Fur Smokkelaars stopten boter in zijwanden en spatborden Tante Pos gaat een blokje om Spaanse furie "AKKERTJES" De hoogvlieger vloog niet hoog genoeg Hoe komt een dierentuin de winter door Valse radio-signalen Ongeregeldheden in Irak WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 WILDE EEND OP TEXEL. I In Waalenburg op Texel is gister middag een wilde eend met 5 jongen (waargenomen. Dit is uitzonderlijk vroeg omdat deze vogels normaal nooit eerder dan eind februari gaan broeden en de eieren 26 dagen later opengaan. Gezien de weersomstan digheden, alle sloten zijn dichtgevro ren, e n het feit, dat wilde katten en j andere roofzuchtige dieren dag en nacht op het pad zijn, is het dan ook zeer de vraag of er iets van dit quin- tét zal terecht komen. Miss Abel Oliver (foto) is al 35 jaar postbode in het Engelse plaatsje Punnetstown. In weer en wind legt zij zes maal in de week, ruim twintig kilometer per dag af. Een radio-omroep in New York heeft haar nu uit genodigd om in een radioserie voor de microfoon haar levensgeschiedenis te vertellen. In Tilburg is dezer dagen 'n grote smokkelbende zo goed als opgerold. Deze bende moet de laatste 4 maan den tussen 100.000 en 200.000 kilo boter in auto's met geheime berg plaatsen vervoerd hebben. Een tien tal verdachten zijn bekend, die in op dracht van twee kooplieden, de ge broeders P., ritten tussen België en Nederland in gehuurde wagens maak ten. Zij kregen meer dan 50 gulden per rit. Van de bij de smokkel betrokken auto-s zijn er twee in beslag genomen. Voorts staat vast, dat de smokkelaars voor de uitoefening van hun bedrijf gebruik maakten van auto's uit Rot terdam, Breda en Amsterdam. De smokkel is aan het licht getre den toen 19 januari aan de grens ten zuiden van Tilburg 2 Opel-Rekords gevisiteerd werden. Het bleek dat de wagens 100 kilo boter in de spatbor den en 50 kilo in de zijwanden ver voerden. Van de ongeveer 10 perso nen die in verband met deze affaire werden aangehouden, bevinden zich nog twee achter slot en grendel. De overigen werden na verhoor vrijge laten. Alle betrokkenen kwamen uit HAAGSE POLITIERECHTER. C ONC U RRENTIENIJ D. „We moeten hier maar een peda gogische straf apleggen", meende de officier van justitie bij de Haagse Po litierechter en hij vorderde vijfen twintig gulden boete of vijf dagen en een maand voorwaardelijke gevange nisstraf tegen een 55-jarigë tuinman uit Wassenaar, met de bepaling, dat deze verdachte de door hem aange richte schade vóór 1 mei a.s. zal ver goeden. In mei vorig jaar had de tuinman met een onkruidmiddel de tuin van zijn buurman bestrooid, waardoor deze ernstige schade kreeg aan zijn bolbloemen. Aanvankelijk was deze schade getaxeerd op vijf honderd gulden, maar later was het nog meegevallen en uiteindelijk was de schade becijferd op tweehonderd- vijftig gulden. Hiervan had de ver dachte inmiddels al honderddertig gulden vergoed. „Ik kan me niet voorstellen hoe iemand die van bloembollen houdt, uit concurrentie- nijd bewust bloembollen van een an der vernielt", zei de rechter. De ver dachte betoogde, dat hij overspannen was geweest en hij noemde het een wanhoopsdaad. Daar de schade aan de tulpen- en hyacinthenbedden achteraf nog meeviel, had de buur man nog moeite gedaan de zaak weer in te trekken. „Ik vind het een min derwaardige streek van me", zei ver dachte schuldbewust. Hij werd over eenkomstig de eis veroordeeld. In het Deense rampenfonds voor nabestaanden van de 95 opvarenden van de „Hans Hedtoft", die na een botsing met een ijsberg bij Groenland is vergaan, is tot dusver ruim één miljoen kronen (circa een half mil joen gulden) gestort. Tengevolge van een ontploffing ln een steenkoolmijn te Forbracht, in het Franse departement Moezel, zijn vijf arbeiders twee Fransen, twee Duitsers en een Italiaan om het leven gekomen. Tilburg of de omgeving van deze stad. Een aantal gezochte figuren is nog voortvluchtig, doch de justitie kan niet meedelen of er een vermoeden bestaat omtrent hun verblijfplaats. DE NIEUWE INTERNUNTIUS. Naar wij vernemen, zal de nieuwe internuntius in Nederland, mgr. Giu seppe Beltrami, op zijn vroegst eind april in ons land verwacht kunnen worden. Het is zelfs nog niet bekend, wan neer hij zijn huidige standplaats, Beiroet in Libanon, zal verlaten, om dat hij eerst de nog lopende zaken moet afwikkelen. Bovendien zal mgr. Beltramia daar na nog een maand in Rome verblij ven, waar hij o.m. zal worden ge ïnstrueerd over de taak, die hem hier te lande wacht. Madrid is acht dagen in de ban ge weest van een sensationeel proces dat al „het proces van deze eeuw" is gedoopt tegen een rijke Span jaard, die vier mensen vermoordde om een beleende diamanten ring en een brief terug te krijgen, die hem geschreven zou zijn door een En gelse. De Spanjaard is dinsdag ter dood veroordeeld. t Een en ander zou zich als volgt hebben afgespeeld: De vrouw in kwestie schreef de Spanjaard een brief met het verzoek de ring waarvan de waarde geschat wordt op circa 12.700 gudlen uit de lom merd terug te halen. De man gaf de brief aan de pand jesbaas. Toen hij niet gauw genoeg antwoord kreeg, ging hij naar de woning van de pandjesbaas en schoot deze neer, omdat hij de brief niet te rugkreeg. Daarop ging de Spanjaard naar de keuken en vermoordde het dienst meisje met een mes. Even later kwam de vrouw van de pandjesbaas naar huis. De Spanjaard gaf zich uit voor belastinginspecteur en ging gezellig met haar zitten luis teren naar de radio. Na een tijdje kreeg de vrouw echter achterdocht. Hij bemerkte dit en knalde haar zonder meer neer. Twee dagen later ging de man die door zijn verdedigers een psycho paat genoemd werd naar de lom merd, waar de ring bewaard werd en schoot de compagnon van pandjesbaas dood. De aardverschuiving bij Sion Het Zwitserse gehucht Herbrig- gen, dat door een grote aardver schuiving wordt bedreigd, was dins- Hebt U nóg AkkertjesIn hu Ie Zorg dat U altijd "Akkertjes" bij de hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet - die geniepige griepbacillen mogen geen kans krijgen! Een "Akkertje" in water zacht laten worden - doorslikken - het ge neeskrachtige micro-poeder lost snel en zacht op zonder nadeel voor maag, hart en nieren. Zo be strijdt een "Akkertje" Uw griep! flitsen uw klachten weg! (Advertentie) Te St. Moritz in Zwitserland worden de wereldkamp ioenschappen bobsleeën gehouden. De foto toont de Italianen Sergio Zardini en Luciano Alberti, die na de eerste dag de leiding hadden in het algemeen klasse ment. Zij verbeterden tevens het baanrecord. Ongeacht de temperatuur moeten bijna alle dieren een luchtje scheppen. Eendags aapje achter de kachel (van onze verslaggever) RHENEN (P P) - „De temperatuur doet eigenlijk weinig ter zake, wanneer het maar droog, goed weer is, dan kunnen bijna alle dieren elke dag een poosje naar buiten", vertelt ons de heer B. J. D. Mulder van Ouwehands Dierenpark. Het schitterende dierenpark ligt nu in het hartje van de winter stil en verlaten in zijn winterse tooi en wij zijn er eens een kijkje gaan nemen om te zien hoe de levende have nu eigen lijk de tijd van sneeuw en ijs doorkomt. Oh ja, 's zomers is er volop bezoek, de temperaturen zijn redelijk en alle dieren kunnen in de buitenverblijven. Maar 's winters, hoe gaat het dan? We wandelen samen met de heer Mulder en de heer Radema, chef opzichter, door het uitgestrekte park. Het blijkt wel mee te vallen, 's Winters is er slechts heel weinig bezoek en heeft ieder de handen vrij om de dieren te verzorgen en dat is maar goed ook, want de winter vèrgt meer dan de zomer van de verzorgers. Slechts een klein deel van de dieren is de gehele dag buiten en het zijn voornamelijk de runderen die wel tegen een stootje kunnen en een behoorlijke beharing hebben, zoals de kameel in wintervacht, de lama'sj de guanaco's, de zwaar behaarde bison en zo meer. Uitgelaten olifanten. DE ANDERE DIEREN en zeker de tropische en subtropische dieren hebben verwarmde winterverblijven, maar als het weer het maar even xoelaat niet vochtig en liefst wat zon gaan ze elke dag een poosje naar buiten. De temperatuur speelt dan vrijwel geen rol, want ook de dieren uit warme landen kunnen heel wat kou verdragen zonder na delige gevolgen te ondervinden. De olifanten bijvoorbeeld genieten in de sneeuw en zijn uitgelaten, maar ze mogen niet langer dan een uur tje buiten. De roofdieren, zoals leeuwen, tijgers en panters gaan ook naar buiten als het kan. Zij worden ech ter goed in de gaten gehouden. Zo lang ze in beweging zijn is het goed, maar wanneer ze gaan liggen, moe ten ze naar binnen. De ijsberen zijn in hun element, die genieten van hun wintertje, evenals de zeeleeuwen, die vrolijk plassen en ploeteren in het ijskoude water. Als het bevriest, wordt het ijs door de verzorgers stuk gesla gen en mocht het al te bar worden, dan gaan ze in het verwarmde nijl paardenbassin, dat niet bevriest. De nijlpaarden zelf hebben een tweede bassin binnen en komen niet buiten in de winter. Sneeuw is de grootste vijand. NATUURLIJK is de vorst on prettig schuiven vriezen vast en moeten worden ontdooid, het drink- I water van de dieren bevriest en1 moet elk uur worden gecontroleerd. Maar sneeuw is toch wel de! ergste vijand. Het gehele park is na een flinke sneeuwbui onder een wit kleed bedolven. De paden zijn onberijdbaar en moeilijk begaanbaar1 en moeten zo snel mogelijk sneeuw- i vrij gemaakt worden, mede voor het transport van voedsel, hooi en der gelijke. Op de gazen bovenkanten van veel kooien liggen pakken sneeuw,, die het gaas doorbuigen en bij eventueel smelten de kooien drijf nat maken. Ook dat moet verwijderd wor den, kortom er is in het hartje van de winter heel erg veel te doen in zo'n dierenpark, zodat alle man kracht gebruikt moet worden om alles bij te houden, want niet alleen het park, maar ook de dieren vra- I gen meer verzorging dan ln de zo mer. Geboorten in hartje winter. DE NATUUR gaat inmiddels rus tig haar gang ook al is het koud. Bij verschillende dieren vinden er geboorten plaats. Bij de bruine be ren kwam, evenals bij de lama's en de apen, een jong ter wereld. Een Zuidamerikaanse spinaap kreeg een kleintje, dat zij verstoot te. Een en ander was vrij onge merkt gegaan, zodat de heer Rade- ma nog maar Juist bijtijds kwam om het pasgeboren aapje te redden. De moeder bekommerde er zich niet om en het kleine diertje was geheel verstijfd van kou. Zo snel mogelijk nam de op zichter het vondelingetje mee naar zijn woning, waar zijn vrouw, die meer van dergelijke zaken bij de hand heeft gehad, er wel raad mee wist. De apenbaby werd in een warm doekje gewonden en kwam weldra weer bij. Toen werd het in een doos met een omzwachtelde warme kruik achter de kachel ge legd en mevrouw Radema gaf het diertje wat lauw water. Met een pipetje werd de vloeistof in het bekje gegoten. Bij ons bezoek was het aapje één dag oud en kreeg voor het eerst wat verdunde melk te drinken. „Het blijft een gok of we het red den," was de mening van mevrouw Radema. „want het diertje mist de moedermelk, die juist in de eerste tijd zo ontzettend belangrijk is. Maar we kunnen niet meer dan ons best doen en hopen dat we het groot Het één dag oude spinaapje wordt met een pipetje ge voerd. Guanacojong met moeder in de sneeuw. Zij kunnen wel tegen de koude met hun dik ke pelsjas aan. Pleegmoeder Plato. NU, DAT WETEN WE WEL, want even voor ons bezoek aan huize Radema zagen we in de ver warmde apenverblijven de kleine éénjarige mantelbaviaan Joepie, on der de hoede van zijn pleegmoeder, de chimpansee Plato, die ook door mevrouw Radema is grootgebracht. Geen moeite, geen zorg en kosten zijn de mensen van Ouwehand te veel om hun dieren door de winter te helpen en vooral de kleintjes krijgen biezondere aandacht. „Toch zullen we blij zijn wan neer de lente in aantocht is en de zon in kracht toeneemt, dan is deze winter ook weer achter de rug en gaan mensen en dieren een gunsti ger jaargetijde tegemoet", klinkt het naast ons. Toch moet ons iets van het hart en wel dit's zomers bezoeken ve len de dierenparken, maar in de winter komen slechts enkelen. Wij brachten een bezoek in hartje winter en hebben er geen spijt van, want een dierenpark in deze tijd van het jaar heeft zijn aparte bekoring. Het is er zo rustig en stil, veel dieren zijn in de winter op zijn mooist door hun natuurlijk winter- kleed en de dierenverzorgers zijn nu in'staat om u iets meer over hun dieren te vertellen, waarvoor anders weinig gelegenheid is. Zo'n bezoek in de winter kun nen wij stellig aanbevelen. fNadruk verboden) dagavond geheel verlaten. Volgens de politie van de naburige plaats Sion kan de aardmassa ieder ogen blik van de berghelling der Nadel- horn naar beneden komen en het dorpje bedelven. Het is echter ook mogelijk dat pas de lenteregens de bevroren massa in beweging zullen brengen. Wacht posten met jachthoorns houden de gehele dag de wacht over het enkel spoortje, dat het wintersportcentrum Zermatt door de bedreigde vallei met 'de buitenwereld verbindt. President Eisenhower heeft de in druk dat sommige van de Amerikaan se vliegtuigen die de laatse tijd aan de andere zijde van het IJzeren Gor den terecht zijn gekomen daarheen zijn gelokt met valse radiosignalen. Hij deelde hierover gisteren in zijn persconferentie mede aat de bestuur ders van Amerikaanse militaire vliegtuigen de strenge opdracht heb ben voor overschrijding van het IJzeren Gordijn op te passen. Eisenhower sprak zeer beslist te gen dat de bestuurders van de toe stellen van de Amerikaanse lucht macht die aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn verzeilden op dracht zouden heben gehad inciden ten uit te lokken of de luchtverde diging van de communistische lan den op de proef te stellen. Het was wel eens voorgekomen dat Amerikaanse yliegtuigen bij slecht weer of door navigatiefouten over het IJzeren Gordijn waren gevlogen. Volgens onbevestigde berichten, die uit Beiroet in Cairo zijn ontvangen, is de Iraakse soevereiniteitsraad ont bonden en zouden in Mosoel en Basra ongeregeldheden zijn uitgebroken na betogingen van aanhangers der minis ters, die de vorige week zijn afgetre den.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7