Een FPeisverhaal ichtersdebuut UIT DE OMGEVING Stijging omzet Zaalberg Madrigaalkoor zoog „Johannes Possion" DINSDAG 3 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT RauiNA B en een Wie gaai er mee naar Ierland varen? Er is korte tijd geleden op de Ne derlandse boekenmarkt een boekje verschenen dat èn als reisverhaal-1 in-ongewone-trant èn als vertaling meer dan gewone aandacht ver- I dient: Heinrich Böll's: „Wie gaat er i mee naar Ierland varen?" in een ver- j taling van de kortelings overleden dichter-schrijver J.. F. Weremeus Buning. Waarschijnlijk het laatste werk dat de Nederlandse letteren1 van deze vruchtbare litterator bezit-1 ten. 1) Als reisverhaal vraagt het meer j dan gewone aandacht omdat het nietj alleen naar de vorm maar ook in i geestelijk opzicht afwijkt van dat gene dat ons gewoonlijk als reisim pressie wordt voorgelegd. Böll heeft n.l. deze, zijn indrukken in een zeer plastische vorm gegoten, korte flit sen waarin hij de geheimzinnige sfeer van het oude Keltische eiland en de geestelijke instelling van zijn bewo ners scherp en raak weet te treffen. Wij maken kennis met het Ierse volk, een volk van uitersten naar beide kanten: Uitersten van godsdienstzin en onverwoestbaar geloof, uitersten ook van lauwheid en menselijke on deugd in grote en kleine zonden; uitersten in fatalisme en optimisme, in gelatenheid en zonnige kijk op een leven en land dat toch zo weinig te bieden heeft. Al lezende komt men tot de over tuiging dat Ball niet alleen door deze kenmerken is geïnspireerd maar ook daarvan geïmprimeerd is, hoe zou hy anders zijn indrukken op de wijze als hij het in zijn boek heeft gedaan kunnen weergeven? Reeds op de eerste bladzijden confronteert Böll ons met een levenshouding die ieder verbazen moet die de Ierse ziel niet kent: „Een van Engelands liefelijkste land schappen lag aohter mij, Kent, in zijn bijkans nog boerse pracht; het won der van Londen echter had ik slechts haastig gezien, en daarna een van de donkerste steden van Engeland: Liverpool; maar hier op het schip was Engeland ten einde: hier rook het al naar turf, hier klonk de taal Keltisch en uit de keel in het tus sendek en de bar, hier nam de ge daante van Europa reeds andere vor men aan: armoede was niet illeen geen schande meer, maar noch eer, noch schande; zij was als maatschap pelijk begrip, even onbelangrijk als rijkdom. De scherpe vouwen in de pantalon bleken hun betekenis verloren te hebben, en de veiligheidsspeld, de aloude Keltisch-Germaanse gesp, her nam haar rechten: overal waar de knoop door de kleermaker op een be paald punt gezet was, verving zij die door een komma: dit gaf kansen op vele fraaie, geïmproviseerde plooien, die een knoop belemmerd zou heb ben. Ook als ophanger voor vereni gingsinsignes, ter verlenging van de sokophouder, ter vervanging van de manchetknoop zag ik de veiligheids speld; tenslotte als wapen waarmee een kleine jongen een eenzaam man door het gat van de broek stak; de jongen stond versteld en daarna ver schrokken, omdat de man geen en kel teken van schrik vertoonde; de jongen klopte daarna met zijn wijs vinger voorzichtig de man af om te zien of hij nog leefde; hij leefde nog, en klopte de jongen lachend op de schouder." En dan dit onderdeel van een on navolgbaar gesprek tussen een poli tieagent en een automobilist die zijn papieren vergeten was: „Ja," zegt de landsman binnen de wagen, „toen mijn schoondochter de vrouw van mijn tweede zoon toen die haar eerste kind kreeg een lief klein meisje met heel licht blond haar en ongelooflijk lichtblau we ogen, een pracht van een kind, weet U! toen was het weer haast net als nu. „En even zozeer: op de dag dat mijn vrouw haar verstandskies ge trokken werd 's morgens regen, 's middags zon en 's avonds weer re gen precies als toen Catie Cough- lan de pastoor van St. Mary dood-1 stak." „Hebben ze nog uitgevonden waar om ze dat eigenlijk gedaan heeft?" „Ze heeft hem doodgestoken om dat hij haar geen absolutie wou ge ven. Voor het gerecht zei ze maar één ding ter verdediging: „Moet ik dan soms sterven met mijn vele zon den beladen?" wel, en op diezelf de dag kreeg het op twee na jongste kind van mijn tweede dochter zijn eerste tand, en wij vieren dat nog ieder jaar; maar toen op die dag liep ik door Dublin in de stro mende regen, om Catie te vinden." „En heeft U haar gevonden?" „Neen, ze zat al twee uur op het bureau, en wachtte op ons maai er was niemand bij de hand omdat v/ij allemaal onderweg waren om haar te zoeken." „En was ze nog berouwend?" „Geen cent. Ze zei: „Ik veronder stel dat hij recht naar de hemel is gevlogen; wat wil een mens dan nog meer?" Deze twee citaten mogen de lezer voldoende zijn om het werk van Böll en het allervoortreffelijkste Nederlands waarin Werumeus Bu ning het boek vertaalde, die waar dering te geven waarop het recht heeft. Er woont een vijftien-zestienjarig meisje, ergens in Den Haag, Wieteke van Dort. Dat meisje schrijft versjes, sterk gescandeerde versjes met voor al veel puntjes tussen de woorden. Zo- ais zovele meisjes van die leeftijd schrijven in het poezie-album van hun vriendin- of in een met lief bloe metjespapier gekaft dagboekje. Zij heeft een verzameling van die versjes „Handen" genoemd en vond een uitgever die deze pennevruchtjes in een klein, o ja, heel bescheiden bundeltje heeft laten drukken. De redacties van onze damesbla den hebben de ogen verzaligd ten hemel geslagen en dwepend, mèt lie ve kiekjes, de lezeressenschaar voor gehouden dat er in Den Haag een échte dichteres woont eentje van vijftien-zestien jaar. Jammer; voor het papier waaróp het bundeltje is gedruk, voor de ko per die zich bekocht moet voelen, voor het meiske zelf. Want met dat alles zijn verwachtingen gewekt die nog lang niet aan enige vervulling toe zijnals ze ooit zullen worden vervuld. Want met poezie hebben deze rijmelarijtjes nog echt niks te maken, zelfs al rijmt het hier en daar nog niet eens zo onaardig. Mis schien, héél misschien later, als Wie teke zelfs tot de jaren des onder scheids en tot wat meer bezinning is gekomen zal ze poezie kunnen schrij ven. Men oordele zelf, daarbij beden kend dat het hier om een penne- vrucht van een puber gaat: MENSENHANDEN Schepen.. Huizen.. Projectielen.. Mensenhanden Bouwen.Sparen.en vernielen. Mensenhanden Schieten.. Bommen. .Dode zielen. Mensenhanden. Snikken. .Beven. .Bidden. Knielen. Mensenhanden. Bouwenweer vernielen Urenlang. Doemt hen tot ondergang De meeste poezie zit in de puntjes en misschien ook nog wat in de hoofdletters. Maar wie weet. .later we zullen het beste er maar van ho pen. W. PRINS. 1) Heinr. Böll: Wie gaat er mee naar Ierland varen? Vert. J. F. Werumeus Buning. Uitg. Ad. Donker, Rotterdam 2) „Handen" door Wieteke v. Dort. Uitg. Uitgeverij Nijgh en v. Ditmar, 's-Gravenhage. KATWIJK AAN DEN RIJN St. Deus Dedit. In tegenstelling tot wiat men in vele vergaderingen nogal eens ziet, was de opkomst, der vergadering van „St. Deus Dedit", afdeling Katwijk aan den Rijn, goed bezocht. De leiding was bij voorzit ter de heer L. Vreeburg. Na opening en lezing der notulen, werd het jaar verslag van de secr. de heer H. v. d. Boog gelezen en vervolgens het fi nancieel verslag van pennigmeester H. Looyensteijn, waaruit men kon vernemen dat de gewone inkomsten hadden bedragen 147.52; het Stui versfonds 37.40; de uitgaven be droegen 128.39; batig saldo 246.93 De kas commissie bestaande uit de heren J. v. Leeuwen en W. v. Rijn hadden alles in orde bevon 'en. Tot leden der kascommissie voor 1959 werden benoemd de heren A. v. d. Eshof en Cor v. d. Boog. Bij de hier na volgende bestuursverkiezing wer den de periodiek aftredende heren H. v. d. Boog en H. Looyensteijn her kozen. Besproken werd dan het Ar beidscontract voor Katwijk en Om streken, hetgeen volgens niet-offi- ciële gegevens nog niet definitief is vastgesteld. Een uitvoerige bespre king hierover volgde nog maar ver wacht werd dat in het bekendge maakte contract wel geen wijziging meer zal komen. Kapelaan J. G. M. van Breugel sprak een begeesterend woord tot de aanwezigen. Hij ver heugde zich over de korte duur van de vergadering. Immers als er moei lijkheden zijn, duren de vergaderin gen als regel lang. Hij sprak de beste wensen uit voor de "deling voor 't lopende jaar. Na rondvraag sluiting. De speeltuin. Binnenkort heeft Katwijk atan den Rijn een speeltuin. Er is ook een Speeltuinvereniging, die onder leiding van vice-vooorzitter de heer A. J. Jansen in „De Roskam" vergaderde. In zijn openingswoord herinnerde de heer Jansen aan de medewerking van het gemeentebe- bestuur bij de aanleg van een speel tuin, een speeltuin in de buurt „Het Molenblok", die, naar men hoopt, spoedig in gébruik zal kunnen wor den genomen. Mevr. Van Schooten- de Voogd gaf een verslag over de werkzaamheden van het afgelopen jaar. De penningmeester, de heer J. Plagman, gaf financieel verslag over 1958, er was een batig saldo van 1200.doch de begroting voor '59 gaf een nadelig saldo van 1400. te zien. De voorz. de heer H. G. Meulenbeld, had bedankt. In diens plaats werd gekozen de heer A. J. Jansen. De heer G. Visser werd herkozen. Besloten werd, nieuwe leden die na 1 april lid woorden, boven een in schrijfgeld van 2.nog 0.50 te laten betalen voor een exemplaar der statuten. Namens het gemeentebestuur was de heer W. Proost, chef van de afd. sociale zaken, aanwezig, die er op wees dat het gemeentebestuur het op prijs zal stellen als bij de tot stand- koming van de speeltuin, dus bij de aanleg, een grote mate van zelf werkzaamheid aan de dag zal woor den gelegd. KATWIJK NIEUWE SCHOOL Het schoolbestuur van de Baron v. W. v. Gatwijckschool heeft, nadat men al enkele jaren met een gebrek aan schoolruimte zat te tobben, thans bericht van het gemeentebestuur ontvangen dat met de bouw van een nieuwe school kan worden begonnen. Deze nieuwe school die gebouwd zal worden nabij het punt van samen komst van de Nieuwe Duinweg en de Provinciale weg in het uitbrei dingsplan „De Koestal" zal en 12- klassige school worden, doch voor lopig zal volstaan worden met 6 klassen. Het gehele complex zal met inbegrip van de speelplaats groot zijn 7000 nv2 en de grond- cn bouwkosten zullen bedragen 500 000.—. LEIDSCHENDAM Hel Schoolgeldvraagstuk Zoals wij reeds berichtten, heeft het sinds begin '58 gevormde R.K. School bestuur aan de ouders van school gaande kinderen medegedeeld, dat zij over het schooljaar 19581959 10 schoolgeld moeten betalen terwijl van de andere gezinshoofden een bijdrage van minstens 5 per jaar verwacht wordt Op deze mededeling is veel critiek losgekomen. Daarop heeft het school bestuur thans geantwoord dat het geenszins de bedoeling is geweest, het betalen van schoolgeld verplicht te stellen. Het schoolbestuur wil voor het ver volg liever spreken van een vrijwil lige bijdrage en verwacht dan ook dat de ouders van kinderen en de andere gezinshoofden de van hen verwachte bedragen vrijwillig aan het schoolbe stuur zullen betalen. Het schoolbestuur motiveert zijn verzoek om financiële steun met er op te wijzen dat het jaarlijks 3000 tot 4000 zal moeten uitgeven voor administratiekosten en rente, voor 'n deel van het salaris van de vakonder wijzeressen voor handwerken, voor aanschaffingskosten van kruisbeelden, voor bijdragen aan schoolfeestjes, voor onkosten van feestelijkheden o.a. bij opening van een school en bij ju bilea van het schoolpersoneel. De genoemde bedragen (zowel ho gere als lagere) kunnen ineens of in kwartaaltermijnen betaald worden. LISSE JAARVERGADERING K.A3. In haar gebouw aan de School straat werd door de Kath. Arbeiders beweging, afd. Lisse, de jaarvergade ring gehouden. Deze werd geopend door de voorzitter, de heer G. de Ko ning die een terugblik wierp op de aktiviteiten van het afgelopen win terseizoen. Het moest hem van het hart, dat het bezoek aan de bijeen komsten voor een 1100 leden tellen de afdeling vaak minimaal was. Thans was in verband met de a.s. verkiezingen het manifest van de K.A.B. verschenen met het urgentie program. Men moet niet denken, dat alles direct verwezenlijkt zal kun nen worden, doch het is een doel bewust streven, waaraan vastgehou den zal worden. De arbeiders rneneh tegenwoordig, dat alles voor hen wordt klaargemaakt en zij zelf niet direct er meer erbij betrokken zijn. Echter door de gecompliceerdheid der vele vrar«gstukken moest men dit overlaten aan de vertrouwensmensen in de top-organisaties. Spreker wees erop, dat er een toenemend materia lisme werd geconstateerd, hiertegen zal men zich moeten gaan verzetten. De voorzitter besloot zijn openings woord niet een beschouwing over de binnen- en buitenlandse problemen, waar d* K.A.B. direct of indirect bij betrokken werd. Uit het verslag van de penning meester, do heer C. Bon, bleek dat er een batig saldo was van 4.957,82. Op de hypotheek moest per 31 dec. nog 5800.worden afgelost. De kascommissie zei bij monde van de heer C. Lamboo ,de boeken en be scheiden te hebben gecontroleerd en alles keurig in orde te hebben be vonden. De vergoedingen voor penningm., secretaris en het adviesbureau wer den met terugwerkende kracht over eenkomstig het gestelde in de vorige vergadering, verhoogd tot respectie velijk 200.—, 100.— en 100.—. Secretaris, de heer C. Warmerdam, vertelde in zijn jaarverslag, dat de afgelopen periode door het solidari teitsfonds drie maal een beroep op de leden was gedaan. Van de onderafdelingen telde de Bouwvakarbeiders 104 leden, de trans portarbeiders 92, de houtbewerkers 33 en de H.K.W. 119. Op de Centrale Volksbank werd dit jaar gespaard ruim 46.000. Het ad viesbureau kreeg 96 gevallen te be handelen. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heren J. de Koning, J. v. d. Eist, P. Veimey, C. Bon en Joh. Slobbe, welke laatste zich niet herkiesbaar stelde. Er wa ren twee kandidaten gesteld, t.w. de heren P. Rewijk en J. S. Ruigrok, waarna de heer P. Rewijk werd ge kozen terwijl de aftredende bestuurs leden werden herkozen, waarvan de heer J. de Koning als voorzitter. Bij de rondvraag spoorde de heer A. Beijsens de leden aan, ook het brood van de Coöperatie te betrek ken daar velen wel lid zijn van de Coöperatie, doch het brood ergens anders betrekken. De heer Jac. van der Voort brak een lans voor de Centrale Volksbank. De voorzitter bedankte de K.A.V. voor de prachtige verzorging van het kinderfeest. Ook het afgetreden bestuurslid, de heer Joh. Slobbe, werd dank gebracht voor de aangename samen werking. Pastoor Schneiders, geestelijk advi seur, sprak tot slot no een opwek kend woord over de priesterroepin gen, waarbij hij de ouders aanspoorde de sfeer in de gezinnen zo godsdien stig mogelijk te doen zijn, zodat er kans is op meer priesterroepingen. Soberheid en offervaardigheid spelen hierbij een grote rol. SASSENHEIM Het „Oude Koningshuys" naar oude glorie? Het ligt in het voornemen van de heer D. Dusoswa om in het Oude Koningshuys", waarvan hij de eige naar is, een hotel-café-restaurant te gaan uitoefenen. Het bedrijf zal van hetzelfde ka rakter zijn als het bedrijf, dat reeds vroeger althans in de eerste op zet in het Oude Koningshuys werd uitgeoefend. Het is de bedoeling in dit monumentale gebouw, dat zich door uiterlijk aanzien en interieur onderscheidt van andere dergelijke inrichtingen, vooral buitenlanders en zeer hoge Nederlandse gasten te ont vangen. Het gebouw is uitermate geschikt voor het ontvangen van gasten voor representatieve doeleinden. Dit laat ste is vooral van belang voor de gro te exportbedrijven van bloembollen in de bollenstreek. In een bedrijf, als vorenomschre- ven, is de verkoop van sterke drank een bijkomstigheid. Het zakelijke doel van het bedrijf is anders ge richt. Als service voor de gasten is de verkoop van sterke drank echter onmisbaar. In verband hiermede heeft de heer Dusoswa B. en W. van Sassenheim verzocht, hem een tapvergunning te verlenen. Het college is evenwel niet in staat dit verzoek in te willigen, aangezien het door de Kroon, op voorstel van de gemeenteraad, vast gestelde vergunningsmaximum reeds is bereikt. De enige mogelijkheid tot inwilliging van het verzoek bestaat hierin, dat ons college door de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid wordt gemachtigd een tap vergunning boven het vastgestelde maximum te verlenen. De minister kan bedoelde machtiging slechts ver lenen, indien de inrichting be schouwd kan worden als een buiten gewone inrichting voor maatschap pelijk verkeer. Voorts moet het ini tiatief van de raad uitgaan. B. en W. zijn van mening, dat het in het Oude Koningshuys te vestigen bedrijf kan worden beschouwd als een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer. Zowel de aard van het bedrijf-zelf, als van het gebouw, waarin het wordt gevestigd, wettigen deze mening. De minister heeft een en ander destijds reeds er kend, zoals blijkt uit het feit, dat ook voor het vorige bedrijf een machtiging werd verleend. Laatst genoemde machtiging werd later in getrokken, omdat het karakter van de inrichting in de loop der jaren was veranderd. Het belang der gemeente Sassen heim zou er ongetwijfeld mede ge diend zijn, wanneer een inrichting, als de onderhavige zou tot stand ko men. Daarnaast zal niet gevreesd behoeven te worden, dat door het verlenen van een tapvergunning het drankmisbruik wordt bevorderd. In dit verband delen B. en W. de raad mede, dat uit de op grond van art. 7 van het Besluit Justitiële Documen tatie ingewonnen inlichtingen is ge bleken, dat de naam van de heer Dusoswa niet voorkomt in het straf register of in het algemeen documen tatieregister. Op grond van het vorenstaande adviseren z|j de raad aan de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid voor te stellen, het college te machtigen om voor een of meer localiteiten van het Oude Konings huys een tapvergunning boven het vastgestelde maximum te verlenen. Raadsagenda De gemeenteraad komt bijeen op woensdag 4 maart 1959 te 20 uur in openbare vergade ring. De agenda vermeldt o.m.: Ontslag onderwijzer openbare lagere school benoeming twee leerkrachten open bare lagere school; aanvullende voorschotten op vergoedingen Kleu teronderwijswet; medewerking art. 72 L. O.-wet 1920 voor stichten nood- school achter de Pancratiusschool; drankwetvergunning voor het „Oude Koningshuys"; opslag voor huishou delijk gebruik van brandbare vloei stoffen; toepassing winkelsluitings wet 1951 voor handel in kokswaren; invoering schoolmelkvoorziening;; aankoop perceel Hoekstraat 1; ver betering 19 woningen Tijloosstraat door Woningbouwvereniging „Voor uitgang". Uitbreiding „St. Antoniusschool" Sedert enige jaren is de r.k. op leidingsschool „St. Antonius" geves tigd in zeven lokalen van de oude St. Pancratiusschool en in vier lokalen van de nieuwe St. Pancratiusschool, een voor het onderwijs onhoudbare situatie. De inspecteur van het on derwijs is met het schoolbestuur van mening, dat op korte termijn de mogelijkheid gevonden moet worden, in één gebouw onderwijs té vinden. Het schoolbestuur heeft voorkeur voor uitbreiding van het gebouw aan de ParklaanSt. Antoniuslaan met acht lokalen, waarvoor destijds grond werd gereserveerd. Hiermede stemt de inspecteur in maar hij meent, dat verwezenlijking van dit plan niet op korte termijn mogelijk is omdat men geen bestemming heeft voor het oude gebouw. Daarom is de enige weg, het uitbreiden van de oude Pancratiusschool. Hoewel deze oplossing zeer gebrekkig is, menen B. eh W. de raad toch te moeten ad viseren, de gevraagde medewerking te verlenen. Schoolmelkvoorziening B. en W hebben stappen ondernomen om te komen tot invoering van een school melkvoorziening. Een enquête onder de ouders heeft aangetoond, dat ge rekend kan worden op de deelname van circa 1400 kinderen, of 85% 90% van de leerplichtige jeugd. In de enquête zijn niet betrokken de ouders van leerlingen van de Dr. de Visserschool, van welke school het bestuur niet wenst mede te werken. B. en W. willen de kinderen van de lagere en kleuterscholen vier maal per week van een kwart liter melk laten voorzien, waarvoor via de melkhandel „melkkaarten" aan de ouders worden verkocht. De kosten, die n£ aftrek van subsidies, geduren de één jaar voor rekening van de gemeente komen, bedragen 1.426. Aankoop perceel Hoekstraat 1. Van een doodlopend stukje straat aan de rand van de bebouwde kom is de oude Hoekstraat plotseling veranderd in een niet onbelangrijke toegangs weg tot het „plan Bijdorp". Daardoor doen zich steeds meer bezwaren ge voelen voor het verkeer. Opheffing van de „bajonetknik" in deze straat is naar het oordeel van B. en W. zeer gewenst. De heer P. Klomp, eigenaar van het perceel Hoekstraat 1 op pervlakte 93 m2 is bereid zijn eigendom te verkopen voor de som van 5500. De voorwaarden, waar onder de aankoop zal geschieden wa ren aan B. en W. over te laten. Het college verzoekt de raad, toe stemming tot de koop te geven. Volgens mededelingen van de N.V. Koninklijke Nederlandse fabrieken van wollen dekens, voorheen J. C. Zaalbferg en zonen, is een aanzien lijke stijging van de omzet geregis treerd. Op de exportmarkt is deze stijging bijzonder spectaculair. In een bepaald land steeg de omzet over 1958 met 80 procent. In 1959 zal, volgens de N.V. Zaal berg, de gestegen omzet van 1958 worden verveelvoudigd. Naar een ander land nam Zaalberg ongeveer 90 procent van de totale Nederlandse export van wollen dekens voor haar rekening. Sinds enige tijd verwerkt Zaalberg ook draion, een produkt van de Bayerfabrieken in Leverkusen. VILLABOUW ROOMBURGERLAAN Aan de Roomburgerlaan, nabij de Kanaalweg worden volgens een ont werp van het architektenbureau Th. N. J. A. Geels uit Leiden een drietal villa's voor eigen rekening gebouwd door N. Mol uit Leiderdorp. In Leeuwarden is gisteravond de 66-jarige alleen wonende mej. S. B., wonende in de Lijsterstraat, door ko lendampvergiftiging om het leven gekomen. Zij zou gisteravond bij ken nissen op bezoek gaan, maar toen zij niet verscheen, gingen deze kennis sen, ongerust geworden, naar haar woning. Zij vonden de vrouw levenloos op de vloer in de woonkamer. VOORSCHOTEN Binnensport-uitwisseling. Einde lijk is de Voorschotense Sportraad in staat geweest, een sportuitwisseling te beleggen tussen ploegen van Voor schoten en die van een andere ge meente. Bij pogingen om tot een uitwisse ling te komen met de gemeenten Lei den en Voorburg had men niet veel succes, maar Wassenaar bleek al aan stonds enthousiast voor het idee. Hedenavond zal nu de eerste bin nensport-avond gehouden worden in „Het Wapen van Voorschoten". Deze ontmoeting wordt om acht uur ge opend door burgemeester Van der Hoeven, waarna om kwart over acht de wedstrijden beginnen. De wedstrij den omvatten: biljarten, bridgen, dammen en schaken. Op uitnodiging van Wassenaar zal deze eerste binnensport-avond in het najaar gevolgd worden door een turn- ontmoeting in Wassenaar. De techni sche verzorging van deze avond is in handen van de Voorschotense sport verenigingen; de Sportraad organi seert het geheel. Z0ETERW0UDE VIJFTIG KINDEREN GAAN PASSIESPEL OPVOEREN In het weekblad „De Bazuin" werd in het jaar 1956 een zeer verdienste lijk passiespel gepubliceerd, geschre ven door een onbekende onderwijzer. De Kath. Raad van Overleg heeft de laatste van de culturele cyclus be stemd voor een jrassieavond en, hoe wel „Het is volbracht" voor grotere jongens en meisjes geschreven werd. hei er op gewaagd de leerlingen van de 6e klas van de St. Aloysiusschool en de 7e klas van de H. Hartschool dit passiespel te laten opvoeren. De heer A. H. J. Paardekooper heeft de regie op zich genomen daar in bijgestaan door kapelaan Wilmink en de heer J. W. Vink, hoofdonder wijzer. Het is wel een zware taak voor de leiders om vijftig jongens en meisjes de hun toegewezen rol ver liggende boven hun kinderlijk ver mogen toch nog te leren zeggen en de hoogverheven onderwerpen te doen begrijpen en in te leven. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de toeschouwers het spel van de nog maar jonge kinderen zullen moeten zien en waarderen naar hun kinder lijk begrip en vermogen. Het is ver heugend, dat de ouders nu reeds zo veel belangstelling tonen door de kinderen te wijzen op de schone taak die zy in het passiespel vervullen. De eerw. zuster Veronica, hoofd van de huishoudschool, ontwerpt en vervaardigt de vele costumes, waar voor de Vrouwen van Nazareth uit hun collectie costumes, een grote hoeveelheid draperingen ten gebrui- ke hebben gegeven. LIET Nederlands Madrigaalkoor, dat gisteravond onder leiding van Willem Mizée Bach's Johannes Passion uitvoerde, mag bij de jaar lijks terugkerende passieuitvoering zich verheugen in een toenemende belangstelling en in een evenzeer toenemende graad van schoon en welslagen. Wij beginnen met de uitermate verzorgde zang te roemen van het koor, dat de medewerking had van een keur van instrumenta listen van het Residentie-orkest, zich noemende het Residentie-Kameror kest; met Hans Schouwman clave- cimbaal, Bram Martijn orgel; voor treffelijke solisten in de obligaat partijen en het continuo. De realisa tie, die Mizée aan 't beknopte, maar zeer karakteristieke werk gaf, ge tuigde van doordachte stijl-aanvoe ling, omdat hij (bovenal) maar óók zijn koorleden deze allerhoogste mu ziek volkomen beheersen; sensitief, nobel en rijk genuanceerd zingend; allen doordrongen van 't wezen van deze lijdensmuziek; vergend ernstig geestelijk beleven van alle deelne- menden, maar ook van alle toehoor ders. Alle karakteristieken, waaraan de Johannes Passion zo rijk is, waren een toonbeeld van tekening en op rechte schoonheid. Bewonderens- waard! ALS solisten fungeerden de tenor Chris van Woerkom, als Evange list, voortreffelijk in stijl en voor dracht, eenvoudig en raak. Voorts David Hollestelle in de Christuspar tij, deze sobere (maar door haar so berheid zo moeilijke) partij voortref felijk zingend, mede door zijn waar dige dictie, een grote muzikale groei ten toon spreidend. Een indrukwek kend en in-muzikaal vertolker! Dan Annie Hermes, de alt. Aan haar kan men een Bach-partij toevertrouwen. Zij bezit de psyche hiertoe. Zij voelt superbe aan, subtiel, maar beheerst in het tot klinken brengen van haar ziele-roerselen. Onder beheersing verstaan wij niet wat de met een zeer welluidende sopraanstem be gaafde zangeres Riggina Beekman deed. Haar lyrisch gezang is geens zins in Bach-sfcyl, noch de vertol king, die de (naar men ons zeide, Italiaanse) tenor Michele Molleseaan de aria's gaf. Voor deze zanger zij gezegd: een passdon is geen opera. Ook hij heeft een mooie kradhtige stem, die evenwel in de hoge tonen enige revisie nodig heeft, aangezien deze niet vrij zitten. Meine Pot zong zcals steeds, de kleine partijen en bas-aria's, als doorkneed in de par tituur. II7AT wij nog verder bewonderend hebben beluisterd, dat waren de choralen. Ingetogen, melodisch en met kracht van spanning. Het Resi dentie Kamerorkest, als ensemble (in het begin wat stroef) zorgde voor een volwaardige instrumentale ondergrond, en de instrumentaal so listen moeten met ere worden ver meld. Hans Schouwman, Bram Mar tijn (aan een electronisch orgel), en Bouguenon, cello, gaven een onder grond, die door bescheidenheid uit muntte en toch de aandacht in juiste maat trok. Alles bijeengenomen was 't een hoogstaande uitvoering om spanning en ontspanning om tempi en voor drachtstijl; om Mizée's grote muzi kaliteit; zijn zuiverste intenties in dienst stellend van dit verheven werk, waarvan deze uitvoering ons weer nader heeft gebracht tot de grote innerlijke betekenis en waarde van Bach's Johannes Passion. J. KORTMANN

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6