o- KORTgaan: De sluiting van mijnen in de Borinage Ook aanial TV-toestellen in Leiden groeit snel visie op televisie ZATERDAG 14 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 'i HOORNTJE IN ZEKERE ZIN zijn wij allen zoe- kende mensen. Dit ligt in ons we zen, dat is gezond. Men vindt je slap en futloos als je tevreden bent met hetgeen je vond, wanneer je geen termen meer aanwezig achtte om verder te zoeken naar iets, dat de streefdrift van de mens nog meer kan bevredigen. Nu behoeven wij heden ten dage niet bevreesd te zijn voor een geza pige status quo; we zitten allemaal als een bezetene achter iets aan. De volbloed journalist schiet collegiaal doch onverbiddelijk onder der con currentie duiven; de zakenman tracht lijn inkomen op »en hoger niveau ;e brengen en (iet, wij zijn allen zakenlieden ot en met de po- AANSLAG INKOMSTEN BELASTING EN PREMIE AOW. Het ministerie van financiën deelt het volgende mede; Wie bij de voor lopige aanslag of in de vorm van voorheffingen te veel heeft betaald 1 aan inkomstenbelasting of premie AOW moet soms lang wachten op teruggaaf daarvan. Als de inspecteur echter ervan in kennis wordt gesteld dat het terug te geven bedrag aan in komstenbelasting en premie AOW tezamen groter is dan f 100 is hij be reid de vaststelling van de definitieve aanslag zoveel mogelijk te bespoedi gen. De belastingplichtige moet daartoe het verzoek doen bij een brief, vast gehecht aan de voorzijde van het aan giftebiljet. KLEINE BEDRIJVEN EN PRIJZENWET. De vaste commissie voor sociaal- economische politiek van de Raad DE KWAKEL RAADSLID HABETS BUITEN KVP-FRACTIE GEPLAATST. Voor de raadsvergdaering op don derdagavond maakte de fractie-voor zitter der KVP, de heer Verdegaal, bekend, dat men het KVP-raadslid, de heer C. A. Habets vanwege zijn houding niet meer als afgevaardig de van de KVP kon handhaven en dientengevolge buiten de KVP-frac- tie is geplaatst. De heer Habets ver klaarde hierop niet als raadslid te zullen heengaan. grond van deze wet betekent „een aantasting der ondernemersfuntie". Het advies van deze commissie over de prijzenwet zal aanstaande woens- dag in de vergadering van de raad be handeld worden. Het midden- en kleinbedrijf neemt op het gebied van de prijzen een zeer kwetsbare positie in. De commissie erkent, dat de overheid over zekere Oproep tot staking partijen voor het Midden- en Kleinbedrijf is bevoegdheden moet beschikken wij Ne-1 van oordeel, dat, wanneer er een /oor zich naar de volgende tree van de indrukwekken de ladder der materiële welvaart schreeuwend, duwend, vleiend, niets ontziend of uiterst voorzichtig. Op i; een geheel ander vlak zien we dan een slanke, welhaast onstoffelijke ladder, lang niet zo gefrequenteerd, waarop een groepje spiritualisten el- keer hoffelijk met geestelijke wapens zeer correct overigens staat te verdringen op weg naar de top der geestelijke verworvenheden. Van dit laatste gevecht hebben wij, materialistisch als we zijn, echter niet zo'n weet. Wij hadden vanmor gen wel weet van het zoeken van een individu naar een bruikbaar zadel- dekje. Een enkel ogenblik stond on ze dienstfiets onbewaakt; zeker, zeer laakbaar, maar we achtten de ieder prijzenwet komt volgens het voorstel, dat de regering onlangs bij de Tweede Kamer heeft ingediend, dit verstrek kende gevolgen kan hebben voor het midden- en kleinbedrijf. Het ingrijpen het vaststellen van prijzen op bevoegdheden. op het gebied van de prijzen en dat hier voor een speciale wettelijke voorzie ning nodig is. Maar het wetsontwerp houdt volgens de commissie onvol doende waarborgen in voor een recht vaardige toepassing van de gevraagde Meer en meer Nederlanders blijken En in de 13 steden met meer dan de verleiding van het televisiescherm j 1M.000 inwoners, niet te kunnen weerstaan. Alleen in ons land met 27.000 stuks toege wijd van het tegen de muur staan van nomen. Op 12 februari was het aantal het rijwiel te kort voor het brengen toestellen 426 979 Deze van een, zij het luttel, financieel of- aangeêeven toestellen 426.979. Deze fer. Vijf minuten later zagen wij de i maand begonnen we met 418.084 en fiets terug, ontluisterd. Het voertuig dit jaar met 391.036 toestellen. H|J gggjivoorgeschreven, was ontdaan pas aangeschafte bel en het zadel miste zijn, eveneens van recente da tum stammend zadeldekje. Een me ter verder, tegen het wite groen van de spoordijk lag het oude vod, dat eens de fiets van onze berover ont sierde. We waren er even stil van.~ Een ogenblik kwam alle misère in ons op; we herinnerden ons die Noor, die on langs een huis aanbood in ruil voor twee toegangsbewijzen voor de schaatskampioenscbappen: een ater ling vonden wij hem, vanmorgen. Hij kan van ons twee kaartjes van de ijsrevue krijgen dan ziet ie ze ook schaatsen als hij ons aan een za deldekje kan helpen. Aan het dekje waren we zeer gehecht, maar ernaar zoeken doeh we niet. In het Canisiusziekenhuis te Nij megen is overleden de 20-jarige me juffrouw B. J. B. uit Nijmegen. Zon dag j.l. werd zij het slachtoffer van een auto-ongeluk, dat gebeurde nabij de Stekkenberg te Groesbeek, waar de auto, waarin mej. B. zat, in bot sing kwam met een door een Duitser bestuuirde auto. De Duitser, die on der invloed van sterke drank zou hebben verkeerd werd eveneens 2waar gewond, evenals de verlOQfde van mejuffrouw B. Onderstaand staatje laat zien hoe de televisietoestellen over de elf pro vincies verdeeld zijn. De cijfers zijn van 1 januarie 1959. Tussen haakjes zijn de cijfers van 1 januari 1958 ver meld. Amsterdam 51834 (31800); Rotterdam 50691 (34200); 's-Gravenhage 30627 (18300); Arnhem 5441 (3300); Breda 4356 (2600); Eindhoven 10791 (7200); Enschede 3003 (1600); Groningen 2780 (1200); Haarlem 9448 (5800); Leiden 5842 (4100); Nijmegen 5729 (3600); Tilburg 4346 (2600); Utrecht 15155 (10100). Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg 5412 6422 2282 11595 29850 28483 104193 131183 4723 43327 23566 (2300); (2500); (1000);, (6500);! (17800);' (18600);I (65100)r (84000);! (2000);' (26300); (12900). Alum. Jaloezieën D. LAD AN Off. dealer Inlichtingen en toonkamer; MOLENSTEEG 27 LEIDEN TELEF. 21375 (Advertentie) Afschikwekkend voorbeeld. Niet zo erg. Klant, na iets gekocht te hebben: „Het spijt me wel, maar ik kan u niet betalen, ik heb mijn portemon- naie vergeten." Winkelier: „O, dat is niets. Neemt u het maar mee, dan kan u het een volgende maal wel betalen, of als u eens voorbij komt." Maar stelt u zich eens voor, dat me iets overkwam, dat ik overreden werd bijvoorbeeld." „Bekommert u zich daar maar niet om, meneer", antwoordde de winke lier, „het verlies zou niet zo groot zijn!" De \yare reden. De weinig succesvolle acteur meldde zich bij de directie van een filmstu dio en vroeg of er misschien iets voor hem te doen v/as. „Misschien wel," zei de directeur, „maar hebt u reeds enige ondervin ding in het acteren zonder publiek?" „Dat zou ik denken," antwoordde de acteur. „Als ik publiek had gehad, was ik hier nooit gekomen!" Examentijd. De examentijd is een kritieke tijd. De student telegrafeerde aan zijn moeder: „Ben gezakt stop bereid va der voor." Het antwoord luidde: „Heb vader voorbereid stop bereid je zelf voor." Nog zo'n slechte beurt niet. In een zeker plaatsje was de kanton rechter ook wethouder en ambte naar van de burgerlijke stand. Dit bracht hem nogal eens in de war. Zo had hij eens een paartje te trou wen. „Wilt u," vroeg hij de bruid, „deze man tot echtgenoot?" ,,En wat hebt u tot uw verdediging in te brengen?" vroeg hij daarop de bruidegom. Professoralia Professor de Wit heeft bij een ex periment de hulp nodig van een col lega en besluit hem dadelijk te gaan halen. Met het oog op mogelijke be zoekers, zet hij op een stuk papier „Heden niet vóór elf uur te spreken!" en prikt dit op de deur van zijn wachtkamer. Wanneer de beide professoren terug komen, wil professor de Wit zijn collega laten voorgaan. Deze leest het briefje op de deur en zegt: „We moe ten wachten niet voor elf uur te spreken." Waarna beiden voor de deur wach ten tot het elf uur slaat. MEDISCHE DIENSTEN II Voor Leiden en Omgeving Leiden. De artsen Meel, Stoffers, Wydicks, v. Alphen en Roodenburg Vermaat. Apotheek Haven 18, tel. 20085 en Doezastraat 31, tel. 21313. Alphen a. d. Rijn. Dkt. J. H. Veenendaal, tel. 2072. Bodegraven. Dkt. E. M. Bol, tel. 2113 en zr. Faber, tel. 2599. Boskoop. Dkt. Jongeneel, tel. K 1727—2019. Hazerswoude. zie Koudekerk, wijkzuster zie Leiderdorp. Hillegom. Dkt H. F. ten Hoopen, tel. 5471. Katwijk Rijn. Dkt. J. Bergman, tel. 2921, apotheek Princestr. 3, Katw. Zee, tel. 2755. Katwijk Zee. Dkt. L. Borleffs, tel. 2182, apotheek Princestr. 3, tel. 2755. Koudekerk a. d. Rijn. Dkt. H. A. Blaauwendraad, 'ui. K 1714208, wijkz. zie Leiderdorp. Bij ongevallen aan de Rijndijk Hazerswoude steeds K 1714-.-278. Langeraar. Zie Woubrugge. Leiderdorp. Zie Koudekerk, zus ter A. Hoogvliet, tel. K 1710—24909. Leidschendam. Dkt. J. H. Uhl, tel. 2939, Kruisdienst tel. 1449. Lisse. Dkt. A. J. Duymaer van Twist, tel. 3453. Nieuwkoop. Zie Zwammerdam. Nieuwveen. Zie Woubrugge. Noordwijk. Dkt. Kruijt, tel. 2030, Duinrandapotheek van 121 en van 56 uur. Wit-Gele Kruis Zr. Hooij- mans, tel. 3388. Noordwijkerhout. Dkt. A. Th. v. d. Lugt, tel. K 25205707, De Zilk. Oegstgeest. De artsen D. Held, tel. 24649 en J. J. Lanen-Baron, tel. 21610. Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rijnsburg. Zie Katwijk Rijn. Sassenheim. Dkt. G. L. v. Raaij, De Belgische socialisten hebben gisteren opgeroepen tot een algemene staking op maandag in de Borinage, waar vrijdag eerder op de dag een 7.000 mijnwerkers het werk neerleg den uit protest tegen het voornemen van de regering om onrendabele mij nen te sluiten. Groepen stakers versperden vrij dagmorgen de wegen met kolenwa gens en stenen, terwijl anderen met vijftig vrachtauto's de Borinage rond reden en arbeiders van andere mijnen opriepen het werk eveneens neer te leggen. De politie slaagde er later op de dag in de wegversperringen op te ruimen. De stakers trokken in op tocht door de straten van Bergen naar het gebouw van het provinciale bestuur. Daar werden zij door rege ringsfunctionarissen toegesproken, die hen de verzekering gaven, dat de re gering nieuw werk zal proberen te vinden voor de arbeiders, die door de sluiting van de onrendabele mij nen werkloos worden. De regering is van plan acht van de veertien mijnen in de Borinage te sluiten, die op de gemeenschappelij ke markt van de E.G.K.S. de concur rentie niet aankunnen. Veel van de circa 7.000 arbeiders, die werkeloos zullen worden, zijn Italianen. De ar beiders, die zonder werk komen, zul len een jaar lang schadeloosstelling ontvangen. Incidenten In de loop van de middag is het gisteren op verscheidene punten in de Borinage tot incidenten gekomen, waarbij de politie moest optreden. De socialistische organisaties heb ben een actiecomité opgericht, dat op een vergadering in Bergen heeft ver klaard, dat het saneringsplan van de regering de economische dood van het arrondissement Bergen betekent. tel. K 2532—7777. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout. Zie Warmond. Voorschoten Dkt F. H. W. Swen, tela 2356, Gezondheidsdienst Wijn gaardenlaan 1, tel. 2177. Warmond. Dkt. H. Walenkamp, tel. K 1711—220. Wassenaar De artsen J. A. J. Paulides, tel. 4561 en K. T. de Wit, tel. 2460, Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. K1729—104 Zwammerdam. Dkt. K. Gill, tel. K 1726—2527. Wij verzoeken onze corresponden- ter er voor te willen zorgdragen, dat de opgaven van dokters- en apothe kersdiensten voor de weekeinden vrijdagmorgen in het bezit van de redactie zijn. De Italiaanse politie en douane hebben na een onderzoek van drie jaar een smokkelbende opgerold, die o.m. gebruik maakte van eigen sche pen en geheime zenders. Bij het on derzoek heeft men ook successen ge boekt met infra-rood luchtfotografie bij nacht boven zee. President De Gaulle is vandaag uit Parijs vertrokken voor een reis van 4 dagen naar Zuid-west-Frank- rijk, waar hij belangrijke centra van industrie, wetenschap en landbouw zal bezoeken. Hij zal verscheidene redevoeringen in de open lucht hou den. Op het station van Bazel is vrij dag uit een postwagen een hoeveel heid goud ter waarde van 94.500 Zwit serse frank gestolen. Het goud in ba ren, bevond zich in een postzak en was afkomstig van een grote bank in Bazel. De politie tast voorlopig nog volledig in het duister. Bij Vancouver aan de Canadese oostkust is vrijdag een Amerikaanse sleepboot op de rotsen gelopen en vergaan. Slechts twee van de zeven opvarenden konden worden gered. Een brand in een gebouw met handelszaken en woonhuizen te Ash land in de Amerikaanse staat Ken tucky heeft zaterdag volgens de eerste berichten minstens tien mensenlevens geëist. Er zouden twintig gewonden zijn. Naar het voorbeeld van de hon den van het Zwitserse Sint-Bernar- dusklooster, die voorheen in de sneeuw verdwaalde mensen 'opspoor den, zijn thans in Zweden 'n twaalf tal Duitse herdershonden in dit op sporingswerk geoefend. Men wil met deze honden een systeem opbouwen om slachtoffers van lawines in de uitgestrekte berggebieden van Noord- Zweden zo spoedig mogelijk te kun nen ontdekken. (Van onze t.v.-medewerker). Tekort aan samenspreking? Als we terugblikken op de uitzendingen j van de afgelopen acht dagen, komt de vraag in ons op, of er in NTS-ver- band wel steeds voldoende samen- I spreking bestaat bij het opstellen van j programma's, ook door de verschil lende Omroepen. Wat is er nu na- imelijk gebeurd? Binnen de week waren er niet minder dan drie uit zendingen vol verschrikkingen die op het zenuwgestel hebben inge werkt: sadisme in het toneelstuk „Vijand van gisteren", wreedheden in de film over de Mau Mau en lu- I leesbare letters. En als het voor U Nieuwe weg naar zee door het Langeveld te Noordwijk in april klaar Moeilijkheden opgelost Het bord staat aan de Ruigenhoe- kerweg in het Noordwijkse Lange veld.... „Verboden toegang voor onbevoegden" zegt het in slecht gubere dingen in de thriller strop". Op de merites van dit alles komen we niet terug, willen noch tans aandringen op meer coördinatie, opdat de kijkers thuis niet driemaal achtereen worden verontrust! Reeds eenmaal in de maand zou ons al erg genoeg lijken, stel, dat de t.v. dit genre niet zou kunnen missen nu de keuze van meer gezellige stukken bui tengewoon schaars blijkt te zijn. NCRV: binnen twee uur! Een niet bijzonder belangrijk program ma heeft de NCRV binnen twee uur afgewikkeld. Nadat we in het NTS- journaal de instructieve mededeling hadden ontvangen, dat ijzel en rijp op t.v.-antennes hier en daar ge stoorde beelden geven, gaf Peter van Campen een filmbespreking, die ook geen bezwaar is, dat bord, even voorbij de kampeerboerderij van Moeder Koomen, minzaam over het hoofd te zien, dan kunt ge over de nieuwe weg naar zee. Jawel: de doorbraak naar zee is al een feit en voor het april is, schieten de bollen streekbewoners recht-toe-recht-aan naar het strand. Ge ontmoet daar de heer A. van Arkel, opzichter der Prov. Water staat, die zo juist zijn directiewagen heeft verlaten om een oogje in het zei' te gaan houden bij de zandaf- gravingen En daar hoort ge dan, dat het werk nog even stil heeft gelegen. Dat zat 'm in de vrachtwagenchauf feurs, die tegen de afspraak in gebruik maakten van de nieuwe B- wegen in het pas ontgonnen Lange- deze keer erg fragmentarisch bleek, i veld. De afspraak was, dat de grote Tijdens een reportage in de piano- I vrachtwagens met zand, die niet op fabriek te Ede is gezegd, dat 650.000 B-wegen mogen komen, de oude Nederlanders piano spelen. Dat Ruigenhoekerweg zouden volgen _om klonk belangrijker dan de vaak niet te controleren toelichting van Rob Mariouw Smit. Aardig waren de in gelaste variaties door bekende pianis ten op het motief „Klap eens in je handjes". Dick van Bomeml en Jelle naar Noordwijkerhout te rijden. Dat ging een poosje goed, maar toen de weg, waarvan het laatste deel toch al niet in zo'n florissante staat ver keerde, op het laatst zó erbarmelijk slecht werd dat de chauffeurs con- Naar grootvaders voorbeeld, de Vies hebben hun reputatie in het stant in angst en vreze zaten, dat ze Scherzo-allerlei voortgezet, achter eenvolgens in Disco-parodie en Tele- discoparade, deze laatste met flit sende filmstroken en kolderieke tekst-ondersteuning. Verrassend was de herinnering aan de Pier van Sche- veningen, die na een slechts 42-jarig bestaan in 1953 door „Hooibroei" is afgebrand. We zaten toen onder de bezetter. Film en foto's hebben de korte geschiedenis aangenaam toege licht. De komende dagen. Vanavond kan men kijken naar de quiz van Theo Eerdmans; maar wat in ons ver spreidingsgebied ongezien moet blij ven is een t.v.-contact tussen de Amerikaanse oud-president Truman en de vroegere Britse premier Atlee. Beide staatslieden zullen een ge sprek voeren over de huidige inter nationale politiek. Ieder van hen spreekt in eigen omgeving, hetgeen betekent een transatlantische uitzen ding. Op initiatief van de BBC is ze voorbereid. Maandag zal de AVRO hèt boek laten behandelen, mede in verband met de komende Boeken week in ons land. Dinsdag is er geen film, maar wel een klein anderhalf uur Eurovisie song-festival 1959. Er worden acht nieuwe Nederlandse liedjes "gezongen, waarna twaalf jury's (in elke provincie één) zullen opbellen, welk nummer ze hebben uitverkoren voor de internationale finale te Cannes op 11 maart a.s. hun schokbrekers en hun veren zou den verspelen. Toen begon men toch gebruik te maken van de wegen door het Langeveld, ook al omdat men hierdoor een vrij grote omweg afsneed. Het duurde natuurlijk niet lang of de mannen van de cultuur technische dienst staken daar een stokje voor. De oplossing. En daarmee zat men gelijk in de moeilijkheden. Daar men het werk bezwaarlijk weken aan één stuk kon gaan stil leggen, werd een spoedcon- ferentie belegd en daar kwam men tot een oplossing. De aannemer, de fa. Mens uit Lisse, werd bereid ge vonden, het slechte stuk in de Rui genhoekerweg op eigen kosten te laten opknappen en dan zou men als tegenprestatie met de lege vracht auto's wel over de B-wegen rijden. Met de afvoer van zand is men vrijwel gereed. Een machtige drag line gunt zijn gulzige stalen bek geen minuut rust en de vrachtauto's staan bumper-aan-bumper te wach ten om geladen te worden. Honder den kubieke meters worden per dag afgevoerd en nog deze maand is dit deel van het werk gebeurd. Zodra de vorst uit de grond is, gaat men beginnen met het bestraten van de afrit naar zee. De stenen liggen er al en de betonnen randen ook. Toekomstplannen. De heer Van Arkel vertelde ons, dat de nieuwe weg naar zee voor lopig alleen voor brommers en fiet sen toegankelijk zal zijn. Dat men echter ernstige plannen heeft, er in de zeer nabije toekomst een autoweg van te maken, blijkt wel uit het feit dat men een fundering aanbrengt van nagenoeg vijf en een halve me ter breed. Het fundament van de weg wordt gevormd door hoogoven slakken en brokken puin, die men haalt uit het fietspad dat thans nog ten noorden van het terrein der zweefvliegclub ligt. Dat fietspad gaat nl verdwijnen omdat men kort gele den is klaar gekomen met een rij wielpad, dat nu ten zuiden van het vliegveld loopt. Dat snijdt voor de Hillegommers en de Lissers niet al leen een stuk af van de afstand naar zee, maar bovendien loopt men nu ook geen risico door dalende zweef vliegtuigen geraakt te worden. Een kans, die tot voor kort stellig niet denkbeeldig was. De nieuwe weg naar zee krijgt dus een fundament van ruim vijf meter breed, maar voorlopig wordt de zgn „Slijtlaag", die men er op brengt niet breder dan ruim drie meter. Daarnaast komt, door een brede brem van het fietspad geschei den nog een verhard pad voor voet gangers. De heer Var Arkel was van me ning, dat wind, weder en omstandig heden dienende, alles in april ge reed zal zijn. Dan zal de bollen streek dus eindelijk de verbinding hebben waarop men al jaren heeft gewacht en is gelijk de laatste scha kel aangebracht in het fietspad dat dwars door het duin van Schevenin- gen naar Zandvoort loopt. Ongeveer 150 meter krijgt straatste- nen als wegdek én de overige 1800 I In april zal de nieuwe weg klaar meter wordt een asfaltweg. Izljn; de stenen liggen er al.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3