Scherp Zes duizend jaar ceramiek Stemmen bij volmacht te Leiden »KEUKENH0F« BESTAAT 10 JAAR ester DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 IN HET LEIDSE VOLKENKUNDE: In de serie winterlezingen van miek in de archeologie: de mogelijk het Rijksmuseum voor Volken- heden die de ceramiek de archeoloog kunde hield gisteravond de heer C. J. Du Ry, conservator van de afdeling Midden-Oosten en Islam van dit museum, een voordracht onder de titel „Zes millennia cera miek". Het is vanzelfsprekend onmo gelijk om alle ceramiek, die cr tussen 4500 voor Christus en 1500 na Christus in het nabije Oosten werd gemaakt, binnen het bestek van één lezing te brengen, en daarom kon er door de spreker slechts een vluchtige behandeling van enkele aspecten volgen, als: de techniek,-de versiering, het ge bruik, de plaats van de ceramfek in de archeologie en het specifieke karakter. Men ziet hoe in het beginstadium de versiering van de ceramiek niet door middel van beschildering ge schiedt maar uitsluitend wordt weer gegeven door ingekraste motieven. Deze motieven zijn aanvankelijk geometrisch en ontwikkelen zich vrij spoedig tot naturalistische ele menten. In de meeste gevallen zal de versiering symbolisch bedoeld zijn en kan men in dit /arbnnJ van een zeker magisch-religieus karakter spreken. De interpretatie van de mo tieven, zowel van ue geometrische als van de overige, blijft altijd ge vaarlijk bij gebrek aan bewijsmate riaal. Bij de komst van de Sumeriërs treedt er verandering op. De cera- mische industrie wordt verdrongen door de sculptuur. Het schrift wordt uitgevonden en aan de hand daarvan worden vele vermoedens zekerheid. De zegelcy linden* blijken zeer be langrijk voor de introductie van nieuwe versieringmotieven, die men nu gaat ontlenen aan de literatuur, o.a. aan het Gilgamesh epos. Na enkele voorbeelden van huis houdelijk en ritueel gebruik van ceramiek te hebben gegeven werd er door de spreker enige aandacht ge schonken aan de plaats va- de cera- Burgerlijke Stand Geboren: Robert B zn van H. N. A. Schreuder en P. E. van Westrienen; Gustav zn van R. den Tonkelaar en M. J. Put; Dirk, zn van D. van der Plas en L. Haasnoot; Johan zn van J. Noordermeer en M. A. de Wit; Si mon zn van S. van Egmond en J. M. Prenen; Ronald zn van G. Schipper en S. M. van Staden; Maria A. Th. Ph. dr van A. W. P. Vriens en C. Bon- gaerts; Karin A. dr van J Hoogen- doorn en J. Hoppenbrouwer; Hendrik zn van II. Schouten en J. Bink. Overleden: J. Spruitenburg, f man; A. Krispijn, 74 jr, vrouw; A. Bakker, 77 jr. man; T. H. van Noort, 44 jr, man; A. Stikkelorum, 62 jr, man; J. Pardon, 44 jr, echtgenote van J. W. Rijsdam; G. Rol, 66 jr, man. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „The religious system and culture of Nias, Indonesia", de heer P. Suzuki, geb. in Seattle, Washington USA en thans wonende te Oegstgeest. Geslaagd voor het Cand.ex. Ge schiedenis de heer J. F. Jacobs te Lei den; voor het Doct.ex Ned. Recht de biedt, zoals het constateren van rela ties tussen bepaalde gebieden en lan- j den in een tijd waarin de ceramiek nog vrijwel het enige uitdrukkings middel van de mens was. Dc heer Du Ry besprak het instellen van de „sequence dates" door sir Flinders Petrie en toonde de grote waarde van iedere potscherf voor een tech nologisch onderzoek aan. Na een grote sprong van de 7e eeuw vóór tot in de 7e eeuw na Chr. werden de problemen van de tech niek en ornamentiek van de islami- sche ceramiek toegelicht. Daarna volgde een overzicht an de vreemde invloeden (Romeinse, Griekse, By- zantische en vooral Chinese), die een totale ommekeer in de bestaande gewoonten hebben gabracht. Het ac cent verschoof van de utilitaire naar de aesthetische richting. Met de vertonin" van jen serie diapositiev m werd o.m. aangetoond dat in sommige gevallen motieven van de vroegste periode blijven voortbestaan tot in de Islamtijd, één van de factoren die er weer ip wijzen hoe weinig nieuws er onder d zon is. DWERGBOMEN IN TUINEN In de vergadering, die de afdeling Leiden van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde gisteravond in de Vergulden Turk heeft gehouden, bracht de heer A. de Jager uit Overveen een boeiend onderwerp ter sprake: de fruitbomen in kleine tuinen. Vooral voor volkstulnders is het zelf-kwe- ken van fruit een waardevolle vrije tijdsbesteding, waar hoe langer hoe meer belangstelling voor komt. Voor kleine tuinen, zo legde de heer Jager uit, worden speciale dwergsoorten gekweekt. Appel-, peer- en perzikbomen zijn erg po pulair, maar ook druiven gedijen heel goed in een kleine kas. De spr. adviseerde, verschillende soorten bo men te planten, zodat men van het voorjaar tot en met de herfst kan oogsten en niet met grote voorra den fruit ineens zit opgescheept. Hij weidde voorts uit over de verede ling van fruit, het bestaande assor timent en de snoeimethoden. Tijdens de vergadering werd ten slotte nog een aantal hyacinthen en witte crocussen voor het punten - stelsel ingeleverd. LEDENVERGADERING Coöp Raiffeisenbank Kaiwljk aan Zee De ledenvergadering zal worden gehouden op donder dag 5 maart a.s. 's avonds te half 8, in de bovenzaal van hotel „Noordzee", Boulevard/Voorstraat. AGENDA: 1. Opening en notulen. 2. Rekening en verantwoording over 1958. 3. Verkiezing van een lid van het bestuur 4. Verkiezing van een lid van de Raad van Toezicht 5. Rondvraag en sluiting. De voordrachten liggen voor de leden ter inzage ten kantore der bank, Katwijk aan Zee, 19 februari 1957 HET BESTUUR Advertentie. Plan twee voor Stationsplein De memorie van antwoord van de Leidse raad maakt melding van nieu^ we plannen ten aanzien van de be bouwing van het Stationsplein. „De Nieuwe Leidse Courant" verneemt hierover dat de Rotterdamse archi tect K. Landers een nieuw plan heeft ontworpen voor de bebouwing van de westelijke zijde van het plein. Niet het Rotterdams Bouwconsor- tium maar een Haags pensioenfonds zal het complex van show-rooms met daarboven woningen laten bouwen en de Rotterdamse Aannemingsmaat schappij J. P. van Eesteren zal het werk uitvoeren. Men zal zich het eer ste plan herinneren: het flatgebouw zou 120 meter lang worden. 12 meter diep en 19 meter hoog. In het nieu we ontwerp is het gebouw ongeveer 25 meter hoog. Het plan om op de hoek van de Stationsweg en het Sta tionsplein een bioscoop te bouwen is geheel verdwenen. Hoekhuis zal nu worden een kantoorgebouw van de Rijksgebouwendienst. Het gehele plan moet vijf miljoen gulden kosten en men hoopt in de lente van dit jaar met de bouw te kunnen beginnen. AANRIJDING Om half negen gisteravond werd op het kruispunt bij de Blauwpoorts- brug een 18-jarige bromfietser ge wond. De bromfietser, die uit de Haarlemmerstraat kwam, gaf geen voorrang aan een auto uit de richting Turfmarkt. Hij moest met een ge broken rechterbovenarm door de E.H.D. naar het Academisch zieken huis gebracht worden. K.V.P.-ERS NAAR ROYAL De afdeling Leiden van de K.V.P. nodigt ieder die mee wil werken aan de verkiezings-actie uit om morgen avond te acht uur naar Royal in de Doezastraat te komen. Hier wordt onder meer het be schikbare materiaal ter verspreiding uitgereikt, en men kan zich opgeven voor het Groot Demonstratief Con gres te Den Bosch op 8 maart a.s. Leden van de afdeling Lelden gaan op die dag met de bus naar 's-Herto- genbosoh. Tot 26 februari aanstaande kunnen nog volledig ingevulde formulieren voor het stemmen bij volmacht op 12 maart aanstaande ingeleverd worden op het stadhuis te Leiden. Deze formulieren zijn te verkrij gen: De Sitterlaan 131, Tomaten- straat 25, Da Costastraat 7, Jan Vos- sensteeg 50, Hoge woerd 126, Prinsen straat 20, en op het stadhuis. JAARVERGADERING L.K.V, Woensdagavond hield de gewicht hefvereniging L.K.V. haar jaarverga dering in Eethuis „Bagatelle". De voorzitter, de heer J. Freeke, sprak er in zijn openingswoord de vreugde over uit, dat er zo'n grote belangstel ling was voor deze vergadering. Het jaarverslag van de penningmeester zag er dit jaar rooskleurig uit, Er werden verschillende kampioenschap pen behaald en overwinningen. Het bestuur werd als volgt gekozen: J, Freeke, voorzitter, S. Stokkel, secre taris en penningmeester, H. v. d. Hoed. S. Stokkel zal oók dit jaar weer als oefenmeester fungeren. Tien jaar Keukenhof, de tiende hof zijn thans verbeterd en uitge- nationale parktentoonstelling van breid en de parkeerruimte is even- bolbloemen te i isse, zal gepaard gaan eens aanzienlijk vergroot, met een reeks festiviteiten, waarvan Het zal geen bezwaar zyn om de de openingsdag op 24 maart en de aan- en afvoer van 100.000 bezoekers De band-recorder brachi redding voor Natuurvriend Het vrij groot getal leden van „De Natuurvriend" dat gister avond weer in de zaal van de Loge aan de Steenschuur voor de maandelijkse verdgadering bijeen was gekomen, kreeg tot aller te leurstelling te horen, dat de aan gekondigde lezing „Waterplanten in natuur en aquarium" van dr J, D. v. Ramshorst niet door zou gaan. Laatstgenoemde was door een verkoudheid n.l. niet in staat zijn stem te gebruiken. Dr. v. Ramshorst was echter wèl geko men en had ter compensatie een lezing meegenomen, welke door hem op de band was vastgelegd en door middel van een bandrecorder afgedraaid zou worden. Bij ontstentenis van de voorzitter, heer P. J. Vogel te Den Haag: voor heette de nieuwbenoemde vïce-voor- het Doct.ex. Natuurkunde de heer P. Zandbergen te Den Haag. POTLOOD EN GEEST No. 504. Horizontaal: 1. denkbeel dig, 7. muzieknoot, 8. staatsbedrijf (alk.), 10. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 12. rivier in Nederland, 14. water in Friesland, 15. kleefmirl- del, 17. ieder, 18. gem. in Over., lf). grap, 21. zelfstandig rijk bij Makas sar, 23. nevenschikkend voegwoord, 24. voorvoegsel, 26. scheikundig ele ment (afk.), 27. ontkenning (Eng.), 28. voorzetsel, 30. valse smaragd. Verticaal: 2. titel (afk.), 3. afgeslo ten hokje, 4. opening ener fuik, 5. boom, 6. borstel aan 'een lange stok, 9. elastiek, 11. muzieknoot, 13. gem. in Drente, 14. oude lengtemaat, 16. ziekte aan de benen der paarden, 17. nauw, 20. bijwoord, 22. voorzetsel, 24. lichaamsdeel, 25. vod, 27. deel van een ontkenning (Fr.), 29. rivier in Italië. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 542. Horizontaal: 1 belet, 5. ruw, 8. Edom, 10. i.e., 11. L.K., 13. eeuw, 15. Og, 17. niets, 19. arak, 21 slap, 22. staak, 24. pa, 25. raak, 27. la, 29. eg, 31. laan, 33. ram, 34. sport. Verticaal: 1. bel, 2. Ie, 3. Ede, 4. toen, 6. ui, 7. Weesp, 9. muis, 12. kort. 14. welp, 16. gaar, 18. taal, 19. aster, 20. kaal, 23. kaas, 26. kap, 28. alt, 30. ga, 32. no. zitter de heer B. M. Laporte de aan wezigen hartelijk welkom. Na goed keuring van de notulen en ballotage van enkele nieuwe leden diende de heer Laporte namens het bestuur, een voorstel in, de oud-bestuursle den M. C. Overduin en G. Redel te benoemen tot lid van verdienste, welk voorstel bij acclamatie werd aanvaard. Vervolgens werd na het uitbrengen van het verslag van de kascontrolecommissie het woord ge geven aan dr. v. Ramshorst. De bandrecorder-stem van dr. v. Ramshorst leidde de leden van „De Natuurvriend" met bèhulp van prachtige dia's langs allerlei natuur schoon en liet achtereenvolgens len te, zomer, herfst en winter de revue passeren. Het behoeft uiteraard geen betoog dat de nadruk werd gelegd op de flora, welke te vinden is aan sloot en plas. Vele aquariumliefheb bers beseffen immers ternauwernood welk een schoonheid er dikwijls in naaste omgeving te vinden is en welk een bron van genoegen het is groei en bloei van onze prachtige water- en moerasplanten gade te slaan. Het gebeurt dikwijls dat ge wezen moet worden op dingen, waar achteloos aan voorbij gegaan wordt. Wanneer echter de belang- »Pers-vers« in Leidse Schouwburg Boekenweek Het Amsterdamse journalisten-ca baret komt ter gelegenheid van de boekenweek naar Leiden met het programma „Pers-vers", dat de krantenjongens al met succes in Am- 8 uur nam. sterdam op de planken hebben ge zet en waarvan zij een gedeelte voor de radio hebben uitgezonden. Vrijdagavond 27 februari kunt u dit cabaret in de Leidse Schouwburg gaan bekijken. De Leidse afdeling van de Neder landse Bond van Boekverkopers heeft dit gezelschap gecontracteerd Medewerkenden zijn onder meer Gerton van Wageningen, Bob Stein- metz. Geneviève en Ad Werner, wel ke laatste de decors maakte. De boekenweek duurt van 27 febr. tot 8 maart. stelling gewekt of reeds aanwezig is, dan zal dit veelal resulteren in een nauwelijks te bevredigen nieuwsgie righeid naar het waarom en hoe van vele natuurraadselen. Bijzonder mooi waren de opnamen van vele waterplanten waaronder soorten- zoals Waterdrieblad, Water- aarbei, Veenwortel, de onvergelijke lijk schitterende Gevlekte Orchis. Zeer duidelijk liet dr. v. Ramshorst de verschillende verschijningsvormen van het Pijlkruid zien, zoals de plant bij verschillende waterstanden kan voorkomen. Indrukwekkend waren de opnamen van vogelbroedplaatsen op Texel en de flora van Z.-Limburg. Tenslotte merkte spreker bij het be handelen der paddestoelen op, dat velen nog een overdreven afkeer voor deze prachtige planten hebben als zouden de meeste exemplaren zeer giftig zijn. Het aantal giftige soorten is echter zeer gering en met een weinig studie is het mogelijk de diverse soorten goed te onderschei den. De heer Laporte die aan het ein de hartelijk dankte, hoopte toch dat de heer v. Ramshorst binnenkort bereid zou zijn de aangekondigde le zing te komen houden. De vergade ring werd te ca. kwart voor elf ge- gesloten. POSTDUIVENNIEUWS De Kring Leiden en Omstreken (N.B.v.Z.) organiseert een lezing, welke zal worden gehouden door de in postduivenkringen welbekende A. v. d. Hoek te 's-Gravenhage. Belangstellenden worden uitgeno digd om op tijd, vrijdagavond 8 uur a.s. in Hotel Het Witte Huis te Oegst geest aanwezig te zijn. Leidse agenda Stille Omgang Afhalen van de buskaarten en regelementen, zondag 22 februari, van 9.301 uur n.m. Mare, Romanuszaal R.K. Meisjes school, Lusthof laan 2; R.K. School, Potgieterlaan; R.K. School Lorentz- kade 15. DONDERDAG 19 FEBRUARI Interiocesane jongerenstaf. R.K. Zuidertoneelkring: „U spreekt met uw moordenaar", St. Ant. Clubhuis, 8 uur. „d'Oprecbte Amateur". Muziek school Mij voor Toonkunst, Rapen burg 22, 8 uur nam. „Litteris Sacrum". „De zonderlin ge Mrs Savage", Leidse Schouwburg O.-Weense IJsrevue (Den Haag). Voor groene kaarthouders. Vertrek bussen: Stationsplein, Stad huisplein en Koninginnelaen. 6.45 u. nam. R.K. Cultureel Jongerencentrum. Toneelavond „U spreekt net uw moordenaar". St. Antonius clubhuis, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond E.H.B.O., afd. Lei den Vervolgcursus. 20 uur R.K. Ly ceum. VRIJDAG 20 FEBRUARI Kynologenvereniging „Rijnland". Nederland-dag in de loop van het seizoen hoogtepunten zullen zijn. Met het oog op de nieuwe verkie zingen kon nog niet met zekerheid worden afgesproken wie de opening zal verrichten. De Nederland-dag be oogt een nationale tulpenmanifesta- tie te worden. Het B.B.C.-orkest zal op 24 april een feestconcert in de Keukenhof geven. Dit bloemenct ntert zal via de radio worden uitgezonden. Het gedjelte van het park gewijd aan moderne tuinarchitectuur is weer aanzienlijk uitgebreid. Een nieuwe yijver met fonteinen en een bijzonder betegeld terras behoren daartoe. Er zijn nu drie in elkaar lopende mo derne tuinen. Een groot aantal beelden, zowel „leesbare" als „niet leesbare" zal ook dit jaar weer de tuinen sieren. Uit Franse musea zijn werken van Rodin, Zadkine, Bourdelle, Despiau en Laurent geleend. Daarnevens zal werk van zes Nederlandse kunste naars worden opgesteld. De toegangswegen tot de Keuken- Ledenvergadering „Zomerzorg", 8 u. nam. „St. Christoffel". r.k. vertegen woordigers etc. Vergadering, De Harmonie. 8 u. nam. KVP-afdeling Leiden. Bijeenkomst voor deelnemers aan de verkiezings campagne. Royal (Doezastraat, 8 uur nam.). ZATERDAG 21 FEBRUARI „Litteris Sacrum". „De zonderlin ge mrs Savage", Leidse Schouwburg 8-uur nam. Apotheekdienst. Leiden: Haven apotheek, Haven 18. tel 20085. Apo theek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313 Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling „Informele Kunst" (T/m 28 febr.). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis" Werkd 10 uur voorm.—4 uur nam.; zon- en feesdagen 14 uur nam. (1 tot en met 3 maart). Lakenhal: „De Gra»ische" Werkd. 10- uur, 's zondags 14 nam. (tot 2 maart) Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh" Werkd. 104 uur; a zondags 1—4 uur nam. (tot 2 maart) Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstellnig „V/at doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Leidsch Academisch Kunstcentrum „Beeldende kunst van Gives", Rapen burg 73 (5 5t./m. 19 febi.). 11 uur v.m.5 uur nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 13—20 februari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd. Lido: „Vrouwenarts dr Bertram", 18 laar Luxor: „De tien geboden", alle leeftijden. Trianon: „De okter van Stalingrad" volv> dssenen. Rex: „China doll", 14 jaar, (Donderdag; .Bonjour tris tease", strikt volwassenen) per dag inclusief hun voertuigen moeiteloos te doen verlopen, zo ver klaarde het bestuur van de stichting. Ter gelegenheid van het tienjarige bestaan is een boekwerkje met aqua rellen en tekeningen van Eelco Leeg- stra en litteraire bijdragen van o.a. Antoon Coolen, mr. Eduard Elias, wli- len J. W. F. Werumeus Buning en Evert Zandstra verschenen. Dit boek je, tevens catalogus, bedoelt een blijvende herinnering voor de Keu kenhofbezoeker te zijn. Ten gerieve van het massale buitenlandse be zoek is het werk in een Nederlands- Franse en in een Duits-Engelse edi tie (50.000 oplage) 'verschenen. Laatste Berichten Botsing tussen bussen met schoolkinderen Goed afgelopen Ongeveer honderd schoolkinderen kregen vanochtend schrik van hun leven, toen twee van de drie auto bussen, waarmee zij van het sport- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 19 February 1859. Weenen Aan de redactiën der dagbladen is bevel gezonden dat zij artikelen over de finantiën des rijks voor de plaatsing aan de goedkeuring van den minis ter van financiën moeten onder werpen. VASTENSPIJS „Zingt voor de Heer een nieuw lied! Looft de Heer alle volke ren!" (Psalm 95). „Bewaar mij, Heer, als uw oogappel, be scherm mij onder uw vleugels. Moge Uw Aanschijn mij oorde len, Uw ogen mijn onschuld aan schouwen" (Psalm1 16). „Het brood, dat Ik geven zal, is Mijn vlees voor het leven der we reld" (Evang. v. Johannes). OjW-ls^ FRANSE COGNAC 7.95 per fles. (Advertentie) Geboren Leidenaar honderd jaar Op 26 februari a.s. hoopt de heer J. v. d. Waals te Nijkerk 100 jaar te worden. De heer v. d. Waals werd in 1859 in Leiden geboren. Zijn hele leven stond in dienst van het chris telijk onderwijs, rn 1883 werd hij hoofd van -Ie Chr. chool in Zuid- Beijerland. Op 5 januari 1885 kwam hij naar Nijkerk, als hoofd van de Chr. school, .ater, na de doleantie, werd hij hoofd van de school voor gereformeerd onderwijs. Hij heeft deze school gediend tot 1924. Buiten Nijkerk heeft de heer v. d. Waals bekendheid gekregen als secre taris van Gereformeerd Schoolver band, een landelijke bond van gere formeerde scholen. In i924 bereikte de jubilaris de 65-jarigt- leeftijd en per 1 septembei verliet hij de school met pensioen. Bij lijn afscheid werd hij door H, M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Na zijr pensionering bleef hij grote activiteit cntwikkeleii; hij redigeerde 5 jaar lang een school weekblad en werd a jrling in de Gereformeerde Kerk. - - «In oktober 1944 werd de heer Van fondsenbad in Amsterdam-oost op jer Waals, met anderen, als gijzelaar weg waren naar hun school in Noord, in het stadhuis gevange.. gezet door op het traject tussen oe beide brug- de Duitsers; h(j was toen 85 jaar. gen nabij Schellingwoude mot elkaar gen maand heeft de/e gijzeling ge in botsing kwamen. Geen der kin-1 duurd deren werdI ernstig gewond De GGD De 'heer Van der Waals heeft 9 behoefde slechts wat schrammen en kinderen gehad, waarvan er nog 8 in builen te verbinden. jeven zijn. Z';n gezondheidstoestand rT is van dien aard d»t hij geheel aan Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het kamp Zeeburg. Achter de bussen reed een truck met oplegger uit Leeuwarden. Dit gevaarte bolste bij een poging te passeren tegen de achterste bus aan. Deze autobus kwam daarop in botsing met de daarvoor rijdende bus. Vulgens de verklaring van de chauffeur van de truck zou de achterste bus geslipt zijn op het moment dat de truck wil de passeren. De bussen werden aan de achterzijde en de truck aan de voorzijde beschadigd. huis is gebonden en Jeze honderdste verjaardag zal dan ook in zeer in tieme kring worden gevierd. UIT GESTICHT ONTSNAPTE KNAPEN GEPAKT Vannacht omstreeks twee uur heeft de Amsterdamse politie op de Vel- serweg twee jongens van resp. 19 en 17 jaar aangehouden. De knapen, die ontvlucht waren uit een opvoedings gesticht, werden aangetroffen in een te Amersfoort gestolen auto, waar in de politie verscheidene vermoede lijk van diefstal afkomstige voorwer pen en voorts inbrekerswerktuigen vond. DURE MIST In het centrum van Londen heb- ben inbrekers woensdagnacht en Jongeman negeerde knipperbol 3 weken en f 200 boete De 19-jarige taxichauffeur F. M. W. uit Eist is vanmorgen door het ge- rechtshof te Arnhem veroordeeld tot°"1"V"""3 ."j-TT1". '.i1 een voorwaardelijke hechlenisstraf I donderdaeochtend dankbaar *'brulk gemaakt van de zeer dichte mist om van drie weken met een proeftijd van I 1' ^ktn tenieren twee jaar. alsmede 200 boete De rie gr0te inbrakeI1 te P"6"1' 18-jarig S' SS* *1°. Te I &iUi«nde„ oversteekplaats b« de knlppo.-hollen iTSZT.ZdITwJZ «wond"6"' aanf eredcn c" ernsti81 betaald. ln Mayfair werd Se étalage- 6 I ruit van een bonthandel ingedrukt en bont ter waarde van 30.000 gulden gestolen. Elders laadden brutale in- brekers een vrachtauto vol met Jjs- I kasten, waarmee zij in de mist ver- dwenen. De mist was in Londen en omge ving zwaarder dan ooit te voren, het spoor- en wegverkeer werden geheel ontwricht. De twee grote vliegvel den van Londen moesten gesloten worden. Ook op het Westeuropese vaste land blijft de hardnekkige mist het verkeer belemmeren. Vele vliegvel- ZOETERWOUDE Bonte verscheidenheid. Zater dagavond a.s. vindt in het Don Bos- cohuis, ao->vang 8 uur de derde avond plaats van de cyclus „Bonte verschei denheid" welke onder auspiciën van de Interdiocesane Jongerenstaf door het Zoeterwouds Jongerencontact wordt gebracht. Er wordt die avond een experimenteel filmprogramma vertoond van drie bijzonder geslaag de kortere films. VOORSCHOTEN Ondertr.: H. Hage en H. Knuppel. Getr.: A. Pont te Wassenaar en H. v. Klaveren. Overl.: C. Chr. M. v. Tienen, 90 jr., wed. van L. v. Cent; J. Th. I. Spiege ler, 84 jr., wedn. van C. A. v. Wissen; (te 's-Gravenhage): P. de Jong, 48 jr., echtg. van J. van der Kemp. WETSONTWERP LEERLING V,\SCH A AL AANGENOMEN Hedenmiddag is in de Tweede Ka mer nogmaals aar de orde gekiinen het wetsontwerp tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920 met be trekking tot de leerlingenschaal. Thans moest de gisteren aangehou den stemming over het amendement van de heer Kleijwegt (Arb.) ge schieden. De bedoeling van dit amen- dement i«, dat in een alReinene maat-1 den zoals Le Bourgel en 0rly bJ r#»0f>l van KoitllIlP nnrmon tnnr/Ian J r regel van bestuur normen worden vastgelegd, waarbij aanspraak kan worden gemaakt op een extra on derwijzer, indien een klas een be paalde maximum grootte overschrijdt. Het amendement wordt verworpen met 53 tegen 48 stemmen. Tegen: K.V.P., C.H., A.R. en S.G. Het wetsontwerp werd z.h.s. aan genomen. Parijs, konden niet worden gebruikt. DUITSE KUSTVAARDER VERMIST Het Duitse kustvaartuig „Diniluet- ter" wordt op een reis van Terneu- zen via Skagen naar Odense (Dene marken) vermist. Het 299 ton me tende schip is op 11 februari uit Terneuzen vertrokken. Het schip heeft geen radio aan boord. Alle schepen op de vermoedelijke route van de „Diniluetter" is verzocht 1 Aruba. ZEELAND, 19 v. Suez n.'Djed- naar het vermiste schip uit te zien. dah. Scheepsberichten ARENDSDIJK, 18 v. R'dam n. Miami. AVERDIJK, 19 te R'dam. JAGERS FONTEIN, 18 v. A'dam n. Bremen. KABYLIA.(t) 18 te Schiedam. KA- RAKORUM, 19 te A'dam. LEIDER- KERK, 18 v. A'dam n Londen. ORES TES, 18 v. A'dam n. Bremen Ham burg. PEPERKUST, 18 v. A'dam n. Antw. PRINS WILLEM II, 18 te R'dam. PRINS WILLEM v. ORANJE, 18 v. R'dam 19 te Le Havre. MOOR DRECHT (t), 19 v. Pt. Said n. Lands- end, v. O. NIAS, 19 dw Oporto naar A'dam. _OBERON, 19 v. Curagao n.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2