3)e CöidóeSoii^cait De stakingen in de Belgische mijnstreek Bezinning keert weer in de Borinage Wegversperringen thans opgeruimd Na vier op jaar geweld Cyprus Macmillan naar Moskou vertrokken GROTERE MACHT VOOrt wordt PRESIDENT SOEK ARNO het SOLA inruilcampagne 14 dagen verlengd Korreltje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14843 BUREAUX: PAPFNGRACBT 32 Advertent 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w„ 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Periode van overleg begonnen De staking van de Belgische mijnwerkers heeft zich vrijdag aan de voor avond van de ronde-tafelconferentie van vertegenwoordigers van de rege ring, de werkgevers en de werknemers uitgebreid tot andere sectoren van het sociale en economische leven. Er wordt ook uit sympathie met de mijnwerkers gestaakt in staalfabrieken, glasblazerijen, gasfabrieken, elektrische centrales en scholen. De ronde-tafelconferentie, waaraan ook premier Eyskens deelneemt, be gon hedenochtend om half tien. De wegversperringen, waardoor het verkeer in de Borinage dagenlang vrijwel geheel tot stilstand was gekomen, zijn opgeruimd. KLEINE INCIDENTEN j bleem op. De gendarmes kregen in I zoverre hun zin dat de stakers te Er deden zich vrijdag enkele kleine voet hun tocht naar 3erg,en moesten 1 voortzetten. incidenten voor. Gendarmes hielden bij Jemappes een paar vrachtauto's met stakers aan, die naar Bergen wilden. Het oleek, dat dt chauffeurs niet in het bezit waren van de ver eiste papieren voor personenvervoer. Toen de gendarmes proces verbaal wilden opmaken, kwam het tot een woordenwisseling. Bemiddeling van enkele burgemeesters loste het pro- VOLOP WERK In de ondernemingen, gedreven door de partikuliere onderne- merslust, ligt de voornaamste wel- i twijfelen eraan, of de belofte van de vaart.chrnn vnnr nnc \rnllr" Fiat reeerinp. dat er in de Borinave Het troepje staker trok met een rode vlag voorop de stad Bergen binnen en verspreidde zich in de cafeetjes aan het stationsplein. Waarnemers te Brussel hebben ge zegd, dat het probleem van de sane ring van de Belgische mijnbouw niet beperkt is tot de herscholing van een paar duizend mijnwerkers voor an dere functies. Het gaat om de econo mische omschakeling van de gehele streek, waar tienduizenden mensen, loosheid van de laatste tijd was over Overleg over de kolensituatie. De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. zal op 26 februari te Parijs met de Franse regering overleg plegen over het Belgische verzoek om afkondiging van het bestaan van een „duidelijke crisis" op de kolenmarkt. Wanneer het overleg met de rege ringen der andere E.G.K.S-landen zal plaats vinden, staat nog niet vast, maar de mogelijkheid bestaat, dat eveneens reeds de volgende week met bepaalde landen zal worden overlegd. Het overleg heeft ten doel na te gaan, of er in de raad van ministers der E.G.K.S. een meerderheid kan worden gevonden voor de buitenge wone maatregelen, die in een toe stand van „duidelijke crisis" moet worden genomen, zoals het instel len van produktiecontingenten. De werkloosheid in België. Te Brussel is officieel medege deeld, dat de werkloosheid in Bel gië in de afgelopen maand met 25 procent is toegenomen en dat het gemiddelde dagelijkse aantal werk lozen 317.000 bedroeg of 64.000 meer dan het dagelijkse gemiddelde van December 1958. toeneming van de werkloos bijvoorbeeld ambachtslieden en win keliers, van de mijnwerkers afhan kelijk zijn. Vertegenwoordigers van de stakers regering, dat er in de Borinage nieuwe fabrieken zullen worden ge bouwd, praktisch wel uitvoerbaar is. het algemeen het gevolg van de eco nomische recessie, doch moet voor een deel ook worden toegeschreven aan de seizoensomstandigheden in het bouwbedrijf, terwijl ook de mist van de laatste tijd vele havenarbei ders in Antwerpen het werken on- hnogelijk maakte. vaartsbron voor heel ons volk". Dat staat in het Verkiezingsmanifest van de KVP. De Katholieke Volkspartij heeft dan ook de laatste tijd nog weer bewezen, dat zij er alle zorg voor heeft, dat deze bron niet op droogt. Het ging toen om het her stel van de zogenaamdö investe ringsaftrek. Van socialistische kant werd het voorgesteld alsof dc KVP er op uit was om de o'.dernemers een voordeeltje te bezorgen. Dit Is zonder meer volksmisleiding. De investeringsaftrek is een belas tingmaatregel, die het voor de be-1 drijven aantrekkelijker maakt omHe' ondertekenen van de overeen- kapitaal in nieuwe fabrieken en ma- komst over Cyprus betekent het eind chines te steken. Het is duidelijk, dat van biJna vler i»*" van gewelddaden de bedrijvighe:d en dus de werkge- °P be? eiland Cyprus, waar de Eoka, voor „Enosis" (vereniging met Grie- 1 Niet iedereen tevreden onderwerpen van de Griekse bevol king aan de Turkse minderheid maakt onafhankelijkheid tot een farce". „Met de blik op het Griekse moe derland gericht, zal de Cyprische be volking met Godsvertrouwen de-strijd. legenheid hierdror tvmemciL IXze 1® Grieks-Cyprische ondergrondse be belastingmaat.'ogel war in de '.lid weging, een bloedige strijd tegen de van de bestedingshen.king lijdelijk tegenstanders van de „Eiiosk" (ver buiten werking gesteld. Toen de KVP «nigmg met Griekenland) heeft ge- konstateerde, dat de werkloosheid V05J toenam, achtte z:j 1 et niet langer ver antwoord deze prikkel voorde werk gelegenheid ongebruikt te laten. De KVP kreeg in haar strijd voor het herstel van «ie investeringsaftrek steun van de KAB en zelfs van het socialistische NVV dat, ook ongerust geworden over de toenemende werk loosheid, het eveneens noodzakelijk achtte om deze maai regel veer in te voeren. Maar ook toen wilde de P. v. d. A. er nog niet aan Zij gaf haar minister Hofstra geliik, die het daar voor nog te vroeg vond. Tenslotte hebben de als maar stijgende werk loosheidscijfers toch o. k minister Hofstra wel wat gezegd. De investe ringsaftrek is hersteld, vooral op aandrang van de K. /.P. Haar grief Meer dan 500 Cyprioten en 142 Britten, onder wie 38 Britse burgers, zijn omgekomen sedert op 1 april 1955 het geweld losbarstte. Duizenden werden gewond en meer dan 2.000 Grieks-Cyprioten werden door de Britse autoriteiten zonder proces in hechtenis gesteld. 38 Grieks-Cyprioten werden ter dood veroordeeld; negen van hen werden terechtgesteld. Teneinde de orde te handhaven, was het aantal politieleden en Britse militairen op Cyprus uitgebreid tot 40.000. Snel fiasco? Bisschop Kyprianos van Kyrenia, blijft dat hiermede al te lan3 werd de'^ce-presiJéSj van de^TtaaSSÖhe gewacht. Hoewel de socialisten uiteindelijk mee gingen, blijven zij ook nu nog van een „voordeeltje" voor de en dernemers spreken. Moest dan niet elk mogelijk middel worden aange grepen om de werkloosheid zo laag mogelijk te houden? ^aast de werkgelegenheid van nu 'gaat het niet minder om de werk gelegenheid voor morgen. Wanneer hieraan onvoldoende aandacht wordt besteed zullen onze kinderen straks geen werk vinden. Meer mensen en gelijkblijvende werkgelegenheid be tekent zeker voor een deel van de jonge generatie: Blijvende werk loosheid. Vooral daarom is het ergerlijk als de P. v. d. A. suggereert, dat de KVP bij haar zorg voor een bloeiend bedrijfsleven enkel aan de onderne mers zou denken. Waar het in feite om gaat kan met enkele cijfers wor den duidelijk gemaakt. Elk jaar staan er tien duizenden jonge Nederlanders klaar om in het arbeidsproces te worden opgenomen. Uitgerekend is, dat voor elke nieuwe werkkracht zo'n 30.000 tot 40.000 gulden moet woeden belegd in nieuwe fabrieken en ma chines. Rem die beleggingen af, dat wordt op die manier toch wel begrij pelijk, dan blijven in de naaste toe komst de noodlottige gevolgen niet uit. Onze verantwoordelijkheid is het er voor te zorgn, dat ook zij, die na ons komen, werk kunnen vinden. Ook vandaag de dag zijn er in Ne derland nog streken, waar de werk loosheid zesmaal zo groot is als het landelijk gemiddelde. De KVP staat op het standpunt, dat de regering het de ondernemingen aantrekkelijk moet maken om zich vooral in die gebieden te vestigen. Er wordt hier voor al veel gedaan, maar er moet zeker nog meer gebeuren. De katho lieke oud-minister Van den Brink komt de verdienste toe, dat hij na de oorlog voor het eerst een grootse opzet maakte voor de industrialisa tie van Nederland. Het door hem uitgestippelde beleid wordt nog steeds doorgetrokken. raad van Cyprus, heeft vrijdagavond verklaard, dat de overeenkomst van Cyprus „in afwezigheid van Grieks- Cyprus is ondertekend". Hij zei, dat de overeenkomst geen morele en nationale basis heeft en dat zij het elementaire en interna tionaal erkende zelfbeschikkings recht om hals brengt en aldus een snel fiasco van de overeenkomst in zich bergt. Het stationeren van bui tenlandse troepen op Cyprus en „het kenland), voortzetten, in de overtui ging dat de eindoverwinning zal wor den behaald". Een raket van het type „Nike- Hercules" is donderdag stuurloos ge worden en op 70 mtr van een boer derij in Nieuw-Mexico ontploft. Zij had toen 25 kilometer afgelegd. Nie mand werd gedeerd. Een militaire woordvoerder zei, dat de raketten van dit type eigenlijk moeten ont ploffen zodra zij stuurloos worden. Dat was hier niet gebeurd. „Nike-Hercules" is bestemd luchtafweer. De Britse premier, Harold Mac millan, is zaterdagochtend per vlieg tuig naar Moskou vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde de premier, die o.a. door de minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, wordt vergezeld: „Ik ga zeker niet om achter geheimen te komen. Wij gaan om het hart en de geest van de Russische leiders te peilen en te zien in hoeverre wij met hen in contact kunnen komen. Ik ga niet om te onderhandelen. Ik heb geen bevoegdheid daartoe. Onderhandelin gen komen later. Beide partijen hebben in deze „Atoomtijd" groot belang bij vrede en in deze geest moet men op de een of andere manier tot overeen stemming komen. „Hiervan ben ik zeker, dat persoonlijke besprekingen en contacten thans in het interna tionale leven zeer waardevol zijn. Zij zijn op zichzelf geen oplossing van onze problemen maar ik denk dat zij oplossing helpen tot stand brengen. In elk geval gaan de minister van buitenlandse zaken en ik in deze geest op reis". De beide Britse ministers zijn om negen uur met een straalvliegtuig van het type „Cornet 4" van London Airport vertrokken. Om drie uur in de middag wordt het gezelschap te Moskou verwacht. Het bezoek aan de Sowjet-Unie zal tot drie maart duren. Spaak over Berlijn De secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Verdragsorganisa. tie, Paul Henri Spaak, heeft vrijdag te Keulen verklaard van mening te zijn, dat het Westen in het geschil om Berlijn zal winnen, indien het vastbesloten blijft zonder uitdagend te zijn. De afloop zou niet alleen beslis send kunnen zijn voor het lot van Vreugde na vele jaren van leed Na de ondertekening van de Cyprus-overeenkomst in Londen toont de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Evangelos Averoff, zijn onver holen vreugde over het bereikte aan de wachtende fotografen en journalis ten buiten Lancaster House. Stille Omgang 1 maart Duitsland, maar ook voor dat van Europa en de Atlantisch gemeen schap. Spaak sprak op een oprichtingsver gadering van een nieuwe organisatie, „Redt de Vrijheid", welke de strijd zal aanbinden tegen communistische infiltratie en propaganda. De organi- nacb* «8 febr. op 1 maart satie heeft geen partij karakter. I Algemene intentie: „Het eerste recht van onze medemens is het recht De Westduitse minister van defen- op belangstelling voor zijn lot. Laten Strauss, woonde deze vergade- we denken aan de nood van onze mil- sie, ring bij. Spaak zei nog, dat het Westen bin nen niet al te lange tijd aan een joenen tijdgenoten die lijden". neu mei ai ie ïange iija aan een »y L x i o nieuwe bedreiging zou blootstaan, in- nummer bestaat Uit 1Z paginal dien het in de Berlijnse kwestie doorj de knieën gaat. HOE Terugkeer tot de decreienregering het geschil over Soekarno's opvat ting over de geleide democratie, dat twee jaar heeft geduurd. Djoeanda deed de mededeling na een onderhoud met Soekarna in het Premier Djoeanda van Indonesië paleis in Djakarta. Volgens de grond- weer l heeft vrijdag in Djakarta medege deeld, dat de regering heeft besloten de revolutionaire grondwet van 1945 voor te herstellen. Verwacht wordt, dat dit besluit een einde zal maken aan 20% reductie bij Inlevering van oude artikelen met uitzondering van keukengarnituren sluitingsdatum wordt nu 7 maart 1959 wet van 1945 wordt het land be stuurd via presidentiële decreten. President Soekarno heeft vrijdag in Djokjakarta verklaard, dat hij als uitvloeisel van zijn plan voor „gelei de democratie" 35 zetels in het par lement zal toewijzen aan de strijd krachten. Het gaat hier om zetels, die worden ingenomen door mensen, die niet gekozen worden. De terugkeer naar de presidentiële decreten van de grondwet van 1945 en de versterking van het leger in het parlement is blijkbaar een door- 22 Febr. zon op 07.43; onder 18.05; gestoken kaart tussen de president maan op 17.25; onder 06.51. en de legerleiding. 23 Febr. zon op 07.41; onder 18.07; De terugkeer naar deze grondwet maan°P 18-41; onder 07.21. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN Veel bewolking met enige re gen of natte sneeuw. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noord west. (Aivertentie) De staking is niet alleen een economische kwestie schijnt vooral te geschieden op aan drang van het leger, dat hierdoor de positie van de communisten zou wil len verzwakken. Ook de Sumatraanse opstandelin gen waren voorstanders van deze maatregel. Kabinet-Djoeanda treedt af. Volle maan 09.54. Hoogwaterstanden 22 Febr. v.m. 2.53; n.m. 3.06. 23 Febr. v.m. 3.35; n.m. 3.46. Het weer in Europa Officieel is zaterdag in Djakarta De weerrapporten van hedenmor- medegedeeld, dat 't kabinet-Djoean- Ken 7 uur luiden: da in de loop van dit jaar zal worden I weer temp. ontbonden Dit zal gebeuren nadat de' HELSINKI licht bewolkt 5C revolutionaire grondwet van 1945 STOCKHOLM hall bewolkt —3 weer van kracht zal zijn geworden. OSLO onbewolkt —5 Het nieuwe kabinet zal worden KOPENHAGEN sneeuwbui —0 benoemd volgens de bepalingen van ABERDEEN geheel bewolkt 2 deze grondwèt. In de mededeling LONDEN haH bewolkt 1 wordt niet gezegd of Soekarno aan AMSTERDAM licht bewolkt het hoofd van de nieuwe regering BRUSSEL zal staan of dat hij het bewind zal LUXEMBURG voeren via een vice-president of PARIJS minister-president. Vrij veel bewolking BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH' De Bilt, zaterdag 10 uur. GENèVE Om een diepe depressie, waarvan LOCARNO 't centrum vanmorgen boven Noord-WENEN Finland was gelegen, stroomde lucht1 INNSBRUCK van polaire oorsprong via de Noord- ROME zee naar ons land. In deze luchtstro-AJACCIO ming kwamen vanmorgen enkele MADRID opklaringen en hier en daar ook en- MALLORCA kele regen, hagel of natte sneeuw-1 ALGIERS buien voor, in hoofdzaak in de noor delijke helft van het land. Om een hogedrukgebied voor de Golf van Biscaye stroomt intussen weer zach tere en vochtiger oceaanlucht in de richting van de Britse eilanden. Aan het front, dat deze lucht begrenst, ontwikkelde zich vanmorgen bij half bewolkt zwaar bew. 3 licht bewolkt 4 mist 2 niet ontv. licht bewolkt 5 zwaar bewolkt 2 regenbui 4 regen weerlicht 2 onbewolkt 2 onbewolkt 2 regen 2 licht bewolkt 1 zwaar bewolkt 9 zwaar bewolkt 6 onbewolkt 1 onbewolkt 0 onbewolkt 2 Steeds waart de argwaan rond in een schuldig hart. en de koudere polaire lucht met vrü Schotland n kleine storing, die snel veel bewolking. De temperaturen zul- in de richting van ons land koerst len over het algemeen niet veel ver- In Brussel is naar aanleiding van de noodtoestand in de Borinage een bijeenkomst geweest tussen leden van 1 en vanavond en vannacht wat regen 1 anderen, waarbij het evenals van- En in deze de Belgische regering en vertegenwoordigers van de hoge autoriteit voor kolen en staal. We zien hier tijdens zal brengen. De komende 24 uur daag in 'het zuiden van het land iets geest wil de KVP ook met krachtdeze vergadering v.l.n.r. de Belgische minister van economische zaken Vanderschuren, premier Eyskens, blijft ons land in het overgangsge- zachter zal zijn dan in de noordelijke blijven ijveren voor „volop weck". 4 de minister van arbeid Behogne en de kolen en staalvertogenwoordigers Finet en Spierenburg. ibied tussen de zachtere oceaanlucht i provincies.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1