Vragen over schrootaffaire werden geen succes voor socialisten MIDDELEEUWS HUWELIJK IN AMERSFOORT Actie: Verhel uw stem Laatste paal geslagen voor kunstwerk in Rijksweg 4a onder Hoogmade Amsierdam legi nog steeds schuierende coniacien Wie nam K zijn contactsleutel al? VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 In Amersfoort is (fonderdag, als voorproef van de viering van het 700-jarig. bestaan van de stad, van 12 juni tot 15 augustus, geheel in zestiende eeuwse trant het huwelijk voltrokken tussen de heer Maarten Duiven en mej. Mieke Mulder. De foto toont het paar in het stad huis van Amersfoort voor de chef van de afdeling be volking, burgerlijke stand, militaire zaken en verkiezi ngen, de heer A. J. Bruynooge, die het huwelijk voltrok. Minister Zijlstra heeft gistermiddag de felle aanval door de P.v. d. A. op zijn beleid inzake de schrootaffaire met elan afgeslagen. Het bleek uit het verloop van het debat, dat de regering beter op de hoogte was dan de beide afgevaardigden, de heren Nederhorst en Van der Goes van Naters. Het verwijt, dat hij zijn departement niet voldoende onder controle heeft, kon de minister weerleggen. Zoals wij gisteren al gedeeltelijk konden melden betroffen de vragen: de vervalsing van documenten op het departement; de kartelvorming in de schroothandel; de justitiële maatregelen tegen de hoofdaanleggers van deze schroot affaire: de directeuren van de metaalindustrie. waarom had dit ene briefje dan zo veel waarde. De minister: Omdat er toch nog mensen waren, die cr handig gebruik van wisten te maken. Zij gingen er mee naar Duitsland; bij het Neder landse bureau van het Europese fonds zou het hun niet gelukt zijn. Het Duitse bureau zocht echter nooit con tact met Nederland. Geheimzinnige KVP-kaarfen Op zondagmorgen 22 februari zal, na het uitgaan van de H. Missen, een vrije collecte worden gehouden. Steun wordt gevraagd voor het pro- paganda-apparaat van de Katholieke Volks Partij. Tijdens de collecte wor den, zolang de voorraad strekt, kaar ten uitgereikt, aan welke kaarten een geheim is verbonden. Tijdens een speciale K.R.O.-uitzending, die op de zelfde avond van de collectedag wordt gehouden en te 20.45 uur aan vangt, zal het geheim, dat aan de kaarten verbonden werd, worden be kend gemaakt. Langdurig kunstlicht moet worden vermeden en ook wordt gewaarschuwd, om verlies van waar de te voorkomen, niet met de kaar ten te experimenteren. Wanneer men zijn nieuwsgierigheid kan bedwingen, dan heeft men de kans in aanmer king te komen voor een deel van 12.000.aan geldprijzen, aan wel ke prijzen bovendien ook in de vorm van premiën TV-toestellen en nog andere verrassingen zijn verbonden. Notaris L. W. A. Duynstee ('s-Gra- venhage) heeft 120 prijsbepalende kaarten gevoegd tussen de overige kaarten, die aan alle kerken in Ne derland aanwezig zullen zijn. Enige verplichting ten opzichte van de collecte, noch aan afgifte van kaar ten kan niet worden gesteld. Men is dus geheel vrij, ook voor wat de offervaardigheid betreft. Geef echter een royale gift. De mogelijkheid be staat dat men die gift reeds dezelf de avond veelvoudig terug ontvangt. Aan kinderen beneden de 16-jarige leeftijd worden geen kaarten afge geven en daar het aantal kaarten be scheiden is, heeft het aanbeveling niet te laat naar de kerk te gaan. De collecte heeft plaats na het uit gaan van alle H.H. Missen, terwijl kaarten zullen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. Minister Zijlstra ontlastte departement van beschuldigingen Men zal zich deze schrootaffaire herinneren: een ambtenaar van het departement van economische zaken maakte valse documenten op het pa pier van het departement, waarmee hij een Duitse en een Nederlandse schrootmaatschappij in de gelegen heid stelde goedkoop Europees schroot voor duurder buiten-Europeer schroot Een andere serie vragen van de heer Van der Goes van Naters betrof worden uitgevoerd. En dit staat het feit, dat de hoofdverdachte in in geen enkel verband met het deze fraude nog op vrije voeten moet Europese fonds. Als dit wel het ge- zijn, dat de hoofdaanlegger, een rijke val was geweest, zou men de amb- schavuit, alleen maar vervolgd werd tenaar, die deze verklaring uit-op grond van omkoperij. Hoe was het schreef wel scherper gecontroleerd mogelijk, dat hij kon ontsnappen, hebben. Daar het betoog van de i Verdachten rijden rond in dure Atne- heer Van der Goes hoofdzakelijk rikaanse auto's. De hoofdaanlegger gericht was op de slechte controle heeft zijn geld veilig naar het buiten kon hij niet geloven dat het om land kunnen brengen. Met kerstmis werd hij nog in hotel „Baur au Lac" te Zürich aangetroffen. MEENK S POEDERS helpen! Er zijn Meenk s Poeder^^i hoofdpijn, kies pijn. hoest. Sricp.^parrhce. influenza, rheumatiek, koorts^eid bij gevatte kou. periodieke pijnen ^z. enz Verkrijgbaar in etuis met 6 (rocders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist M pwEE rheumaficKTkoortsii. Het Haagse hof heeft de hoofdver dachte wegens gebrek aan bewijs op Waarom wilden handige jongens aan de landen van de EGKS te ver- daar dan tienduizenden guldens voor kopen. I betalen? „Ik heb een fotocopie van de vrije voeten moeten stellen. Het is Vonr verschil in Driis tussen debrief gezien" zei hijnadat de minister dan wel moeilijk om toch zijn pas- twee soorten schroof bestaat een het vervalste document had voorge- poort in te houden. Overigens wordt fonds waaruit men dus geprobeerd leren, „en daar stond geheel wat an- het onderzoek nog voortgezet. Er zul- heeft'met valse verklaringen geld los ders ixi"- Het briefje werd hem toen len waarschijnlijk nieuwe vervolgin- t^ peuteren. De ambtenaar werd ver-voorgelegd; de heer Van der Goes gen komen. Zo deelde ook minister oordeeld tot een jaar en negen maan-'. ^as het nogmaals over, liet zich ook voorlichten door enige mensen, die het proces hadden bijgewoond, en er kende toen, dat hij ongelijk had. Maar ADVOCAAT (OPNIEUW) VOOR DE BALIE den gevangenisstraf. Soort excuus. Indien de socialisten gemeend had den dat zij uit deze interpellatie enige verkiezingswinst hadden kunnen be halen, dan zijn zij bedrogen uitgeko men. Jhr. Van der Goes van Naters moest zelfs aan het slot van het debat met een soort excuus komen, dat hij I Een 69-jarig.e advocaat uit 's-Gra- zich over de aard van de vervalstevenhage heeft gisteren opnieuw te- documenten had vergist. recht gestaan voor de recatbank te De heer Nederhorst vroeg zich af1 's-Gravenhage wegens verduistering of de minister wel voldoende inzicht gedrag van ongeveer 25.000 heeft in de interne departementale nadele van zyn in 1953 overleden verhoudingen i mcht' me«aagsma, over wier ver- vernouaingen. mogen hij sinds 1936 liet provisorele Hij vroeg zich af hoe het ver-be»in<i voerde. Deze zaak joopt al valsen van documenten van één I*» ^T. f f enkele ambtenaar mogelijk was Hoge Raad ve ftXf van0?unet^namrrLhn «ig* farvor- verantwoordelijke posten niet met Struycken mede, die in de plaats van de socialistische minister Samkalden nu ook de portefeuille van justitie beheert. meer omzichtigheid tewerk P caat van rechtsvervolging, omdat i: En is het salaris verantwoordelijke posten wel re latief hoog genoegd De kartelvorming in de Europese Kolen- en Staalgemeenschap noemde hij een ontduiking van een uitdruk kelijke bepaling in de verdragen. De minister kan wel zeggen, dat ik daarvoor bij „De Hoge Autoriteit" moet klagen, maar nu richt ik mijn klacht aan de heer Zijlstra, lid van de bijzondere raad van ministers van de EGKS. De minister diende hem on middellijk van repliek. Als verant woordelijk bewindsiman in Nederland gaat dit buiten mij om. De heer Ne derhorst heeft in het Europees parle ment gelegenheid vragen te stellen. Het kamerlid erkende dit later, na dat de minister deze kwestie nog had toegelicht. Een andere vraag is of er niet een beter samenspel tussen de landen van de EGKS mogelijk is. De minister erkende, dat hiernaar ge streefd moet worden, maar bespreking hiervan kan beter buiten het „rook gordijn" van de Kamer geschieden. Onschuldig. Fel verdedigde de minister de or ganisatie van zijn departement. Hij erkende, dat de ambtenaar een valse verklaring had afgegeven maar de inhoud was niet, zoals de heer Van der Goes van Naters het voorstelde. De verklaring houdt niet in, dat het schroot van buiten Europa afkomstig was. Er stond slechts in, dat een be paalde hoeveelheid schroot mocht iwyzen. de tenlastelegging abussievelijk niet was vermeld de opzet tot verduis tering. De officier van justitie had nu op nieuw een dagvaarding laten uitgaan. De advocaat had altijd verklaard dat het geld van hem was. Het zou geld geweest zijn, dat hij zwart in de oorlog had verdiend en om het legaal te maken had hij het geld bij het vermogen van zijn nicht gevoegd. Nu kwam een nieuwe getuige ter zitting, een 61-jarige koopman uit Amsterdam, die verklaarde dat de advocaat in de winter 1944'45 bij hem was gekomen om te vragen of hij voor ongeveer f 50.000 aan effec ten kon kopen; dit is een bewijs dat de advocaat zeker wel over enig ver mogen beschikte. De verdediger zei in zijn pleidooi dat dit na al die jaren nog steeds een duistere zaak is. Verdachte heeft een lang leven van hard werken ach ter de rug en is steeds een behoorlijk en eenvoudig mens geweest en zeker geen verduisteraar of knoeier. Mo gelijk was er enige verwarring in de vermogens gekomen van zijn nicht en hem, maar hij was ervan over tuigd, dat hier geen sprake was van verduistering en hij meende, dat er toch voldoende twijfel aanwezig was om vrijspraak te vorderen.-Mocht de rechtbank niet met de mening van de advocaat meegaan, dan meende hij toch, gezien de hoge leeftijd van verdachte, dat hiermee rekening zou moeten worden gehouden. De recht bank zal over veertien dagen vonnis Met gym.-alpha ook dokter worden Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer beslist over de vraag of ook be zitters van het einddiploma alpha van het gymnasium toegelaten kun nen worden tot de examens van de medische faculteit en of betha-gym- nasiasten ook examens aan de uni versiteit in de niet-klassieke lette ren kunnen doen. Het voorstel werd, met alleen van de stemmen van de WD-fractie tegen aangenomen. HET BRANDT WEER IN HOEK VAN HOLLAND In de nacht van donderdag op vrij dag zijn in het Engelse doorgangs kamp te Hoek van Holland zeven of acht barakken, waaronder een grote kantine, afgebrand. Het vuur, dat om half één werd ontdekt, is bestreden met dertien stralen, waarbij drie van het kamp zelf en drie van de Neder landse Spoorwegen. Het kamp grenst aan het station. Traject Hoogmade aquaduct wacht nu op weg aanleg j Zonder enig vertoon vond donder- dagmiddag om 4 uur in een dikke mist op een der kunstwerken van rijksweg 4a, even ten noorden van de Zuidzijdervaart bij Hoogmade een eenvoudige plechtigheid plaats. Een I heiploeg van de aannemers Gebr. v. Luiing te Woubrugge sloeg met een I viertonsstoomblok de allerlaatste be tonnen heipaal voor een dichte vaar- duiker van 300 meter, in de grond. Eerste opzichter Brugmans van de Waterstaat gaf ons enkele markante cijfers, die duidelijk weergeven, wat hier voor werk verzet is en nog te doen staat. Het laatste deel van rijksweg 4a tussen Hoogmade en het aquaduct onder de Ringvaart van de Haarlem mermeer, lengte 8 kilometer, bevat 9 grotere en kleinere kunstwerken, WEGEN-INLICHTINGENDIENST VAN DE K.N.A.C. De wegen-informatiedienst van de K.N.A.C. heeft in zijn een maand oude bestaan reeds meer dan tien duizend telefonische inlichtingen ver strekt over de toestand van de we gen in Nederland en in de andere Persoonlijke ongelukken hebben' w„e„steuf°?esf !anden' PfrbÜ kom™ zich niet voorgedaln. De barakken waren onbewoond en dienden voor i" avond en in de nacht via opslag, o a. van meubilair en dranken voor de kantine. gelegen onder Hoogmade, Rypwete- ring, Nieuwe Wetering en Roelof- arendsveen. De laagveenbodem is hier zeer slap, zodat zeer veel hei werk verricht moest worden. Er werden 762 betonnen palen gebruikt van 11 tot 20 meter, totale lengte 10.000 meter. Voorts werd 7500 me ter betonnen damwand geslagen en 160 houten palen. I Er werd ongeveer 12 maanden ge- j werkt met 2 ploegen aan verschil- lende heistellingen, voortgedreven door stoom- en motorkracht. Thans volgt nog het betonstorten, egalise ren van de rijbaan en aanbrengen van de bestrating. Er komen 2 gescheiden rijbanen, elk van 7.25 meter breedte en ge scheiden door een 4.50 meter brede strook. Ook wordt één doorlopende parkeerstrook van 2.75 meter aan gebracht. Het grondwerk werd uitgevoerd door de N.V. Van der Hoeven in Den Haag, het betonwerk geschiedt door de N.V. Algemeen Aannemers Be drijf ir A. F. U. Krikke te Zeist. Voor de weg werd 7.500.000 m3 zand aangevoerd door persleidingen, hoofdzakelijk uit de nabijgelegen Brasemermeer. Het weggedeelte van 8 km. zal 2 miljoen gulden per kilo meter kosten, de kosten van heel j rijksweg 4a belopen 61 miljoen gul den. Als het aquaduct op tijd gereed komt, hoopt men in het najaar van 1960 deze laatste, 10,8 kilometer lan ge schakel in deze zeer belangrijke rijksweg te kunnen openen. Het ver keer rond Leiden zal hier zeker zeer mee gebaat zijn. Naar de oorzaak van de brand zal door de Nederlandse en de Engelse politie gezamenlijk een onderzoek worden ingesteld. Het bedrag van de schade kon men nog niet noemen. Het is de tweede maal in korte tijd dat er in dit kamp brand is uitge broken. Enige tijd geleden verbrand den vier barakken van de medische dienst. op nummer 63.50.70 in Den Haag zijn verstrekt. De enige ernstige moeilijkheid waarmee de wegen-informatiedienst op het ogenblik nog te kampen heeft, is overbelasting van nummer 01700 63.50.70 bij grote drukte. De K.N.A.C. wijst er daarom op, dat men voor het verkrijgen van persoonlijke informa ties tussen 's morgens zes en 's avonds negen uur ook terecht kan op het normale nummer van de automo bielclub in Den Haag (18.41.30). Nana Nyonwa Panyin n van Ghana (links) en Solomon K. G. Asante hebben een bezoek gebracht aan Amster dam ten einde contacten te leggen in de diamantwereld Tijdens een receptie, welke bij een diamantfirma te Amsterdam werd gehouden, werden de heren aan burgemeester mr. G. van Hall voorgesteld. Voordal drama op Rijksweg 12 begon Via de radio heeft de rijkspolitie j gisteravond een oproep gericht aan degene, die woensdagavond bij Lin- schoten het contactsleuteltje heeft af genomen van de beschonken verte genwoordiger K., die op die avond een drama heeft veroorzaakt door verscheidene auto's aan te rijden, bij welke dodemansrit hijzelf het leven verloor. De onbekende automobilist wordt verzocht zich te melden. Van de slachtoffers, die K. op de rijksweg Utrecht—Den Haag heeft gemaakt hebben thans enige de Goud- se ziekenhuizen mogen verlaten. Het zijn de fabrikant G. H. Vrolijk uit Sneek, de schilders G. Zwart, D. Scholten en H. Verbeek uit De Bilt, en de Bilthovenaar G. J. Weetzel. Op het ogenblik worden nog ver pleegd J. en G. van Doorn, Van Eden en de levensgevaarlijk gewon de G. van Vulpen, allen inzittenden van het vernielde VW-busje. MEER STRAALVLIEGTUIGEN VOOR DE K.L.M. De K.L.M. heeft besloten om naast de reeds in bestelling zijnde acht straalvliegtuigen van het type Dou glas DC-8 nog een aantal straalvlieg tuigen te bestellen in de Verenigde Staten. Het staat nog niet vast van welk type de vliegtuigen zullen zijn. Voor de financiering van de nieuwe bestelling zal naar schatting 10 mil joen dollar nodig zijn. Om de daar voor nodige middelen bijeen te krij gen heeft de K.L.M. het voornemen om in de Verenigde Staten een obli gatielening uit te geven, welke cVbli- gaties op verlangen van de houder kunnen worden omgewisseld in aan delen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7