Roüerdam denki hardop over een ondergrondse Zandzuiger zonk in 12 meter diep gat Tweelingen dienen de wetenschap T.V. in touringcars Politiek tegenstander stak burgemeester de ogen uit Tappers molken de fabriek MEMISA verrast door „Kerkdeurcollecte" weeklyksee CRonycke ZATERDAG 24 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Men neemt de tankvaart wat werk uit handen Men ls op het ogenblik druk bezig met de aanleg van een pijpleiding voor het vervoer van aardolie van Rotterdam dwars door Noord-Brabant via Venlo, waar een aftakking naar Wezel gaat, naar Keulen. Deze leiding zal de raffinaderijen in West-Duitsland bevoorraden. Men hoopt het project, dat een lengte omvat van rond 300 km., medio 1960 gereed te hebben. Op de foto zien we het aaneenlassen van twee pijp- gedeelten in de omgeving van 's-G ravendeel aan het Hollands Diep. De gedachte aan een metro in Rot- zal lopen, waar de metro dan een terdam is minstens even oud als het bovengrondse wordt, waarvoor een plan voor een tramtunnel onder de i viaduct wellicht nodig zal zijn. Nieuwe Maas, maar voor de opmerk- Dit zou dan een eerste metrolijn zame wandelaar, die geregeld op de betekenen, want andere metrover- - Coolsingel komt was het al enige j bindingen met overstapkansen op j mgr Wiegerink, die uit beide func- weken duidelijk, dat die gedachte vastere vorm was gaan aannemen. Immers op het brede trottoir langs stadhuis, postkantoor en beursge- bepaalde stations zouden in het ver schiet liggen. Gedacht is de dienst uit te voeren met een dubbel wagenstel en een bouw werden op regelmatige afstan- frequentie in te voeren van 2Vs mil- den kleme grondboringen verricht en nuut, waardoor men driemaal zo- dit kon eigenlijk geen ander "doel veel passagiers vervoerd zouden hebben dan de mogelijkheden voor kunnen worden als met de tram mo- een metrobuis onder de grond nader;gelijk zou zijn, terwijl de rijtijd van te onderzoeken. Hierbij liep men 1 het ene eindstation naar het andere enerzijds in het voetspoor van de niet meer dan tien a twaalf minuten Parijse metrobouwers, die op brede j zou behoeven te duren, boulevards ook meestal de brede De kosten van het gehele project trottoirzijde kozen als plafond voor moeten globaal zijn geschat op 129 de ondergrondse vermoedelijk, j miljoen gulden, omdat dit minder te lijden heeft dan wanneer het zware verkeer er over heen moet gaan anderzijds wist men uit de historie van de demping van de singel, dat die zo degelijk was geschied, dat een metrobuis in het midden van de Coolsingel op schier onoverkomelijke moeilijkheden moest stuiten. Een uitgewerkt plan voor een me tro is thans door de diensten van stadsontwikkeling, van gemeen te- ADVISEURSCHAPPEN Mgr dr B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft namens het Neder lands Episcopaat benoemd tot gees telijk adviseur van de r.k. Ver. van Nederlandse Drukkerspatroons pas toor H. A. Schurink te Utrecht in de plaats van mgr Wiegerink, en tot geestelijk adviseur van de Federatie van de r.k. Meisjesbescherming in Nederland pastoor H. Veeger te Utrecht, eveneens in de plaats van ties eervol ontslag kreeg. Rotterdam wil universiteit met avondstudie Een commissie is tot de overtuiging gekomen, dat Rotterdam behoefte heeft aan een universiteit. Men denkt hierbij aan de traditionele opleidin gen in letteren en wijsbegeerte, wis- en natuurkunde, tandheelkunde en eventueel geneeskunde. Maar het werken en van^de ^Rotterdamse Elec- kenmerkend Rotterdamse aan deze universiteit zou moeten worden een mogelijkheid om in de avonduren college te lopen, vooral voor hen, die al in het bedrijfsleven werkzaam zijn. Voorts heeft men een basisop leiding op het oog, waarbij na een jaar keuze kan worden gemaakt uit hoofd- of bijvakken. trise Tram in handen gesteld van b. en w. van Rotterdam ter nadere be studering. Genoemde diensten denken daarbij aan een ondergrondse in de binnenstad, die van het centraal sta tion via de Coolsingel, de Schiedam- se Dijk en de te maken tunnel naar de Parallelweg in Rotterdam-Zuid s behoedzaam naar de Lente Vier kenmerkende modellen uit de nieuwe collectie hoeden voor de komende lente en zomer, welke in Parijs zijn getoond. Linksboven: een schepping van Jean Patou met een bepaald Parijse inslag. Opvallend ls de glimmend zwarte voile welke afhang* van de aan de zwartstrooien bol bevestigde rand van draad, een zwart-fluwelen roos bekroont het geheel. Rechtsboven: een modelletje van Patou dat doet denken aan een matrozen muts. Het hoedje, dat is gemaakt van ruw donkergroen stro, wordt gesierd door een witte pique strik en een klein takje zwarte druiven. Linksonder: „Jardiniere" van de Morquez, een vlot middaghoedje van gevlochten stro in twee tinten groen. De kroon is versierd met een strikje en een lint in dezelfde twee kleuren. Rechtsonder: een tamboerijn-model van Jean Patou in kobaalroze zijden mousseline. De strik is van hetzelfde materiaal en kleur. Tijdens het stormweer van de laat ste dagen is in een stuk land bij Cu- lemborg een zandzuiger volgeslagen en gezonken in een twaalf meter diep gat, dat door de machine zelf was ge graven. Een duiker zal thans nagaan, hoe de zuiger v/eer gelicht kan wor den. In Utrecht is gistermiddag de Ne derlandse Vereniging van Tweelingen opgericht. Het doel van de jonge or ganisatie is het dienen van volksge zondheid en wetenschap. De voorzitter van het voorlopig be stuur, dr J. W. Bruins, hield bij de opening van de oprichtingsvergade ring een rede, waarin hij het een en ander vertelde over het inzicht, dat twee- en meerlingen de wetenschap kunnen geven in de wisselwerking van aanleg en milieu en in de pro blematiek van gezondheid en ziekte. Dr Bruins verklaarde, dat identieke tweelingen niet alleen uiterlijk het zelfde beeld vertonen, doch dat zij ook erfelijk gelijk zijn. Hij noemde hen erfelijke dubbelgangers, die de enige voorbeelden vormen in onze samenleving van een onderlinge „zuivere lijn" van „paarsgewijze rein culturen in erfelijke zin". Wanneer een identieke tweeling la ter toch verschillen gaat vertonen komt dat door de milieu's, waarin zij zijn geplaatst, zo zei hij. Naar zijn mening kan men de invloed van het milieu bijzonder fraai bepalen dank zij de verschillen die een tweeling in de loop der jaren vertoont". Wie veel reist, kan veel zien Zelfs televisie. In het komende zomerseizoen zal een Haagse autobusonderneming zes van haar wagens uitrusten met een televisietoestel. Dit zijn de toerwa- gens, die vakantiegangers naar Oos tenrijk zullen brengen. De autobus ondernemer meent dat t.v. een uit komst is: „De buspassagiers behoeven zich nu 's avonds niet mer te verve len". Een van de autobussen heeft dezer dagen een proefrit je gemaakt op de stadslijn in Rijswijk, die door de toerwagenmaatschappen wordt ge. exploiteerd. Op deze wijze hadden de buspassagiers voor het geringe be drag, dat zij moesten betalen, een volledife t.v.-uitzending. En wat meer was: de ontvangst was vrij goed. Al leen tussen de huizen werd het beeld nog wat gestoord maar op open ge deelten was het glashelder. Bij de keuring voor een vogel tentoonstelling te Oostburg ontdek te de keurmeester twee opvallende rode kanaries. Bij nader onderzoek bleken de vogels te zijn geverfd. Ze werden verwijderd voordat de ten toonstelling openging. De inzender, een bakker, werd gevraagd zich bij zijn oven te houden Keuze uit 500 verdachten De Rijkspolitie heeft, in opdracht van de officier van justitie in Den Bosch een wel zeer merkwaardig ge val van ergerlijke vernieling en be lediging van een autoriteit in be handeling, dat zich heeft voorgedaan in Heeze. Vrijdagmorgen ontdekten ambte naren van het gemeentehuis aldaar, dat onbekenden het (zeer fraai) ge schilderde portret van burgemeester M. H. Cox, dat in het gebouw hangt, de ogen hadden uitgestoken. Het schilderij werd vermoedelijk met een potlood vernield. Vanuit de oogkas sen zijn twee scheuren getrokken, elk ongeveer acht centimeter lang, dwars over des burgemeesters wan gen. Burgemeester Cox is zelf diep ge schokt door deze vernieling. Men neemt aan, dat een opposant uit de dorpspolitiek aansprakelijk is voor het gebeurde. Het spookt nl. nogal eens rond raad en vroede vaderen. Een der wethouders zeide het aantal mogelijke daders te schat ten op vijfhonderd. Vele dorpelingen, die openlijk erkennen zelf niet op de hand te zijn van burgemeester Cox, keurden de vernieling verontwaar digd af. Het schilderij werd het vorig jaar door de raad aangeboden, bij ge legenheid van de opening van het Uit het onderzoek dat de Groninger recherche heeft ingesteld naar de fraude Jaij een Groninger melkin richting, waarover onlangs is bericht, is thans gebleken dat op veel grotere schaal fraude is gepleegd dan men eerst aannam. Onlangs heeft de re cherche 'n melkboer en twee tappers gearresteerd, verdacht van fraude. De tappers gaven de melkboer elke dag een bus melk extra mee, die niet met de melkinrichting was verrekend. De melkboer verkocht deze melk nor maal bij zijn klanten. In vier jaar tijd heeft dit drietal op deze wijze melk verduisterd ter waarde van on geveer tienduizend gulden. Dit be drag is thans gebleken nog maar een fractie te zijn van hetgeen in wer kelijkheid in de loop der jaren bij deze melkinrichting is verdwenen. Er zijn nu nog 6 personen gearresteerd, 4 melkboeren en 2 tappers, die op soortgelijke wijze clandestien melk afnamen van de fabriek en die nor maal aan de klanten verkochten. De vier melkboeren zijn middels na ver hoor op vrije voeten gesteld; de bei de tappers bevinden zich nog in ar rest. De omvang van de fraude is nog niet volledig vastgesteld. nieuwe raadhuis. Het kreeg 'n plaats bij de trap naar ae burgemeesters kamer. Dichtbij het schilderij was een deur naar buiten, waardoor de dader kan zijn binnengeslopen. De officier van justitie vond de zaak wel zo belangrijk, lat hij er persoonlijk voor naar Heeze kwam. Het vernielde schilderotuk is inmid dels door de technische dienst van de Rijkspolitie in beslag genomen voor een nader onderzoek op vingeraf drukken, potloodstrepen en andere sporen. De schilder, Peer van den Molen- graft uit Eindhoven, acht het ge schonden gelaat moeilijk te restan Danny zat voor langdradig probleem Toen de wereldberoemde filmster Danny Kaye met het vliegtuig uit Tel Aviv op het vliegveld Ciampino bij Rome was aangekomen, had hij daar al gauw een plaatsje gevonden in het vliegveld-restaurant, om een onver valste portie Italiaanse spaghetti te verorberen. Het lukte hem kennelijk niet helemaal om de lange slierten vlot naar binnen te krijgen. Op Dannies gezicht staat tenminste duidelijk de vraag te lezen „Hoe moet dat nou?". De nood schijnt aan te spreken De kerkdeur-collecte van de Medi sche Missieactie van laatstleden zon dag belooft een verrassend succes te worden. Het streefcijfer van 175.000 zal ruimschoots worden overschre den. Het secretariaat van de Memisa te Rotterdam heeft tot dusver van 500 parochies de opbrengst binnen gekregen. Het totaal hiervan is reeds de ƒ100.000 gepasseerd. Het hoogterecord houdt op het ogen blik de parochie van O. L Vrouw On bevlekt Ontvangen in Den Haag, (Elandstraatketk) met een opbrengst van de kerkdeurcollecte van f 1596, Van de ziekenhuizen gat tot dusver .eveneens een Haags ziekenhuis met de eerstrijken, namelijk het zieken huis van St. Joannes de Deo, dat ruim 700,bijeen bracht. De laag ste parochiële opbrengst van Neder land is 10,10. Nederland telt in totaal 1650 paro chies. 500 Ervan hebben hun op brengst overgemaakt; van 700 wordt het nog verwacht. Van de ongeveer 50o pastoors, die tot dusver nimmer toestemming voor een kerkdeurcol lecte van de Memisa hebben gegeven, zijn er 107 van him standpunt terug gekomen. De opbrengst in hun paro chies is opvallend hoog. Nog ongeveer 700 parochies moe ten het resultaat van hun collecte afdragen. Buitendien komen nog steeds honderden brieven binnen met geldzendingen van pa ♦iculieren, die bij elkaar reeds f 14.000 geschonken hebben. In het eerste resultaat zijn ook nog niet de bijdragen begrepen van de ruim 600 ziekenhuizen, kloos ters en instellingen, waarvan reren. Er is dus jen ansj*, dat er meeste dit jaar voor het eerst actief van de verzekeringspenningen een hun medewerking gaven. De op nieuw portret zal worden gemaakt, brengst hiervan is nog niet bekend. W Q n IJ 10 Yinoer sv» eeir I I rClN Olind rhythm. CTCKff^ 4 talen (130 lette» O I C 1^ vy "repen p. minuut) Kon Frlc PITMANSCHOOl Plantsoen 65 tel. 26558 (Advertentie) We packen deese weeck de bonden by de kop daer heffen we vandaegh het feest'lyk glaesjen op. Drie jubilaerissen die vierden er het feyt van veertich jaer bestaen. En in die langhe tyd soo waeren sy active tot heyl van yeder lid. Een goede, stecke bond dat is een trotsch besit. Want eendracht maeckt de macht, dat is reeds langh verstaen, als men 't alleen niet kan sal 't saemen better gaen. In Alphen (aen de Rhyn) daer was 't de fiere bond van landarbeyders cloeck die op de veertich stond. Een mylpael in het werek dat veelen was tot heyl, daervoor had veertich jaer die bond syn werckkracht veyl. In Voorhout was 't de middenstand, die vierde vroolyck feest, daer isset veertich jaeren langh N.R.K.M. geweest. Die bond van cruydenier, van slaegher en van smid bewyst dat er nogh steeds de juyste pit in sit. Tenslotte nogh een bond in Roelof Aerends Veen daer viert men binnencort oock schoone feest'lyckheên, want Sint Pancraetius speelt veertich jaer tooneel. Dat wordt me daer een feest, geen planck meer blyft er heel. Geen weeck gaeter voorby of 't clinckt van hou en trouw. Nu is 't een gouden paer in 't dorpjen Soeterwou waer vyftich jaer geleen Arie van Vèlzen sloot Kee Wortman in syn armen en in de houwelycksboot. Dan Leyden, onse stad. J. Teske veertich jaer in dienst der N.Z.H.VM. En wasset daer naetuurlyck huid' en eer voor deese veteraen, die voortaen met O. N. verdiend te pronck magh staen. Genoegh, dat wasset dan, de weeck weer uytgeluyd. Het weer heyt het by myn weer grootelyx verbruyd. Van maen- tot saeterdagh was 't storm en reeghenvlaegh. O, soete lente, kom'. Dat's alles wat ick vraegh. WILLEM VAN HORSTENDAEL Directeur PTT Leiden neemt afscheid De heer J. H. Habermehl, directeur van de P.T.f. te Leiden, neemt per 1 maart a.s. afscheid van zijn ambt Hij heeft de pensioengerechtigde leeftijd, 65 jaar, bereikt en kreeg op zijn verzoek bij beschikking van de directeur-generaal der posterijen eer vol ontslag. De heer Jabermehl trad op 1 maart 1949 te Leiden in dienst. Zijn directoraat hier ter stede duurde dus pr.-f'es tien jaar Ziin loopbaan bij de post en telegraaf begon hij 45 jaar geleden <n 1913 tls surnume rair te Assen. Hij doorliep vele ran gen, waarna hij in Rotte» dam tot chef van 't bureel directie werd benoemd, voor hij naar Leiden kwam. In Lel den heeft hij zich bijzonder toege legd op verdere uitbreiding van de bestelmogelijkheden. Eind februari zal hij afscheid van het personeel nemen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7