„II spreekt mei Uw moordenaaf" DE LEIDSE BIOSCOPEN Noord-Zuid-verbinding te druk; flessenhals Hooglandse Kerkgracht opruimen; demp het Rapenburg Scherp 'n Lezer schrijft POTLOOD EN GEEST Stille omgang Leiden en omgeving j RIJNSTREEK DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 PAGINA 2 Nieuwe meningen van Leidenaars: Volgens belofte zouden wij nog eenmaal terug komen op de mening van de Leldse lezers 'an dit blad over het gepubliceerde wegenplan. Ook de laatste serie inzenders is over 't algemeen van mening, dat het plan in grote lijnen goed te keuren Is. De heer J. C. Veeren, Breestraat 108 te Lelden, ziet echter van ver schillende onderdelen van het plan de noodzaak niet in. Wijziging acht hij noodzakelijk in de route vanaf de Jan van Houtkade met doorbraak via het museum door het Van der Werfpark, brug over het Steenschuur, via de Langebrug naar de Papen gracht. Hij stelt voor: vanaf de Koe- poortsbrug, via de Doezastraat over do te verbreden Nleuwsteegbrug, langs Pieterskerk en via de Pieters kerkgracht een doorbraak te maken naar het laatste stukje Langebrug. Hiermede meent hij c ;n mooi en rustig stadsbeeld rond v d. Werfpark, Steenschuur en Lodev/ijkskerk rus tig te kunnen houden. De Pieterskerk zal geheel ontsloten worden. (Noot ret1. Maar men zal ernstige bezwaren ontmoeten bv de monu mentencommissie, die vreest voor schade aan oude gebouwen door tril ling van het passerend verkeer). Tevens stelt inzender voor de bin- nencityring zodanig te wijzigen, dat de route gaat langs de Nieuwsteeg via de Zonneveldstraot, door de te verbreden Ketelboetesteeg, door Koombrugsteeg, over Koornbrug, te verbreden Burchtsteeg rechts naast het Herenlogement via fa. v. d. Hei den, achter het H. Geest vceshuis via doorbraak poortje van drukkerij v.h. Brill, over de Oude Rijn, etc. Het zal de lezer opvallen, dat hier een suggestie wordt gedaan, die later ook door Oud Leiden onder de aan dacht van de raadsleden is gebracht. Inzender geeft ook onder meer op als reden het behoud van het fraaie Herenlogement. Het derde voorstel van deze inzender betreft de verkeersweg van verkeersplein Pesthuislaan, via Rijnsburgersingel nieuwe Brug, rechts langs Molen De Valk, naar het verkeersplein op de Breestraat. Hij stelt voor in het belang van de mooie groenstrook langs de Rijns burgersingel, niet rechts langs molen De Valk, maar achter de molen om naar het kruispunt Lammermarkt door te gaan. Fraaie Watersteeg. Hij stelt tenslotte voor een andere Noord-Zuidverbinding, die vanaf de Gepekte brug, via het eerste stukje Hooigracht door de ir. Driessenstraat naar de Middelstegr <cht leidt; met aan de andere zijde een doorbraak naar de Hogewoerd en tussen Nieuwe Brug en Koenesteeg, via een door braak Geregracht naar verkeers plein Korevaarstraat. De oorspron kelijke St. Jorissteeg en d' fraaie Watersteeg blijven op deze wijze be houden, annex het leuke Gansoord- brugje en de specifieke waterkant huizen. (Aan laatste suggestie zal niet veel meer te doo.i zijn, want ma~nda« vallen de eerste gevels in de Watersteeg. De heer M. J. v. d. Fluit zond ons een uitgebreid en welgefundeerd ver slag. Het is nodig dat het openbaar en niet-openbaar vervoer een goede aansluiting heeft op het stadscentrum Overal geparkeerde voertuigen ma ken dit centrum onbegaanbaar. Voor het winkelcentrum is het van belang dat het doorgaand verkeer geweerd wordt, door allerlei verbodsbepalin gen zoals maximumsnelheid van 30 kilometer, verbod van zwaar vracht vervoer en sluiting tijdens drukke winkeltijd m. Inzender somt vervol gens enige trekpunten van de stad op: het winkelcentrum met diverse centrale bureau's, het station met scholenwijk en de academische ge bouwen. Daarnaast de werkcentra, die vooral in Zuid-West gelegen zijn. Tenslotte de forensenstroom naar de stad en van de stad naar Den Haag. De heer v. d. Fluit wijst op het gebrek aan goede verbindingen tus sen de twee Rijkswegen ten noorden van de stad (toekomstige Prov. weg). Daarom is het van groot belang, dat zeer binenkort de Prov. weg 5 wordt verbonden met de Willem de Zwij gerlaan. De ring door de buitenwij ken is voor grote gedeelten aanwezig, maar er ontbreken tussenschakels. Vooreerst die tussen de Hoge en Lage Rijndijk. Als men deze verbinding aanlegt via de Waard kan deze weg in aansluiting op de Sumalrastraat Willem de Zwijgerlaan—Groenoord— Station al veel doorgaand verkeer op nemen van de route Hoge Rijndijk Rijnsburger weg, en ook van de Lage Rijndijk. H.C.W. is sta-in-de-weg. Inzender maakt nog de opmerking, dat de H.C.W. het vierkant Zoeter- woudsewegTomatenstraat—Lam- menschanswegKoninginnelaan— Herenstraat nodig is maar liever zag hij een viaduct in de spoorweg bij de Herenstraat. De demping van de Trekvliet vindt hij een goede vondst, r met de aanleg van de buitencityring is hij over het algemeen zeer ingenomen Ten aanzien van ce Noord-Zuid verbinding legt inzender nogmaals de nadruk op de noodzaak op de eerste plaats van een goede verbinding door de Waard. Het feit, dat voor de noord-zuidverbinding nu al een ver dubbeling is gedacht brengt hem op het idee, dat deze verbinding als bui tencityring niet voldoet temeer om dat een dergelijk druk verkeer dicht bij de city niet goed is. Hij wil er gedeeltelijk een streep door halen en voorlopig de Hooigracht als deel van de binnencityring aanmerken, waarvoor doorbraken van minder al lure door Watersteeg en St. Joris steeg enerzijds en anderzijds naar de Langegracht nodig zijn. Inzender doet nog andere sugges ties over de NoorU-Zuid aansluitin gen en maakt daarbij de opmerking, dat het gemakkelijker geweest zou zijn, indien men de energie-bedrijven bij de nieuwbouw maar definitief naar de Waard had doen verhuizen Ook over de city doet de heer v. d. Fluit een serie suggesties. Hoogl. Kerkgracht verwijden. De weg langs de Burcht vindt hij onaanvaardbaar. Liever de flessenhals in de Hooglandse Kerkgracht verwiiden, waardoor ook de kerk zelf beter tot haar recht komt, terwijl men als grens van de binnencity »en goede aansluiting krijgt op de Hooi- g acht. Bovenal hoopt de heer Van der Fluit, dat er op de eerste plaats eens schot komt in de werken, waarvoor praktisch niet veel behoeft te worden afgebroken. Kaasmarkt. De heer L. Berk beperkt zich tot de omgeving van de Kaasmarkt waar hij uiteraard goed thuis is. Als deze bestemd is voor parkeerplaats, waar moeten de bodediensten clan heen? vraagt hij zich af. Indien men de bodediensten wil plaatren aan de uiterste rand van ae stad, betekent dit veel ongerief, voor expediteurs, winkeliers en grossiers. Men zou goedkoop parkeerrrcimte kunnen krijgen door het plantsoen op de Hooglandse Kerkgracht op te ruimen. Er zou ook veel verbetering kunnen komen door de door braak van de Kaasmarkt naar de Hooglandse Kerkgracht te vol tooien. Men is dan de smalle Koppenhinksteeg kwijt en krijgt meer parkeerruimte langs de blinde muur. De heer Berk raakt tenslotte een bijzonder ceer punt aan. Als het aan hem lag, zou men het Rapenburg moeten dempen: alle hekken en stoe pen weg en een rij bomen in het midden en daartussen parkeergele genheid. Wat een mooie straat zou dat worden! En met deze krasse uitspraak wil len wij de „meningen der Burgerij" besluiten, niet nadat wij hartelijk dank hebben gebracht aan alle in zenders en na een kleine rectificatie aangebracht te hebben in het artikel van de vorige keer. waarin de heer J N. J. Breuring schreef over de mentaliteit van de plannenmakers, die hem groot vertrouwen gaf, maar waarvan de zetter helaas, neutraliteit heeft gemaakt. Reactie op noia B. en W. en adres Oud-Leiden op 't wegenschema Géén Romp-Rapenburg door demping Levendaal OPLOSSING NO. 539 Horizontaal: 1. wak, 3. Rus, 5. bal, 7. Aba, 9. Londen, 11. dl, 12 e.d., 13. oesters, 16 net, 17. esp, 19. uil, 20. dos Vertikaal: 1. web, 2. kilo, 3. raad, 4. stand, 6. allee, 8. Beers, 10. nut, 11. Donau, 14. stel, 15. eend, 18. pas. In verloop van nog geen vijf dagen verschenen in de dagbladen enige belangrijke publicaties over het „IVegenplan" nl. de nota van b. en w. en de verklaring van de vereni ging „Oud Leiden". Het stemt onder getekende tot voldoening, dat beide publicaties, wat de hoofdstrekking van het wegenplan betreft, in grote trekken in overeenstemming zijr met zijn betoog, dat enige weken geleden in ditzelfde blad werd gehouden, en waarvan de conclusie was: „voltooi de buiten-cityring en ge zult zien: de binnen-cityring is overbodig. Dit neemt toch niet weg, dat er in dit plan van de binnen-cityring waardevolle elementen aanwezig zijn, die tot overdenken de moeite waard zijn. Het idee b.v. van een weg te projecteren van de molen „De Valk" langs de Lakenhal en door de Vrouwenkamp naar het hart van de stad, mag men wel als een geniale vondst betitelen. Dit idee toch heeft zeer vele belangrijke voordelen: lo. de verkeersstroom: Station centrum wordt afgeVid van de rou te StationswegSteenstraatBees tenmarkt. 2o.Door de verkeersstroom af te leiden van de richting Rapenburg voorkomt men een aanslag linea rec ta tot demping van dit water. Hoe onmogelijk ook de situatie van dc Turfmarktsbrug thans is, de haast van b. en w. tot het bouwen aldaar van een nieuwe brug is zonder twij fel bedenkelijk te noemen. Men ver speelt daarbij een unieke kans op een geniale stadsverbetering, 'n kans die niet meer terug zal keren! Maar ten aanzien van de „staart" van het Rapenburg (Steenschuur) dreigt niet minder gevaar dan bij „de kop" door demping van Groenhazengracht, welk door alle instanties met klem wordt afgewe zen, dreigt niet minder gevaar. En dat gevaar is aanwezig, als men trots alles de demping van het laatste stukje Levendaal wil doorzetten. Inplaats van een brede brug tegen over de St. Lodewijkskerk te bou wen, zal men gemakkelijk geneigd zijn te opperen: dan maar beter het stukje Steenschuur tussen Gangetje en Groenebrug overkluizen. En daarmede kapt men de „staart" van het Rapenburg. En na het afkappen van de kop (zie boven) blijft er een ,.Romp-Rapenburg" over. Maar liever géén Rapenburg, dan een romp-Rapenburg! Het plan van B. en W., om het zui delijk uiteinde van de Langebrug met een weg langs het Kam. Onnes- laboratorium aansluiting te geven met DoezastraatHerenstraat, geeft aanleiding tot verwonding. Afgezien van de twee scherpe boch ten, die het verkeer rond dit Instituut moet maken (tussen haakjes even hinderlijk als de twee scherpe boch ten aan weerszijden van de Blauw- poortsbrug thans) moet opgemerkt worden, dat het afleiden van het ver keer naar de Herenstraat en verder Op donderdag 19 februari a.s. zal deze beroemde thriller van Graham Greene worden gebracht door de R.K. Zuider toneelkring in het Antonius Clubhuis, onder auspiciën van het R.K. Cultureel Jongeren-Centrum. Aanvang 8 uur. GEM. AANKONDIGING GESLOTEN VERKLARING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Watersteeg met ingang van 16 februari 1959 voor de duur der slopingswerkzaamheden, aldaar, is afgesloten voor het verkeer met mo torrijtuigen op meer dan twee wie len in de richting Nieuwe Rijn. In de nacht van zaterdag op zondag 1 maart aanstaande trek- j ken bedevaartgangers van Lei- j den en omliggende gemeenten X weer naar Amsterdam voor de „Stille Omgang". De gebruike- X lijke algemene ledenvergadering, J die daaraan voorafgaat, wordt I dit jaar dinsdag 17 februari a.s. X t gehouden om acht uui in de Ro- manuszaal te Leiden (achter de Hartebrugkerk). F'atei C. Tijnage] X o.f.m, pastoor van de Hartebrug spreekt dan over. „Stille Om- gang 1959. Waarom?". Alle leden X J van het genootschap én belang- S stellenden zijn van harte wel- kom. geheel in strijd is met de grote lijnen van het wegenplan. Daarom ben ik het eens met het adres van „Oud-Leiden", dat er geen bezwaar in ziet, het verkeer van de Langebrug te leiden door het Van der Werfpark, hoe pijnlijk ook het offer is van het stukje plantsoen in het toch al zo met „groen" misdeelde hart van Leiden. Tenslotte nog een woord over de geprojecteerde weg onmiddellijk ten oosten van de Burcht. Verkeerstech nisch acht ik deze weg op enkele henderden meters afstand van de Hooigracht overbodig, maar uit oogpunt van stadsschoon zou het een een buitengewone verfraaiing zijn, als „Den Burcht", de „schone slaap ster" temidden van een „bos" van huizen, tenminste van éne zijde ein delijk eens aan stad- en landgenoot zot getoond worden. Dan zou de Burcht eindelijk eens het toeristisch object van de eerste orde kunnen worden, waarbij zijn ongetwijfeld recht heeft Mr. H .D. Burgerlijke Stand Geboren :Frederik Martinus zn van F. Vinkestijn en J. Koemans; Jaco-1 bus Johannes zn van J. Siera en M. j van Leeuwen; Gerda dr van J. Krib-J be en J. Smit; Jacobus Cornelis zni van J. W. Schouten en M. M. Glas-| bergen; Josefina Johanna dr van P. van Houten en M. G. Seriese; Johan nes Leonardus zn van G. Schats en C. P. G. Stokhuijzen; Veronica Elisa beth Anna dr van P. Geerlings en R. M. C. Glasbergen: Johannes Hendri- cus Jacobus zn van J. H. J. Verhoe ven en A de Graaf; Johannes zn van D. Meijvogel en J. van Duijn; Reneé Christiaan zn van C. van 't Kruis en M. J. Blüleven; Yvonne dr van L. Ten Hoorn en M. M van den Bos. Ondertrouwd: J. J. H. Scheeren en P. A. M. M. Krekelaar; S. de Boer en B. Scheurwater; A. J. T. van Kerk hof f en J. M. Ekelschot; F. G. J. Kraan en E. G. H. L. Brands; J. J. Oosterhoff en M. E. Hes; A. Vinke- steijn en J. J. Boot; B. P Witsenburg en H. A. Plasmeijer; G. Rump en E. Vertelman; G. Middelkoop en E. S. Filippo. Gehuwd: A. Liera en C. Verheij van Wijk. Overleden: W. J. Hoogeveen 63 jr, man; M. A. Blom 9 maanden, doch ter. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Semie- tische taal- en letterkunde, de heer E. J. van Donzel te Helmond (cum laude); voor het cand. ex. Semie- tische taal- en letterkunde de heer H. de Jong te Alblasserdam; voor het doet. ex. Psychologie de heer J. G. v. d. Sman te Breda; voor het doet. ex. Wijsbegeerte de heer J. D. Smids te Schiedam; voor het cand. ex. Franse taal- en letterkunde de heer C. M. Schuiten te Den Haag; voor het cand. ex. Nederlandse taai en letterkunde de heren C. v. d. Ket terij te Alblasserdam en J. J. Druk ker te Den Haag. Het tentoonstelliugsseizoen der ko- nijnensport is besloten met de jaar lijkse provinciale kamt loensten toon stelling te Ridderkerk. Voor deze show b tond zeer grote belangstelling met een record aantal inzendingen van 335 lieden en voor al de Leidse fokkers, met een inzen ding van 35 stuks, behaalden fraaie successen. Met één punt minder dan de alge meen kampioen streden A. G. v. Leouwen en B. Rutgers resp. met Wener wit en klein Chincilla om de Leidse eer, welke strijd laatstgenoem de in zijn voordeel wist te beslissen met het predikaat fraaiste der kleine rassen. De verdere uitslagen waren: Vlaamse Reus: J. Laman 22 pnt., J. v. Velzen 20 pnt. Groot Chincilla: A. M. v. d. Lee 18 pnt. Wener wit: A. G. v. Leeuwen 23 pnt., J. Rozendaal 21 pnt., E. Heuts- ma 21 pnt. Engelse hangoor: T. van Oosten 19 pnt. Turinger: A. H. Couzijn 17 pnt. Marter, blauw: J. Smit .17 pnt. Rex, zwart en blauw: A. J. v. Zan ten 20 pnt., P. v. Soest 15 pnt. Hollander, blauw: E. Quist 20 pnt. Rus, zwart: L. v. d. Oever 20 pnt. Pool, roodoog: A. J. v. Zanten, 21 pnt. Pool, blauwoog: H. Smit jr 16 pnt. Het kampioenschap in hun klasse werd behaald door: J. Laman, A. v. d. Lee, A. G. v. Leeuwen, T. v. Oos ten, A. Couzijn, J. Smit, A. J. v. Zan ten in blauw en zwart (tevens fraai ste dier kortharige rassen en met Pool, roodoog E. Quist, L. v. d. Oever en B. Rutgers. BIOSCOPEN. De films in de week van 1320 februari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd. Lido; „Vrouwenarts dr Bertram", 18 jaar Luxor: „De tien geboden", alle leeftijden. Trianon: „De dokter van Stalingrad" volwassenen. Rex: „China doll", 14 jaar. (Donderdag: .Bonjour tris- tesse", strikt volwassenen). GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris J. A. Dil te Zoeterwoude is heden geveild: woonhuis met erf en tuin te Leider dorp, Hoofdstraat 31 groot 7.42 are, in bod 17.400, koper: B. J. Huur man te Leiden, q.q. voor: 22.200. Leidse agenda ZATERDAG 14 FEBRUARI Ziekenver. „Ondersteuning zij ons doel", 65ste jaarvergadering. De Burcht, 8 uur nam. „Litteris Sacrum". Voorstelling van „De zonderlinge Mrs Savage"? Leid se Schouwburg, 8 uur nam. ZONDAG 15 FEBRUARI R.K. Instuif Herensingel. Instuif- avond. Zaal Maria Gijzensteeg, 8.15 uur nam. MAANDAG 16 FEBRUARI St. Adelbertvereniging. Forum avond over godsdienstonderwijs. Gulden Vlies, 8.15 uur n.m. Gemeenteraad. Zitting over we genplan. Raadszaal Stadhuis. 2 uur. Kath. Vrouwengilde. Lezing over En.igratie door de heer J. G. M. Bosman, 7.3 uur nam. „Luctor et Emergo", Ver. v. Zeeu wen, Toneelvoorstelling: „De Klom- pe en de Goudvis". De Burcht, 8 uur Expogé. „Over het zien van schil derijen", spr. Jelle Troelstra, De Harmonie, 8 uur nam. Club de Limetz. Lezing met licht beelden over Zuid Italië door ir. A. M Overeynder. Royal, 8.15 u. nam. Leids Acad. Kunstcentrum. Piano recital mevr. Kalam Karijan, Rapen burg 61, 8 uur. nam. K. O.-cursus. Schilderkunst. Rijksprentenkabinet, Kloksteeg. 25, 8 uur nam. DINSDAG 17 FEBRUARI St. Vincentiusveren'ging. H. Mis in Lodewijkskerk, 8.15 v.m. Alg. Le denvergadering 8 uur nam. (plaats niet opgegeven). Mij. voor Toonkunst. Jeugdconcert door Nan Marriman. Stadsgehoor zaal. half drie nam. Oudheidkundige lezing, „Nieuwe opgravingen in Pylos", Rijksmus. v. Oudheden 8 uur nam. K O-film. „Boezemvrienden", St. Antonius-clubhuis, 8 uur nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Toneel groep ,,'t Masker'„Liefdes Doel- eii den", Cantine Doelenkazerne, 8 u. Genootschap v. d. Stille Omgang. Alg. ledenvergadering. „Stille Om gang 1959. Waarom' door pastoor C. Tijnagel o.f.m., Romanuszaal, 8 uur. Modeshow en causerie voor a.s. moeders. Gerzon. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Mij. voor Toonkunst. Zangrecital door Nan Marriman, Stadsgehoor zaal. 8 uur nam. Demonstraties Zelf Schilderen. „Flexa". De Burcht 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling „Informele Kunst" (T/m. 28 febr.). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis" Werkd 10 uur voorm.4 uur nam.; zon- en feesdagen 14 uur nam. (1 tot 16 februari 1959). Lakenhal: „De Grafische". Werkd. 10- 4 uur, 's zondags 14 nam. (tot 2 maart) Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh". Werkd. 104 uur; 's zondags I-t—4 uur nam. (tot 2 maart) Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstellnig „V/at doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Leidsch Academisch Kunstcentrum „Beeldende kunst van Gives", Rapen burg 73 (5 5t./m. 19 febi.). 11 uur v.m.5 uur nam. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 14 February 1859. Leyden De ligting der natio nale militie voor 1859 is be paald op 9402 manschappen, waarvan Zuidholland er 1766 moet leveren. Te Noordwijk heeft de pu blieke aanbesteding plaats ge had van het maken van een grindweg van het station Piet Gijzenbrug door Noordwijk- Binnendoor Katwijk a. d. Rijn naar Wassenaar (Gegund voor f 39.700). VASTENSPIJS „Wanneer ge ophoudt spottend met de vinger naar anderen te wijzen en loze taal te spreken; wanneer ge de hongerige gegeven hebt van uzelf en de bedroefde hebt getroost, dan zal in uw duis ternis een licht opgaan en de nacht waarin ge zit, zal worden als de middag. En voor immer zal de Heer u rust schenken". (Le zing uit de profeet Isaias). Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden *oor Geboorteaankondigingen (Advertentie'* ALPHEN AAN DEN KUN Volleybal. P.S.V.A. I heeft de competitiewedstrijd voor de Nevobo, afd. Leiden tegen L.U.S.V. I (Leidse studenten), vrijdagavond te Leiden gespeeld, met 30 gewonnen. Microfoon gestolen. - De beheerder van het IJsclubgebouw heeft bij de politie aangifte gedaan van de ver missing van een microfoon, behorende bij een bandrecorder Van een in braak is niets gebleken. Het apparaat moet zijn ontvreemd tijdens een van de openstellingen van het clubgebouw in de loop van deze week. BODEGRAVEN Shetland show. Hoewel een der middenstandsgroepen zich afzijdig houdt, is er toch besloten de z.g Snet- landshow toch te laten doorgaan, en wel op de dinsdag van de Najaars- markt en de beide daaxop volgende dagen. De gelegenheid tot deelneme blijft nog steeds open staan d.w.z. tot 20 februari a.s. De show zal bestaan uit 600 m2 showruimte met luifels en TL-ver- lichting. Er komen 50 Shetland ponies, twee gouden koetsen, waarin de gra vin van de show en haar gevolg zul len plaats nemen, een miniatuurtrein, een waterorgel, een showsta) enz. enz. Verbouwing scholen. Binnenkort zal de aanbesteding plaats vinden van de Chr Industrie- en Huishoudschool aan de Nieuwe Markt De nieuwbouw zal bestaan uit 4 leslokalen en een fietsenkelder wordt haaks tegen de voorgevel gebouwd. Ook schijnt spoe dig de goedkeuring te verwachten zijn voor de verbouwing van de open bare school. Schaatswedstrijden. Circa 700 toeschouwers waren aanwezig op de Niewerbrugse ijsbaan om getuige te zijn van de kortebaanwedstrijden, die door de radio waren omgeroepen. 42 rijders zouden vechten om de hoge geldprijzen. Aan de finale kwamen de spannende nummers A. van Adri- chem uit Moordrecht, J. Hagen uit Weesperkarspel, A. v. d. Nagel uit Zwammerdam, Sanders uit Nieuw koop en G. Kastelein uit Driebruggen. Bij de loting trok Adrichem een vrij nummer, zodat Sanders zegevierde over Kastelein. In de volgende Eind- wedstrijden versloeg Adr:chem v. d. Nagel en tenslotte ook Hagen. De prijzen vielen als volgt: 1 A v. Adri chem 190; 2. J. Hagen f 60; 3. v. d. Nagel 40; 4 Sanders 20; 5. Kaste lein 10. Trianon. Wij hebben de ellende van het kampleven van te dichtbij meegemaakt om niet telkens weer ge troffen te worden bij het zien van een film over het lijden van geïnter neerden. „De dokter van Stalingrad" is een film, die een episode laat zien uit een kamp van Duitse krijgsgevan genen, dl na de oorlog nog jaren lang door de Russen werden vast gehouden om als dwangarbeiders dienst te doen. Order hen bevindt zich een hersenspecialist dr. Böhler uit Wurtenberg, die kapitein was in het Duitse leger, dat bij Stalingrad de nederlaag leed. Samen met zijn assistent dr. Sellnow doen zij wat mogelijk is voor de zieke krijgsge vangenen, zelfs met gevaa. voor eigen leven, want het is hun verbo den medische hulp te verlenen. Het ontbreekt hun trouw ns aan de no dige hulpmiddelen, zodat dr. Böhler zelfs een acute blindedarmontsteking moet behandelen met een zakmes. Toch weet de hersenspecialist veel voor zijn medegevangenen te berei ken, als hij het zoontje van de kamp commandant van een hersentumor verlost. Tenopzichte van zijn assistent is hij minder gelukkig; deze jaagt zichzelf in de dood door verliefd te worden op een Russische vrouwelijke dokter, hetgeen hem de haat van de, Russische onder-commandant op de hals haalde. Het is een aangrijpende film, die een vrij objectief beeld geeft van het kampleven met de nodige spanning in -et verhaal. Omwille van de suggestie van een vrije liefde blyve deze film gereserveerd voor volwassenen. Rex. „China Doll" is het verhaal van een romantische iefde, dat zich afspeelt i China. Chinezen zijn ty pische lui, want wie zou het in zijn h-ofd halen ce bedenken, dat men door aan een oude bedelaai wat geld te geven, daarmee tevens diens klein dochter als vrouw koopt? Dat over kwam een Amerikaanse piloot, die met deze affaire danig in zijn maag zat. Maar tenslotte trouwde hij toch met deze „Chinese pop". Hetgeen evenwel z.tet betekende, dat zij ver der lang en gelukkig leefden, want het was oorlog en dan gebeuren er allerlei na^e dingen. Toegankelijk voor personen boven de 14 jaar. Luxor heeft de grootse film „De tien geboden" opnieuw geprolon geerd. Alle leeftijden. Casino begint maandag aan een andere film, nl. „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea", een expeditie film voor 14 jaar en ouder. De film van vandaag en morgen is door de K.F.C. afgekeurd. Lido. In de film „Vrouwenarts dr. Bertram" zien we na lange tijd Willy Birgel weer terug. Hij is veel ouder geworden, maar zijn spel is nog altijd fascinerend en hij v/eet nog immer aan een film gestalte te geven. Ook in deze film, waarin hij ten on rechte beschuldigd wordt van het ernstigste vergrijp, waaraan een dok ter zich schuldig kan maken. Dr. Bertram, vrouwenarts, eerst kort terug uit gevaa genschap, komt in relatie met 'n bekoorlijk jong meisie Zij hechten zich ondanks het leef tijdsverschil steeds meer aan el kander totdat hij van een oude vriendin verneemt, dat het meisje zijn dochter is. Men kent de reactie: verwijdering, achterdocht, afglijden van het meisje, dat zich alieen gela ten en bedrogen vindt. Zeer typerend voert de regisseur* zijn personen door het verdere verhaal en natuurlijk komt er na heel wat verwikkelingen komt het natuurlijk ook hier tot een werkelijk gelukkig einde, als het meisje haar hervonden vader in de armen kan vliegen. Het is een knap gespeelde film met Willy Birgel en Winnie Markus in de hoofdrollen. Gekeurd voor 18 jaar.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2