Jachtopziener schoot fietser die toevallig passeerde dood Geld-actie K. V. P. weekelykse CRonycke I ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT f-AGINA 7 Na vrijspraak anderhalf jaar geëist Nu des te meer! DE PILOOT VERSTUIKTE EEN ENKEL den. Toen de fietser vaart minderde „Het dagelijks bestuur van de Ka- Ina het bevel en blijkbaar af wilde tholieke Volkspartij heeft met ver stappen, beging S. de fout de jonge- bazing kennis genomen van het feit, man met de arm te willen tegenhou- dat vanwege het regeringscommissa- den. Het was dus begrijpelijk, dat de riaat voor het radiowezen aan de procureur-generaal bij het ge- landbouwer geschrokken van zich Katholieke Radio-omroep een verbod rechtshof te Arnhem, mr. A. W. Hol- afsloeg, waarbij hij de jachtopziener is opgelegd om voorlichting te ge- steijn, heeft gisteren een jaar en zes aan GO gtrofEr waren in de buurt ven over en propaganda te maken maanden gevangenisstraf geeist te- pas roofovervallen gepleegd. Die klap voor de zondag a.s. te houden grote ?en..,.e ,59"lan&e jachtopziener J. S. i kwam de jachtopizener volgens de geldinzamelingsactie van de K.V.P.". te Wisch (buurtschap Westendorp) procureur-generaal volkomen toe. Hij j wegens voorwaardelijke opzet tot ^ad die aan zichzelf te wijten. In Aldus begint de verklaring, die he- doodslag. De procureur-generaal plaats van zijn fiets te pakken en de denavond de dagelijkse leiding van vroeg vernietiging van het vonnis man achterna te rijden werd hij de KVP heeft uitgegeven te Hei van de rechtbank te Arnhem, die woedend en begon met zijn niet op mond, waar zij aanwezig was in verdachte had vrijgesproken, nadat j veilig staand vuurwapen te schieten. verband met een werkbezoek van de officier van justitie tien maanden Voorwaardelijke opzet tot doodslag, KVP-Kamerleden en leden van de gevangenisstraf had geeist wegens aldus de procureur-generaal, is wet- Brabantse Provinciale Staten aan tig en overtuigend bewezen. Begrip gevraagd. De raadsman, mr. J. W. F. Donath, vroeg begrip voor de omstandighe- dood door schuld. Evenals de officier eiste de procu reur-generaal als bijkomende straf ontzegging van het recht een ambt te bekleden bij de politie of de re- o servepolitie voor de tijd van vijf dêm°waarin" een "eenvoudïg""poÏÏtië- Jaar- J man als verdachte zich geplaatst ziet drie weken voor de verkiezingen In de nacht van 11 op 12 februari in een nachtelijk bos met voortdu- aan de radio niet is toegestaan, van het vorig jaar heeft de 59-jarige rend gevaar voor gewapende stro- j De geldactie zal natuurlijk door jachtopziener J. S. te Wisch in de j pers. Op de fiets had ook een figuur gang vinden en zal naar het vaste mening verkerend met een stroper te kunnen zitten, die betrokken was ge- vertrouwen der KVP-leiding nu des weest bij een kippendiefstal, een te meer opleveren. Helmond en Gemert. De verklaring gaat verder: „De verbazing van de dagelijkse partij leiding is gebaseerd op het feit, dat hier geen sprake is van politieke pro paganda in zogenaamde polemische zin, welke als regel in de laatste doen te hebben, de 26-jarige land bouwer C. H. J. Heitink met een pistoolschot gedood. Verdachte wilde H., die op de fiets naar huis terug keerde over het fietspad door het bos van „Slangenburg" bij Doetin- chem, aanhouden, doch de landbou wer vertroude het bevel: „halt, poli tie" niet en reed door na de jachtop ziener een stomp op het oog te heb ben gegeven. S. zegt, waarschuwings schoten in de lucht te hebben willen afvuren. Het resultaat was echter, dat een van de twee schoten de wiel rijder dodelijk in de hals trof. Donderdag werd met de behan deling van deze zaak bij het gerechts hof te Arnhem in hoger beroep be gonnen, doch wegens het vergevor derde uur moest zij gisteren worden voortgezet. Er was op beide dagen zeer grote belangstelling uit de Ach terhoek. De procureur-generaal heeft aan het eind van de zitting één jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. Vitterig. Hij noemde in zijn requisitoir ver dachte een dikdoenerige, vitterige politieman, die gaarne van zijn macht misbruik maakt om schrik aan te ja gen. In zijn jeugd heeft hij eens blijk gegeven van zijn wrede aard door een koe de staart af te snijden en nog niet zo lang geleden liet hij een door hem aangeschoten hond jan kend in het bos liggen. Niets wees er op, aldus de procureur-generaal, dat de nachtelijke fietser een stroper kon zijn. Hij droeg geen wapens, geen zak of tas en reed met een behoorlijk verlichte fiets op een openbaar fiets pad. Het had ook een geestelijke kunnen zijn, terugkerend van zieken bezoek. Toch wierp de jachtopziener zijn fiets aan de kant en zette zich schrap om de wielrijder aan te hou- roofoverval, afgezien nog van stro perij. Uitspraak op 5 maart. WITTE KRUIS HELPT ^.^ECHT! Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. Adres KAB ministerraad Werkge'egenheid v;n mijnen in gevaar de Het bestuur van >le Katholieke Ar beidersbeweging heef', gistermiddag een telegram gestuurd aan de mi nisterraad, waarin het zijn ernstige verontrusting uit<pn?.a»;t over de si tuatie die als ge volg van buiten landse maatregelen voor de Neder landse kolenmarkt dreigt te ont staan en over het daaruit voort. (Advertentie) Geen Duits kinderhuis op Terschelling De kwestie van het uitzendverbod was reeds ter sprake gekomen tijdens het forum, dat tot besluit van het KVP-werkbezoek te Helmond werd gehouden. VROUW OVERLEDEN NA VAL VAN TRAP. Gistermorgen is de 76-jarige me vrouw VisserKeizer, wonende aan de Zwanebloemstraat te Almelo in 0.^ haar woning van de trap gevallen en j den lande heeft bewezen"^ bjj ko- aan de verwondingen overleden. ninklijk besluit van 6 februari met Mevrouw Visser is vermoedelijk bij ingang van 1 mei 1959 op zijn ver- het afdalen van de trap onwel ge- zoek eervol ontslag verleend aan ir. worden en naar beneden gevallen. J. D. H. van der Toom te Wassenaar, Haar echtgenoot, wiens gehoor niet als directeur-generaal van de pos- goed meer is, had niets van de nood- terijen, telegrafie en telefonie. Ir. lottige val gehoord. Toen hij zijn j Van der Toorn werd op 1 oktober vrouw later onder aan de trap vond, 1954 in deze functie benoemd. Hij waren de levensgeesten reeds gewe- zal op 8 april a.s. de pensioengerech- ken. I tigde leeftijd hebben bereikt Bij de vliegbasis Soesterberg is vrijdag een straaljager neergestort en in brand gevlogen. Het vliegtuig kwam terecht in de tuin van een der bewoners rond Soester berg. De vliegenier liep lichte brandwonden en een ver stuikte enkel op. Foto: een groot wraks tuk, dat enkele bomen heeft ontworteld. DIR.-GENERAAL P.T.T. GAAT HEEN. Onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten die hij aan Minister Staf is niet voor vorming van hertenreservaten De Veluwe is er voor recreatie De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening ad interim, Er komt geen „Kinderheim" op ir C. Staf, meent ten aanzien van de Terschelling en ook het veelomstre- 1 „oc. den hotel zal er niet komen. Rijk en I vormiIlf: van hertenreservalen, dat gemeente zullen de voor de bouw be- het recreatiebelang zwaarder moet nodigde grond niet beschik- wegen dan het natuurbeschermings- baar stellen, in verband met de h.,„n. H;. Ai. ligging van de gebouwen en de uit- g' 3 t gezegd in een in- vcci ci tCilclIJ ucaiacLU um breidingsplannen van de gemeente, terview, dat de redactrice van het het als rustgebied voor de herten af- Aldus het antwoord van de minis- ANWB-orgaan „Toeristenkampioen" gesloten stuk van 600 ha bij Hoen- Gaat het voorts, aldus de minister, niet te ver, de eigenaars van parti culiere terreinen te verplichten, een bepaald hertenareaal te gedogen zon der dat ze er enige zeggenschap over hebben? De schade, door de herten aan de bossen toegebracht, vindt hij zeer ernstig. Rasters om herten te lei den acht hij voorts zó kunstmatig, dat hij liever een wildbaan zag. Het voorgenomen hertenreservaat bij Elspeet zou volgens minister Staf ook voor een groot deel particuliere grond omvatten. Dit reservaat zou een veel groter terrein beslaan dan vloeiende gevaar voor het behoud Rotterdam naar Breda nabij de Moer- van de werkgelegenheid in de Ne- dijkbrug, is gistermiddag om onge- derlandse Mijnindustrie. Iveer twee uur, ingezakt over de dub- Het bestuur van de KAB dringt er 1 bele rijbaan. Het was niet meer te bij de Nederlandse regering met berijden. klem op aan onmiddellijk maatrege- Het vernielde wegdek was van as- len te treffen teneinde tè voorko- fait. De rijbaan richting Rotterdam men, dat de moeilijkheden van an- bestond uit beton en is niet inge- dere landen worden afgewenteld op zakt. Daardoor kon worden voorko- de Nederlandse mijnindustrie, het- Imen, dat het verkeer noord-zuid via geen de werkgelegenheid in deze de Moerdijkbrug moest worden om- industrie in gevaar zou brengen. gelegd. ters Struycken Witte, Staf en CaJs met hem heeft had aanleiding op vragen, die het Tweede Kamerlid s Van der Goes van Naters hen stelde. I van de vorming van het hertenreser- Een gewezen politiek delinqueentvaat bij Hoenderlo. zou het hotel willen bouwen, met geld dat afkomstig is uit niet-Neder- j Daar werd 600 hectare recreatie- landse bron. Het zou vooral bedoeld gebied afgesloten. Het voornemen om zijn voor buitenlandse toeristen. bij Elspeet een tweede hertenreser- Het „Kinderheim" zou een tehuis vaat te stichten was eveneens een worden voor ongeveer 2000 niet-Ne- onderwerp van gesprek. De directie derlandse kinderen. De stichting faunabeheer van het ministerie van Deutscher Hilfsverein stelde zich landbouw, visserij en voedselvoor- achter de realisering van de plan- ziening staat deze plannen voor. Het ligt echter niet in de bedoe ling van de minister, tot een beleids verandering over te gaan. Begin april meent hij over voldoende gegevens te kunnen beschikken onder andere van de commissie-Bloemers, om zyn standpunt te bepalen. Hii verwacht dan een goed advies te kunnen geven aan zijn opvolger in het kabinet. In het interview zeide de minister, zeker niet te willen zeggen, dat de herten maar opgeruimd moeten wor den, maar het specifieke Veluwse hert en het Veluwse heideschaap be staan niet meer en hij vindt het on wezenlijk de herten door speciale voeding betere geweien te geven en te denken dat daarmee het Veluwse hert in kwaliteit verbeterd wordt. DEEL VAN RIJKSWEG INGEZAKT. Een gedeelte van de rijksweg van Onfortuinlijke vrachtwagen blokkeerde Rijksweg Op Rijksweg 12 tussen de Meern en de rotonde Oude Rijn geraakte vrijdag een vrachtauto, beladen met veilingkisten, in de berm en sloeg om. De chauffeur moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De omge slagen wagen versperde bijna de gehele weg.... derlo. Het zou, gaf de minister als zijn j voorlopig oordeel, juister zijn een regeling te treffen, die ook de jagers en de boseigenaren invloed geeft, j waar het de uitvoering van de jacht- wet betreft. Het geven van afschot vergunningen moet z.i. niet aan de directeur faunabeheer worden over-1 gelaten. En als een eigenaar schade j lijdt, moet die worden betaald uit het jachtfonds. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Gisteravond is de kapitale „Ulen- pas-boerderij" bewoond door de fa milie Barends te Dremp in de ge meente Hummelo en Keppel afge brand. Buren ontdekten de brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, in het achterhuis. Zij waarschuw de de familie en de brandweer en hielpen het vee uit de stallen te ha len. Daardoor ging geen vee verlo ren, want hoewel de brandweer snel aanwezig was, kon niet veel meer worden uitgericht. Het gebouw brandde geheel af, en slechts een gedeelte van de bijge bouwen bleef behouden. De schade wordt geraamd op 80.000.— Sestich jaer getrouwd! Wie roepter niet hoerae by 't leesen van dit feyt en denckt niet eeven nae dat sestich jaer in 't leeven toch soo langh is? Oostdwarsgracht nommer een, waer sestich jaer geleên de bruydegoêm van thans trock met syn gaede heen, schoon hy bewees dat hy voor Mars niet bangh is. Oock niet voor langhe marsch, wie tippelde als hy met scheerquast en met mes soo net j ens in de ry? Hy schoor recruut en luyten en sergeanten. Hy nam se by de neus en cnipte er het haar van 't gansche peloton, en Giessen cnipte maer doch toen kreegh hy genoegh van militaire clanten. Met syn soldaetenhart bleef hy toch in de lyn. Sie maer eens naer syn vrouw: hoe con dat toch soo syn! Dat heyt die Giessen toch maer netjens uytgekeecken. Hy bracht met mes en schaer soldaetenjaeren door. Cnipte capteyn en luyt en kreegh toen een Majoor; dat militair verbond is hou en trou gebleecken. Welaen, ou' Figaroo, geniet nu van de tyd, nogh langhe hoopen wy, dat ghy in ruste syt, vul met Uw teeckenstift veel sorgheloose daeghen. Wij heffen graegh het glas op 't welsyn van Uw twee; v/e singhen in de gheest wel graegh het feestlied mee met all' Uw Leydsche vrienden, kind en maeghen. WILLEM VAN HORSTENDAEL. 't HOORNTJE PATERS FRANCISCANEN. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft op verzoek van de Provinciaal der Francisca nen met ingang van 19 februari 1959 benoemd tot pastoor te. Nijmegen (H. Franciscus) Fraternus Beekman O.F.M.; tot assistent te Wychen Abt, C. A. P. Steegers O.F.M.; en heeft eervol ontslag verleend aan W. Chr. Prinsenberg O.F.M., kapelaan te Wy- chen-Alverna. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspond en ie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Montferland" (26/2). Australië: s.s. „Rempang" imponeerd bij 't lezen van raads- verslagen. En heel vaak niet al tijd hebben wij htt onmisl enbare gevoel: die zitting mag dan niet steeds een even serieuze indruk ma ken, maar er wordt hier toch wat groots verricht. Wat voelen wij ons niet klein en breed overscnaduwd door notabele en, naar veler zeggen vroede lieden, die met een gemak als gold 't het tussen duim en wijs vinger consumeren van een schuim- gebakje, met passer en liniaal (of soms alleen maar met een potlood) strepen h?lon door eeuwenoude situaties, door an dermans investerin gen; die zand over historische door kijkjes gooien, ach teloos woonruimte annuleren en over *-jw miljoenen-sanerin gen spreken alsof ze een giro'tje voor de loodgieter uit schreven. We hebben hierover al enkele weken geleden geschreven, maar de handelingen en redenaties in de raad fascineren ons, in eetlust- benemende mate. 's Avonds op onze legerstede hebben wij gelegenheid ons op een dergelijke vergadering te bezinnen. Dan zien (24/2), s.s. „Orontes" (26/2). Brazi- we de hele raad-constellatie gelij- lië: s.s. „Alioth" (24/2), s.s. „Andes" kenis met nog levende of overleden (28/2). Canada: s.s. „Averdijk" (25/ 2), s.s. „American Forester" (28/2). Chili: via New York (25/2). Indone sië: s.s. „Atreus" (24/2), m.s. „Ta- lisse" (26/2). Ned. Antillen: m.s. „Daphnis" (24/2). Nieuw Zeeland: m.s. „Southern Cross" (25/2). Suri name: m.s. „Oranjestad" (25/2). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: s.s. „Limburg" (25/2). Brits Oost-Afrika: s.s. „Africa" (26/2). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van pospakketten geven de postkantoren. personen is vanzelfsprekend louter toeval en op geen grond gebaseerd, maar we zien hen toch maar. We zien de sprekers, die de techniek van het ambtelijk redekavelen onder dood zwijgen of applaus van de publieke tribune beoefenen en algemeen aan geduid worden als „woordvoerders". Deze woordvoerders hebben op hun beurt weer „specialisten" achter zich staan die er zo nu en dan met de pet naar gooien en uiteindelijk ook niet voor ernst genomen worden. De bezetters van de publieke tri bune allen leergierige familie leden van Ja Publiek - zorgen, als de regie het toelaat, voor de voorge schreven hilariteit; het is met dit wapen, dat de oppositie haar tegen standers in hun hemd zet. Het is ver bluffend, wat er al niet in een ge meenteraad „bevredigend" genoemd wordt, ook al werkt die term het hongergevoel van een buitenstaander niet weg. De grootste hilariteit echter ma ken wyzeif tussen waken en dro men als wij een woordvoerder horen „stipuleren", dat hij „ten aan zien van de kwestie, welke thans speelt, wel met zijn opponent in dit verband kan meegaan, indien hij (opponent) ter zake de situatie der volkstuinbeoefenaars diligent blijft. Binnen niet al te lange tijd zal een bevredigende oplossing gevonden kunnen worden". Tegen deze tijd slapen wij al lang, want de natuur is sterker dan een gemeenteraadsvergadering. Die be neemt ons alleen de eetlust, zo nu en dan EEK. KASTEEL WORDT HERSTELLINGSOORD. Het kasteel Leeuwenburg te Drie- bergen-Rijssenburg zal binnenkort een rust- en herstellingsoord worden van de Hervormde stichting voor kerkelijk sociale arbeid te Rotterdam. Het zal daartoe enkele verbouwin gen van ondergeschikt belang onder gaan. Genoemde stichting zal het kas teel huren van de familie De Beau fort, die het reeds van 1800 in bezit heeft. Leeuwenhorst behoort tot de kas telenreeks, die zich ten zuiden van de Stichtsche heuvelrug langs de Kromme Rijn bevindt. Een half jaar geleden kreeg een ander kasteel uit deze reeks, het onder de gemeente Werkhoven ge legen Beverweerd, ook een andere bestemming, toen daar de Quaker- school werd gevestigd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7