Agent J. A. Pierik stelde vast, dat het Leidse stadhuis in lichterlaaie stond Onmogelijke iaak voor de brandweer Extra geur extra smaak! Waarschuwing tegen verslapping in zaken van defensie Motie voor verkorting arbeidstijd verworpen WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 30 Jaar geleden: Droeve herinnering op 12 februari XJET STADHUIS IN LICHTERLAAIE", dat was de eenvoudige nuchtere mededeling die op 12 februari 1929 door agent J. A. Pierik gedaan werd. Onder de lezers zullei} ongetwijfeld vele Leidenaars zijn, die zich deze voor het 16e eeuwse Raadhuis rampzalige nacht herinneren. Het was te omstreeks 4.15 uur, dat de agent van politie Pierik tijdens zijn nachtronde door het gebouw bemerkte, dat er in een kast op de afdeling Rekenkamer-Pensioen aan de Vismarktzijde brand was uitgebroken, vermoedelijk doordat een balk boven een pijp van de kachel was gaan schroeien. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer en trachtte daarna zelf het vuur te Stuiten. Dat bleek echter niet meer mogelijk, omdat het vuur reeds dadelijk, mede door de droogte van het hout, een enorme uitbreiding had aangenomen en een verstikkende rook ver spreidde. Pierik moest later nagenoeg bewusteloos aan de Eerste Hulpdienst overgegeven worden. ONMOGELIJKE TAAK ONMIDDELLIJK NA HET GROOT ALARM was de Leidse Brandweer ter plaatse, maar zij stond, dat kon een leek zelfs bekijken, voor een hopeloze taak. De 15 gr. vorst van die nacht deden de spuiten bevriezen, men kon de verkleumde handen niet gebruiken bij het aankoppelen der verschillende slangen en af sluitstukken. Grote stagnatie ontstond met het ontdooien van dit onontbeerlijk materiaal. Men gebruikte hiervoor spiritus branders en de kachels van omwonenden. Burgemeester A. v. d. Sande Bakhuyzen en brandweercommandant P. J. Verhoog aar zelden niet de brandweer van Den Haag alsmede van de omlig gende gemeenten te hulp te roepen. Een uur na het uitbreken van de brand was Den Haag present met twee motorsp.uiten, elk met een capaciteit van 18-00 liter water per uur. De mannen arriveerden in dekens gewikkeld. HET MOET EEN ONTZETTEND machtig en tevens tragisch schouwspel geweest zijn, daar temidden van het nachtelijk duister het stadhuis van onze oude Sleutelstad te zien branden in de vrieskou. Als levende ijskegels liepen de brandweerlieden, inmiddels aangevuld met die van Oegstgeest en Voorschoten, rond in de felrode gloed van het allesverslindende vuur. Bran dende stukken hout en papier vlogen tot zelfs aan de Witte Singel. Van alle woningen aan de overzijde sprongen geleidelijk de ruiten. De Haagse brandweer opereerde aan de Breestraat waar de woning van concierge Bey reeds een prooi der vlammen was. De Leidse brandweer bestreed het vuur aan de Maarsman- steeg en vanaf het dak van de fa. Schlatmann. Verschillende brandweerlieden en politieagenten werden door ijzige koude be vangen. Tegen half negen was het direkte gevaar voor uitbreiding geweken. DIEZELFDE DAG NOG kwam de gemeenteraad in spoedverga dering bijeen en kon burgemeestèr v. d. Sande Bakhuyzen een eerste droeve balans opmaken. De Leidse Universiteit had de prachtige Senaatskamer gastvrij voor de dakloze gemeenteraad beschikbaar gesteld. Er werd maar een punt behandeld: De Ramp. Het Stadhuis was voor 1 miljoen gulden verzekerd. Van de complexen en zijn waardevolle inhoud was praktisch alles verbrand: de raadzaal en andere zalen met hun prachtige gobelins, fraaie schoorstenen en schilderijen, alles wat op schrift en papier stondweg. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat de ouderwetse kachelverwarming in 1930 vervangen zou worden door centrale verwarming. O ,P 12 FEBRUARI is het 30 jaar geleden, dat het stadhuis is afgebrand. Er is niets van gespaard gebleven dan een gedeelte van de voorgevel, welke, ingrijpend gerestaureerd, de nieuwbouw met het verleden verbindt. Over de herbouw van het raadhuis verschilde men van mening. Een categorie wilde het nieuwe Stadhuis in een moderne, kubisti sche vorm gieten en zo tonen waartoe het hedendaagse geslacht in staat is, een andere categorie wilde de oude bouwstijl copieëren. Men is met veel moeite tot een compromis gekomen, dat thans het stadhuis van Leiden is. R. V. De oude toren. En dit was de zaal waarin de vroede vaderen vóór de brand hun besluiten namen: een monumentale schouw, en een prachtige kristallen kroon. MEISJE NA AANRIJDING OVERLEDEN. Op de Berensteinlaan te 's-Graven- hage is gistermiddag een verkeerson geluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de vierjarige Marianne Toonstra uit de Berensteinlaan. Bij het eindpunt van lijn 15 liep 't meisje tussen twee geparkeerde autobussen door plotseling de straat op. Het kind werd gegrepen door een in de rich ting Wateringen rijdende vrachtauto, bestuurd door de 43-jarige C. B. uit Den Haag. Ernstig gewond werd het meisje overgebracht naar het zieken huis aan de Zuidwal, waar het in de loop van de avond aan de verwondin gen is overleden. 'n ,Romantisch wegennet' In samenwerking met andere pro vinciale WV's werkt de provinciale Gelderse VW aan een plan om in Nederland een toeristisch wegennet te scheppen. De meeste internationale snelwegen zijn oninteressant en de bedoeling is dus routes aan te geven, welke door de toeristen gereden kun nen worden en waarbij ze tevens tal van mooie plekjes kunnen bezoe ken. In West-Duitsland is dit „roman tische wegennet" zeer populair. Het succes van de Erica-route in de omge ving van Arnhem bewijst, dat er ook in ons land grote belangstelling voor bestaat Prins Bernhard in Paraguay Prins Bernhard is dinsdag uit Bue^ nos Aires naar Paraguay vertrokken voor een officieel bezoek van drie dagen. Hij was maandag in de Argen tijnse hoofdstad gearriveerd, komen de van Chili. De prins werd bij aankomst op het internationale vliegveld van Asun cion (Paraguay) met 21 kanonscho ten verwelkomd. Hy werd door een talryke menigte toegejuicht. In de avond ontving prin# Bern hard uit handen van de burgemees- ernstig. Extra geur... extra smaak! Dat is ken merkend voor Pickwick Thee, de superieure Engelse melange van Douwe Egberts. Pickwick Thee is met de meeste zorg samen gesteld uit de speciale theesoorten van hoog gelegen plantages. De rijkdom aan smaak en geur van Pickwick Thee zijn werkelijk opvallenden ook de afschenk is on gewoon royaal. Douwe Egberts de fijne Engelse Mélange Vraag uw winkelier ook eens naar de handige Pickwick Theezakjes Tweede Kamerlid laakt Engeland en Amerika Vlooi moei moderner en paraier worden De behandeling van de begroting voor Oorlog en Marine is gisteren voor de Tweede Kamer gerede aanlei ding geweest nog eens de kwestie Nieuw Guinea aan te snijden. En het was te verwachten, dat aan het adres van de Partij van de Arbeid harde woorden zouden vallen. Deze immers heeft in het kader van 't verkiezings program opgenomen, dat het uitzen den van dienstplichtigen naar Nieuw Guinea moet worden afgewezen. De heer Roosjen (AR) stelde vast, dat de meningen in de PvdA kenne lijk veranderd zijn. Nederland dient juist duidelijk uit te laten komen, dat het nog een taak heeft in Nieuw Gui nea. De heer Calmeyer (CH) sprak zelfs van mensen, die voortdurend de verdediging van Nieuw Guinea willen belemmeren. Ernstig waarschuwde hij ook tegen hen, die menen, dat de diensttijd wel verkort kan worden. De paraatheid moet daar onder leiden. En hij vroeg zich af of het bedrag, dat voor de defensie uitgegeven wordt wel hóóg genoeg is. Hij wees op het feit, dat het leger gemoderniseerd moet worden. Wil men nu in ernst beweren, dat vijf procent van het nationaal inko men voo£ defensie te veel is, als nog steeds blijkt, dat het bedrag gebruikt voor genotmiddelen als tabak, banket en alcohol 7,8% bedraagt? De heer Fens (KVP) deed felle aan vallen op Engeland en Amerika, daar deze landen wapens leveren aan Indo nesië. Is dat trouw aan een trouwe bondgenoot als Nederland? Indonesië is in staat een bevrijdingsleger voor Nieuw Guinea op te bouwen. Spr. vroeg zich af of nu ook de Amerikaanse beloften tot bijstand aan ter de gouden sleutel van de hoofd stad van Paraguay en een document, waarin hij tot eregast van de stad werd benoemd. Daarna legde hij een krans by het monument van de on bekende soldaat. Tijdens een grote ontvangst in het presidentiële paleis hing president Stroessner de prins de keten om van de orde van maar schalk Francisco Solano Lopez de hoogste onderscheiding van Para guay. Te Valenciennes is een vrouw met twee van haar drie kinderen door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Alleen het jongste kind is nog in leven, maar zijn toestand is Nederland onverkort gehandhaafd blijven. De heer Fens vroeg ook inlich tingen over de vloot. Kruisers moeten gemoderniseerd worden; men heeft raketten nodig. Hij toonde zich bezorgd over een zeker gebrek aan discipline bij de lucht macht, hetgeen gevaarlijk kan zijn, omdat de geringste fout velen het leven kan kosten. De Tweede Kamer heeft gistermid dag de motie van de socialist Baart met 72 tegen 48 stemmen verworpen. In de motie werd de regering ge vraagd de geleidelijke verkorting van de arbeidstijd in te voeren. De rege ring heeft advies van de SER ge vraagd, maar de socialisten achtten dit overbodig. De Kamer was bui ten socialisten en communisten van mening, dat de regering niet zelfbe wust moet dringen naar de kant van de arbeidsverkorting. Er moet een mogelijkheid tot keuze zijn in het be drijfsleven. Gelderse gratie kwam uit de Beemster In het Gelderse plaatsje Herveld zijn dinsdag wedstrijden schoonrijden op de schaats voor dames, heren en paren gehouden, om het kampioenschap van Gelderland. De foto toont mevrouw Groen-Waal met de heer Waal uit Beemster in actie bij de paren.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6