„Actie Bouwplaat'' brengt de gedachte aan seminarie in het gezin „ROEPINGEN NIET OP DE TOCHT ZETTEN Rusland maakt meer raketten dan Amerika Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Chefarine ,4 K.V.P. over verkorting van diensttijd Pijnacker krijgt het tweede SUS-huis Haast met Weduwenpensioen LONDEN"VREEST DEZE „SMOG" VRIJL) JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT FAG1NA 7 Mgr. Jansen heeft zorgen. Niet alleen betreffen die zorgen de bouw van een eigen seminarie voor zijn bisdom, ok de opleiding van goed-gevormde priesters, is een zaak, die hem voortdurend bezighoudt. Allerlei moderne stromingen in de godsdienstige beleving ten spijt, is er in nog steeds stij gende mate een miskenning waarneembaar onder ouders en opvoeders van de priesterroepingen van hun jongens. Steeds meer doet de mening opgeld, dat de jongen, die uiting geeft aan zijn verlangen, priester te worden, eerst maar zijn middelbare school-oplei- ding moet voltooien. Daarna kan hij dan altijd nog kiezen Aandacht voor roeping ingevoegd in jeugdwerk Het is daarentegen de mening, van de bisschop van Rotterdam, dat men die roepingen moet koesteren. Het is fout, ze „op de tocht te zetten om te zien, of ze het uithouden". Het gesprek over de roeping en het priesterschap moet in het gezin niet gemeden worden. Als het geloof in de ouders lééft, komt eventueel in de kinderen de roeping wel naar voren. Daarom wil Mgr. Jansen het kli maat, voor de roeping bevorderen, door de gezinnen te benaderen met de gedachte eraan. Niet alléén aandacht trekken. Daarbij wil de diocesane jeugdbe weging hem behulpzaam zijn, door de aandacht voor het priesterschap in te voeren in de methodiek van het jeugdwerk. Het bisdom Rotterdam telt ongeveer 12.000 jongeren bene den 17 jaar. De jeugdbeweging heeft Musicus uitgeput na hongerstaking Volkomen uitgeput en sterk ver magerd, is de 50-jarige musicus R. A. Bottinga, na een hongerstaking van ruim 2 maanden, in het St. Johannes- de Deoziekenhuis te Kaarlem opgeno men. Op 17 november van het vorige jaar was hij met de hongerstaking begonnen als protest tegen het niet uitgekeerd krijgen van buitengewoon pensioen door de stichting 1940-'45. De musicus meende recht op uitke ring te hebben, omdat hij in de oor logsjaren door verzetswerk blijvende invaliditeit had opgelopen. Hij ver zocht in 1951 om ondersteuning. Eerst in 1953 deelde men hem mede, dat hij geen recht op uitkering had. B., die meende dat deze beslissing op onjuiste grondslagen berustte, deed sindsdien onafgebroken pogin gen om de uitspraak gewijzigd te krijgen. Als laatste redmiddel zag hij een hongerstaking, waarvan hij nu de schadelijke gevolgen ondervindt. VERKEERSONGEVALLEN IN AMSTERDAM WEER TOEGENOMEN Na de geconstateerde daling van het aantal verkeersongevallen te Amsterdam in de periode van novem ber tot en met oktober 1958 (mede dank zij de invloed van de maximum snelheidsgrens) geven de maanden november en december 1958 vergele ken met dezelfde maanden in 1957 een geringe stijging te zien, die onder meer geweten wordt aan de toene mende verkeersintensiteit. Een wedstrijd. Hierin kan hij andere „seminarie bouwers" naar de kroon steken. Vóór 1 mei a.s. worden in alle pa rochiële afdelingen van het bisdom wedstrijden gehouden. Welpen, ver kenners, Rakkers „Jong Nederland" en „vrije clubs", alsook alle niet-ge- organiseerde jongens, die een bouw plaat hebben gekocht (tegen het be drag van drie kwartjes) bekampen elkaar de eer, het mooiste seminarie gemaakt de hebben. Uit de winnaars van de districten worden daarna de winnaars van het diocees gekozen. Mgr. Jansen stelt een prijs beschik baar, die hij de winnaar persoonlijk zal uitreiken. De prijsuitreiking vindt plaats op seminariezondag, in sep tember a.s. Het bestuur van de jeugdbeweging verwacht, dat de jongens, al wer kend aan htm eigen seminarie, ertoe zullen komen, vragen te s.ellen over het seminarie en het priesterschap; vragen, waarop de ouders zullen móe ten antwoorden. Zonder baatzucht. Er schuilt achter deze opzet geen enkel commerciëel plan. Daarom ook is de actie „Bouwplaat Klein Semina rie" niet beperkt tot de leden vau de katholieke jeugdbeweging, maar heeft ze de gehele katholieke jeugd van Zuid-Holland tot verspreidings gebied. Daarom ook is met goedkeuring van de bisschop aan alle hoofden van jon gensscholen in het bisdom, alsmede aan alle pastoors een brief gezonden, waarin verzocht wordt, aan de actie alle medewerking te verlenen. In alle kerkportalen, alsmede op de verkoopadressen in de parochies zijn affiches opgehangen. Het seminarie Leeuwenhorst te Noordwijkerhout is ontworpen voor een gebruik door 360 jongens. Thans zijn er 200 seminaristen in het bisdom Rotterdam. Helpt ook nu mee het aantal roepingen te bevorderen, door niet langer passief te blijven. Mis schien geeft u een jongen mèt zijn bouwplaat een kans op de uitverkie zing tot het priesterschap. In „Bellevue" te Amsterdam heeft de K.L.M. woensdagavond voor ouders van emigranten een bijeenkomst gehouden, waarop inlichtingen werden verstrekt over goedkope reizen naar de familieleden over zee. Het hoogtepunt van de avond was het weerzien tussen het echtpaar Muylaert uit Toronto, dat na zeven jaar in Canada te hebben gewoond, bij wijze van verrassing naar Nederland was gevlogen om op deze avond zijn enige docher, mevrouw Tak-Muylaert, weer te zien. V.l.n.r. op de foto: de heer Muylaert, Max Tailleur, die het feest met zijn moppen opluisterde, mevrouw Muylaert en de tot tranen toe ontroerde docher, mevrouw Ta k-Muylaert. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en. doen wonderenI Elk labiel Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het aeslanddeel (helaroi. De leiding van de Katholieke Volks partij heeft donderdag een brief ge schreven aan de voorzitter van de Voorst, die rapport moet uitbrengen over de mogelijkheden, die er zijn gezocht naar een wijze, waarop deze groep, die het vruchtbaarst is voor roepingen, op een niet-opdringerige wijze over het priester-ideaal te laten nadenken. Door het diocesaan hoofdkwartier van de katholieke jeugdbeweging te commissie-Van Voortst tot Den Haag worden in het begin van de volgende week 10.000 bouwplaten uitgegeven van het seminarie „Leeu wenhorst", dat te Noordwijkerhout gebouwd wordt. Het plan hiertoe is gebaseerd op de ervariug, dat er door de jeugd ook in de jeugdbeweging steeds meer aan handenarbeid wordt gedaan. Het zijn zeer eenvoudige bouwpla- ten, ongekleurd en op gewoon papier, wapenen zijn (m het algemeen spe- ,Niet alleen was dit voor de uitgevers cialisten en officieren), verkorting het goedkoopst, ook is er voor de Ook 21 maanden dienenden erbij betrekken voor de gewone dienstplichtigen van de landmacht gesteld op 18 maan den. Zij maken ongeveer 60 procent uit van het totaal aantal dienst- pichtigen. De overige 40 procent die 21 maanden of meer dienen bestaat uit het dienstplichtig perso de neel van luchtmacht en diensttijd te verkorten. In deze brief de reserve-officieren, onderofficieren en specialisten van de landmacht. Het bestuur van de KVP staat op vraagt de partijleiding om in het on derzoek van de commissie te betrek ken de vraag, of de diestplichtigen, die 21 maanden of langer onder de jeugd veel meer aardigheid aan, om dat hij de fantasie de vrije loop kan laten. De jongen, die een bouwplaat begint op te zetten, kan zijn eigen kleuren en materialen kiezen en hij kan de uitvoering precies zo maken, als hij dat zelf leuk vindt: geplakt op carton, board of hout, de parken aangelegd naar eigen smaak. het standpunt, dat over een dienst tijd verkorting van „de 60 percent" het rapport van de commissieVan Voorst tot Voorst moet worden wacht, dat misschien in mei gereed zal zijn. Voor een eventuele dienst- tijdverkorting voor „de 40 percent" van diensttijd kunnen krijgen. De geeft de commissie in zijn brief de KVP-leiding zou graag zien, dat de volgende vier suggesties, commissie straks ook over deze zaak Het aantal vrijwillig aandienenden advies zal uitbrengen. De duur van de eerste oefening is PRIESTERWIJDINGEN S.VJ>. Zondag 1 februari zal mgr. M. Lucas S.V.D., de volgende fraters S.VD. tot priester wijden: L. Brou wer uit Rotterdam, K. van Dijk uit Den Haag, H. van der Geest uit Den Haag, J. Holman uit Breda, K. van der Geest uit Leidschendam, A. van Leeuwen uit Den Hoorn, Jacq. Nijs- sen uit Meijel, F. Pagen uit Schin- veld, J. Roelofs uit Twello en W. Wytten uit Terwolde. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal op woensdag 4 febr. geen audiëntie, verlenen. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Radio- in elke prijs »n klasse beter! Gisteravond ontving de organisator van de 5e SUS-aktie bericht van een medewerkster in Pijnacker dat door haar het lot B 43008 verkocht was. Een speurtocht in Pijnacker ving aan en de gelukkige eigenaar bleek te zijn de 22-jarige H. M. van der Heij den uit Pijnacker, van beroep ver warmingsmonteur. De ongehuwde prijswinnaar heeft het voornemen in Pijnacker een huis te laten bouwen. Het meisje waaraan Haarlem, zal dinsdag 3 en woensdag de prijswinnaar kennis heeft, een Duits verpleegstertje in Barnheim, weet nog niet dat een SUS-huis haar wacht. Voor de prijswinnaar resten nog enige spannende dagen, want de HERDENKING VEROORDELING^ mogelijkheid bestaat, dat het huis ook nog gedeeltelijk zal worden aange kleed door het Nederlandse bedrijfs leven. VAN KARDINAAL MINDSZENTY. Tien jaar geleden, 8 februari 1949 heeft de communistische rechtbank van Boedapest de primaat van Hon garije kardinaal Mindszenty, veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. De Federatie van Hongaarse Vereni gingen in Nederland organiseert een herdenking te Den Haag. Op zondag 8 februari zal mgr W. Bokeloh, deken van 's-Gravenhage, in de dekenale kerk van St. Jacobus, Parkstraat, Den Haag, een plechtige H. Mis op dragen, waaronder rector J. M. E. Keet de predikatie houdt. Verwacht wordt, dat de vooraanstaande katho lieken bij deze H. Mis ter herdenking van kardinaal Mindszenty's veroor deling aanwezig zullen zijn. Volgens een communiqué van de Turkse ambassade in Djakarta, zal president Soekarno van Indonesië in april een formeel bezoek brengen aan Turkije. De mogelijkheid is aanwezig, dat het regeringsvoorstel voor een alge mene weduwen- en wezen verzeke ring, dat nog juist vóór de kabinets crisis door minister Suurhoff bij de Tweede Kamer kon worden inge diend, vóór 12 maart door de Tweede Kamer kan worden afgehandeld. De overgrote meerderheid van de com missie van Sociale Zaken in de Twee de Kamer streeft er ernstig naar dit verwezenlijkt te krijgen. Wanneer men hierin inderdaad slaagt zal het mogelijk worden, dat dit belangrijke wetsontwerp op 1 januari 1960 wet wordt. van de groepen, die langer dan 18 maanden in dienst zijn (bij lucht macht en landmacht) zou vergroot kunnen worden. Bezuinigd zou er moeten worden op de mankracht bij marine en lucht macht. De basisopleiding bij de land macht zou misschien verkort kunnen worden en van 4 en 3 maanden kun nen worden gebracht. Dit zou dan desgewenst gepaard kunnen gaan met een wijziging van het aanvul lingssysteem: 4 ploegen om de drie maanden laten opkomen, in plaats van 6 plegen om de 2 maanden (zo als thans). De sterkte van het beroepsperso- neel zou vergroot kunnen worden in plaats van reserve-officieren, dienst plichtige onderofficieren en specia listen. Fam. Vroegrijk verrijkt met vierde tweeling Woensdagavond werd het gezin van de chauffeur Vroegrijk, wonende in Schijf, gemeente Rucphen in N. Brabant, uitgebreid met een vierde tweeling. De eerste tweeling werd vier en een half jaar geleden geboren in Canada, waarheen de heer en me vrouw Vroegrijk waren geëmigreerd. Het echtpaar kreeg echter heimwee naar huis en keerde naar Brabant te rug. Hier werden de tweede en derde tweeling geboren, nu gevolgd door het vierde paar. BEëDIGING OFFICIEREN Op vrijdag 6 februari zullen in het marine-vliegkamp Valkenburg 33 of ficieren worden beëdigd. Onder dit aantal bevinden zich 21 beroepsoffi eieren en 12 officieren behorende tot de koninklijke marine-reserve, beëdiging zal geschieden door de commandant van voornoemde inrich ting, kapitein ter zee vlieger W. O. P. R. Aernout. Aldus Mc Elroy nen in een kwartier voor lancering gereed worden gemaakt. De raketten kunnen van een rij- De Amerikaanse minister van de-1 dende installatie worden afgescho- fensie McElroy heeft gisteren voor een parlementscommissie verklaard, dat de Sowjet-Unie in staat is meer intercontinentale ballistische projec tielen te maken dan de V. S. en dat zij daardoor, indien zij dat wil, in de komende twee jaar meer van deze projectielen kan hebben dan de V. S. Hij geloofde dat de V. S. op het gebied yan de zware bommenwerpers een zeer uitgesproken superioriteit boven de Sowjet-Unie bezitten en op dat van de middelzware bommenwer pers een „bescheiden superioriteit". Thor-raketten in serie De Amerikaanse vliegtuigfabrieken van Douglas te Santa Monica in Ca- lifornië beginnen binnenkort de Thor-raketten, die een reikwijdte van 2.300 km hebben, in serie te vervaar digen. Volgens een bekendmaking van het bedrijf is het montagestelsel zeer eenvoudig en de raketten kun- De vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de zes, die op 3 februari in Brussel zou wor den gehouden, zal niet doorgaan. Van Italiaanse zijde was hiertoe in ver band met de kabinetscrisis in Italië een verzoek ingediend. Dit betekent, dat de besprekingen over de zetel van de drie Europese gemeenschap pen wederom zijn uitgesteld. Aan vankelijk was besloten, dat 20 januari in Brussel de zetelkwestie zou wor den behandeld. Het was eveneens op Italiaans verzoek, dat dit gesprek werd verschoven naar begin februari. ten. Volgens deskundigen van het ob servatorium te Greenwich in" Enge land is de gemiddelde besmetting, van de dichte mist die ook boven een groot deel van Engeland hangt, met giftige afvalprodukten (1,3 milligram per kubieke meter) reeds vergelijk baar met die van de eerste dagen van 1952 toen een zeer dichte „smog" verantwoordelijk was voor de dood van 4OQ0 mensen in een tijdsbestek van vier dagen. Men vreest dat de toestand in de komende dagen nog zal verergeren en de Londense zie kenhuizen hebben zich op het ergste voorbereid. BEROEMDE TWEELING 75 JAAR De beroemdste tweelingen in de wereld van de wetenschap zijn deze week 75 jaar geworden. Zij zijn pro fessor Auguste Piccard en professor Jean-Felix Piccard. Eerstgenoemde verwierf wereldver maardheid met zijn ballontochten naar grote zeediepten. Zijn broer maakte in de derti ere jaren ook ballontochten naar de stratosfeer en bepaalde zich later tot het theoreti sche onderzoek van dat deel van de atmosfeer. Professor Jean-Felix Piccard woont al jaren in de Verenigde Staten. Hij heeft gedoceerd aan de universiteit van de staat Minnesota.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7