Scherp met goud onderscheiden Meer aandacht voor studie van de criminaliteit POTLOOD EN GEEST „De dochters van de baas' DUINSTREEK C. J. A. Volkers veertig jaar bij Langezaal en Inniger MAANDAG 2 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hoofdambtenaar gemeentewerken De heer A. J. Leget, technisch hoofdambtenaar bij de dienst van gemeentewerken te Leiden, is zater- dag onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Wethouder A. J. Jongeleen reikte deze onderscheiding uit tydens een bijeenkomst in de cantine van de dienst, op de vijfde verdieping van het stadhuis, waar een groot aantal genodigden bijeen was aangezien de heer Leget tevens afscheid nam wegens het behalen van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Jongeleen noemde de heer Leget een geboren timmerman, die met vreugde en genoegdoening kon terugzien op een mooie loopbaan, die begon met een ondergeschikte tim- mermanspositie en eindigde met een cheffunctie. Zeer veel heeft de heer Leget, wiens vader en grootvader ook bij de gemeente Leiden werk ten, voor de Sleutelstad gedaan. Nadat de wethouder de heer Leget de hoge onderscheiding had opge speld, sprak ir E. IJ. Lem, directeur van de dienst, die een overzicht gaf van de loopbaan va.i de heer Leget en daarbij verscheidene herinnerin gen ophaalde, zoals het verplaatsen van het standbeeld van Boerhave. Hij noemde de heer Leget een nauwkeu rig werker en oen bijna niet te evenaren begroter. Een rekenliniaal, een televisietafel en een enveloppe met inhoud onderstreepten de woor den van de directeur. Voorts sprrken nog de heren J. H. Schüller, voorzitter van de algemene bond voor ambtenaren, R. Nieuw- land, chef van de tekenkamer ci viele werken en A. Labee. een col lega, die tot grote hilariteit van de aanwezigen een op rijm gestelde levensschets gaf van de heer Leget. ROZENKRANSKRU1STOCHT Rozenkranskruistocht is de gehele maand maart te kwart voor zeven elke woensdag. Dus niet te zeven uur, zoals nog in Sursum Corda vermeld stond. Ter gelegenheid van het 7-jarig be staan van de Rozenkranskruistocht zal zondag 8 maart a.s. om 8 uur des morgens een H. Mis uit dankbaarheid gelezen worden. Woensdag 4 maart a.s. 's middags van half drie tot half vijf is er weerj een bijeenkomst van „Sancta Vero nica" in „De Vrolücke Arke", Pie- terskerkkoorsteeg 15. De dames kun-1 nen dan weer materiaal komen afha- len en de afgewerkte goederen ko men brengen. AFSCHEID VAN DE HEER G. J. VAN LEEUWEN De heer G. S. van Leeuwen, admi-' nistrateur van de gemeente Leiden, zal vrijdagmiddag te vier uur af- scheid nemen, wegens het bereiken! van de pensioengerechtigde leeftijd.! In de wachtkamer van de trouwzaal (parterre) vindt op genoemde datum; de afscheidsreceptie plaats. Burgerlijke Stand Geboren: Willem Johan z. van G. Groenestijn en A. C. van Voskuilen. Marjolein Rosaline d. v. J. Apeldoorn en J. du Prie. Carla Maria d. v. J. Kooien en C. M. Boehlee. Erik Jan z. v. H. M. van den Heuvel en A. J. van Weerlee. Wilhelmina d. van G. A. van der Helm en W. Groenewold. Johan na Wilhelmina d. v. C. W. van Vene- tiën en T. de la Bije. Carla d. van G. W. Schuurmans en M. de Vries. Overleden: M. E. Dake 75 j. we duwe van H. Bijleveld. C. Snijders 60 j. echtgenote v. J. Koekebakker. J. Derogee 88 j. weduwe v. J. Lek. Gehuwd: H. Loriaux en S. Huizing. Instituut te Leiden geopend Tijdens een bijeenkomst in het Juridisch Studiecentrum is zaterdag middag het Criminologisch en Straf rechtelijk Instituut van de Leidse Uni versiteit, gevestigd in Rapenburg 38, officieel in gebruik genomen. Bij de openingstoespraken werd gewag ge maakt van dankbaarheid van hetgeen tot stand is gekomen, doch tevens van de verdergaande behoeften van de wetenschappen, welke in dit nieuwe instituut een onderdak hebben gevon den, namelijk strafrecht, strafvorde ring en criminologie onder leiding van prof. mr. J. M. van Bemmelen, de forensische psychiatrie onder leiding van prof. dr. D. Wiersma en de pene- logie en criminele sociologie onder leiding van prof. mr. W. H. Nagel, terwijl ook prof. mr. J. E. Jonkers (Indonesisch en Nederlands strafrecht en procesrecht) en prof. dr. W. Froentjes (natuurwetenschappelijke criminalistiek) in dit instituut een pied a t^rre hebben. Prof. Van Bemmelen verwelkomde in de grote collegezaal van Grave- steen onder meer vertegenwoordigers van de ministers van O., K. en W. en Justitie, de president curator, de rec tor magnificus en de secretaris van de academische senaat. Namens de Rijksgebouwendienst werd iets verteld over de geschiedenis van de tot stand koming, waarna de president curator, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, op deze wordings geschiedenis iets dieper inging. Hij releveerde het ontstaan van de Mod- dermanslichting, die in het Snouck Hurgronjehuis lange tijd enkele juri dische wetenschappen een onderdak had gegeven (waarover wij onlangs uitvoeriger schreven) en ging de moeizame weg na, die afgelegd moest worden voordat de plannen in de hui dige vorm konden worden gereali seerd. p Prof mr. J. V. Rypperda Wierds- ma, docaan van de juridische fa-1 cultelt verheugde zich er over dat door deze nieuwe behuizing straf recht en criminologie ruimtelijk gezien dichterbij het centrum der jüridlsche wetenschap, het Grave- steen, zijn gekomen. Hij bood na mens de faculteit gelukwensen GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd een verzoekschrift van O. L. O. de Witt Wijnen inhoudende een verzoek tot verbetering van het kiezersregister in dier voege dat daarin alsnog wordt opgenomen de naam van Alfred Jan Robert Kou mans, geboren 28 oktober 1929 te Ba tavia. Een afschrift van het ver zoekschrift is tegen betaling der kos ten verkrijgbaar. De Burgemeester van Leiden, F. H. v. KINSCHOT, Gogh". Werkd. 104 uur; 's zondags 14 nam. (tot 2 maart). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. Leids Akademisch kunstcentrum, Tentoonstelling schilderijen, goua ches en tekeningen. Universiteitsge bouw (4-24 maart). No. 511. Horizontaal: 1. gcm. in Drente, 4. rijstbrandewijn, 7. vaar tuig, 8. venster, 9. maal, 11. begroten, 14. deel van een auto, 15. gem. in Limb., 19. zuiver, 20. verstand, 21. aanwijzend voornanmw., 22. vreemde munt, 23. metalen haak. Verticaal: 1. bars, 2. zijtak Donau, 3. gem. in Gelderl., 5. gordel, 6. boter ton, 9. gem. in Utrecht. 10. telwoord, 12. gericht, 13. flauw, 15 vervoermid del, 16. roofvogel, 17. water in Llmb., 18. stalen hoofddeksel. Oplossing morgenavond. Voorgeschiedenis. Ook prof Van Bemmelen releveerde de voorgeschiedenis van het nieuwe instituut en sprak zijn voldoening uit over uit, dat thans voor de weten schap nieuwe mogelijkheden zijn ge schapen, die echter anderzijds weer beperkt worden door gebrek aan fi nanciële middelen. Grotere financiële mogelijkheden zijn noodzakelijk, want niet alleen hier maar ook elders baart de stijging der criminaliteit zorg. Bij de juridische studie komt, aldus prof. Van Bemmelen, het strafrecht vaak in de verdrukking door de stu die van het burgerlijk recht en ook wel het strafrecht. Gelukkig bestaan er thans plannen bij het ministerie van justitie tot instelling van een na- BIOSCOPEN. D films in de week van 27 febr. tot 6 maart zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Terwijl Parijs slaapt", strikt volwassenen. Lido: „Adam en Eva", 18 jaar. Luxor: „De tien geboden", alle leeftijden. Trianon: „De Vikings", 14 jaar. Rex: „Klop maar op een deur* 18 jaar. (Donderd.: „Je kunt 't toch niet meenemen", alle leef tijden). opleiding voor strafrechtjuristen, ter wijl ook uitzicht bestaat op verbete ring in ander opzicht. Voorts is dit nieuwe instituut, hoe dankbaar wij ook voor de tot stand koming moeten zijn, niet meer dan 'n bescheiden begin. Voor een juiste ontwikkeling moet Leiden de be schikking krijgen over een kliniek zoals de Van der Hoevekliniek in Utrecht en over observatie- en ver- plegingscentra zoals in Amsterdam en Utrecht reeds bestaan. Zonder derge lijke instellingen is in de toekomst het criminologisch onderwijs niet meer te geven. Ook 'n criminalistisch laboratorium moet ter beschikking komen als gevolg van de steeds gro tere invloed van wat (ten onrechte) het „indirecte" bewijs wordt genoemd. Een eigen afdeling voor de crimina- listische sociologie is voorts een drin gende eis. Na deze toespraken begaf het ge zelschap zich naar het instituut aan het Rapenburg voor bezichtiging van hetgeen tot stand was gekomen. In het clubgebouw van de speel tuinver. Ons Eiland, aan de Korte- naerstraat, werd zaterdag een feest avond gehouden door de L.K.V. Ons Eiland. De opvoering van het blijspel „De dodhters van de baas", onder re gie van mevr. C. Dijkema, door leden van de C.K.V. Warmond, was de hoofdschotel van de zeer gezellige bijeenkomst. De band van de Chr. Jeugdvereniging U.K.S. uit Leiden, o.l.v. Cees Cramer, verzorgde de mu zikale omlijsting. De avond werd geopend met een welkomstwoord van de voorzitter van de L.K.V. Ons Eiland, de heer L. v. d. Mark. In het bijzonder heet te hij welkom de ere-voorzitter van de speeltuinver. Ons Eiland, dhr S. Broers, het bestuur van de speeltuin ver. Ons Eiland, de twaalftalcommis sie en de juniorenleiders. Spr. ver klaarde er trots op te zijn dat de C.K.V. Warmond en de Chr. Jeugd ver. U.K.S. de geanimeerde avond konden verzorgen. Na het openingswoord vervolgde de UKS-band het programma met een potpourri en van enkele vlotte nummers. „De dochters van de baas" is een klucht, waarin de steeds voorkomen de onaangenaamheden met de huis genoten en de logé's altijd weer op voortreffelijke wijze worden opge lost door de 17-jarige dochter Anne- Miek. Temeer daar èn de dochters van de baas èn de teahnische advi seur, z'n assistent en de boekhouder van de aannemer Wortel op huwbare leeftijd zijn, zijn de grappige situa ties niet van de lucht. De toneel groep van de C.K.V. Warmond heeft bereikt wat zij zich ten doel had ge steld. Zij wist de aanwezigen een goed toneelstuk te brengen. De UKS-band had, overigens met beter spelresultaat dan vorig jaar, veel suoces. Vooral nu de repetities o.l.v. dhr F. C. Cramer staan, is de kwaliteit met voorheen duidelijk te merken. Vermakelijk was nog het optreden van de imitator J. Bervoets. Tenslotte richtte de voorzitter zich tot mevr. C. Dijkman en dhr C. Cra mer en reikte hen een gevulde enve loppe uit en dankte de beide vereni gingen voor hun medewerking deze avond gegeven, en zodoende hadden medegewerkt tot het slagen van de in aller gezelligheid doorgebrachte feestavonq. NED. JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE De Ned. Jeugdbond voor Natuur studie vierde zaterdag het vijf en dertig-jarig bestaan. In het Hervormd Jeugdhuis „de Moriaan" aan de Hoglandse Kerk- gracht organiseerde de Leidse Jeugd- actie zaterdagavond ter gelegenheid van dit feit een filmavond, welke door de Ned. Jeugdbond voor Na tuurstudie aan haar leden en geno digden werd aangeboden. Vanzelf sprekend bleef de bond, waarvan de leden in hun jeugd (1223 jaar) hun vrije tijd veelal besteden aan biologie en natuurstudie, op eigen terrein en bracht de prachtige natuurfilm „Riet landWaterland", een verrukkelijke studie over het vogelleven in ons water- en moeras-rijk land, met de meest fantastische natuuropnamen. De secretaris van de L.J.A., de heer H. Zundermann, opende de avond met een felicitatie en een aansporing door te gaan met dit interessante en leerzame werk en hoopte dat tenge volge van deze avond en door de pro- gadanda onderling vele groepen van jongeren deze lente en zomer het rijke leven der natuur zullen gaan bestuderen. Voor de pauze besprak de heer Jaap de Jong, een der makers van deze film, een product van zeven ja ren geduldig en moeizaam natuurstu die, aan de hand van prachtige dia's de film, die na de pauze voor de aanwezigen gedraaid werd. De heer Zundermann dankte ten slotte de heer de Jong voor deze leer zame avond namens de vele leden en genodigden, onder wie veel verte genwoordigers waren van andere jeugdorganisaties. Leidse agenda DINSDAG, 3 MAART Jeugdconcert. commissie estetische vorming v. d. schooljeugd, Residen tie-orkest Stadsgehoorzaal, 14.30 u. nam. AKWV,-kringbljeenkomst. „Eigen dom v. d. onderneming in het kader v. d. bezitsvorming", Gulden Vlies, 8 u. nam. Kath. Kapperspatroons, ledenfo rum. Zomerzorg, 7.45 u nam. LTB Tuinders Leiden. „De Euro- markt en wij". De Harmonie, Bree- straat. 7.45 u nam. K O-filmstudiekring. „Porte des Lilas", Filmzaal universiteit, 8 u n.m. Oudheidkundige lezing. „Dood en begrafenis in het oude Egypte", Rijksmuseum v. Oudheden, 8 u nam. Kath. Nat Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden aanvangscursus 8 u n.m. R.K. Lyceum. WOENSDAG, 4 MAART K&O-Rotterdams Toneel. „Spotgees ten" Leidse Schouwburg, 8 u nam. Rozenkranskruistocht, St Petrus- kerk, 6.45 u nam. Leidse Kleuterleidsters. Kring vergadering. Gulden Vlies, half vier nam. Leidse Akademisch kunstcentrum. Opening tentoonstelling, Universi teitsgebouw, Rapenburg. DONDERDAG 5 MAART Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden vervolgcursus 8 uur n.m. R.K. Lyceum. ZATERDAG, 7 MAART E.H.B.O. Raad Leiden. Bedrijfs- E.H.B.O. wedstrijden 3.30 uur n.m. Loge gebouw Steenschuur 6 Leiden. Apothekersdiensten. Leiden: Apo theek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. j TENTOONSTELLINGEN J Lakenhal: „De Grafische". Werkd. io4 uur, 's zondags 14 uur nam. I (tot 2 maart). Lakenhal: „Schatten van het Mau- ritshuis". Werkd. 10—4 uur; zondags I 14 uur nam. (tot 3 maart). Lakenhal: „Wie was Vincent van WASSENAAR Spelen met vuur kostte 80 mille Houten loods door brand verwoest Zondagmiddag omstreeks drie uur werd brand gemeld in een grote hou ten loods aan de Wittelaan bij het Kerkehout. In de loods, die bij ge deelten aan enkele firma's en parti culieren verhuurd was, stonden vier auto's, een caravan, apparaten en ma chines, terwijl voorts hout en meu bilair en andere goederen er waren opgeslagen. Toen de brandweer bij de loods ar riveerde, bleek al spoedig dat er van de loods, noch van hetgeen zich daarin bevond veel te redden was. Omwonenden hadden aan een kant van de loods, waar resp. een grote bestelauto van de groentehandelaar Heins, een Volkswagen en een jeep van een zweefvliegclub gestald ston den ramen ingeslagen om te zien of er nog wat te redden viel en daar door onbedoeld voor een soort schoorsteen gezorgd, die de versprei ding van de vlammen door het hou ten gebouw aanwakkerde. Met drie stralen op de mistbrandspuit en met verscheidene stralen op de autospuit werd het vuur bestreden. Het lukte echter slechts een klein gedeelte van de loods met materialen van de aan nemersfirma Van Beek te behouden. De rest werd een prooi van de vlammen. De groentenauto en de Volkswagen gingen volkomen verlo ren, de jeep liep ernstige schade op. Aan de andere kant werd eeij Citroën-personenauto ernstig be schadigd. Van een caravan die hier gestald stond was na de brand vrij wel geen spoor meer te bekennen. Vóór honderd jaar Maandag 2 Maart 1859 Te Breda hadden voor eenigen tijd de commiezen der stad een vaatje jenever aange haald, dat hun echter door de rijks-commiezen met geweld werd ontnomen, vermits zij geen vervoerbiljet hadden. Van rege ringswege werd onlangs den rijksambtenaren gelast, den be naderden drank weder af te ge ven, daar zij wederregtelijk wa ren te werk gegaan. Vrijdag 11. zag men de stads-ambtenaren, in ■plegtigen optogt, het terugge haalde vat met de nationale vlag gedekt, onder luid hoerah, door de stad trekken. Gereedschappen en machines werden totaal verwoest. Al direct bestond het vermoeden, dat spelen met lucifers oorzaak van de brand was. Men had n.l. kort te voren op het terrein van de loods kin deren zien spelen. Na lang speuren lukte het de recherche de jeugdige aanstichtertjes te vinden: twee jon getjes van 5 en 7 jaar die met luci fers hadden gespeeld. Zij hadden een krant aangestoken. Toen de loods in vlammen opging waren zij van schrik weggelopen. De schade wordt ruwweg geschat op ƒ80.000 en voorzover kon worden nagegaan was daarvan maar een heel klein gedeelte door verzekering gedekt. Met het nablussingswerk het vuur stak steeds de kop weer op tus sen met teer bewerkte houten wan den is de brandweer nog enkele uren bezig geweest. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig de commandant, com missaris J. J. Maandag, die met brandmeester A. Bloem het com mando voerde en loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. Behalve leden van de beroepskern van de brand weer verleenden vrijwilligers uit het Kerkehout assistentie. „Zilvermeeuwen" in vierkamp. 23 Leden van de r.k. Zwemvereniging „De Zilvermeeuwen" heeft gisteren in Alkmaar deelgenomen aan het tweede gedeelte van een zwemkamp van de Nederlandse Katholieke Sport bond. Evenals enigen tijd geleden in Wassenaar, toonden de „Vliegende Vissen" uit. Alkmaar zich de sterk- sten; zij verkregen 1032,3 pnt. Op de tweede plaats eindigde „Swift" uit Den Haag met 1095,7 pnt.; derde wer den „De Zilvermeeuwen" met 1131.8 pnt. terwijl „Amstel" uit Amsterdam met 1237,1 pnt op de laatste plaats te recht kwam. Er zullen nu nog twee ontmoetingen volgen in Amsterdam en in Den Haag. Goed vakman met een lantaarntje te zoeken „Men zegt wel eens, dat niemand onmisbaar is", zo vertelde de heer F. M. M. Langezaal, directeur van de firma Langezaal en Inniger aan de Nieuwe Rijn te Leiden, „maar een goed technicus met ambitie voor zijn vak en een groot verantwoordelijK- heidsgevoel, is tegenwoordig toch met een lantaarntje te zoeken". En met deze woorden eerde de heer Lange zaal de heer L. C. J. A. Volkers, die veertig jaar in hetzelfde bedrijf werk zaam is geweest en thans wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van een verdiende rust gaat genieten. Voor de buitenstaander moet het leven van een elektromonteur, wat zijn beroep betreft, zich langs banen van geleidelijkheid bewegen, maar het beroepsleven van de heer Volkers, zo bleek uit de woorden van zijn di recteur, heeft nogal wat avontuurlij ke aspecten gehad. Onder meer is hij een zeer bekend figuur in Woubrugge waar hij van vele fabrieken de elek trische installaties verzorgde en om dat dertig jaren geleden de vervoers mogelijkheden beperkt vvaren, werd de heer Volkers in die tijd Woubrug- genaar met de Woubruggers; hij ging getuime tijd in Woubrugge wonen, nam actief deel aan het verenigings leven en werd in het dorp een figuur, die onverbrekelijk werd verbonden met vakmanschap op elektriciteitsge- bied. Eenzelfde plaats heeft hij ruim 22 jaren ingenomen in de Leidse meelfabriek „De Sleutels", waar hij de zorg had voor onderhoud en revi sie van de elektrische apparatuur. Nadat de heer Langezaal deze loop baan in korte trekken had geschetst en de jubilaris een gevulde enve loppe had overhandigd, nam wethou der J. C. van Schaik als loco-burge meester het woord. Het bleek, dat de wethouder de familie Volkers van nabij kent en toewijding aan een le venstaak als een der familietrekken had leren onderscheiden. Daarom was het de wethouder dit keer wel een zeer bijzonder genoegen de heer Volkers te kunnen mededelen, dat hij door H. M. de Koningin was onder scheiden met de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Nadat de wethouder hem het eremetaal had opgespeld en de ge decoreerde door de heer en mevrouw Langezaal, door mevrouw Volkers, zijn dochter, zoon en schoonzoon was gefeliciteerd, sprak de heer A. Fla- man namens het personeel. Hij dank te de heer Volkers voor de vele vak kennis, die hij aan zijn ondergeschik ten had doorgegeven en voor zijn voorbeeld van liefde voor het vak, die anderen heeft geïnspireerd. Naast een gevulde enveloppe en bloemen voor mevrouw Volkers, overhandigde h(j de jubilaris een indrukwekkend grote kist sigaren. Voordat de schoonzoon van de ju bilaris een dankwoord sprak, werd hij nog gefeliciteerd door bedrijfslei der B. Wijling, die hem een persoon lijk geschenk aanbood.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2