groeiende betovering in VVEENSE J§p£^MF Grote plannen voor briljant Holland Festival" IFSn VIlAG 20 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De heren bleven behoudend Het garde-regiment in de Weense IJsrevue klaar voor de parade. De vele toeschouwers, die gister avond op de Hokij op Houtrust de première bijwoonden van de nieu we Weense IJsrevue „Betovering der Liefde" de zaal was tot in alle hoeken bezet, al kwamen tal van bezoekers veel te laat zullen in de door hen gestelde verwachtingen ongetwijfeld niet zijn teleurgesteld. De Weense IJsrevue 19581959 mag er heus wezen en als we zo de hele uitvoering nog eens in gedachten de revue laten passeren, dan weten we niet wat we het meest moeten be wonderen: de uitvoering als zodanig of wel de opzet van de bekwame re gisseur Will Petter,- die een feno meen is in het ontwerpen van ideeën. Ditmaal is deze artist in zijn vak zonder twijfel gelukkiger geweest dan verscheidene voorgaande jaren: alles was even fris van opzet en elk tafereel opnieuw eiste en verkreeg de volle aandacht van de duizende enthousiaste toeschouwers. We weten, dat het moeilijk is ieder jaar op dit gebied iets nieuws te brengen en veel van het vertoon de gaat op het oude stramien, dat reeds jaren lang zijn deugdelijkheid heeft bewezen. Maar het ligt er toch veel aan hoe een en ander gebracht wordt. Het leek wel, of alle medewerken den van Will Petter voor dit schouw spel eens extra hun best gedaan heb ben. De belichting bij een dergelijke uitvoering is altijd een factor van grote betekenis en ook in dit op zicht is men weer voortreffelijk ge slaagd. De choreografie speelt daar bij een belangrijke rol en was van schoon raffinement. De fosforiseren- de effecten waren voortreffelijk en de costumering dwong ieders bewon dering af. Geheel in overeenstem ming daarmee was de wijze, waarop de uitvoerenden zich van hun taak kweten, niet alleen de solisten, maar ook het ballet, dat een volmaakte harmonie betrachtte en het ene tafereel aan het andere spon met onverflauwde toewijding en een begeestering, die van velen zeker de grootste inspanning vroeg, maar waarbij het geheel in groeiende ver volmaking naar een grandioos slot werd gedragen. Het behoeft niet ge zegd, dat het orkest onder de voor treffelijke leiding van kapelmeester Walter Heidrich voor een smaakvol le omlijsting zorgde, waarbij vooral de meeslepende muziek van de Weense wals het geheel steeds ho ger stuwde, zodat de toeschouwers na boeiende stilte tot laaiend enthou siasme werden gevoerd. We behoeven het geheel niet zon der meer op de voet te volgen, maar reeds de opening met de Hollandse I Kermis was een voortreffelijke in zet, waardoor de toeschouwers van den beginne af hun volle aandacht j op de ijsvlakte moesten concentre ren. En die aandacht werd geleide lijk steeds meer geboeid. Het Weense IJsballet bracht schitterende num mers in het ballet van de regen boog, de vlinders in een oosters pa leis, in tulpenland, met de wiekende molens, de nummers, die vóór de pauze tot een klaterend applaus aan- leiding gaven. I Na de pauze steeg 'het gebodene I nog aanmerkelijk. Dat begon al on- I middellijk met het feest op het ijs, geheel in Weense sfeer. Dat groeide j uit tot een lust voor het oog. Wijzen we slechts op het fantastisch pauwen- I ballet, op de porceleinwinkel, om enkele hoogtepunten te noemen. De mooiste liederen van Schubert vorm- I den de ondergrond van hetgeen de in kraakporcelein geklede dames I van het ballet met haar 2-meter-bre- de rokken als een sprookje voor de in diepe bewondering toeziende toeschouwers wisten te toveren. En tot slot natuurlijk de Weense wals. In gracieuze dansen werd de revue weer tot een bekoorlijk einde gedragen en het laaiend applaus aan het slot bij de bekoorlijke bloemen hulde aan de damessolisten was vol komen verdiend. Vanzelfsprekend hebben de solis ten allerminst teleurgesteld. Eva Pavlik, Hanna Eigel, Emmy Puzin- ger, Ingrid Wendl, o.m. bij de da mes, Hudi Seeliger, Fernand Lee mans, Pieter van Gils, André Calame o.a. bij de heren, hebben de toeschou wers wederom in verbazing gebracht door hun ongelooflijke kunst en tech niek op de schaats. Daarnaast mogen ook de komische momenten in het optreden van de clowns niet weggecijferd worden. Wat deze artisten op de schaats te zien gaven grenst aan het onge looflijke. Deze revue spreekt weer voor zich zelf en mèt ons zullen velen zich ge lukkig voelen, dat zij deze avond van schoon kunstgenot mochten en mo gen beleven. K. en O. uit Leiden was gister avond op deze première met 500 le den vertegenwoordigd, die door 12 autobussen waren aangevoerd. Er zullen nog twee voorstellingen door K. en O. worden bezocht. KONVOOI OP WADDENZEE DOOR MIST VERTRAAGD Een groot deel van ons land zat gisteravond weer in dichte mist. Het ergst was het tussen Arnhem en Nij megen. Daar was het zicht tussen vijf en tien meter. Op de Westerschelde. werden de veerdiensten VlissingenBreskens en KruiningenPerkpolder niet ge varen. De dienst TerneuzenHoede- kenskerke werd wel onderhouden, maar de boot die om 20.10 uur in Hoedekenskerke had moeten aanko men had een half uur vertraging. Twaalf schepen ondernamen gis teren in konvooi een tocht over de j Waddenzee, onder geleide van een met radar uitgerust politievaartuig. Negen hiervan kwamen gisteravond in Harlingen aan, de andere hadden het risico niet langer aan gedurfd en i hadden de haven van Kornwerder- I zand opgezocht. Bij het vertrek uit Den Helder was het zicht plusminus 500 meter, maar bij nadering van de Friese kust be droeg dat niet meer dan 20 meter, zodat de stuurlui van de schepen het vlak voor hen varende schip niet meer konden waarnemen. Logees tegen wil en dank. Op Schiphol was het zicht gister avond 150 a 200 meter, zodat starten noch landen van vliegtuigen mogelijk was. Te Stuttgart en Zürich stonden verscheidene voor Schiphol bestemde- K.L.M.-machines. Voor de passagiers werd logeergelegenheid gezocht in genoemde steden. Voor haar eveneens door de mist gedupeerde Scandinavische zuster maatschappij de S.A.S. had de K.L.M. een extra slaapwagen gereserveerd, die aan de nachttrein naar Kopen hagen werd gekoppeld. Bij de Nederlandse Spoorwegen heeft de mist gisteravond geen bij zondere vertragingen doen ontstaan. PROFESSOR OUD: NEEN IS GEEN NOOIT De voorzitter van de V.V.D., prof mr. P. J. Oud, heeft op een verkie zingsbijeenkomst van zijn partij te Nijmegen opnieuw gesproken over de houding van de V.V.D. tegenover de P.v.d.A- Hij herhaalde, dat de V.V.D. geen voorstandster is van een rege ring op brede basis en dat zijn in geen geval in een kabinet wil samen werken met de P.v.d.A. Uit de ver gadering kwam hierop de vraag, of de V.V.D. dan nooit met de P.v.d.A. in een regering zou willen samen werken. In zijn antwoord verklaarde prof Oud toen, dat zijn „neen" van nu nog geen „nooit" voor de toe komst betekent. Hij herinnerde aan de uitspraak van mgr Nolens van de R.K. staatspartij die voor de oorlog zei: „Neen is nog geen nooit". Een proeve van economie", die terugviel Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook n& drieën! HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK I' J1 (Atvertentie) In Moskou wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden, die de economische vooruitgang in beeld moet brengen. Een van de inzendingen is deze raketpunt met natuurkundige instrumenten, die tot een hoogte van 452 km. werd geschoten en vandaar met een parachute weer naar de aarde kwam. Haalde brugwachter boom opzettelijk omhoog? Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Gro ninger rechtbank gisteren tegen de 65-jarige brugwachter Peter S. te Groningen wegens poging tot opzet telijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Bij het ophalen van de afsluitbo men van de '.oor verdachte bediende brug was op 23 oktober van het vo rige jaar de twaalfjarige jongen A. Knot met fiets en al meegesleurd. De jongen had zich aan de boom we ten vast te klemmen, waarna de fiets v/as gevallen. Toen de boom eindelijk tot stilstand was gekomen had hij zich omlaag laten glijden zodat hij heelhuids op de begane grond was te rechtgekomen. Verscheidene getuigen beweerden te hebben gezien hoe de afsluitboom, waaraan de jongen hing, enkele ma len op en neer was bewogen, ken nelijk met de bedoeling om de jon gen „af te schudden". AUTO VIEL 6 METER, INZITTENDEN ONGEDEERD Gisteravond omstreeks zeven uur reed majoor A. J. Boom van de tand heelkundige dienst uit Soesterberg met zijn auto ter hoogte van 't Sas aan de Zelkeweg in de haven van Zierikzee. De auto sloeg een keer over de kop, maakte een val van on geveer 6 meter en kwam met de wie len naar boven in het water te lig gen. Door de lage waterstand, er stond ongeveer 1 meter water, kon den zowel majoor B. als diens echt genote zich uit de auto bevrijden en de vaste wal bereiken. Beide bleken hoegenaamd geen verwondingen te hebben opgelopen. De auto werd later zwaar bescha digd door een kraanwagen op het droge gebracht. GEMEENTE UITHOORN LEENT 2 MILJOEN Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben goedkeuring ver leend aan een besluit van het ge meentebestuur van Uithoorn tot het aangaan van een onderhandse 4 pro cent 5-jarige fixe-lening groot 2 mil joen gulden tegen de koers van 100 pet. I In Marseille wordt op het ogenblik het internationale kappers-festival gehouden. Hoewel de dames wier kapsels zo veel meer mogelijkheden scheppen in de meerderheid zijn zijn toch ook de heren der schepping niet achtergebleven. Zo zien we hier kapper Marziani uit Nice vol toewij ding de laatste hand leggen aan het kapsel van morgen een hoofd- en kinbedekking als combinatie die ons toch ergens wel klassiek voorkomt. Wel nieuw is, dat deze haardracht aan de kleur van de passende mode aangepast moet worden, wil men „up to date" blijven. tr Nederland ontvangt vele grote kunstenaars Wagners „Tristan en Isolde" zal ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de Wagnervereniging als opera worden uitgevoerd onder begeleiding van het Concertgebouw-orkest. Diri gent zal zeer waarschijnlijk Otto Klemperer zijn. Joseph Haydn's opera „II Mondo della Luna" raakte na de premiere in 1777 zoek. Tijdens het Holland Festi val zal nu het in origineel terugge vonden werk door een speciaal te vormen ensemble onder regie van Leiden handhaaft de Festivalsfeer Zoals gebruikelijk, zullen dit jaar ook buiten Amsterdam en Den Haag-Scheveningen ver schillende „Festival"-manifesta- ties plaats vinden. Voor Leiden bestaan deze in een concert door het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum met een herhaalde uitvoering van Bach's „Hohe Messe" en een kamermu ziekavond, die nog nader be paald zal worden. Een ritje per Haagse tram gaat 30 d. kosten De gemeentelijke Haagse tram zal zijn tarieven gaan verhogen. Midden maart worden de ritten van 25 cent met een stuiver verhoogd tot 30 cent De vijfrittenkaarten van 1,wor den vierrittenkaarten tegen dezelfde prijs. Ook de prijzen van weekkaar ten en abonnement ondergaan een verhoging. Deze tariefsverhoging zal 3 miljoen extra opbrengen; een vergoeding in het verlies, dat de Haagse tram over 1959 verwacht, nl. 7 miljoen. EERSTE KAMER OVER BUITENLAND In het verslag van de Eerste Ka mer op de begroting van Buiten landse Zaken nemen de socialistische leden een zeer kritisch standpunt in. Zij noemen het beleid van minister Luns mislukt met name ten aanzien van Indonesië en Nieuw Guinea. Zij zijn deels van mening, dat de minister zich nog niet heeft kunnen losmaken van een gevoel van ran cune tegenover Engeland en de Ver enigde Staten, tengevolge van de houding van die landen in het con flict van Nederland met Indonesië. Andere fracties verkondigen een afwijkende mening. Zij spreken van een gericht regeringsbeleid. Kritiek heeft evenveel te maken met minis ter Luns als met de socialistische mi nisters, die in het vorig kabinet zit ting hebben gehad. Maurice Sarrazin worden uitgevoerd. Het Nederlands Kamerkoor wordt gedirigeerd door Carlo Maria Guilini. Jonge, goeddeels Italiaanse solisten zullen het werk zingen. (Hetzelfde ënsemble zal deze opera in Aix en Provence voor het voetlicht brengen). De Nederlandse Opera hoopt in het festival te schitteren met een nieuwe instudering en montermg van Mo- zarts „Cosi fan Tutte", onder regie van Günther Roth. Dirigent zal Peter Maag zijn. Een contract is gesloten met de Italiaanse zangeres Maria Meneghini- Callas voor een operaconcert in Am sterdam. Toneel. De keuze voor de Nederlandse to neelmanifestatie is dit jaar gevallen op „Trolius en Cressida" van Shake- speare. „Le 'Grenier de Toulouse" brengt stukken Van Pierre Manvaux, I Alfred de Mus-set en Jean Anouilh j (Eurydice). Ook het „Wiener Burgtheater" zal I optreden. Voorts zijn onderhandelin- I gen gaande voor het stuk van Gol- doni: „l'Impressario delle Smirne" door 't Romeinse gezelschap Morelli- Stoppa te vertonen. De dirigenten Wolfgang Sawallisch, Hans Rosoaud en Lduarfl van Beinum zullen het Concertgebouworkest aan voeren tijdens concerten waarbij Ro bert Casadesus, Elly Ameling, Annie Hermes, Ton Brand, Arjan Blanken en Bram de Wilde als solisten ge- engageerd zijn. Het Residentie-Orkest, gedirigeerd door Antal Dorati, Carlo Maria Guilini en sir John Barbirolli, treedt op met de solisten Daniel Wayenberg, Yehudi Menuhin, Elisabeth Schwarzkopf en Geza Anda. Het Kadio-Philharmonisch Orkest geeft twee concerten te Amsterdam en een te Scheveningen onder directie j van Lorin Maazel en Bernard naitink i met als solist Nikita Magaloff. Het Rotterdams Phiiharmonisch Orkest zal Mahlers tweede symfonie onder dirigent Eduara Flipse uitvoe ren. De Nederlandse Bachvereniging brengt de „Hohe Messe" te Naarden j en een Bach-Handelconcert te Lrouda i onder Anthpn van der Horst. Een Haydnprogramma wordt door Szymon Goldberg voor het Neder lands Kamerorkest samengesteld. Het Amadeus-kwartet, het Nederlands Strijkkwartet en „Pro Arte Fiato" verzorgen concerten van kamermu ziek. Het NCR V-koor voert onder j dirigent Marinus Voorberg Kreneks „Lamentatio profetae Jeremiae" op. Ballet en tentoonstellingen. Op balletgebied wordt nog onder handeld met diverse Nederlandse groepen. Voorts is het Spaans ballet van José Greco gecontracteerd. In Den Haag zal een tentoonstelling van pré-Columbiaanse kunst worden j gehouden en in het Rijksmuseum een van Vlaamse manuscripten uit de Bourgondische tijd. Het Haagse Gemeentemusum zal van 6 tot 16 juli een congres van be heerders van collecties oude muziek instrumenten herbergen. In de aula zullen vooraanstaande musici deze in strumenten tijdens bijzondere con- certen tot leven brengen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6