S)e CcidóeSoti/tamt De politieke crisis in Italië Chroesjtsjef Voorbereiding van Concilie zal geruime tijd vergen Men denkt aan twee jaar voorbereiding Jezuieten-colleges in Cairo gesloten Besprekingen Luns in van minister Londen Het Cyprus-probleem Dooikansen in de koude oorlog De communes in China Soekarno gaat weer op reis Tel Aviv-Schiphol weer? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 27 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14621 BUREAUX: PAPFNGRACBT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. als politieke weerproleet Advert.: 17 ct p. mJil. Telefoontjes f 1.50 Belangstelling alom Het grote oecumenische Concilie, dat Paus Johannes zondag heeft aan gekondigd als „een uitnodiging aan alle christenen", zal vermoedelijk we gens de lange voorbereidingen pas over twee jaar kunnen worden ge-, houden. Een 4.000 R.K. prelaten en geleerden zullen er aan deelnemen. Men verwacht, dat het Concilie in de St. Pieter in Rome zal worden ge houden, zo is maandagavond uit ge zaghebbende Vaticaanse bron verno men. In R.K. kerkelijke kringen wacht men nadere bijzonderheden van de zijde van het Vaticaan af, doch men verbergt niet dat het initiatiéf van de Paus met vreugde is ontvangen. In niet-Katholieke kringen toont men sympathieke belangstelling. De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr W. Visser 't Hooft, heeft het besluit van de Paus De Egyptische bladen van gisteren melden dat de regering van de Ver enigde Arabische Republiek besloten heeft alle Jezuieten-colleges te vor deren. Het grote college, dat verbonden is aan de kerk van de H. Familie is gis teren door de autoriteiten gesloten. Volgens het semi-officiële dagblad „Al Ahram" heeft het ministerie van onderwijs verklaard, dat het college van de H. Familie is overgenomen, omdat het leerprogramma niet over eenkomt m,et de Arabische nationale gedachtengang, maar wel de verschil len in de gemeenschap aanmoedigt. De vertegenwoordiger van het Va ticaan in Cairo, mgr Eddi, heeft maandag tegen de sluiting van de colleges geprotesteerd. Het Egypti sche weekblad „Akhersaa" heeft de afgelopen weken een felle campagne tegen de colleges gevoerd, omdat bij het onderwijs een aardrijkskundeboek gebruikt wordt, waarin Israël wordt geprezen. Het regeringsblad „La Bourse Egyp- tienne" verklaarde maandag, dat het onderwijsprogramma van de colleges in het vervolg geheel in overeen stemming zal zijn met de richtlijnen van het ministerie van onderwijs. De Spaanse autoriteiten hebben vrijdag de grens tussen Spanje en de republiek Andorra gesloten, zo is maandag te Madrid vernomen. Men kent niet het motief voor deze maat regel. De Britse koningin-moeder Elizabeth zal in april een particulier bezoek brengen aan Rome, zo is te Londen bekendgemaakt. Men ver wacht dat president Gronchi haar zal uitnodigen voor een diner. De paus zal haar in audiëntie ontvangen. tot het houden van een oecumenisch Concilie een bewijs "genoemd van het grote belang, dat men thans hecht aan de kwestie van de eenheid van de Kérk en de christenen. Vóór zich er verder over uit te spreken, wilde dr Visser 't Hooft eerst-de bewoordingen van de bood schap van de Paus weten. De weg naar de hereniging is nog vol van moeilijkheden, die hun oorsprong vinden in de dogma's van elke kerk en in tradities, zei hij. Hoe het ook zij, 's Pausen besluit is één van de belangrijkste gebeur tenissen in de bijna tweeduizendja rige geschiedenis van het Christen dom, aldus dr Visser 't Hooft. De vicaris van de Grieks-orthodoxe Kerk in Noord- en Zuid-Amerika, Polizados, verklaarde maandag, dat voor het Concilie een conferentie van alle kerken zou moeten worden ge houden om de agenda te bespreken. De leuze van het Concilie moest vol gens hem niet zijn „Komt en aan vaardt onze leerstellingen",., doch „komt en spreekt met ons ovér onze leerstellingen". Volgens de voorzitter van de con ventie der Baptistenkerk in'het Zui den der Ver. Staten, dr Brooks Hays, moest niet „vereniging", doch „een heid" het doel van het Concilie zijn. De Anglicaanse aartsbisschop- van Kaapstad, dr Joost de Blank zei dat „alles wat bijdraagt tot het 'wegne men van de onenigheid bijzonder wel kom is". K.L.M. en Nieuw Guinea Gisteren hebben in Londen bespre kingen plaats gevonden tussen de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken mr Luns en diens Britse ambt genoot Selwyn Lloyd. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zou de Nederlandse minister getracht hebben van Groot-Brittan- nië een waarborg te krijgen voor steun voor het Nederlandse standpunt inzake Nederlands-Nieuw-Guinea. Naar werd vernomen was het voor naamste onderwerp van bespreking op de ochtendbijeenkomst echter het Britse besluit om de KLM-vluchten op Singapore te beperken. In de middag zou gesproken zijn over Indonesië en Nederlands Nieuw- Guinea. De Britse reactie op het gemelde verzoek om een waarborg is in Lon den niet bekend. Men was van me ning, dat Australië direct belang bij deze kwestie zou hebben. Ook werd De diplomatieke onderhandelingen tussen Turkije en Griekenland over Cyprus zijn doodgelopen, zo melden de Grieks-Cyprische bladen „Pilef- theros" en „Kypros". Volgens deze -bladen is dit gekomen door de eisen, die de Turkse minister van buiten landse zaken, Zorlu, zijn Griekse col lega Averoff heeft gesteld tijdens hun onderhoud in Parijs. Zorlu zou geëist hebben, dat Cy prus onder gemeenschappelijk beheer komt, dat er Turkse troepen op Cy prus gelegerd worden en dat de Turkse gemeenschap op Cyprus ongeveer een vijfde van de totale be volking van het eiland 30 percent van de zetels in het Cyprische Huis van afgevaardigden toegewezen krijgt. Er zijn maandag zeven „oorlogs misdadigers" op Cuba gefusilleerd, namelijk vier te Santa Clara, twee te Camaguey en één te Cardenas. Ver der werden maandag vier mensen ter dood veroordeeld. Te Camaeguey wachten nog 740 personen op be rechting. er aan herinnerd, dat de Indonesische leiders openlijk hebben verklaard, dat zij geen geweld zullen gebruiken om Nederlands Nieuw-Guinea te ver krijgen. Het Brits-Nederlandse gesprek werd maandagavond voortgezet aan een „werk-diner"', dat minister Sel wyn Lloyd in zijn ambtswoning aan minister Luns aanbood. De ochtend- en middagbijeenkomst duurden in totaal drie-en-een-half uur. Vandaag zouden beide ministers besprekingen voeren over de vrij handelszone. Verder zou minister Luns vandaag een onderhoud hebben met de Britse premier, Macmillan. Vóór het vertrek van minister Luns naar Nederland zal een officieel com muniqué worden uitgegeven. Zeven jaar regeren: een hele lijd, vandaag! Op 6 februari a.s. zal het zeven jaar geleden zijn, dat H. M. koningin Elizabeth van Engeland de troon besteeg. Over haar leven en werken in dienst van het Britse koninkrijk heeft de Engelse schrijfster Dorothy Liard aan de hand van gesprekken met honderden mensen uit de omgeving van de koningin het boek „Hoe de koningin regeert" geschreven, waaraan de paleis-autoriteiten in Londen volledige medewerking hebben verleend. Deze foto toont koningin Elizabeth in haar werkkamer in het Buckingham Paleis te Londen, terwijl zij aan haar bureau het koffertje met te behandelen post opent, dat haar privé-secretaris haar heeft laten brengen. In het Engelse graafschap Lan cashire heeft zich maandag een in storting in een mijn voorgedaan, die aan twee mijnwerkers het leven kostte en er een verwondde. De regering van Guatemala heeft maandag de Ver. Naties ge vraagd waarnemers naar het grens gebied tussen Guatemala en Mexico te zenden. Guatemala acht zijn veilig heid bedreigd door Mexicaanse troe penconcentraties. Chroesjtsjef optimist Rebellen in de partijen De coalitieregering van de christen democratische premier Fanfani is zoals gemeld maandag afgetreden. Zij heeft in het parlement driemaal een nederlaag geleden. In politieke kringen verwacht men, dat er een minderheidsregering van alleen chris ten-democraten zal worden gevormd voor een korte ambtsperiode. President Gronchi heeft Fanfani verzocht de lopende zaken te blijven behartigen. De demissionaire sociaal- democratis9he minister van finan ciën, Luigi Preti, is van mening, dat de crisis wel een maand kan duren. De laatste maanden hebben chris ten-democratische „sluipschutters" Fanfani het leven als premier en partijleider moeilijk gemaakt. Con servatieve leden van zijn partij heb ben hem verweten, dat hij te veel naar links ging. In partijzaken is hem eigenmachtig optreden verwe ten. Ook de sociaal-democratische par tij, die samen met de christen-demo craten de regeringscoalitie vormde, heeft met „rebellen" te kampen. Za terdag a.s. is er een bijeenkomst van het centrale partijcomité waarop mo gelijk zal worden voorgesteld hen uit1 te stoten. De „rebellen" zijn aange- Bulldozer reed van de ene ramp naar de andere Bij het Belgische dorpje Boninne heeft een tragisch ongeval plaatsgevondeneen militaire bulldozer, die ingezet was bij het reddingswerk aan de ingestorte mergelgroeve en die nu weer op weg was naar zijn onderdeel, scheurde bij het passeren een autobus open. Vier personen werden gedood en een aantal zwaar ge wond. De autobus werd als een blikje sardinen opengescheurd.... trokken door de nieuwe onafhanke lijke politiek van de socialistische partij van Pietro Nenni, die vroeger nauw met de communisten samen werkte. Zeven Chinese vissers, die onlangs uit communistisch China de wijk hebben genomen, hebben maandag op een persconferentie te Hongkong verklaard, dat het gevoel van onrust onder de arbeiders en boeren in de volkscommunes toeneemt. Volgens hen waren de Chinese autoriteiten in oktober jl. begonnen de vissers te dwingen tot de commu nes toe te treden. Terwijl de mannen visten, moesten hun vrouwen en kin deren op het land of in staalfabrieken werken. De bejatarden hadden tot taak, elk voor 25 kinderen te zorgen. De uitgewekenen zeiden, dat er in de communes 18 tot 20 uur per dag moest worden gewerkt en dat er een groeiende voedselschaarste was. Door een woordvoerder van het pa leis is vandaag medegedeeld, dat president Soekarno, indien zich in Indonesië geen onvoorziene gebeur tenissen voordoen, in april een be zoek zal brengen aan enige Latijns- Amerikaanse landen, t.w. Brazilië, Argentinië en Mexico. Op weg daarheen zal Soekarno zijn reis onderbreken in Turkije en in de Scandinavische landen. Op de terugreis zal de president een tweede bezoek aan Japan bren gen. Voor de eerste maal bezocht Soekarno Japan ruim een jaar ge leden, kort vóór het uitbreken van de opstand in de buitengewesten. De gehele reis zal ongeveer twee maanden duren. Onderhandelingen in Tapanoeli Men is thans aan het onderhande len over de massale overgave van op standelingen in Tapanoeli (een ge bied tussen Midden- en Noord-Su- matra). Dit heeft generaal-majoor Nasoetion, stafchef van het Indonesi sche leger, maandag te Medan in ant woord op een vraag over zijn jongste reis naar Tapanoeli verklaard. De ge neraal wilde geen verdere bijzonder heden meedelen. Hij maakt op' het ogenblik een inspectiereis door Su matra. Dé opstandelingen hadden zich tien maanden geleden in Tapanoeli teruggetrokken, nadat zij tevergeefs hadden getracht de macht in Noord- Sumatra over te nemen. De Russische premier en partijse cretaris Chroesjtsjef heeft maandag avond, tijdens een receptie die door de ambassadeur van India werd ge geven in een Moskous hotel, opge merkt dat het niet uitgesloten is dat de dooi invalt in de Russisch-Ameri kaanse betrekkingen. „Van onze kant doen we alles wat mogelijk is", zei Chroesjtsjef. En hij merkte op, dat hij vandaag op het 21ste partijcongres over deze kwestie De Israëlitische luchtvaartmaat schappij „El Al" zal met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling Am sterdam opnemen als tussenstation op de Atlantische lijn tussen Tel Aviv en New York. Met ingang van 29 maart zal „El Al" zesmaal in de week, heen en te rug, tussen Tel Aviv en New York vliegen. Eén van deze verbindingen, die 'met de Bristol Britannia worden uitgevoerd, leidt van Tel Aviv zon der tussenlanding rechtstreeks naar Schiphol, waar het vliegtuig elke maandagavond aankomt. Van Am sterdam wordt de vlucht voor het uitstappen en opnemen van passa giers voor ongeveer een uur onder broken. In die tijd worde tevens de tanks bijgevuld. In de late avond uren gaat de Brittannia via Londen naar New York. In omgekeerde richting vliegt het toestel van „El Al" van New York en Amsterdam naar Tel Aviv, eveneens eenmaal in de week. Op de terugreis landt een Brittannia zondagsmiddags op Schiphol. De andere vijf oceaanvluchten worden geleid via Athene en Parijs (tweemaal per week), via Rome en Parijs (een keer per week),, via Rome en Londen (eenmaal in de week) en via Brussel en Londen (een toestel per week). van Russisch-Amerikaanse betrekkin gen zo'n lang verslag moet uitbren gen, dat „wie luisteren wil beter wat eten kan meenemen". Naar aanleiding van Mikojan's be zoek aan de V. S. zei Chroesjtsjef nog steeds optimistisch te zijn, al had het niet tot concrete resultaten geleid. De ontmoetingen, die Mikojan met Dulles en Eisenhower heeft gehad, zijn niet meer geweest dan ontmoe tingen: géén onderhandelingen. Maar uit het verslag van Mikojan over zijn reis had Chroesjtsjef de indruk ge kregen „dat er ten minste een mo gelijkheid aanwezig is, dat in onze betrekkingen (met Amerika) de dooi intreedt". „Het is moeilijk met de leiders van het Westen te onderhandelen. Ze zeg gen tegen je: ga daar staan. Maar ze hebben een grote stok in hun handen en een mes onder hun jas. Hoe is het mogelijk over vertrouwen te praten?" aldus Chroesjtsjef. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Meer opklaringen De Bilt, dinsdag 10 uur. Het weer blijft in geheel West-Epropa onder invloed van een krachtig ho- gedrukgebied, waarvan het centrum nu bovéri West-Duitsland ligt. In het hogedrukgebied komt in de nacht en ochtend over het algemeen lichte vorst voor, waarbij zich plaatselijk mist vormt. Overdag stijgt de tempe ratuur behoudens in gebieden waar de mist blijft hangen, weer tot en kele graden boven nul. In Zuid- Frankrijk is de dagelijkse gang van de temperatuur nog veel groter en komt na temperatuur om het vries punt in de nacht de temperatuur in de middag hier en daar zelfs boven 15 graden. De zóne, waarin veel mist voorkomt, heeft zich inmiddels van Noord-Frankrijk over België naar ons land verplaatst. Verwacht mag worden, dat de mist- gebieden zich verder in noordelijke richting zullen verplaatsen en het morgen op de meeste plaatsen weer overwegend zonnig zal zijn." Op de oceaan bevinden zich wel enkele de pressies, maar deze blijven op zeer grote afstand en nemen hun koers over IJsland naar het zeegebied en ,ten noorden van Noorwegen. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Opklaringen maar in de nacht plaatselijk nog mist, voornamelijk in het noordoosten van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Vannacht overwe gend lichte vorst, morgenmiddag in het algemeen temperaturen enkele graden boven het vries punt. 28 Jan. zon op 08.28; onder 17.19; maan op 22.18; onder 09.48. Hoogwaterstanden 28 Januari: v.m. 5.43; n.m. 5.58. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: 1LSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIS I BORDEAUX GRENOBLE 'NICE BERLIJN I FRANKFORT MünCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO I WENEN I INNSBRUCK I ROME I AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS licht bew. —1 C licht bew. —3 onbewolkt —6 onbewolkt 0 licht bew. 0 onbewolkt 0 mist —3 onbewolkt —3 onbewolkt 3 onbewolkt onbewolkt 3 onbewolkt 5 onbewolkt 4 geh. bew. 2 onbewolkt —3 zw. bew. —4 onbewolkt —4 onbewolkt —3 onbewolkt —4 geen opgave geen opgave onbewolkt 0 zw. bew. 3 geen opgave zw. bew. 10 mist 4

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1