Diefstal van opium voor Haarlemse rechtbank 10.000 naar Den Bosch vestigingen ROTTERDAMSCHE BANK Adenauer naar Parijs Nieuwe regering in Luxemburg Raketten naar Venus visie op televisie AIJDAG 27 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA R De Haarlemse rechtbank heeft gisteren twee zaken behandeld van diefstal en heling van verdovende middelen, waarbij ook betrokken was de 45-jarige directrice van een rusthuis voor bejaarden te Haar lem uit wier tehuis vorig jaar april door de gemeente elf bejaarden patiënten zijn gehaald, omdat B. en W. van mening waren, dat de verzorging te wensen overliet. Eerst had zich de 43-jarige ver pleegster van een ziekenhuis in Haar lem, J. E., wegens diefstal van 400 ampullen met opiumpreparaten uit het ziekenhuis te verantwoorden. Zij deelde de rechtbank mee de ampullen steeds aan de directrice van het rust huis te hebben gegeven, die er regel matig bij haar op had aangedrongen de ampullen mee te nemen Volgens de verdachte was er van chantage geen sprake. De diefstallen waren in de jaren 1954 en 1955 gepleegd. De officier van justitie eiste een boete van f 200 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maan- Honderden propagandisten zijn in gezet bij de vele voorbereidende werkzaamheden voor de grote de monstratieve vergadering der K.V.P. op zondag 8 maart in de Bossche Veemarkthallen. In de twee grote hallen vinden ge lijktijdig de twee vergaderingen plaats de vergadering der 6000 onder leiding van de Partijvoorzitter Mr H. W. van Doorn en de verga dering der 4000 onder presidium van de waarnemend voorzitter der Jon geren Organisatie der K.V.P., Eef Verwoert. In de grote vergadering der 6000 zijn de sprekers: de heer J. Peters, met als onder werp „Bezit voor iedereen", de heer W. J. Peters, met als onder werp „Volop werk", Minister Witte, met als onderwerp, „Wij bouwen voort", Minister Mej. Dr M. Klompé, met als onderwerp „Baas in eigen huis" en Prof. Romme, met als onderwerp „Voor heel het volk". In de vergadering der 4000 de jongeren spreken achtereenvol gens: Prof. Romme, Jan Bruggink, Mr Hans Velu, Mr van Doorn, Cor Kleisterlee en Jan Peters. Muzikale medewerking wordt ver leend door de Koninklijke Philhar monic uit Bocholtz, de K.A.B. Har monie „St. Cathrien" en de Orthense Harmonie. Voorts werker mee het Jeugdcentrale Koor uit Vught onder leiding van Broeder Laetantius en het Cascade Orkest van Johny Om- bach. 's-Avonds om acht uur geeft de Harmonie Glorieux een muzikale show op de markt te 's-Hertogen- bosch. In alle Bossche kerken worden op de zondagmorgen H. Missen opge dragen voor de gezinnen der werkers in de K.V.P. Om 6 uur in de namid dag is er voor dezelfde intentie een H. Mis in de parochiekerk den Bosch West, welke Mis speciaal op dat uur gesteld is ten behoeve van de ver gaderbezoekers, die reeds zo vroeg hun woonplaats moesten verlaten, dat zij niet meer in de gelegenheid wa ren in hun parochiekerk de Mis te vieren. Onder de duizenden deelnemers, die reeds ingeschreven zijn, bevinden zich alle Katholieke Ministers en Staatssecretarissen. De partijcentrale is doende met de verzending van de deelnemerskaar- tein. Hoe groot de hallen ook zijn, er is slechts plaats voor 10.000 deelne mers, die van een toegangsbewijs voorzien moeten zijn. den met een proeftijd van drie jaar, waarbij hij er rekening mee hield, dat de verpleegster geen financiële voordelen heeft genoten en dat de diefstallen reeds enige jaren geleden zijn gepleegd. De verdediger meende dat in dit geval niet van diefstal maar van verduistering sprake is en vroeg om die reden vrijspraak. De directrice, die zich wegens he ling van de 400 ampullen had te ver antwoorden, verklaarde verslaafd te zijn geweest aan verdovende midde len. In 1951 had zij na een operatie verdovende middelen ontvangen en i sedertdien wilde zij opium gebruiken. Volgens haar mededelingen gebruikt zij al ruim een jaar geen opium meer en had zij aanvankelijk niet beseft zich aan een strafbaar feit te hebben I schuldig gemaakt De officier van justitie eiste een geldboete van 1000 en een voorwaardelijke straf van 6 maanden met een jfroeftijd van 3 jaar. De verdedigers verzochten de recht bank een lagere geldboete op te leg gen. De uitspraak volgt op 12 maart. VROUW AAN HET HOOFD VAN DE AMERICAN EXPORT LINES De 58-jarige weduwe van de in 1955 overleden voormalige Ameri kaanse ambassadeur in Noorwegen, mevrouw Josephine Bay, die de vo rige maand hertrouwd is met de heer C Michael Paul, is benoemd tot pre sident-commissaris van de Ameri can Export Lines. Zij is de eerste vrouw, die aan he: hoofd staat van een grote Amerikaanse stoomvaart maatschappij en tevens de eerste vrouw, die een hoge positie bij een grote onderneming in de Verenigde Staten. Voorlopig tweern? a' per week naar Singipire KLM wacht nog af Na het einde van deze maand zal de K.L.M. tweemaal per week naar Singapore mogen blijven vliegen hangende een besluit van het Britse kabinet over de kwestie of het aantal vluchten tot één per week moet wor den beperkt, aldus is donderdag van gewoonlijk welingelichte zijde te Londen vernomen. Uit dezelfde Britse bron werd vernomen, dat na het bezoek van de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aan Londen technische besprekingen zijn gehouden. De Britse ministers hebben nadien nog geen besluit kun nen nemen wegens de onverwachte besprekingen over Cyprus te Londen en het dadelijk daarop gevolgde ver trek van minister-president Mac- millan en minister van Buitenlandse Zaken Lloyd naar Moskou. Opstandelingen op Celebes In Zuid-Celebes hebben Indone sische regeringstroepen een krach tige tegenaanval gedaan op strijd krachten van de Darul Islam, meldt het Indonesische persbureau Antara. De opstandelingen trokken zich in noordelijke richting terug. Eerder is gemeld, dat de opstande lingen zeker acht steden in brand hadden gestoken, waaronder Malili en Sengkang. In de havenplaats Pa- loppo zijn volgens Antara 23.000 vluchtelingen aangekomen, wier huis en gewassen waren verbrand. Dinsdag vielen opstandelingen een politiepost ten oosten van Makassar aan, waarbij twee politiemannen sneuvelden. Waar de slagaders kloppen van handel, nijverheid, industrie en scheepvaart vindt U de Rotterdamsche Bank. Daarom opent de Rotterdamsche Bank op zaterdag 28 februari 1959 aan de poort van Europa haar vestiging in Hoogvliet bij het BOTLEK GEBIED. Hiermee heeft de Rotterdamsche Bank thans altijd binnen Uw bereik. Waar U ook woont of werkt de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. De Duitse bondskanselier, Adenauer, zal op 4 maart te Parijs besprekin gen voeren met de Franse minister president, generaal De Gaule, aldus is Woensdag te Bonn bekend ge maakt. De bondsminister van buitenland se zaken, Von Brentano, zal Ade nauer vergezellen. Angst om Erliard Het grootste deel van de parlements- fractie der Westduitse Christen-demo craten heeft zich donderdag verzet tegen het voorstel om de Westduitse minister van economische zaken, prof. Ludwig Erhard, aan te wijzen als kan didaat van de CJD.U. bij de komende presidentverkiezingen. De fractie is van mening dat hij j minister van economische zaken moet blijven. Hij is op die post onvervang- I baar. j Op alle Westduitse aandelenbeur- zen is de stijgende beweging van de I koersen plotseling omgeslagen. De „Frankfurter Algemeine Zei tung" schrijft hierover, dat 't nieuws van de kandidatuur van Erhard in kringen van handel en industrie als een bom is ingeslagen. Algemeen bleek de wens te bestaan om deze minister ook verder als mi nister van economische zaken gehand haafd te zien daar, zoals de formule ring luidt, Erhard op deze post be langrijker is dan als bondspresident. De strijd om Cyprus verplaatste zich naar Athene Tilden* het debat over Cyprus In het Griekse parlement te Athene zijn behalve woorden tussen de leden van de verschillende partijen, ook slagen gewisseld, zoals deze foto laat zien. Het lid van de oppositie, Venizelos, ver klaarde dat zijn partij de Londense akkoorden over Cyprus niet bindend acht en dat hij als hij aan de macht zou komen, wegen zou zoeken om Cyprus geheel onafhankelijk te maken. De minister van Buitenlandse Zaken Averoff, zelde deze verklaring te betreuren. „Zij die menen, dat het niet ten tonele verschijnen van kolonel Grivas betekent, dat hij het niet eens is met de over Cyprus bereikte overeenkomsten, zullen spoedig worden telenrgeste ld", aldus Averoff. Aan de Luxemburgse regeringscri sis is woensdagavond een einde ge komen. De Katholiek Pierre Werner (chr. sociale partij) is premier van de nieuwe regering, die vier chr. socialen en drie liberaal-democraten omvat. De socialisten zijn met de communis ten in de oppositie gegaan. Het markantste feit van de nieuwe ontwikkeling is het zich terugtrekken van de 72-jarige vroegere chr. sociale leider en oud-premiei Joseph Bech uit de Luxemburgse ministerraad, waarin hij 33 jaren de portefeuille van buitenlandse zaken hield. Bech was ook een der voornaamste pioniers van „Klein Europa". De nieuwe regering kan rekenen op 32 van de 52 stemmen in de Ka mer. Omdat men met de socialisten niet tot een gemeenschappelijk pro gramma kon komen, verbonden de chr. socialen zich met de liberalen, die al zeven jaar in de oppositie wa ren. De coalitie met de socialisten stamde van 1951. Straalverkeersvliegtuig verloor motor Een reusachtig viermotorig Boeing 707 straalverkeersvliegtuig van de Pan American Airways heeft gisteren op een vlucht boven Frankrijk een motor verloren. Het vliegtuig landde op een Londens vliegveld met een groot gat in de vleugel op de plaats waar de vierde motor had gezeten. Borinage kalmeert De stakingsbeweging in de Bori nage die donderdag nog 9 van de 18 mijnen buiten bedrijf hield, schijnt thans wel aan haar laatste stuiptrek- kinken bezig te zijn Langzamerhand bedaren de verhitte gemoederen en een radiowagen van de sociaUstische vakverenigingen reed gisteren door het betrokken gebied om de stakers aan te sporen vandaag weer aan het werk te gaan. Verwacht wordt, dat maandag op zijn laatst de toestand weer geheel normaal zal zijn. In de loop van dit jaar zullen waarschijnlijk drie mijnen in de Borinage sluiten. Frankrijk aanvaardt geen beperkingen. Bij zijn besprekingen met de vice- voorzitter van de hoge autoriteit der E.G.K.S., de Nederlander Spieren burg, heeft de Franse premier, Debré, verklaard, dat Frankrijk geen enkele beperking van zijn kolenproduktie kan aanvaarden. Indien aan het Belgische verzoek om afkondiging van een toestand van „duidelijke crisis" op de kolenmarkt gevolg wordt gegeven, kan de Hoge Autoriteit in overeenstemming met de regeringen der zes EGKS-landen maatregelen tot beperking van de ko lenproduktie in deze landen nemen. Men is te Parijs van oordeel, dat er geen „duidelijke crisis" is en dat er alleen in België een kolencrisis be staat. Het Amerikaanse nationale bureau voor ruimtevaart heeft donderdag avond verklaard, dat de Ver. Staten zullen proberen kunstmanen naar Venus te zenden. Er is echter nog geen datum voor de proefneming vastgesteld, aldus het communiqué. Uit goed ingelichte bron verluidt evenwel, dat men op 9 jun? zal pro beren een sataliet te lanceren, die in een baan om Venus zal komen. Op 12 juni volgt een kunstmaan, die Venus zal passeren en daarna in de ruimte zal verdwijnen. Beide raketten zullen gegevens over de straling rondom de planeet naar de aarde seinen. De ra ketten zullen Venus na een reis van 150 dagen bereiken. Als ze tenminste niet mislukken. (Van onze t.v.-medewerker). „Het huis van mijn ouders". Wil ly van Hemert van de VARA heeft de kijkers woensdag een troosteloos en navrant stuk voorgehouden, na melijk het drama van Robert Ander son „Het huis van mijn ouders". Er bleek veel droefheid om een voorbij gelopen geluk; en niemand is er be ter van geworden. De grote ver dienste was, dat het spel uitstekend werd vertolkt, niet op de laatste plaats door jeugdige tonelisten, met Godert van Colmjon, die veertien jarige knaap, vol liefde en met groot begrip voor zijn zware rol. Overigens was het begrijpelijk, dat men in een stuk ontraden voor jeugdige kij kers een jong kind deze rol heeft laten vervullen. De grote rivale was Betsy Smeets in een onsympathieke, maar overtuigend gespeelde egoisti- sche dochter. Met wijsheid en inge houden heeft Manfred de Graaf de invaliede zoon verbeeld. De uit el kaar gegroeide ouders werden krach tig voorgesteld door Péronne Ho- sang en Jan Retèl. Niet eerder had den we van Harry Wich een zo sug gestief décor gezien, met gebruik van filmstroken. De randstad Holland. Van Arie de Ruyter zagen we een kernachtige reportage over de randstad Holland, waar nu reeds meer dan vier miljoen mensen wonen. Aan de hand van een uitgebreide filmdocumentaire is op overtuigende wijze aangetoond, dat het westen zich zo geheel anders ont wikkelt dan het overige deel van Ne derland. Wat het westen betreft, werd opgemerkt, dat duinen en plassen al lengs meer de enige plaatsen van verpozing zijn en dat gelukkig ruimte is overgebleven voor de bloembollen streek. Politieke uitzendingen. De reeks uitzendingen door politieke partijen wordt voortgezet in een kennelijk te voren bepaald schema. Niet dat alle sprekers het hebben over vrijheid maar allen zitten ze kennelijk vol gens plan in dezelfde stoelen en tegen dezelfde neutrale achtergrond. En wie na zeven minuten nog mid den in een volzin zit, wordt onver biddelijk afgebroken, zoals donderdag de gereformeerde dominee Francke. We herinneren er aan, dat zaterdag avond in KVP-verband het Tweede Kamerlid Jan Peters op het scherm zal komen, dezelfde, die wekelijks voor de KRO-radio de vraag stelt, of U óók van de party bent. „Ensemble" voor de t.v.? Eerder hebben we gewezen op de moeilijk heid, spelers van bekende toneelge zelschappen voor de t.v. caemra's te krijgen. Er schijnen besprekingen met het zuidelijk toneel „Ensemble" aan de gang te zijr om te bereiken, dat deze toneelgroep op meer vaste basis acteurs én actrices zal leve ren voor dé wekelijkse toneelavond. Dat behoeft niet uit te sluiten, dat leden van genoemd gezelschap ook daadwerkelijk op de planken blijven spelen. Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 15.20-17.15 Eurovisie: Inter land voetbalwedstrijd Italië-Spanje te Rome. VARA: 17.15 V. d. jeugd. 20.00 Zendtijd pol. partijen. NTS: 20.07 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.25 Gevar. progr. 21.17 Documentaire film. 21.47-22.12 Quizprogr. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19fc30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Ham mondorgelspel. 8.50 Voor u en uw ge zin, caus. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.50 Cabaret. 11.20 Buiten lands weekoverz. 11.35 Pianorecital. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportkron. 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Lichte muz. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.20 Radio Philh.ork. en solist. 16.20 Kinderkoor. 17.00 Gram. 17.30 Week- journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Mu- ziek-kiosk. 18.50 Verkiezingstoespr. 19.05 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Liberal0 Jodendom, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 2U.OO Nws. 20.05 Thuis best?, sketch. 20.13 Gevar. pro gramma. 21.30 Lichte muz. 21.45 Ham mondorgel en zang. 22.00 Oude en nieuwe dansen. 22.35 Gram. 23.15 Nws. 23.30-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11;00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. jeugd. 14.00 Idem. 14.10 Metro- pole ork. en solist. 14.45 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.20 Dansmuz. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zang. 16.20 V. d. jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engelse les 17.20 Gevar. progr. 18.05 Journalistiek weekoverz. 18.15 Strijkork. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Caus. 19.15 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Pol. caus. 19.55 Kamerork. 20.35 Voordr. (20.55-21.15 Gram.). 21.35 Gram. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25-24.00 Nouveauté's.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8