Het vliegen zonder trainer werd te LINK Hobby groeide tof harde noodzaak ©4 Geen tucht- en strafbepalingen arbeidstijd landbouw De Kleine Paradijsparade ZÜIBHDAG 14 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DE EEN ZIJN DOOD, is de ander zijn brood. De dood van bijna twaalf mannen binnen één week, betekende een dikke en goed-belegde boter ham voor Edwin Albert Link. De heer Link was geen doodgraver. Hij was de zoon van een piar.o- en orgelbouwer, die een fabriekje had te Binghamton in de staat New York. Hij had plezier in zijn werk: er zat muziek in. Maar daarnaast had hij nog een in de twintiger jaren zeker niet alledaagse liefhebberij, waarvoor hij alles over had. Hij was een enthousiast vlieger, die begreep, dat het van groot belang zou zijn, dat er iets gedaan zou worden aan de grond- opleiding van zijn collega-vliegers. In die dagen leerde men nog vliegen door in een „kist" te stappen, gemaakt van triplex, canvas en in het gunstigste geval wat blik. Na de start moest men dan maar afwachten, hoe het appa raat zich zou gedragen. Bijsturen was een kwestie van afstandschatten. Men vloog op benzine en koelbloedigheid. „Het Blauwe Kistje" veilig, goedkoop voordelig en In.de „control room" zit de man, die de droogvlieger op zijn vlucht in het oog houdt. De koptelefoon-microfoon legt de verbinding tussen instructeur en piloot. Over de tafel rijdt „the crabb", een op een krab gelijkend apparaat, dat de opgegeven route volgt en de gedragingen van de pi loot met een inktlijntje aangeeft. Ed Link zette zich aan.het knut selen en samen met zijn broer George schroefde hij in 1928 een instrument in elkaar, dat wel wat op een vlieg tuig leek.' Hij adverteerde met een complete vliegopleiding aan de grond aan ieder, die maar komen wilde en die er de somma van 85 dollar voor wilde neertellen. Vlieginstructies in de lucht kostten toen van 25 tot 50 dollar per uur maar ondanks dat, was er bijna niemand die veel aan dacht besteedde aan de „droog-zwem- machine" van de gebroeders Link. Men beschouwde dat ding als een soort van kei-misattractie. Aardig speelgoed voor knutselende vaders. HET NOODLOT KWAM TE HULP. Totdat de U.S. Army Air Corps in 1934 plotseling genoodzaakt werd, luchtpostvluchten te gaan maken. Er was een staking uitgebroken en in allerijl moest de Luchtmacht gega digden bijeenroepen, die er iets voor voelden, een pilotenopleiding te vol gen. Er werden er voldoende gevon den en de lessen begonnen: men leerde de vrijwilligers vliegen door ze op de grond in het oog te laten houden maar van het vak staken ze niet veel op.' Toen er binnen een week twaalf van deze vrijbuiters de dood hadden gevonden, was het hoofdkwartier van de luchtmacht overtuigd van het nut van Link's uit vinding en haastig begon men de trainers voor het instrument-vliegen te maken, waarin immers alle vlieg- omstandigheden nagebootst konden worden. Er werd een „Link Aviation Incor porated" opgericht en die maatschap pij groeide snel. Sinds 1929 zijn er meer dan 4500 „Link-trainers" gebouwd en meer dan 2 miljoen piloten en ander vlie gend personeel maakten er zich met het vliegen vertrouwd, terwijl zij aan de grond bleven. Vooral in de tweede wereldoorlog nam de training in figuurlijke zin een hoge vlucht. Bij duizenden en nog eens duizenden piloten werd de „AN-T-18 Basis Instrument Trainer" bekend als „het blauwe kistje". HET PRINCIPE BEHOUDEN. Hoewel het vliegen heel weinig om niet te zeggen, niets te maken heeft met het beroep van orgelma- j ker, verraadt toch de Linktrainer, wie zijn meester is geweest. Het in strument werkt voor een groot deel op onderdruk, precies als een stof zuiger of een orgel. Het andere deel is een stel elektronische her senen, die gevoelig zijn voor alle gril len van de vlieginstructeur, die door middel van radio-code de vliegers-in- spe plaatst voor alle moeilijkheden, die maar te bedenken zijn: het uit vallen van controle-apparaten, ijs afzetting, verlies van motorvermo gen- Alle vorderingen op het gebied van het vliegen worden op de voet ge volgd door Link Aviation Inc. Men maakt trainers voor straaljagers en -bommenwerpers en voor poolvluch- ten op sterrennavigatie. Onlangs is het meest kostbare exemplaar, een electroniscli juweel, in werking gesteld op „United Air Lines" Denver Flightschool". Het ap paraat, dat de complete cockpit be vat v. 'n DC-2 straalverkeersvliegtuig heeft meer dan een miljoen dollar gekost. Om de realiteit zo dicht mogelijk te benaderen ziet de piloot op de voor ruit, dat bestaat uit een televisie scherm, een groot schaalmodel van een luchthavtn, dat verandert naar gelang hij start of landt. Een soortgelijke „simulator" is ook gebouwd voor de nieuwste Boeing- 707. WITTE KRUIS HELPT ECHTi Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich ruspig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. tabletten, poeders, ca< De ruimtevaart heeft als logisch vervolg op de luchtvaart - de vol ledige aandacht van de Link-organi satie. Er bestaan trainers voor het „droog-oefenen" van raketlancerin gen. Ed Link is namelijk van me ning, dat verschillende recente lan ceringspogingen mislukt zijn tenge volge van menselijke fouten. Hij zei: „Het is voorgekomen, dat iemand in de consternatie van het overweldigen de ogenblik, vergeten heeft, op een bepaald knopje te drukken." DE LIEFHEBBERIJ BLIJFT. Link, die zijn succes begon met een hobby, heeft er enkele jaren ge leden een andere liefhebberij bij ge kregen. Nu niet het zwerven, hoog langs de blauwe hemel maar het kruisen door het donkere water, diep beneden de zeespiegel. Natuurlijk is zijn ruste loos uitvinderstalent weer ontwaakt. Hij heeft een onderwaterscooter ge construeerd, waar achterop een dui ker „meerijdt". Het torpedo-vormige voertuig is te bedienen vanuit een begeleidend schip. Met deze vinding wil de uitvinder het volgend jaar een ontdekkingsreis gaan maken naar de verzonken Romeinse zeehaven Caesarea voor de kust van Israël. Vliegen en diepzeeduiken mogen dan ver uiteen lijken te liggen, Ed Wat men doorgaans niet ziet: de Link denkt daar anders over: „Onder ingewanden van de Link-trainer. Een water en in de lucht blijft de navi- raadselachtige warboel van lucht- en gatie hetzelfde, betoverende pro- vloeistofslangetjes, radiolampen en bleem. Ik heb gewoon op de zee van relais. En dit is nog maar het een-1 toepassing gemaakt, wat ik van lucht- voudigste kistje. navigatie heb geleerd." De trainers betekenen een enorme besparing voor de luchtvaartmaat schappijen, vliegscholen en voor de luchtmachten: één uur vliegen-aan- de-grond kost 36 dollar tegen 1000 dollar voor een uurtje in de lucht. Het is billijk, dat Edwin Albert Link zijn deel van deze besparingen ontvangt. Zijn uitvinding heeft hem geen windeieren gelegd. In 1954 heeft zijn Link Aviation Inc. een fusie aangegaan met „General Premision Equipment Inc.", ten einde de be schikking te krijgen over meer labo ratoriumruimte en een groter werk kapitaal. Precision Equipment, die bestaat uit zestien samenwerkende bedrijven, maakt de meest-uiteenlo- pende zaken, van theater-uitrusting tot controle-apparaten voor de in dustrie en raket-benodigdheden. DE VERDIENSTEN BELOOND. De verdiensten van het Link-con- ecrn bedroegen in 1954 al 124 miljoen dollar, welk bedrag in 1957 gestegen was tot 185 miljoen. Daarbij komen nog bijzondere inkomsten uit spe ciale onderzoekings- en ontwikke lingsopdrachten, volgens een con tract van 5.500.000 tot 4.300.000 dol lar. Een kijkje in „het blauwe kistje", de eerste stap voor menig vlieger. Links in de hoek bij de deur de brandstof-toevoer; tegen de andere wand de radio-installatie. In het mid den de stuurkolom en daarboven het dashboard. De trainer in het meest-geperfec- tioneerde stadium: de Boeing flight simulator, compleet bemand. Inzet links, de uitvinder van dit alles. Een man, die van de nood een deugd maakte. Afwijzend advies aan minister Tegen de tucht- en strafbepalingen in de voor de landbouw ontworpen arbeids- en rusttijdenverordening, verzette zich gisteren een zo grote meerderheid van de SER, dat men besloot de minister afwijzend te ad- viseren. De kans, dat de verordening I zal worden ingevoerd, is dus nu wel zeer gering geworden, zodat het land bouwschap, dat de verordening had voorgesteld, zich opnieuw zal moeten bezinnen op de mogelijkheden van een bevredigende werktijdregeling. Met 36 tegen 6 stemmen sprak de SER uit, dat het huidige voorstel in strijd is met het algemeen belang en dan met name vanwege de tucht- en strafsancties, die mogelijk zouden worden, wanneer de werknemer zijn verplichtingen (ook die welke in hoofdzaak door de werkgever worden bepaald) niet nakomt. De tuchtmaatregelen, variërende van een berisping tot duizend gulden boe te, zouden alleen gelden voor de be drijf sgenoten, de strafsancties voor hen, die landbouwarbeid verrichten voor andere ondernemingen, zoals kloosters of buitenplaatsen. Dit meten met twee maten achtte de SER on- DRIFLING IN MIDDELBURG In het gasthuis te Middelburg heeft mevrouw Lenselink jr uit Middelburg gistermorgen omstreeks 3.30 uur het leven geschonken aan een drieling: twee jongens en een meisje. Het gezin, dat reeds twee meisjes van respectievelijk vier en 2 jaar heeft, heeft in de afgelopen maan den rekening gehouden met de ge boorte van een tweeling. Het meisje, Pieternelle Adriana, weegt evenals haar broertje Arie Leendert 1.850 gram. Het tweede jon getje, Jan Simon, weegt 2.100 gram. VISSERSVAARTUIG BIJ TEXEL GESTRAND Het vissersvaartuig H 95 uit Den Helder dat vrijdagmiddag op ander halve kilometer ten zuiden van de vuurtoren van het Eierland op Texel is gestrand is gisteravond om om streeks tien uur vlot getrokken door de reddingboot Prins Hendrik' nit Den Helder die de motor-reddingvlet Christiaan Huygens op sleeptouw had. De oorzaak van de stranding is waarschijnlijk een gebroken koppe ling geweest. De H 95 zal naar de haven van Den Helder worden ge sleept. Garnalen-pelmachine bedreigt posters Door de directeur van de visafslag te Makkum de heer G. Reyns is een machine ontworpen welke in zeven uur tjjd duizend kilo garnalen kan pellen. Ter vergelijking diene, dat geroutineerde pelster per uur zowat 1 kilo kunnen verwerken. In Hengelo zal de machine verder worden ont wikkeld. VEILIGHEIDSDEMONSTRATIE OP DE 41STE R.A.L Donderdag 26 februari a.s. zal de minister van verkeer en waterstaat, mr J. Aartsen, de 41ste R.A.I. ten toonstelling openen, die, gecombi neerd met „Camping 1959", in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zal wor den gehouden. Op deze R.A.I. ten toonstelling zullen 125 standhouders de nieuwste uitvoeringen motorrij wielen, scooters, bromfietsen, rijwie len en onderdelen voor deze voer tuigen exposeren. Een onderdeel van de gecombineerde expositie vormt de veilig verkeersdemonstratie, die door de R.A.I. wordt ingericht in samen werking met het Verbond voor Vei lig Verkeer, de verkeerspolitie te Amsterdam en het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheids bewijzen. Op een oppervlakte van on geveer 1.500 m2 wordt een „borden- bos" ingericht met verschillende test apparaten, maquettes enz., aan de hand waarvan de bezoeker zijn ken nis van de verkeersregels kan laten onderzoeken. toelaatbaar en met 35 tegen 6 stem men werd deze paragraaf dan ook verworpen. Toch wel bezwaren. Onder de zes voorstemmers bleken zich in beide gevallen ook nog leden te bevinden, die grote bezwaren had den, maar niet zo groot, dat ze tegen wilden stemmen. De onverdeelde in stemming, die het landbouwschap in de SER verwierf, was dus bijzonder klein. In het debat over deze kweatie, vroeg de heer Van Mastrigt (CNV) zich f of het nu wel echt nodig is, zulke strafbepalingen voor de land-1 bouw worden ingevoerd en prof. mr. De Gaay Fortman, die de ad viescommissie presideerde, stelde vast, dat de Nederlandse arbeider in het algemeen zijn werk goed I pleegt te doen en dat men geen strafbare feiten moet creëren. Men zou, zo betoogde hij, bovendien een slechte dienst bewijzen aan de ontwikkeling van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisaties, wanneer men de zaak ging forceren op een zo teer punt als dit, waarvan men weet, dat het zeker niet tot het algemene rechtsgevoel behoort. Wanneer de stenen des aanstoots uit het ontwerp werden verwijderd, leek hem de ver ordening zeer aanvaardbaar. Het grootste deel der noodwachters, vrijwilligers bij de B.B., zal nog geen uniformkleding krijgen. Dit bevestigt minister mr. A. A. M. Struycken, in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid dr. M. A. M. van Heivoort (KVP). In 1959 zullen 115.500 unifor men worden verstrekt, waarvan voor de noodwachters der overheidsdien- i sten van de B.B. 72.100 stuks zijn be- stemd en voor de noodwachters der zelfbeschermingsorganisatie 43.400 st. MELKBEZORGING IN HOOGBOUW. Een bedrag van 5000 is door het bestuur van het Bedrijfschap Detail handel Melk en Zuivelproducten uit getrokken voor een onderzoek naar de inspanning, die verbonden is aan de bezorging van melk en melkpro- dukten in hoogbouw. SALAMANDERS aardige diertjes Door de viering van de Midwinterfeesten hoopten onze verre voorouders on heilen af te weren en de geesten gunstig te stem men of her een tijdje zoet te houden, totdat de zon zpu terugkeren en daar mee het licht en het leven Als dan eenmaal de lente zijn grote invasie gehou den had, was er opnieuw alle reden tot juichen. Het feest, dat men dan placht te vieren, heeft door het Christendom een zinvoller betekenis gekregen: het is het feest geworden ter herdenking van Christus' overwinning o» de dood Dit is een gedachte ter aanmoedif g. Nóg is hel winter maar over een paar weken is het leed geleden Dan strekken pluizige kastanjebladeren zichh ha rig uit de knoppen als de handen van een man, die zich behagelijk uitrekt na een midda. 'utje. Dan dar telen lammetjes achter de bezadigde moederschapen en buitelen uitgelaten kie viten boven de weiden. Dan is de tijd, waarin honderden schooljongen langs de waterkant zoe ken naar kikkerdril, ste keltjes en salamanders. Salamanders zijn sala manders-aardige dieren Ze lijken wel wat op kl i- ne draken, krokodillen, als men ziet, hoe zo langzaam een vliegje of een stukje wurm besluipen, dat men in het water van het aqua rium gooit. Toch hebben ze niets te maken met d- krokodil. Het zijn amphi- bieën, evenals kikkers en padden. Dat wil zeggen dat uit het ei 'een kleine salamander komt maar een larve, die van kieuwen is voorzien en zich bij ge brek aan pootjes op vis- senmanier dc r het water beweegt. De salamanders worden in drie families verdeeld. De eerste groep, waai wij het meest mee te ma ken hebben is die der Sa- lamandridae. Ze hebben 'n hagedisvormls lichaam er verliezen bij de gedaante- verwisseli meestal hun kieuwen. In ons land leeft van deze familie de gevlekte landsalamander of vuur- salamander. Van het ge slacht watersalamander kom' i ons land vo d. grote watersalamander, di 16 cm lang wordt. Hij heeft een 'warte rug er rode buik. De kleine salamander i: in tegenstelling tot de eer ste zeer algemeen: onge veer 11 certimeter lang bruingrijs met zwarte vlekken of strepen: de Alpenwatersalamander, 10 cm lang met grijze of brui ne rug en oranje of gele onderzijde. Deze soort moet men niet verwarren met de Alpensalamander, die leeft in de bergen van Midden Europa. In de kalkgrotten van die streken leeft ook de ol die een duidelijker naam heeft gebonden als „aalvormige proteus". He* is een langerekt. vreemd beest met uitwendige kieuwen. Het is gedwon gen een int peet leven te lijden, daar zijn ogen door de huid bedekt zijn Vier zwakke poten sleept het geelachtige witte dier met zich mee, meer als versiering, dan om mee te wandel -»n. In de grotten van Mexi co leven voorts de axolotls die zelden volwassen wor den en 7'ch als larven met uitwend'ge kie wen voort planten. Ze worden 20 centimeter lang. Tot nu toe hoeft men nop niet te schrikken mair dat wordt anders als men in Japan of China langs dc waterkant zit en er komt een reuzensalamander voorbij. Reuzensalamanders kun nen ruim 1.30 meter lang worden. Ze hebben een brede, platte kop met een korte, rorde snuit, kleine neusgaten en heel kleine oogjes. In de brede bek draagt het monster kleine tandjes. De poten zijn breed en kort met vrij korte brede tenen. Vijf aan de achten, vier aan de voorpoten. De huid is smoezelig donkerbruin en met wratjes bedekt. De staart is naar verhouding kort en afgerond. Het natuurlijk milieu van deze c'ieren wordt ge vormd door bergbeken waar de salamanders in diepe ho'en leven, die ze onder rotsblokken uitwoe ien. Echte nachtdieren zijn het en aan zonlicht hebben ze een broertje dood! Het voedsel bestaat uit vis kikkertjes, garnaaltjes er kleine krabben, wormen en slakken. Op het 'roge komen ze zelden of i.wOit. onder wa ter kunnen ze, als alle amphibieën, adem halen door de dunne huid, die rijk van bloedvaten is voorzien. T >ch komen ze vooral wanneer ze, althans voor hun doen, 'n aktie zijn, geregeld aan de op pervlakte om adem te ha len. Ze l 'ijken in hun va derland een winterslaap te kunnen doen. Het wijfje legt ongeveer 500 eieren tegelijk Deze worden door b" mannetje dat het wijfje na het afleg gen van de eieren ver drijft, Twaakt en ver zorgd. De zorg bestaat hierin dat de eieren, die in lange snoe-en met elkaar zijn verbonden, geregeld wor den gekeerd. Tenslotte windt het man netje de eiersnoeren om het lichaam, tot ze na 50 dagen uitkomen. De larf- jes, die slechts 2.5 cm lang zijn. zoeken spoedig hun eigen weg. In Japan werd de ans- ho-uo. zoals het dier daar wordt genoemd, vroeger regelmatig gevangen en gegeten. Thans zijn zt sch -s geworden. Het eerste levende exemplaar n d^ Japanse reuzensalamander, dat in Europa arriveerde, kwam in de Amsterdamse die rentuin „Artis" terecht, waar het van 1840 tot 1881 leefde. o n wat nog nooit in gevangenschap gelukt was het dier voor jongei zorgde, kwam de Japanse ambassadeur op kraamvisite. Sindsdien is het voor Artis een tra ditie geweest om reuzen salamanders te houden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7