Interdiocesane Raad van Overleg besprak te Rotterdam de Randstad HET KLAVERBLAD Naamloze partijlijst ingediend in Tilburg Minister Cals installeerde in Leiden commissie radiobiologie Reklame was verkeerd gericht visie op televisie Samenzweerders jjelde DONDERDAG 29 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Mgr Jansen woonde studiedag bij „Het voornemen bestaat de inter diocesane Raad van overleg te split sen in twee diocesane raden voor de bisdommen Rotterdam en Haarlem". gia0> RADIO hoorbaar beter Aetherklanken HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrou. 9.10 Gram. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Fluit, altviool en harp. 11.20 V. d. kleuters. 11.35 Refrein-Festijn. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubr.: We bezoeken het pluim- vee-toetsbedr. in Putten. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Zang en piano. 13,00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Bas en piano. 14.30 Voordracht. 14.50 Gevar, progr. VARA: 16.00 Muz.revue 16.30 V. d. zieken. 17.00 V ;d. jeugd. 17 30 Roemeens ork. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 Amus. muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Liedjes v. d. jeugd. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 On derling verkeer, caus. 20.20 Harp en fluit. 20.25 Boekbespr. 20.30 Literaire caus. 20.40 Klass. muz. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Ritm. nu'7.. 2.1.45 Er staat weer niks in klankbeeld. 22.10 Musette-ork. 22,25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zo^g om de mens, caus. VARA: 23.00 Nw?". 23.15-24.00 Vergelijkenderwijs, muz. diskussie. 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 V. oudere luisteraars. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.43 Gram, or act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en solist. 14.05 Schoolradio. 14.25 Omr. ork., vocaal ens., groot koor en sol. 15.20 Voordr. 15.40 Musette-ens. 16.00 Caus. over kamerplanten. 16.15 Piano recital. 16.50 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Instr. kwint, 17.40 'Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: De wetenschappelijke exploratie v. Ne- derlands-Nieuw-Guinea in verleden en heden, door dr. L. D. Brongersma, alg. wetenschappelijk leider van de Nieuw-Guinea expeditie 1959. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuziek. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Nieuwe gram. 20.30 Opera- progr. 22.00 Kunstrubr. 22.20 Vocaal ens. 22.4-5 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Muzikale caus. 23.45-24.00 Gram. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (over de 4e lijn). I. Domenico Cimarosa: fragmenten uit „II Matrimonio Segreto"; II. Gioacchino Rossini: fragmenten uit: 1.,,1'Italiana in •Algeri"; 2. „II Barbiere di Siviglia"; 3. „La Ceneren- tola"; 4. „Wilhelm Teil"; III. Vincënco Bellini: fragmenten uit 1. „I Capuletti ed i Montecchi"; 2. „Norma"; IV. Gaetano Donizetti: fragmenten uit; 1. „I'Elisir d'Amore"; „Lucia di Lammermoor"; „La Favorita"; „Linda di Chamonix"; V. Giuseppe Verdi: fragmenten uit: 1. „Nabucco"; 2. „Ernani". RADIO VATICANA. (31ml0; 41m21; 48m47; 196 m). 22.15 Wat denkt de H. Stoel over Aldus maakte gisteren tijdens een studiedag van de raad de voorzit ter, de heer J. Bakker, bekend. En het verloop van deze dag heeft wel bewezen, dat dit een goed voorne men is. Zelfs uit de kop van Noord-Hol land immers waren belangstellenden van de Raden van Overleg naar het Groothandelsgebouw te Rotterdam gekomen en vooral het betoog van de Gedeputeerde A. C. A. Deerenberg, waarnaar men in de morgenuren luis terde, beperkte zich tot de proble men van Zuid-Holland. Voorzitter Jan Bakker, onthulde nog meer van de toekomstplannen, onder meer, dat men wil komen tot een landelijk in stituut onder leiding van een „rou lerende" voorzitter. Groot was de belangstelling; men mocht ook mgr M. A. Jansen begroe ten, vergezeld van zijn secretaris, drs W. M. I. van den Ende, enige Twee de Kamerleden, burgemeesters en wethouders van verschillende ge meenten. Klimaat Onderwerp van bespreking was „De Randstad Holland" en in de mor genuren sprak over ontwikkeling in ruimte en tijd hiervan Gedeputeerde A. C. A. Deerenberg. Hij betoogde, dat het de taak is van Gedeputeerden een klimaat te scheppen voor een goede ontwikkeling en om aan te to nen hoe snel deze is, liet hij enige kaarten zien van voorheen en thans. Ploofdmotief van zijn causerie was, dat men de gunstige ontwikkeling kan bevorderen door geschikte ver voerswegen aan te leggen,die het iso lement bijvoorbeeld van West-Bra bant en Zeeland kunnen doorbreken. De groei van de industrie in deze ge bieden is afhankelijk van goede toe voerwegen. Zo veel mogelijk dient men, aldus spreker, de „samenkit- ting" der steden te voorkomen en het is daarom dat G. S. zich verzetten tegen ingrijpende annexaties en stich ting van satellietsteden. Het behoudt van de „groene longen" van Zuid- Holland in het gebied tussen de gro te steden wordt van doorslaggevende betekenis geacht. De tendens bestaat om uit Den Haag of omgeving te hou den, wat er niet hoort en daarom was het zo verheugend, dat het seminarie van het bisdom niet in Leidschendam (zoals men oorspronkelijk van plan was) maar in Noordwijkerhout was „gepland". Na een uitvoerige discussie waar in ook de Noord-Hollanders nog aan hun trek kwamen, gebruikte men de lunch. Individualisme 's Middags voerde drs W. Kusters, wetenschappelijk medewerker van het Katholiek Sociaal Kerkelijk In stituut (KASKI) het wooi'd over het onderwerp: „De sociologische bege leiding van de ontwikkeling, in de Randstad Holland". Drs Kusters leg de de nadruk op het feit, dat het in dividualisme van de mens van deze tijd een andere, nieuwe sociologische „planning" vraagt. De „wijkgedach- te" wuifde hij vaarwel. De burger van de grote stad doorbreekt het ter ritoriale kader en kiest zijn eigen contacten. De stedeling van deze tijd laat zich niet meer „vahgen", men kan hem slechts ontmoeten en het is zaak de wegen te vinden, waar de ontmoeting het snelst kan geschie den. Dit is op de eerste plaats afhan kelijk van de functie, welke hij in het maatschappelijk leven vervult. Het werkmilieu is primair het me dium in dit contact. In dit verband wees spr. op het be lang van het bedrijfsapostolaat en de bedrijfskernen. Secundaire media noemde spr. ra dio, T.V., pers en film. Ook hier kan invloed uitgeoefend worden en juist in de levensbeschouwing kan de mo derne mens door deze media steun krijgen in zijn oordeel. Spr. gaf als zijn mening te kennen, dat herstel van het persoonlijk con tact van mens tot mens (ook in de verhouding priester-leek) een be langrijke stap in de goede richting betekent. In een gedachtenwisseling werd de idee nog verder ontwikkeld. Gebed Tenslotte sprak de bisschop van Rotterdam, die de gehele studiedag) heeft bijgewoond, zijn vreugde uit over de grote opkomst voor deze stu diedag. Hieruit blijkt, aldus mgr Jansen, uw bewogenheid voor de problematiek van deze tijd. Deze be wogenheid komt voort uit uw Chris ten zijn, want waarin kunt gij beter het Christendom beleven, dan door de liefde. Offerbereidheid is echter noodzakelijk om de problemen geza menlijk aan te pakken en op te los sen. Gebed is hierbij onontbeerlijk: 't is de ingeving van de H. Geest, die onze geest bevruchten moet". Mgr Jansen gaf tenslotte zijn bis schoppelijke zegen. I folder heel wat misverstand veroor- zaakt. De folder was samengesteld als i een rekening met gefingeerde cijfers van een gefingeerde ziekenfondsor- ganisatie en een eveneens verzonnen chirurg: dr B. van Wageningen, Vee markt 9. De pseudo-rekening leek zo echt, dat menigeen dacht bij vergis sing een rekening te hebben ontvan gen. Men belde het telefoonnummer en kreeg, door een ongelukkig toeval, de Groningse chirurg prof. dr L. D. Eerland, Ossemarkt 9. De telefoon van het huis van prof. Eerland ratel de onophoudelijk. De directie van de V.G.N.N. heeft inmiddels aan prof. Eerland spijt betuigd over deze gang van zaken. (Advertentie) Vanmiddag heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals in het anatomisch laboratoriuh van de Leid- se universiteit de bij ministeriële beschikking ingesteUde commissie be vordering opleiding en onderzoek ra diobiologie geïnstalleerd. Deze com missie treedt op als wetenschappelijk adviesorgaan voor het instituut voor radiopathologie en stralenbescher- ming te Leiden. Dit instituut is be last met de verzorging van landelijke curcussen, die beogen artsen en andere academici, alsmede niet-uni- versitair gevormden een goed in zicht te geven in de maatregelen, die met het oog op de gevaren, welke aan het gebruik van ioniserende stralen uitzendende apparaten en stoffen verbonden kunnen zijn, ter bescher ming van mens, dier en plant geno men moeten worden. De eerste cur sus, die uitsluitend voor de medi ci is bestemd, begon in oktober van het afgelopen jaar. De commissie heeft voorts een be vorderende taak t.a.v het radio-biolo gisch onderzoek in het algemeen. Met het oog op deze dubbele taak zijn in de commissie vertegenwoordi gers benoemd van de verschillende universiteiten en hogescholen. Te vens zijn de gezondheidsraad, de cen trale organisatie T.N.O., het Reactor Centrum Nederland en het Neder lands kankerinstituut in de com missie vertegenwoordigd. Als voorzitter van de commissie werd benoemd: prof. dr. S. E. de Jongh, hoogleraar aan de Leidse uni versiteit. In zijn installatierede zeide de mi nister dat de taak: ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de radiobiologie te be vorderen, naar zijn gevoelen het zwaartepunt vormt van de aan de commissie verleende opdracht. Op het gebied van het radiobiologisch onder zoek wordt reeds thans in de insti tuten van T.N.O. te Rijswijk en in verscheidene universitaire laborato ria en andere wetenschappelijke in stellingen veel werk verzet. Het is echter nodig dit nog vrij nieuwe ge bied van wetenschap verder tot ont plooiing te brengen, zeide de mi nister. Na de installatie nam de minister deel aan een rondgang in het labo ratorium voor pathologie, waar de in gang zijnde praktische cursus in ogenschouw werd genomen. Na het vertrek van de minister hield de commissie een korte werkbespre king. HET GEVAL VAN VERWAARLO ZING TE GRONINGEN. De twee gezusters, N. zijn gister middag uit hun woning aan de Kor- reweg te Groningen gehaald door de GGD. Zij hebben, zoals gemeld, ne gen jaren achtereen een broer en een zuster verborgen gehouden. De twee mensen waren ernstig verwaarloosd. Het viertal is min of meer geestelijk gestoord en zal in een inrichting wor den opgenomen. Dit gebeuren heeft in de buurt veel aandacht getrokken. De buurtbewoners hadden tevoren nimmer iets van deze ernstige vorm van verwaarlozing gemerkt. De representant van de partij voor Landbouw en Middenstand, die gis teren in Tilburg de candidatenlijst van die partij voor de kieskring Til burg wilde inleveren, was wel erg onfortuinlijk. Om een minuut voor vijf gistermiddag kwam hij bij het hoofdstembureau. Hij was elders zo lang opgehouden bij het storten van de waarborgsom, verklaarde hij. In de haast overhandigde hij een papier, waar alleen de naam van de partij op stond. De namen van de candidaten wilde hij er na die overhandiging nog bij voegen, maar dat werd hem niet meer toegestaan. Men zal nog nader beslissen of de naamloze lijst geldig Deserteur krijgt twee maanden „Nieuwersluis" De krijgsraad te velde west veroor deelde woensdag de 20-jarige soldaat W. V., die twee keer van zijn onder deel in Ossendrecht deserteerde, tot twee maanden militaire detentie in de disciplinaire inrichting in Nieuwer sluis. De tweede keer verdween hij, in maart vorig jaar, uit Ossendrecht, over de grens naar België. Met een kameraad pleegde hij verscheidene inbraken, werd door de Belgische po litie aangehouden en door de Gentse rechtbank tot acht maanden gevan genisstraf veroordeeld. Zijn vader raadde hem per brief aan, niet meer naar Nederland terug te keren, omdat hem daar nog en kele jaren wegens desertie zouden wachten. Na zijn vrijlating trok hij naar Frankrijk, waar hij tekende voor het vreemdelingenlegioen. Toen men in Frankrijk van zijn desertie uit het Nederlandse leger hoorde, werd hij geweigerd als legionnair. Hij wend de zich tot het Nederlandse consulaat in Zwitserland, waarna men hem naar de Nederlandse grens bracht. V. werd onmiddellijk weer opge pikt en voor de krijgsraad geleid. De auditeur-militali eiste ze maan den gevangenisstraf. De verdediger van V., majoor H. Bakker, wees in zijn pleidooi op de moeilijke jeugd, die verdachte had doorgemaakt en vroeg militaire detentie inplaats van gevangenisstraf. De krijgsraad ver oordeelde de deserteur toen tot twee maanden „Nieuwersluis'. Folder zag eruil als rekening De „Verenigde Gezondheidszorg Noord Nederland", een overkoepe lend orgaan voor ziekteverzekering in de drie noordelijke provincies, heeft met een door een Amsterdams reclamebureau ontworpen reclame- SPORT (Van onze t.v.-medewerker). Belangrijke uitzendingen. Niko Kazantzakis, de belangrijke Griekse auteur, heeft enkele voorname ro mans op zijn naam staan. Het meest bekende is „Christus wordt weer ge kruisigd", in het Nederlands door De Fontein uitgegeven en sindsdien ook hier druk gelezen. A. den Doolaard heeft persoonlijke herinneringen aan zijn grote collega en kent enige ach tergronden van het boek, dat nu in een t.v.-bewerking door Jef van der Heijden ook op het scherm is bekend geworden. Een keur van ar- tisten heeft de opvoering mogelijk ge maakt en gezegd moet worden, dat de regie van Jack Dixon van de VP RO er alle aandacht aan heeft be steed. Een andere belangrijke presenta tie was die van Puccini's opera „Tos- ca", door Twentse zangers, aangevuld met enige beroepsartisten uit de hoofdstad, in de Twentse schouwburg opgevoerd bij gelegenheid van de in gebruikstelling van de nieuwe t.v.- zender te Markelo. Deze regionale prestatie had onze bewondering, deels om de artistieke betekenis, maar ook om het feit, dat „de provincie" al lengs meer naar voren dringt als het er om gaat de kunst in ons land te verbreiden. Wat we in deze uitzen ding van de NTS hebben betreurd, was de lege pauze van meer dan een half uur. Wat zouden de camera's zich verdienstelijk hebben kunnen maken door het overbrengen van flitsen met autoriteiten, die bij de stichting van „Markelo" betrokken waren. En had men geen filmstroken bij de hand, die een inzicht konden geven van het enorme bouwwerk, dat in het open Twentse land is ver rezen? De enige attractie was een kijkje achier de schermen tijdens de korte pauze na het eerste bedrijf. Voor niet-ingewijden moet dat wel een buitenkansje zijn geweest. KRO op donderdag. Hedenavond biedt de KRO voor elk wat wils: het Gastenboek van Louis Frequin met de laatste der excellenties: staatsse cretaris Veldkamp, Jos van Loon met een nieuw recept uit de befaamde keuken van Palcsik, Maria van der Eist met een schoenenpraatje in haar Televitrine, ritmeester Gruppelaar wederom in zijn rijschool te 's-Gra- venhage, de journalist Theo Droog die onlangs naar Nieuw Guinea is te ruggekeerd in een gesprek met prof. dr. H. J. Lam, dr. L. D. Brongersma en de heer G. F. Venema over het veelbesproken Nederlands gebieds deel en tenslotte aalmoezenier P. C. Groenendijk in de epiloog. Men ziet: het is heel wat in het korte tijdsbe stek van nog geen twee uren. Nationaal programma. Bij een vorige gelegenheid hebben we ge schreven, dat één enkel kwartier voor een nationaal programma in verband met een der leden van het koninklijk huis wel wat mager is. Nochtans gaat men a.s. zaterdag op de oude voet voort en besteedt het traditionele kwartiertje (van 19.30 tot 19.45) aan de verjaardag van onze kroonprinses Beatrix. Het zal een filmpje zijn onder de titel „21 rozen voor prinses Beatrix". Wens van "e Kamer-president. De voorzitter va nde Tweede Kamer, mr. dr. L. G. M. Kortenhorst, zal in de AVRO-uitzending, op 5 februari in de reeks „Alles gaat naar wens" met Dimitri Frenkel Frank het middel punt zijn. Wederom zal de Singerzaal in Laren gebruikt worden voor de uitzending, waarbij tal van burge meesters, wethouders en raadsleden uit het Gooi aanwezig zullen zijn. Er schijnt een verrassing op komst te zijn. VOETBAL JAAP VAN DER LECK GAAT WEG BIJ FEYENOORD De uit Alphen aan den Rijn afkom stige oud-voetballer en trainer Jaap van der Leek, sinds ongeveer drie jaar trai ner bij Feyenoord, heeft aan het bestuur van deze club laten weten, dat hij als trainer heengaat. Van der Leek begon zijn trainersloop baan op 1 juli 1937 bij UW en diende achtereenvolgens enkele bekende Ne derlandse voetbalclubs. OM DE ENGELSE VOETBALBEKER Nottingham Forest en Portsmouth hebben zich geplaatst voor de vijfde ronde van de Engelse bekercompetitie. Nottingham Forest zegevierde op eigen terrein met 41 over Grimsby Town en Portsmouth won, eveneens thuisspelend, met dezelfde cijfers de „replay" tegen Accrington Stanley. De verdere uitslagen zijn: Birming ham City—Fulham 11 (replay woens dag 4 februari)Blackburn Rovers Burnley 1—2 (Burnley komt in de vol gende ronde op eigen terrein uit tegen Portsmouth)BlackpoolBristol City 10 (Blackpool speelt in de vijfde ronde I thuis tegen West Bromwich Albion) Everton—Charlton Athletic 4—1 na verlenging (Everton speelt in de vijfde ronde thuis tegen Aston Villa); Arse nalColchester United 40 (Arsenal in de vijfde ronde thuis tegen Sheffield United)Luton TownLeicester City 41 (Luton speelt in de vijfde ronde uit tegen Ipswich Town). NOORDELIJK AMATEURELFTAL— WW 3—1 Het noordelijk amateurelftal heeft in een lichtwedstrijd te Finsterwolde met 31 gewonnen van de amateur eerste klasser WW. De ruststand van deze wedstrijd, die door ongeveer 1000 toe schouwers werd bijgewoond, was 11. AUTOMOBILISME MIKE HAWTHORN BEGRAVEN Het stoffelijk overschot van Mike Hawthorn, de 29-jarige wereldkampioen der coureurs, die verleden week bij een verkeersongeluk om het leven kwam, is gistermiddag in Farnham ter aarde be steld. De korte kerkdienst, alleen toe gankelijk voor familie-leden en de in tiemste vrienden van Hawthorn, werd door ongeveer 100 personen waarbij Stirling Moss en diens vrouw Katie bijgewoond. Een schat aan bloemen dekte de volgwagens. Op het lint van een van de kransen stond: „van zijn grote vriend Juan Manuel Fangio". ATLETIEK De KNAU heeft voor de internationale cross van Hannur, die a.s. zondag wordt gehouden de volgende Nederlandse at leten aangewezen: Frans Kunen (Sprint, Breda), Anton Jonkers (Sprint, Breda), Jan Vergeer (AAC '36, Boskoop), Henk Viset (Cialfo, Arnhem), Joep Delnoye (Kimbria), Hein Cujé (EMM, Middel burg). Voor de internationale cross te Man- resa, een wedstrijd over 9 km, op 8 fe bruari zal Nederland door Frans Ku nen en Anton Jonkers worden verte genwoordigd. LAWNTENNIS BELGIë—ENGELAND 3—3 De lawntenniswedstrijd tussen de IC's van België en Engeland, die te Brussel is gespeeld, is in een gelijk spel geëindigd: 33. De uitslagen van gisteren luiden: Enkelspel: Brichant (Belg.) versl. Davies (G.B.) 6—1, 6—4; W. Knight (G. B.) versl. Patty (gast van de Bel gische ploeg) 46, 86, 62. Dubbelspel: Knight en Davies (G. B.) versl. Washer en Brichant (Belg.) 63, 6—2. SCHAKEN COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Voor de competitie van de Leidse Schaakbond werd gisteravond de wed strijd gespeeld voor de 2e klasse Groep B. Leijthen IVoorschoten II. Voor beide verenigingen is deze wedstrijd van zeer veel belang want beide zijn in de gradatiegevaar. Het verloop was als volgt: Leythen I—Voorschoten II: P. J. PlanjerJ. J. B. Braggaar '/s'lt\ J. KroonP. Segaar s'/-; W. BeijA. Boven lltJ. A. F. PlanjerB. Maat afgebr,; L. C. W BatenburgC. M. v. Renswouw */-A. MontabaN. Se gaar 01; J. Neuteboom res.—N. v. d. Werf 01; M. C. de BockQ. J. Kou- wenhove res. 10; P. Stikkelorum, res. J. Boxman l-*0; J. v. KempenR. Vermet, res 10. Voorlopige eindstand 5—4. 2e klasse B.: NZH—Sassenheim I: M. J. Goudriaan—M Koppenaal •/-A. HensingC. van der Lip 01; A. Vlet terG. Marinus 10; U Tijsterman A C. Barnhoorn 10; H. Binnendijk Fr. van Dijk 01; L. J. Goudriaan G, Bouwmeester '/s'/s; A. Ravensber- genP. Le Clerck >/aW. van Eg- mond—C Kramer 01; N. de Vreugd C. P. van Nieuwkoop 01; D. Schane- veldIr. R. Venema 01. Eindstand De wedstrijd VTL IILeiderdorp II, die afgebroken werd met de stand 43 werd uitgespeeld. De drie afgebroken partijen wist Leiderdorp II allen te win nen zodat de eindstand 46 in 't voor deel van Leiderdorp eindigde. 24) „Ik weet niet, wat ik moet zeggen, zus", barstte Masters uit, toen hij zeker wist, dat niemand hen kon ho ren. „Ik kan je niet zeggen, wat ik voel." „Probeer het maar niet", antwoord de Glada kort. „Het hoeft niet." „Maar ik wil weten, wat er .ge beurde. Wat.... zei ze?" „Luister eens, Masters. Als ik je geholpen heb, dan heb ik ook zekere rechten. Ik wil dit alles vergeten. Ik zal je trouwens nooit méér vertellen dan wat je al weet. Het is nu voor eens en voor altijd afgelopen." „Misschien. Als het je tenminste niets heeft gekost. Je trachtte mij de indruk te geven, dat dat niet het geval was. Het is moeilijk te geloven en ik heb er mij zorgen over gemaakt. Als er geld bij te pas gekomen is, dan moet ik dat weten: Als het nodig is zal ik dat dan voor mezelf te weten zien te komen, maar ik laat de zaak nu liever rusten. Wees dus eerlijk." door Joseph Mc ford Glada keek hem vast in de ogen. I „Ik geef je mijn woord van eer", I zei ze eenvoudig. „In orde. We, zullen het hier dan bij laten als je wilt. Alleen wil ik trach- ten je duidelijk te maken, hoe on menselijk dankbaar ik je ben. Ik was aan het eind van mijn Latijn, en ik begon te voelen, dat ik het niet zou uithouden, Dus kun je je voorstellen, dat ik je dankbaar ben." „De verleiding is groot om nu te zeggen, dat je je dankbaarheid kunt bewijzen", zei Glada rustig. „Ik heb mijn les geleerd, maak je niet benauwd", zei Masters, half met een lach, half met een,grom. „Eén zo'n schok is voldoende voor een heel leven. Je hebt je een prachtig kame raad getoond." „Spreek er maar niet meer over. Je zou voor mij hetzelfde gedaan hebben." „Ik hoop, dat het nooit nodig is", lachte hij, plotseling weer met zijn jongensachtige uitgelatenheid. „Wel, ik voel me nu weer mens. Maar, zeg, nu over iets anders. Is moeder nog zo hevig gecharmeerd van die Stirling- knul?" „ïk geloof het wel." „Je zegt het op een manier, of jij er anders over denkt", plaagde Mas ters. „Ik durf er wat onder te verwed den, dat moeder getracht heeft jou aan zijn hals te hangen. Er wordt ge zegd, dat hij 'n aardige bankrekening heeft. Pas maar op." „Mij kunnen ze er niet mee van streek maken", zei Glada, met een poging het zo nonchalant mogelijk te zeggen. Ze voelde zelf, dat het niet helemaal lukte. „Ik heb andere zor gen." „Hoe gaat het met de kippenin- dustrie?" „Vrij goed, dank je. Cobb gaat goed vooruit. Hij zal spoedig weer kunnen lopen." „Prachtig. Hoe is het met die andere kereldie met die gekke naam? Heb je hem nog?" „O, Gerij Jones bedoel je?" Glada's onverschilligheid klonk nu echt. „Ilij is er nog. Zullen we naar binnen gaan?" HOOFDSTUK IX. envelop met de naam van de Kendron Bank er op. Van Masters natuurlijk, hoewel het adres met de machine ge schreven was inplaats van met de hand. Glada keek verwonderd, toen ze de envelop openscheurde. Een ogenblik later zonk ze zwak in haar bureaustoel, met nietziende ogen naar de brief starende. Haar gezicht was bleek, haar lippen beef den. De inhoud van de brief was kort en op de man af. Beste Glada! Je hebt bewezen een aardige be driegster te zijn. Waarom? Ik kreeg het plezierige nieuws gisteren. Een vriend van me, hier uit de stad, was gedurende' het weekend de stad uit. Hij ontmoette toevallig iemand, die wij kennen. Bedoelde persoon heeft hem toen verteld, hoe men mij een aardig sommetje afgezet had en dat men wilde, dat men meer gevraagd had. Dat be wijst, dat de hele geschiedenis puur bedrog was. Dit plaatst me in een ellendige toestand. Ik zou gemakkelijk met dwang de rest van het geld terug kunnen krijgen, maar dan stonden we voor hetzelfde probleem. Als jij mij maar alles verteld had. Ik ver onderstel, dat het niet je bedoeling was zo'n minne streek uit te halen, maar dat is het toch. Ik zal het na tuurlijk terugbetalen, maar dat kan ik nu nog niet. Tenzij jezelf in de penarie zit. MASTERS. Het bericht in de tweede Het kwam Glada voor, dat de woor den haar in de hersens gebrand wa ren. Geld.een volle duizend. dollar.om dat meisje het zwijgen op te leggen. Duizend dollar. De dui zend dollar van Mr. Stirling. Glada huiverde, toen ze tot die gevolgtrek king kwam. Hij had dat geld betaald om hen allen te redden, hij had het betaald en niets gezegd. Hij was ook niet van plan iets te zeggen. Even kwam er woede in haar op. Ze dacht aan de beschuldiging van Masters. „Bedriegster". Dan was de rector een bedrieger.maar was hij dat? Glada's aangeboren gevoel voor rechtvaardigheid kwam daar tegen op. Aangenomen hij had nu eens niet betaald? Hoe zou de toestand dan nu zijn? Wat zou er overgebleven zijn van Evelyns geluk en vertrouwen, dat ze gedurende het weekend weer zo duidelijk ten toon gespreid had? Of van Masters' toekomst? Mr. Stir ling moest naar Kedron gegaan zijn met het voornemen het geld te be talen als dat het verstandigst zou blijken. En blijkbaar was het de enige uitweg geweest, toen hij van het suc ces vertelde. Hij had gezegd, dat het meisje naar ,rede" geluisterd had. Allicht had ze dat. Was het niet gees tig? Glada's oppervlakkige kennis van juridische zaken was voldoende om haar te laten weten, dat die Tess Sidbury nu niet wagen kon nog eens om geld te komen. Maar het terug betalen van die duizend dollar leek nu even moeilijk alsof het een tien voud van het bedrag betrof. Natuurlijk was Masters van plan het haar terug te geven. Maar het was nu een schuld van haar. Zij was er de oorzaak van. Ze zou geen ogen blik rust meer hebben, voordat het geld was terugbetaald. Masters had gelijk. Elke bedrieging of poging om ook maar een deel van het afgeperste geld terug te krijgen zou bijna zeker een schandaal ten gevolge hebben. Het ging niet. En, wat bijna het moeilijkste was, zij was het die het met Stirling in orde moest maken. Nog eens moest ze de last dragen van iets, waarvoor ze niet verantwoordelijk was. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9