WEEL... Knipperbollen uit de tijd Boerderij „zwart" verkocht Sun balm Samenzweerders [_iefde VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Overbodige luxe bij nieuwe wei De oranje knipperbollen bij dc oversteekplaatsen voor voetgangers zullen vermoedelijk weer gaan ver dwijnen, behalve op die plaatsen waar men geen oversteekplaatsen verwacht, zoals bijvoorbeeld ver bui ten de bebouwde kom. Dit werd donderdagavond meege deeld door de heer A. G. M. Boost uit Den Haag, directeur van wegen en verkeer van de ANWB, tijdens zijn causerie voor de plaatselijke afdeling vafl de VW in Barneveld. Alle oversteekplaatsen zullen dan dezelfde voorrechten aan de voetgan gers geven, al of niet van knipperbol len voorzien. Op alle officiële over steekplaatsen, de zogenaamde zebra- paden, heeft de voetganger dan voor rang, zodra hij zich daarop bevindt. De heer Boost verwacht dat een en ander dit jaar nog een feit zal wor den, want de minister maakt haast met deze plannen, aldus de heer Boost. Psychopaat kreeg 26 mille van rijke weduwe Van oplichting beschuldigd Voor het gerechtshof te Arnhem heeft giBteren de 30-jarige E. A. M. v. L. «onder beroep terechtgestaan. Hij was wegens oplichting van een 57-Jarlge weduwe door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een Jaar en zes maanden met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. Dc pro cureur generaal eiste thans tegen de verdachte een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege ring. Verdachte had de gefortuneerde weduwe in 1955 te Lunteren leren kennen. Hij werd in de2e plaats ver pleegd in een reclasseringsgemeen- schap. Hij had van haar in de loöp van ien drietal jaren grote geldbedragen ontvangen, na het vertellen van aller lei verhalen omtrent mislukte on dernemingen of dreigende moeilijk heden. Volgens do dagvaarding had de man haar voor in totaal 26.800 op gelicht. De verdediger meende het in twij fel te moeten trekken of hier wel sprake was van oplichting. De weduwe spreekt zichzelf herhaal delijk tegen zeide hij, noemt cijfers en data, maar verandert die later weer. Er zijn te veel onjuistheden in haar verklaringen voor de deugde lijke bewijsgrond, meende de raads man, en hij vroeg vr:jspraak. Uitspraak over veertien dagen. Oierleker brandweersiaf onder ioezichi opnieuw gestolen De befaamde brandweerstaf van Oterleek, waarom brandweerkorp sen in Noord- en Zuid-Holland sinds jaren een verwoede strijd leveren, ls in de nacht van maandag op dins dag jl. door de Alkmaarse vrijwil lige brandweer heroverd. Sinds juni 1958 was de staf in het bezit van de brandweer te Amstelveen. De fameuze staf werd gisteravond tijdens de 79ste jaarvergadering van de Alkmaarse vrijwillige brandweer als symbolisch geschenk aangeboden aan een vijftal jubilarissen. Vier man van het korps „Kracht en Vlug heid" waren met brandmeester Nico Zomerdijk naar Amstelveen getrok ken. Zij lichtten dc achterdeur van de achter het stadhuis gelegen ka zerne uit de scharnieren. Na een uur zoeken werden de Alkmaarders gestoord door een politieagent, die gewaarschuwd was. Zij hielden zich verborgen doch een uur later ver schenen verschillende leden van de Amstelveense brandweer, die ge alarmeerd waren. De laatsten gaven de Alkmaarders echter een uur de gelegenheid rond te snuffelen om de staf op te sporen, in de overtuiging dat hen dit toch niet zou lukken. De Amstelveners wisten de inbraak te waarderen. De brandweer van Oude- kerk b.v. had reeds meer dan zestien maal een vergeefse poging onderno men terwijl ook andere korpsen al teleurgesteld naar huis hadden moe ten terugkeren. Binnen het uur wis ten de mannen van „Kracht en Vlugheid" de staf echter op te spo ren. Hij bleek rechtopstaand in een gat onder de vloer verborgen. Het gat was opgevuld met zaagsel en olie. Om half vier in de -nacht keer den de Alkmaarders met de staf te rug. De „diefstal" werd echter angst vallig tot gisteravond laat geheim gehouden. f 50.000 boete Wegens ,,«warte verkoop" van «Ijn boerderij Is de üB-jarige W. H. uit Bunschoten gistermiddag door de economisch politierechter te Utrecht veroordeeld tot een boete van 50.000 subsidiair 6 maanden hechtenis, waarvan 30.000 of vier maanden hechtens voorwaardelijk met een proefttijd van twee jaar. De bewuste boerderij, annex tien hectare land, waarvan de koopsom door de grondkamer op ongeveer 72.500 was getaxeerd, werd in 1957 door de eigenaar W. H. verkocht aan de landbouwer W. S. te Bunschoten voor 97.600 waarvan de verkoper later een bedrag van 5 mille terug betaalde. De notariële koopakte, die voor deze transactie was opgemaakt, vermeldde echter een opmerkelijk geringer bedrag. Het verschil tussen beide prijzen was tevoren door on derhandse manipulaties van de be trokken partijen verrekend. De verkoper moet nu de hem opge legde boete betalen en aan de koper W. S. krachtens rechterlijk vonnis een bedrag van 20.000 wegens te veel betaalde kooppenningen terug betalen. Amersfoorts brood (nog) niet goedkoper De Amersfoortse bakkers we schreven daarover gisteren nog zijn naar Den Haag geweest, waar ze een bezoek hebben gebracht aan de minister van economische saken. Een van diens rechterhanden had namelijk de opper-stadsbakker be dreigd, dat er „anders maatregelen" getroffen zouden worden, als niet de bakkers van Amersfoort hun brood prijs lieten zakken. Dat was volgens de Amersfoorters een onbillijke eis en zo richtten een protestbrief aan de minister. Het resultaat i6 dat in Amersfoort de broodprijs voorlopig althans niet verlaagd wordt. Tijdens een onderhoud, dat een deputatie van de Federatie van Amersfoortse bakkerspatroons gis teren op genoemd ministerie plaats vond, werd de minister verzocht, de bedrijfsresultaten te onderzoeken, al vorens de bakkers tot prijsverlaging te dwingen.' De minister zegde toe, aan dit verzoek gevolg te zullen 'ge ven. Tot aan het antwoord van de minister, dat vermoedelijk op dit onderzoek is gebaseerd, blijft de Amersfoortse broodprijs onveran derd. Het gemeentebestuur van Maasniel heeft ernstige bezwaren tegen het be sluit van de Tweede Kamer de ge meenten Maasniel en Roermond sa men te voegen. Niets staat een goede ontwikkeling van de agglomeratie RoermondMaasniel in de weg, al dus de gemeenteraad. Maasniel heeft echter een geheel ander karakter dan Roermond, en het biedt gunstige mo gelij kiheden voor verdere ontwikke ling. In het wetsontwerp worden ook andere cijfers genoemd dan in het streekplan Midden-Limburg, waarin gesproken wordt van een toekomstig I bevolkingscijfer van omstreeks 50.000. i In het wetsontwerp wordt dit ge steld op 70 tot 80.000. Amourette kostte Duitse toerist zijn geld Roofoverval in Den Haag In Den Haag is een Duitse toerist in een aanlokkelijke, doch pijnlijke val gelopen, hetgeen hem 250 mark en 50 gulden heeft gekost. De Duit ser had kennis gemaakt met een 30- jarige mej. D. B., die er niets op te gen had, dat de Duitser wel wat in haar zag. Nadat de twee in een café „Bruderschaft" hadden gedronken waren «ij beiden op stap gegaan naar nog een ander café en zo was het bij elkaar een vrolijke dag geworden. Toen het feest ten einde was en de Duitser en zijn „vriendin" afscheid moesten nemen, achtte een zekere 39-jarige koopman H. V. die met de juffrouw onder één lelijk hoedje gaf de juffrouw haar Duitse toerist eert laatste omhelzing en V. sloot hierop aan met een stevige klap op het Duitse hoofd. Toen de toerist bij kwam waren zijn zakken leeg en mej. B. gevloden. De Haagse politie heeft de dame en haar helper die zelfde nacht nog het gebeurde woensdagavond in de Grote Marktstraat gegrepen. Er werd nog een tweede man gearres teerd. de 37-jarige loswerkman E. B. Deze had niet aan het karwei deel genomen, maar had wel een stukje van de buit gehad. GRAAL-WEEKEND VORMING VAN DE JONGE VROUW. Dit uitgestelde weekend met als hoofdgedachte: „De ontwikkelings gang van de moderne jonge vrouw", ingeleid door mejuffrouw P. Larsen, psych. dra, zal thans worden gehou den op zaterdag en zondag 14 en 15 maart. Er is gelegenheid voor jonge vrou wen de Goede Week op de Tilton- berg mee te vieren. De week wordt ingeleid op zater dagavond 21 maart Palmzondag: viering van d? plech tigheden en een conferentie door de zeoreerw. pater J. C. J \an Kllstlonk C.J. Thema: „De Goede Week als vervulling van de Doop van Jezus". Vervolgens zullen er enkele stille dagen zijn, waarna de plechtige vie ring van het Heilig Triduum on Pa sen. Het is eventueel ook mogelijk slechts een of meerdere delen van deze Goede Week-vlering bij te wo nen. Inlichtingen worden verstrekt door het Nationaal Secretariaat van de Graal, de Tiltenberg. Vogelenzang, tol. 02520—5709. Nu heelt hij Nederland nóg niet gezien Teleurgestelde Surinamer Wegens de mist kon het vliegtuig, waarmee de twee Surinaamse minis ters dr Sedney en dr Essed met hun gezelschap naar Nederland kwamen, niet op Schiphol landen en moest het uitwijken naar Dusseldorf, vanwaar de heren gisteren per auto naar 's-Gravenhage kwamen. „Nog nooit was ik in Nederland I geweest", zei ons, diep teleurgesteld, de heer C. Calor, onder-directeur van opbouw in Suriname, „nu ben ik er over gevlogen van west naar oost, ben ik er weer doorgereden van oost naar west, en al wat ik heb gezien was een dikke witte mist. Bij het oversteken van de straat is gisteren op het Olympiaplein, na bij de Panaassusweg, te Amsterdam een 78-jarige dame door een wagen van lijn 24 aangereden. Ze wérd zwaar verminkt en overleed ter plaatse. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnklijk gelegen in onvoor zichtigheid van de dame. Met «ijn nog splinternieuwe auto is gisteravond een 55-jarige meubelmaker uit Doetinchem dode- In één iSTI Uw ha gaaf e lijk verongelukt. Het ongeluk ge beurde op de weg van Zelhem naar Ruurlo. Zijn echtgenote, die naast hem zat, kreeg een zware hersen schudding. Toen zij o*# haar fiets uit school kwam is gistermiddag de 9-jarige Hendrica ten Besten uit Giessenburg onder een vrachtauto geraakt en om het leven gekomen. Toen het kind de tegemoetkomende auto passeerde, viel ze en \wi.vm onder het achter wiel. Zij was op slag dood. SNELTREIN PARIJS-AMSTERDAM OPGEHOUDEN Het Belgische soc. blad „Le Peu- ple" geeft hedenmorgen enige bij zonderheden over de vertraging, die de internationale trein Parijs-Am sterdam gisterennacht in Quevy heeft ondervonden. Enige tijd voor dat deze expresse genoemde grens plaats zou passeren, meldde zich een gemaskerd Individu in de signaal post te Cuesmes, die de verbijsterde bediende het was ongeveer twee uur 's nachts toevoegde: „Ik kom waarschuwen, dat de rails opgebla- zen zijn. Neem maatregelen om de internationale trein uit Parijs op tijd tot staan te brengen". Even snel als hij gekomen was, was de gemaskerde weer verdwenen. De spoorwegman waarschuwde uiteraard onmiddellijk de rijkswacht en toen de internationale trein in Quevy ar riveerde, werd hij bij wijze van voor zorgsmaatregel opgehouden. Rijke wachters inspecteerden daarop de rails tot Genly nabij Frameries, doch daar zij niets abnormaals vaststel den kon de sneltrein met 30 min ver traging zijn reis voortzetten. De reizigers hebben waarschijnlijk niet eens gemerkt, dat zij zijdelings ook nog betrokken zijn geweest bij de staking der Belgische mijnwerkers. Door onbekende oorzaak is gis teren aan de Blokzijlerweg in de Noordoostpolder een landbouwschuur van de heer G. J. Halmen uitgebrand. Tien pinken en vier kalveren kwa men in de vlammen om. Een grote hoeveelheid aardappelen, graan, stro en kunstmest alsook verschillende landbouwwerktuigen gingen verlo ren. Op het vliegveld Soesterberg is he denmorgen om kwart voor elf een vliegtuig neergestort en ln brand ge vlogen. De luehtmachtvoorllchtingsdienet deelt mee, dat het verongelukte toe stel een Hunter mark-8 is. Het toe stel was om 10.12 uur gestart en kreeg in de lucht een zg. „flamt out". De piloot draaide het toestel daarna in een bocht terug naar het vliegveld, maar het had niet genoeg snelheid meer om de landingsbaan te bereiken en kwam ongeveer 100 meter daar bulten aan de grond, waarbij het in brand is gevlogen. De vlieger zou een been hebben gebroken. Het vliegtuig blijkt terecht geko men te zijn in een tuin van een der bewoners rond Soesterberg. Het ac tiecomité ter bestrijding van hinder en gevaar van straaljagers, heeft zich daarom in een telegram tot de minister van sociale zaken en volks gezondheid gewend. In dit telegram verzoekt het co mité de minister alle mogelijke maatregelen te willen nemen, die zullen leiden tot bescherming tegen di gevaar van de burgerbevolking van dit gebied. Drie arbeiders zijn donderdag om het leven gekomen, doordat bij de aanleg van een viaduct nabij Man chester vier steunbalken van honderd ton van 28 meter hoog neerstortten. Vier arbeiders moesten met verwon dingen in een ziekenhuis worden op genomen. WEET U HET OOK NIET Vraag: STEUN NAAST A.O.W. UIT KERING. Ik geniet uitkering in gevolge de algemene ouderdomswet en heb nog de zorg over een school gaand kind. Tot welke instantie moet ik mij wenden om steun van mijn overige 16 kinderen? Onze gemeente heeft de kwestie reeds een jaar inl handen, maar we horen niets, aldus vraagt C. H. S. uit N. Antwoord: Dit hele geval komt ons vreemd voor. Het is niet zo, dat u steun moet hebben omdat u A.O.W.- uitkering geniet, maar omdat de ge meente bijspringt als u van uw in komsten niet kunt leven. Onder die inkomsten verstaat men ook de APW, maar ook andere eventuele Inkomsten zoals rente van gelden, vrij wonen enz. enz. Nu kunnen wij uit uw brief niet opmaken, of u ook nog andere in komsten hebt dan uw A.O.W. en toch is het nodig dit te weten. De dienst van Sociale Zaken in uw gemeente zal u een uitkering geven als u slechts van uw A.O.W. moet leven en is dit het geval, dan is er bij die uitkering ook rekening gehouden met uw 13- jarig kind. Maar verleent deze sociale instelling u een bijsteun, dan zal die dienst dit beslist verhalen op uw kin deren, die daarvoor in aanmerking komen. Bespreek deze kwestie met de dienst van sociale zaken in uw ge meente en dan komt de zaak beslist in orde. Vraag: AANGIFTEBILJET INVUL LEN. Ik heb aangiftebiljetten in komstenbelasting ontvangen, omdat ik naast mijn gewone werkzaamheden nog andere inkomsten heb. Moet ik op die biljetten alleen de bijverdien sten invullen, of ook mijn andere in komsten, vraagt A. D. te L. Antwoord: Als u de vragen op de aangiftebiljetten leest, zult u zien dat u al uw inkomsten moet opgeven, dus ook die welke u geniet uit uw „werk overdag". Bij de vaststelling van de aanslag houdt men rekening met de reeds betaalde (ingehouden) loonbelasting. Hoe hoog de aanslag zal zijn, kunnen wij niet opgeven, want u schrijft niet hoeveel u ver dient. U kunt rekenen op aftrek van 100 verwervingskosten, dus blijven er nog over 200 bijverdiensten waarvoor u belasting zult moeten be talen en premie A.O.W.). Vraag: WAPEN BISDOM ROTTER DAM. T. J. vraagt een tekening van het wapen van het bisdom Rot terdam. Antwoord: Bij de redaktie kunt u een plaatje verkrijgen, waarop het wapen staat afgebeeld. Wie ook zo'n afbeelding wenst, kan een verzoek richten tot het secretariaat van het ven, of de door hem overgenomen zaak in verband met die overneming (tijdelijk) gesloten wordt? Als die zaak n.l. niet gesloten wordt, kan men hem ook niet openen of heropenen. Zet u ln dit geval op de folder: „De zaak van d® heer.is per.door mij overgenomen en wordt op de zelfde voet voortgezet". Vraag: KINDERBIJSLAG Voor uw op 5 oktober 1958 geboren kind gaat de kinderbijslag in op 1 jan. 1959. Voor het recht op kinderbijslag over een kalenderkwartaal is n.l. be slissend het aantal kinderen op de eerste dag van dat kwartaal. Het ant woord op uw andere vraag volgt. Vraag: HOOOEVEENSE BRUG. Wanneer gebouwd; naar wie genoemd en wie was de persoon, wiens naam de brug kreeg? Antwoord: De Hoogeveense brug, liggend voor de Doelenkazerne over de Groenhazengracht, werd in 1578 gebouwd en kreeg toen de naam „Doelbrug". In 1902 werd deze Doel- brug vernieuwd. Er lag ook over het Rapenburg een Doelenorug en daar om werd de naam van de brug aan de Groenhazengracht veranderd in Hoogeveense brug. Het 1b mogelijk, dat de brug haar naam ontleent aan de stichteres van het ln de Doelen steeg gelegen „Hoogeveense hofje", Eva van Hoogeveen. Het is ons niet precies bekend, wie deze dame was. Vraag: Bureau voor kinderbescher ming (W. B., Leiden). Antwoord: Liefdewerk voor kin derbescherming; Nieuwe Rijn 80. Telefoon 20709. Spreekuur vrijdag avond 78 uur nam. bisdom, Kon. Emmaplein 3 te Rotter dam. Vraag: HET WEER EN DE MAAN. G. J. K. vraagt of de maan invloed uitoefent op het weer. Antwoord: Neen. voorzover ons be kend ontkennen ae deskundigen dit ten zeerste. Vraag:. AANVRAAG A.O.W. Ik word midden maart 65 jaar. Bij wie moet ik de uitkering algemene ouder domswet aanvragen? Antwoord: Gaat u dezer dagen eens naar de Raad van Arbeid in uw woon plaats of vraagt u op het postkantoor een formulier aanvraag A.O.W. Leest de vragen goed door en vul het ant woord in. Dan verstuurt u de vragen lijst per bijgevoegde enveloppe (het adres staat er op vermeld) en u krijgt begin maart een mededeling waaruit u zal blijken, op welke datum u maandelijks uw A.O.W. kunt afhalen. Vraag: WITTE WORMPJES IN DE GROND VAN KIPPEREN. - Ik heb acht kippen lopen in een ruim hok. De ren waar zij in lopen was vroeger grasland. Ik heb het aangevuld met koolas, zwarte grond en vaak scherp zand. Nu heb ik reeds verscheidene malen opgemerkt, als ik het omwroet, dat er duizenden witte worpjes in deze ren leven in de grond, wat steeds erger wordt. Nu zou ik gaarne willen weten: 1. is, gezien de kippen toch steeds in de grond pikken, er soms gevaar aanwezig voor het nuttigen van deze eieren? 2. is er misschien ook een middel aanwezig om dit euvel te bestrijden? aldus de vragen van A. v. E. Antwoord: In de graszode leven zeer veel wormen en lajrven o.a. rit- naalden, ook wel koperwormen ge noemd, levensduur 3 a 4 jaar en en gerlingen. De larven van meikevers, junikevers of rozenkevers leven ook een paar jaar als zodanig in de grond. We vermoeden dat u het te doen hebt met één van deze of met beiden. Be strijding met giftige stoffen kan niet met het oog op de kippen. Het beste is, dat u de bodem van deze ren ge durig omwerkt, dan zorgen de kippen wel voor de consumptie van deze lar ven en het is voor de kippen ook beter, dat ze wat beweging krijgen. U kunt gerust deze eieren nuttigen. Loslopende kippen op de boerderij leven vaak ook grotendeels op het geen wat ze uit de grond krabben en oppikken. Vraag: ZAAK OVERNEMEN. - Als men van een vreemde een zaak over neemt, moet men dan op de folders die men laat drukken zetten opening of heropening van die zaak. vraagt G. de R. Antwoord: Wil G. de R. ons opge Aetherklanken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV; 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Pol. causerie. NTS: 20.07 Journ. en weeroverz. KRO: 20.27 Blijf er niet voor thuis. 21.07 Pianospel. 21.22 Film. 21.47 Lichte muziek. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.50 Annemarieke, hoorspel. 11.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Cello en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Instr. kwintet. 13.40 Sportnieuws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Gram. 14.55 Streekuitz. 15.20 Oriënterende econo mie, lezing. 15.35 Brabants ork. en solist. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Amateursprosr. 17.00 Vers van de pers. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.45 Verkiezings toespraak (C.H.U.). 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Liberale Jodendom, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Ge- var. progr. 21.30 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.55 Hammond orgel en zang. 22.10 Instr. sextet. 22.40 Anecdotes. 23.05 Gram. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelconcert. 12.00 Midagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Idem. 14.10 Lichte muz. 14.25 Gram. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Mannenkoor. 15.15 Metropole ork. en solist. 15.40 Boek bespreking. 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem, 18.00 Journa listiek weekoverz. 18.10 De Spring plank. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Vra- genbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Concert- gebouwork. en solist. 20.30 Voordr. (20.50—21.10 Gram.). 21.30 Gram. 21.55 De Knipperbol, caus. 22.05 Amus. orkest. 22 35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend; Avondgebed en lit. kal, 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—-24.00 Gram. uit 43) „Zo goed, dat ik u een verbluffen de dwaas zou willen noemen, als dat niet zo oneerbiedig was." „Ik zou u dat niet kwalijk nemen. Maar waarom eigenlijk?" „U hebt me juist verteld, dat u van mijn dochter houdt. Glada heeft Seen enkele reden om aan te nemen, at Jones iets anders is dan een beter soort landloper. Er ls absoluut geen reden te veronderstellen, dat ze hem ooit au serieux zou nemen, en toch vraagt u zich af, of u hem niet een kans moet geven.Hij gaat uit eigen vrije wil weg. We kunnen veilig aan nemen, dat hij nooit terug zal ko men." „Dat meent u niet helemaal", «e Stirling, de kleine advocaat recht in de ogen kijkende. „Wel, Ik zou het in uw geval in ieder geval doen", bromde Lee. „Ik betwijfel het. Dit betreft echter iets, dat met Glada's geluk te maken heeft. Ik kan me vergissen, maar ik door loseph Mc (ord ben er van overtuigd, dat de situ atie op de een of andere manier op gehelderd moet worden." „Nou, en?" „Als er iemand ellende door heeft antwoordde Stirling langzaam, „mag het niet Glada zijn." „Ik kan niet goed Inzien hoe ie mand iets kan doen", verklaarde Lee. „Zoals de zaken nu staan kunt u wel begrijpen, dat ik niet met Glada over onze vriend Jones ga praten. Tenzij ik er toe gedwongen word. Ik verbeeld me niet, dat u mijn raad nodig hebt, maar ik zou er in uw plaats toch eerst nog eens goed over denken. Ik ken Glada tenslotte vrfj goed." „Misschien kan ik mijn zin krij gen zonder directe vragen te stellen" Stirlings stem klonk droog. „Ik zal het in ieder geval moeten proberen om mijn geweten gerust te stellen." „Uw geweten schijnt overuren te maken. Maar in ieder geval Lange uren na dit onderhoud hield Lynn Stirling zich in gedachten nog met het probleem bezig. Hij was er trots op geweest, dat hij iets helder en scherp onder de ogen kon zien en nu was er aarzeling en onzekerheid in zUn gemoed Voor het eerst waag de hij het nie' op zijn eigen oordeel af te gaan. Hier betrof het iets van het hart en minder van het hoofd. Er waren ogenblikken, dat hij be sloot alles opzij te zetten en alleen aan zijn eigen wensen te denken. Alles in hem verzette zich er tegen de rol van het slachtoffer op zich te nemen. Na al die jaren haa hij ge vonden, wat zijn hart begeerde.. Hij had wel eens schertsend over het noodlot gesproken, maar het had dan toch maar de ene moeilijkheid na de andere tussen zijn hart en dat ver langen geschoven. Als hij helemaal opnieuw met een schone lei had kun nen beginnen, zou hij misschien win nen. Hij was in staat geweest Glada van dienst te zijn, toen ze dat hard nodig had, maar alleen om haar daar door een grote verplichting te be zorgen. Een verplichting, die haar gedwongen had afstand te doen van de resultaten en het succes van jaren hard werken. Stirling had het onbe haaglijke gevoel, dat als Glada's werk niet door die geschiedenis van haar broer met alles wat er op volg de onderbroken was geworden, ze die dag niet met Jones in de wagen gezeten had. Hij kon die overtuiging al even min kwijt raken als de herinnering aan het gezicht van Jones, toen die het verhaal van het ongeluk deed. De jonge vlieger hield van Glada. Als hij nu maar op de een of andere manier kon uitmaken, hoe de keer zijde van het geval er uitzag, aange nomen dan, dat er een keerzijde was. Zijn gesprek met Ed Lee had niet zoveel opheldering gebracht als hij gehoopt had: /.elfs niet na zijn spon tane bekentenis. Hij behield de In druk, dat Glada's vader hem op zijn voorzichtige manier aan een proef onderworpen had, dat hij meer had kunnen zeggen als hij gewild had. Het enige gunstige resultaat van het onderhoud was, dat hij nu vrij was van zijn belofte aan Scud Jones. En toen het tijd geworden was voor het gebruikelijke ochtendbezoek aan het ziekenhuis, wist Lynn Stirling nog steeds niet, of hij iets zou doen, en wat hij zou doen. Voor alles moest hij trachten te weten te komen, of Glada's vader het bij het rechte eind had, als hij veronderstelde dat zijn doenter over iets piekerde. Dat mis lukte hem volkomen. Dc patiënte leek als altijd kalm, blij hem te zien en luisterde aan dachtig naar zijn opgewekt gepraat. Hij sloeg haar onopgemerkt scherp gade. Eindelijk zei hy, naar hy hoop te volkomen terloops: „Overigens was ik vandaag buiten de stad en ben toen even op de farm aangelopen. Ik sprak met onze vriend Jones." Hij zag, dat Glada's grijze ogen plotseling met spanning op zijn ge zicht gevestigd waren, toen hij voort ging: „Ik was al enige tijd van plan er eens heen te gaan om hem te bezoe ken. Ik ben blij, dat ik het deed, want hy was bezig met pakken." Stirling wierp een vlugge blik op het gezicht op het kussen, toen hij er aan toevoegde: „Hij is weg." Voor zover hy kon nagaan was er geen verandering op Glada's bleke gezicht te zien en stond er niets te lezen in de grijze ogen, die hem strak aankeken. Haar stem klonk kleurloos en zwak. „O ja? Ik dacht dat hij al vertrok ken was. Zag u Irma en Cobb?" „Nee. Maar ik weet, dat ze er alle bei nog zijnStirling was plotse ling verstrooid. „Wist u, dat ik ook weg ga? Naar huis, bedoel ik. Ik geloof vanmiddag." „Werkelijk? Dat is fijn. U zult het wel een heerlijke verandering vin denhet klonk tamelijk formeel. „Ik ben erg egoïstisch, Glada. Maar dit wil zeggen, dat er een einde aan 'n prettig dagelijks programma komt." „Hoezo? Ik zal nog enige tijd de in valide moeten spelen." „Wel, dat is beter", zei hij glim lachend. Terwijl Stirling zo weinig opschoot in zijn onderzoek, kreeg Ed Lee op zijn kantoor bezoek van Gern Jones. „Ik zei, dat ik hier zou komen om afscheid te nemen", herinnerde de jonge man. „Hier ben ik en hier zeg ik het." „Het spijt me." „Dank u. Meneer Lee, ik heb u een verzoek te doen." ,Laat maar horen", antwoordde de advocaat voorzichtig. „Ik zou u willen vragen niemand hier te laten weten wie ik ben.... of was. Ik denk niet, dat men heel nieuwsgierig zal zijn, maar ik wil er liever zeker van zijn." „Ik zal trachten het geheim te hou den." „Dank u." „Ik zal maar beginnen met niet te zeggen, dat ik je vandaag gezien heb. Vertel me dus maar niet, waar je heen gaat. Dat zal het gemakke lijker maken voor mij. O ja, ik ge loof, dat we Glada vandaag mee naar huis mogen nemen, als ze even goed ls als gisteren. Ik heb haar nog niet bezocht."

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8