Vorstelijk Sankt Anton op de ski's®®®®®®®® WITTE KRUIS Slotuitkering 93 cent per 100 kg Nieuwe bril: heel erg snob! MiSTEKE Klavierrecital Marie Thérèse Fourneau WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Benelux in de sneeuw Sankt Anton begint een echt ko ninklijk aspect te krijgen. Vooreerst verzorgt de prinses haar correspon dentie, leest een boek of bladert in een krant die zij elke dag in de dorpsboekhandel haalt. Met de andere toeristen vermaakte Is daar onze prinses Beatrix, die <*e 2ich dinsdag «er met de traditionele carnavalsoptocht op langs de besneeuwde berghellingen skl.a van grotesk gemaskerde en ge- omlaag suist. Prinses Irene wordt op costumeerde skiërs, welke het einde 22 februari verwacht. Vervolgens van feest der zotten betekent, zijn er koning Boudewijn van Bel gië en zijn zuster Charlotte van Luxemburg, die er elke dag op de ski's op uit trekken. Prins Jan van Luxemburg, de echtgenoot van prinses Charlotte, wordt ook op korte termijn te Sankt Anton verwacht, evenals twee prin sessen van Bourbon Parma. Ofschoon het contact tussen de n beide vorstelijke gezelschappen be- billen bezoeken." perkt schijnt te blijven tot toevallige ontmoetingen, zijn beide groepen toch volgens AFP een zelfde avond uit eten geweest in de Tannenhof, het restaurant van Albert Funder, waar een citherspeler voor muzikale verstrooiing zorgt. Prinses Beatrix legt elke dag vele tientallen kilometers op de ski's af. Tegen de middag keert zij naar het hotel terug voor een korte lunch en gaat opnieuw skiën. Na de theetijd Dr. Otto John, het voormalige hoofd van de Westduitse inlichtingen- hofod van de Westduitse inlichtingen, dienst, is dinsdag te Dover de toe gang tot Engeland ontzegd. De En gelse overheid hield John vast als on gewenst vreemdeling en zou hem woensdagochtend vroeg naar het vas teland terugzenden. John zei in een vraaggesprek met de „Daily Express", dat nij zijn vrouw in Londen had Boekbespreking „De geschiedenis oegint mei de Sumeriërs", door prof. Sam. N. Kramer, Nederlands van drs Philo Houwing ten dreigt aiedt WMritand mot (Advertentie) MELKPRIJSGARANTIE '57-'58 De minister van landbouw, visserij tieprijs zou volledig zijn uitgekeerd, en voedselvoorziening a.i. beeft be paald, dat de melkprijsgarantie 1957/ 1F.58 financieel zal worden afgewik keld door een slotuitkering van 93 cent per 100 kg over alle afgeleverde melk. De vastgestelde garantieprijs be droeg 28.90 per 100 kg melk met 3,7% vet, geldende voor een hoeveel- Cate. Uitg. Sijthoff," Lei-heid van 5,18 miljard kg melk. Zoals den. men weet, was de beperking van de garantie tot een hoeveelheid melk in- Omtrent het bestaan van het oude gevoerd met het oog op 3e beperkte volk der Sumeriërs was honderd jaar (afzetmogelijkheden op de zuivelmarkt. geleden nog niets bekend. Door vele opgravingen en onderzoekingen ech ter is de wetenschap de laatste tijd zoveel te weten gekomen van dit volk, dat ongeveer 4000 jaar voor Chr. Mesopotamië binnentrok, dat men er thans meer van af weet dan van tal Het productschap voor zuivel be rekende de netto-opbrengst van alle afgeleverde melk op 21,035 per 100 kg. Hierbij is o.m. rekening gehouden met een eventueel verlies op de n o g aanwezige, niet verkochte regerings- andere Oosterse volken. Uit dit voorraden zuivelproducten. Het ver gedegen werk van prof. Kramer schtl tussen netto-opbrengst en garan- blijkt, welke invloed de Sumeriërs hebben gehad, zowel religieus en cul tureel, voordat zij door de Babylo- niërs en Assyriërs werden verdron gen. De (vertaalde) titel is ontleend aan de vermelding in het werk van verscheidene „eerstelingen" in de ge schiedenis der mensheid, b.v. het eer ste liefdesgedicht, de eerste scholen, de eerste boerenalmanak en zelfs de eerste zenuwoorlog. Ook voor niet- archeologen zal deze boeiende stof een zeer interessante openbaring zijn. „Geschiedenis van Neder land in de jaren 18131850", door prof. dr L. G. J. Ver berne. Uitg. Het Spec trum, UtreCht-Antwerpen. Dit in twee deeltjes verschenen overzicht van het bëgin van het Ko ninkrijk der Nederlanden is het ge degen werk 'van prof. Verberne, die een kenner bij uitstek is van de ge schiedenis van ons land in de vorige eeuw. Hetgeen hem in dit tijdperk zo sterk aantrok was onze nationale -bewustwording en de herleving van enze volkskracht, die zich aankondig de in de figuur van Karei van Ho- gendorp, over wiens figuur hij zijn proefschrift schreef. Hij tekent de periode 18131850 als de opgang naar de voltooiing van de moderne staat welke opgang een sluitstuk vond in de grondw van 1848. Alle aspecten van onze samenleving, in het bijzon der handel, scheepvaart, verkeer, in dustrie, sociale structuur en agrari sche bedrijvigheid, worden door prof. Verberne deskundig en bovendien prettig leesbaar behandeld. „De ring van de koningin", door H. Rider Haggard. Bel-pockets. Uitg. De Bron N.V., Amstelveen. Een ouderwets spannend boek, zou den we willen zeggen bij ons oordeel over dit fantastische verhaal uit het noorden van Centraal Afrika door de befaamde schrijver Rider Haggard. Op de kaft aan de achterzijde van het boekje staat te lezen, dat iedereen, die vroeger Karl May heeft verslon den, met dezelfde rode oren de avon turen zal lezen van de knappe konin gin Maqueda, het Kind van Konin gen, een regelrechte afstammelinge van de koningin van Sheba en koning Salomon. We vinden, dat dit geens zins overdreven is. De trant van schreven en vooral het geheimzinni ge onderwerp hebben veel van de ro mantiek van Karl May weg. De dra matis personae zijn kostelijk en de ernst van de zaak, waarbij de dood niet zelden gevaarlijk om het hoekje komt loeren, wordt afgewisseld met een fijn soort bedekte humor. Een zeer genietbaar boek. „Waar is Laila?", door Char lotte Armstrong. Bel-poc kets. Uitgeverij De Bron N.V. Amstelveen. Een spannende crime-story, waarin het toeval een grote rol meespeelt. Laila Breen is een jong, schatrijk meisje en daarenboven nog geweldig knap. Als erfgename staat haar een fortuin te wachten en het toeval wil, dat zij een neef heeft, die veel geld nodig heeft; hij zou zelfs een kwart miljoen dollar krijgen indien Laila zou sterven. Een tweede toéval brengt de grote spanning aan het ver haal. Laila krijgt op zekere dag, zon der dat zij er erg in heeft, een hoe veelheid dodelijk vergif naar binnen en als zij niet onmiddellijk wordt be handeld zal dit binnen 24 uur haar leven kosten. Laila is zich van dit al les niet bewust, maar neef Clive Breen des te meer. Hij tracht Laila 24 uur van de bewoonde wereld af te zonderen, zodat niets haar dood meer in de weg staat. Of dit alles van een leien dakje gaat zullen wij u niet verklappen. indien de melkproductie de 5.18 mil jard kg niet had overschreden. Dit is wel het geval: er werd echter 300 mil joen melk méér afgeleverd, nl. 5,483 miljard kg. Om redenen van praktische aard wordt het voor de melkprijsgarantie uit het Landbouw-Egalisatiefords be schikbare bedrag ven 470,5 miljoen gulden omgeslagen over 5,483 miljard kg. Elke veehouder zal een toeslag van 7,43 per 100 kg mglk ontvangen over alle afgeleverde melk. Reeds zijn voorlopige betalingen gedaan van 6.50 per 100 kg, zodat er dus nog over blijft te betalen een bedrag van 93 cent per 100 kg over alle melk. Het productschap voor zuivel zal de uitbetaling zo regelen, dat de zui velfabrieken aan het begin van de volgende week over de gelden ter doorbetaling aan de veehouders kun nen beschikken. PRODUCTSCHAP EN ZUIVELBUREAU. Over het bestuur van de stichting „Het Ned. Zuivelbureau" is in de be stuursvergadering van het product schap voor zuivel uitvoerig gepraat. Het zuivelbureau is indertijd ge sticht door organisaties van zuivel- producenten, vertegenwoordigd in het bestuur van het oude bedrijfschap voor zuivel, waarin geen werknemers zitting hadden. Het (propagandabu- reau) zuivelbureau wordt thans, ge financierd door bijdragen van het tegenwoordige produktschap voor zuivel, waarin de werknemers-be- drijfsgenoten wel bestuursfuncties hebben. Nu herziening van de statuten van de stichting aan de orde is, besloot na ampele discussie het produktschap- bestuur met 9 tegen 7 stemmen de voorgestelde wijziging niet goed te keuren. Aan de samenstellende onderne mersorganisaties in de stichting en de werkgeversorganisaties wordt hier- j mee de wenk gegeven om In het be-1 stuur van de stichting een redelijke i vertegenwoordiging van de b.edrijfs-J genoten-werknemers op te nemen. Men moet hiertoe echter op organi satie-niveau overleg kunnen plegen. Vannacht zijn op de route Leeuwar- den-Apeldoorn uit een vrachtauto, waarmee de attributen van de Hoofd stadoperette worden vervoerd, door het openslaan van een deur de parti turen van de operette „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" uit de wagen ge slingerd. Het gezelschap, dat van avond in Apeldoorn deze operette moet uitvoeren, is door dit verlies zeer gedupeerd. Tegen het middaguur was nog geen melding over het vin den van de onmisbare partituren ont vangen. Het doorgaan van de eerste vastgestelde uitvoering hangt van de tijding „terug ontvangen" af. Attentie: „U nadert een uitsmijt er!" „Elbrlch", door Y. Poortin- ga. Bel-pockets. Uitg. De Bron N.V., Amstelveen. De met de Gysbert Japicx-prijs be kroonde roman is een brok realisme gesitueerd in de historische sfeer aan het begin van de tachtigjarige oorlog. Raak maar niet stotend is hier een conflict aan de orde tussen een Frie se edelman Alef van Aylva en een trotse, doch edele vrouw Elbrich. De edelman Alef vertelt hier in een zich zelf niet sparende ontboezeming hoe hij zijn vrouw heeft gekrenkt en ver raden. Hij wijt dit aan een grote ka rakterfout, die hun beider levens, die in grote harmonie in het begin sa mengingen, heeft verwoest. Het lot heeft aan hem grote eisen gesteld, waaraan hij niet heeft kunnen vol doen. Pas op zijn sterfbed voelt hij, dat hij rijp was geworden, toen het te laat was om zijn fouten goed te maken. Deze bekentenissen zullen i niet nalaten indruk te maken op wie in dergelijke situaties onderschei dingsvermogen bezit. „De geheime passagier", door Geoffrey Household. Bel- pockets. Uitg. De Bron N.V., Amstelveen. Claudio Wolferstan, een in Ecuador geboren Engelsman, krijgt van zijn stervende vader opdracht, na diens dood in Engeland het familiefortuin te gaan zoeken dat ergens in een schoorsteen van het oude familie-bui ten verborgen zou zijn. Op typisch Engelse manier gaat Claudio als een geheime passagier te werk. Hij komt op het oude landgoed, maar gaat niet gewoon naar binnen door de voor deur, maar als geveltourist. Als hij dan belandt in de kamer van een vrouwelijke atoomgeleerde niet iets alledaags dus begint de ellende pas goed. Claudio raakt er zelfs door in de Londense Tower, waar zich de zonderlingste en geestigste avonturen afspelen. Een gezellig boekje om de winterse avonduren mee door te brengen. Langs de rijksweg UtrechtDen Bosch zijn thans verkeersborden ge plaatst, zoals die ook langs d egrote autowegen in Duitsland staan om de automobilisten erop attent te maken, dat zij een weg-restaurant met benzinepomp naderen. De foto toont een van deze voor Nederland nieuwe borden. Deze foto toont een van de laatste nieuwtjes op het gebied van brillen. De bril, welke is ontworpen door Joy Ricardo in Londen, wordt hier gedragen door het model Roma Fairley. De naam is „Tres Snob", het materiaal is schildpad. BEDORVEN VLEES „Iedere burger in Leiden, die een pakje bedorven vlees heeft, zou volgens deze verordening verplicht zijn, het gemeentelijk slachthuis op te bellen om het af te laten halen." Aldus het raadslid, mr. J. van den Poel, gistermiddag in de zit ting van de Leidse raad. Hij con stateerde dit naar aanleiding van de voorgestelde verordening met regels over „de destructie van ondeugdelijk materiaal van dier lijke herkomst". Dat is niet de schuld van Leiden, maar van de wet zelf, die hier een leemte ver toont. Is het niet beter de wetgever op dit gemis attent te maken? En wethouder mr. J. Drijber gaf hem gelijk. Het is duidelijk dat de wetgever het oog heeft gehad op slagers met bedorven koeien, varkens of schapen. MEER RUST OP SOESTERBERG. Thans is besloten, zo deelt de lucht machtvoorlichtingsdienst ons mede, dat het „700 squadron" van de Kon. Luchtmacht met ingang van 1 april a.s. zal worden verplaatst van de vliegbasis Soesterberg naar de vlieg- bisis Twenthe. Deze verplaatsing, waardoor een betere verdeling van de squadrons over de vliegvelden wordt verkregen, was reeds geruime tijd in voorbereiding. Zij kan thans tot uit voering worden gebracht nu bepaalde voorzieningen voltooid zijn die ver band houden met de komst van dit met North American f 86 k „Sabre"- straaljagers uitgeruste squadron op de vliegbasis Twenthe. STAARTJE VAN JUBILEUM ROTOGRAVURE Tot besluit van de viering van het veertigjarig jubileum van de direc teur der N.V. Nederlandse Rotogra vure Maatschappij te Leiden, de heer J. C. Stafleu zijn de personeelsleden met hun echtgenoten, ongeveer 800 personen, uitgenodigd voor een voor stelling van circus Strassburger in Carré te Amsterdam. Om zeven uur stonden bij molen De Valk de Cebuto-bussen gereed. Enige minuten na acht uur arriveer de men in de beste stemming op de Amstel te Amsterdam, waar een ge hele voorstelling van het circus was afgehuurd. Na een welkomstwoord door mr F. C. H. Coebergh, directeur, in het bij zonder tot de jubilerende oudste di recteur en zijn familie, werd een vlot programma afgewerkt. Men zag de gebruikelijke paarden-nummers, dres suur van pony's, lama's, zebra's en niet te vergeten de vijf leeuwen, die geregeerd werden door mejuffrouw Carda. Een van de aardigste num mers was het optreden van de Spaan se clowns Los Rudie Llata, die kos telijke kolder gaven begeleid met welluidende muziek. Aan het slot betraden ook nog enige levensgrote olifanten de piste. Elly BelliStrassburger overhandig de de heer Stafleu bloemen. De rit terug naar Leiden nam geruime tijd in beslag door de gladde wegen. Het was kwart over een voor men molen De Valk weer bereikt had. RflET HAAR OPTREDEN van gis- teravond voor de Kunstkring heeft de Franse pianiste Marie Thérèse Fourneau blijk gegeven van goed gefundeerd instrumentalisme muzikale talenten. Wat men allereerst te horen kreeg was Schumann's „Faschingschwank aus Wien", waar mede zij blijk gaf van belangstelling voor het minder gespeelde repertoire, waarvan de werken toch tot de mees terstukken behoren. De aanslag is voortreffelijk; linker en rechterhand zijn gelijkwaardig ontwikkeld, het passagespel fijn geacheveerd. Zeer nauwkeurig is haar pedaalspel. Zij heeft een levendige voordracht en groot respect voor compositie en in strument. Schumann's werk met zijn velerlei contrasten speelde zij poëtisch, maar in haar opvattingen: Frans verklankt. Hierna ging zij over tot Chopin, wiens onuitputtelijke facetten in melodiek, harmonie en rythme zij terdege schijnt bestudeerd te heb ben. De Barcarole op: 60 stelt hoge eisen aan voordracht en aanslag De rhythmiek in de linkerhand gaf een mooi doorzichtig relief aan de uit gezongen melodiek. Fel en onstuimig speelt zij het ernstige le Scherzo in b kl. t., een werk, dat wij voor een vrouwelijke pianiste feitelijk te zwaar vinden; boeiend speelt zij de cantilenes, met voorname muzikali teit. Opvallend mooi, welhaast subliem vertolkte zij de nocturne no. 1 in bes kl. t l^TA DE PAUZE: César Franck, Ra- vel en Debussy. Prélude, Choral et Fugue (1884) schreef Franck voor klavier. De meester schreef twee dergelijke werken; uniek in hun soort, groots van op- en uitbouw. Zij heeft ingetogen en met veel eenvoud gespeeld, maar aan diepgang misten wy wel een en ander. Een enkele misslag daargelaten, is zij zeer zeker verheven boven het gewone techni sche niveau, en aldus vertolkte zij een van de meest bewogen werken voor klavier, die avel schreef: diens Sonatine. Tenslotte de 3 Préludes van Debussy. Improvisatorisch van type, prachtig van stemming en subtiel van verbeelding zijn deze schilderingen. Grandioos heeft Debussy de moge lijkheden van het insrument verrijkt en uitgebreid. Intelligent, (want dat moet de vertolker zijn) heeft zij de drie moeilijke werken: Les Collines d'Anacapri, La Terrasse des Audien ces du Clair de Lune, en Feux d'Arti- fice gespeeld, met veel raffinement in pedaalspel. Zij heeft getoond in staat te zijn, de muzikale gedachten- gang onafgebroken te doen voort gaan. Als men dan hoort, dat de soliste van deze avond zich ziek gevoelde door de alom heersende griep, die ook haar gegrepen heeft, dan moet men de grootste bewondering hebben voor haar concentratie en vitaal tem perament. Alzo is zij, zonder voor behoud, enthousiast gehuldigd waar na zij met de gebruikelijke toegiften afscheid nam. J. KORTMANN

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8