot de kampleiding gewend en officiële instanties hadden al gewaar schuwd, maar men ging rustig door. schap voor Zuivel is het onwaar- Nu is er voorlopig met strenge hand schijnlijk, dat er voor de lente nog een einde gemaakt aan de verboden boter zal worden opgeslagen. praktijken. Kom, trek er eens uitmet een boek Neveda, Rokin 118, Amsterdam l Advertentie

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7