De heer W. Samsom nam afscheid als directeur van N. Samsom n.v. Sp aren door jonge arbeiders Voor elkaar heen links afslaan Ongeregeldheden in Dahomey Rijnlandse LTM en LTJ vierden carnaval VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 EENZAAM MAAR NIET ALLEEN" Geloofsgetuigenis van Prinses Wilhelmina Volgende week dinsdag verschijnt leiden door mensen en hun overwe- het boek van H.K.H. prinses Wilhel mina, getiteld „Eenzaam, maar niet alleen". Het is een boek van 450 blad zijden. Een zelfgetuigcnis. „Men verwachte niet, dat dit ge schrift een politiek of historisch relaas gingen, maar door God alleen". Program. „In zoverre ik daarin tijdens mijn, «cv van aimvnw» regering betrokken was, wil ik in j het doel van zijn leven. Hij troostte had moeten overlaten. Dit leerde ik eerst later". „De grote verdieping". Tussen de beide wereldoorlogen is er een grote verdieping in het leven eerst van prins Hendrik en toen ook in dat van zijn gade gekomen. „Waar Hendrik ook kwam, is hij in de Liefde voor de naaste het voorbeeld van zijn Meester getrouw gevolgd". Na „de grote ommekeer" in prins Hendriks leven „werd het helpen van anderen dit boek Zijn (Gods) bestel over mijn leven trachten te beschrijven. In die Leiding lag in zijn diepste grond de of een autobiografie zal bieden." „Wat band tussen ons volk en mij. De ver- hier aan de orde is, is het door God i bondenheid tussen het Nederlandse geleid zijn van ons volk, in verleden,volk en de Vader des Vaderlands en heden en toekomst." Aldus het zelf- ook mij vindt in diepste wezen haar getuigenis van prinses Wilhelmina in oorsprong in gemeenschappelijk ver- de inleiding van haar boek. trouwen in, en in een openstaan voor Het werk is opgedragen „aan de die Leiding, die ons leven tot zijn be- Vader des Vaderlands en aan mijn stemming brengt." Dit is het program, dochter koningin Juliana", Aan prins dat prinses Wilhelmina in de inleiding Willem van Oranje weer niet om zijns 1 van haar boek aan ons bekend maakt. zelfs wil, maar "om wat hij deed als dienaar van God en land". En aan koningin Juliana als „naamgenote van de moeder van de grondlegger van onze onafhankelijkheid, die in haar zoon die eigenschappen heeft aangekweekt, die hem ondanks zijn staatkundige en politieke opleiding., het heldere inzicht gaven in de vaak troebele en onzuivere drijfveren en overwegingen van dit bedrijf. Zodat hij eens en vooral deze verwierp en afzwoer, om alleen de stem van zijn geweten te volgen, bij alle beslissin gen die hij nam, en zich niet te laten Bij Philips Voor haar jeugdige werknemers van 15 tot 24 jaar heeft de NV Phi lips parallel aan de nieuwe jeugd- spaarwet een eigen gepremieerde jeugdspaarregeling in het leven ge roepen, die bijzonder gunstig is. Het Aan dit program heeft de konink lijke schrijfster zich volledig gehou den. Met een paar voorbeelden wil len wij dit illustreren. In het hoofd stuk „Mijn jeugdjaren" wordt gespro ken over het door de jonge Wilhel mina genoten onderwijs. De geest van die tijd wordt dan als volgt beschre ven: „De rede had het laatste woord en in laatste instantie stond men in een houding van negatie tegenover God en het geloof in Hem." En dan schrijft de prinses: „Kwam bij mijn onderwijs Gods Leiding (bijvoorbeeld in de geschiedenis) of Gods Almacht voor mij in het gedrang, dan deed dit mij pijn en nèm ik het niet en stelde men innerlijk te weer. Dit heeft grote invloed gehad op mijn vorming." De jeugdjaren. Over haar catechetisch onderwijs en steunde geestelijk allen, die op zijn levensweg kwamen en effende voor hen de weg door Christus naar God." Dit liet niet na op koningin Wilhel mina grote indruk te maken. „Waar ik van zo nabij getuige was van een wonder, door Hem verricht aan Wien ik mij had toevertrouwd, zag ik van toen aan Christus in een geheel nieuw licht; dat van Zijn alomvattende macht en grootheid; als de enige Bron waaruit al het goede voortkomt." Van een tweede beslissende bete kenis was voor de schrijfster het lezen van het geschrift „Keur uit de toe spraken van de Sadhu Soendar Singh". En ontwaakte iets „dat bijna sterker was dan ik zelf: een verlan gen mij aan het werk voor Christus en Zijn mensheid geheel te kunnen geven. Dit verlangen heb ik diep in mijn hart omgedragen, maar zolang mijn regeertaak beslag op mij legde, kon dit nimmer geheel worden ver vuld. Eerst daarna ben ik in dezen volkomen vrij geweest." De tweede wereldoorlog. Dan volgt een beschrijving van de gebeurtenissen tijdens de tweede wereldoorlog, het verblijf in Londen, de reizen naar Canada en Amerika, de toespraken tot het Nederlandse volk, het verzet enz. Maar ook bij de beschrijving hiervan blijft de prinses trouw aan haar meergenoemd pro- Tijdens een gezellige bijeenkomst van directie, commissarissen en per soneel van de bedrijven te Alphen en Zwolle, donderdagmorgen in de bovenzaal van het paviljoen van „Avifauna" gehouden, is op harte lijke wijze afscheid genomen van de heer W. Samsom als directeur van N. Samsom N.V. Het afscheid werd voorts bijgewoond door burgemees ter Z. Bruins Slot en de wethouders A. J. Dekker en J. v. d. Berg. De heer W. Samsom blijft als com missaris aan het bedrijf verbonden. Hij heeft zich o.m. tot taak gesteld een geschiedkundige verhandeling te schrijven over het bedrijf, dat ruim 75 jaar geleden door wijlen zijn va der N. Samsom is gesticht. Nauwelijks vier jaar geleden, bij zijn veertigjarig arbeidsjubileum, schrijft prinses Wilhelmina: „Hem, op gram. „Geen ogenblik stond ik mij- Wie het tenslotte in een mensenleven aankomt, was beslist niet de plaats en de aandacht gegeven die Hem toe komt. Later, toen de Grote Onbeken de voor mij de Grote Bekende werd, heeft Hij Zelf die leegte, die geeste lijke armoede, omgezet in een rijke Volheid, ja meer nog: toen ik op rijpe leeftijd was gekomen, gaf Hij bedrijf geeft namelijk een toeslag mij te verstaan, dat Hij en God Een van honderd percent op het door de j en Dezelfde is." En verder: „De lezer jonge werknemers te sparen bedrag tot een maximum van honderd gul den spaargeld per jaar. Met de 200 gulden die de spaarder dan bezit, is hij meteen toe aan het maximum bedrag waaroop het Rijk tien per cent bijpast. Als alle ongeveer tien duizend jonge arbeidskrachten van Philips-Nederland dit gepremieerde maximum sparen, beloopt de toeslag van het bedrijf jaarlijks ongeveer een miljoen gulden aldus de „Volkskrant". Gespaard bedrag, toeslag en rijks premie tezamen kunnen de grondslag vormen voor de inrichting van een woning, zelfs voor de financiering van een eigen huis. In negen jaar tijd groeit bijvoorbeeld een spaarbe- drag van 900 gulden aan tot bijna 2300 gulden. Voor bij Philips wer kende verloofden wordt het sparen thans wel zeer interessant. Voor de jeugdige Philips-arbeiders (en arbeidsters) treedt deze spaar regeling in de plaats van aansluiting bij het bedrijfspensioenfonds op jon ge leeftijd. Over het tijdstip van ver plichte aansluiting bij het pensioen fonds wordt nog met de vakbonden onderhandeld. NA VOOR-SORTEREN Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een uitspraak gedaan over het ver- keersvraagstuk betreffende het naar links voor elkaar heen passeren. Het hof heeft A. L. uit De Blesse (Fr.) die bij het linksafslaan vóór een te gemoetkomende en eveneens afslaan de auto gepasseerd was, van rechts vervolging ontslagen. De verdachte was door de kantonrechter te Hee beseffe, dat deze gedachte dit boek beheerst." De prinses schrijft over haar vader en moeder en over haar eigen jeugd jaren, haar huwelijk met prins Hen drik, de geboorte van prinses Juliana enz. enz. Dan komt de eerste wereld oorlog. Koningin Wilhelmina maakte zich bepaald bezorgd. Maar„Ach teraf besef ik zeer goed, dat mijn ernstige bezorgdheid voor de mensen misplaatst was en dat ik deze gehele zaak in geloof en overgave aan God zelf toe mij een voorstelling te maken van wat er aan noodlottigs zou ge beuren, indien twijfel of ongeloof mijn hart zouden binnensluipen Hem, Die mij daarvoor behoedde en zo doende het ergste wat een mens tref fen kan, heeft voorkomen, zij daar voor lof en dank." De heerlijke bevrijding komt en de schrijfster van „Eenzaam maar niét alleen" eindigt met het hoofdstuk „Wachtte mij nog een taak?" Na al het voorgaande kan de be antwoording van deze vraag noch voor de koninklijke acteur noch voor de lezer meer een probleem vormen. Het boek eindigt met de woorden: „Ik bid, dat Christus' blijdschap over Zijn hele mensheid kome en haar blijdschap in Hem vervuld worde. Hij staat aan de deur van haar hart en klopt. Indien zij Zijn stem hoort en de deur open doet, zal Hij tot haar in gaan." Het debat over een nieuwe grond wet voor Dahomey, het voormalige Franse overzeese gebied in West- Afrika, is woensdag afgelast als ge volg van het binnendringen van tal rijke betogers in het parlementsge bouw, die met traangas door de po litie moesten worden verwijderd. De betogers verzetten zich tegen de stichting van een vier-landenfede- ratie van Dahomey, Senegal, Opper- Volta en Frans Soedan en eisen nieu we verkiezingen, omdat het volk geen mandaat zou hebben gegeven om zich bij de federatie aan te slui ten. Bespi'eking van een nieuwe grond wet was noodzakelijk geworden door de verlening van binnenlands zelf bestuur aan Dahomey. Cyprus op hoog niveau De premiers en ministers van Bui tenlandse Zaken van Griekenland en Turkije zijn donderdagavond vroeg in Zürich aangekomen, waar zij vandaag morgen en zondag zullen confereren over de toekomst van Cyprus. De bijeenkomst, waarvan tot woens- renveen en door de rechtbank te dag niemand wist, was voorbereid in Leeuwarden veroordeeld omdat hij geheim overleg van de Turkse minis- bij het linksafslaan zonder verkeers-ter v^,n Buitenlandse Zaken, Zorlu, noodzaak op de linkerweghelft gere-1 en zUn Griekse collega Averoff, den zou hebben. I vorige maand in Parys gehouden. I Diplomatieke waarnemers m Wash- Het hof sprak uit dat in die ge-1 ington speculeien erop, dat dit vallen, waarin men bij het linksaf-1 Grieks-Turkse „topgesprek' het einde slaan moet voorsorteren (als de weg j van de impasse betekent waarin de voldoende overzichtelijk en breed i kwestie-Cyprus reeds, jaren verkeert, is) het voorschrift dat men zich Naar verluidt is de Engelse rege niet zonder verkeersnoodzaak op de ring zeer ingenomen met het Turks- linkerweghelft mag begeven wordt Grieks overleg ten a.nzien van Cy- opgeheven door het voorschrift om prus op hoog niveau, vóór te sorteren. Gesteld dat de ontmoeting Kara- Het voorsorteren zal meebrengen, manlisMenderes een succes wordt, aldus het hof, dat men het beste bij het nemen van de linker bocht in een vloeiende en ongedwongen bocht weer naar de rechterhelft rijdt, daar bij niet verder linkshoudende dan noodzakelijk is. Daarbij moet er im mers rekening mee worden gehou den, dat bijv. voor grote bussen, het achter elkaar langsrijden niet mogelijk is. Bij kruispunten met lichtsignalen voor het links afslaan, zoals het kruispunt ten zuiden van de Heerebrug te Groningen, rijdt het verkeer steeds voor elkaar langs. Het onderhavige kruispunt is een vierbaanskruising met een voorsor- teerstrook en het is technisch zeer moeilijk om dan nog achter elkaar langs te rijden, aldus het hof. Dikke mist belemmert het scheep vaart- en het wegverkeer in Zee land. De veerdiensten liggen vrijwel stil; het veer Vlissingen—Breskens heeft nog niet gevaren. Om half acht vanmorgen is in de DULLES IN PARIJS Minister Dulles is gisteren in Pa rijs aangekomen. Hedenochtend zou hij een gesprek hebben met de Fran se minister van buitenlandse zaken Couvé de Murville. Later zal hij door president De Gaulle worden ontvan gen. Het doel van zijn bezoek is, naar de Amerikaanse minister bij aankomst meedeelde, van gedachten te wisselen over belangrijke beslui ten, die door het Westen genomen moeten worden. KORTE golf In een grot nabfi Syracuse is de schedel van een dwergolifant gevon den, welke tussen 70.000 en 150.000 jaar oud is. Er is slechts één andere schedel van dit type, wleke zich in het archaeologisch museum van Sy racuse bevindt. De Jordaanse autoriteiten heb ben het Amerikaanse Hilton-concern toestemming gegeven voor de bouw van een hotel met 350 kamers in de Jordaanse sector van Jeruzalem. Het aantal toeristen naar het Heilige Land neemt ieder jaar toe. Koning Boudewiin der Belgen is donderdagavond incognito te Sankt Anton am Arlberg in Oostenrijk aan gekomen om daar een vakantie door te brengen. De koning, die vergezeld is van zijn secretaris, laat zich „mijn heer de Rethy" noemen. De Goudse huurkwestie De kantonrechter te Gouda heeft gisteren weer de huurkwestie tussen de bewoners van de woningen aan de Juliana van Stolbergstraat, Willem de Zwijgersingel, Louise de Coligny- straat en Oranje Nassaustraat te Gou da, en de stichting middenstandshuis vesting aldaar in behandeling geno men. De hv'trcommissie uit Rotter dam kwam in het door de kanton rechter gevraagde rapport omtrent deze kwestie tot de conclusie, dat een huurverhoging van veertien procent voor de betrokken woningen-redelijk moet worden geacht. De stichting middenstandshuisvesting vroeg inder tijd een huurverhoging van twintig procent. De kantonrechter heeft de zaak weer op de rol gebracht en beide par tijen veertien dagen de tijd gegeven om zich over het advies van de huur- commissie te beraden. Pasgeboren eendjes stierven van de kou De Haagse politie werd gisteren opgebeld door het hoofd van de school aan het Chrysantplein met de mededeling, dat in de struiken van het plantsoen rondom de grote vij ver op het plein, jonge eendjes ge signaleerd waren. Politiemannen trokken er op uit en ze troffen inderdaad tien eenden pulletjes aan: vier leefden nog, zes andere waren van kou gestorven na dat ze 's nachts uit het ei waren ge komen. Onder de vele eenden in de vijver waren vader- noch moeder eend te ontdekken en daarom heb ben de agenten de overlevende een denjongen overgedragen aan een Ha genaar, die zich meestal over soortge lijke „moeilijke gevallen" ontfermt. De 56-jarige mej. H. Niemeijer uit Hattemerbroek (gemeente Olde- broek) is gistermiddag, toen zij bij de IJsselbrug bij Zwolle per fiets de nieuwe rijksweg overstak, door een uit de richting Amersfoort komende vrachtauto gegrepen. Zij was op slag dood. En tweejarig zoontje van de Ambonese familie Latupeirissa te Randwijk is gistermiddag in het woonoord De Haar in een korstje brood gestikt. De kleine Amerikaanse kunst maan, de Vanguard, zal vermoedelijk tweeduizend jaar om de aarde blij ven draaien. Dat is tien maal zolang als kort na de lancering van deze wel spottend „grapefruit" genoemde kunstmaan werd verwacht. De radio zender van de Vanguard, die op 17 maart van het vorige jaar werd ge lanceerd, seint nog steeds. Ook de Russische Spoetnik 3 De burgemeester van West-Ber-| zendt nog steeds. Gisteravond wer- lijn, Willy Brandt, is donderdag met den de radiosignalen van de jongste ontving de heer W. Samsom de ere penning van de gemeente Alphen a. d. Rijn. Het directielid mr. R. H. Samsom leidde de bijeenkomst in, herinne rend aan het 75-jarig jubileum van het bedrijf en sloot de afscheidsbij eenkomst met een dankwoord voor de betoonde belangstelling. De heer N. Samsom, gedelegeerd commissaris van de N.V. en broer van de heer W. Samsom, noemde de 44-jarige werkperiode van de heer W. Samsom een zegenrijke tijd voor het goed gefundeerd en groeiend be drijf. Spr. roemde de werkkracht van zijn broer, de gave om klanten te winnen en de takt om hen te bin den. Voor de leuze „De klant is ko ning", in gulden letters op zijn ba nier geschreven, heeft hij immer als een leeuw op de bres gestaan. Namens de directie sprak de thans oudste directeur, een neef van de afgetreden directeur, de heer J. B. Samsom, die allereerst herinnerde aan het afscheid van de heer N. Sam som, anderhalf jaar geleden. Nu zijn wij in gelijke formatie, op dezelfde plaats en voor eenzelfde gebeurtenis bijeen om van „mijnheer Willem" af scheid te nemen. Als zoon van de grondlegger van het bedrijf, begon mijnheer Willem zijn maatschappe lijke loopbaan aanvankelijk als vo lontair op de gemeentesecretarieën van Alphen en Ouderkerk aan de IJssel. Daarna begon hij met schop en kruiwagen mee te werken aan het uitgeversbedrijf van zijn vader, dat hem van huis uit trok. Spr. dankte zijn oom voor diens aandeel in de goede reputatie van de N.V. Namens commissarissen en di rectie bood spr. een schrijfbureau aan. De heer J. H. van Brussel sprak af scheidswoorden namens het perso neel. Spr. riep enkele herinneringen op uit de periode van bijna een halve eeuw verbondenheid aan het bedrijf en herinnerde o.m. aan de korte loop baan van de heer W. Samsom aan de Alphense secretarie. Persoonlijk had spr. hem gaarne als burgemees ter gezien. Wat zou u dat goed ge daan hebben, riep spr. uit, met uw eigenschappen. Namens het personeel van de be drijven te Zwolle en Alphen aan den Rijn bood spr. een filmtoestel aan waarvan de heer Samsom voor het eerst op zijn aanstaande langdurige wereldreis een dankbaar gebruik kan maken. Mevrouw D. Samsom Grijpma kreeg bloemen. De heer Samsom noemde het een zegen in de gegeven omstandigheden afscheid te mogen nemen. Velen heb ben hem reeds in milde stemming ge bracht door hun sympathieke be langstelling in toenemende mate, naar mate deze dag naderde. Aan zijn loopbaan bij N. Samsom N.V. be waart spr. de beste herinneringen. De uitbreiding van het bedrijf ziet spr. liever op een afstand dan er mid den in staande. Iedere periode van het leven heeft zijn eigen eisen. Spr. herinnerde aan de tijd toen hij met zijn vader samenwerkte en aan die waarin hij samen met zijn broer de leiding had. Spr. getuigde dat hij zijn plicht waarvoor hij zich gesteld zag, met blijdschap had vervuld en uit te zich waarderend jegens de onver diende zegeningen. De bange crisis jaren hebben wij beleefd als een nachtmerrie. Neem ik dan nu afscheid, mijn hart blijft bij de zaak, ook als ik straks een verre en lange reis ga maken, aldus de heer W. Samsom, die tot slot een bijzonder dankwoord richtte tot de heer C. H. van Heines sen, particulier chauffeur van de directie. carnavalsviering. Zoals de voorzit ter, de heer C. Verhaar uit Nieuw koop, in zijn welkomstwoord reeds zeide is dit altijd een dag van be sinning en vreugde. Het verheugde hem dan ook bijzonder dat zovelen het H. Misoffer, hetwelk door de aalmoezenier, pastoor J. Voortwist uit Moordrecht, in de parochiekerk van Boskoop, werd opgedragen, heb ben bijgewoond. Nadat de voorzitter allen in het bijzonder de genodigden en de gast heer van deze dag, kapelaan Kam pen uit Boskoop, welkom had gehe ten, gaf hij het woord aan de heer Th. v. Steen, directeur van „Ons Elrf" voor diens inleiding, getiteld „Hoe staan wij jongeren in deze tijd tegenover verkering en huwelijk". In een gloedvol betoog zette deze spreker voor een belangstellend ge hoor, deze moeilijke en ook tere ma terie op duidelijke wijze uiteen. Men spreekt tegenwoordig zo vaak van ongrijpbare jeugd, doch dit is de jeugd waar de hoop niet meer leeft. Onze jeugdbeweging van 10 k 30 jaar geleden is geheel anders dan tegen woordig. Dit is gelukkig hoewel dit ook weer zijn nadelen heeft. Onze jeugd, in het atoomtijdperk, leeft met de angst in het hart voor de toekomst. Gelukkig, aldus de heer Van Steen, is er bij de LTM en LTJ nog een jeugd die grijpbaar is, om dat er nog een verlangen leeft en men vooral wat de boerenjeugd be treft nog optimistisch kan zijn. Voorts besprak de heer Van Steen de ontwikkelingsfase van het kind zijn tot volwassen worden door de liefde. Het huwelijk moet door innerlijke banden samen worden gehouden om daardoor positief het klimaat van het Christendom te scheppen. In dit verband wees spreker ook op het epistel uit de huwelijksmis. De middag en avond waren gewijd aan de vreugde. Na een vrolijke en attractievolle cabaretvoorstelling door het cabaret o.l.v. Frans Weber waaraan medewerking verleenden Gerry Montagne, met conference en humoristische goochelact, Up KIKI, acrobatische clown en de Drie Fra- nelli's volgde een geanimeerd vas tenavondbal onder leiding van de heer Evert Castelein uit Leiden met medewerking van het dansorkest Cor Vancourt. Tot slot werd door leden van de afdelingen van het district het suc cesnummer van de Culturele Dag te Haarlem opgevoerd, waarmede al daar de eerste prijs werd behaald. Dit toneelstuk beeldt op voortreffe lijke wijze de vrijetijdsbesteding uit. Deze in alle opzichten zeer geslaag de dag werd met een toepasselijk woord gesloten door mej. Annie Bakker, district-voorzitster van de LTM. dan zal Engeland een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Turkije, Griekenland en Groot-Brittannië voorstellen om te trachten een definitieve oplossing te bereiken. EEN WEEK ZOEK IN DE BERGEN. Een 71-jarige bergbewoner, Anto- nine Noguera, is thans herstellende van een uitputtende week in de ber gen nabij Escot, een dorpje in de Aspe-vallei an de rand van de Py reneeën. Hij had vorige week een bergpad gekozen, dat hem alleen bekend was, om een rotsachtige plateau te berei ken, waar hij geneeskrachtige krui den wilde zoeken. Door een opko mende mist kon hij echter de weg terug niet meer vinden. Hij blies op zijn jachthoorn, maar het geluid ver woei in een ijskoude storm, die in middels was opgestoken. zijn vrouw en een lid van de ge meenteraad, Klein, uit Berlijn ver trokken voor een wereldreis van vier weken, waarop hij Canada, de Ver. Staten, Japan en India zal bezoeken. Hij zal met de autoriteiten van deze landen besprekingen voeren over de toestand van West-Berlijn. Koning Frederlk van Denemar ken, die met Kerstmis een lichte longaandoening opliep, is zover her steld, dat hy verwacht met Pasen een bezoek aan Rome te kunnen brengen met koningin Ingrid en de 14-jarige prinses Benedikte. Koningin-moeder Elizabeth van Engeland is donderdag per vliegtuig in Nairobi aangekomen voor een reis van drie weken door Kenia en Oeganda. Een grote brand heeft woens dagnacht een juweliersbeurs in New York in de as gelegd. Volgens inge wijden moeten in de puinhopen van het gebouw diamanten Ier waarde van bijna twee miljoen gulden lig gen. Bij Okehampton in Zuidwest- Engeland is donderdagochtend een grote Britse legerauto voor troepen vervoer op een gladde weg geslipt er in een diepe greppel langs de weg terechtgekomen. 35 Militairen zijn gewond, van wie zestien vrij ernstig. Voor het merendeel der bedrij ven in Oostenrijk is per 1 februari Russische aardsatelliet in de radio kamer van het ANP opgevangen. Donderdag 5 februari waren zeer vele jongeren van de LTM en LTJ in de grote zaal van hotel „Florida" te Boskoop, bijeen voor de jaarlijkse Scheepsberichten ALPHACCA 5 febr. te Montevideo; BA- TU 6 febr. te Bona; CALTEX PERNIS (t) 6 febr. te Calcutta; CELEBES 5 febr. v. Laspalmas n. Kaapstad; EENHOORN 6 febr. te Beyrouth; FRIESLAND 5 febr. v. Setubal n R'dam; HOLLAND 5 febr. v. Beira n. Macuze; KLOOSTERDIJK 6 febr. te Havana; LANGKOEAS 6 febr v. Suez n. Pt. Said; LEIDERKERK 5 febr te Hamburg; ORION 6 febr. te Rhodes; PRINS CASIMIR 6 febr. v Bremen n. Cagliarl; PRINS FREDERIK HENDRIK 5 febr. v. New Castle n. Lon den; PURMEREND (t) 5 febr. te Ptacar- don; SALOUM 5 febr. v. Duinkerken n. Rouaan; STAD UTRECHT 6 febr. te Hamptonroads; TJIMENTENG 5 febr. v. Dar es Salaam n. Tanga; WELTEVRE DEN 6 febr. te Belawan; WITMARSUM 5 febr. v. Hamilton n. Houston; ZONNE- KERK 6 febr. te Tanga; ABBEDIJK 6 febr. te Mobile; ALUDRA 5 febr. te As- rah; AMSTELDIJK 5 febr. v. Antw. n. Pt. Everglades; AMSTELKROON 5 febr. v. Galveston n. Vizagapatnam; ARNE- DIJK 6 febr. te Corpuschristi; BAARN 5 febr. te Maraeaibo; EEMLAND 5 febr. v. Bahia n. Ilheos; FRIESLAND 5 febr. v. Malaga n. New York; HELICON 5 febr v. New York n. Curasao; LETO 5 febr. v. Greenock n. Mareiera; NIEUW AMSTERDAM 6 febr. te St. Thomas; P. G. Thulin 5 febr. v. Philadelphia n. Cristobal: PRINS WILLEM II 5 febr v. St. John n. Lehavre; STRAAT SIN GAPORE 6 febr. te Beira; THELIDO- MUS (t) 6 febr. te Boston; TRITON 6 febr. te Maraeaibo; WIELDECHT ft) 5 febr. te New York: DONGEDIJK 5 febr v. R'dam n. Londen 6 febr. te Londen; EEMDIJK 5 febr. te R'dam; KERKE- DIJK 5 febr. te R'dam; LAAGKERK 5 febr v. A'dam 6 febr. te Hamburg; LE- LYKERK 5 febr v. A'dam 6 febr te Lon den verw.; OMMENKERK 5 febr. te A'dam; SARPEDON 6 febr. v. A'dam n W.-Indië. Noguera leste zijn dorst met stuk- de 45-urige werkweek vay kracht ge jes ijs en stilde zijn honger met j worden; het betreft ruim anderhalf miljoen werknemers. De veerboot ..Wischhafen", die in! de Hamburgse haven dienst doet, is wortels. Een vrouw, die op het land werkte, hoorde maandag jl. zwakke geluiden, Westerschêlde'ter hoogte"van Rilland die van het plateau kwamen en vrijdagochtend gezonken na een aan Bath het Panamese schip Irini, groot Noguera werd kort daarop door dor- varing met het 11.000 ton metende 4465 brutoregisterton, aan de grond I pelingen gered. Men had zijn ver- j Israëlische vrachtschip „Negbar". gelopen Het schip kwam uit Ant- dwijning niet gemerkt, omdat de Alle opvarenden konden zich tijdig werpen en ging naar volle zee. I oude man in een huisje alleen woont. I in veiligheid stellen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9