B EN W VAN LEIDEN VOELEN WEINIG VOOR RINGWEG BINNENSTAD DUINSTREEK Vele bezwaren tegen wegenschema oude centrum Wel accoord over ciiyring en Gordelweg D. J. Mast VRIJDAG (i FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Burgemeester en Wethouders van Leiden hebben hun zienswijze gegeven op het wegensehema van de stad, dat door de dienst gemeentewerken te Leiden is ontworpen. Hoewel B. en W. vooropstellen, dat zij het moeilijke werk van de steden bouwkundigen In hoge mate waarderen is het standpunt van het college toch overwegend afwijzend, wat betreft de voorzieningen, die voor het stads centrum worden voorgesteld. Géén parkweg, géén voetweg Burcht B. en w. achten het wel noodzake» lijk, dat ook de binnenstad door en kele secundaire wegen wordt door sneden. Het projecteren van een bin- nencirkel echter met de zes injec tiewegen, vinden zij zó ingrijpend en vol problemen, dat zij de raad voor stellen dit onderdeel van het wegen schema in deze vorm niet te aan vaarden, maar aan een nader onder zoek te onderwerpen. Het hart van de stad bezit nu een maal een typische vormgeving door het beloop van de beide Rijnarmen met hun samenvloeiingen en de mar kante punten als de Burcht, Hoorn brug, Stadhuis, Visbrug en de haar naam eer aandoende Hoogstraat. Is deze cirkel het offer van zo grote doorbraken met hun financiële gevolgen waard? Men betwijfelt of de ruimte niet te klein is, vooral, ver geleken met de opzet van de gehele agglomeratie, voor een dergelijke operatie. Géén Burchtweg B- en w. kennen de noodzaak een verbinding tot stand te brengen van de Breestraat tot de Haarlemmer straat, maar zij kunnen moeilijk aan vaarden, dat dit zou moeten gebeu ren door middel van een ontsluiting van het Burchtcomplex. Ook de drie commissies: verkeer, openbare wer ken en vooral de monumentencom missie verzetten zich tegen deze op zet. „Aanranding van de intimiteit van dit unieke stadsdeel zou een on vergeeflijke fout betekenen", aldus laatstgenoemde commissie. „De voor gestelde traverse is nóg verwerpelij ker, omdat Van der Helm's Burcht poort en de bekoorlijke Hoornbrug niet gehandhaafd kunnen worden". De commissie heeft een voetpad langs de Burcht voorgesteld. De be zienswaardigheid zou hierdoor min der geïsoleerd zijn, zonder echter in timiteit te verliezen, Niet door park De injectieweg via het Van der Werfpark acht men onaanvaardbaar. De verkeerscom missie zou liever de verbinding van de Langebrug met de cityring tot stand gebracht via de Zonneveldstraat, Nieuwsteeg, Doeza- straat, of via Steenschuur-Doeza- straat. Ook de weg langs de Laken hal willen b. en w. niet aanvaarden. De Langebrug zou men aan het andere uiteinde goed met de Witte Singel kunnen verbinden via de Groenhazengracht. Dit is echter zulk een aantasting van het stedeschoon, dat men maar liever aan een wat onlogische ver binding met het Galgewater de voor keur geeft. Eerder hebben wij in deze krant geschreven, dat het wegenschema een fasenplan is, dus een plan, dat in gedeelten uitgevoerd moet worden. B. en w. hebben zich nu uitgesproken over het werk dat het eerst ter hand genomen moet worden: 1. De verwezenlijking van de Noord-Zuid-verbinding via de Hooi gracht. 2. De verwezenlijking van de door braak via de Langegracht. 3. De aanleg van de verbindingsweg van de Rijksweg 4, bij Haagse Schouw naar het Stationsplein, door het Ples- manviaduct (bij Morssingel en Sta tionsplein). 4. Aanleg over het Schuttersveld van de nodige wegen, aansluitend op een brug over de Haarlemmertrek vaart, voor de aansluiting van de Wil lem de .Zwijgerlaan aan het hoofd wegennet en de Provinciale brug over de Zijl, mede in verband met de rea lisering van het veemarktplein. 5. Bouw van een nieuwe beweeg bare Turfmarktbrug en Pauwbrug. 6. Spoedige vaststelling van het de finitieve tracé van de weg over het Waardeiland als schakel in de toe komstige verbinding Burggravenlaan- Sumatrastraat, met het oog op de ver dere ontsluiting van de daar liggende terreinen en een verdere ontlasting van de binnenstad, met name de Zijl- singel. Wél buitenste ring. Voor het overige neemt het colle- te de nodige slagen om de arm. lechts de grote lijnen, die uiteraard het duidelijkst in de buitenwijken en buiten de stad getekend worden, kunnen hun goedkeuring onverdeeld wegdragen. Maar men zou het al eerder aanvaarde structuurplan mceten verloochenen, indien men het hier niet mee eens kon zijn. B. en W. erkennen wel, dat een forse ingreep noodzakelijk zal zijn voor de binnenstad, In 1975 bijvoorbeeld zal de verkeersdichtheid twee en een half maal zo groot zal zijn als in 1955. Het principe van de (buitenste) cityring heeft de waardering van het college, maar de completering er van schept grote moeilijkheden. De demping van de.Trekvliet biedt een brede verkeersweg, maar is deze demping wel gewettigd uit het oog punt van de scheepvaart en de wa terhuishouding. B. en W. maken een ernstig voorbehoud. Ook de sloping van de totale be bouwing in de driehoek Korevaar- straatLevendaalGeregracht be ziet het college met het grootste voorbehoud. Voorlopig zal de ver binding Korevaarstraat—Hoge Rijn dijk nog wel plaats kunnen vinden via de Geregracht en het Levendaal. B. en W. willen ook het nodige voorbehoud maken ten aanzien van de verbinding HaagwegToussaint- kadeWitte Singel, doch hangende het nader onderzoek omtrent het gehele tracé van de zuidzijde van de cityring en de financiële consequen ties zijn zij bereid het in principe te aanvaarden. Géén brug. Het denkbeeld van een brug over de Zoeterwoudsesingel tegenover de Plantage willen zij afwijzen en de demping van het laatste stukje Le vendaal noodzakelijk verklaren, Van de raad vragen zij hierover zelfs een principe-uitspraak. B. en W. ontwik kelen tegen dit deel van het plan de vele moeilijkheden: in de ontwor pen wegenschema wordt de weste lijke straatwand van de Korevaar straat doorgetrokken naar de Korte Raamsteeg. Het resterende gedeelte vp.i het water-Levendaal zou dan geconserveerd blijven, terwijl de bebouwing tussen het overgebleven gedeelte van het Levendaal en de Garenmarkt plaats zou maken voor een parkeerterrein. B. en W. zijn van mening, dat de fraaie doorkijk van het Levendaal op de St. Lodewijkskerk zeker be houden moet blijven. De (grootst mogelijke) meerderheid van het col lege is daarbij van mening dat het echter te blijven de (desnoods ver brede) Groenebrug, Het college heeft voorts overwo gen of het geprojecteerde verkeers knooppunt ten zuidoosten van molen De Valk wel gehandhaafd dient te blijven. Met de verbetering van de Turfmarktbrug immers kan toch niet gewacht worden. Er zal voorts op korte termijn een beslissing genomen moeten worden over de vernieuwing van de Pauwbrug. Over de omlegging van de vaar route door de stad kan het college nog niet tot een gefundeerd oordeel komen. De resultaten van de scheep vaarttelling moeten nog worden verwerkt. Het beginsel van de ontsluiting van de wijk tussen het Rapenburg en de Witte Singel heeft de instemming van het college. In de nota wordt nog opgemerkt, dat de commissaris van politie van mening is, dat langs de cityring aanmerkelijk meer parkeer gelegenheid moet worden geboden dan wordt voorgesteld. B. en W. menen dat er voldoende parkeer ruimte „gepland" is. In het nart van de stad dient, volgens het college, aan de voetganger voorrang ver leend te worden boven het motorisch verkeer. Aan het koningschap van de voetganger wil men niet achteloos voorbijgaan. De commissie Openbare werken is voorts nog van mening, dat de rela tie tussen Haagweg en Stationsplein niet duidelijk tot uiting komt. 16 Februari aanstaande zal de raad zich over dit alles uitspreken. KATWIJK SCHOOLTANDVERZORGING In oktober van het vorig jaar werd in het gemeentehuis aan een „werk groep" opdracht gegeven de invoering van de schooltandverzorging in Kat wijk voor te bereiden. De voorberei dende werkzaamheden zijn thans be ëindigd en de werkgroep is thans in staat, over de vorderingen op dit ge bied verslag uit te brengen. Naar de mening van de werkgroep houdt dit in, dat een stichting in het leven ge roepen moet worden, die de verdere gang van zaken moet overnemen. Daarvoor zal het noodzakelijk zijn dat alle betrokken instanties bijeen moeten komen om zich over een en ander te beraden. Deze besprekingen zullen gehouden worden op woens dag 23 februari om half 8 n.m. in het gemeentehuis waar deze aangelegen heid dan zijn beslag zal krijgen. PROTESTEN OVER DE „DE ROSKAMBRUG" Het comité van actie tegen het wegnemen van de Roskambrug is voorlopig met haar werkzaamheden zover, dat een protestschiijven ver gezeld van plm. 750 handtekeningen aan het gemeentebestuur is verzon den. Ook zijn nog persoonlijke be zwaarschriften van particulieren ver- Boulevard 136 Katwijk aan Zee GEEN SPREEKUUR van 7 t.m. 23 FEBRUARI Spoedgevallen worden waargenomen door de pl. tandartsen. (Advertentie) zonden. Hiervoor is nog gelegenheid tot en met morgen zaterdag 7 februari. Ongevallen. Op de Sluisweg liep een driejarig jongetje tegen een daar juist passerende auto op. Hij werd tegen de grond geworpen en moest met een nersenschudding naar de ouderlijke woning in de omgeving worden gebracht. Een jeugdige fietser kwam met flinke snelheid een slop van de E. A. Borgerstraat uitrijden. Er passeerde daar juist een wielrijder. Er ontstond een botsing, waarbij de wielrijder kwam te vallen en zijn pink brak. De bestuurder van een bestelauto komende uit het Noordeinde sloeg ter hoogte van de Van der Vegtstraat plotseling linksaf, zonder op het ver keer te letten. Hij kwam in botsing met een hem achteropkomende per sonenauto. Beide wagens werden flink beschadigd. KATWIJK AAN DEN RIJN Postzegelclub. Onder leiding van voorzitter W. Agema vergaderde in het Militair Tehuis de Katwijkse Postzegelclub. De voorzitter verwel komde in zijn openingswoord ver schillende vertegenwoordigers van zusterverenigingen e L» iden, Sassen- heim en Noor iwijk. De voorzitter deelde o.m. mede, dat weer 10 nieuwe leden waren toegetreden, zodat dit thans 75 bedraagt. Dan werd een be spreking gehouden over de wijze van veilen. De ondervindinj had geleerd, dat niet allen voldoende op de hoogte waren. Ook werden nog -richtlijnen gegeven over de indeling der rond- zendboekjes, Dan volgde na enkele besprekingen de gebruikelijke veiling o.l,v. de heer Melissant, met de onder linge ru besloten De Minor. Er waï een goede op komst voor de vergadering, die onder leiding van voorzitte. J. C. Zijder- veld in „De Roskam" werd gehouden. Na het openingswoord kreeg de secr. de heer w. Nugter, het woord voor het jaarverslag in welk '-erslag de secretaris liet uitkomen, dat geble ken is, dat de leden .ï.eer belangstel» ling tonen voor /ergadering met amusement dan voor zakelijke bijeen komsten. Het ledenta. was met 5 toe genomen. De hoer B. Haasnoot, pen ningmeester, deed financieel verslag. Er was een batig saldo van 248.65. De verslagen kregen de goedkeuring der verf aderingen. Dan .creeg de heer Dekker het woord, die de aanwezigen op het witte doek meenam naar Zwe den, Denemarken en West-Noorwe- gen waar, hij liet zien de havenstad Bergerf met zijn omgeving. De avond weid verder aangevuld met hersen gymnastiek, zeer animerend. Dan sfuitii ting. L1SSE Geslaagd Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam is geslaagd voor het doctoraal examen in de economische weten schappen de heer C. M. Storm alhier. N00RDWIJKERH0UT OUDERAVOND VAN DE L.T.J. Dat ook de ouders van de LTJ- jeugd belangstelling hebben voor en interesse In de groei en de ontwikke ling van de organisatie van de land en tuinbouwjongeren, bewees de rul me opkomst, donderdagavond bij de ouderavond in hotel Van der Geest. De nieuwe voorzitter der LTJ, de heer Van den Berg en na hem pater E. Horck O.Carm., de aalmoezenier, toonden zich over deze belangstel" zeer verheugd. In deze, voor het i enigingsleven zo moeilijke tijd, mo gen wij dankbaar zijn, dat de LTJ in blakende welstand verkeert. De afd. Noordwijkerhout is de grootste afde ling in de bollenstreek, aldus pater Horck, maar deze plaats aan de top brengt ook verplichti:.gen' mede wat betreft het peil van het werk. In te genstelling met de dans- en kaart avonden worden de ontwikkelings avonden nog veel te slecht bezocht. Van deze gelegenheid wenste de aalmoezenier gebruik te maken om de sedert kort afgetreden voorzitter, de heer G. Oostdam, te danken voor het vele werk in het belang van de LTJ, in zijn ambtsperiode van ruim 4 jaar, verricht. Ook het afgetreden bestuurslid, de heer A. Willemse kreeg woorden van dank toegevoegd. De heer G. Oostdam dankte op zijn beurt de ouders van de leden voor de medewerking, die hij en het gehele bestuur zo dikwijls mocht ontvangen Hij wenste de LTJ in Noordwijker- hout een mooie toekomst toe. Na dit min of meer officiële gedeelte vul den enkele LTJ-leden de avond op met sketches en voordrachten. Mocht hier en daar een voordracht nu niet direct on eon cultureel hoog peil staan, veel plezier werd er wel gemaakt en dit plezier vond zijn hoogtepunt in het dansuurtje op de muziek van „The blue star band"J met medewerking van Cyriel Hoy berghs. De Mater Amabilisschool is niet een leerschool, hoewel de meisjes er toch veel leren, maar een vormings- school of wel levensschool. Daarom hoort een carnavalsfeest van leerlin gen met leidsters en docenten ook thuis in het programma van die school. Woensdagavond waren de ruim 80 leerlingen, waarvan verschei, bene vergezeld van een vriend, 2 be stuursleden, 8 docenten en de beide leidsters voor de carnavalsviering bij een in de zaal van hotel v. d. Geest. Behalve de dansmuziek, waarvoor een band van Kees v. d. Togt zorgde, werd de avond geheel door de leer lingen zelf onder leiding van de 1 Bob Jansen verzorgd. Na een kort openingswoord door mej. J. v. d. Eist speelde de toneel groep „De prinses in de zuurkool" van J. Bernard. De dansgroep danste achtereenvolgens „De Venetaklok- ken" en „De dans van de zotten", terwhl Bob Jansen en Theo v. d. Togt zorgden, dat Pierrot en Pierette op cleze carnavalsavond niet ontbraken. Zowel toneel als dans oogstte veel en welverdiend succes, maar voor de grote verrassing zorgden de meisjes van groep 2B, die geheel op eigen initiatief een zangspelletje en een lied op de school gemaakt en inge studeerd hadden. In het zangspelle tje werden verschillende docenten niet enkel bezongen doch ook in le vende lijve ten tonele gevoerd. Dat alle bij spel en dans benodigde costuums door de meisjes zelf ver vaardigd waren, spreekt welhaast vanzelf. De verschillende nummers, welke ten beste werden gegeven, werden afgewisseld met dansen van allemaal in de zaal en zo werd het een bui tengewoon geslaagde avond, welke de prettige en blijmoedige sfeer van de Mater Amabilisschool wel zeer goed weerspiegelde. Ook vorig jaar vierde de school reeds carnaval, maar was het toen meer een gezellige avond, welke de meisjes aangeboden werd, nu was het toch wel geheel een feest van en door de leerlingen zelf. Rector Kraakman sprak een slot en dankwoord. Jaarvergadering EHBO-Noordwlj- kerhout. De afdeling NoordwUker- hout van de Alg. New, Ver. voor EHBO kwam gisteravond in café „De Zwaan" voor de 21ste Jaarvergade- ding bijeen. In verband met ziekte van da presidente, mevr. M. Alkema de— Stevelius, nam de secretaris, de heer S Verdegaai, de voorzittersha mer ter hand. In zijn openingswoord verwelkom de hij de dokters K. A. van Praag en A. v. d. Lugt en echtgenoten, de EHBO-afgevaardigden uit Noordwljk en Voorhout en voorts leden en do nateurs. Dokter Van Praag spoorde de ex- cursisten nog eens aan, een enkele maal een cursusavond te bezoeken. Het jaarverslag gewaagde van flin ke plannen tot aanschaffing van gro ter en aan de eisen des tijds aange past materiaal, In het afgelopen -sei zoen heeft de Noordwijkerhoutse EHBO bij verschillende sportevene menten op moeten treden. Van de cursus 1957-1058 werden negen leden gediplomeerd; de nieuwe cursus, we derom o.l.v. dr K. A. van Praag, is gestart met 17 leerlingen. Helaas beschikt de afd. nog steeds niet over een geschikte lokaliteit om haar taak tijdens de volksspelen en Oranjefeesten naar behoren te ver vullen. Dank werd gebracht aan de mid denstand voor de royale en spontane wijze, waarop zij gratis prijzen voor de verloting beschikbaar hadden ge steld. De verloting betekent immers voor de vereniging een belangrijk financiële steun. Wegens periodiek aftreden van de voorzitster, mevr. Alkemade, mej. R. Meeuwenoord en de heer W* War merdam, die zich allen weer herkies baar stelden, was een bestuursverkie zing noodzakelijk. Er waren geen te- gencandidaten, zodat zij ook het ko mende jaar weer achter de groene tafel kunnen plaats nemen. Mej. A. v. d. Werf werd op 14 januari j.l. op het gemeentehuls bij zonder onderscheiden. Uit handen van burgemeester P. M. M. v. d. Weijden ontving zü namens de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen twee medailles als herinnering aan het feit, dat zij op 29 juni 1958 hulp ver leende aan een drenkeling, welke schijndood uit het water werd ge haald. Als bewijs van erkentelijkheid voor het tijdrovende leiden van de EHBO-cursus, overhandigde de heer Verdegaai met enkele toepasselijke woorden aan dokter Van Praag een zeer praktisch geschenk n.l. een kof fer. Dokter Van der Lugt, die enkele keren bereidwillig was ingevallen, ontving een langspeelplaat. Beide echtgenoten werden met bloemen verrast. Dokter Van Praag deelde nog mee, dat op zaterdagmiddag a.s. te 3 uur in Sassenheim een EHBO-wed- strijd wordt gehouden. Hieraan wordt door de Noordwijkerhoutse Brigade met twee groepen deelgenomen. Na de verloting bleef men nog ge ruime tijd bij elkaar voor een gezel- n« dansje. SASSENHEIM TONEEL- EN MUZIEKAVOND RIJKSPOLITIE. „Het geeft mij een voldoening en ik vind het een grote eer, zovelen welkom te mogen heten", aldus open de burgemeester jhr. mr. R. Sand- berg van Boelens van Sassenheim de toneel- en muziekavond van het Be roeps- en reservepersoneel der Rijks politie, groep Sassenheim, die gisteren in het K.S.A.-gebouw gehouden werd. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot zijn collegae van War mond en Rijnsburg met hun echt genote, tot adjudant Kronenburg van het district Leiden en tot de gemeen telijke politie van Amsterdam, waar van het muziekgezelschap de avond zou opluisteren. De verhouding tussen burgemeester en Rijkspolitie is een kwestie op zich, een invasie van gemeentepolitie, als deze, kan alleen voldoening geven. Na deze inleiding volgde het vierde jaarlijkse optreden van de Amster damse politiekapel in Sassenheim. Na afloop van de muziek werd een ko mische „thriller" opgevoerd, geschre ven door McPherson en vertaald door mr. H. M. Planten, getiteld „Gieren op 't veilig nest". Het was do geschiedenis van rovers, die hun buit verstoppen in een vaas in hotel ,,'t Veilig Nest". Vooral in het laatste deel van het spel kan men van prachtig spel ge nieten door de dubbelrol Gable en Kilinger, uitgebeeld door één persoon. Het buitengewoon knap gespeelde stuk stond onder regie van de heer Ton Rouwhorst. Een groots applaus was de dank dei- aanwezigen. Een applaus dat werd onderstreept door burgemeester Koo- mans van Rijnsburg, die als tolk spruk voor allen. Hij dankte het gezelschap en bood de dames bloemen en de he ren een rokertje aan. Hij dankte allen voor het welslagen van de avond, in het bijzonder de organisator, de groepscommandant van Sassenheim, de heer H. G. A. v. d. Laan. Met een driewerf hoera op het vorstenhuis werd de avond besloten. Aanrijding. Woensdagavond om streeks 5 uur had op Rijksweg 4 ter hoogto van Ouwehand een ongeval plaats, wonder boven wonder goed is afgelopen. Een bestelwagen, ko mende uit richting Lelden moest af remmen daar de bestuurder een de fect constateerde, en werd prompt van achteren gegrepen door een vrachtwagen uit Groningen, eveneens komende uit richting Leiden. De vrachtwagen scheurde de zijflank der bestelwagen geheel open en werd zelf licht beschadigd aan de voorzijde. Geen van de twee chauffeurs kreeg letsel.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3