„Belang van verduistering gaat ver uit boven persoon van verdachte" Mr. Luns niet al te optimistisch Overwegwachter deed bomen te vroeg open "AKKERTJES" Karei Doorman' pikte schipbreukelingen op Een misdadiger als alle anderen Grimas van het type-duiveltje WOENSDAG 28 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT fAVjliN A O Else Mauhs geeft - over het graf - haar ring door Dinsdagmiddag heeft notaris mr. J. J. E. Stuijt te Amsterdam het testament geopend van de kortgeleden overleden Nederlandse actrice Else Mauhs en daaruit het gedeelte bekend gemaakt dat betrekking heeft op de overdracht aan een haar waardig opvolgster, van de „Theo Mann-Bouwmeester-ring", welke mevrouw Mauhs destijds als blijk van bijzondere waardering voor haar verdiensten als actrice, heeft ontvangen uit handen van mevrouw Theo Mann-Bouwmeester. Uit dit testament bleek, dat mevrouw Mauhs mej. G. Brugmans, film critica uit Amsterdam, en Cor van der Lugt Melsert heeft toevertrouwd de toneelspeelster aan te wijzen, aan wie deze gouden ring kan worden doorgegeven. Deze foto geeft een beeld van de sobere plechtigheid, v.l.n.r.: mevrouw Inga Mauhs, dochter van de over leden actrice, mr. Stuijt en mej. Brugmans. Over Singapore De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft gisteravond bij zijn te rugkeer op Schiphol van zijn bespre kingen in Londen verklaard „niet al te optimistisch" te zijn over een wij ziging van het Britse besluit, de K.L.M.-vluchten op Singapore van twee tot één te beperken. De minister, die op Schiphol werd verwelkomd door de president-direc- Schorsing op siaande voei De overwegwachter van de be waakte spoorwegovergang in de Van Vredenburchweg te Rijswijk, de 49- jarige J. H. V., is door de directie van Nederlandse Spoorwegen geschorst in zijn functie omdat hij gistermiddag omstreeks half één de afsluitbomen van de overweg opendraaide terwijl de uit de richting Delft komende T.E.E.-trein „He de France" nog moest passeren. Door aanhoudend en doordringend toeteren wist de bestuurder van de T.E.E.-trein het de overweg opstro- mende verkeer te waarschuwen, waardoor ongelukken zijn voorko men. De overwegwachter had de bomen gesloten voor het doorlaten van een losse elektrische locomotief uit de richting Den Haag. Terwijl de bomen omlaag waren ontving hij het sein voor de expresse-trein uit de richting Delft. Tegelijkertijd voerde hij ook een telefoongesprek en na afloop van dit gesprei; verkeerde hij in de me ning, dat de trein al was gepasseerd. Hij draaide de,bomen open en het verkeer, komende uit de richting Westland dat op deze overweg voorrang heeft ten opzichte van het tegenliggende verkeer, zette zich in beweging. Hierbij waren een perso nenauto en, wegens het middaguur, veel fietsende schoolkinderen, allen konden op het horen van het claxon signaal van de T.E.E.-trein nog tijdig tot stilstand komen, terwijl de over wegwachter, geschrokken, snel de bomen weer liet zakken. Zonder iets of iemand te raken stoof de trein voorbij. De wagenvoer der meldde het voorval aan de sta tionschef te 's-Graven'hage. De politie van Rijswijk heeft tegen de overweg wachter procesverbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van het verkeer op de spoorwegovergang. lOOsfe geboortedag Wilhelm II in Doorn Ter gelegenheid van de honderd ste geboortedag van ex-keizer Wil helm II is gistermorgen op Huize Doorn een aantal oude getrouwen van de keizerlijke familie getuigenis van aanhankelijkheid komen afleg gen door het leggen van bloemstuk ken in het mausoleum, waarin de laatste Duitse keizer is bijgezet. Daar bij was in de eerste plaats een bloem stuk van de kleinzoon van de keizer en diens officiële opvolger, prins Louis Ferdinand van Pruisen. Verder van verschillende Duitse vorstenhuizen, van vertegenwoordi gers van oude garderegimenten en van vertegenwoordigers van ver scheidene ridderorden. Van enkele Nederlandse families, waarmee de keizer tijdens zijn ver blijf in Nederland relaties heeft on derhouden waren ook bloemstukken aanwezig. De gasten werden namens het stich tingsbestuur van huize Doorn ont vangen door J. H. E. baron Van Na- gell, intendant van huize Doorn. Hier na werden zij namens de familie Von Hohenzollern ontvangen door de heer E. von Kupsch. teur van de KLM, de heer I. A. Aler, zei er anderzijds van overtuigd te zijn, dat de door de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, voorgestelde heroverweging van het besluit door de Britse rege ring zeker geen schijnmanoeuvre is. „Ik ben dus niet zonder hoop, dat er toch nog een regeling wordt gevon den, die voor de Nederlandse lucht- vaartbelangen niet onbevredigend is". De kwestie zal thans weer in het Britse kabinet worden besproken. Bepaald tevreden toonde mr Luns zich over het overleg over de kwes tie Nieuw-Guinea en de wapenleve ranties door Engeland aan Indonesië. „Gebleken is, dat de Britse regering volledig onderschrijft, dat de levering van wapens een speciale en verhoog de verantwoordelijkheid met zich meebrengt voor wat Indonesië ermee zou gaan doen". Ter sprake is daarbij ook gekomen de bepaling der waarde van de Indonesische verzekeringen terzake. Minister Luns zeide tenslotte nog, dat over de Berlijnse kwestie „uit voerig en uitermate diepgaand" is gesproken. Hij wilde op de in dit ge sprek ontwikkelde ideeën niet ver der ingaan. Angsiig avontuur van twee kleuters Dolle rit lussen auto en aanhanger In Soest hebben gistermiddag twee jongetjes van zes jaar een ang stig avontuur beleefd, dat wonder boven wonder zonder al te ernstige ongelukken is afgelopen. De twee knaapjes waren op de verbindingsstang geklommen tussen een personenauto en een daarachter hangend aanhangwagentje. De auto begon te rijden en na een wanhoops- rit van enkele honderden meters viel een van hen, Gerard K. van de stang. Hij werd door de aanhanger over reden maar kreeg slechts lichte ver wondingen. Peter J., zijn vriendje, klemde zich nog krampachtiger vast. Hij werd door de chauffeur, die zich van zijn bumper-passagier niet bewust was, meegevoerd over de rijksweg Amers foortAmsterdam, totdat nabij het paleis Soestdijk de politie de man verzocht te stoppen. Ondanks het verbod van de auto mobilist, een fabrikant uit Soest, hadden de jongens bij de auto ge speeld. Ze zaten juist op de stang, toen de eigenaar van de auto uit zijn kwam, in de wagen stapte en weg reed, voordat de jongens de kans hadden gekregen om weg te sprin gen. De moeder van Gerard K. had alles zien gebeuren. Zij belde de po litie en terwijl die de telefoon aan nam, zag zij door het raam de auto voorbijrijden. Hij smeet de telefoon neer en sprong in een patrouillewa gen om de achtervolging in te zet ten. Inmiddels viel Gerard in een bocht van de stang. Hij kreeg schaaf wonden aan armen en benen. Tweehonderd meter voor het pa leis had de politiewagen de fabrikant pas ingehaald en kwam er een eind aan de angstige rit. Gisternacht is de 29-jarige Ne derlandse zeeman H. M. uit Apel doorn in Rouaan door drie messte ken zodanig gewond, dat hij later in het ziekenhuis overleed. M., die on gehuwd is, was eerste stuurman op het kustvaartuig „Maria Theresia" van de rederij Gruno te Amsterdam. Een Brits viermotorig trans portvliegtuig is dinsdagochtend bij het opstijgen van het vliegveld van Brindisi in Italië verongelukt, waar bij twee van de zes bemanningsleden om het leven zijn gekomen. De an dere vier werden gewond. In België worden thans, 14 jaar na de bevrijding, nog ongeveer 128 personen gevangen gehouden als po litieke delinquenten. Ieder geval zal afzonderlijk onderzocht worden door de raad van advies voor het gevan geniswezen. BRRR... brrr... brrr,,» Even 'n boodschap om de hoek even in de tocht tussen twee deu ren iedereen kan kouvatten, maar lang verkouden blijven is daarom nog niet nodig! Neem een "Akkertje". "Akkertjes" los sen sneller op in de maag, geen korreltje van het geneeskrachtige micro-poeder gaat verloren. Weg koorts, weg rillingen, wèg griep en verkoudheid. "Akkertjes" -dit is pas snelle hulp flitsen uw klachten weg! (Advertentie) Het vliegdekschip Hr Ms „Karei Doorman" heeft gistermiddag twee magere, maar gezonde schipbreuke lingen, afkomstig van een Ameri kaans jacht, de „At Air", uit de At lantische oceaan gered. Oefenende Avengers ontdekten de twee man nen, die in een zgn. dinghy, een op geblazen rubberboot, ronddreven on een positie van 59 mijl ten zuid westen van Bermuda. Op de melding van de Avengers vlogen helikopters uit, en drie mi nuten later waren de mannen reeds uit zee opgepikt. De geredden zijn de 27-jarige ad vocaat George Harrington uit New York en de 24-jarige jachtbouwer Marcon Crowwel uit New Jersey. Zij waren op 9 januari met hun jacht van New York naar San Juan in Porto Rico vertrokken. Na Vier dagen in stormweer te hebben gevaren, werd hun schip licht beschadigd en een tweede storm, dichter bij Bermuda, werd het jacht noodlottig en het zonk. De mannen moesten zich op het vlot redden. Acht dagen later zijn ze nu gered. Al die tijd hebben ze op niets anders dan vruchtensap en be schuit geleefd. Ze zijn naar May Port gebracht. Het GOEDE HEERTJE" voor zijn rechters President acht de belangstelling eenzijdig overdreven Het procs tegen „het Goede Heertje" is begonnen. Vanochtend om half tien is de 51-jarige C. R. van H., de Amsterdamse boekhouder-kassier die in ruim 10 jaar tijds een bedrag van circa 2.073.218 van de n. v. Berger en Co verduisterde en vermoedelijk geheel opmaakte, voor de rechtbank te Amsterdam geleid. Twee dagen lang zal de president, mr. J. Coninck Liefsting, hem en een aantal getuigen over deze gigantische verduistering ondervragen en op de derde en laatste dag volgt dan het requisitoir van mr. W. P. Bakhoven, hoofd van het arrondissementsparket en het pleidooi van mr. Jeljer de Jong, verdachte's raadsman. De belangstelling voor dit proces is enorm. De grote strafzaal van de recht bank in het Amsterdamse Paleis van Justitie was vanochtend tot de laatste plaats bezet door belangstellende leden van de rechterlijke macht, van de balie, van de politie, de pers en enkele speciale genodigden. De publieke tribune kon niet meer dan een 60-tal mensen bevatten. De overige belangstellenden waren ver geefs gekomen. Verdachte kreeg een zeer bijzon dere plaats aangewezen: een eigen stoel aan een eigen, gToen, tafeltje vlak voor de grote, groene tafel van de rechtbank. In de verdachtenbank zaten voor deze gelegenheid twaalf journalisten. Andere verslaggevers en tekenaars zaten op de normale persplaatsen langs de zijwanden van de zaal. Fotografen werden niet toegelaten. De verdediger wordt bijgestaan door een secretaresse, die de hele zaak stenografisch opneemt. De verwachting. Ook en vooral in juridische krin gen heeft men zich afgevraagd, welke straf de verdachte zal krijgen. Hem wordt verduistering ;n dienstbétrek- king ten laste gelegd, waarvoor de maximum straf 4 jaar bedraagt, en voorts valsheid in geschrifte, waar voor de wet een maximum van 5 jaar stelt. Wanneer een verdachte in een dagvaarding van meerdere strafbare feiten wordt beschuldigd, dan geldt als regel, dat hem als hoogste totale straf het maximum van een der ten laste gelegde feiten plus nog een derde daarvan kan worden opgelegd: in dit geval dus 5 jaar plus een derde van 5 jaar is 20 maanden. Het „Goe de Heertje" wacht dus hoogstens 6 jaar en 8 maanden. De eerste drie getuigen zijn leden van de rijksaccountantsdienst, die be last zijn geweest met het uitzoeken van alle door verdachte gepleegde vervalsingen en verduisteringen, als mede een inspecteur van de Amster damse recherche. Morgen zullen de overige 5 getuigen worden gehoord. Onder hen zijn de twee accountants uit Breda die 10 jaar lang de boeken van de benadeelde n. v. hebben ge controleerd maar de fraude nimmer ontdekten. Maatregelen van orde. Men wachtte met het binnenbren gen van de verdachte tot iedereen gezeten was en de leden van de rechtbank hun plaatsen achter de groene tafel hadden ingenomen. Ge kleed in een smetteloos grijs pak werd hij de zaal binnengeleid: een lange slanke man met golvend haar, dat op de kruin begint te kalen en grijzend aan de slapen. Ietwat ver legen liep hij naar voren; de wacht meester plaatste hem naast zijn ver dediger. De president begon de zitting met het voorlezen van enkele maatrege len van orde. Omdat bij vorige grote strafzaken gebleken was, dat het heen en weer lopen van journalisten of ander pu bliek storend werkte, zo zei hij, mag nu met eventuele uitzondering van advocaten niemand de zaal verlaten of zelfs maar opstaan vóór de zitting geschorst wordt. Maar ook de advo caten werden verzocht, de zitting niet bij te wonen als zij na een half uurtje weg zouden moeten gaan voor ander werk. Roerloos tussen zijn raadsman en de wachtmeester zittend luisterde de verdachte met licht opgetrokken wenkbrauwen naar mr. W. P. Bak hoven, die na een kete inleiding de hele, 21 pagina's tellende, dag vaarding voorlas. Als alle feiten uit het dossier ge noemd zouden zijn, zou de dagvaar ding zeker 100 pagina's tellen. In die inleiding zei hij, dat, wanneer in Nederland een eenvoudig, boekhou der kans ziet ruim 2 miljoen gulden te verduisteren, het belang daarvan ver uitgaat boven de persoon van verdachte. Allereerst liet de president een woord van lof horen voor de politie. „Doordat het verduisterde bedrag zo hoog is", vervolgde de president met een stem, waarin de verontwaar diging onmiskenbaar was, „is deze zaak spectaculair geworden, maar zij moet niet scheef getrokken worden". Door de bril van de president. „Deze verdachte heeft in het ver leden in diverse kringen en lang niet altijd de beste populariteit verkre gen, maar in wezen is hij niet anders dan 't type, dat wij hier in de rechts zaal eigenlijk iedere week te zien krijgen, een man, voor wie wij crimi nologisch heel weinig belangstelling kunnen hebben". De psychiater dr. Tammenoms Bakker zegt over hem, dat hij een habituele oplichter is: spraakzaam, zonder schaamtegevoel, in tegendeel hij heeft nog binnenpretjes over het gebeurde. De psychiater achthem volkomen toerekenbaar. „Toen ik deze zaak doorlas, moest ik telkens aan de watersnoodramp denken", vervolgde de president. „Toen zei ook iedereen: hoe is dat mogelijk geweest? Later hoorden we van de deskundigen, dat het een samenloop van allerlei factoren is geweest. Zo'n situatie kan maar eens in de zoveel eeuwen ontstaan. Zo zie ik deze zaak ook. Het is begonnen met een heel simpel verduisteringe- tje van 750, dat niet ontdekt is. Dat was 't gaatje in de dijk, waar door 't water begon te siepelen." De president noemde als het grote aspect van deze zaak: „door onbe kwaamheid en domheid is een situa tie om de verdachte heen ontstaan, waarbij eenvoudig elke controle ont breekt en niemand ziet wat zo voor de hand ligt: dat er geld verdwijnt. De omstandigheden hebben deze man bij zijn misdadige handelingen zeer meegezeten. Dat zal vooral morgen ter sprake komen". (61) [0irfH7#T#wffl] WrwttMrtonitm f m?Ht it mmhxhtmmtilmm Inspecteur v. d.' Voort bevestigde, dat in al die 11 jaren waarin het geld verduisterd is, de verdachte weke lijks chèques, in totaal 607, had laten tekenen door 2 directeuren maar ver reweg de meeste door de 3 procura tiehouders. Hij liet die chéques bij de kasvereniging of de kas-associatie in nen, deponeerde het geïnde bedrag in de kas van Berger en co, maar la ter nam hij dat geld daar weer uit. Op de dag-afschriften van de kas-as sociatie radeerde hij het woordje „dis positie" en boekte het bedrag op an dere posten. 1955 was het topjaar. De thans terecht staande boekhouder kassier verduisterde dat jaar in to taal 425.670. Het was n.l. ook een topjaar voor de firma Berger. Verhoor van verdachte. De zitting had een uur geduurd en het verhoor van de verdachte begon. Hij beaamde in 1947 uit nood met de verduistering te zijn begonnen. De president releveerde de voorgeschie denis: verdachte was reeds vóór en ook in de oorlog lid van de NSB, maar niet bijzonder actief. Hij werd na de bevrijding dan ook niet geïn terneerd, maar de officier-fiscaal legde hem alleen een geldboete van 750 op. Hij was niet getrouwd. Ge ruime tijd was hij zonder werk ge weest. Daarom nam hij dit geld uit de kas en betaalde er de boete mee. „Mijn Indruk van uw boeken is, dat ze een buitengewoon slordige in druk maken", aldus de president. „Heeft ooit een van de directeuren of procuratiehouders er een blik in geslagen?" In de dagvaarding, waarin meer getallen van zes en vijf cijfers dan van vier, drie en minder cijfers voorkomen, was naar de officier mededeelde, een typefout gemaakt, die neer kwam op een bedrag van ƒ8. Met toestemming van de recht bank en de verdachte werd een correctie aangebracht, en het betrokken bedrag van vele tienduizenden guldens met ƒ8.- verminderd. „Nooit, edelachtbare". Ter sprake kwam het kasgiroboek van de n.v. Berger en co. De muta ties van het kasgeld moesten daarin o.a. geboekt worden op de tussenre- kening. De tegenposten in het gewo ne kasboek ontbreken steeds. In al die jaren maakte verdachte er een systeem van 't woord „disp" (dis positie) op de dagafschriften van de kas-associatie weg te raderen. Dit is nooit opgevallen aan de controlerend accountant uit Breda, 's Ochtends nam directeur J. Salm de dagafschrif ten uit de enveloppe, parafeerde ze en gaf ze aan de kassier door. Daarna begon deze er in te knoeien. Alle verduisteringen op één na be treffen bedragen, die per chèque zijn opgenomen en niet in 't kasboek zijn verantwoord, aldus getuigt de adj.- accountant van de rijksaccountants dienst. „Bij een enigszins behoorlijke con trole had er natuurlijk de aandacht op moeten vallen, dat er in de dagaf schriften zo gelenoeid was, nietwaar?" vroeg de president. „Dat ligt aan mijn instructies", antwoordde de ge tuige. „Had hij niet moeten rapporteren, dat hij zoveel wijzigingen niet in het kasboek had aangetroffen?" „Er kwamen per week 6 dagaf schriften en in één daarvan was ge knoeid. Op 300 waren dat er dus te gen de 60". „Hoe vindt u dat die boeken zijn bijgehouden. Ik vind 't dilettanterig". „Slordig is het wel, maar dat komt meer voor. Daarom kan 't toch wel goed zijn. Dat wegvlakken in plaats van doorstrepen is wel raar". „Ik heb wel eens geraffineerder vervalsingen gezien", meende de president. „Verdachte, hebt u zo veel werk aan die knoeierijen gehad, dat u daarom zo achter was met de boek houding?" „Ik moest wel achterblijven, opdat bij controle niet meteen kon worden nagegaan hoe de zaken ervoor ston den". De rest van de ochtendzitting be steedde de rechtbank aan het door lopen van allerlei incidentele ver valsingen. Daarbij gingen de verval ste stukken van hand tot hand over de groene tafel. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaats-exa- men I Wis- en Natuurkunde de he ren W. F. E. Michel te Den Haag en P. J. C. Nagtegaal te Leiden; voor het doet. examen Wiskunde de heer L. Horowitz te Leiden; voor het doc toraal examen Natuurkunde mevr. O. G. NielsHakkenberg te Haarlem en de heren W. A. J. Verstegen en R. de Bruyn Ouboter, beiden te Leiden; voor het doet. ex. Geologie de heer G. A. Cramer te Leiden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6