Subsidie voor kerken; herstel Elisabethshof; weg over Schuttersveld en kunstenaars Scherp DE LEIDSE BIOSCOPEN POTLOOD EN GEEST Hernieuwde kennismaking met een volkomen dwaze „Oscar" Vóór honderd jaar ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Leidse memorie van antwoord over: In de memorie van antwoord van1 gebracht voor het geld dat hiervoor de Leidse raad, waarvan wij een soort speciaal gereserveerd werd. Het ant- vervolg-vcrhaal hebben gemaakt, le-j woord is: zen wy nog het volgende over de weg over het Schuttersveld: In de hal van de school van g.l.o. aan de Wilem de Zwijgerlaan zijn De difinitieve weg wordt volgens de glas-in-lood ramen aangebracht met plannen aangelegd, wanneer het par-een voor kinderen bevattelijke voor- keerterrein voor de veemarkt en het stelling. feestterrein voor de 3-oktobervlerlng Op de muurvlakken in de hal van naar de nieuwe veemarktterreinen de school voor b.l.o. aan de Marnix- beoosten de Haarlemmertrekvaart, straat zijn schilderijen uitgevoerd, worden verplaatst, vooropgesteld, dat In de bouwkredieten voor de twee de noodzakelijke medewerking van de in aanbouw zijnde scholen voor g.l.o. hogere instanties wordt verkregen. Enige leden vragen een opsomming van de kunstwerken welke zijn aan- Leidse agenda Stille Omgang Afhalen van de buskaarten en regelementen, zondag 22 februari, van 9.301 uur n.m. Mare, Romanuszaal R.K. Meisjes school, Lusthoflaan 2; R.K. School, Potgieterlaan; R.K. School Lorentz- kade 15. ZONDAG 22 FEBRUARI R.K. Instuif Herensingel. Instuif- avond m.m.v. New Music Stars, zaal j Kerk en de Gereformeerde Kerken Maria Gyzensteeg, 8 uur nam. J een verzoek is ingediend om subsidie aan de Oppenheimstraat en Sumatra straat is een bedrag opgenomen voor de decoratieve aankleding. Omtrent de wijze van uitvoering is advies ge vraagd. In het beschikbaar gestelde bouw- krediet voor de gemeenschappelijke h.b.s. voor meisjes aan de Kagerstraat is eveneens een bedrag voor decora tieve aankleding begrepen. Een plan voor de uitvoering van deze voor zieningen zal worden voorbereid. Voor de r.k. lagere school Timor- straat is een wandkleed aangeschaft. Subsidies kerken. Voorts blijkt dat dezer dagen van de zijde van de Nederlands Hervorm de Gemeente, de Rooms-Katholieke de oorzaak van, dat het slechts in een enkel geval mogelijk was een kunste naar, die zich hier wenste te vestigen, aan passende werk- en woonruimte te helpen. Onze aandacht blijft op deze aan gelegenheid gevestigd. Er is voorts een vraag over tehuis van invalide bejaarden. Een aanvraag is slechts ingekomen, zo antwoordden B en W, van de in de vraag genoemde stichting, die het Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. psy chologie de heer J. M. Nieuwenhui- zen te Scheveningen; voor het doet. ex. Godgeleerdheid de heer H. D. de Loor uit Delft. UIT DE OMGEVING NOORDWIJKERHOUT EERSTE VOORLICHTINGS MIDDAG VOOR DE BLOEMISTEN Op initiatief van de LTB in Haar lem en het afdelingsbestuur in Noordwijkerhout is op een begin februari gehouden vergadering be sloten meer aandacht te besteden aan de belangen van de bloemisten in de afdeling. Uit dit besluit vloeide de vrijdag ge noo6 nv,--nüf, ..v.- middag in de zaal Brama gehouden tehuis zou willen stichten in het St.voorlichtingsmiddag voort, waar de Elisabethshof c.a. De vraag is o.m., of heer Vermeulen, hoofd van de afde- het complex, gelet op de staat, waar- i ling erkenningen en teeltrechtregis- in dit verkeert, voor dat doel geschikt I tratie van het productschap voor is te maken, dan wel, of het complex siergewassen een uiteenzetting gaf in verband met de sanering zal moe- van de problemen rond de teeltrege- ten worden geamoveerd. Voor het lingen in de sierteelt, slopen van het complex is ingevolge Het grote aantal aanwezige be de Tijdelijke Wet Monumentenzorg langhebbenden, zowel uit de afdeling voorafgaande toestemming van de Mi- j als uit de omliggende gemeenten in nister van Onderwijs, Kunsten en de streek bewees de waarde van het Wetenschappen vereist, aangezien het hofje is vermeld in de Voorlopige Lijsten der Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. B en W hebben de stichting hun beslissing in uitzicht gesteld. Onder de gegeven genomen initiatief. Na de opening der bijeenkomst door de heer G. J. Keijzer, de voor zitter der afdeling, begon de heer Vermeulen zijn inleiding door in grote trekken een uiteenzetting te omstandigheden kunnen zij zich niet j 6n aan een tijdstip binden. Tenslotte iets over huisvesting van alleenstaanden: In overleg met de commissie van te verlenen ten behoeve van kerke- advies inzake huisvestingsaangelegi bouw. heden, worden sinds enige tijd alle MAANDAG, 23 FEBRUARI I B en W hebben dit verzoek in be- indeling genomen, tie Bondswedstrijden De Doelen, 8 u. nam. Modeshow Parijse modellen. Gron- heid Leiden. Stadsgehoorzaal, 2.30 en 8 u. naim. Abonnementsvoorstelling Haagse Comedie. „Brullen als een duif", Leia- se Scnouwburg, 8 u. nam. K O-cursus Schilderkunst, Rijks prentenkabinet Kloksteeg 25, 8 u nam. DINSDAG, 24 FEBRUARI St. Lambertus, (Textielarbeiders) Jaarvergadering. Gebouw v. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel, 8 u. nam. VIRO en „Oost en West". Reisin drukken van Japan. Lezing door dr. P. H. Pott. Abonnemcntsvoorstelling Haagse Comedie. „Brullen als een Duif". Leidse Schouwburg, 8 uur nam. K 0-filmstudiekri?g. „Porte des Lilas", Filmzaal Universiteit, Rapen burg, 8 u. nam. ZATERDAG 21 FEBRUARI „Litteris Sacrum". „De zonderijn gc mrs Savage", Leidse Schouwburg 8 uur nam. Baden Powell-herdenking. Kath. Gidsen. H. Mis Inde Vrolijcke Arke (Lange Pieterskerkkoorsteeg 15) voor de gidsen van Leiden (6.30 v.m.). Daarna dagopening op de Burcht in samenwerking met het Ned. Padvind- sters Gilde te 7.15 u. v.m. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstellins „Informele Kunst" (T/m 28 febr Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis" Werkd 10 uur voorm.4 uur nam.; zon- en feesdagen 14 uur nam. (1 tot en met 3 maart). Lakenhal: „De Gra.ische" Werkd 10- 4 uur, 's zondags 14 nam. (tot 2 maart) Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh" Werkd. 104 uur; s zondags 14 uur nam. (tot 2 maart) Rijksmuseum Geologie en Minera logie v d Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en fees'dagen 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde TentoonstelInig „V/at doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Leidsch Academisch Kunstcentrum „Beeldende kunst van Lives", Rapen burg 73 (5 5t./m. 19 febi.). 11 uur v.m.5 uur nam. BIOSCOPEN De films in de week van 2027 fe bruari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd Lido: Afgekeurd Luxor: „De tien geboden", alle leef tijden. Trianon: „De wraak van Franken stein", 18 jaar. Alum. Jaioez.eën D. LAD AM Off. dealer Inlichtingen en toonkamer: MOLENSTEEG 27 LEIDEN TELEF. 21375 (Advertentie) DAG-PUZZEL Oplossing No. 505. Horizontaal: 1. bok, 3. elf, 5. gij, 6. oom, 7. al. 9. le, 10. st., 12. sla, 14. iep, 15. snuit, 16. pas, 17. els, 19. urn, 21. el, 22. Ot, 24. eed, 25. cm, 26. een, 27. Eli. Verticaal: l. bij, 2. koe, 3. Ems, 4. fa, 5. gas, 8. lap, 9. lasso, 11. titel, 13. mud, 16. pro, 18. som, 20. men, 21. Ede, 23. te, 25. si. Kunt u wel eens een woning be schikbaar stellen voor een beel dende kunstenaar, wordt gevraagd. En het antwoord: Het bestaande woningtekort is er staanden, die reeds geruime tijd op kamer hebben gewoond, of in ver band met pensionering woningbehoe- vend worden (verpleegsters) als drin gend woongelegenheidbehoevend er kend. Als zodanig staan op het ogen blik 68 alleenstaanden bij het bureau voor huisvesting ingeschreven. EINDELIJK hebben we gisteravond Maréchal). De bespottelijke mas seur (ditmaal Cor van Rijn in plaats van Joop Doderer) mogen wij niet vergeten, ook hij was enorm. Het» was allemaal even gek en allemaal even rad en spits. De Nederlandse Comedie heeft met deze dwaze voorstelling zeer lang durig applaus aan het publiek ont lokt en Ko van Dijk met zijn mede spelers kregen vele open doekjes. Burgerlijke Stand Geboren: Petra Jolanda dr van P. Keijzer en S. van der Blom; Gerar- da Elisabeth Augusta Maria dr van S. J. van Meurs en H. A. E. Hutten; Johannes Carel Willem zn van F. J. J. van Heijst en S. P. Jansen Eijken Sluyters; Edward Louis Alexander zn van L. J. Haasnoot en J. van Frank; Cornells zn van E. Haver- kmap en T. Vlieland; Petrus Hendri- cus Willibrordus zn van H. G. Kniest en H. Honders; Pieternella dr van I. Mooten en H. Vlasveld; Cornelis zn van W. F. van der Vlist en J. A. Sloos. Ondertrouwd: A. B. Woeltjes en G. Willemse; J. A. M. Cuijpers en C. A. Rozier; P. J. Laman en C. M. Cre- mer; J. A. Eichhörn en J. L. Bauer. Overleden: E. L, L. Döderlein de Win 63 jr weduwe van C. J. Knip; L. J. M. van Leeuwen 92 jr man; E. v. d. Meij, 85 jr, weduwe v. A. Berg werf; J. Berlemon, 56 jr, man; H. I W. de Nie, 81 jr, man. kennis kunnen maken met „Oscar" en nu, voor de tweede keer, weten we eindelijk hoe gek hij is. Bij de eerste opvoering van het kluchtige blijspel .Oscar" van Claude Magnier op 16 december j.l. was men zal het zich herinneren de hoofdrol speler, Ko van Dijk, door ziekte ver hinderd. In zijn plaats trad toen Jo- han Fiolet op, die zijn rol moest voorlezen, wat natuurlijk een grote handicap betekende, niet alleen voor hemzelf maar ook voor zijn mede spelers. Gisteravond werd de vierde abon- nementsvoorstelling herhaald en nu was Ko van Dijk wel van de partij. Het grillige, dwaze spel kwam daardoor eerst goed uit de verf en re verwachtingen, die we er door het „voorproefje" van hadden, zijn ruime mate overtroffen. Men hoeft niet te verwachten, dat er één redelijk-beredeneerbaar stukje in het spel voorkomt: het verhaal fladdert als een vlinder rond twee amouret tes, was chantage en de verwisseling van een ogenschijnlijk steeds aan groeiend aantal koffers, gevuld met juwelen dan wel lingerie. De schrij ver doet een beroep op de toeschou wers, de klucht maar niet na te ver tellen omdat daardoor de spanning verdwenen zou zijn. Het is „Vaude ville" en daardoor is het niet na te vertellen. verwachten, dat Van Dijk als Bertrand Barnier, de grote zeepfabri kant, ook maar één ogenblik een normaal mens voorstelt: in tegen deel: hij w* dt hoe langer hoe dwa zer. Het is daarom ook geen ver wijt, als we zeggen, dat zijn spel zo nu en dan wat geforceerd leek. Op bewonderenswaardige manier sloeg hij zich door zijn moeilijke rol heen en het was hem aan het eind van de voorstelling duidelijk aan te zien, dat hij dood-'>< was. Martin Ranses Shaffy, die als Chris tian de weergaloos-vlotte jonge man speelde, was een waardige te genhanger, hoewel de snelheid, die zijn spel eiste, de duidelijkheid van de taak van het productschap. Het doel van de maatregelen van het productschap is gericht marktordening, het streven dus naar een redelijke verhouding tussen vraag en aanbod bij een redelijke bedrijfswinst. Geen prijsafbraak door overmatige aanvoer en handhaving en zonodig opvoering van de kwali teit der produkten. Men tracht dit doel te bereiken door het bij verordening verplicht stellen van erkenning als bedrijfsge- noot en van het teeltrecht. De heer Vermeulen gaf hierna een nadere verklaring van de begrippen erkenning en teeltrecht. Voor het verkrijgen van een er kenning dient de aanvrager te be schikken over voldoende theore tische en praktische vakbekwaam heid en het moet op de duur zo wor den, dat iedere producent op zijn minst het minium aan theoretische scholing heeft verworven. Men moet geraken tot een bedrijfsuitoefening, moderne wetenschap steunt om te komen tot de teelt van hoogw rdige produkten, welke kwalitatief de toets der kritiek kun nen doorstaan en vooral in inter nationaal verband gezien aan de top staan. Door het vaststellen van een be paalde totale hoeveelheid teeltrecht bepaalt men tevens de totale omvang van de productie. De grootte van het totale teeltrecht wordt ieder jaar door het bestuur van het produkt- schap na ingewonnen advies van de organisaties vastgesteld. Bij het beoordelen van wat dan genoemd wordt :t teeltrechtpercentage, wordt de afzet in het afgelopen jaar en de verwachtingen hieromtrent in het komende jaar in acht genomen. Het bloemkwekerij-teeltrecht is verdeeld in de onderdelen open grond A en B en al dan niet ver warmde bakken, kassen, of waren huizen. Elk dezer onderdelen kan gelden voor jaarteelt of voor periode teelt. Erkende kwekers kunnen teeltrecht aan elkander overdragen, zowel voor de duur van een jaar als definitief. Voor deze overschrijving is goed keuring nodig van het produktschap. Een nieuw-erkende kweker kan echter onder bepaalde voorwaarden onoverdraagbaar teeltrecht van het produktschap verkrijger*. In de laat ste 4 a 5 jaar is in totaal aan ca. 1470 nieuwe kwekers teeltrecht verstrekt voor ca. drie en een half millioen m2 open grond jaarteelt. Het onder werp „verstrekking van teeltrecht" aan wat men noemt „jonge kwekers" is door alle organisaties, in al hun geledingen, en door het produktschap bij herhaling behandeld. De voor standers van verstrekking zijn in de meerderheid gebleken, al behoeven wij ons niet te ontveinzen ,dat de nu bestaande regeling niet datgene benrgt wat vele ervan zouden wen sen. Van de daarna gegeven mogelijk heid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. N00pr*WIJK INBRAAK OPGEHELDERD Een villabewoner in de Zuid be merkte woensdagavond bij zijn thuis komst, dat zich ongenode gasten in zijn huis bevonden. De man haastte zich, assistentie te halen, doch bij te rugkomst bleken de inbrekers 1 dwenen te zijn. Door vernieling van het kelderraampje waren ze binnen gekomen en hadden de gehele villa doorzocht. Blijkbaar hebben zij wei nig van hun gading kunnen vinden en later bleek dat alleen een foto toestel was verdwenen. Door de re cherche werd een uitgebreid onder zoek ingesteld met het gevolg dat de volgende dag deze affaire geheel tot klaarheid werd gebracht. In Amster dam werden twee jongelui van resp. 18 en 20 jaar gearresteerd, die uit een rijksinternaat waren ontvlucht en met een gestolen auto op avon tuur waren uitgegaan. Na flink aan de tand te zijn gevoeld bekenden zij, ook in Noordwijk te zijn geweest en in de bewuste villa te hebben inge broken. De daders zijn inmiddels ter beschikking gesteld van de Officier van Justitie. Tafeltennis r.k. TOV Het eer ste herenteam zette haar overwin ningenreeks voort door te winnen met 100 tegen TSB 2 uit Den Haag; het 2e team heeft nog een kleine kans op het kampioenschap. Het won met 64 van E.N. 3. Het 3e team speelde gelijk, maar de junioren be- ginen zich te roeren het eerste team won van koploper Batswingers met 64; TOV 2Avanti 1 speelde ge lijk; TOV 3TSC edndigde op 73. Het programma voor de volgende week is: maandag:' trainen jun. DTS 2TOV 1 (heren); dinsdag; TOV 3 Netbal 3; woensdag: TOV 4DNB 3, Salamanders 9TOV 2, training dames en heren (senioren); zater dag: Tempo 1TOV 1 junioren, Treffers 3—TOV 2 jun. Klaverjascompetitie De uitslag van de competitiewedstrijd van TOG in De Beurs is als volgt: A. de Rui ter 5263 p.; G. van Schie 5163 p.; P. Borst 5010 p.; A. Mornhout 4831 p.; P. Weijers 4762 p.; Mevr. Kleinveld 4599 p.; mevr. Hermans 4585 p.; G. van Abswoüde 4574 p.; G. Kleingeld 4523 p.; H. Knijnenburg 4519 p. VOORSCHOTEN „KINDERANGST" VOOR HET KATH. VROUWENGILDE „Angst wordt veroorzaakt door on zekerheid, waardoor de mens zich be dreigd voelt", doceerde prof dr A Chorus in het Bondsgebouw te Voor schoten aan de leden van het Vrou wengilde en hun echtgenoten. Hoe primitiever de mens is, hoe groter zijn onzekerheid. Het kleine kind is machteloos en voelt zich zeer onze ker, de bedreigingen zyn groter door onwetendheid. De angst is in drie fazen onder te brengen. De eerste fase, de schrik of vrees, is niet ern stig en dikwijls zeer nuttig. De twee- Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 21 February 1859. De wanorde in de Turksche finantiën heeft eene onbegrijpe lijke hoogte bereikt. De weelde van het serail, wel verre van te verminderen, dreigt toe te ne men. Men had nog verwacht, dat de berigten omtrent de fees ten, die er bij gelegenheid van het huwelijk van de dochter des Sultans zullen gegeven worden, overdreven waren, maar latere berigten doen aan de echtheid daarvan niet meer twijfelen. Men zal tenten in de open lucht opslaan, en gedurende eenige weken feestvieren door de ge hele bevolking van Konstanti- nopel als blijk van de mildda digheid van hun vorst. Nieuw lab. voor parasitologie aan de Leidse Doelengracht Gistermiddag is in Leiden het nieu we laboratorium voor de parasitolo gie van de Leidse universiteit met een korte plechtigheid in gebruik ge nomen. De parasitologie werd in Leiden in 1920 een onderdeel van de tropische geneeskunde Rotterdam-Leiden. Na vest in het instituut voor tropische gennekunde Rotterdam-Leiden. Na de oorlog werd de conservator voor zijn spreken niet altijd ten goede de parasitologie, dr P. H. van Thiel, kwam. Het keukenmeisje Bernadette jjH 11j:* J;"~1 (gespeeld door Georeen Stroper i.p.v. door Heieen van Meurs) paste ge heel in het gekkenhuis van Barnier en Mimi Bosnach als de niet zeer intelligente Madame Barnier, liep volslagen wanhopig tussen deze drie rond, op haar manier bezorgd voor tot hoogleraar in dit medische speci alisme benoemd, waardoor deze we- tenschapstaak tot een zelfstandige wetenschap werd verheven. Sinds dien heeft de parasitologie echter als gast van het instituut voor tropische geneeskunde een zeer bescheiden ruimte ter beschikking gehad voor de trouwlustige dochter Collette (Rita een verdere ontplooiing. Achter het tropisch instituut werd in het afgelopen jaar een nieuw la boratorium opgetrokken dat speciaal ten dienste staat van de parasitolo gie. Prof. van Thiel aanvaardde het laboratorium van de presidentcura tor van de Leidse universiteit, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk die op zijn beurt de eigendom had overgedragen gekregen van de rijks gebouwendienst. Bij deze overdracht werd namens de uiversiteit tevens afscheid genomen van de heer P. S. Maas als districtsbouwkundige van de rijksgebouwendienst. In verschil lende toespraken werd met grote waardering gewag gemaakt van de werkzaamheden van de heer Maas die in de laatste dertien jaar de lei ding heeft gehad bij de bouw en ver bouw van niet minder dan 25 univer sitaire instituten in I«eiden. Trianon. Het genie dr Franken stein is ter dood veroordeeld; hij zal het leven moeten laten onder de guil lotine om te boeten voor zijn duivelse arbeid, welke het beroemde monster opleverde. Maar zie, door list en met behulp van een dwergachtige pro tégé weet Frankenstein zich aan de valbijl te onttrekken en dan is het tijd voor „De wraak van Franken stein". Hij vestigt zich enkele jaren later elders in het land en wordt een gevierd geneesheer. Inmiddels broedt hij op een plan, zijn gedrochtelijke knecht van een nieuw, volmaakt menselijk lichaam te voorzien, zodat zijn wereldroem voorgoed zal zijn ge vestigd. Een nog jonge arts, Hans Klevc, die dorst naar kennis en als zijn ideaal heeft gesteld, eens leer ling te mogen zijn van de grote Fran kenstein, krijgt het vertrouwen van zijn idool en wordt aldus diens assi stent. Nadat de vonken er letterlijk vanaf gesprongen zijn, lukt het Fran kenstein inderdaad, het brein van zijn knecht Karl in een nieuw lichaam te krijgen. Maar dan gaat er iets mis, De eerste gruwelmoord hangt in de lucht. De zenuwen van de bioscoop bezoekers krijgen pas rust als de film eindigt in het rustige Londen, in de tijd, dat de agenten daar nog hoge hoeden droegen. Frankenstein heeft inmiddels voor de tweede keer moeten boeten voor de onrust, welke hij onder de mensen teweeg heeft ge bracht. Maarenfin, er lijkt ons nog stof genoeg voor een derde film. Toegang 18 jaar. Rex. „Onder de mantel van de nacht" is een Franse film, welke zich afspeelt in het ontspoorde milieu van handel in verdovende middelen en I verklaard. andere misdaden. Het is een politie film, waarin de fungerende politie- inspecteur bij zijn onderzoek zich zo zeer verliest in de persoonlijke aan trekkelijkheden van de vrouwelijke hoofdverdachte, dat de suggestie van een verhouding voor de hand ligt. Omwille van de sfeer in dit weinig aanlokkelijke milieu is ernstig voor behoud voor volwassenen geboden. Luxor. De grootse film van Ce cile de Mille zo langzamerhand uit fiegroeid tot het grootste filmwerk al- er tijden is nogmaals geprolon geerd. Toegankelijk voor alle leef tijden. Casino's programma is deze week door de K.F.C. afgekeurd. Lido: Ook het programma van Lido is door de K.F.C. ontoelaatbaar VASTENSPIJS „Heden hebt gij de Heer ge kozen om uw God te zijn en te wandelen op Zijn wegen en Zijn voorschriften en bevelen na te komen en aan Zijn stem te ge hoorzamen". (Uit het boek Deu- teronomium). „Bidt zonder ophouden en dankt voor alles". (Paulus aan de Thessalonicen- sers). „Laat onze daden en gebeden door U worden ingege ven en door Uw genade voltooid worden." (Misgebed). maar is te verhelpen De paniek schakelt de rede uit en maakt zich volkomen meester van de mens Uitvoerig zette de spreker met voor beelden de aanwezigen de verschil lende soorten van angst uiteen. Alle kinderen zijn of worden op een be paalde leeftijd angstig. De taak van de ouders is, deze angst weg te hel pen. Niet door het gebruik van ge weld of door uitlachen, maar ook niet door het kind toe te geven: het zogenaamde verwennen. De ouders moeten de oorzaak van de angst op sporen en het kind zekerheid geven. De beste zekerheid, die een kind ge geven kan worden, is het te zeggen dat ér een goede Vader is, die in de hemel woont en op alle kleine kin deren past. Stel God voor aan de kin deren als een goede Vader en nooit als een boeman. Tot slot zei professor Chorus, dat alle middelen falen en de angst bij het kind weg te werken, wanneer de ouders niet zelf het goe de voorbeeld geven. Slechts een dertigtal leden van het Vrouwengilde hoorden deze belang rijke lezing aan, ongetwijfeld een grote teleurstelling voor spreker en bestuur. Wit-Gele Kruis. Het Wit-Gele Kruis heeft voor haar leden een serie lezingen georganiseerd over de pro blemen van de schoolgaande jeugd. De lezingen worden gehouden door drs P. J. Stolker, psycholoog te Lei den, in het Gezondheidscentrum Wijngaardenlaan 2 en wel op de vol gende data: 23 februari, 2 maart, 16 maart en 23 maart. De lezingen be ginnen om 8 uur precies. ROELOFARENDSVEEN N.K.J.B. TOONDE BELANGSTEL LING VOOR RUILVERKAVELING Het was beslist een goede gedachte geweest van het bestuur der N.K.J.B een avond te beleggen waarop ge sproken zou worden over ruilverka veling. Want al had de kwantitatieve belangstelling vooral ook van de oud-leden beslist groter kunnen zijn, de belangstelling was van een litzonderlijk goed gehalte, wat voor geving waarop de ruilverkaveling is gebaseerd, waardoor met de wijzi ging van de wet in 1954 het ook mo gelijk geworden is te komen tot we genaanleg, drainage, verbetering wa terschap e.d., kortom, om de agrari sche reconstructie in zijn geheel mo gelijk te maken. Vervolgens behan delde spr. de te volgen procedure om tot een ruilverkaveling te kunnen komen. Thans zijn aanvragen tot 1 miljoen h.a. in aanvraag. De voorbe reiding is in handen bij de Cultuur Techn. Dienst. Tot slot besprak spr. de werkwijze der plaatselijke ruil verkavelingscommissie, met als laat ste de afwerking der financiering en subsidiëring. Hierna was het woord aan de heer A. H. Verdel, lid van de plaatselijke ruilverkavelingscommissie, die aller eerst besprak wat tot de ruilverka- velingsaanvrage te Roelofarendsveen geleid heeft. Hiertoe hebben vooral ook meegewerkt het rapport van ir Stadhouder en het sociaal-economisch rapport der gemeente Alkemade. Meer en rrieer is thans de gedachte groeiende, dat ruilverkaveling ook hier een gunstige uitwerking zal heb ben. Oude cultures worden vervan gen door meer intensieve en fijnere, waardoor vooral de bloemisterij een grote uitbreiding heeft verkregen. Ons tuinbouwcentrum is gunstig ge legen, omdat het gevrijwaard is van invloeden door stadsuitbreiding. Voorts zijn plannen in uitwerking om ook in nabijgelegen polders gras landen tot tuingronden om te zetten. Hij noemde voorts nog diverse mo gelijkheden om tot een ruimere ont plooiing te komen, waarbij de ruil verkaveling medewerkt tot kassen bouw en glasopstanden etc., welke zeer zeker tot verdubbeling der vei- lingomzetten moeten kunnen leiden. Vervolgens zal vestiging van tuinders uit andere centra stimulerend kunnen werken om ook tot andere cultures te komen. Alhoewel de ruilverkave ling is afgestemd op zakelijk gevoel, moeten wij dit ook uit sociaal oog punt kunnen bezien en gevoel heb ben voor elkanders moeilijkheden. De jongeren wekte spr. op, zich te bezinnen op de nieuwe toekomstmo gelijkheden en ook eens wat meer activiteit te ontplooien. Hij propa geerde het houden van excursies, ten toonstellingen, het volgen van onder wijs ook b.v. via kadercursussen. Tot slot stelde spr. vast dat er ter plaatse gesproken mag worden van een goe de samenwerking; het werk in de ruilverkaveling is in goede harmonie. Propaganöa-ochtend KVP. Mor gen zondag 22 febr. zal met het oog op de a.s. Tweede Kamer verkiezingen in een buitenkerkelijke vergadering van de beide congregaties een prop?- gandabijeenkomst van de KVP wor den belegd. Als spreker zal optreden het prominente Tweede Kamerlid de heer C. J. v. d. Ploeg uit Haarlem. Ook oud-leden en andere belang stellenden, uiteraard ook uit de paro chie worden vriendelijk uitgenodigd. Aanvang 11.45 uur in de Pancratius- zaal. Tevens zal op deze zondag na de H.H. Missen ten bate van de KVP een collecte worden gehouden met ;er- rassingen. Bij de kerk worden U fol dertjes aangeboden, waarvoor een vrijwillige bijdrage in de collectebus gestort kan worden. In deze foldertjes bah een geheim schuilen, Jat geld waard is. Het geheim wordt voor de KRO bekend gemaakt. „De Diamantvink". In café Ot- ten kwam de vogelvereniging „De Diamantvink" voor haar jaarvergade ring bijeen. In zijn openingswoord stelde voorz. Jac. M. de Bruin met genoegen vast, dat de belangstelling voor de vereniging nog steeds groei ende is en hij nu o.a. ook leden uit Leimuiden en .Rijpwetering mocht begroeten. Secr. G. van Rijn gaf in zijn jaarverslag een overzicht van hetgeen het afgelopen jaar in de vereniging was gepasseerd, o.a. ook de met succes gehouden tentoonstel ling. Penningm. A. Straver mocht in al in de discussie tot uitdrukking I zijn financieel overzicht een batig kwam. De voorzitter der plaatselijke jongerenbeweging Giel Verdel sprak een openingswoord, waarna hij op vaardige wijze de belde sprekers in leidde. Allereerst was het woord aan ir Stapel van de Cultuur Technische Dienst, die een inleiding hield over ruilverkaveling. Hü besprak de wet- saldo vermelden, waarmee de kas- commissie zich met een woord van lof accoord verklaarde. In het bestuur werden de heren Jac. de Bruin en A. Straver herkozen, terwijl in de plaats van de heer H. Kerkvliet gekozen werd de heer J. Meijer. Tijdens de pauze was er gelegenheid om vogels te ruilen, kopen of verkopen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2