GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP Bliksemactie K.V.P. Kring Leiden K.V.P. besprak verkiezingspropaganda MEDISCHE ij DIENSTEN Ij -JTERDAG 24 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 zodat nog 4 onbewoonbaar verklaar de woningen worden bewoond. Verheugend was, dat met de bouw van 40 woningwetwoningen een begin kon worden gemaakt. Zelfs kwamen daarvan reeds zoals gezegd 24 woningen gereed. Gehoopt wordt dat ten spoedigste kan worden begonnen met de bouw van 16 woningwetwoningen, bestemd voor grotere gezinnen. Wanneer dan ook nog kan worden begonnen met het plan voor 59 wo ningen, zal het hele complex van de 114 woningen in uitvoering zijn ge- bracht. Momenteel zijn 94 premie woningen waarvan 63 etagewoningen en 16 woningwetwoningen in aanbouw. Voor in totaal 96 woningen zijn reeds premieaanvragen bij de Provin ciale Directie van de wederopbouw ingediend. Verder kan hierbij nog melding worden gemaakt, dat in be- I ginsel de grond is verkocht voor de bouw van 133 woningen en 9 win kels. Hieruit kan worden geconclu deerd, dat het komende jaar in deze gemeente een grote bouwactiviteit te zien zal geven. Het bouwdistrict. Zeer tot zijn spijt heeft spr. de me dedeling, gedaan in de Leidse Raad van 19 dezer, gelezen dat het gemeen tebestuur van Leiden besloten heeft niet langer deel te nemen asn het werk van het bouwdistrict Leiden (bestaande uit 14 gemeenten). Omdat gebleken is, dat in de kringen van dat bouwdistrict het nodige begrip voor de specifieke moeilijkheden van de gemeente Leiden ten aanzien van de woningbouw, ontbreekt. „Aangezien ook onze gemeente bij de werkzaamheden van genoemd bouwdistrict is betrokken, betreur ik het besluit van het gemeentebestuur van Leiden zeer, temeer daar naar mijn opvatting de motivering niet overeenkomstig de houding van de daarbij betrokken gemeentebesturen is." De specifieke moeilijkheden van de gemeente Leiden zijn geen andere dan die van de andere in het bouw district samenwerkende gemeenten. De moeilijkheden verschillen in die gemeenten alleen naar verhouding van de grootte van hun inwonertal. De verschillen zijn dus alleen propor tioneel. Zou men uitsluitend het aantal in woners voor de verdeling in aanmer king nemen, ook dan staat de gemeen te Leiden niet ten achter. Het 'bouwdistrict Leiden heeft voor 1959 60C woningwetwoningen toege wezen gekregen; hetgeen minder is dan het afgelopen jaar. In 1958 heeft het gemeentebestuur van Leiden 40% van het contingent van het bouwdistrict toegewezen ge kregen. Ook voor 19'59 zou Leiden 40% van het contingent ontvangen. De verdelingssleutel, toegepast door het bouwdistrict Leiden is zeker ten gunste van de gemeente Leiden. Namens de raad werd deze rede door de heer De Graaf, als oudste raadslid beantwoord. Er zijn verschillende plannen welke op uitvoering wachten. Maar zoals 't water de buien keert, zo hoop ik dat de Rijn en De Zijl de buien zullen ke ren die in het Westen dreigen. Als dit het gev?1 is, zal de lucht voor Leider dorp zeker zo helder zijn als de lucht boven de prairie van Amerika. Zich vervolgens tot mevr. Van Diepingen wendende, die op de publieke tribune had plaats genomen sprak hij de hoop uit, dat zij nog vele jaren de trouwe hulp en steun zou blijven van de burgemeester bij diens streven vo:>r de bloei van Leiderdorp. De agenda. Met de N.V. Bank v. Ned. Gemeen te zal ^en tweetal leningen wordéh aangegaan ter financiering van de ka pitaalsuitgaven. Zij bedragen resp. 101.500 en f 115.000. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden geko zen mevr. J. G. J. M. Evers-Verbee- ten, mevr. J. Sterkvan Helmond en de heren D. Groeneveld, J. B. Blan- kensteio en W. Spek. Tot leden van de culturele raad werden gekozen: Ir. F. P. J. van Stra ten, A. van Dorp B. G. Kiers, G. v. d. Krol, J. Spaargaren, mej. M. v. d. Voort, A. van Poelgeest, C. Verweij, L. van Duren, E. Kronenburg, A. Kruidenier, F. J. van Dalen, D. de Graaf, H. L. E, v. d. Heijden, W. C. Hendriksen. Gezinszorg. De Stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp te Leiden heeft het volgende onder de aandacht van de raad gebracht. De R.K. bewoners van het Zijl- kwartier, behoren tot de parochie O.L.V. Hemelvaart en St. Jozef te Leiden, kunnen geen gezinshulp krij gen van de R.K. Stichting voor Ge zinszorg en Gezinshulp te Leiden aangezien deze stichting voor de in Leiderdorp woonachtige gezinnen van de gemeente Leiden geen subsidie ontvangt en derhalve naast de ont- vorming en Pub'i^krechtelijke Be- brekende 40% van de kosten voor- drijfsorganisatie, dat een aanzien van zover niet gedekt door bijdragen van onze gemeentegrenzen geen wijziging de bedrijven en de retributies van ral worden gebracht. En dat U in de gezinnen ook nog de 30% moet staat zal binken te zijn van de nieuwe dekken, die normaliter van de ge- Mei vertrouwen toekomst tegemoetj (De raad van Leiderdorp vergaderde gisteravond onder leiding van burge meester K. van Diepingen die een Nieuwjaarsrede uitsprak, waaruit het volgende ontleend: NIEUWJAARSREDE VAN BURGE MEESTER De bevolking. (Het inwonertal dezer gemeente geeft in het afgelopen jaar een tot nu toe ongekende toeneming te zien. Tegenover een aantal geboorten van li56 stonden 33 overleden personen. Het aantal gevestigde personen van 594 overtrof dat van de vertrokken personen met bijna 200. In totaal groeide het zielental met 320, waardoor het inwonertal steeg van 5914 tot 6234. 60 Personen vertrokken naar het buitenland. Hiervan gingen er naar de emigratielanden Canada 13 en de Verenigde Staten van Noord Amerika 16. In 1956 werden 55 huwelijken vol trokken en 2 echtscheidingen inge schreven. De sterkte van de in onze gemeente gevestigde Rijkspolitie is met 1 man ■uitgebreid, en is thans 6 man (de groepscommandant inbegrepen). Het aantal patrouilles is uitgebreid. Het aantal opgemaakte processen-ver baal wegens misdrijven bleef vrijwel constant, dat wegens overtredingen nam aanzienlijk toe, hoofdzakelijk op het gebied van het verkeer. Adjudant Kronenburg zal 1 febr. a.s. de dienst verlaten en worden op- gevolg door adjudant Van der Ster 29 Januari a.s. zal van adjudant Kro nenburg afscheid worden genomen en adjudant Van der Ster geïnstalleerd. Prot. bejaardencentrum. In oprichting is een protestants in terkerkelijke stichting, met als doel te komen tot de bouw en beheer van een bejaardencentrum. Besprekingen hierover zijn reeds gevoerd met het college van b. en w. Gewestelijk woonwagenkamp. Met verschillende gemeentebestu ren worden, zoals bekend,'onderhan delingen gevoerd over vestiging van een regionaal woonwagenkamp te Leiden. Het ligt in het voornemen om deze aangelegenheid nader in een gemeen schappelijke regeling vast te leggen. Verwacht mag worden, dat nog dit jaar een en ander definitief geregeld zal zijn. Bouw kath. kleuterschool. De huisvesting van de kleuterscho len heeft mede de volle aandacht Van het college van b. en w. Op korte termijn zullen maatrege len verwacht kunnen worden ten aanzien van de R.K. kleuterschool, welke thans gevestigd is in de R.K. lagere school maar wegens toeneming van het aantal leerlingen van deze school, elders huisvesting moet heb ben. De bouw van een R.K. kleuterschool komt spr. als de beste oplossing voor. Spr. vertrouwd, dat de autoriteiten, die in deze te beslissen hebben, het mogelijk zullen maken nog dit jaar tot de bouw van 1 gymnastieklokaal over te gaan. Uitbreidingsplannen. Aan de uitbreidingsplannen der ge meente wordt met voortvarendheid gewerkt. De uitwerking van een deel van het voor het noordelijk deel der gemeente vastgestelde uitbreidings plan in hoofdzaak, kan omstreeks maart worden tegemoet gezien. Het dagelijks bestuur hoopt met spoed aan de uitvoering van de uit breidingsplannen te kunnen begin nen. Een belangrijk punt hierbij vormen de in de gemeente gevestigde indu strieën. «In het kader van het struc tuurplan voor de Leidse agglomeratie is de principiële beslissing genomen de industrie aan de andere zijde van de Oude Rijn te concentreren. In verband hiermede wordt bezien in hoeverre plaats voor de thans geves tigde industrieën in de nieuwe uit breidingsplannen kan worden gereser veerd. Daarbij wordt gedacht een be perkte uitbreiding van enige indu strieën. In het huidige stadium komt het spr. niet gewenst voor ten aanzien van de voorlopige plannen tot grens wijziging in de Leidse agglomeratie, wasibij ook Leiderdorp betrokken is veel te zeggen. Ik heb aldus spr., gezien Uw be sluitvaardigheid, Uw bestuurlijke kwaliteiten, geadviseerd door goede ambtenaren en andere deskundigen groot vertrouwen in de adviserende colleges en ambtenaren van de Minis ter van Binnenlandse Zaken, Bezits- en van gemeentewege 30% subsidie wordt verstrekt aan deze stichting, zal het subsidiebedrag aan de te Lei derdorp werkzame stichting met een gelijk bedrag verminderen, terwijl dan aan een R.K. gezin hulp wordt verleend door een R.K. gezinsverzorg ster, hetgeen wij van veel belang ach ten. Op grond van bovenstaande geven b. en w. in overweging gunstig te be schikken op dit verzoek van de R.K. Stichting te Leiden. Ook de raadsle den gingen aceoord met dit verzoek en z.h.st. werd het voorstel aanvaard. Lichtreclame. Destijds is door de raad toestem ming verleend tot het plaatsen van een lichtreclame op het dak van het flagebouw aam de B.G. Cortslaan. Dit zou de gemeente een som opleveren van 25.000 voor een contract van 5 jaar. De huur van de réclame zou gestort worden in het reconstructie- fonds van de 24 woningen in het Van Leeuwenpark. Het is echter niet mo gelijk op deze wijze hierin te voor zien en in de gegeven omstandigheden achten b. en w. het 'beter niet over te gaan tot het plaatsen van de licht reclame mede omdat de dakconstruc tie van de flats daar niet op berekend is en ook omdat het ontbreken van een plaatselijke verordening verhin derd om in ongewenste gevallen in te grijpen. Verscheidene raadsleden vonden het erg jammer om die 25.000 zo maar te Jaten glippen en vroegen of er niets aam te doen was b.v. de beslis sing op te schorten en een plaatselijke verordening in het leven te roepen. De voorz. zegt, dat ook de Rijkswater staat er sterk tegen is en de gemeen te een lijn moet trekken met de pro vinciale verordening. Hy stelt voor een rapport van de dakconstructie te laten maken en op korte termijn een wijziging in de politieverordening aam te brengen waarna de zaak opnieuw kan worden bezien. Hiermede kon de raad zich verenigen. Het postkantoor. Nadat nog enkele hamerpunten wa ren afgehandeld, huurcompensatie gelijk met salaris uit te betalen en in verband daarmede wijziging van de kindertoelage van het gemeente- personeel, was men genaderd tot de rondvraag waarbij de heer Boot de aandacht vestigde op de toestand in het Postkantoor waar nog steeds 1 loket voor het publiek beschikbaar is ondanks de grote uitbreiding van de gemeente. De toestand op de spits uren is zeer ongewenst. Hij vraagt het gemeentebestuur zich in verbin ding te willen stellen met de PTT om tenminste in de spitsuren daar verbe tering in te willen brengen. De voorz. zegt gaiairne deze toezegging te wil len doen. De heer Lolling vraagt opnieuw de aandacht voor de rioleringswerken waardoor sommige straten vrijwel onbegaanbaar zijn voor het verkeer. De voorz. antwoordt, dat er zo gauw mogelijk in zal worden voorzien. Steile trap bij Rijnbrug. De heer Kleiss tenslotte" neemt de trap aan de Rijnovergang naast de nieuwe brug onder de loupe en is ver ontwaardigd, dat een dergelijke trap is gemaakt. Deze is veel te steil en voor oudere mensen onbegaanbaar. De voorz. deelt mede, dat de Rijks waterstaat destijds niet veel animo had om een overgang te maken. Maar omdat beide gemeenten een bedrag ervoor disponeerden is de overgang er gekomen en, in goed vertrouwen, heeft het gemeentebestuur gedacht dat er een goede trap zou komen Hij vindt het een vreemde situatie en wil het bij de Rijkswaterstaat tei sprake brengen. Z.i. was er ruimte genoeg om de trap minder steil te ma ken. Het licht onder het viaduct waar mevr. Seret om vroeg, zal ver moedelijk door de gemeente moeten worden aangelegd zodra deze grond, die alsnog aan de prov. behoort, aan de gemeente zal zijn overgedragen K. van Diepeningen 121li jaar burgemeester Op 1 augustus 1946 werd de heer K. van Diepeningen in een bijzondere raadsvergadering geïnstalleerd tot burgemeester van Leiderdorp, zodat hij op 1 februari dit ambt 12H jaar zal hebben bekleed. Burgemeester Van Diepeningen werd geboren in Den Haag in 1910. Na Mulo en Han delsavondschool te hebben doorlopen studeerde de heer Van Diepeningen met goed gevolg voor de akte Staats inrichting M.O. waarna hy als volon tair op de gemeentesecretarie werk zaam was. Daarna trad de heer Van Diepeningen in dienst van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten in Den Haag. Op 1 januari werd hij benoemd tot hoofdinspecteur der protestantse ziekenverzorging, waarna op 1 augus tus zijn benoeming volgde tot burge meester van Leiderdorp. Ten tijde van zyn benoeming was hij lid van de Noodgemeenteraad van Rijswijk. Buiten zijn gewone werkkring be kleedde de heer Van Diepeningen tal van functies in het openbare leven. Zo was hij bestuurslid van de Kamer- kring Dordrecht van de CHU, secreta ris van de Statenkring Delft en ver vulde hy verscheidene functies in plaatselijke organisaties. Ook in Leiderdorp toonde burge meester Van Diepeningen grote be langstelling voor de plaatselijke ver enigingen o.a. Het Groene Kruis, de Oranjevereniging en niet te vergeten de brandweer.. Wat zijn beleid voor de gemeente betekent hoeven we slechts te wijzen op de grote voort varendheid, waarmede hij de woning bouw en het stichten van nieuwe scholen stimuleerde. Een groot voor stander is hij van het stichten van een woonwijk in de Munnikenpolder en de Zijllaan- en Meyepolder, waar door het inwonertal van Leiderdorp zal groeien tot ongeveer 30.000. Hij is er van overtuigd dat de gemeente Leiderdorp, indien ^ij hiertoe de kans krijgt, dit plan ten volle zal kunnen realiseren. Kenmerkend voor zijn be leid zijn ook de raadsvergaderingen, waar hij steeds met overtuiging zijn mening verdedigt, daarbij ook de raad ruimschoots gelegenheid gevend zijn mening kenbaar te maken. Ter gelegenheid van het 12H-jarig ambtsjubileum van burgemeester Van Diepeningen zal op zaterdag, 31 jan. a.s., des middags van 4.30 tot 6.00 uur, een receptie worden gehouden. Op verzoek van het Kringbestuur Leiden van de K.V.P. waren de af delingsbesturen in de bovenzaal van „De Harmonie" te Leiden bijeen, ter bespreking van de propaganda voor de aanstaande verkiezingen. Deze bij eenkomst was hoofdzakelijk bestemd voor de afdelingen rond Leiden, om dat donderdag 29 januari a.s. een zelfde bijeenkomst gehouden zal wor den voor de afdelingen rond Gouda in het gebouw „Concordia" te Gouda. Voorzitter Deerenberg sprak een kort openingswoord, omdat er nu al leen maar gesproken dient te wor den over en alles gericht moet zijn op 12 maart. De P.v.d.A. en de V.V.D. zullen zich in hun pr-opaganda-actie vooral richten tegen de K.V.P. Wij zullen dus moeten strijden voor wat we waard zijn. Hierna was het woord aan de pro pagandaleider, de heer Hoonhout, die een uiteenzetting gaf van het door de Kringpropagandaraad uitgewerkte program van actie. Naast de kleinere plaatselijke bij eenkomsten, werd door hem de bij zondere aandacht gevraagd voor de twee grote bijeenkomsten, de eerste op maandag 9 februari a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden, waar prof. mr C. P. M. Romme en mr T. Brou wer zullen spreken. Het Kringbe stuur en de afdeling Leiden, die de voorbereiding voor deze avond op zich heeft genomen, verwacht ook de volle medewerking van de afdelingen uit de omgeving van Leiden. De tweede grote bijeenkomst zal gehouden worden in het gebouw „Concordia" te Gouda. Daar zal het woord gevoerd worden door minister Cals en het Tweede Kamerlid, de heer Van der Ploeg. De verschillende acties, die nood zakelijk zijn, en welke de afdelingen in deze korte tijd nog moeten ver werken, werden door de heer Hoon hout uiteengezet, waarbij een vurige aansporing tot actieve deelneming niet werd gemist. Tal van vragen werden nog ge steld, die alle door de voorzitter of door de heer Hoonhout naar genoe gen werden beantwoord. Tenslotte werd medegedeeld, dat de niet aanwezige afdelingsbesturen a.s. donderdag in Gouda zullen worden verwacht, en dat zo nodig de afde lingen, die daar niet aanwezig zullen zijn, zo mogelijk door het Kringbe stuur zullerl worden bewerkt. WITTE KRUIS HELPT ECHT! .-^5* Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg -met WITTE KRUIS. (Advertentie) Voor Leiden en Omgeving Leiden De artsen 's Gravensande, De Jong, Mastenbroek, Veldhuyzen en Van Wingerden. Apotheek Hooi gracht 48, tel. 21060, tot zaterdag middag 6 uur apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. Alkemade De artsen Muskens, tel. K1713329, en Brinkhorst, tel. KI 721—269. Bodegraven Dkt. E. M. Bol, tel. 2113, en zr. Faber, tel. 2566. Boskoop Dkt. De Wilde, tel. K1727—2740. Hazerswoude zie Leiderdorp en zr. Hartman, Koudekerk, tel. K1714 —505. Hillegom Dkt. C. M. Wijkmans, tel. 5771 EHBO tel. 5555. Katwijk Rijn Dkt. E. E. v. d. Laan, tel. 2810, apotheek Kerkstraat 18, tel. 4370. Katwijk Zee Dkt. K. J. E. Slag molen, tel. 2336, apotheek Kerkstraat 18, tel. Katw. Rijn tel. 4370. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider dorp, zr. Hartman, tel 505. Langeraar Dkt. J. A. Zandkuijl, tel. K1722—139. Leiderdorp Dkt. E. J. Hoefman, tel. K171030070, zust. Hartman, Koudekerk, tel. K1714—505. Lisse Dkt. F. L. M. Haase Jr., tel. 3685. Nieuwkoop Dkt. G. J. Bremer, tel. K 1725—103. Nieuwveen zie Langeraar. Noordwijk Dkt. Goudriaan, tel. 2333. Duinrandapotheek van 121 en van 56 uur. Wit-Gele Kruis zr. Faase, tel.' 2536. Noordwijkerhout Dkt. A. G. Th. v. d. Lugt, tel. K2520—5707 De Zilk. Oegstgeest Dkt. J. H. Meissner, tel. 24865. Apotheek Wilhelminapark 8. tel. 26274. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. J. M. van Nes, tel. 2532—7119. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. K2532—7393. Voorschoten Dkt. H. Olthuis, tel. 2527. Gezondheidscentrum Wijn gaardenlaan 1, tel. 2177. Warmond -— zie Voorhout. Wassenaar De artsen M. A. de Haan, tel. 2501, en H. S. Boogaart, tel. 4466. Apotheek Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge zie Langeraar. Zwammerdam zie Nieuwkoop. De afdelingen va nde K.V.P. heb ben van hun Kringbesturen richtly- nen ontvangen over de grote leden werfactie, die op 3 maart in het gehele land zal plaats vinden. Deze actie wordt gevoerd in de vorm van een bliksemactie. Op één avond zullen in het gehele land practisch alle katholieken, die nog geen lid zijn van de K.V.P. be zocht worden en nog diezelfde avond zullen de uitslagen, die op een cen traal punt binnen komen via de ra dio bekend gemaakt worden. De afdelingen zijn thans doende de voorbereidingen te treffen, welke vooral bestaan in het verzamelen van de adressen van de te bezoeken fa milies en het op de been brengen van een voldoende aantal huisbe zoekers. Meerdere sociale oranisa- ties hebben hun plaatselijke afdelin gen reeds opgeroepen aan deze be langrijke actie van de K.V.P. hun volle medewerking te verlenen en met name door hun leden aan te sporen zich als huisbezoeker be schikbaar te stellen. wijken met de beslaande kernen wer kelijk een sociaal-economische een heid te bewerkstelligen. De woningbouw Ten aanzien van de woningbouw, merkte spr. het volgende op: Het afgelopen jaar kwamen 79 wo ningen gereed, waarvan 24 woning- I wetwoningen. De totale woningvoor- j bedrijven en retributies worden ge- raad kwam hierdoor op 1537. I dekt ten laste van de Protestants In 195(8 werden geen woningen on- Interkerkelijke Stichting te Leider- bewoonbaar verklaard. Wel konden1 dorp i.e. van de donateurs. 4 reeds eerder onbewoonbaar ver-Wanneer het verzoek van de R.K klaarde woningen worden ontruimd, Stichting te Leiden wordt ingewilligd meen te wordt ontvangen. In verband daarmede vragen mo menteel R.K. gezinnen te Leiderdorp hulp van de Protestants Interkerke lijke Stichting te Leiderdorp. Deze hulp wordt op aanvraag steeds ver leend. Als gevolg hiervan komen de ont brekende 40% van de kosten die zelden geheel door bijdragen van de Jongetje spoelde onder een weg door In Oudegaarde,, in de gemeente Smallingerland in Friesland, gleed Gerrit van der Bijl uit toen hij met een vriendje bij de Westerzanding- vaart aan het spelen was. De jongen viel hierbij in het water, maar tot grote schrik van zijn makkertje kwam Gerrit niet meer boven water. De grootste verrassing was even wel, toen enkele ogenblikken later Gerrit de weg kwam opklauteren, maar dan aan de andere kant van de weg, een tiental meters verderop. Onder de weg loopt n.l. een duiker, die de jongen had meegezogen onder de grond door naar de ovetzijde. Ger rit bleef geheel ongedeerd. PRINS BERNHARD MOET NOG BED HOUDEN Ofschoon de toestand van Prins Bernhard, die griep heeft, vooruit gaat, moet hij vandaag nog het bed houden. Hij zal daarom vanmiddag niet aanwezig kunnen zijn bij de op richtingsvergadering van de Neder landse Sportfederatie in Amsterdam en zal vanavond niet kunnen deelne men aan het diner van de buitenland se persvereniging in het Kurhaus te 's-Gravenhage. Burgerlijk pensioen fonds komt terug Toeslagen, huurcompensatie en A.O.W.-compensatie op de pensioenen hebben voor 1958 een bedrag van 95,5 miljoen gulden gevraagd ten laste van het burgerlijk pensioen fonds. Dit bedrag is berekend na af trek van de aanpassing van het pen sioen tengevolge van de ouderdoms wet, hetgeen 67,5 miljoen aan het fonds bespaarde. Minister Struycken heeft bij de Tweede Kamer in een aanvulling van de begroting het niet voorziene be drag van ruim 17,5 miljoen gulden alsnog aangevraagd. Geldwisselaarspraktijken worden bestreden Bij automaien De minister van Justitie a.!. mr. A. A. M. Struycken, zal het open baar ministerie verzoeken in duide lijke gevallen van ontduiking der winkelsluitingswet krachtdadig te gaan optreden tegen geldwisselaars bij automaten. De staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. M. J. V*eldkamp, heeft met de minister van Justitie overleg gepleegd, zo deelt hy de Eerste Kamer mee, in veband met de hier en daar in ons land zich voordoende ongewenste praktijken om degenen, die na sluitingstijd van de winkels zich bij automaten op houden. SCHORSING SECRETARIS MOERKAPELLE OPGEHEVEN De gemeenteraad van Moerkapelle heeft gisteravond besloten, dr schor sing van de gemeentesecretaris de heer C. J. van den Heuvel op te hef fen en hem in de plaats daarvan een berisping te geven. Do gemeentesecretaris was op 24 september vorig jaar geschorst onder beschuldiging dat hij o.a. by de ver krijging van bouwgrond financieel voordeel had gezocht. De gemeente raad heeft zich gisteravond accoord verklaard met het rapport van een commissie uit de raad, die de zaak onderzocht heeft. Bepaald is, dat de gemeentesecre taris zijn excuses zal moeten aanbie den aan allen, die hij tijdens de dis cussies omtrent de kwestie in ge schrift beledigd heeft. Opkoper verkocht waardevol buurpraatje „Het" praatje van de buurt is deze week in een Amsterdamse straat het verhaal geweest van de buurvrouw, die 10 jaar geleden van een opkoper voor een paar dubbeltjes een schil derij kocht, dat „het Buurpraatje" heette. Het mooie eikenhouten lijstje had de man al eerder op een veiling gekocht. De vrouw in kwestie had nu al tien jaar tegen hetzelfde buurpraatje zit ten opkijken en ze wilde nu wel eens iets anders in het mooie eikenhouten lijstje hebben. Toen ze van achteren het karton losmaakte dwarrelden tot haar stomme verbazing enkele bank biljetten naar beneden. In totaal kwamen er een paar honderd gulden van achter „het buurpraatje" van daan. Zij is met het bedrag naar de politie gegaan waar de oorspronke lijke eigenaar van het schilderij thans zijn renteloze spaargeld kan komen ophalen. DEN BOSCH KRUGT ZIJN TUNNEL Burgemeester en wethouders van 's-Hertogenbosch hebben bij de ge meenteraad het voorstel ingediend tot het aanleggen van een tunnel in de Noord-Zuid traverse onder de Drakenfontein voor het stationsplein Het plan voor deze tunnel is reeds aan de rijkswaterstaat voorgelegd en gezien het vooroverleg dat is ge pleegd, verwacht men dat het zal worden goedgekeurd. Met de bouw van deze tunnel is een bedrag van 2.0.511.500.gemoeid, waarvan 1 miljoen ten laste van de gemeente zal komen. De tunnel zal het gedeel te van de traverse vormen, onder de Drakenfontein en onder de beide verkeerswegen en oversteekplaatsen voor voetgangers, die het centrum van de stad met het station verbin den. Hy is 49 meter lang. Een van de inwoners van Huize „St. Martinus" te Medemblik, een 79-jarige heer, werd gisterochtend vermist. Tegen twee uur, gistermid dag, werd hy levenloos opgehaald uit het water van het toeleidingskanaal van het gemaal Lely in de gemeente Wieringermeer. De Rijkspolitie bracht het stoffelijk overschot naar Medem blik. i Als het gaat spannen om Berlijn Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk de mogelijkheid overwogen van het gebruik van pant- sertreinen bij een eventuele Russi sche blokkade van Berlijn. De woordvoerder noemde de bewe ringen in de pers, waarin van een reeds genomen besluit sprake was echter „betreurenswaardig en onver antwoordelijk". Hij verklaarde dat Westelijke des kundigen het probleem op een „zui ver technische basis" hadden bespro ken, maar dat nog geen besluit is ge nomen. In Franse diplomatieke kringen zei men, dat integenstelling tot persbe richten, er geen onenigheid onder de westelijke bondgenoten bestaat over de wijze waarop de kwestie Berlijn benaderd wordt. Men gaf evenwel toe, dat Engeland tegen het gebruik van geweld is ingeval van een blok kade. Om 14.10 uur plaatselijke tijd (06.10 uur Nederl. tijd) is vandaag in Tokio een hevige aardbeving ge voeld, waarvan het epicentrum in de baai van Tokio zou liggen. Volgens de politie waren nog geen berichten over slachtoffers of schade beschik baar. Het vliegtuigongeluk naby Am man donderdagavond heeft aan negen mensen het leven gekost, onder wie de Brit Peter Burgess, directeur voor de luchtvaart van de Shell. Vijf ge wonden zijn naar een ziekenhuis in Amman overgebracht. De Amerikaanse minister van de P.T.T., Summerfield, heeft te Wa shington verklaard, dat de V. S. „op het punt staan" post met geleide pro jectielen via de ruimte naar alle delen van de wereld te zenden. Z. H. de Paus heeft kardinaal Francis Spellman, aartsbisschop van New York, benoemd tot pauselijk legaat bij het Eucharistisch Congres, dat in februari in Guatamala gehou den wordt. Algerijnse opstandelingen heb ben donderdagavond ten noordoosten van Elmilia in het gebied van Con- stantine onverhoeds 'n Franse kolonne beschoten, waardoor achttien Franse militairen zijn gesneuveld. De sol daten begeleidden een ploeg weg werkers. De filmproducent Cecil de Mille is vrijdag te Hollywood ter aarde besteld. Waarnemc-rs zeggen dat de begrafenis een van de rustigste was die Hollywood in vele jaren heeft gekend als het om een beroemdheid ging.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8