De wereld door de zoeker begluurd! DE LEIDSE COURANT Links onder: De gevangenispoort te Den Haag moet (gedeeltelijk) wijken voor het verkeer. Het tegen de poort aangebouwde Berlage-poortje dat uit 1924 dateert wordt binnenkort afge broken om plaats te maken voor een fietspad. Een karakteristiek geheel dat gaat verdwijnen. Rechts onder: De eigenaars van hui zen aan de Karlsstrasse in de Duitse stad Dusseldorp genieten een uniek privilege. Toen hun huizen, die in de oorlog werden verwoest, herbouwd moesten worden, werden zij door het gemeentebestuur gedwongen een be paalde rooilijn aan te houden, waar door zij echter eigenaar bleven van het stukje weg voor hun huis. Dit ge deelte nu mogen zij verhuren als par keerterrein. De foto: toont een dergelijk, duide lijk gemarkeerd parkeerplaatsje. Rechts boven: Misschien droomt het wel van een reis door het heelal, dit kleine witte muisje, dat hier een der instumenten van een raket „inspec teert". Het apparaatje is een van de drie gy-oscopen. die zo klein als ze zijn een enorme raket als de „Atlas" of de „Thor" in de goede koers kun nen houden. Het gyroscoopje weegt nog geen kilo en Ij opgebouwd uit honderden onderdelen, die stuk voor stuk pre cisiewerk zijn. Het hierbij argebeelde model is een zgn. „opengewerkt mo del. De gyroscoopjes kunnen een tem peratuurschommeling van 65 gr. tot 175 gr. zonder moeite en pres- tatieverlies verwerken. Hierboven: Deze Engelse soldaten zijn moedige ke rels: zij hebben zich vrij willig opgegeven om zee ziek te worden gemaakt en ieder, die deze ziekte wel eens heeft meegemaakt, weet, dat dit bepaald geen pretje is. Het doel van deze „folte ring" is een zestal soorten anti-zeeziekte-pillen te be proeven. Een uur lang verbleven de mannen op een rubber- vlotje in een grote tank, waar kunstmatig hoge gol ven werden opgewekt. Bo vendien werd hun vlot ook nog in een spiraal gedre ven Rechts naast: Diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft er sinds kort een zeldzame aanwinst in de vorm van een nevelpanter. Vrijwel zeker is, dat dit dier het enige van deze soort in ge heel Europa is.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4