Melk ...met een glas e-x-t-r-a* nóg meer mans! kqtf Het verdwenen H o r I o g e 13-jarig M-Brigadiertje was „moeder" voor gezin van acht ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (vervolgverhaal voor de groten) gen, namen de twee vriendinnen opge- gen namen de twee vriendinnen opge wekt en blij afscheid. Tineke was blij omdat Emmy nu mee zou kunnen doen aan het toneelstuk en Emmy was blij dat ze zonder onkosten mee zou kunnen spe len. Ze ging nu weer vlug terug naar moeder. „Mam, meende u het echt, dat ik uw horloge op de toneelavond aan zou mo gen". „Natuurlijk kind. Er kan niets mee ge beuren. De armband sluit prima, dus als jij of de andere meisjes er niet aan klun gelen gebeurd er niets". „Wanneer gaan we die onderste strook er af halen", wilde Emmy weten. Eigen lijk had ze vanavond al willen beginnen. „Maar kind, wanneer is die schoolfuif?" „O pas over 5 weken." „Nou dan is er nog tijd genoeg. Eerst je rol maar instuderen" „Ja Tineke, komt die morgen brengen en dan doe ik iedere dag wat". „Dat mag ook wel, want aan een hoofdrol mag i.iets mankeren. Als jij gaat stotteren, dan doen de anderon het ook niet vlot meer". „Jammer hè mam, dat u niet mee kan gaan". „O kind, vijf weken is nog een hele tijd. Ik voel me de laatste dagen echt een stuk beter. Je kunt nooit weten. Mis schien mag ik wel gauw, een paar uurtjes op en als dat zo is, dan kan vader me best meenemen in de auto". „Wat zou dat enig zijn, mammie", en van pure blijdschap omhelsde ze haar moeder zó hard, dat deze hijgend achter over viel, in do kussens. Emmy schrok er van, maar ze was ook zó blij. Nadat ze de kussen weer lekker had opgeschud, ging ze naar de keuken om thee te zet ten. 't Was al bijna vier uur; de twee ling Freddy en Leonie zouden ook gauw uit school komen. Als een klein huismoedertje zette Em my de kopjes klaar en wachtte op de kleintjes. Kijk daar kwam papn ook nog even binnenwippen. Zeker trek in thee. „Zo meiske, de thee al klaar". „Ja pappa. Drink u met ons mee, of wil ik u eerst bedienen?" „Geef mij maar gauw een kopje. Straks komt er iemand om me te spreken, veel tijd heb ik dus niet". Terwijl Emmy heen en weer tippelde, voor de suiker en de melk, vroeg vader nieuwsgierig; „Waarom was Tineke zo net hier?" „Zou u dat zo graag weten pappie? Eigenlijk is het een geheimpje". „Kom, zeker een geheim voor je va der!" „Nou, u mag het ook wel weten", en Emmy vertelde van de aanstaande school fuif, haar hoofdrol, van de mooie japon, maar niet van het kostbare horloge. Ze had zo'n idee dat vader het niet prettig zou vinden, terwijl moeder haar doch tertje zo mooi mogelijk, op die avond wildi „E dat s zijn". „Dat zou natuurlijk prachtig zijn. We zullen wel afwachten", en meneer Ver meer streek een opkomende rimpel in zijn voorhoofd, alsof hij alle nare ge dachten, wilde verdrijven. Hij was im mers van de ernstige toestand van zijn vrouw op de hoogte. De dokter had ech ter gezegd, dat ze best nog een paar ja ren zou kunnen leven. En wie weet? De tweeling kwam holdebolder de tuin in hollen, doch bij de keukendeur deden ze ineens bedaard, voor moeder. „Zulke schatten toch", dacht Emmy vertederd. Vader gaf ze gauw olk een kus op de frisse wangen en hij ging weer aan het werk. Emmy schonk vier kopjes in. „Jongens, als jullie lief zijn, mogen jullie bij moeder je thee drinken. Gauw je handen wassen". „Dag, mam, dag mam", en rustig gin gen Freddy en Leonie elk aan een kant van het bed zitten, terwijl Emmy de kop jes neerzette. Hè, gezellig was het weer nu moeder weer een beetje kleur had en belangstelling toonde voor alles wat de kleintjes over de school vertelden. Op 't laatst moest ze de kinderen telkens tot wat stilte aanmanen, want zo werden steeds drukker. Moeder gebaarde van: och laat ze maar", maar Emmy nam ze mee naar de huiskamer: „Kom mama moet nu weer even rusten". Ze hadden vandaag geen huiswerk, dus mochten zc bij een vriendje en vriendinnetje tot etenstijd gaan spelen. „Denk om de klok Leonietje", want Emmie wist, dat als haar zusje eenmaal met de poppen bezig was, ze aan geen tijd dacht. Nu de kleintjes weg waren was het weer stil. Maar over oen kwar tiertje zou Pim thuis komen en die zou ook wel snakken naar een kopje thee, Ze zou de thee maar goed warm houden misschien bracht bij ook nog wel een vriend mee. Dat deed hij dikwijls, ze gingen dan samen het huiswerk maken. Een gerinkel van fietsbellen en ja hoor daar kwamen de jongelui aan. Ze gooi den hun fietsen tegen het hek. „Kind, heb je thee, we zijn haast uit gedroogd van die dorre rekenles. En ter wijl de jongens nog napraatten over de lessen van die middag, schonk Emmy voor ieder een kopje met een knappend biskwietje. „Je bent een engel", prees Pim,.dronk gulzig zijn thee en hield haar meteen het lege kopje voor. „Jij ook nog t... „O, nog wel een half milioen. Ik ben absoluut droog van binnen', overdreef hij een klein beetje. kon moest om voor het eten te zorgen en de jongens naar boven gingen voor hun huiswerk, na eerst moeder goeden dag gezegd te hebben. Wordt vervolgd Correspondentie EEN WONDER IN LOURDES Tjoek, pft, tjoek, pft. Daar stopt een trein op een groot station in Lourdes. Maar wat gok, niemand stapt er uit. tyee toch is alles niet hetzelfde, want staan veel brancards en er lopen ver pleegsters en dokters in witte jassen. Daar komen de zieken uit de trein, ge holpen door familie of verpleegsters. Kijk, daar komt een Jongetje van een jaar of zes. Hij kan niet lopen en zit in een wagentje. Al kan hij niet lopen, hij ziekenhuizen, die er in Lourdes zijn. Jullie zullen wel gemerkt hebben, dat hier de zieken de eerste plaats hebben De andere dag gaan de zieken naar de grot. Ze mogen het water drinken, dat met het Allerheiligste in de monstrans Het Jongetje zit vooraan en heeft met zijn moeder zó gebeden om genezing, dat hij er zeker van is, nu beter te worden. Nu is de priester naast hem. Daar buigt hij zich naar hem toe. Hij geeft het kind de zegen en gaat weer verder. Er gebeurt niets. Plotseling roept het jochie huilend: „Stoute Jezus, ik zal het wel tegen je Moeder zeggen!" De priester hoort het, komt bij hem terug en geeft hem opnieuw de zegen Nu krijgt het jongetje een vreemd gevoel in zijn benen en 't is of er nieuwe kracht door hem stroomt, Hij wil staan. Zijn moeder wil hem helpen, maar door eigen kracht staat hij al naast zifn wagentje >n plaats van er ongeneeslijk in te zit ten. Dokters onderzoeken hem later en zeg gen: „Dit is een wonder van God". EEN ONGELUK Er is een ongeluk gebeurd. Het is echt waar, wat ik nu vertellen ga, en het is geen sprookje. Op 13 februari gebeurde het. We ston den op de bus te wachten en opeens liep mijn broertje van ons weg en het fiets pad op. Juist kwam er een brommer aan en hij vloog zo tegen de brommer op, die hij niet had zien aankomen. De brom fiets stopte maar het was al te laat. Mijn broertje was gerankt en hij bleef liggen met een heel dik oog en zijn hele gezicht zal vol bloed. Een auto stopte om hem thuis te brengen, maar mijn vader wilde dat hij hem naar het ziekenhuis zou brengen. Gelukkig viel alles mee Het dikke oog was weer gauw dun. Saartje Colpa, Lelden: VOOR HET EERST OP HET IJS Toen ik voor het eerst op het ijs kwam, zag ik al veel mensen schaatsen. Mijn vriendin Hennie, was ook gekomen. Ze stond ook voor het eerst op de schenkels. We hebben samen een beetje geoefend, doch het ging niet best. We gingen vroeg naar huis want we zouden thuis en op straat carnaval vieren. Mijn moeder ver sierde mijn gezicht met vraagtekens; eer vraagteken hier en een vraagteken daar O, wat hadden we toen al een plezier. Ik kreeg lange rokken aan. We hosten en dansten en gierden het uit van de pret Prins Carnaval was er ook bij, die ging vooraan in de optocht. Wat hadden we plezier. Greetje van Egmond R'veen. Nee lieve kind, dat versje komt niet in de krant. Je hebt het vast hier of daar overgeschre ven, het is tenminste een heel bekend gedichtje. Tlnl Verder R'veen. Welkom nieuw nichtje. Ik hoop dat je dikwijls met ons mee zal doen. Leuk Tlni, dat je al da delijk een verhaaltje instuurde. Het is een sprookje, want je weet toch wel dat er geen heksen bestaan. De HEKS Anneke en Fientje waren aan het spe len. Anneke liep naar binnen on vroeg aan moeder of ze in het bos mocht gaan spelen. Moeder vond het goed. als ze maar op tijd thuis kwam. Fientje ging het ook vragen en haar moeder vond het ook goed. Zo wandelden samen in het bos en plukten bloemen. Op 't laatst werden zc moe en gingen op een boomstam zitten Opeens hoorden ze gedruis door de lucht Ze keken en daar kwam de heks, op een bezemsteel, naar de boom vliegen. Ze pakje Anneke beet, maar die begon te roepen: „Help! help!". Fientje holde naar huls en vertelde alles wat er gebeurd was. Moeder ging naar de veldwachter en samen zochten ze het hele bos door. Eindelijk vonden ze het huisje en ook de heks. De veld wachter nam de heks gevangen en stopte haar in de gevangenis. Anneke was nu vrij en liep heel blij met moeder naar huis. Zo liep het toch nog goed af. Corrie Leenstra, Voorschoten. Je hebt zeker al gezien dat de oplossing goed was. Joke Menken, Haierswoude. Jij klein babbeltie. Dat briefje heb je zeker hele maal alleen geschreven. Nou ik vind het knap hoor. Leuk zeg, die poes van jullie in het poppenbedie en dan die staart er buiten hangen, 't Is zeker een goedig beestje. Dag Joke stuur nog maar dik wijls zo'n gezellig briefje. MEEUWTJE8 Ik had een paar witte meeuwtjes, Ze zaten in een groot hok. Als ik in het hok kwam, dan kwam die ene meeuw dadelijk op mijn hoofd zitten en pikte dan in mijn oor. Dat deed hij altijd als ik in het hok kwam. Als ik hem van mijn hoofd haalde dan pikje hij in mijn handen. Altijd was hij brutaal en hij was altijd het eerste binnen. We hebben een kater, een witneus, en die loerde op de meeuwen. Eens had ik twee dikke vette duiven met ringen. De kat vloog één van de duiven aan en I daarna is die doodgegaan. Ook heeft die kater één van de witte muizen opgege ten. GELUKKIG MAAR! Er was een een prinsesje, die zonne straaltje heette. Overal waar ze kwam bracht ze zonneschijn. Ze bezat 'n prach tige' ring, die ze aan haar vinger droeg en die haar alle goede dingen vertelde. Op een kwade dag was de prinses bloe men aan het plukken, de ring bleef ha ken en viel van haar vinger af, in de vijver. De prinses begon hard 'e huilen Een elfje hoorde dat en vroeg, wat er was. Ze vertelde nu alles. Het elfje wil de haar helpen. Ze floot heel hard op een zilveren fluitje. Daar kwam een kik ker aangesprongen. Het elfje fluisterde wat tegen hem en toen dook hij in het water. Even later kwam hij met de ring terug. Wat was Zonnestraaltje gelukkig Dag allemaal volgende weck verder. TANTE JO EN OOM TOON GRAPPIGE MA6KERS Hier zie je, hoe je van kartonnen borden of onderleggers van taarten mas kers kan maken. Natuurlijk kan je ze ook van een gewoon stuk karton ma ken. Je neemt dan ten bord en trekt de cirkel na. Op de bovenste tekening zie je hoe ogen, neus en mond eerste met potlood aangegeven worden en dan uitgeknipt. Voor de bandjes maak je een klein .•meedje aan Iedere kant en dan versterk je het nog met pleister. Nu kun je be-1 glnnen te plakken, tekenen, kleuren, verven, net als je zelf wilt. Spaar je Kom*ok bij M-Brlgade en misschien In deze krant I Vrug bij je mellchtndeJsar het gratis Logboek voor toekomstige M-Brigadiers I Daar staat alles in over mouw-embleem, wimpel, Ge heime Code, M-Brevet, cadeaus en... je kam om óók zo op de foto in de krant te komen. Maar allereerst: FLINK MELK-DRINKEN Schermkampioene Nina Klcyweg Omdat moeder in 't ziekenhuis lag, deed de kleine Ans v. d. E. uit Amersfoort gedurende haar Kerstvakaatie het huishouden voor alle acht huisgenoten... Een echte M-Brigadiers- prestatie! Daarom kreeg ze ook van de M- Brigade die mooie camera met flitser. En daar om staat ze hier op do foto met schermkam pioene Ere-Brigadier Nina Kleyweg. Allebei flinke mensen, allebei flinke melkdrinkers! Deza prachtige cadeaus werden gekozen door de SO flinkst# M-Brigadlers in de 3e ronde: 26 draagbare radio's, 13 fototoestellen, 3 boekenboonen, 3 auto peds, 2 verrekijkers, 1 paar ijahockey-achaatsen, 1 weefgetouw, 1 tent. De complete namenlijst ligt ter inzage bij bet Nederlands Zujvelbureau, Rijswijk Z.H. En tikt 14 Jagen zijn et war vijftig nieuwe gelukkigen Jie een „M-cadeau" krijgen. ideaal totaal: 3/4 kan per dag - eventueel verdeeld over melk, yoghurt, chocolademelk, pap of pudding (Advertentie) kleurtjes niet, want de maskers moeten fel gekleurd en vrolijk zijn. Hier zie je een paar voorbeelden, maar je hebt zelf fantasie genoeg om er een clown of dui vel van te maken. 30 jaar onder de wilden wijnen te onderscheiden is. En dat is natuurlijk reuze prettig voor alle men sen, die een goed glas wijn weten te waarderen, maar jullie moeder zal het waarschijnlijk prettiger vinden om te horen, dat deze trillingen ook de was kunnen doen. Deze trillingen laten het vuil er gewoon afvallen. Men heeft ook geprobeerd, om een apparaat, dat tril lingen uitzendt in een fabrieksschoor steen in te bouwen. De trillingen doen het roet tot kleine klontjes samenkomen en dan vallen ze in een goot met water. Zo worden deze trillingen een grote hulp tegen de roetplaag in de grote steden. HET HEELAL De kleine sterrenkundige heeft een nieuwe ster ontdekt. Zien jullie hem ook. O nee! Nu, je kunt hem wel te zien krijgen als je alle stukjes uitknipt en in elkaar past. Het is niet zo eenvoudig maar puzzle er maar een tijdje op. en pijn weg- wrijven mei DAMPO „AMSTERDAM MIRAKELSTAD" Door Evert Verkerke. Onder deze titel zal eind van deze maand een beknopt, aantrekkelijk en rijk geïllustreerd boek verschij nen, over de Stille Omgang en het ontstaan hiervan. In dit boek schildert de schrijver in levendige kleuren niet alleen de ge beurtenissen van het wonder zelf, maar ook de historische achtergrond, het middeleeuwse Amsterdam in op komst, de Mirakelprocessies, de his torische gebeurtenissen die een einde maken aan de oorspronkelijk luister rijke viering, de oprichting van het gezelschap van dc Stille Omgang het ontstaan van de Stille Omgang traditie. Ca. vijftig aquarellen, v/aarvan vele ln kleuren verluchtigen het geheel. Om de uitgave zo goedkoop mogelijk te houden, z.al het boek niet in de boekhandel te verkrijgen zijn, maar rechtstreeks, (a ƒ3.25) besteld moe ten worden bij het Secretariaat v. d. Stille Omgang, N. Z. Voorburgwal 165, Amsterdam-C (giro 21.20.31). 31. De jonge meisjes, die Blanche en Gladys Rogers heetten, hadden op het schip van hun vader van Engeland uit een reis gemaakt. Het schip verging echter bij een plotselinge storm. Met een deel van de bemanning waren ze gered en met een sloep aan land geko men. Daar waren ze echter door de in boorlingen overvallen en alle mannen werden gedood, de meisjes hadden ze gevangen genomen. Ik probeerde nu het opperhoofd over te halen de beide jonge meisjes met mij mee te laten gaan. Maar het opperhoofd wilde daarover nieta horen en woedend eiste hij dat een duel zou beslissen bij wie de beide meisjes zouden blijven. We maakten meteen de voorbereidselen op de grond werd een cirkel getrokken en wie nu het eerst zijn vijand uitgeput had of hem 3 keer buiten de kring ge slingerd had. zou overwinnaar zijn. 32. De krijgers hadden zich buiten de cirkel op de grond neergelaten en dood den de tijd met schreeuwen en aanmoe digingen. Het werd een lange en in spannende strijd en ofschoon ik van moeheid bijna niet meer staan kon, ge lukte het me eindelijk het opperhoofd met zo'n harde greep, zo hard op de grond te gooien, dat hij tussen zijn luid Juichende krijgers rqlde om niet meer op te staan. Ik was de gevierde persoon bij de on derdanen van het opperhoofd, want hij was niet geliefd geweest en ze vroegen me of ik in zijn plaats opperhoofd wilde worden. Ik verklaarde hem echter, dat ik gekomen was om de beide zusjes naar hun eigen stam te brengen en dat ik hun royaal aanbod dus niet kon aan nemen. Wordt vervolgd. ULTRA-ACOUSTISCHE TRILLINGEN Het menselijk oor kan alleen geluiden opvangen, waarvan de trillingen 16 tot 120.000 per minuut zijn. Geluidsgolven, die sneller trillen, noemt men ultra- acoustische trillingen. Enige van die trillingen kunnen ech ter door verschillende dieren gehoord worden. Honden horen bijv. tonen, die voor het menselijk oor te hoog liggen. Daarom kan men hondefluitjes maken, die alleen honden horen en waarvan de mensen dus helemaal geen last hebben. In de toekomst zullen deze trillingen zeker nog voor vele andere doeleinden gebruikt kunnen worden. Ze kunnen b.v. bacteriën doden. Als men een beetje vis in water legt en dan van die trillingen door het water laat gaan. dan moet iedere hele kleine bacterie cn ieder schimmel, dat bederf veroorzaakt, ster ven. Zo gauw men ook weet, hoe men '.H onder water kan pakken, zonder dat er nieuwe bacteriën aan komen, dan heeft men een hele nieuwe bewaringsmethodc gevonden. Deze ultra-acoustische trillingen kun nen ook de smaak van jonge wijn ver anderen zodat het niet van de oudere

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9