3)e CeixiócSou/fcomt Oplossing van de Belgische kolencrisis is in zicht Mijnwerkers krijgen elders werkgelegenheid Vakbonden gaan akkoord met regering Paus trok te voet door Rome Engeland houdt 2 bases op Cyprus Prettige atmosfeer in Moskou Geen Australische druk op Nederland Batista nam twee miljard mee DINSDAG 24 'FESRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14645 Directeur: C M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Maandagavond is, na een dag van druk overleg tussen de Belgische regering* werkgevers- en werknemers afgevaardigden, en de Hoge Autori teit van de E.G.K.S. een oplossing in zicht gekomen van het geschil om de sluiting der onrendabele mijnen in de Borinage. De werkgevers (het verbond van de Belgische kolennijverheid), hebben de belofte van de regering overgenomen, dat bovengrondse arbeiders, die door de sluiting, van de mijnen dit jaar moeten worden ontslagen, her scholingshulp zullen ontvangen en in ieder geval vóór 1 januari 1960 weer te werk zullen worden gesteld. De werkgevers- en werknemersorganisaties zullen de gesloten beginselakkoorden voor hun opdrachtgevers verdedigen. Vandaag zouden vergaderingen worden gehouden en het einde van de staking wordt woensdag of donderdag verwacht. De Belgische regering heeft bekendgemaakt, iat dit jaar in de Borinage voor 5100 arbeiders nieuwe werkgelegenheid zal worden geschapen, o.a. door aanvullende werken en vestiging van nieuwe bedrijven. MACMILLAN IN MOSKOU 1 is de vraag, welke het Westen zich stelt bij de reis van de Britse minister-president Macmillan -naar Moskou. De vergelijking ligt voor de hand en is derhalvé ook reeds gemaakt met de reis van Cham berlain naar München. Dat was toen ook in een riskant tijdsgewricht, toen er eveneens een dictator was, die een zenuwenoorlog voerde. Men sprak in die tijd nog niet van 0 een „koude" oorlog, maar van een zenuwenoorlog wist men mee te praten. Chamberlain keerde toen naar Londen terug, stak by het uitstappen uit het vliegtuig zijn paraplu omhoog en riep: „Vre de". Heel de wereld dacht toen dat de vrede inderdaad gered was; in werkelijkheid was hij zojuist ver moord. Nu gaat deze vergelijking met Macmillans reis aan vele zijden mank. Vooreerst is Macmillan geen Chamberlain; Macmillan heeft meer ervaring van dictators en is een han dige diplomaat. Vervolgens is Chroestjtsjef geen Hitier; hij is wel een dictator, maar gebruikt z'n ge zonde verstand. De overeenkomst is evenwel, dat er nu weer een Britse premier gaat praten met een potentaat, wiens po litiek gevaarlijk dicht langs het randje van de wereldoorlog manoeu vreert en dat „men" verwacht, dat een openhartig gesprek tot beter in zicht en dit weer tot een bestendi ging van de vrede zal leiden. Laten we hopen, dat er nog niet een ander punt van vergelijking komt, nl. dat Moskou net als München wel vrede beloofde, maar oorlog bracht. De wereld is inmiddels wel wat wijzer geworden en geeft zich niet meer zo direct aan illusies over. Wan neer zij zowel Macmillan als Chroesjtsjef in tafelspeeches hoort verkondigen, dat men aan weerszij den niets vuriger verlangt dan ont dooiing van de koude oorlog, ziet zij niet onmiddellijk de vredesengel- tjes vliegen, maar zegt ze doodnuch- ter: „Woorden hebben we nu ge noeg gehoord, laat ons nu maar eens daden zien". Wij zullen er dus goed aan doen, wanneer we een afwachtende hou ding aannemen; juichtonen behoeven we nog niet aan te heffen, maar voor bittere woorden als „boter aan de galg" is ook geen reden. Macmillan zit niet in Moskou om te onderhan delen, maar om z'n voelhorens uit te steken; hij hoopt de mentaliteit van het Kremlin te kunnen peilen en te vernemen of er enige bereidheid is om concessies tegenover concessies te plaatsen. De Sovjet-Unie heeft zich sinds haar oprichting na de eerste wereld oorlog altijd in mysteriën gehuld, heeft zich talloze malen schuldig ge maakt aan verdragsschennis en houdt er een moraal op na, welke in 't kort hierop neerkomt: „wat goed is voor mij, is goed". Het gevolg is een diepgeworteld wantrouwen in de bedoelingen van Moskou, welk wan trouwen niet met een glaasje wodka en een diner-tje is weg te slikken. Volgens de berichten uit Moskou is de sfeer tussen de Russische gast heren en de Britse bezoekers uiter mate vriendelijk en hoffelijk, maar de wereld koopt daar niets voor, als die sfeer zich niet in vriendelijke da den concretise^. Een paar jaar geleden ontstond er in Genève ook zo'n vredessfeer en sprak men van de „geest van Ge nève", maar zodra Chroesjtsjef en Boelganin weer in Moskou zaten, gaf de „geest van Genève" de geest en verdween spoorloos. Misschien is de „geest van Mos kou" fortuinlijker. ONRENDABELE MIJNEN MOETEN SLUITEN De Hoge Autoriteit heeft bij be sprekingen in Brussel duidelijk ver klaard, dat de sluiting van onren dabele mijnen niet kan worden uit gesteld. De produktie in de Borinage moet, zoals was overeengekomen, van 3,3 miljoen tot 2,1 miljoen ton worden teruggebracht. De voorzitter van de Hoge Autori teit, de Belg Paul Finet, verklaarde in een rede voor de televisie, dat de Hoge Autoriteit, omdat de overgangs periode van de gemeenschap reeds meer dan een jaar is verstreken, goedkeuring van de ministerraad der E.G.K.S. moet hebben voor subsidies aan de kolenindustrie. Al begrijpt de Hoge Autoriteit de moeilijkheden van de Belgische kolenmijnen nog zo goed, zij moet rekening houden met de standpunten van de andere E.G.K.S.-landen. in Domnica begeven daar de plech tigheden van de vastenstaties bij te wonen. Volgens oude traditie hebben zul ke plechtigheden gedurende de vas tentijd elke dag in een andere der titelkerken van Rome of één van de overige voornaamste bedehuizen der stad plaats en sinds de vroegste tijden van het christendom plachten de Pausen deze plechtigheden bij te wo nen. Aan deze vrome gewoonte door paus Gregorius de Grote, 590 tot 604, gevestigd en tot een vaste instelling gemaakt, kwam een einde met de verplaatsing van de Pauselijke Resi dentie naar Avignon in 1305. Nadien is zij nooit meer in volle omvang her vat. Paus Leo XII (1823 tot 1829) keerde tot de traditie terug, maar zijn opvolgers tot en met Paus Pius XII beperkten zich tot het af en toe bijwonen van bedoelde plechtighe den als deze in de Vatikaanse basi liek plaats hadden. Paus Johannes XXIII is voorne mens ook op de volgende zondagen tot Pasen de traditionele vastensta ties te bezoeken. Hij beoogt met het herstel der oude tradities tot de door hem nagestreefde vernieuwing van het geloofsleven in Rome te komen. Het is dan ook te verwachten, dat de bezoeken van de H. Vader aan de kerken van Rome in de Goede Week bijzonder talrijk zullen zijn. De kerk van Santa Maria in Dom nica op de Coelius, een van de oud ste van Rome, is maar heel klein. Zij kon de menigte, die tesamen was gestroomd, om de Paus te zien en met hem aan de plechtigheden deel te ne men, dan ook onmogelijk geheel be vatten. Het voorplein en de daaraan grenzende straten zagen' tot ver in de omtrek zwart van de mensen, die de ken. Z. H. heeft zich 's middags om H. Vader bij zijn aankomst geestdrif- 5 uur naar de kerk van Santa Maria tig toejuichten. De vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, prof. Coppe, verklaarde nog, dat onderhandeld wordt over de mogelijkheid van afkondiging van de crisistoestand in de gemeenschap en het vaststellen van produktiequota voor de zes landen. Zijn collega, de Nederlander Spierenburg, gaat don derdag naar Parijs voor overeg met de Franse regering. Coppe legde er in dit verband de nadruk op, dat men moeilijk het sluiten van de onren dabele mijnen kan uitstellen en tege lijkertijd van de andere E.G.K.S.- landen offers ten gunste van België vragen. De stakingen in de Borinage duur den maandag nog onverminderd voort. Er zijn grote betogingen ge houden in Charleroi, Paturages en La Louvière. Er deden zich hierby geen ongeregeldheden voor. Rome heeft zondag voor het eerst sedert eeuwen een Paus te voet in processie door zijn straten zien trek- Koninklijke gastvrouwen in gesprek Onderhandelingen verlopen vlot De Britse premier Macmillan heeft maandag zijn besprekingen met de Russische leiders voortgezet. Deze be sprekingen droegen deels een for meel karakter, namelijk die in het Kremlin, deels een informeel, tijdens een diner in de Britse ambassade. Een Britse woordvoerder zei, dat de gedachtenwisseling een goed ver loop heeft. 's Ochtends zijïf de ministers over eengekomen deskundigen besprekin gen te laten voeren over culturele betrekkingen tussen de twee landen. Van gezaghebbende zijde is verno men, dat berichten over een Brits aanbod voor een niet-aanvalsverdrag onjuist zijn. Macmillan sprak tijdens het diner van gisteravond in de Britse ambas sade zijn bewondering uit over het tempo en de hoedanigheid van de Russische vooruitgang, die hij ver bazingwekkend noemde. Over de huidige internationale toe stand zei hij, dat Oost en West in elk geval één gemeenschappelijk belang hebben, namelijk vrede. Ondanks alle I Gisteren is in Londen de volledige inhoud van dit verdrag, waarvan de meeste bijzonderheden al waren uit- ungeiana oenouat net ansoiute gelekt, officieel bekend gemaakt, beschikkingsrechte over twee milllai-1 In februari 1960 zullen de ver- schillende verdragen m werking tre- re basissen op het eiland Cyprus, al-1 den dus is bepaald in de overeenkomst j De president van de nieuwe repu- tussen Griekenland, Turkije en Vn-bliek zal een Griek zijn en de vice- geland waarbij Cyprus onathankeiijk SrVgTen^v^ iï&ZZ uit Grieken en voor 30 percent uit Turken bestaan. De overheidsdiensten zullen voor 70 percent uit Grieken en voor 30 per cent uit Turken bestaan. Afzonder lijke gemeentebesturen zullen worden gevormd door de Turkse bewoners in de vijf grootste steden. Akkoord gepubliceerd wordt verklaard. moeilijkhedên en hindernissen moe ten wij ons in naam van de vrede ver enigen, aldus de premier. Het diner werd o.a. bijgewoond door premier Chroesjtsjef en andere Russische leiders. Chroesjtsjef, die Macmillan voor zijn woorden dankte, zei onder meer van mening te zijn, dat de Britse pre mier tracht middelen te vinden om tot een akkoord met de Sowjet-Unie te komen. „Wij houden van uw op rechtheid en begrip voor de belan gen, niet alleen van uw land en uw kant, maar ook van ons land en onze kant. Dit vinden wij aangenaam, want met een dergelijke benadering is het gemakkelijker de wijste be sluiten te vinden, welke beide landen en beide partijen kunnen bevredi gen". Beide speeches werden in een pret tige atmosfeer gehouden. Macmillans verzoek ook woensdag besprekingen te voeren aanvankelijk stond voor deze dag een jachtpartij op het pro gramma beschouwt men als een aanwijzing dat de onderhandelingen vlot verlopen. Een aardige ongedwongen foto van koningin Ingrid van Denemarken en haar dochter prinses Margrethe in vrolijk gesprek op een trap in het koninklijk paleis te Kopenhagen. De opname werd gemaakt tijdens een feestelijke ontvangst in het paleis waarbij de koningin en haar dochter als gastvrouwen optraden omdat de koning wegens ziekte verhinderd was zijn gasten te ontvangen. In de officiële bekendmaking wordt niet gezegd waar het geld vandaan moet komen dat voor de nieuwe Cy prische republiek nodig is. Ook ver keert men nog in het onzekere over de toekomstige status van bevol kingsgroepen als Britten, Maronieten en Armeniërs. Eoka zwijgt. Dighenis, de leider van de Grieks- Cyprische ondergrondse beweging, Eoka, heeft zich tot op heden van commentaar onthouden. Mogelijk wacht hij tot aartsbisschop Maka- riso, die de Londense bespreking heeft bygewoond, hem nader over het ak koord zal hebben ingelicht. Gisteren zijn op Cyprus weer et telijke noodmaatregelen, zoals beper king van de bewegingsvrijheid, op geheven. De Turkse premier Menderes zal waarschijnlijk vandaag het Londen se ziekenhuis verlaten waar hij vo- Macmillan bood Chroesjtsjef enige Irige week werd opgenomen met ver geschenken aan, o.a. een fraaie hou- wondingen, opgelopen bij een vlieg- ten boekenkast uit 1716. ongeluk. De Australische minister-president, Menzies, heeft dinsdag verklaard, dat Australië geen druk zal uitoefenen op Nederland of Indonesië om te komen tot nieuwe regelingen over Nieuw- Guinea. Bij de aanvang van een debat in het Australische Huis van Afgevaar digden over Nederlands Nieuw-Gui- nea zeide hij, dat de strijd over de Australische houding jegens dit ge bied is ontstaan uit een verkeerde in terpretatie van een zin in het geza menlijke communiqué, dat na het be zoek van dr Soebandrio aan Austra lië is uitgegeven. Deze zin, waarin werd gezegd, dat, indien Nederland en Indonesië tot overeenstemming zouden komen, Australië zich niet tegen een dergelijk akkoord zou ver zetten, is verdraaid tot de betekenis, dat Australië in feite het bereiken van een dergelijke overeenkomst zou aanmoedigen, zeide Menzies. Een lid van het Amerikaanse con gres, Charles Porter, heeft tegenover de pers verklaard, dat ex-president Fulgencio Batista volgens een goed- gefundeerde schatting circa twee miljard gulden, afkomstig uit de Cubaanse staatskas, in de Verenigde Staten heeft ondergebracht. Ex-dictator Batista houdt sinds zijn vlucht uit Cuba op 1 januari jl. verblijf in de Dominicaanse repu bliek. In Havana en Pinar del Rio zijn maandag acht aanhangers van oud president Batista terechtgesteld we gens „oorlogsmisdaden". Dit nummer beitaat uit 8 pagina's weer? (Medegedeeld door het KNMI, Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND ZACHT Plaatselijk enkele opklaringen en bijna overal droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Aanhoudend zacht De Bilt, dinsdag 10 uur. Boven Midden-Europa ligt een hogedrukge-1 •bied, dat maar weinig meer van plaats verandert. Aan de noordelijke flank ervan stroomt voortdurend zachte en betrekkelijk vochtige lucht naar onze omgeving. Boven het noordelijke deel van de Noordzee is echter koudere en vooral drogere lucht aanwezig. Het front dat deze tv/ee luchtsoorten scheidt, lag van ochtend dicht bij het noorden van het land en bracht daar wat lichte regen. Inmiddels nadert via de Britse eilanden een zwakke rug van hoge luchtdruk. In verband daarmee wordt de kans op opklaringen wat groter, terwijl het zachte weer voortduurt. Ver weg op de oceaan bevinden zich enkele storingen, maar deze kunnen het weer in Nederland niet beïnvloe den. De minister-president prof. dr. L. J. M. Beel, ontving maandag de beide Surinaamse ministers, die een bezoek aan ons land brengen. V.I.n.r. Exc. mr. C. P. Helders (zaken overzee), Z. Exc. dr. ir. F. Essed, prof. dr. L. J. M. Beel en Z. Exc. dr. J. J. Sedney. Stille Omgang 1 maart Het gaat om onze ziel, om ons geloof, om de zeden van Moeder, om de Christus onzer Vaderen. (Theophilus, Christusuren I). 25 Febr. zon op 07.37; onder 18.11; maan op 21.18; onder 08.18. Hoogwaterstanden 25 Febr. v.m. 4.49; n.m. 5.01. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 1 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 3 OSLO onbewolkt KOPENHAGEN half bewolkt ABERDEEN mist LONDEN motregen AMSTERDAM geheel bew. BRUSSEL geheel bewolkt LUXEMBURG mist PARIJS geheel bewolkt BORDEAUX zwaar bewolkt GRENOBLE onbewolkt - NICE licht bewolkt BERLIJN geheel bewolkt FRANKFORT geheel bewolkt MÜNCHEN onbewolkt ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist onbewolkt - geheel bewolkt zwaar bewolkt mist - zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt Korreltje De mode verslijt meer kleren dan de mensen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1