Volgend kabinet niet binden aan uitspraak werktijd-verkorting Stemmen bij volmacht GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Nieuwe veerverbinding te Leiden was geen lang leven beschoren Vijf jongens door het ijs gezakt MINISTER BEEL IN TWEEDE KAMER: SER-advies noodzakelijk 2 'ASPRO*s U&rtioeeb fit/ 26 februari uifersfe fermijn Voor een zonnig begin van uw dag VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAünt.i V Ingrid Bergman is weer eens in de buurt Advertentie. TWEE VERDRONKEN Gisteravond omstreeks half zes zijn vijf jongens in een afgesloten rivier arm te Hendrik Ido Ambacht door het ijs gezakt. Twee personen de 18- jarige J. van de Berg en de 19-jarige Joost de Graaf, beide uit Hendrik Ido Ambacht, konden niet worden gered en zijn verdronken. De politie had reeds eerder ge waarschuwd voor onbetrouwbaar ijs, doch de vijf jongens hadden nu een maal het plan opgevat een poosje op het krakende ijs te gaan lopen. Ze wilden daarbij van de ene kant van het riviertje, de Waal geheten, naar de andere gaan. De knapen werden helemaal niet van hun stuk gebracht toen het ijs onder hun voeten begon af te brokkelen en er zich ijsschotsen vormden. Toen men vervolgens zich aan „schotsje tippelen" waagde, ge beurde het tragische ongeval. Op het moment, dat een 60-ja- rige heer uit Venlo gisteravond de onbewaakte overweg tussen Horst- Se venum en Blerick op zijn fiets pas seerde, kwam daar een motorpostrij- tuig voorbij. De wielrijder werd op slag gedood. Ingrid Bergman is per vliegtuig aangekomen op het Bromma-vliegveld bij Stockholm, waar zij werd verwelkomd door haar man, Lars Schmidt. De foto toont het gelukkige paar op het vliegveld. Na eerste afvaart al gezonken Gisteravond heeft een inwoner van Leiden in het water van de Apothekersdijk zijn wagen als veer pont te water gelaten. Het experi ment mislukte, na aankomst aan de Boommarkt. Een 48-jarige Leidenaar reed met zijn wagen ter hoogte van het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk te water. Het voertuig bleef drijven en met de geringe snelheid, die het na r*e - ^cr dreef het langzaam naar de overkant. op uc lioommarkt, bleven enkele toeschouwers vol verbazing staan kijken. Anderen haalden ergens een lange reddingshaak, waarmee ze de amphibie-auto naar de wal trok ken. Een van de omstanders ging lang uit op een ter plaatse gemeerde dek schuit liggen om het portier te ope nen. Hij slaagde er in, de onfortuin lijke automobilist door handreiking op het droge te brengen. Weinige tijd later zonk de auto. De kraanwagen van de brandweer zette de auto weer aan land. Lichte verbetering in werkloosheidscijfers Het werkvraagstuk stond gisteren in de Tweede Kamer in het zoek licht der belangstelling. Verschil lende sprekers hadden door vragen in de vorige vergadering prof. Beel, minister van sociale zaken ad in terim, tevens minister-president, zodanig beïnvloed, dat hij geruime tijd aan dit vraagstuk aandacht wijdde. Prof. Beel stelde vast, dat in de jongste cijfers de seizoens invloeden niet meer zo sterk zijn als het vorig jaar: 11.000 tegen 18.000. Het gemiddelde werkloos heidcijfers zal in 1959 ongeveer 85.000 tot 90.000 ziin. Het vor"<» jaar bedroeg dit 97.000. Men zal alles doen om dit cijfer ver..er terug te dringen. De gunstige ont wikkeling heeft zich ook voortge zet in de Noordelijke provincies, maar niettemin maakte de minister zich zorgen over de on*venred»"e ontwikkeling van de werkloosheid in het Noorden en Zeeland. Men heeft in totaal 107 miljoen uitgetrokken om de ergste nood op te vangen en een groot aantal ar beiders op aanvullende werken aan werk te helpen. Het bedrag van 55 miljoen, dat voor 1958 was uitgetrok ken is nog niet geheel opgebruikt. De regering kan bij onverhoopte moei lijkheden nog beschikken over een reservefonds van 30 miljoen. De werktijdverkorting is in deze vergadering voor de PvdA aanleiding geweest een motie in te dienen: De minister slaagde er niet in de socia listen er van te overtuigen, dat het goed en nodig is de SER over de ar- beidsverkorting om advies te vragen. De socialisten voelden er ook ken nelijk niet veel voor om zich te laten overtuigen. Dus kwam het tot een motie, waarin gevraagd wordt uit te spreken, dat de adviesaanvrage van prof. Beel over de arbeidsverkorting overbodig is en dat de regering op grond van het SER-advies over deze aangelegenheid met de geleidelijke verkorting van de arbeidstijd een be gin moet maken. De heer Baart voerde namens de socialisten het woord en zei, dat men het wel zonder een nader advies van de SER kan stellen. Prof. Beel tracht te hem duidelijk te maken, dat er van een nieuwe adviesaanvrage geen spra ke is, maar dat de regering alleen de SER had verzocht de tijd en de wijze van invoering van de arbeids verkorting te betrekken in het spoe dig uit te brengen ruimte-advies. De heer Baart betoogde, dat de geleide lijke invoering per bedrijfstak stimu lerend kan werken op de produktivi- teitsverhoging. Prof. Beel gaf het op. Hij beperkte zich tot de opmerking, dat hij het volgende kabinet niet mag en wil binden aan een uitspraak. Hij voelde wel iets voor de overweging van de heer Eibergen, die vond dat het mis- 'schien al wel tijd is met onderhande- lingen over de geleidelijke invoering per bedrijfstak te beginnen, opdat als de regering een beslissing heeft ge nomen met de invoering een begin kan worden gemaakt. Het college van Rijksbemiddelaars heeft van prof. Beel al opdracht ge kregen bij zijn goedkeuring van nieu we CAO's de mogelijkheid tot aan passing van een regeringsbeslissing over de arbeidsverkorting open te laten. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de motie van de socialisten in de Tweede Kamer zal worden afgewezen. KVP, AR, CH en WD hebben al ge zegd, dat zij achter de minister staan, zodat de PvdA alleen kan rekenen op de steun van de heer De Groot en de groep-Gortzak. 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn (Advertentie) Wie zelf niet aan de verkiezingen van 12 maart a.s. kan deelnemen (wegens ziekte, ouderdom of verblijf in het buitenland) kan zijn stem door een ander bij volmacht laten uitbrengen. Die ander kunnen zijn: de echtgenoot, familieleden tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonfcus, de echtgenote van een zwager en huisgenoten in ruime zin van het woord. Wanneer men een ander bij volmacht wil laten stemmen moet men bij/ het gemeentehuis of bij het K.V.P.-afdelingsbestuur een formulier aan vragen, waarop enkele gegevens ingevuld moeten worden zowel over degene, die bij volmacht laat stemmen als over degene, die de stem namens een ander gaat uitbrengen. Dat formulier moet ingevuld en ondertekend ingeleverd worden bij de gemeente-secretarie. De plaatsvervanger krijgt dan de oproepkaart. Wanneer men zijn stem wil uitbrengen in een andere gemeente dan waarin men woont is dat ook mogelijk. Men moet dan eveneens een formu lier aanvragen aan de gemeentesecretarie of bij het plaatselijk K.V.P.- bestuur. Op dat formulier moet ingevuld worden de naam van de plaats waar men op 12 maart zal zijn. Men krijgt dan automatisch de nodige gegevens thuisgezonden. De uiterste datum, waarop de formulieren moeten zijn ingediend bij de gemeente-secretarieën is 26 februari. Degenen, die dus binnenkort naar het buitenland vertrekken doen er goed aan nu alvast maatregelen te nemen. De gemeente-secretarieën en de K.V.P.-afdelingsbesturen kunnen nadere inlichtingen geven. De K.V.P.-afdelingsbesturen zijn ook bereid de nodige hulp te verlenen bij het aanvragen, het invullen en het terugbezorgen van de formulieren. NOODPLICHTWACHT EN „INDONESIëGANCLRS". Van bevoegde zijde verzocht men ons de aandacht te vestigen op een kwestie, welke voor vele Indonesië- gangers die voor de noodwachtpncht zijn aangeschreven, van gioot Delang is. In zijn antwoord op de vragen van het kamerlid, de heer Visch, over de noodwachtplicht, heeft min. Struy- cken nadrukkelijk doen uitkomen dat voor de Indonesiëgangers die niet de rang van korporaal of hoger bekle den. de leeftijdsgrens, niet zoals voor anderen op 40 jaar, maar op 35 jaar is gesteld. Om te voorkomen dat de ouderen onder de soldaten (dus niet tot het kader behorende) die in Indonesië zijn geweest, kort na de noodwacht- opleiding wederom zouden moeten worden ontslagen, is van meet af aan als algemeen gedragslijn aangenomen zodanige personen indien zij 33 jaar of ouder zijn, niet bij de noodwacht in te schakelen. BEROEPSKEUZE-VOORLICHTING. Prof. Beel, minister van sociale zaken ad interim, deelde gistermiddag in de Tweede Kamer mede, op het betoog van de heer Kwanikken (KVP) dat de bijzondere bureaus voor beroepskeuze-voorlichting alleen in 1959 gesubsidieerd zullen worden „Dwarsliggend" officier uii de dienst ontslagen De officier van het depot mobiele colonnes te Laren, die enige tijd ge leden bij zijn woning te Hilversum voor een autobus van de NBM ging liggen, is uit de militaire dienst ont slagen. De officier verklaarde, dat de bus chauffeur hem door zijn onhebbelijk optreden tot de opzienbarende daad dwong. De man wilde namelijk met zijn (volle) bus wegrijden, toen de offcier vóór de wagen stond om de aandacht van de chauffeur te trek ken. De officier toonde zoveel inzicht in de situatie, die door zijn optreden ontstaan was, dat hij bereid was, een krijgstuchtelijke straf voor het ge- ernstig bezwaar gemaakt, Men zal in het algemeen trachten aan de bezwa ren tegemoet te komen tegen de re geling, die kort voor de kabinetskri- _B|„HL_ sis door de socialistische oud-minister beurde te ondergaan. Suurhoff werd ingediend. Een raad I Hij weigerde zich evenwel in een van advies voor beroepskeuze-voor-1 militair hospitaal te laten onderwer- lichting zal worden ingesteld en er pen aan een onderzoek naar zijn zal ook snel een inspectiedienst in het t geestvermogens. leven geroepen worden. Bij het vaststellen van de kostprijs (kritiek van de heer Zwanikken was onder meer hiertegen gericht) was men uitgegaan van de zogenaamde Hierop werd de reserve-officier met lang verband ontslag aangezegd. DIRECTIE AANSPRAKELIJK VOOR DODELIJK ONGEVAL. Op 30 mei van iet vorig jaar heeft standaardbureaus. Men heeft hiervoor zich in een Poeldijkse houtzagerij een gebruik gemaakt van ervaringscijfers, dodelijk ongeval voorgedaan tenge- De minister vond de opzet verant- volge van onvoldoende veiligheids woord. Over de hoogte van de subsi- maatregelen. De adjunct-directeur is die, ad 17 per geval, Waartegen zich aansprakelijk gesteld er door het ook de kritiek had gericht kon de Delftse kantongerecht veroordeeld minister nog niets meedelen. De conform de eis tot een boete van 150 PvdA was het wél met het wetsont- gulden subs 20 dagen hechtenis. Voor werp van oud-minister Suurhoff eens. hetafvoeren va.i afval was in het De heer Van Lie was overigens niet bedrijf een buis met drie ijzerdraadjes zo te spreken over de beroepskeuze- aan het plafond bevestigd Het geheel voorlichting in het algemeen, die hij duur en inefficient noemde. Er zijn nog veel andere sociale en culturele voorzieningen nodig. Bij het bakken van croquetten in een keuken boven een café te Vlaardingen is gisteravond de vlam in de pan geslagen. Het vuur sloeg al uit dak en ramen boven het café, volgens de bijzondere regeling. In de voordat de brandweer arriveerd. De vorige vergadering hebben de fracties bovenverdieping brandde geheel uit, van de AR en de KVP hiertegen het café kreeg grote waterschade. woog ongeveer 299 kilo Deze toestand bestond al 18 jaar zonder dat ee keuring door de arbeidsinspectie had plaats gehad. Toen een van de ar beiders zich tjjdens het werk aan de buis vastgreep schoot deze los en viel over hem heen. Later :s hij aan de bekomen verwondingen overleden. Verdachte voerde aan dat de ijzer draadjes alsmede de pluggen waar mee deze aan het plafond waren bevestigd, van deugdelijke kwa liteit waren. De officier ontkende dat niet maar vond net samc-nulel als ge heel onvoldoende veiligheid bieden. Weduwen- en wezen verzekering Nog deze maand in de Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gistermid dag besloten de wetsontwerpen met betrekking to de weduwen- en we zenvoorziening zo spoedig als na het verschijnen na de memorie van ant woord van de regering mogelijk is in openbare behandeling te nemen. De vaste commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft als zijn mening weergegeven dat de be handeling van het wetsontwerp door de oude Kamer niet te kort behoeft te doen aan de rechten van de nieuwe Kamer. De commissie stelt voor de regelin gen, nadat er enige tijd prak tische ervaring mee is opgedaan, op nieuw aar de Kamer voor te leggen. De meerderheid van de commissie meent, dat de positie van de vrijge zellen bij deze voorstellen geen na dere voorziening behoeft, doch dat de totale fiscale en sociale lasten van de groep der vrijgezellen nader over wogen moeten worden. Een lid wees erop dat bijv. een 50- jarige ongehuwde vrouw premie zal betalen, terwijl een 50-jarige we duwe uitkering krijgt. Dit lid bepleit te dat de ongehuwde vrouw vanaf de 50-jarige leeftijd vrijgesteld wordt van premiebetaling voor weduwen- pensioen. Ook ten opzichte van de ge scheiden vrouw, die dit pensioen niet zou krijgen doch wel premieplichtig wordt, zou de situatie dan minder onbevredigend komen te liggen. Dinsdag is bij Perfecto N. V. te Amsterdam een show van ochtendkleding gehouden. Voornamelijk werden „Dusters" getoond, welke o.a. vervaardigd waren van enkalon, satin feutre, volinex en katoen. Foto v 1 nj- Trudie met het model „Erika" met broek, Nelleke met „Claudette" en Abie met „Hianca"....

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7