KLIEKJES Vakonderwijs voor mindervaliden Zélf naar de politie Laat de kleintjes buiten spelen ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 ROSSEM du CHATTEL lOreestraat 9S DRIESSEN Ij. hoogervorst I Morschstraat 9 I p. J. maartense I Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 Eva Bartok, de filmster, o.m. bekend uit de film „Operation Amsterdam", I die verloofd is met de Indische prins Shiv, gefotografeerd tijdens een wan deling in Milaan. lliillill 'De gemeenteraad 'van Heumen- Malden zal medewerking verlenen aan de stichting van een bijzondere school voor nijverheidsonderwijs aan gebrekkige kinderen. Het verzoek hiertoe was gekomen van de stich ting bijzonder nijverheidsonderwijs te Nijmegen, die reeds jaren voor de revalidatie van gebrekkige kin deren ijvert. Met goedkeuring van de regering zal nog dit jaar begon nen worden rnet dit vakonderwijs. De stichting heeft voor dit doel reeds het buitenverblijf „Klein Heumen" gekocht. In eerste instantie zal men beginnen met 3*8 jongens in de leef tijd van 14 tot 18 jaar. Als eerste vakken staan op het programma hout- en metaalbewerking. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd ook meisjes tot de school tof te laten. Zij zullen onderwijs ontvangen in ccstuumnaaien. Het streven van de stichting is er op gericht door goed vakonderwijs minder validen in staat te stellen in hun eigen onderhoud te voorzien. Eva opereerde ook in Milaan De 34-jarige vertegenwoordiger J. M. uit Apeldoorn heeft zich gisteren bjj de politie aangemeld, omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan flessentrekkerij tot een bedrag van ongeveer 1300.en tevens een auto die hij op huurkoopovereen komst had gekocht weer had ver kocht, hoev/el hij nog maar tien pro cent van het totale bedrag heeft af betaald. De man zal vermoedelijk voor de oficier van justitie worden geleid. van KIEKJES zeer smakelijke nagerechten ver werken. Karnemelk bevat welis waar geen melkvet meer met de daarin opgeloste vitamines, maar ze is nog rijk aan eiwitstoffen en mineralen en dus een waardevolle aanvulling van een vleesloze hoofd schotel. ZONDAG: kerriesoep, kalfstong, zure saus, witte bonen, aardap pelen» nogavla. MAANDAG: kop wittebonensoep, tongragout, lofsla, rijst. DINSDAG: kaascroquetten, spruit jes, aardappelen, rijstpudding (van rest rijst) met bessensap- WOENSDAG: gebakken bloedworst met appelschijven, rode kool en aardappelpurée, gevulde be- schuitbollen. DONDERDAG: bieten met spek en gefruite uien, aardappelen, kar- nemelkvla. VRIJDAG: gekookte schol, snipper- wortel, aardappelkoekjes, flens jes of: kaasomelet, witte kool, rauw gebakken aardappelen, fruit. ZATERDAG: bami met reepjes omelet, fruit. Recept: Kaascroquetten. 30 gr. bloem, 30 gr. boter, 2 dl. melk, 200 gr. dobbelsteentjes kaas, 2 blaadjes gelatine, peper, zout, paneermeel, 1 ei, frituurvet. Van de boter, bloem en melk een dik sausje maken. De geweekte ge latine er in oplossen, de kaas er door roeren en het deegje op een natgemaakt bord uitgestreken koud laten worden. Er dan langwerpige croquetten van vormen, deze door paneermeel, door los geklopt ei en nog eens door paneermeel halen. De croquetten even in dampend frituurvet goudbruin bakken en op een. schaaltje schikken, waarop eerst een vingerdoekje is gelegd. Recept: Karnemelkvla. 3/4 L karnemelk, 40 gr. custard- poeder, 100 gr. suiker, waaierbis cuits, jam. De custard met 1/4 1. karnemelk aanmengen en ondeT goed roeren op het vuur laten bin den. De suiker toevoegen en al roe rende de vla verdunnen met de rest van de koude karnemelk. De vla overdoen in een glazen schaal en garneren met waaierbiscuitje6 en waf jam. STOP DIE LADDER IN UW KOUS Toen in de na-oorlogse schaarste uit het land van overvloed: Ameri ka. de eerste nylons binnendrup pelden en wij vrouwen alles op alles zetten om zo'n paar wonder - kousen te bemachtigen, hadden wij de illusie dat ze niet op konden. Een jaar zou je ermee doen. Het was haast niet te geloven en het bleek dan ook veelal niet waar te zijn. want het addertje in het gras bleek in dit geval het laddertje in de kous, dat als een nachtmerrie onze zoete nylonsdromen bedreigt. Immers, zet zo'n ladder door, dan zijn de reparatiekosten, wanneer reparatie althans nog mogelijk is, niet gering. Maar een Nederlands fabrikant, die ook echtgenoot is en dus alles kan weten van dit vrou- wenverdriet, heeft er iets op ge vonden. Hij fabriceerde de nylon- ZONDAG 15 MAART, DAG VOOR DE ZWIJGENDE KERK Op 15 maart organiseert Oostpries- terhulp in samenwerking met andere instanties een dag voor de Zwijgende Kerk. Dit deelde pater Stoffels mee in een donderdagavond gehouden bijeenkomst in hotel Den Hout te 's-Gravenhage. Ook de KRO werkt hieraan mee door verscheidene pro gramma's te wijden aan deze dag voor de Zwijgende Kerk. Op aanbe- i veling van Mgr. Alfrink heeft pater Stoffels aan alle pastoors in Neder land een brief geschreven, waarin hij hen verzoekt die dag te preken over de Zwijgende Kerk. Pater Stoffels deelde verder mee, dat er op die dag 1 miljoen kranten van Oostpriesterhulp en in Den Haag en Tilburg, 25.000 penningen van Oostpriesterhulp vedeeld zullen worden. De bedoeling van deze dag is, Ne derland te confronteren met de har de werkelijkheid van het Oosten. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Mgr J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal dinsdag 24 februari a.t. geen audiëntie verlenen. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Als besluit van een voedzame wintermaaltijd hebben we dikwijls behoefte aan een fris zuur nage recht, wat niet te maahtig is. Yog hurt leent zich hier bijzonder toe, maar ook karnemelk laat zich tot U hoeft alleen nog maar te kouwen Bakken en braden ls voor de hulsvrouw al heel gemakkelijk ge maakt met deze nieuwe automa tische oven, welke kortgeleden in Chicago is gedemonstreerd. Tijdens het braad- of bakproces hoeft niet op het voedsel in de oven te wor den gelet. De hulsvrouw behoeft alleen maar het vlees etc. in de oven te schuiven en een z.g. „tijd kaart" ln het mechanisme van deze oven te stoppen, de rest wordt dan automatisch geregeld. Bij de oven hoort een stel van deze plastic- kaarten, alle met een verschillend patroon van hoekjes en gaatjes, om de Juiste warmte-toevoer te garan deren voor het bereiden van ver schillende soorten vlees e.d. Er was een dame, die wel goed op de hoogte moet zijn van de „fijne keuken": zjj raadde raak en won bo vendien de prijs. Deze winnares is mej. L. Turk, Schenkelweg 38 te Zoe- terwoude. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Het is nog wel winter 3) maar er zijn toch bloemen genoeg 7) om er iets mee te zeggen. Ons laat dat koud. Men kan veel beter een meer parle mentaire manier van spreken 8) aan meten: dat haalt ook niets uit. Suc ces heeft alleen hij, die snel 12) en doortastend 1) weet op te treden. Wat een toestel was 13) dat! Het ging wel wat harder dan 5). Zonder 9) was men er niet gekomen en, dat beseffend, is het alleen maar ontmoe- öigender, dat de mensen zich steeds weer laten afleiden door 2). Maar wat wilt u: nergens verankert zich de hoop 4) en dan moet toch alles worden tot 6). Het zij de velen vergeven, die zich met een Jjrede rug in de zon gaan I koesteren 11) om alles te vergeten. Je zou er ook tabak van 10) krijgen. WAT DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? niets als zij zich daar niet op toe leggen. Er kan op deze leeftijd en op dit gebied echter wel iets Verzuimd worden, iets dat even erg zou zijn als het kind het nodige voedsel onthouden. De kleuter dient name lijk de mogelijkheid te hebben zich vrij te bewegen al naar zijn spel meebrengt. M'n mooie meubeltjes. Het spel van de kleuter is vol af wisseling: hollen, trekken, opstape len, bukken, gooien, springen, glij den, aan de armen hangen en klimmen. Konden zij dit allen maar vrijuit en ongehinderd doen! Een van de heerlijkste dingen is wel om met water te poedelen, prachtig is ook het scheppen met zand en dat eventueel in vormp jes te doen. Maar dat is lang niet voor alle kleuters weggelegd. Dat zijn nü immers juist de din gen waar vaders en moeders zo'n grondige afkeer van hebben. Zij vinden het vervelend als de kinde ren zich vuil maken. Ouders zijn bang voor kouvatten en ze pakken de kinderen daarom veel te stijf in, zodat die hun lede maten niet volledig tot hun be schikking hebben. Ze vTezen voor de beschadiging van de huisinrich ting of voor overlast, die de buren wordt aangedaan. Sommige van deze redenen heb ben natuurlijk wel enig bestaans recht, maar men beroept zich zo licht uit gemakzucht op iets dat in werkelijkheid niet zó belangrijk is. Waar blijft het vijvertje? Buiten spelen verdient altijd de voorkeur. Kouvatten dreigt lang niet altijd in die mate als de moe ders wel denken en het weer moet wel erg slecht zijn als het buiten spelen daardoor onmogelijk wordt. Helaas heeft lang niet iedereen een tuin of een plaatsje. Balkons en veranda's zijn dikwijls onveilig evenals de straat voor het huis. Gelukkig zien steeds meer gemeen tebesturen de noodzaak in geschikte speelweiden of speelstraten be schikbaar te stellen. Liefst moeten de speelterreinen zijn voorzien van een zandbak en een zeer ondiep vijvertje, maar ook van loopplanken, klimrekken en lage schommels. Daar waar zulke speelgelegen- heden ontbreken, kan het zin heb ben de kinderen toch „kleutergym- nastiek" te laten geven. Dit mag echter alleen worden overgelaten aan iemand, die geheel weet aan te sluiten bij het spel van de kleuter. Sommige dames en heren heb ben daar bijzonder aardig slag van. Ze vertellen bijvoorbeeld een ver haaltje en in verband daarmee worden dan allerlei bewegingen gemaakt: dansen, op handen en voeten lopen en kruipen als een of ander dier. De docent speelt na tuurlijk mee! Het spreekt vanzelf, dat één uur per week niet veel is voor zulke „gymnastiek". Belangstellende ouder» zullen daarom zelf dagelijks ook wel eens een kwartiertje voor zulk spel vrijmaken. dr. H. W. SCALONGNE De samenstellende delen van het menu van de vorige week zaterdag waren: 1) Attentie: „U nadert een uitsmij ter", woensdag, 11 februari; 2) Kog geschip zeilt met alle winden mee, idem; 3) Tante Pos gaat een blokje om, idem; 4) De hoogvlieger vloog niet hoog genoeg, idem; 5) Het miste niet in de mist onder Miste, dinsdag, 10 februari; 6) Na het feest zal de sigaar branden, idem; 7) De onheil zame invloed van een atoomkanon, donderdag, 12 februari; 8) Gereed voor de wereldkampioenschappen, dinsdag, 10 februari; 9) Zo zien niet alleen Amerikanen Holland graag, maandag, 9 februari; 10) Gelderse gratie kwam uit de Beemster, woens dag, 11 februari; 11) James Gault blijft in stijl, maandag, 9 februari; 12) Amadeiro's zegetocht door Oetel- donk, idem; 13) Wassenaarse olieslag geen carnavalsmop, idem. Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. „Allemaal achter tante aankruipen en bU het bos In je voorpoten klappen!" Beoefening van echte sport is voor kleine kinderen natuurlijk nog niet weggelegd. Daar kan pas mee worden begonnen tegen de tijd dat de lagere school is afgelopen. Gewone gymnastiek doet al wel eerder zijn intrede in het kinder leven: ook de allerjongste leerlin gen van de ;,grote school" doen daar reeds aan mee. Maar hoe zit het met de klein tjes die nog maar op de kleuter school zijn, of met de nog jonge ren, die de hele dag bij moeder verblijven? Zou het ook voor hen geschikt zijn om systematische lichaamsoefeningen te doen? Er zijn maar heel weinig geval len waarbij kleuters werkelijke gymnastiek kunnen doen. Het meest in het oog springende bezwaar daartegen is, dat zulke jonge kin deren de aanwijzingen van de do cent niet voldoende kunnen begrij pen en ze daarom alleen al niet zouden kunnen opvolgen. Maar daar komt nog bij en dat is misschien nog wel zo belangrijk dat het kleuters niet „ligt" sys tematisch iets uit te voeren: zij zijn daar niet rijp voor. Hun leeftijd vraagt vrij spel en bij dat spelen leren ze al zoveel, dat „lessen" overbodig zijn. Gewone gymnastiek is een on ding voor kinderen onder de zes jaar en de ouders verzuimen dus ladderstop, die de vorm van een lippenstift heeft en dus gemakkelijk is mee te nemen. Het is een wasachtig, kleurloos en reukloos stift, waarmee men even voor en achter het einde van de ladder een stevige streep moet trekken. Vooral stevig om de che mische reactie te veroorzaken die de ladder verhindert verder te gaan. Kosten van dit stiftje 1.20. Het is te koop bij drogisten en manufactuurzaken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10