De 41ste RAI-tentoonstelling brengt veel bromfietsennieuws Tuinbouw had geen gunstig jaar DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 AMSTERDAM - 26 FEBRUARI l/m 8 MAART CAMPING 1959 MOTORRIJWIELEN - SCOOTERS - BROMFIETSEN - RIJWIELEN - KAMPEERWAGENS EN - BENODIGDHEDEN - TENTEN GEOPEND VAN 10-17 UUR EN 19.30-2 2.30 UUR - ZONDAGEN VAN 10-18 UUR ENTREE 12.00 VERKOOP VAN BROMFIETSEN NAAR PRIJSKLASSE Van het „stille" nieuws bij de rijwie- door Nederlandse bedrijven werden len naar het „luide", actuele in de bromfietsafdeling. Wellicht nimmer te voren is er een RAI-tentoonstelling ge weest, waar ruik een massa nieuws zowel geheel nieuwe verschijningen als constructieve verbeteringen te zien zal zijn als deze 41ste, hoogstwaarschijn lijk de laatste tweewieler show in het huidige RAI-gebouw. Alle Nederlandse fabrieken zonder uitzondering, hebben deze tentoonstelling benut om er nieu we modellen te introduceren, van de eenvoudigste tot de meest luxueuze, al dus deelde de heer Th. Holst in een persconferentie over de komende ten toonstelling mee. Als wij pogen de algemene richting aan te geven, waarin zich de bromfiets beweegt, is het van belang te beginnen met de achtergrond, waartegen deze moet worden gezien. Deze achtergrond vormt de technische snelheidsbeperking, waarbij bromfietsen geen hogere snel heid dan 40 km. per uur mogen kun nen bereiken. Deze beperking is ont staan in de vorm van een overleg tus sen overheid en bedrijfsleven. Nu twee jaar geleden bij de vorige tweewie- ler-RAI dus werd deze een feit. Wij hebben thans dus twee jaar ervaring opgedaan. De snelheidsbeperking, waar- heidsbeperking toe het bedrijfsleven zich vrijwillig be reid verklaarde, heeft grote technische moelijkheden opgeleverd en sommen gelds gekost. Dat de industrie zich deze opofferingen getroostte deed men in het belang van het produkt en zijn veilig heid. Deze inmiddels wettelijk vast gelegde snelheidsbeperking kan men beschouwen als de pijler, waarop de status van dit volksvervoermiddel-bij- uitnemendheid rust. Tevens als dé pij ler, waarop zijn technisch ontwerp in menig opzicht berust. Immers, ongeacht de uitvoering met luxueus plaatwerk (als een scooter soms) of als de eenvoudigste „fiets met een motortje", de snelheid is gelijk: zeg tussen 35 en 40 km per uur maxi maal. En hiermede zijn de gedragingen van het fietsje mede bepaald, en veel belangrijker nog, de eisen die het aan zijn berijder stelt. Zoals die van het vaardigd, waarvan bijna 20 pCt. werd geëxporteerd. Verder, dat Nederland in Europa de derde plaats inneemt als bromfietsproducent (na Frankrijk) en West Duitsland). Wat dit ook in Euro- markt-verband straks zal kunnen be tekenen, behoeft wel geen nader be toog. Technische tendensen. De moderne bromfiets staat teken van betrouwbaarheid, comfort en veiligheid. Daarnaast is de ontwikkeling in twee Deze zelfde wens naar veiligheid vindt men terug in de solide frame construc ties, de sterke vorken en veersystemen, de uitstekende verlichting, goede bedie ningsorganen enz. Verzadiging? Enige jaren geleden werd in een stu die gesproken van een marktverzadiging voor bromfietsen, die zou kunnen blij ken bij of na het bereiken van een park van één miljoen. Hoewel dit cijfer thans reeds wordt benaderd, is van enige ver zadiging geen spoor te bekennen. In siders zijn de mening toegedaan, dat het miljoen verre zal worden overschreden. Toekomstmuziek. Voor een zeer nabije toekomst kan worden voorzien, dat uit het grote le gioen der bromfietsers zich mensen zul len losmaken, die toch iets sneller wil len. Voor hen is er het motorrijwiel, de scooter. Meer speciaal voor hen zal er een lichte klasse ontstaan, wettelijk als volwaardig motorrijtuig beschouwd, in de vorm van motorrijwielen en scooters (hun verschil wordt met de dag gerin ger) met een krachtbron van 50^-100 cc inhoud, waarvan deze show de voor tekenen op zeer aantrekkelijke wijze zal tonen. LOUIS DE BOURBON ZAG ABRAHAM De 50ste verjaardag van de dich- ter-sclirijver mr Louis de Bourbon was voor het literaire genootschap „Oefening Kweekt Kennis" tezamen met de Haagsche Kunstkring aan leiding zaterdagavond een huldi gingsbijeenkomst te oeleggen. Anton van Duinkerken neeft voor een talrijk aandachtig luisterend pu- richtingen: die van de „goedkope", een-1 bliek op de hem eigen scherpzinnige de snelheidsbeperking door de motor- constructeurs zijn overwonnen in veel gevallen met winstl en daar naast de verbeteringen in framebouw, beremming en verlichting werkelijk bij zonder groot zijn, hebben wij thans dus bromfietsen, die in vergelijking tot de vorige tentoonstelling een vooruitgang tonen, welke nauwelijks te voorzien is geweest. Het is vooral om deze redenen, dat wij zonder aarzelen de technische snel heidsbeperking aangeven als basis voor de bromfiets van heden. Wij mogen aannemen dat de rust in bromfietsland thans is ingetreden er is alle reden toe. Zowel de steeds toe nemende aantallen gebruikers (bij een geschat park van tussen 850.000 en 900.000 eenheden op dit moment) van meer dan een miljoen Nederlanders, als het grote aantal mensen dat in deze branche een bestaan vindt en de belang rijke economische en sociale functie dio de bromfiets is gaan vervullen, ma ken dit gewenst. Het economisch belang van deze branche wordt eerst goed duidelijk, in dien men bedenkt, dat in tien jaar tijds (tot 1958) ruim 1,2 miljoen bromfietsen (84) TmFrlWS vtr- Mhntrm.btnik mfeenr ml/en f/thr m dimhrK mntie rn<m bhxiiïrvk! kt a ks irnK Aihlr. Mar Hm nu mllnöehmzvttn Wmfchi'trooki tomli voudige bromfiets (vaak met rolmotor) enerzijds, en de luxueuze, beplate ver sie (met versnellingen en veersystemen) anderzijds, thans duidelijker dan twee jaar geleden. Dat hiernaast de ietwat paradoxale ontwikkeling van „sport"-bromfiets be staat, behoeft niet anders dan als een uiterlijke attractie voor jongeren te worden beschouwd. Immers: de snelheid bepaalt het karakter. Het is alweer die technische beperking van de bromfiets tot 40 km per uur op zijn allermeest, die excessen uitsluit. Wij moeten duide lijk voor ogen houden, dat door die snel heidsbeperking de „snelbrommer" al twee jaar geleden is begraven! Veiligheid. Van huis uit, d.w.z. als technisch produkt, is de bromfiets een veilig ver voermiddel. Daarvoor zijn, wat ons land betreft, zeker enige oorzaken aan te wijzen: de technische vervolmaking door de industrie, die in ons land zeer hoge eisen aan de kwaliteit stelt; de zware strijd om het bestaan op de sterk in ternationaal georiënteerde Neder landse markt, waardoor minder goede produkten terstond afvallen; de wijze wetgeving, die bromfietsen naar de rij wielpaden verwees; de grote vertrouwd- heid van de Nederlander met het rij- De tulpenliefhebbers konden gis- wiel, waardoor de aanpassing aan de teren in de keuringszaal van het Kre- amusante en open.iartige wijze een analyse gegeven van het dichterschap van de Bourbon, dat zowel wortelt in diens religieuze instelling als in de omstreden, doch voor velen als vaststaan aanvaarde afstamming van het Franse koningshuis met de daar aan verbonden Naandorf-Bourbon en Dunkel Graefin-mysterien. Albert Vogel las nadien verzen uit oud en nieuw werk van De Bourbon voor. De dichter heeft in zijn dank woord een door hem onlangs onder een .Russisch" pseudor.lem gepubli ceerd vers voorgelezen. De heer J. Pasman gaf de bijeenkomst een over zicht van de verzetsdagen van De Bourbon na diens aftreden als bur gemeester van Oss. De tuinbouw en met name de vol- 1957 worden thans voor de in be- legrondstuinbouw heeft in 1958 in fi- waarplaatsen opgeslagen groenten nancieel opzicht geen gunstig jaar be- over het algemeen goede prijzen ge leefd. De veilingomzetten daalden maakt. Deze uitzondering daargela- met dertig miljoen gulden. Dit wordt ten, hebben de matige resultaten van medegedeeld in het jaarverslag van de vollegrondsgroenteteelt de dan- de tuindersvakbond van de Katho- trekkingskracht voor glascultures lieke Nederlandse Boeren- en Tuin- doen toenemen. Stooktomaten brach- dersbond dat gistermorgen op een j ten veel meer op dan de koude to te Utrecht gehouden vergadering i maten, werd uitgebracht. In tegenstelling tot de oogst van Haarlemse bloemenkeuring Tulpen-minnaars haalden hun hart op bromfiets relatief zonder veel moeite verliep. Dit spreekt des te duidelijker, Indien men weet, dat Nederland na Frankrijk de grootste bromfietsdichtheid heeft, n.l. 1 bromfiets per 12 inwoners (Frankrijk 11). Tevens heeft men hier al gauw de koe bij de horens gepakt wat de beremming betreft. Na de eer ste schreden op het bromfietspad, zagen technici al gauw de noodzaak in van remmen, beter dan die van het normale rijwiel'. En die kwamen er. lagehuis hun hart ophalen. Er ston den tientallen soorten ten toon ge steld. Maar het zou bepaald over dreven zijn te beweren, dat men daartussen ook vele uitblinkers vond. Er is de laatste jaren reeds zo veel (en zo veel goeds ook) ten tonele gevoerd, dat het een heel moeilijke opgave is om verbetering van het be- BROMFIETS "DICHTHEID" IN WEST EUROPA Het leven van de man wordt nu wat kleuriger Helle kleuren, ruitjes en strepen zijn kenmerken van de herenmode voor 1959, waarvan iets was te zien op een show van herenkleding, welke is gehouden in de Duitse stad Dusseldorf. De laatste jaren moesten de heren het ln hoofdzaak stellen met de kleuren zwart en grijs in alle tinten, maar er zijn nu ook kostuums en jassen in blauw, marineblauw, tabak-kleur en zelfs donkerrood en groen. Andere bijzonderheden van de nieuwe col lectie zijn: klepjes over de zakken van de colberts, zomen aan de mouwen en pantalons zonder zoom. Foto links- een geruit pak, dat typerend is voor de nieuwe mode. Foto rechts: een jas, gemaakt van zwart en wit wollen materiaal, met een dessin, dat in de damesmode al veel opgang heeft gemaakt. staande voor het voetlicht te zetten. Konijnenburg Mark, Noord wijk, etaleerden opnieuw een tafel vol zaailingen. Voor een belangrijk deel nieuwigheden ontstaan uit kruisingen van Kornefoeus van Brilliant Star. Onder meer is daar ook de uitste kende en gewilde K. M.'s Triumph uitgekomen, die gisteren niet werd getoond. De allerbeste rode van de groep vonden we Orient Express. Niet alleen qua kleur bijzonder mooi met dat fraaie heldere kardinaal- rood, maar ook de stand van het blad is' voor een broeitulp prima. Fraai vonden we de fosteriana Rondo van Gebrs. Faase, Noordwijk, een edel gebouwde tulp: rood met brede gele rand. Interessant is en blijft de dub bele parkiet Scarlet Cardinal. We zagen deze tulp van C. Jonkheer Zn, Hillegom. Flower Dream van Hoek Vos, 's-Gravenzande, is een Bartigon-zaailing, die -we allesbehal ve een „dream" vonden. Acme van de fa. Smakman, Lisse, is een aardige glanzend donkerrode tulp. Fidelio van de fa. G. C. Tromp uit Lisse, wazigrood met goudgele rand, viel op door de aparte kleur. Pal Maleter is een verloping uit de bekende fos teriana Madame Lefeber. Deze sport, door de fa. Nijssen, Voorhout, naar voren gebracht, is iets lichter getint. G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim, exposeerden naast de Crater-parkiet Klaas Hommes de aardige oranjerode Town Topic, heel mooi gelijk in bloei, Een goede rose zaailing ontstaan uit een kruising van Princess Elizabeth en Her Grace, noteerden we van H. G. Huig uit Breezand. G. W. Vink uit Lisse, is een huisbroeier ,,pur sang". Hij liet nu prima kwaliteit Atom zien. Jac. Tol, St. Pancras, ex poseerde fantastisch beste kwaliteit van Oxford en toonde daarnaast de merkwaardige oranje getinte sport uit Orange Wonder onder de naam High Society. Van de tulpen die de fa. P. Nijssen Zn, Santpoort, naar voren bracht, vonden we de gele Solferino en de witte La Vestale bij zonder goed. Crimson Glory vonden we een mooie dieprode tulp. Inzen der: L. J. Teeuwen, Hillegom. De dubbele gele Victory van J. H. Rijke. lijkhuizen, Hillegom, sloeg een prima figuur en de grillig gevormde parkiet Rococo van L. v. Staalduinen, 's-Gra venzande, eveneens. Van Tubergen, Haarlem, liet reeds een bloeiende iris van buiten zien: de fraaie lichtblau we iris histro arntabensis. Van de narcissen noteerden we de beste bloeiende gele trompet Golden Top van C. A. Verdegaal, Hillegom, de ■boeiende dubbele Bridal Crown van L. Schoorl, Lisse, de prima dubbele Golden Castle van C. J. Segers Zn, Lisse, de merkwaardige Evolution van Gerritsen Zn, Voorschoten, de mooie gr. kr. Mary Houly van G. B. de Vroomen, en de rijkbloeiende gele trompet Golden Sunbeam van Gebrs. van Graven, De Zilk. De Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst te Lisse liet tenslotte zien, dat diverse partijen Muscari (blauwe druifjes) behoorlijk aan het „verfij nen" en degenereren zijn. Selectie is een dwingende noodzaak, willen de kwekers zichzelf niet in de vin gers gaan snijden. In het jaarverslag wordt geconsta teerd dat dan ook overal tot aanpas sing van het verwarmingssysteem wordt overgegaan. Toenemende belangstelling bestaat er voor het trekken van witlof spe ciaal voor de methode van de elek trische verwarming. De aspergeoogst gaf een lonend resultaat, terwijl het areaal terugliep. De overvloedige oogst van zomer en herfstgroenten veroorzaakte lage prijzen, terwijl regelmatig partijen onverkoopbaar bleken. Door de gro ve sortering van augurken uit de markt te nemen werd een te grote prijsinzinking voorkomen. Het areaal van de aardbeien steeg met 600 ha tot 5590 ha. De toekomst voor dit product ziet er in sommige in kerkdiefstallen in te perken en de handel in gestolen kerkelijk bezit onmogelijk te maken. Bij elke ver missing zal het voortaan mogelijk zijn aan de politie een nauwkeurige beschrijving te verschaffen. Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 17.00 Journ. v. d. jeugd. KRO: 17.10 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Week- journ. VARA: 20.30 Filmdocumen taire. 21.00 Een zomer lang, t.v.-spel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De onbijtclub. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hawaiian- muz. 13.00 Nws. en tentoonstellings agenda. 13.20 Aimus. muz. 13.50 Me dische kron. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gram. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitzend.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. delen van het land voor het komende 18 00 Nws. en comm.18.20 Act. 18.30 seizoen bedenkelijk uit in verband JVÜI Dantó s Divina Commedia, door met virusaantasting. f Saalborn (eerste lezing). 19.00 Kaskomkommers gaven lage prö-1 v d' klnd' 19.10 De Christen in de zen, maar het grote aantal gal over ™randerde samenleving cans. 19 25 het algemeen toch een redelijk eind- v'ini otSi' N ii piS. resultaat te zien. De export van ver- VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade se groenten bedroeg in het afgelo- i °rkes'' 0mr;,k°or f°ï, 2£5r°- pen jaar 4B9.830 ton tegenover schelds,8««ht, hoorspel. 21.50 Lichte 42 713 ton in 1Q57 pn 400 075 in 1Q5R muz. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, 42.713 ton in 1957 en 400.075 in 1956. caug 2235 AmUfi muz Nieuws 23.15 Gram. 23.50-24.00 Socialistisch nws. in Esperanto. OVERZICHT BLOEMENHANDEL FLORA, RIJNSBURG De aanvoer is nog steeds bijzonder groot. De export is echter iets terug gelopen en het logisch gevolg was dat de prijzen wat zakten. Vooral de rode tulpen lagen aan de lage kant. Zo kocht men mooie partijen Van der Eerden voor f 0.60 en f 0.70 per bos, Scarlet Admiral 0.70 en 0.80, enz. Rose Copland draaide in beste kwaliteit voor 0.80 tot ƒ1.— en men moest al heel mooie Golden Harvest hebben als de wijzer van de veiling- klok stil stond op ƒ1.per bos. Win- tergold noteerde tussen 0.70 en 0.80 als men beste partijen had. Campfire bracht 1.20 en 1.30 per bos op, Carrara 1.10 tot 1.15, Cor- dell Hull van 1.40 tot 1.5Ó en Kantare idem. White Sail verwissel de van eigenaar voor 1.tot 1.10 en een partijtje uit het warenhuis vond zelfs nog kopers voor 1.50 per bos. Queen of the Night werd af gedrukt op 1.20 tot 1.40, Athleet op 1.10 en 1.20, Bellona idem en Topscore en Generaal de Wet op 1.30 per bos. De narcissen ontliepen elkaar niet zo heel veel in prijs: Solario, Fortune, California, Carlton en King Alfred lagen allemaal tussen de 0.60 en 0.75 per bos. Alleen Laurens Kos ter met 0.45 en 0.50 en l'Innocen- ce met 0.50 en 0.55 waren goed koper. Beste hyacinthen lagen tussen 25.en 30.per 100. Gele cröcus- sen waren goedkoop rond f 2.per 100; voor blauwe betaalde men ech ter van 8.— tot f 10— per 100. Blauwe druifjes gingen van de hand voor 0.40 en 0.45 per bosje en ane monen- voor 9.per 100. Wenen telt zijn heiligenbeelden HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 David Copperfield, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37. Ned. Herv. kerkdienst. 13.00 Nws. 13.15 Met pit op pad, caus. 13.20 Metropole ork. 14.00 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gr. 18.00 Leger des Heils- muz. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Pianorecital. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Harmo- nie-ork. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Geestelijke liede ren. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.10 Gr. 21.25 Dit kleine, grote land, klankb. 21.50 Gram. 21.55 Kamerork. en sol. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Pla- tennieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (over de 4e lijn). 18.0020.00 uur: Lamb skinnet, I left my darling lying here, O can ye sew cushions, Bonnie wee thing, Duke of Perth, Oh, whistle an' I'll come tae you my lad, Duncan Gray, The Laird O'Cockpen, Maggie and Jock, House hold Brigade, Room five hundred and and four, Rolling home, When Johnny comes down to Iiilo, Midnight in Mayfair, A nightingale sang in Ber keley Square, Embraceable you, Al ways, I can't give you anything but love, Good night, Love walked in, Say it with music, My love song, Ring a ding a ding, You and the night and the music, Enchantment, So in love, My blue heaven, Mack the knife, The man with the golden arm, Royal gar den blues, Poor butterfly, Honey- dripper, Lisa, Nobody's sweetheart, She's funny that way, China boy, Su it's magic, I'll take romance. Met het oog op de toenemende dief stallen van kunstvoorwerpen uit de Oostenrijkse kerken heeft het ordi- nariaat van het aartsbisdom Wenen ëar' een nauwkeurige telling van alle KemPy the painter, beelden en voorwerpen gelast. Elk. voorwerp zal bovendien gefotogra- I ^PH9 ,n. feerd dienen te worden en nauwkeu- (31.10 m.; 41.21 m.; 48.47 m.j 196 m.). rig beschreven. 22.15 Vatikaanse wetenswaardig- Op deze wijze hoopt men de hausse heden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6