Drie verkeersongelukken op Rijksweg te Oegstgeest Moeder met vier kinderen door gas verstikt Massaal pelgrimslegioen trok door bijzonder rustig Amsterdam STILLE OMGANG 1959 Kamerlid Gor Kleisteriee sprak voor Zoeterwoudse KVP-jongeren t Hef was van ons MAANDAG 2 to.. .,r 1959 DE liEIDSE COURANT PAGINA Een enorme karavaan van bijna vijf en twintig: touringcars slingerde zaterdagavond door de ingeslapen westelijke, zuidelijke en oostelijke wijken van Amsterdam naar de H. Stee met bijna twaalf honderd pelgrims uit Leiden en naaste omgeving. Verontwaardigd hebben zij gekeken naar de gemotoriseerde verkeersagent die de stoet opende, niet wetende, dat hij in tegenstelling tot vorige bus-jaren de opdracht gekregen had om de binnen stad zoveel mogelijk te sparen. Wegens een massale opkomst uit heel het land. De uitzonderlijke rust van die binnenstad en het milde voorjaarsweer na de warmste februaridag van deze eeuw maakten de 78-ste Stille Omgang tot een bijzonder aangename „samenzwering van enkel mannen" zoals hij twee jaar geleden genoemd werd. Zoals bekend betrof de algemene intentie de lijdende Kerk. hoofd zijn bisschop, mgr. M. A. Jan sen. Zo goed als aanééngesloten trok ken zij langs de aanééngesloten Am sterdamse gevels, waarvan slechts in Klalverstraat en Nieuwéndijk door de schreeuwerige reclames weinig te zien was. Het tempo van de Leidse groep had 1200 Bedevaartgangers van afdeling Leiden In een stampvolle Hartebrugkerk was pater A. Vermeulen o.f.m. de eerste predikant, die de hemeltergen de nood in de onderontwikkelde ge bieden belichtte. H'ij wees erop, dat de liefde tot God niet echt kan zijn wanneer deze niet tot uitdrukking komt in het menselijk vlak. Onze be langstelling moet gebaseerd zijn op genegenheid en liefde, die in zijn al lerfijnste nuance slechts in God is te vinden. Heel het menselijke leven dient een getuigenis van het geloof te zijn om de voedingsbodem te kun nen vormen voor het geloof der bui tenkerkelijken. Na gewezen te hébben op het be lang van het Concilie dat door de Paus is aangekondigd, vestigde pater Vermeulen de aandacht op het be lang, dat ook binnen de kerkge meenschap eenheid heerst. De zonde is de voornaamste belem mering voor het onderlinge kontakt, omdat deze de liefde ondergraaft en daarom ontrouw betekent tegenover God, de Kerk en de gemeenschap. De juiste verhouding tussen mens en God komt het best tot uitdrukking in de verhouding van mens tot mens. Verontwaardigde bedevaart ganger. Vlak na het door pastoor Ceslaus Tij nagel gecelebreerde lof trokken zeventien bussen de stad uit, die on derweg door deputaties uit ondermeer Katwijk, Warmond en Voorhout ge completeerd werden tot vijf en twin tig in totaal. Dat was precies een tiende deel van alle bussen die de hoofdstad bereikten. Samen met vijf tien extra treinen brachten zij 21.000 pelgrims naar de aloude bedeweg, die in de middeleeuwen al werd gevolgd ter herdenking van het H. Sacrament van Mirakel. Onderweg kwamen de Leidenaars enkele groepen met wan delstokken tegen, die hit De Wee re (N.-<H.) en Roelofarendsveen afkom stig waren. Door de kalmte van de weinige late feestgangers in Oud- Amsterdam had de politie met de sa bel aan de riem het betrekkelijk rus tig, geassisteerd als zij werd door enige tientallen orde-commissarissen van het Genootschap van den Stillen Omgang. De grootste groep van twee duizend man kwam uit Eindhoven; andere groepen kwamen uit TWente (ongeveer 1300 man), Den Haag (1100) en Rotterdam met aan het het omrijden langs de halve stad en het verkeerd afzetten op het Water- looplein in plaats van op de Nieuwe Zijds Voorburgwal. In totaal waren j dertig kerken ingeschakeld om het i massale pelgrimslegioen op te van-1 gen. De H. Mis werd opgedragen door pater C. A. Tonus, behorende tot de Congregatie van de Paters van Scheut en werkzaam geweest els mis sionaris op de Filippijnen. De cele brant werd geassisteerd door de pa ter J. H. I. Nieuwenhuysen o.f.m. ka pelaan van de parochie Hartebrug, en kapelaan W. J. C. Wijnands te Warmond. Nogmaals de Lijdende Kerk. Tijdens zijn predikatie wees pater Tonus op de verbijsterende nood in da onderontwikkelde gebieden, die wel iets hoger kunnen liggen, omdat wel schril afsteekt bij de teohnische leemte tussen de voorgaande groep steeds groter bleek te worden. Geluk bij een ongeluk. In tegenstelling tot enige voor gaande jaren werd de Moses en vooruitgang van het atoomtijdperk. Over de hele wereld lijden zes van de tien mensen honger, en van de overige vier zijn er nog twee, die niet hun eigen kleding dragen. Uit erva miHHBH ring sprak hij over de barre boos- Aaronkerk aan het Waterlooplein 1 heid van de kerkvervolging in China slechts door één groep benut voor 't1 en de toestand op de Filippijnen, dat bijwonen van de H. Mis. Dat was 'ni'het enige katholieke land is van het geluk bij het ongeluk, diat de Leidse Verre Oosten. De predikant spoorde afdeling bijna een half uur te laat iedereen aan tot een vurig gebed om aan de tocht was begonnen wegenskracht voor de Lijdende Kerk. Wielrijder gedood Zaterdag hebben op de Rijksweg Den HaagAmsterdam drie verkeers ongevallen plaats gevonden, waarvan één met dodelijke afloop. In het twee de geval moest een wielrijder met een zware hersenschudding in het Acad. Ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. Het derde ongeval had slechts ma teriële schade tot gevolg. Zaterdagmiddag omstreeks half een reed de 57-jarige wielrijder J. L. v. d. Kooy uit Noordwijkerhout op de rechter rijbaan van de rijksweg, tus sen de Drie Witte Palen en De Slaag. De wielrijder, die waarschijnlijk niet bekend was met de situatie terplaat se, moet bemerkt hebben, dat er een rijwielpad gelegen is aan de linker zijde van de autobaan. Hij stak plot seling de weg over, vlak voor een Volkswagen-sportauto. De chauffeur heeft door sterk naar links zwenken getracht een aanrijding te voorko- mên. Bij de botsing, die niettemin volgde, werd de heer Van der Kooy vrijwel op slag gedood. De Volkswa gen werd deerlijk beschadigd. Rijnsburg en wilde de weg naar huis vervolgen over het naast de autoweg gelegen hijwielpad. Hij werd ge schept door een auto, bestuurd door de heer De K. uit Rijnsburg, Met een zware hersenschudding werd hij op genomen in het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Nauwelijks een kwartier later wil- Stille Omgang 1959: een lange zwijgende stoet trekt langs de lamp in de Amsterdamse Kal verstraat, waar eeuwen geleden het Mira kei plaats gevonden heeft. de mevr. P., eveneens afkomstig uit draaien tot aan de verkiezing en zal Leiden, bij de Drie Witte Palen de weg oversteken. De dame kwam uit de richting Rijnsburg. Ze stapte af aan de rand van de autobaan en stak lopend over. Halverwege de rijbaan werd haar het rijwiel uit de hand ge. reden door een auto, bestuurd door de heer Van E. uit Amsterdam. Ten gevolge van deze aanrijding, waarbij de dame als door een wonder werd gespaard, reed de heer Van E. in op een tegenliggende wagen, bestuurd door de heer W. M. uit Oude Tonge. Het rijwiel van mevrouw P. werd geheel vernield, beide auto's kregen zware schade maar er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Bij de foto: de situatie op de weg na de eerste aanrijding: de Volkswagen sportauto werd zwaar beschadigd. KVP JONG EN FRIS HOUDEN In het kader van de verkiezings actie was de oproep aan de leden van de K.V.P. gericht, getiteld als „pro paganda bijeenkomst van de jonge ren met het jongste Kamerlid Cor Kleisteriee als spreker". De voorzitter de heer A. J. v. d. Poel, gaf in zijn openingswoord grif toe, dat deze A ->•• .vorm van uitnodiging, al was daar .h^lf 5 jVe?/1s^ na^y dan wel aan toegevoerd, dat zij die r-htviamipt np 9.4)-mri <jp mnppman T o m zichtviaduct de 20-jarige jongeman R. uit Leiden plotseling de rijweg over De wielrijder kwam uit de richting zich niet meer tot de jongeren reke nen van harte welkom zouden zijn, de oudere leden blijkbaar weerhou den had deze bijeenkomst bij te wonen. Deze bijeenkomst was tevens jaar vergadering en de voorzitter gaf een chronologisch breedvoerig verslag van het jaar 1958, een opsomming van de vele activiteiten bij de twee gemeenteraadsverkiezing waarbij spr. wellicht nog wel doordraaien als de socialisten niet meer aan de regering komen. Ook al heeft de P.v.d.A. nog tot kort voor deze getuigd van een regeringsperiode waarin het beleid zo uitermate progressief was. Onze oud K.VP.-mii.lster van der Brink heeft in de jaren '48'53 met zijn industriële plan de strijd gewon nen tegen de structuele werkloosheid en door belastingregelingen bij inves teringen bevorderd, dat een miljoen mensen meer in de industrie werk kregen. Rom-mg heeft de strijd gewonnen voor de progressieve kinderbijslag waarbij de socialisten de grote rem mers waren. De K.V.P.-minister Witte heeft 'iet aantal gebouwde wo ningen in 1958 opgevoerd tot 89.000. Na nog zeer vele belangrijke punt ten uit het program van de K.V.P. verduidelijkt te hebben eindigt spr. met een gloedvol betoog over de hoge waarden die de christelijke politiek te behartigen heeft, het vervullen van de zending om de mens de weg naar de waarheid en het leven te leren kennen. Er volgde nog een gedachtenwisse- ling waarna de voorzitter de heer Kleisteriee dankte voor zijn leerzaam en vruchtbaar betoog. Onder luid applaus overhandigde de voorzitter daarbij als geschenk het echte Zoe terwoudse product een kaas. Nabeschouwing. Hierna hield de heer P. C. Paarde- kooper een nabeschouwing over de verkiezingen. Het financieel verslag gaf een tekort aan van 70.20 als ge volg van de vele verkiezingskosten. Door de bijzondere inzameling is echter verdere financiering tot aan de contributie-inning wel mogelijk. De heer Kleisteriee ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat, al is men politiek nog zo c ndeskundig, hoe lauw het poitiek peil wel zal staan men thans toch beseffen moet, dat het er bij de verkiezing van 12 maart om gaat of het Nederlands volk be reid is zijn goedkeuring te hechten aan een ordelijk beleid tot regeren volgens christelijke en sociale begrip pen. De jongeren vooral in hun groot getal van 1.250.000 kiezers onder de leeftijd van 30 jaar moeten begrijpen, dat zij zich moeten bezig houden met de politie omdat de staatkunde zich met de mens bemoeit van de wieg tot het graf. De K.V.P. wil dan ook streven de kie9gerechtiglieid te brengen van het 23ste naar de 21- jarige leeftijd. Het groqtste belang van politiek medeleven van de jongeren is echter, onze partij jong en fris te houden. De jongeren moeten zich tijdig inzet ten om eenmaal de plaats van de ouderen, goed geschoold in de poli tiek, in te nemen. Fabel van Burger. De gehele socialistische propa ganda, de fabel van Burger als zou den de rechtse Kamerleden de be zittende klasse aan nog meer bezit willen helpen zal nog wel als een wilde grammafoonplaat blijven door zijn afkeuring uitsprak dat negen mensen, de adviescommissie, hebben uitgemaakt wie in de gemeenteraad komen. Verder gaande betreurde spr. dat er geen enkel lid van de gemeente raad uit de Kruisheren parochie was gekozen. Nu vooral, omdat deze paro chie de eerst getroffene bij de an nexatie zal zijn en daarbij elke ver tegenwoordiging mist. Spr. pleitte voor het oprichten van een afd. van de K.V.P. in de Kruis- herenparochie en gaf het bestuur een jaar om deze grieven te over wegen. De voorzitter meent dat de klok niet achteruit zal gezet worden. De instelling van een adviescommissie is reglementair bepaald en hare verkie zing heeft in de vergadering van 110 leden plaats gehad. De secretaris ziet niet in dat de ge meenteraadsleden ook niet de belan gen van de Kruisherenparochie zou den dienen. Opgemerkt wordt dat bij de groslijststemming geen reactie uit de Kruisherenparochie is gevoerd, waarop de heer Paardekooper op merkt dat de leden-kiezers nu een maal altijd het advies opvolgen. Als de opmerking wordt gemaakt, dat een gemeenteraadslid uit de paro chie van de Kruisverheffing gekozen is doch later daaruit verhuisd is merkt de heer Paardekooper sarcas tisch op: dat heeft men wel geweten anders had men ook deze niet geko zen. Na dodelijke aanrijding er als een haas vandoor De heer O. uit Uffelte, die zaterdag avond op de weg Steen wij k-Meppel de 65-jarige mevrouw J. Oosterhof- Wobben had aangereden, stopte, om de vrouw, die niet ernstig gewond was, hulp te bieden. Toen mevrouw Oosterhof, met haar fiets aan de hand de weg wilde oversteken, wilde op staan, naderde een personenauto met grote snelheid. De heer O. trachtte de automobilist nog te waarschuwen, maar deze kon niet meer stoppen. Mevrouw Ooster hof werd voor de tweede maal, en nu dodelijk, aangereden. De chauffeur van de tweede wagen stopte, opende het portier om het resultaat van de aanrijding te zien, doofde zijn lichten en reed met grote snelheid verder. BROMFIETSER DOOR LEKKE BAND VERONGELUKT. Vermoedelijk door het springen van zijn voorband, is de 64-jarige Amster dammer A. van Dijk gisteren in Wou denberg met zijn hoofd tegen een boom geslagen en overleden. Zijn stoffelijk overschot werd op de Ge- rensteinselaan te Woudenberg gevon den. Zijr bromfiets lag in de gracht. In een van de stille Tilburgse ar beidersbuurten heeft zich zaterdag een drama afgespeeld, tengevolge waarvan een moedei en haar vier kinderen alle meisjes om het leven zijn gekomen. De vader die 's morgens vroeg naar zijn werk was gegaan is de enige van het gezin die aan de dood is ontsnapt. Omstreeks 10 uur zaterdagmorgen vervoegde een huurincasseerder zich aan de achterdeur van de woning aan de V. Heemskerckstraat 45 te Til burg. Reeds in de tuin bespeurde hij een doordringende gaslucht, waarop hij terstond alarm sloeg. In de keuken trof men op de grond het lichaam van mevr. W. Vermeer- v. d. Luytgaarden (29) nog in nachtgewaad in bewusteloze toe stand aan. Zij stierf korte tijd later. Toen men in d ewoning nog meer ramen en deuren wilde openzetten trof men op de slaapkamers boven, in de bedden, de vier dochtertjes Cornelia (8), Wilhelmina (5), An- tonia (3) en Christina (IVj), leven loos aan. j Streekroman HANOL SPOOR 2) „Ach, stop maar, we worden het toch niet eens". „Daarom vraag ik me af, waaraan het dorp de eer te danken heeft jou om deze tijd als logeergast te mogen bergen". Met lichte ironie ging Frank verder: „mij dunkt daar moet wel een gewichtige reden voor zijn, als jij je hier afzondert, terwijl je zelf be weert, dat de stad zoveel meer te bieden heeft". Mia scheen door deze vraag even haar zelfverzekerde houding te ver liezen. Frank zag haar ondanks poe der en rouge verbleken. Dan haalde ze onverschillig haar schouders op. „Och, het stadsleven vraagt soms te veel van een mens. Nogal wat ge fuifd en zo. Ik vond het nodig wat op rust te komen om mijn uiterlijk wat te sparen. Hier word je als het ware gedwongen rust te houden, ter wijl je in de stad soms de dag nietl van de nacht onderscheiden kan". Zij veerde wat overeind en zei hef tig: „maar lieve help, Frank, je wilt toch niet beweren dat je na al die oorlogsjaren en de daarop volgende tijd toen je zoveel gereisd hebt, nog zo conservatief bent als de hier vast geroeste dorpsbewoners?" Zonder te antwoorden keek Frank over haar heen naar buiten, waar het duister reeds begon te vallen, en alleen de avondhemel oplichtte. Zachtrose en lila wolkjes trokken het oog tot zich. Zo was de lucht op vele plaatsen geweest als hij en zijn vriend zich ver van huis bevonden. Hoe zou een meisje als Mia kunnen begrijpen dat twee mannen, zwervers moe, soms zo'n geweldig verlangen naar huis konden hebben. De vele ontberingen die ze in en kort na de oorlog moesten doorstaan, hadden beiden gestaald en veel geleerd, maar het verlangen bleef. Hoe dikwijls was het niet voorge komen dat wegen en bruggen ver woest waren zodat hun reis ontijdig moest worden afgebroken. Hun er varingen bij de zeemacht hadden hun geleerd om zich onder alle omstan digheden aan te passen. Zijn vriend had echter wel eens lachend opge merkt: „we gaan alle gevoel voor romantiek verliezen. Als we een aar dig meisje zouden tegenkomen, kun nen we dadelijk zien of ze handig in de huishouding is, en vragen we ons af of ze wel sokken zal kunnen stop pen". Mia was allerminst het type van een sokkenstoppende huisvrouw; in tegendeel, zij had rneer een vlinder- natuur, zo van dertien in een dozijn. Mia zag hem staren, en wilde weer de aandacht tot zich trekken. „Ik had wel gedacht", zei ze veel betekenend, dat je allereerst je buurmeisje zou willen begroeten". „Wat weet je van haar?" vroeg Frank zo heftig dat ze er van schrok. Ze voelde een lichte jalouzie, haar aanstellerige houding verdween een ogenblik en gepikeerd merkte ze op: „maak je niet dik", en spottend ging ze verder, „als de leliën in 't veld, hoor. Zij is zelfs zo onfeilbaar dat haar moeder niet eens bang is dat de omgang met mij haar zal beder ven". Frank zuchtte onwillekeurig van opluchting. Joke, z'n buurmeisje, was in zijn gedachten de ideale kameraad. Maar wat had er in al die jaren dat hij was weg geweest niet kunnen veranderen? Joke was toen hij wegging toch nog zo'n echt kind, al had ze ook een krachtig willetje. Dat Mia zo goed met haar omstan digheden op de hoogte was, veront rustte hem toch wel een weinig. Waarom was hij ook zo geheel in zijn werk opgegaan, en had hij niets van zich laten horen. Had hij zich soms verbeeld dat hier de tijd stil stond? Frank deed zich nu allerlei ver wijten, doch men was in deze streek niet gewend met z'n gevoelens te koop te lopen. Soms wist men zich ook zonder woorden aan elkaar ver bonden. Maar waarom had hjj zich nooit afgevraagd of Joke tijdens al die jaren dezelfde was gebleven? Frank droomde wat weg en dacht aan de tijd dat Joke en hij hele zwerftochten door de duinen maak ten. Wat was hun kameraadschap mooi en goed geweest. Hoe graag kwam hij bij haar ouders, waar altijd zo'n gezellige, hartelijke sfeer heer ste. Omdat hij zijn ouders zo vroeg had verloren, vond hij daar een twee de tehuis. Zijn oom Arie, die hem verder grootbracht, moedigde dit aan. Mia kuchte beledigd. „Ik ga nu maar", zei ze ijzig, „ik had me deze avond gezelliger voorgesteld". Frank probeerde zijn opluchting te verbergen. „Ach, ja, neem me niet kwalijk, we hebben een vermoeide reis achter de rug; ik denk dat Paul al in het land der dromen is. Ik ver moed dat je bij Joke's ouders logeert. Zou je tegen hen willen zeggen dat we morgen onze opwachting komen, maken? Mijn vriend en ik zullen tot de avond wachten, dan heeft ieder een tijd". Mia liep het duinpaadje op, waar van het gele zand nog enigszins te gen het donkere struikgewas afstak. Frank keek haar na, een klein don ker figuurtje, afstekend tegen de lichte avondhemel. Hij realiseerde zich dat een stadsmeisje zich toch wel erg eenzaam moest voelen. Hij had alweer spijt van zijn stug heid, en in deze opwelling riep hij haar toe, even te wachten; hij zou haar thuisbrengen. Toen hij naderbij kwam. zag hij haar ogen oplichten. „Waarom", vroeg hij, „kom je zo alleen, en niet met je ouders, zoals vroeger?" Ze versomberde weer. „Mijn ou ders hebben mij het huis ontzegd" zei ze kortaf: „wegens mijn nacht braken, zoals m'n moeder het belieft te noemen. Bovendien was ze bang voor het slechte voorbeeld dat mijn jongere zusje dan voor ogen had". „Hoe kun je dat leven ook aan trekkelijk vinden. Het is leeg en doelloos, en echte vrienden win je er niet mee". Zij gooide haar hoofdje in de nek. „Kom, zeur daar nu niet over, vertel liever iets van je reizen. Ik weet uit ervaring dat ddt zo kort na de oorlog zeer sensationeel kon zijn". j „Jy ervaring?" vroeg Frank ver baasd. „Wij die voor de regering wer ken, moeten uiters zuinig met de de viezen omgaan. Hoe ter wereld was het jou dan mogelijk om aan het be nodigde buitenlandse geld te ko men?" Zij lachte schel. „O, die landelijke onschuld; vraag maar niet verder, je zou je niet verwaardigen om langer naast me te lopen". Ze liepen nog een poosje zwijgend naast elkander voort. I-Iet was een mooie avond. Het zand knerpte zacht onder hun voeten. Heel in de vert« kwaakte een kikkerkoor. Hier en daar was er een zacht geritsel van wegvluchtende hagedisjes of ander gedierte. Mia, die het niet verwer ken kon dat een man tegen haar lokkende maniertjes bestand was, deed nog een laatste poging. Juist toen er een verschrikt konijntje weg sprong, greep ze Frank's arm en drong zich dicht tegen hem aan. Deze lachte, „ben jij nu dat zelf standige meisje?" en hij duwde haar zacht terug. Boos trok ze haar hand weg. Zon- haar ergernis te verbergen, vroeg ze plomp: „is je vriend ook zo zwaar wichtig?" „Het is de fijnste kameraad, die je je wensen kunt", zei Frank warm. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6