Op de 41ste RAI-tentoonstelling heeft het rijwiel een belangrijke plaats MEDISCHE DIENSTEN De vele voorstellen aan de raad van Katwijk maakten een nieuwe lening nodig ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 DE LEID SE COURANT PAGINA 11 Fietsen zullen op de komende RAI- Nederlandse rijwielindustrie. Door een tentoonstelling in ruime schakering te wetenschappelijke, gezamenlijke produc- zien zijn. Niet minder dan 30 verschil- tiviteitsbevordering heeft deze in het lende merken presenteren zich in alle afgelopen decennium de moeilijke weg fleur en kleur, waarin 'dit aloude ver- i van het nog half-ambachtelijke fabrica- voermiddel thans op de wegen ver- geproces naar de moderne productle- schijint. Als we hier nog een en ander methoden van de industriële onderne- over de fiets willen zeggen, vraagt ming doorgemaakt. En met zoveel sue- 15 maart: Gebedsdag voor China Het secretariaat van het Aarsbis dom deelt mede: Toen Z.H, de Paus op zondag nuari j.L: de feestdag van de kering van de apostel Paulus, de ba- Leiderdorp Dkt E. J. Hofman, tel. K 1710—30070. Leidschendam Dkt W. M. Han- nig, tel. 1404, Kruisstraat tel. 1449. Lis9e Dkt J. M. van Dijk, tel. 3134. x/ 1,1 /-> Nieuwkoop Dkt G. J. Bremer, voor Leiden en Umgeving tel. K 1725—103. j Nieuwveen zie Langeraar. Leiden De artsen Den Haan, Noord wijk Dkt De Beer, tel. 2571. Schaeffer, Teeuwen, Gaasbeek en Ruinrandapotheek van 121 en van januari j.l.: de feestdag van de be-Kortmann. Apotheek Kok, Rapenburg' 56 uur. Wit-Gele Kruis zust. Faase. _voown m.aann. lllcl 1UVCC1 kering van de apostel Paulus, de ba-j 9, tel. 24807, tot zaterdagmiddag 0 uur, tel. 2536. menigeen zich ongetwijfeld af wat er!ces,&dat het N^rtandse'^rij wief^op^de süiek van de H. Paulus buiten de mu- I apotheek Hooigracht 48, tel. 21030. Noord wijk erhout Dkt B. C. C nu nog van een fiets te vertellen is. De j exportmarkt der wereld met goede ren bezocht, heeft hij daar met de Alkemade Dkt Brinkhorst, Lei heer Th. Holst, lid van het RAI-bestuur, resultaten, ook in prijspeil kan wedijve-gelovigen van zijn bisdom Rome j muiden, tel. K 1721209, en dkt Mus ket er wel meer van. We laten hem ren met grote industriën van anderewillen bidden voor de vervolgde kens. R'veen, tel. K 1713—320. 19"-'"?» werden. Kerk in China. Tevens heeft de H. i Alphen aan den HUn Dkt. A. J. Er zijn er 6/: miljoen ln Nederland, in Nederlandse fabrieken ruim 5 mil-1 t/.j.. a11 ViiaenVinnAnt, 7«rortr>n<4iiir »./>i 0479 meer dan 1 fiets op elke twee Neder- joen rijwielen vervaardigd, waarvan Vader toen alle bisschoppen van de Zwartendijk, tel. 2472. landers. Met Denemarken staat Neder- 838.000 stuks oiwel bijna 20 pCt werden wereld gevraagd hun gelovigen op te j Bodegraven Dkt C. van Beek, and op de eerste plaats voor zover het geëxporteerd. Een bewijs van de kwa- roePen gezamenlijk gebed om 1 tel. 2208, zust. Langeveld tel. 2566. liteit van het Nederlandse rijwiel levert I China en voor geheel de Zwijgende Boskoop Dkt. De Wilde, tel. 2740. ook de voortdurende stijgende exportKerk. Hazerswoude zie Leiderdorp, naar de Ver. Staten (in 1958 118.000] De bisschoppen van Nederland I Men belle by ongevallen aan de Rijn- gSen)" 6 van 8,5 miljoen hebben besloten de eerste Passie- dijk—Hazerswoude steeds K 1714 De outillage van de Nederlandse in- z°ndaf van h<* ïaar: 15.maart aan- 27^ dustrie, zowel als zijn productiecapaci- staande> een algemene biddag uit te Katwijk Rijn Dkt E. E. v. d. teit zijn de laatste tijd met sprongen schrijven voor de vervolgde Kerk, Laan, tel. 2810, apotheek Kerkstraat vooruitgegaan. Dit geldt evenzeer voor j bijzonder voor de Kerk in China. In 18, tel. 4370. de kwaliteit, zonder hetwelk geen_blij- alle kerken zal die dag de aandacht! Katwijk Zee Dkt A. G. de Jager, van de gelovigen worden gevraagd tel. 3777, apotheek zie Katwijk Rijn. 8®03. Wassenaarse apotheek, tel. 2402. voor de vervolgde broeders en zus-I Kouderkerk aan den Rijn zie Lei-i Woubrugge zie Langeraar. ters in het geloof en zullen er bij-I derdorp. Zoetermeer Dkt. P. Vegt, tel. zondere gebedsoefeningen worden 1 Langeraar Dkt J. A. Sandkuyl, J 3035. de fietsen-dichtheid betreft Het is de vertrouwdheid met het rijwiel, die maakte, dat zich onder onze ogen een evolutie voltrok, zonder dat wij het scherp opmerkten. Het huidige rijwiel, goed bezien, is van top tot teen nieuw geworden, zowel qua vorm als qua pro ductiemethoden, zowel qua materialen als uiterlijk. De vorm van het rijwiel heeft zich ontwikkeld van de vrij zware (zwaar betekende vroeger immers: sterk!) fiets, waar de rijder, heer zowel als dame, zo veel mogelijk rechtop zat en zich ten koste van veel te veel energie voortbe woog. Maar dat rechtop zitten, waarbij de ruggegraat a.h.w. een constructief verlengstuk van de zadelpen was, leek wellicht erg satig en daarom geven wij nu niet zoveel meer maar was alles behalve doelmatig. Om de fiets gemakkelijker wendbaar, beter bestuurbaar te maken en vooral ook het trappen lichter te doen zijn, heeft de rijwielvorm zowel als de „zit" zich gewijzigd. Het rijwiel is lager ge worden, de wielen kleiner, de onder linge verhouding van stuur-pedalen-za- del is aangepast aan de elementaire wetten der mechanica: men zit thans beter, trapt veel lichter. Metalen en andere materialen, ge bruikt bij de constructie van de fiets, zijn al evenzeer vernieuwd. Dit is een van de vele redenen, waar om de duurzaamheid en de betrouw baarheid van de moderne fiets zoveel beter zijn dan vroeger. Breuk van on derdelen, zoals vorken, welke vroeger onder abnormale belastingen nog wel eens kon optreden, is tegenwoordig men weet dit uit eigen ervaring vrij wel onbestaanbaar. De toepassing licht-metaal voor velgen en toebehoren, zelfs voor hele frames, is everaeer nieuw. Hetzelfde geldt voor de toepas sing van kunststoffen, die tegenwoordig zelfs al voor kettingen worden ge bruikt. Oppervlakkig. Maar dit is niet alles. Beziet men het rijwiel van thans, dan heeft de zwarte „all-weather" uitvoerig plaats gemaakt voor fleurige kleuren, chroom en blan ke delen, soms zelfs van roestvrij staal (zoals spatborden). Er is grote vooruit gang geboekt op het gebied van de op pervlaktebewerking. Frame^ worden langs chemische weg (fosfateren) roest vrij gemaakt en van verschillende lak- lagen -voorzien. Droging vindt vaak plaats in automatische infra-rood ovens. De laksoorten zelf zijn vele malen be stendiger dan die van vroeger. Daar door komt het, dat de fiets minder on derhoud behoeft en een veel langere levensduur heeft. Dit geldt evenzeer voor de wielen. Deze zijn kleiner en lichter geworden en zijn ook al zoveel beter bestand tegen weersinvloeden, doordat zij gemaakt zijn van staal, dat werd verchroomd, ofwel uit blank alu minium. Zoals men weet, geldt dit voor talloos vele, kleine delen evenzeer. Dit alles is voor een belangrijk deel vende export mogelijk is. ..Dutch quality" is internationaal een begrip ge worden. De taak van de fiets als goedkoop vervoermiddel voor een ieder is zeer veelzijdig. Hoewel de invloed van de gehouden, bromfiets de laatste jaren merkbaar is geworden, zijn er thans toch meer rij wielen in Nederland in gebruik dan ooit tevoren. Toerisme. Dat in deze jaren, nu de motorisering zo sterk toeneemt, nieuwe toepassingen voor het rijwiel naar voren komen ls tekenend voor de levendige belangstel ling, welke de fiets terecht geniet. Juist de laatste jaren immers zijn talrijke fietsclubs ontstaan, welke zich in het bijzonder toeleggen op het toerisme. Zij hebben zich landelijk verstaan om een Jaarlijkse toer kalender samen te stellen. Beziet men deze dan blijkt, dat vrijwel elke week tochten, variërend van 50 tot 300 km langs uitgezochte natuur, langs kastelen en langs molens kunnen worden gemaakt. Organisatoren leggen zich toe i gemeld, op het vinden van weinig bereden rou-j TT Wösten, tel. 265 Oegstgeest Dkt J. H. Meissner, tel. 24065 apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt H. Kwint, tel. K 2532—7253. Valkenburg zie Katwijk Rijn Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. K 2532—7303. Voorschoten Dkt F. J. M. Tonlno, tel.. 2403. Gezondheidscentrum Wij,n- gaardenlaan, tel. 2177. Warmond zie Voorhout. Wassenaar De artsen A. F. F. Janee, tel. 3*005, en J. C de Neef, tel. tel. K 1722—130. Donderdagavond kwam de raad van Katwijk in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heren J. Timmermans en dr L. Borleffs. De tribune kon de belangstellen den niet bevatten. De zaak „Ros- kambrug" had velen, in weerwil van de dikke mist, naar de raadzaal ge lokt. De verrassende kentering in de ze kwestie hebben wij gisteren reeds ten, zo ver mogelijk weg van de snel wegen en het drukke vorkeer. Men zoekt de natuur, men mijdt de snelheid, kortom men geniet per fiets van eigen land. President Tito van Zuid-Slavië is vrijdag aan boord van het jacht „Galeb" te Suez aangekomen voor een bezoek van acht dagen aan de Verenigde Arabische Republiek. Hij werd welkom geheten door president Nasser. President Eisenhower zal voort aan in de wintermaanden niet zelf meer buitenlandse staatshoofden op het -vliegveld van Washinghon-- wel kom heten. Dit met het oog op zijn gezondheidstoestand, zo is van offi ciële zijde bekendgemaakt. Uit Hongkong zijn onbevestigde berichten ontvangen, volgens welke nog vijf Chinese bisschoppen op on wettige wijze zijn gewijd. Het com munistische bewind in China streeft ernaar de Chinese katholieken af te scheiden van Rome. Ruim tien miljoen Engelsen hebben volgens het ministerie van een resultaat van samenwerking met het gezondheid op het ogenblik de griep. research-Lnstituut voor de branche, het RAI-TNO-Instituut voor Wegtransport- middelen te Delft, gegroeid uit het voormalige Instituut voor Rijwielont wikkeling (IRO). Kleinigheidjes. De grote vijand van elk vervoermid del is de roest. Men kijkt eens naar een moderne fiets en men zal zien, hoe1 bagagedragers, pompen, dynamo's en zovele andere toebehoren tegenwoordig zijn bevestigd op aangelaste en duS „rammel-vrije" nokken, welke natuur lijk mede alle roestwerende bewerkin gen hebben ondergaan als het gehele frame. En men vergelijke daarmede eens de oude wijze van bevestiging door middel vaji klembouten, beugels en an dere „boerenfluitjes"-systemen, zoals die vroeger moesten worden toegepast. De moderne methoden hebben met al deze hulpmiddelen afgerekend. Zals het gehele rijwiel evoleerde, zo ontwikkelden zich ook zijn onderdelen en toebehoren. Veel betere remmen, U-velgen voor de „knijpremmen". betere verlichting (lampjes branden niet door, toch heeft men reeds bij het aan de hand meevoeren van de fiets goed licht), zadels en pedalen. Waar men het rijwiel' in zijn onderdelen ook beziet, overal vindt men de technische en prac- tische vooruitgang terug. Dit zal De ziekenhuizen zijn overvol, verzorging van de patiënten is extra moeilijk geworden door het grote aantal ziektegevallen onder de ver pleegsters. Communistische „doop'' In Tsjecho-SIowakije wil men de christelijke doop vervangen door een communistische. In Usti Nad Orlïci (Oost-Bohemen) heeft men het initiatief hiertoe ge nomen. Tijdens deze communistische doop plechtigheid spreekt de burgemees ter van de plaats, waar de ouders van de dopeling wonen, een korte rede uit, terwijl een organist een Rus sisch wiegelied speelt. Daarna dra gen leden van de communistische jeugdvereniging een kort gedicht meer dan ooit op deze RAI in toepassing voor- De plechtigheid eindigt dan i gebracht. Industrieel bezien. In weinig bedrijfstakken is de samen werking bij de technische research tus sen de bedrijfsgenoten zo groot als in de Scheepsberichten ALKAID p. 20 febr. Ouessant n. Ant werpen: AMSTELLAAN 21 febr. te Suez; ARGOS 20 febr. Dw. Kreta n. Telaviv; CAMEROUNKUST 20 febr. v. Lagos n Accra; EENHOORN p. 20 febr. Algiers n. Hamburg: ETREMA (t) 21 febr. te Malta; HECUBA 20 febr. v. Bremen n. Antw.; HOOGKERK 20 febr. v Antw n. Hamburg: KHASIELLA (t) 20 febr. v. San Lorenzo n. Pt. Fortin; LEUVE- KERK 21 febr. te Bombay: MAAS- LLOYD 21 febr. te Surabaja: NIJKERK 20 febr. v. Aden n. Suez; ORANJE 20 febr. v. Colombo n. Penang; PRINS JO- HAN WILLEM FRISO 20 febr Dw. Kre ta n. Haifa: PRINS WILLEM VIJF 21 febr. te R'dam verw.; RADJA 21 febr. te Newportnews; RANDFONTEIN 20 febr v. Walvisbaai n. Laspadmas; SALATIGA 20 febr. te Kuwait; SCHELPWIJK p. 20 febr. Straat Ormoesz n. HahhreinJ SCHIEDIJK 20 febr. v. Antw. n. New York STAD ARNHEM 20 febr. te Gent; STAD UTRCHT p 20 febr. Katwijk n Hamburg; STRAAT BANKA 20 febr. v. Adeleide n. Fremantle: ST. A AT MA- GELHAEN 20 febr. v. Port Swettenhfm n. Penong; TAHAMA 20 febr. Dw Oporto n. Tripolis: TERN ATE 20 febr. v. Suez n. Portsudan; VAN NECK 20 febr. v. Shanghai n. Hongkong; WELTEVREDEN 21 febr. te Surabaja; WONOSARI 21 febr te Brownsville;- ZUIDERKERK 20 febr v. Brisbane n. Sydney. Pratend kerkorgel We herinneren ons het verhaal van een torenkraai, die zich met spreken de wellust op een dorpje wreekte, om dat men hem de tongbanden had los gesneden. Als een enfant terrible zweefde hij over de gemeenschap en vertelde de mooiste verhaaltjes van en aan iedereen, die het maar horen wil de. Erger is het in Wuerttemberg. Daar braoht een maand geleden een kerkorgel de dominé in verlegenheid, door midden onder de dienst gesprek ken te gaan weergeven, van piloten die op een naburig vliegveld landden. Men verhielp dit euvel, door een antenne in de buurt, die deze gesprek ken opving, te verplaatsen. Daardoor kwam het van kwaad tot erger want nu luistert het Nieuwsgierig Aagje de boodschappen af, die het hoofd kwartier van de militaire politie uit zendt aan de patrouillewagens. Men heeft nog niet kunnen ontdekken, wat er in of aan het orgel als relay dient. Intussen blijft de dominé hopen, dat de politie zolang het onderzoek duurt alleen uitdrukkingen zal be zigen, die oirbaar zijn in een kerk. Zwammerdam zie Nieuwkoop. Wij verzoeken onze corresponden ten ervoor te willen zorgdragen, dat de opgaven van dokters- en apothe kersdiensten voor de weekeinden vrij dagmorgen in het bezit van de redac tie zijn. Van het bestuur van de Vereni ging tot oprichting en instandhou ding van een Christelijke school te Katwijk a.d. Rijn was het verzoek ingekomen, te mogen kopen een per ceel bouwgrond aan de Nieuwe Duin weg te Katwijk a.d. Rijn. Het ligt in de bedoeling op deze grond een 6- klassige school voor gewoon l.o. op te richten als basis voor uitbreiding tot een 12-klassige school. Het terrein [Kerkvoogdij der Nederl. Herv. Ge bestaat uit 2 gedeelten; het 1ste ge-fcmeente hogere vergoeding vraagt deelte bedraagt 5000rn2 a 11.15 perf.woor huur en gebruik spelen welke der-validen is door de Inspectie van de Arbeids- en Veiligheidswet aan een onderzoek onderworpen. Daar- bij is gebleken, dat verschillende voorzieningen in dit gebouw moeten 1 worden aangebracht. Het kostenplan 1 gaat uit tot een totaalbedrag van 4200.Overeenkomstig het advies van de commissie voor openbare wer-1 ken en het Grondbedrijf stellen i B.&W. voor een crediet van 4200. hiervoor uit te trekken. Hiertoe wordt na enkele opmerkingen, be sloten. De Afd. Katwijk van de Alg. Bond van Ouden van Dagen kunnen het met hun kas niet meer zo na krijgen dat ze de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Vragen mitsdien verhoging van de gemeentelijke subsidie van 600.op 1000.dit omdat de pita 'mi m2, het 2de gedeelte 2016 m2, koop prijs 0.60 per m2. De tweede strook is voornamelijk bestemd voor beplan ting Het verzoek werd aangenomen. De heer M. van Duyn Gz. vraagt een strook bouwgrond te mogen ko pen groot 2180 m2 in het uitbrei dingsplan Koestal-Overduin; prijs 13.— per m2. Ook dat werd goed gekeurd. Grond en Geld tot slechts 5.in totaal per week bedroeg. Alhoewel B. &W. enige be zwaar hebben tegen hun exploita tierekening, stelt dit college toch voor de subsidie van 600.— op 1000.te brengen. Waartoe wordt besloten. Het prae-advies op het voorstel van de fractie van de Prot. Chris. Unie, de heren D. J. Kleen, J. van 'Duyn en J. Haasnoot om, te rekenen vanaf 1 januari 1959, de gasprijs met 2 ct. per m3 te verlagen lokte een T-, t 1 discussie uit, die twee volle uren in beslag nam. In de toelichting die de heer Kleen gaf wemelde het van cij fers. Behalve de heer Kleen voerde over dit punt het woord de heren A. Pronk, H. J. Grimbergen, D. Nas- veld, Nic van Duyvenbode, H. Haas noot, Wethouder Mr J. van der Plas. Wethouder Mr J. van der Plas be streed uitvoerig het voorstel van de P.CH.U en enkele heren hadden van wethouder Van der Plas liefst meer cijfers gehoord ter bestrijding van het voorstel dat uiteindelijk werd verworpen met 11-8 stemmen. L.P.G. te Amsterdam wordt het ter-' rein aan de Jan Evertsenlaan, waarop een benzinestation staat van deze fa weer voor 5 jaar in huurafgestaan a 0.40 per m2 Op 1 april a.s. eindigt de huur van het perceel grond aan het Katwijks Kanaal verhuurd aan Gebr G. en J. H. Schipholt te 's-Gra- venhage, oppervlakte 18600 m2, huur prijs 7440 per jaar. De huurtermijn wordt met 1 jaar verlengd. In het bijvoegsel van de Staats courant van 11 aug. 1.1., zijn door de minister van financiën een groot aan tal niet-aangemeld geregistreerde ef fecten gepubliceerd. Daaronder be vinden zich ook 2 obligaties van door de gemeente Katwijk uitgege ven 3% obligatielening, oorspronke lijk groot 67.750, elk groot 250.— nominaal. B. W. stellen voor tot aankoop van de rechten op een obli gatie van genoemde lenr g waarte gen bij de raad geen bezwaren be staan. Voor uitvoering van enige door de raad genomen besluiten zoals aan koop veegmachine 49.000.her stel van de beschoeiing te Katwijk a.d. Rijn 22.000.verbetering Kruispunt Varkevisserstraat-N. Duynweg 42.150.—), uitbaggeren P. H. Kanaal 45.000.onder houdswerken gashouders (ƒ14.000. in aankoop diverse percelen grond St. Willibrordus-college, stellen B.&W. thans voor, een lening aan te gaan bij de Bank van Nederl. Gemeenten, groot 220.040.— tegen de koers van 100%, looptijd 30 jaar, rente 4%%, half-j aarlij kste voldoen. Daar tegen zijn geen bezwaren bij de raad. De gasaflevering in Katwijk is van 2.426.000 m2 in 1946 gestegen tot 4.543.400 m3 in 1958. De verwachting is, dat de toename in 4 jaar ongeveer 1 miljoen zal bedragen. Geef deze toenamen in de eerste plaats reden tot voldoening, anderzijds dient er voor gezorgd te worden, dat de pro ductiemiddelen deze groei dienen bij te houden. Bij volle belasting is de productie thans maximaal 24.750 m3 gas hetgeen voor de toekomst niet verantwoord is. Een en ander heeft er toe geleid, dat B. W. thans voor stellen. in overeenstemming met het advies van de commissie voor de be drijven, voor de aanschaffing van een propaangasinstallatie een crediet te verstrekken van 34.000.waardoor de gebruikers van gas per eenheid 10% meer energie zullen krijgen het geen eigenlijk gelijk staat met een gasprijsverlaging. Na enkele opmer kingen en na toelichting door wet houder J. Van der Plas, wordt het voorstel goedgekeurd. Niet voor de wind Het blijkt bij sterke wind op de weekmarkt niet mogelijk, de kramen, vooral als deze van een dekzeil zijn voorzien, intact te houden, hetgeen schade voor de neringdoenden ten gevolge heeft. Om dit te voorkomen stellen B. W. voor, over te gaan Tegen het prae-advies van B.&W. waren de heren IsJ. Kleen, J. Haas noot, J. van Duyn allen P.CH.U., de heren H. Haasnoot, J. de Krijger, D. Nasveld allen P.v.d.A., de heer Grimbergen R.K. en de heer D. v. d. Marei St. Ger. P. hetgeen de heer D. J. Kleen bij de rondvraag de uit roep ontlokte dat hij het op prijs zou stellen als men tevoren afspreekt dat een voorstel getorpedeert moet worden, het dan eerder te zeggen, dan behoefde er niet zolang over ge praat te worden. KATWIJK AAN DEN RIJN SANERING. Er zwermen iedere dag een reeks van melkbezorgers („melkboeren", zei men voorheen) doorhet -dorp. En al telt ons dorp maar 7000 zielen, de uitgestrektheid, vooral door de nieuw bouw, in „Koestal" in „Tranendal", het buurtschap Molenblok, Sandtlaan, Noordwijkerweg, is niet onbelangrijk. Dit heeft tot gevolg gehad, dat enige van die melkbezorgers zijn begonnen over sanering te spreken. Onderlinge besprekingen hierover heeft reeds plaats gehad maar tot eenstemmig heid is men nog niet gekomen. Daar over wil men toch ook wel de mening van de burgerij horen. Tegenhanger. Nadat het raadslid J. C. de Krijger in de raad vroeg of B en W in overweging konden nemen de plaatsnaam „Katwijk a. d. Rijn" te doen vervallen, vroeg de heer H. J. Grimbergen in de rondvraag of het niet dienstig zou zijn de naam Kat wijk aan Zee uit te wissen en alleen Katwijk a. d. Rijn als plaatsnaam te behouden. Leve de saamhorigheid!! Kopje duikelen. Doordat een be stelauto over de E. A. Borgerstraat richting Rijnmond reed en geen voor rang verleende aan een naderende vrachtauto, die uit de Te Brittenstraat kwam, volgde een botsing die zo he vig was dat de bestelauto een salto maakte en toch weer op zijn vier wie len terecht kwam. Begrijpelijk dat het wagentje deerlijk gehavend was. Wonderlijk genoeg kwam de bestuur der er vrij goed af. Bindingsavond Bescherming Be volking. In het Parochiehuis had gisteravond een „Bindingsavond" van de Bescherming Bevolking plaats. Deze avond werd aan de leden door het gemeentebestuur aangeboden als tot aankoop en plaatsing van beton-j blijk van waardering voor de per paaltjes, voorzien van een ring, waar- soonlyke inzet voor deze dienst. In de aan de kramen kunnen worden be-zaal was een zeer grote collectie ma- vestigd. Kosten 600.Aldus wordt] teriaal uitgestald waaruit bleek wat besloten. j de Reddingsdienst, Verbindingsdienst Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden Geboorteaankondiqinqen (Advertentie) Tegenwoordig waren onder de velen die het Parochiehuis vulden, de dis trictscommandant, de heer Gerth van Wijk, de heer S. H. van Eybergen, plaatselijk hoofd van de zelfbescher ming, bestuursleden en burgemeester H. Duiker met echtgenote. De burge meester sprak in een openingswoord zijn vreugde er over uit dat de orga nisatie groeiende is. Maar spr. was nog niet voldaan. Katwijk telt mo menteel 131 leden, hetgeen amper 1/3 is van het getal wat voor Katwijk vereist is. Vorig jaar was afgespro ken, dat iedere deelnemer 2 leden zou meebrengen. „Als we dat nu weer af spreken, zijn we er volgend jaar". Moet Katwijk onderdoen voor b.v. 'n gemeente als Rijnsburg, waar het ver eiste getal is bereikt? 'Spr. zeide te rekenen op de verdere medewerking. Spr. brengt nog in herinnering dat het gemeentebestuur gelden beschik baar -stelde voor aankoop van mate riaal. Als waardering voor wat de leden hebben gedaan, deze avond. Spr. wenste de aanwezigen een mooie en gezellige avond. Dan trad op de toneelvereniging „De Gastspelers" uit Leiden, met het toneelstuk in drie bedrijven „Onder een dak", van Jan Fabricius. De regie was van Jac. Buis en de grime van Fa. P. v. d. Pijl en de costuums van „Erato" allen te Leiden. De naam „De Gastspelers" zegt al genoeg: het spel was „af". Dit bleek ook uit het applaus na ieder bedrijf. Aan het einde der avond sprak het Hoofd Zelfbescherming, de heer S. H. van Eybergen, een propagandistisch woord, hierbij de wens uitsprekend dat de afdeling spoedig het vereiste getal zal hebben bereikt. Het was een avond die insloeg en waarvan allen ongetwijfeld hoopten dat deze her haald zal worden. LEIDSCHENDAM JAARVERGADERING COöP. VEILING. In de jaarvergadering van de Tuin bouwveiling .,Veur en Omstreken", welke door 118 loden werd bezocht, dankte de voorzitter, de heer L. C. de Koning voor de grote belangstel ling welke hij ter gelegenheid van zijn 40-jarig voorzitterschap heeft mogen ondervinden waarbij hij te vens zijn dank uitsprak voor de vele stoffelijke blijken van waardering, -• «- voor zyn werkzaamheden voor de Van *wee bejaarden-centrums en veiling. van een perceel grond aan de N.V, u.i 10Co j i i APri in Meer en Dorp. Spr. achtte 1958 voor de koude- bijdrage van minstens 5 verwacht wordt. Het schoolbestuur acht het noodza kelijk over een reservekas te kunnen beschikken ter financiering van doeleinden welke niet door rijk of gemeente bekostigd worden. Tegen deze schoolgeldheffing wordt reeds door vele ouders van schoolkinderen geprotesteerd met de vraag met welk recht zij verplicht kunnen worden tot het betalen van schoolgeld terwijl er ook zijji die van plan zijn hun kinderen van de katho lieke school terug te nemen. Verhoging electriciteitspnjs Het gemeentebestuur acht het noodzake lijk de prijs van electrische stroom te verhogen. Enkel tarief over gewone meters wordt verhoogd van 22 tot 25 cent per kWh. en over de muntme ters van 28 op 31 cent per kWh. De vastrechttarieven wordt verhoogd met 50% en de stroom via vastrecht- tarief met een halve cent per kWh. Verwacht wordt dat deze prijsverho gingen totaal 60.000 por jaar zullen opbrengen waarvan aan de leveran cier van de stroom (de gemeente Delft) 41.000 betaald moet worden zodat voor de gemeentekas 19.000 per jaar overblijft. HILLEGOM Het bestuur van de Hillegomse V.V.V. is niet ontevreden over de resultaten van de door haar gevoer de acties tot het aanwerven van meer begunstigers en de aanmelding voor huisvesting van de vreemdelin gen in het komende „Bollenseizoen". Toch verwacht zij, dat er nog vele aanmeldingen zullen binnenkomen, want van de 50 uitgezonden brieven waarin een bijdrage tot steun (als begunstiger) werd gevraagd, kwa men bij het secretariaat 25 berichten binnen met gunstige en ook een aan tal met ongunstige uitslag. De rest zond geen bericht. Uit de aanmeldingen voor de huis vesting kan nu een pensionlijst wor den samengesteld, zij het ook nog op bescheiden wijze. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om een plattegrond van Hil legom uit te geven omdat daaraan ook behoefte bestaat. Gezien echter de grote kosten daarvan, zal dit jaar een stencil wor den uitgegeven. In de folder die van Hillegom zal worden uitgegeven zal deze platte grond worden geplaatst. Voor de samenstelling van deze fol der zal de medewerking van diver se ingezetenen worden gevraagd. In samenwerking met de Streek- V.V.V. en de Provinciale Bond van Zuid-Holland zullen dit jaar 400.000 folders in vier talen worden uitge geven. Door de V.V.V. Hillegom zijn de volgende evenementen voor het jaar 1959 vastgesteld: zondag 19 april wordt in samenwerking met de mo torclub „Bloembollenstreek" de be kende „Keukenhof-Sterrit" gehou den; zaterdag 25 april is de voorlo pige planning voor het corso; vrij dag 24 april is de wedstrijd van de plaatselijke mozaieken met als ver volg de streekwedstrijd op zaterdag 25 april. In verband met een voorstel van de Hillegomse V.V.V. om de in deling van de mozaieken te wijzigen, volgt een nader bericht hierover; za terdag 2 mei en zondag 3 mei zullen de traditionele wandeltochten plaats vinden. Evenals het vorig jaar wordt dit weer georganiseerd in samenwer king met de wandelsportvereniging „Onder Door" uit Haarlem. Van zaterdag 18 april tot en met zondag 24 mei kan men ln de de- monstratietuin „Treslong" deelne men aan de prijsvraag: „Welke hya cinth en/of tulp vindt u het mooist?" Verwacht wordt, dat er door de welwillende medewerking van de bloembollenhandelaren pakketten bloembollen ter beschikking zullen worden gesteld als prijzen. Tenslotte deelt het bestuur mede, dat binnenkort op het informatiekan toor van V.V.V. aan de Van den En delaan 120, alhier, alle inlichtingen verstrekt zullen worden die voor vreemdelingen van belang zijn. Door verbouwing wortd er naast het kan toor ruimte gemaakt voor ontvangst van bezoekers. Gemeenteraadsagenda. De ge meenteraad komt in vergadering bij een op donderdag 20 februari 1959, des avonds om 8 uur. De agenda ver meldt o.m. het bouwrijp maken van de plannen „Elsbroek" en „Txeslong", tot verkoop van grond voor de bouw grondtelers geen gunstig jaar, gezien de overtollige groei wegens de goede weersomstandigheden. Met de wens dat de komkommerteelt met zijn nieuwe rassen weer goed op gang zal komen besloot hij zijn openings woord. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer Jac. J. van Veen, bleek dat de veiling 161 leden telt. Er wer den in het afgelopen jaar 231 veiling dagen gehouden. De omzet bedroeg 6.084.210, een vermeerdering van 116.000 vergeleken bij het vorig jaar. Bij de verkiezingen werden als be stuurslid gekozen de heren A. A. Keijzer en L. G. Hendriks en als commissaris de heer C. H. de Ruyter. Daar de voorzitter nog slechts een jaar als voorzitter-veilingleider zal fungéren werd door de vergadering voor een jaar als veilingleider aange wezen de heer P. J. G. van der Zon. SCHOOLGELDHEFFING. De verleden jaar gevormde stich ting R.K. Schoolbestuur heeft aan alle katholieken per circulaire mede gedeeld, dat het onvermijdelijk is, dat de gehele katholieke gemeen schap steun verleent aan het katho- lie konderwijs. In verband hiermede zal elk gezin met schoolgaande kin- DE BEJAARDENCENTRUM IN HILLEGOM. In de raadsvergadering van don derdag a.s. komen voorstellen van b. en w. aan de orde tot het beschik baar stellen van gelden voor het bouwrijp maken van een gedeelte der gronden, bestemd voor het uit breidingsplan „Elsbroek" en „Tres long". Voor „Elsbroek" worden de totale kosten geraamd op ƒ990.000. Voor „Treslong" op ƒ320.000, terwijl het door de raad reeds ter beschikking gestelde bedrag van ƒ270.000.— voor verbetering van de riolering in de Vosselaan en omgeving ter uitvoe ring van dit werk zal worden be steed. Verder wordt voorgesteld om aan de Stichting r.k. bejaardencentrum te verkopen een perceel grond, be nodigd voor de bouw van genoemd bejaardencentrum, groot 16420 m2. tegen een prijs van 20.— per m2. En aan de stichting bejaardencentrum van de Ned. Herv. Gemeente voor de bouw van een door deze stichting te bouwen bejaardencentrum twee percelen grond, groot 900 m2, tegen ƒ16.50 per m2. en groot 500 m2, te gen /20.— per m2. Reeds eerder werd voor dit doel een perceel grond verkocht groot 5200 m2, tegen een ,De beschutte werkplaats voor min-1 Brandwacht enz. enz. alzo gebruiken.1 andere katholieken een jaarlijkse de Staten goedgekeurd. deren verplicht worden 10 per I prijs van 10.50 per m2.' Ditkaatste schooljaar te betalen, terwijl van alle besluit werd reeds door Gedeputeer- anHprp ka+Vinl c>l

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11