S)e C<2idóe6oii^cmt Gangsters Tegen gangsters in de Amerk. vakbonden De aarde is peeivormig N. Guinea bedreigd? Kunstmaan met „ziend oog" Expo-poëem de lucht in Gespannen zenuwen in de Kongo Wordt Castro gematigder? Geen politieke gevangenen meer Rusland in Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonoem., Drukkerij 20935; Red, 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 29 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14623 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent.80826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w„ f 2.55 p. mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.—. in de vakbeweging Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Eisenhower legt wetsontwerp voor CORRUPTE FUNCTIONARISSEN President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres een wetsont werp voorgelegd, dat een einde moet maken aan de praktijken van gang sters in de vakbeweging. De president wil het algemeen be lang beschermen en de vrijheid van de arbeiders verzekeren door afper sers uit de arbeidersbeweging te ver- wijderen en de kassen van de vak bonden te beschermen tegen corrupte functionarissen. Sommige van de door Eisenhower voorgestelde wijzigingen zijn door de vakbeweging voorgesteld en andere door de werkgevers. Het verbod van de Taft-Hartley- wet op indirecte boycotten waardoor werkgevers belet wordt zaken te doen met andere firma's zal worden ver scherpt. Daarentegen wordt het ver bod voor stakers, om te stemmen of een vakbond hun belangen zal blij ven vertegenwoordigen, opgeheven. De vakverenigingen zouden hun statuten en reglementen openbaar De aarde heeft niet de vorm van een sinaasappel (een bol, die aan de boven- en onderkant wat is afgeplat) doch zij is enigszins peervormig, zo blijkt uit de gegevens die zijn ver kregen met behulp van de Ameri kaanse Vanguard-satelliet, die tien maanden geleden werd gelanceerd. Drie deskundigen van de Ameri kaanse nationale raad voor lucht- en ruimtevaart hebben woensdag in New York verklaard, dat door de bij zonder gelijkmatige baan van deze satelliet een juister beeld van de bol vorm van de aarde is verkregen. Het zeeniveau aan de Noordpool blijkt ruim 15 meter hoger te zijn dan men tot op heden dacht, en dat aan de Zuidpool circa 15 meter lager. Het Londense blad „Daily Mail" heeft donderdag onder de kop „Oor logsdreiging voor Nieuw-Guinea" een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk Nederland de Britse regering ervan op de hoogte gesteld zou hebben, dat Indonesië in de lente een invasie in Nieuw-Guinea zou willen doen. De diplomatieke correspondent van het blad schreef, dat blijkens gegevens van inlichtingendiensten honderden kleine vaartuigen voor de invasie ge reed gemaakt worden. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft vanochtend desgevraagd verklaard, dat de berichten over een spoedige invasie van Nêderlands- Nieuw Guinea geheel voor rekening blijven van de Nederlandse en Britse bladen, die dit bericht hebben gelan ceerd. Van een acute bedreiging van Ne derlands Nieuw Guinea is de Neder landse regering niets bekend, aldus de woordvoerder. Ook het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft van een tegenspraak uitgegeven op Grondwet van Monaco buiten werking Prins Rainier van Monaco heeft De Verenigde Staten zijn van plan volgend jaar hun eerste kunstmaan met optische instrumenten te lance ren, aldus meldt het Amerikaanse blad „New York Times". Met deze vandaag voor de radio verklaard, dat instrumenten kunnen installaties op hij de grondwet van Monaco tijdelijk i de grond worden verkend, buiten werking zal stellen. Dit bete- Het ministerie van defensie heeft kent dat ook het parlement en de ge- de indruk gewekt, aldus het blad, dat meenteraad van Monaco van hun be- het lanceren van een kunstmaan met voegdheid ontheven zullen worden, een „ziend oog" deel uitmaakt van Prins Rainier verklaarde, dat hij door de „vijandige houding" van de nationale raad (het parlement) aan het einde van zijn geduld was geko- moeten maken. Het mag volgens de president niet langer mogelijk zijn dat een vakvereniging, door het uit zetten van posten, een werkgever dwingt haar als vertegenwoordigster van zijn personeel te erkennen. De aanbevelingen van de president vloeien voort uit een onderzoek, dat een commissie heeft ingesteld naar gangstermethoden in de vakbewe- j aldus prins Rainier. De taak van het een reeks proeven, die erop gericht ging. Deze commissie rapporteerde in I parlement zal overgenomen worden zijn een mens in de ruimte te bren- september van het vorig jaar onder door de regeringsraad. meer, dat de unie van vrachtauto chauffeurs bijna zeven miljoen dollar aan gangsters had geleend. De aanbevelingen van Eisenhower Zijn praktisch dezelfde als die, welke H parlement" had de begroting voor 1959 van het vorstendom be- sproken noch goedgekeurd. Prins Rainier heeft gisteren Emile Pelletier, ex-minister van binnen landse zaken van Frankrijk, tot mi nister van staat en hoofd van de Mo negaskische regering benoemd. Pel letier volgt als zodanig de Fransman Henri Soum op, die de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt. Prins Rainier heeft krachtens de Monegaskische grondwet absolute macht. Het parlement van Monaco heeft slechts adviserende bevoegdheid. Het grootste deel van de parle mentsleden wil van Monaco een con stitutionele monarchie maken. De macht van prins Rainier berust-r- sarcofaag gebeden, daarna ook bij hetop het feit> dat Monaco slechts zo belastingen van vele tonnen staan, confessio-altaar en bij het altaar. j jang onafhankelijk zal blijven, als de Niemand kan bij deze unieke con- waeronder het lichaam van Pius X monarchie blijft bestaan. Wordt deze structie voorspellen wat er zou ge wordt bewaard. afgeschaft dan wordt het vorstendom beuren, als zo een spant plotseling Vandaag op het feest van Fran- automatisch een deel van Frankrijk vrij komt. cisous van Sales heeft de Paus zich en daarmee onderworpen aan dé naar het Passionistenklooster van St.Franse wetgeving. Joannes begeven, waar de pastoors Monaco telt op het ogenblik 20.000 van Rome een retraite hooiden. De I inwoners, van wie slechts 3.500 burj Paus heeft de pastoors toegesproken.1 gerrechten bezitten. niet geslaagde poging om het Congres een wets-voorstel te laten goedkeu ren tegen de afpersings. en zwendel- praktijken van sommige vakbonds leiders gericht. Paus privé in St. Pieter Op het feest van de H. Johannes Ohrysostomus heeft de Paus zich pri- vatim, alleen vergezeld van zijn ka merheer en zonder enig ceremonieel naar de basiliek van St. Pieter be geven, om er de kape' te bezoeken, waar het hart van deze kerkleraar wordt bewaard. De Paus heeft bij de gen. Het is echter wel duidelijk, dat het hier gaat om de ontwikkeling van ruimteschepen voor militair ge bruik, zo voegt het blad eraan toe. Vrijdagmiddag om twee uur gaat op de onttakelde EXPO Philips' Elektronisch Poëem de lucht operatie heeft niets met radiogolven, maar alles met dynamiet te maken. De betonnen en stalen schepping van de Franse architect Le Corbu- sier, die de wereld heeft verbaasd, wordt opgeblazen. Afbraak op de orthodoxe manier is te gevaarlijk, omdat er op sommige stalen spanten Zweedse kroonprins, sportieve jongen Razzia in Leopoldstad In Brussel is woensdagavond be kend gemaakt, dat na de ongeregeld heden van dinsdag politie-eenheden verscheidene inheemse wijken van Leopoldstad zijn binnengetrokken. Zij hebben daar woensdag openbare ge bouwen bezet. In een der wijken is Na de terugkeer van de leider van de Cubaanse revolutie, Fidel Castro, uit Venezuela, is op Cuba geen mel ding meer gemaakt van terechtstel ling van aanhangers van oud-presi dent Bastita, die zich aan „oorlogs misdaden" zouden hebben schuldig gemaakt. Wel werden dinsdag vier mensen ter dood veroordeeld. De berechting van luitenant-kolo nel Grau en de behandeling in twee de instantie van de zaak van majoor Jezus Sosa Blanco, die dinsdagavond zouden plaats vinden, zijn voor onbe paalde tijd uitgesteld. Een aantal ver dachten die woensdag te Santiago zouden worden berecht, wordt een dag later voor de rechter geleid. Te Havana wordt aangenomen,' dat nu de sfeer in de Cubaanse hoofdstad wat rustiger is geworden, Castro be reid gebleken is gehoor te geven aan raad het bij de berechting van KORTE golf Bendeleden hebben dinsdag nacht tussen Djakarta en Cheribon een trein tot ontsporing gebracht en 20 passagiers beschoten; vijf passa- I êiers werden gedood. Het spoorweg- een grootscheepse razzia gehouden, verkeer tu beide plaatsen is n0„ waarbij honderden inheemsen zijn hprvat aangehouden. Vele van deze arrestanl-; ten vertoefden clandestien in Led-| Een moeder en haar vijf kinde- poldstad en zullen naar hun stam- ren zijn in de nacht van dinsdag op dorpen worden teruggezonden. woensdag in Kidderminster in Mid- I den-Engeland omgekomen bij een In de bekendmaking wordt voorts brand, die de kleine woning, waarin gezegd, dat de politie-eenheden geen het gezin woonde, verwoestte. Al- gebruik van hun wapens hebben ge- leen de vader wist zich te redden, maakt. De toestand in de stad kwali- Hij heeft ernstige brandwonden, fieert het communiqué met de woor-i den: „De zenuwen zijn gespannen". Paus ,heef' tot bisschop Van welingelichte zijde te Brussel1 «n Digne benoemd pater Bernardm wordt vernomen, dat de Belgische gollin OEM Dit besluit wordt in autoriteiten berichten onderzoeken,Frankrijk als een historische daad volgens welke een Congolese natio-1 beschouwd, want door een klooster- nalistische leider met een gedetaü- bng te benoemen heeft Paus Johan- leerd communistisch plan voor een een eeuwenoude traditie gebro revolutie naar Leopoldstad zou zijn ken. De jonge Zweedse kroonprins Carl Gustaf is een sportief kereltje. Hier zien we hem, terwijl hij met overgave de juiste starthouding beoefent, waarbij hii advies krijgt van Sixten Albinsson een van de drie Zweedse schaatsenrijders, die deel zullen nemen aan de komende Europese kampioen schappen in Gothenburg. nachten. Overwegend kwam 3 5 graden vorst voor, maar op enkele j plaatsen werd 6 graden vorst geme- j ten. Hier en daar ontstond in de eer- I ste ochtenduren een dichte mist Een zeer uitgebreide mist bedekte van- j morgen geheel Engeland. Terwijl het J Europese hogedrukgebied iets afneent, j trekt van de Oceaan een nieuw hoge- drukgebied naar Schotland. Het ziet er in verband hiermede naar uit, dat i het rustige weer zal aanhouden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's teruggekeerd. Gezegd wordt, dat het onderzoek uitgewezen heeft, dat deze man Ar thur Pinzi is, burgemeester van een Afrikaanse gemeente bij Leopold stad, die geregeld contact heeft ge had met het Belgische communisti sche partijleiders en functionarissen van de Russische ambassade te Brus sel. Officiële kringen in België wei geren commentaar te geven. Pinzi moet in Leopoldstad tezamen met 18 andere Afrikaanse nationalistische j Premier Chroesjtsjef heeft gisteren leiders terechtstaan op beschuldiging op het 21ste Partijcongres verklaard, Minder geheimzinnigheid de berichten, dat Indonesië voorbe- aanhangers van het vorige regime reidingen zo,u treffen voor een inva-wat kalmer aan te doen. Deze raad sie in westelijk Nieuw-Guinea. I zou hem in Venezuela zijn gegeven. van het aanmoedigen van rassenhaat en het in gevaar brengen van de openbare veiligheid. Drie inzittenden van een tram zijn omgekomen en ongeveer dertig gewond, doordat woensdagochtend te Glasgow in het spitsuur een tram in bosting kwam met een vrachtauto en in brand geraakte. Chauffeur dacht, dat besprekingen langer duurden aMUwm*!*'1 Gistermorgen was Z.Exc. mr. J. M. A. H. Luns op paleis Soestdijk. Toen minister Luns het paleis verliet, was zijn chauffeur in de keuken en zat rustig van een kopje koffie te genieten. Een fotograaf waarschuwde de chauffeur en knipte toen het volgende plaatje: een rustig wachtende minister en een hardlopende chauffeur. dat er in de Sowjet-Unie geen politie ke gevangenen meer zijn, en dat er geen processen meer worden gehou den naar aanleiding van politieke misdaden. „Dit is ongetwijfeld een belangrij ke vooruitgang", aldus de premier. Het apparaat van de staatsveilig heidsdienst is aanmerkelijk inge krompen. De militia, zoals de politie heet, heeft echter werk genoeg, omdat er nog veel vergrijpen tegen de open bare orde plaatshebben. Overigens schijnt de communisti sche partij in Rusland zich langza merhand los te willen maken van de gewoonte om de belangrijke partij- vergaderingen te hullen in een waas van geheimhouding en afzondering. Van de laatste plenaire vergadering van het centrale comité, die onlangs is gehouden, is een stenografisch ver slag gepubliceerd. Voor de openingsvergadering van het 21ste partijcongres waren dinsdag voor het eerst Westelijke journalisten uitgenodigd. En als laatste nieuwig heid kan worden gemeld, dat radio- Moskou voor het eerst bekendmaakte welke afgevaardigden op de ochtend vergadering hadden gesproken. Een 32-jarige New Yorkse ra diomedewerker is er ingeslaagd 200 uur achtereen wakker te blijven. De artsen die hem voortdurend obser veerden, menen dat het „voor het eerst in de geschiedenis is dat een mens zo lang wakker is gebleven". V iermogendhedenconferentie over Duitsland Op ministerieel niveau Volgens een gewoonlijk welinge lichte kring in Londen zullen de wes telijke mogendheden binnenkort in nieuwe nota's aan Moskou waarschijn lijk voorstellen in de tweede helft van april in Genève een vier-mo- gendheden-conferentie met de Sow jet-Unie over het Duitse vraagstuk te houden. Men voegde hieraan toe. dat de mo gelijkheid van een confei_ntie tussen Oost en West over het Duitse vraag stuk, op het niveau van ministers van buitenlandse zaken, één van de voornaamste onderwerpen zou zijn voor de bijeenkomst van de werk groep van vier westelijke landen, die dinsdag a.s. in Washington begint. Deze werkgroep waarin de V. S., Engeland, Frankrijk en West-Duits- land zijn vertegenwoordigd, zal het westelijke antwoord opstellen op de laatste Russische nota van 10 januari, waarin werd voorgesteld een confe rentie te houden over een Duits vre desverdrag. Volgens Britse kringen zal in de antwoordnota waarschijnlijk worden voorgesteld in de tweede helft van april in Genève een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de drie westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie te houden oVer hetiDuitse vraagstuk als geheel, met inbegrip van Berlijn. Deze zou gehouden worden na de conferentie van de ministers der Navo-landen in Washington in de eer ste week van april en de bijeenkomst van de Zoavo in Auckland (Nieuw Zeeland) in de tweede week van april. Rustig weer Een groot hogedrukgebied bedekt noig steeds geheel West- en'Midden- Europa. In dit gebied is het overal rustig weer met overwegend lichte vorst. Alleen in Zuid-oost-Duitsland en Midden-Zweden kwam plaatselijk strenge vorst voor. In ons land waren de temperaturen over het algemeen iets lager dan in de voorafgaande weer (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST Plaatselijk mist, maar ook hier en daar opklaringen. Weinig wind. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag in mistgebieden temperatuur om 't vriespunt, elders enkele graden boven nul. 30 Jan. zon op 08.25; onder 17.22; maan op onder 10.44. Hoogwaterstanden 30 Januari: v.m. 7.01; n.m. 7.21. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. 3C. STOCKHOLM onbew. 8 OSLO half bew. 6 KOPENHAGEN onbew. 1 ABERDEEN licht bew. 4 LONDEN mist 2 AMSTERDAM onbew. 2 BRUSSEL onbew. o LUXEMBURG onbew. 3 PARIJS onbew. 2 BORDEAUX onbew. 1 GRENOBLE onbew. 4 NICE onbew. 5 BERLIJN onbew. 3 FRANKFORT onbew. 5 MüNCHEN mist —11 ZURICH geh. bew. 4 GENèVE onbew. 5 LOCARNO onbew. 5 WENEN geh. bew. 1 INNSBRUCK onbew. 9 ROME onbew. 4 AJACCIO onbew. 0 MADRID geh. bew. 6 MALLORCA mist 4 ALGIERS onbew. 2 Korreltje De ontstentenis van grote gebreken is de kleine deugd van velen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1