Het «Goede Heertje« verduisterde elf jaar lang zijn miljoenen alléén Schuldeisers in zaken as door vertrek »haastige« emigrant ifefei-;» WÉ: ■H Een van de Nijkerkse drieling overleden Commissie cadeaustelsel kreeg het rapport cadeau Vliegtuigtelegrafist uit Katwijk a/d Rijn vermist In gladheid en mist DONDERDAG 29 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Wat onmogelijk scheenwerd wéér: 't iemand ontgaan, dat met dit stuk Russische kapel in Zuidhorn ingewijd ie?" Bij Berger en Co werd mei stinkbommen gesmeien In het proces tegen „Het Goede Heertje" werden gistermiddag de vervalsingen behandeld, die de ver dachte had aangebracht in het in- en verkoopboek schatkistpapier. De han del hierin leverde de n.v. Berger de meeste inkomsten op. Het was de als getuige-deskundige gehoorde rijks accountant Brautigam, die de recht bank met een in boekhoudkundig op zicht technisch betoog duidelijk maakte, welke opzettelijk foutieve boekingen er in voorkomen. De ver dachte volgde deze methode om de. door hem verduisterde gelden en de daardoor ontstane tekorten te camou fleren. Op de debetzijde boekte hij alleen in 1954 al viermaal fictieve aanko pen van sohatkistpapier, maar later moest hij dit weer nivelleren door fictieve verkopen aan de creditzijde op te voeren. Aan het einde van 't jaar moest hij ervoor zorgen, dat de couponrekening weer in overeen stemming was met de werkelijkheid, omdat die rekening bij de jaarlijkse balanscontrole werd nagekeken. Beter dan de bank. Weer over de controle van de ac countant Dragt sprekend, merkte verdachte op, dat diens assistent Ja cobs „er meer van wist, dan de ac- De verdediger van het „Goede Heer tje", de Friese rechtsgeleerde mr. Jelger de Jongh, betreedt het Paleis van Justitie te Amsterdam, waar woensdag de zaak tegen Van H. begonnen is- wat brutaal. Ik dacht: dat zien ze toch niet". „U hebt trouwens al eerder ver klaard", zo vulde de president aan, „dat u niet handig bent met de schrijfmachine en trouwens hele maal slecht was in vervalsingen". Even later toonde mr. Jeljer de Jong de rechtbank een door verdach te geheel met inkt veranderde afre- Politie-inspecteur Van der Voort De derde getuige geknoeid is?' „Blijkbaar in Breda wel, daar is 't carnaval in de buurt", zei de presi dent schamper. Er kwamen meer op vallend slecht en dom vervalste stukken. Als de kas-associatie wer kelijk zulke hopeloze afrekeningen stuurde, zou 't er een kermis hebij ben moeten zijn. Dat zelfs deze ver valsingen van de verdachte nooit ontdekt zijn, is waarlijk ongeloof lijk". De hele rechtbank schoot in de lach bij een volgend stuk. Daar was een datum weer duidelijk enkele maanden verlaat op een schrijfma chine met een veel kleiner lettertype, terwijl er andere regels waren weg- gevlakt en met inkt weer ingevuld. „Een toffe boel". „Belachelijk", riep mr. Winkel in opperste verbazing uit en de presi dent zei: „Stel je voor, dat je van je eigen bankier zo'n afrekening zou krijgen. Het is trouwens tekenend, wat een typiste van 't kantoor Ber ger en Co. over deze firma heeft ge zegd: „Het was er een toffe boel. Af en toe werd er met stinkbommen gesmeten". Er zijn geen aanwijzingen in het onderzoek gevonden, dat de ver dachte medeplichtigen heeft gehad. „Wat in het begin onmogelijk leek, namelijk dat één man geheel alleen de firma voor ruim 2 miljoen gulden heeft weten te benadelen zonder dat iemand in de 11 jaar daarvan iets bemerkte of wist", aldus de presi dent, „is achteraf toch juist geble ken. Verdachte heeft het inderdaad allemaal alleen gedaan". Ook de rijksaccountant bevestigde dit. Om vier uur 's middags werd de be handeling geschorst. Hedenmorgen om half elf werd het proces voort gezet. Bijna 'n ion schuld achtergelaten De belastingen, een Amsterdamse financieringsmaatschappij en vele Barneveldse zakenlieden voelen zich I de"eigéndommenT welte'VaT"booïd ten zeerste gedupeerd na het vertrekt de Zuiderkruis zijn. Hoewel het van een-cartonnagefabriek, de heer een Nederlands schip is bleek het de J. van t - F. uit Barneveld, aie als schuldeisers, dat «het toch zeer moei- emigrant met de Zuiderkruis naar van >t F van te laten v; 't F. Een familielid was zo vrien delijk zich voor de emigrant garant te stellen en het beslag werd inge trokken. Van 't F. heeft een prach tige bungalow achtergelaten waarop thans beslag is gelegd, Alle instanties zijn nu druk in de weer om beslag te kunnen leggen op countant zelf". De president had te voren gezegd, dat deze assistent een opleiding van twee jaar MULO heeft gehad. De gehele middag bleef de recht bank de talloze vervalste stukken bekijken en trachtte zij vast te stel len, welk nut iedere vervalsing had opgeleverd. Zelden bemoeide de ver dachte er zich mee, tenzij hem om tekst en uitleg werd gevraagd. Dan antwoordde hij zonder er doekjes om te winden steeds kort en duidelijk. Voor de rest beperkte hij zich er toe de besprekingen te volgen met een gelaat, dat beleefde belangstelling uitdrukte. „Waarom hebt u die veranderingen van de bedragen op die afschriften van de kas-associatie met inkt aan gebracht?" vroeg op een gegeven mo ment één der rechters. „Met een type machine zou 't toch veel minder gauw opvallen?" De verdachte trok nauwelijks merk baar zijn schouders op voor hij ant woordde: „Ik werd op 't laatst wel Australië is vertrokken. Het blijkt thans, dat de landverhuizer voor bij- na honderdduizend gulden aan schulden in Nederland heeft achter gelaten. De emigratie van de heer van 't F. werd mogelijk gemaakt, doordat de inspectie der belastingen te Harder wijk een z.g. Belastingver klaring heeft gegeven, waarop vermeld was, dat de emigrant alle verschuldigde belasting had voldaan. Een dag na dat de Zuiderkruis was uitgevaren verscheen de deurwaarder aan de deur in Barneveld met een dwang bevel voor de betaling van meer dan I 90.000 gulden belastingschuld. Tegen iedereen, die het horen wil- 1 de, had van 't F. gezegd, dat hij pas 1 eind maart of in mei zou vertrekken. Hij hoopte zijn schuldeisers hiermee te sussen. Een garagehouder echter, i die nog 3000 gulden te vorderen had, kwam er achter, dat zijn cliënt veel j eerder de benen zou nemen en liet beslag leggen op het meubilair van halen. Hiertoe is een gerechtelijk vonnis nodig waarin bepaald wordt, dat Van 't F. gegijzeld moet worden en een dergelijk vonnis wordt bij zeer hoge uitzondering gewezen. In het uiterste geval kan de maatschap pij van het schip beslag laten leggen op de eigendommen van hen, die aan boord zijn. Op 12 februari komt het schip reeds in Fremantle aan. Het er dus om spannen. Nieuwe kliniek kreeg prof. ter inzage In een voormalige autogarage in het Groningse dorp Zuidhorn is dinsdag ochtend op plechtige wijze een kapel van de Russische Orthodoxe kerk ingewijd. Deze kapel, gelegen naast het huis van de familie dr. J. Haverman, is door deze familie met eigen middelen ingericht. Deze foto van de plech tigheid toont links de bisschop-coadjutor van de Russische Orthodoxe kerk te Londen, mgr. Anthony Bloom, en rechts de deken van de Russische Orthodoxe kerk in Nederland, archimandriet Dionyssios, die assisteerde bij de wijdingsplechtigheid. Een van de drieling van de familie L. van de Akker te Nijkerk, die zon dagmorgen geboren werd, is geheel onverwacht in het ziekenhuis „de Lichtenberg" te Amersfoort overle den. Het is het meisje Teunie. Bewoners van de Commissaris van Heemskerkstraat, waar de familie Van de Akker woont, hebben een be drag bijeen gebracht voor de babies. Het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft gisteren het rapport over het cadeaustelsel niet zonder meer aan vaard. Er was nogal wat kritiek en de commissie onder presidium van prof. dr. F. de Roos, kreeg het stuk terug met het verzoek om dit in het licht van de gemaakte opmerkingen nog eens te bezien en dan nader te rap porteren. Het rapport concludeerde dat er niet voldoende aanleiding is om het cadeaustelsel door wettelijke of pu- bliek-rechtelijke maatregelen nog verder te beperken dan de huidige wet reeds doet. Verdere maatregelen zouden vol gens de commissie op privaatrechte lijke basis getroffen dienen te wor den. De organisaties in de textiel branche en die in de sector der huis houdelijke artikelen die het meest te lijden hebben onder het geven van cadeaus uit hun assortiment door an dere branches hadden reeds vele be zwaren tegen dit rapport naar voren gebracht. Verscheidene leden van het hoofdbedrijfschap sloten zich hierbij aan. Handen en Li ppen ruw? Purol (Advertentie) Men achtte een privaatrechtelijke regeling niet mogelijk. Er bestaan nog tal van ongezonde uitwassen bij de cadeauverstrekking die met de geest van de wet in strijd zijn. Vele detaillisten worden hierdoor gedupeerd. Deze sprekers achtten verdere wettelijke maatregelen drin gend nodig en begrepen niet, dat een commissie uit een detailhandel orgaan met een dergelijk rapport kon komen. Professor De Roos verklaarde, dat het bestuur een objectief onderzoekgesteld, die als beroepsorgaan in eer door de commissie had gevraagd en ste aanleg zal fungeren („Trouw)" niet een rapport ten gunste van de detailhandel. De noodzaak van ver der overheidsingrijpen is niet geble ken en in dat geval is een privaat rechtelijke regeling zijns inziens de enig mogelijke oplossing. De staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft het hoofdbedrijf schap advies gevraagd over de huidi ge regeling inzake de uitverkopen, de keuze van de uitverkooptermijn daaronder begrepen. De midden standsbonden hebben op grond van de verontrusting over deze zaak in grote delen van het bedrijfsleven ook om een studie over de uitverkopen, verzocht. Besloten werd een speciale com missie in te stellen die voor 1 okto ber over de kwestie van opruimingen en uitverkopen rapport zal uitbren gen. Het hoofdbedrijfschap verkreeg een zekere mate van medebewind bij de uitvoering van de vestigingswet. Dit betreft dan het afgeven van verkla ringen van vakbekwaamheid en han delskennis aan personen die bij het inwerking treden van de wet al ge vestigd waren. Het bestuur machtigde de secreta ris om deze verklaringen af te ge ven, daar dit een zuiver administra tieve maatregel is. Een commissie werd ingesteld die de minister zal adviseren over het af geven van ontheffingen op grond van artikel 15 van de wet. Ten slotte werd nog een commissie van bezwaar in- Van Gijs Perlee, Willem Parelen parelende muziek Gistermiddag heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam, de nieuwe „Koningin Emma-kliniek" van het sanatorium „Oranje Nassau-oord" te Renkum officieel geopend. Deze foto toont prof. Muntendam, die de symbolische opening verrichtte door het doorzagen van een balkje voor die ingang. Na ongeluk op „Karei Doorman'' Tijdens een vrije dekstart aan boord van Hr. ms. vliegkampschip Karei Doorman, is dinsdag een eenmorto- rig aanvalsvliegtuig van het type Avanger, behorende tot vliegtuig- squadron twee, verongelukt. Van de vierkoppige bemanning, bestaande uit luit. ter zee vlieger der eerste klasse A. Seret, luit. ter zee waarnemer der I tweede klasse oudste categorie Smit, majoor-vliegtuigmaker consta- bel J. Bode en de korporaal vliegtuig telegrafist J. Muller, wordt korporaal Muller vermist. Aangezien na 25 mi nuten minutieus zoeken de vermiste niet gevonden werd, dient te worden aangenomen dat hij verdronken is. De overige leden van de beman ning konden worden, gered en verke ren in goede gezondheid. De korpo raal-vliegtuigtelegrafist J. Muller was gehuwd en afkomstig uit Katwijk aan den Rijn. Auto te water; een dode Ten gevolge van de gladheid en de mist waardoor de weg niet meer van de wegberm was te onderscheiden is vannacht omstreeks 12 uur op d« Walingsdijk te Ursem een personen auto, bestuurd door de 19-jarige A. Floris uit Berkhout, in de langs de weg 'lopende vaart gereden. Hij wist zich met zijn moeder en twee broers uit de over de kop geslagen auto te bevrijden. De 54-jarige vader, de heer A. J. Floris, werd echter levenloos De uitzending „Dit is uw leven" stond gisteravond in het teken van de draaiorgels en hun bouwer. Het uit de auto gehaald. De familie kwam was de Amsterdammer Gijs Perlee die in het zonnetje werd gezet. Tijdens de avond kwam ook de Jordaanse terug van een verjaardagsvisite. „Tante Na" die door orgelmuziek begeleid een „aria" ten beste gaf. Rechts de heer Perlee, links Bert Garthof.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7